داروی واریس پا (قرص کرم، پماد و اسپری)

53,939

معمولا بیماران مبتلا به واریس یا همان رگهای متورم و برجسته در پاهایشان احساس سنگینی، درد و خستگی می کنند. بر طبق آمارهای موجود، ازهر  ۴ نفر یک نفر در طول زندگی خود به واریس مبتلا می شود و  واریس پا به درجاتی کیفیت زندگی و عملکرد فرد را  متاثر می کند.

علم پزشکی همواره در  حال ارائه راههای مختلف از جمله روشهای کم تهاجمی، کم هزینه و مقرون به صرفه برای درمان این مشکل و کمک به بیماران بوده است. امروز روشهای درمانی نوین  برای درمان قطعی واریس بکار می روند که از جمله می توان به روش  لیزر درمانی در واریس و رادیوفرکانسی اشاره کرد.

یکی از درخواستهای بیماران استفاده از داروها و مکمل های مورد تایید برای کاهش شدت درد و عوارض واریس و سایر مشکلات وریدی در افرادی است که به هر دلیل قادر به استفاده از روشهای درمانی در حال حاضر نیستند . به عنوان مثال برای بیماریکه دچار  لخته شدن خون در پا بازه زمانی در نظر گرفته میشود تا لخته جذب و از بین برود یا در بیماران چاق ممکن است پزشک ترجیح دهد پس از کاهش وزن این اقدامات درمانی صورت گیرد.

نگاهی به تاریخچه دارودرمانی واریس و بیماریهای وریدی پا

در دست نوشته Guillaume de Saint Pathus تحت عنوان “La vie et les miracles de Saint Louis”، گزارش شده است که:

دارو

در سال ۱۲۷۱میلادی  یعنی حدود ۷۵۰ سال قبل ، رائول، جوان  ۲۰ ساله از قوم نورمن  دچار درد و تورم یک طرفه پا شده بود  و به  پزشک شهر  مراجعه می کند .هنری دپرا،پزشک مشهور  به او  توصیه کرد  فعلا صبر کند  و داروی خاصی تجویز نکرد و لی  صبر نه تنها فایده ای نداشت  بلکه  ظرف یکی دو سال متأسفانه علائم بیمار بدتر شد و زخم پا ایجاد شد .

او از زیارتگاه یکی از بزرگان مذهبی  بنام سنت الیو دیدن کرد، نتیجه آن هم  بهبودی بدنبال نداشت.تا اینکه به  رائول  توصیه شد به آرامگاه شاه سنت لوئیس رفته  و چندین هفته  انجا  گرد و غبار  زیر سنگ  مقبره را  جمع آوری کند و آن را به طور مستقیم به زخم  بمالد. داستان گزارش می دهد که او پس از استفاده  از  گرد وغبار  به طور معجزه آسایی بهبود یافت و سالها بعد نیز زنده بود.پس از آن برای مدتها  پزشکان از گرد و خاک آن منطقه بعنوان مرهم  زخم واریس استفاده می کردند.

آنچه مسلم است داروهای مورد تجویز در زمینه واریس و بیماریهای مشابه تنها با هدف کاهش شدت علایم مانند تورم خستگی ودرد تجویز می شوند و به عنوان درمان قطعی واریس نیستند .

کاهش شدت درد و علایمی همچون تورم  و خستگی  درپاها تا حدودی رضایت بیماران را جلب می کند . اما باید توجه داشت اثر این داروها موقتی است  و پس از پایان نیمه عمر دارو در بدن اثر دارو نیز از بین می رود . معمولا استفاده از داروها به صورت توام با  استفاده از جوراب واریس توصیه  می شود. استفاده همزمان دارو وجوراب طبی شدت علایمی همچون سوزش و  ورم  و گرفتگی عضلات ساق پا در خواب، احساس سنگینی و درد را به نحو چشمگیری کاهش می دهد.

دارو های مورد تائید واریس

پیش از آنکه به بررسی انواع داروهای موثر در زمینه  کنترل علایم واریس بپردازیم توجه شما به چند نکته جلب می شود.

 •  استفاده از این داروها همچون سایر اقلام دارویی بایستی تحت نظر پزشک معالج صورت گیرد و مصرف خودسرانه می تواند عوارض و مشکلاتی را به وجود آورد.
 • در دوران بارداری و شیردهی دقت کنید که قبل از مصرف هر گونه دارو و اقلام مکمل خوراکی و پمادها با پزشک مشورت کنید. استفاده خودسرانه به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
 • بسیاری از تبلیغات ماهواره ای بر پایه رفع رگهای واریسی با اسپری، پماد و… به هیچ عنوان پشتوانه علمی ندارند و تنها با هدف سود جویی و کسب درآمد طرح ریزی شده اند.

یک دسته دارویی مورد استفاده در مشکلات وریدی مزمن به نام veno active  شناخته می شوند. این دارو ها با بازگرداندن استحکام وریدی به عملکرد مناسب وریدها کمک می کنند و شدت علایم همچون تورم در پاها را کاهش می دهند. از جمله ترکیبات شیمیایی و طبیعی موثر  در این دسته دارویی مواردی از قبیل escin، فلاونوئیدها، آنتو سیانوئیدها و rutoside می باشد. که اثرات انواع متداولتر به صورت خلاصه اشاره میشود.

داروهای گیاهی درمان واریس پا

معمولا ما دوست  داریم بیماریهای خود را با  غذا و داروهای گیاهی درمان کنیم . جالب است که بدانید خیلی از داروهای مورد مصرف  بعنوان داروی واریس پا منشا گیاهی دارند .

گیاهان دارویی

مثلا وقتی در جایی می بینیم   ” چگونه واریس را با گوجه  درمان  کنیم ”    با دقت و  ولع  بسیار  کلمه  به  کلمه متن را می خوانیم و سعی میکنیم مو بمو ان  را اجرا کنیم و پس از  دو سه  هفته ….. “

اینکه غذا یا داروی گیاهی خاصی چقدر موثر است ؟ چه اندازه اهمیت درمانی دارد ؟ چه عوارضی  دارد ؟اصلا  چه  انتظاری  داریم ؟ اینها  سوالاتی هستند که سعی میکنیم  بمرور به  انها  جواب  بدهیم .

لازم است نکته مهمی را یاد آور شوم  :  برخلاف تصور رایج  گیاهان دارویی برای همه قابل استفاده نیستند.

مثلا  داروهای گیاهی واریس  برای کودکان ، در دوران  بارداری و شیردهی غیر مجاز هستند.

داروهای واریس پا

دو نکته جالب در درمان دارویی واریس :

۱- فشار خون وریدی باید درمان شود  .برای رفع  علایم  واریس  فشار خون وریدی  راپایین می اوریم.  و با درمان فشار خون وریدی پاها سبکتر میشوند و خستگی و تورم در پاها کاهش می یابد.

یک دسته از داروهای واریس فشار خون وریدی در پاها را کم میکنند .

۲- وجود التهاب در سیاه رگها نیز میتواند باعث ایجاد علایم واریس شود .

دسته دیگری از داروهای واریس  باعث کاهش  التهاب در پا میشوند .

شاه بلوط هندی

شاه بلوط هندی(Horse chest seed)  ماده موثره escin به صورت پماد و قرص:

شاه بلوط هندی درختی  با برگهای پنجه ای شکل است که ارتفاع آن به ۲۵ متر می‌رسد و همانطور که از اسم آن مشخص است میوه این گیاه برای خوراک اسب ها مصرف میشود . این گیاه در برخی نقاط ایران نیز کشت می شود. میوه شاه بلوط بشکل کروی  است  که در آن ۱ تا ۲ دانه صاف به رنگ قهوه ای مایل به قرمز وجود دارد. تقریبا برای همه قسمتهای این گیاه از برگ تا دانه فواید درمانی متعددی شناخته شده است.

یکی از فواید شناخته شده و مورد تایید در منابع علمی استفاده از عصاره دانه شاه بلوط در درمان نارسایی های مزمن وریدی است.

عصاره دانه شاه بلوط هندی به حفظ عملکرد طبیعی غشا وریدها با آزاد کردن ماده ای بنام پروستاگلاندین  کمک می کند . باعث کاهش التهاب دیواره  وریدها میشود و در نتیجه ورید ها مقاوم تر شده و ورم پا کاهش می یابد و همچنین اثر بخشی این عصاره در کاهش شدت علایم واریس از قبیل  خارش ، درد و سنگینی در پا  شناخته شده است. باید دقت کنید که شاه بلوط هندی نباید بر روی پوست زخمها استفاده شود. استفاده درمانی از دانه شاه بلوط هندی معمولاً با موفقیت همراه است، هرچند که برای دیدن نشانه های بهبودی نیاز به چند هفته تا چند  ماه زمان است.

عصاره Gingkobiloba   (ماده موثره ترپن و فلاونوییدها)

فسیل گیاه جینکو بیلوبا قدمتی ۱۵۰ میلیون ساله دارد به همین دلیل روی آن نام فسیل زنده  را گذاشته اند. مصرف عصاره برگ این گیاه برای  جلوگیری از بروز واریس  در افراد مستعد ابتلا به واریس پا توصیه می شود.

اثرات مفید  عصاره گیاه جینکو بیلوبا به طور خلاصه با بهبود ساخت کلاژن  در بافت همبند و کاهش ورم، کاهش تجمع پلاکتی و  رقیق کردن خون محقق می شود. اما در افرادی که داروهای ضد انعقاد مصرف می کنند نباید استفاده شود.

جینکو بیلوبا

MPFF ذرات بسیار ریزمشتق از فلاونوییدها

این ترکیبات بسیار ریز ماده موثره دسته ای از داروها در درمان واریس هستند که در واقع از تجزیه فلاونوئیدها برای رسیدن به  حداکثر میزان جذب روده ای تولید شده اند و مکانیسمهای مختلفی برای اثرات سودمند این ترکیبات  اشاره شده است.  یکی از این موارد ، اثر گذاری روی تجزیه نوراپی نفرین است که باعث استحکام بهتر وریدها می شود. از دیگر اثرات مفید این ترکیبات بسیار ریز می توان جریان بهتر لنف و برگشت لنف را نام برد. این ترکیبات  با اثر بر تجمع لوکوسیتی و وا کنشهای التهابی باعث کاهش میزان تورم و احساس سنگینی در پاها می شوند. نوع متداول این دسته دارویی در واقع  شامل بر ۹۰ درصد Diosmin  و ۱۰ درصد هسپریدین می باشد . عارضه جانبی گزارش شده از این دارو مشکلات گوارشی می باشد.

مقاله مرتبط:  موارد مصرف قرص دافلون و عوارض جانبی آن

Calcium dobesilate

  این دارو در حفظ قوام و استحکام دیواره مویرگی موثر است  که به صورت موضعی (پماد واریس) و خوراکی (قرص) در واریس و مشکلات مزمن وریدی استفاده می شود. این دارو روی عملکرد سیستم لنفاوی و بازگشت لنفاوی نیز تاثیر مثبت دارد. اثرات ضد ادم (تورم) این دارو تا ۲ ماه پس از قطع مصرف نیز پایدار بوده و نمود دارد. این دارو علاوه بر استفاده در مورد واریس ، ترومبو فیلبیت سطحی و مشکلات وریدی برای کمک به درمان بواسیر نیز تجویز می شود.

به یاد داشته باشید که این داروها همگی با هدف کمک به بیماران برای کاهش درد و کاهش خطرات و عوارض  محدود کننده واریس تجویز می شوند . اما پیش از اقدام به استفاده از این داروها ،ارزیابی و انجام معاینات لازم توسط پزشک متخصص به بیماران توصیه می شود.

سوال رایج بیماران در کلینیک واریس : آیا اسپری واریس  … که  در شبکه ماهواره ای تبلیغ میشود موثر است ؟

جواب :اگر دارویی موثر بوده و اثرات جانبی نداشته  باشد ابتدا باید طی مراحل طولانی و پیچیده تاثیر آن و اثرات سوء احتمالی  توسط مراجع معتبر پزشکی بررسی و مورد تایید قرار گیرد و سپس بصورت گاید لاین یا توصیه به پزشکان ابلاغ میشود .لذا اگر دارو اسپری کرم یا قرص بصورت تبلیغاتی عرضه میشود مصرف  آن میتواند نه تنها موثر نبوده بلکه عوارض جانبی  ایجاد کند که گاهی نحوه  درمان این عوارض ناشناخته است.

توجه : بزودی جهت آگاهی کاربران محترمی که مکررادر مورد  دارو درمانی واریس پا  سوال میکنند  انواعی از برندهای معتبر  و تایید شده  داروی واریس   قرص واریس ، پماد واریس   و   کرم  واریس را معرفی خواهیم کرد .

 

داروی واریس

 

همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ندامرادی شنبه ۸ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام لطفا حتما پاسخ سوالمو بدین قبلا هم سوال پرسیدم جواب ندادین 🙏سه نوبت تحت درمان واریس ب روش رادیو فرکانس و تزریق بودم محل های قبلی بهتر شدن ولی از جای جدید و با شدت بیشتری بیرون زدگی داره به صورت رگ های گره ای دکتر شهر خودمون میگن ک دریچه های لانه کبوتری رو ببندن ک من دیگه بهشون اعتماد ندارم آیا قابل درمان هست؟؟؟ با توجه به این ک من شهرستان هستم و رفت و امد برام سخته
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۸ دی ۹۷( 2 هفته پیش)

   اين رگهاي گره اي  را درمان قطعي ميكنم كاملا برطرف ميشوند 

   بعد بايد سالانه يكبار جهت چك مراجعه كنيد.

   و برای درمان می شوداز بیمه تکمیلی هم استفاده نمایید

    

 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. در قسمت ران پا در بخش جناحین در پای چپ و راست ، یک برآمدگی توده ای دیده می شود و خستگی خیلی زیادی در پا احساس می کنم . در ضمن کارمن تدریس است ، بعد از چند دقیقه ایستادن احساس می کنم خیلی خسته می شم بطوریکه توان استادن ندارم . خستگی من و فردا پشت عضلات ران پا خیلی درد می کنه و به مرور خوب میشه.
  راهکار و دلیل این موضوع چیست؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)

   سلام - لطفا عکس از پاها با موبایل بگیرید . و برای دکتر ارسال بفرمایید تا دقیقتر راهنمایی شوید . آیا تا کنون بررسی مثل سونوگرافی داپلر انجام داده اید ؟ وزن و قد تان را هم مشخصل اعلام بفرمایید . اگر امکان اپلود عکس در سامانه از دکتر بپرسید سایت نداشتید به شماره واتس اپ یا تلگرام 09019746344 عکس ارسال بفرمایید .

 • تصویر کاربر محمدرضا چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ،ببخشید آقای دکتر چند سال هست واریس پاهام شدید شده ومچ پاهام کبودی هست چندروز هست یکی از پاهام زخم شده وورم کرده خواستم واسه درمان چکارباید کرد مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)

   سلام  لطفا از پاها با موبایل عکس بگیرید به نحویکه رگهای واریسی مشخص باشد . ( از نقاط مختلف مثل پشت پا- جلو وکنار ها ) عکسها را اینجا ارسال کنسد و یا به واتس اپ یا تلگرام 09019746344 ارسال نمایید . تا برای درمان راهنمایی شوید.

    

 • تصویر کاربر ژیلا یکشنبه ۱۱ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  برای درمان واریس با لیزر چه مراحلی باید طی شود وبه کجا مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۱ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)

   سلام لطفا ابتدا عکسهایی از پا در نورکافی و فاصله مناسب ارسال کنید و طبق عکس در خصوص روش درمان و نحوه انجام راهنمایی شوید . شماره تلگرام یا واتس اپ  برای مشاوره 09019746344 یا 09101039073

 • تصویر کاربر رکسانا پنجشنبه ۲۴ آبان ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  پاهای من پر از واریس و رگ های متورم و بنفش و سبزه
  و تا باسن و زیر سینه منتقل شده
  راه درمانی که بهم پیشنهاد میدید چیه
  ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲۴ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)

   برای پیشنهاد راه درمان واریس پاها : لطفا عکس از پاها در زوایای مختلف پشت- جلو و کنارها در نورکافی بفرستید بهتون روش مشخص می شود و اعلام می گردد.

 • تصویر کاربر خانم جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  مادربنده واریس پا دارن واینکه هرجایی برای درمان رفتیم ولی نتیجه ای نگرفتیم
  خواستم بدونم ایا این درمان که در کلینیک شما انجام میشه حتمی هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام / روش در مان در خصوص واریس پای حال حاضر قطعی است ولی مانند هر روش درمانی دیگر به منزله پیشگیری برای همه رگهای پا نخواهد بود. یعنی بعد از درمان طبق نظر دکتر از شما خواسته می شود موارد ی را رعایت کنید که رگهای دیگر گرفتار نشوند. برای اطلاع از جزئیات در خصوص روش موثر در درمان واریس مادر لطفا عکسهایی از پای ایشان در نورکافی و فاصله مناسب به نحوی که رگها مشخص باشند در زوایای مختلف ( پشت- جلو و کنارهای پا ار سال بفرمایید . 

    

 • تصویر کاربر آرزو دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دلیل ایجاد واریس در محدوده پستان و زیر پستان چیست و راه حل رفع آن چیست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 5 ماه پیش)
   عواملی از جمله ارث، بزرگی سینه، شیردهی و نازکی پوست همگی ممکن است باعث بروز این رگها شوند
 • تصویر کاربر بهاره دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اوقات بخیر ، بنده حدود ۴ سالی هست که پس از انجام کمی فعالیت فیزیکی احساس سنگینی و خستگی در هر دو پایم را دارم ، تا اینکه دو سال پیش ابتدا مویرگ هایی در سطح پوستم به رنگ های تیره نمایان شد و سپس رگ های نازکی پشت زانو هایم مشخص شد ، به فوق تخصص قلب و عروق مراجعه کردم و ایشون اظهار کردن که درمان خاصی وجود نداره و یک قرص گیاهی تجویز کردن بعلاوه اینکه پاهام رو بالا نگه دارم .
  نگرانم که چرا پماد یا ماساژ و یا حتی جوراب واریس برام تجویز نکردن و حس میکنم ایشون به نوعی واریس رو غیر قابل علاج دونستن .
  از طرفی وضعیت ظاهری پاهام اصلا خوشایندم نیست .
  آیا راهی برای درمان واریس و همچنین از بین بردن این چند مویرگ و رگ باریک وجود داره ؟؟؟
  پیشاپیش کمال تشکر رو از پاسخ جنابعالی در خصوص مشکلم دارم .
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 5 ماه پیش)
   درد و سنگینی به احتمال زیاد به این مویرگها مرتبط نمی باشد . برای رفع ظاهری این رگ ها روش اسکلروتراپی می تواند بکار رود
 • تصویر کاربر Zofa جمعه ۲۲ تیر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  میخواستم در مورد پروتکل درمانی با دکتر مشورت کنم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۲ تیر ۹۷( 6 ماه پیش)
   واريس سطحي است
   اگر درمان نشود مشكلي در اينده نخواهيد داشت از نظر ظاهري
   با دو جلسه فلبكتومي سوزني و روش c تا ٨٠ درصد برطرف خواهد شد
 • تصویر کاربر شاپور سه شنبه ۲۶ تیر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. مچ پام لکه قهوه ای داردو زخم شده .درمان به چه صورت هست وچقدر زمان میبرد تا خوب شود. باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۲۶ تیر ۹۷( 6 ماه پیش)
   لطفا حضوری مراجعه کنید در معاینه اول علت زخم مشخص شود و بعد در خصوص روش درمان موثر تصمیم گیری شود/
   شماره تماس بیمارستان مداین برای وقت گیری 66465355 الی 9 می باشد و دکتر روز های یکشنبه در بیمارستان هستند
   تلفن مطب 02122819276 یا 7
درحال دریافت اطلاعات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پرسش از دکتر