اسکلروتراپی | درمانی برای رگهای عنکبوتی

فهرست موضوعات

رگهای عنکبوتی ممکن است روی پوست هر فردی به وجود بیاید. یکی از روش های درمان رگ های عنکبوتی که با استقبال زیادی رو به رو است روش اسکلروتراپی است.

زیبایی و سلامت پوست مورد توجه بسیاری از مردم بخصوص جوانان است. یکی از مشکلاتی که در پوست پاها برای بانوان جوان پیش می آید، رگهای عنکبوتی یا همان  مویرگهای نازک به رنگ قرمز ، آبی و بنفش زیر سطح پوست است. این مویرگها اغلب برآمده نیستند و به صورت مسطح مثل ریشه های نازک یک گیاه یا  به فرم شبکه تارعنکبوت نزدیک به سطح پوست دیده میشوند.از نظر پزشکی وجود این رگها روی سطح پوست اغلب مشکلی ایجاد نمی کند .ولی از نظر زیبایی برای بسیاری از خانمها این  مسئله معضلی جدی است و خواهان ازبین رفتن و نبود این رگها روی پاهایشان هستند.در صورت وجود درد، مورمور شدن یا گز گز همراه  با رگهای عنکبوتی نیاز به بررسی عروق عمقی در پاها می باشد.

درمان رگهای عنکبوتی با چه روشی صورت می گیرد؟

در حال حاضر برای درمان رگهای عنکبوتی دو روش وجود دارد. روش لیزر سطحی که با وجود پیشرفت های این زمینه هنوز نتایج آن رضایت کامل را بدنبال نداشته است و تنها می توان لیزر را  به صورت روشی مکمل در کنار درمان اصلی معرفی کرد . روش دیگر که بیشتر مورداستفاده قرار می گیرد و بیماران از نتایج آن رضایت دارند روش اسکلروتراپی است  که به عنوان روش اصلی (درمان انتخابی)  در رفع رگهای عنکبوتی مرسوم است.

مطلب مرتبط: همه چیز درباره لیزر واریس

اسکلروتراپی چیست؟

اسکلروتراپی که در بین مردم به نام تزریق هم شهرت یافته است برای حذف رگهای عنکبوتی روی سطح پوست و رگهای واریسی ریز در پاها استفاده می شود. در این روش پزشک ، ماده اسکلروزان را به درون مویرگهای تارعنکبوتی تزریق می کند، پرشدن رگهای تارعنکبوتی از ماده اسکلروزان در زمان انجام تزریق به خوبی مشهود است. این ماده پس از تزریق با دیواره رگهای تارعنکبوتی وارد برهمکنش می شود. نتیجه این فعل وانفعالات روی هم خوابیدن رگها و مسدود شدن آنهاست. سپس این رگها توسط بدن جذب و ازبین میروند.

 

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که حذف این رگها مشکلی در آینده ایجاد نمیکند؟ پاسخ اینست که در واقع این رگها قسمت انتهایی مویرگها هستند که به مرور عملکردشان را ازدست داده و به فرم تارعنکبوتی در آمده اند و در واقع حذف ظاهری آنها هیچ گونه تاثیری روی عملکرد و کارآیی سیستم گردش خون نخواهد داشت.

در کلینیک واریس دکتر اقدسی از روش فوم اسکلروتراپی برای رفع رگهای عنکبوتی استفاده می شود. برای تهیه فوم ماده اسکلروزان با CO₂    استریل مخلوط وبه شکل فوم در می آید این فوم با بکار گیری سر سوزنهای بسیار نازک به داخل رگ عنکبوتی تزریق می شود.

فوم اسکلروتراپی

مزایای روش فوم اسکلروتراپی در مقایسه با اسکلروتراپی

 •  بالارفتن ضریب موفقیت و جواب دهی با تعداد جلسات کمتر به خاطر لفزایش احتمال اثر روی دیواره رگها
 • اثربهتر روی رگهای به نسبت قطوتر و بزرگتر
 • اثر بخشی 3 برابری در فوم اسکلروتراپی: برخلاف اسکلروزان مایع، فوم  درست شده در رگهای مورد درمان با خون مخلوط و رقیق نمی شود . در نتیجه با مقدار کمتر بیشترین کارایی را نشان داده و سریعتر باعث خشک شدن رگ می شود.

آیا اسکلروتراپی خطر یا عارضه جانبی دارد؟

برای اسکلروتراپی خطرات یا عوارض جدی گزارش نشده است. پس از انجام اسکلروتراپی دربرخی افراد ممکن است هاله ای قهوه ای رنگ در محل تزریق بوجود آید که در واقع نوعی واکنش بدن به ماده تزریقی است که ظرف مدت چندماه پس از تزریق به تدریج محو می شود.بروز کبودی و تورم در محل تزریق طبیعی بوده و در طی یک تاچند هفته پس از تزریق ازبین می رود. معمولا نتایج هر جلسه تزریق بعد از 3 هفته قابل ارزیابی است و اثر ماده اسکلروزان به صورت تدریجی و در طی چند هفته کاملا نمودار می شود. بروز خارش و سوزش در محل تزریق از جمله عوارضی است که در روزهای اول پس از تزریق ممکن است بروز کند. در کل این روش جز روشهای بی خطر و بدون عارضه در درمان رگهای عنکبوتی است.

مطلب مربوط: رگهای عنکبوتی علائم و راههای درمان

اسکلروترپی در چه مواردی نباید انجام شود؟

با وجود بی خطر بودن اسکلروتراپی ، بایستی در برخی موارد جانب احتیاط رعایت شود درخانمهای باردار و در دوران شیردهی نباید اسکلروتراپی انجام شود. بسیاری از رگهای عنکبوتی و واریسی ایجاد شده در دوران بارداری به مرور ظرف 3 ماه پس از بارداری از بین می روند و به حالت طبیعی خود در می آیند. در افرادی که  سابقه لخته شدن خون را داشته اند بایستی این موارد را با پزشک خود در میان بگذارند. در صورتی که در حال حاضر قرص های رقیق کننده خون میل می کنید بایستی این مورد را هم به اطلاع پزشک معالجتان برسانید.

چه مدت زمان لازم است تا اسکلروتراپی اثر کند؟

یکی از مسائلی که در مشاوره ها در کلینیک مطرح می شود اینست که بسیاری از بانوان داوطلب انجام اسکلروتراپی نوعروسان هستند یا برای مثال افرادی که یک روز می خواهند در مراسمی خاص شرکت کنند و متوجه می شوند زیبایی پاهای آنها به خاطر رگهای مشخص و شبکه ای روی پاها از دست رفته است و نمی تواند لباس مد نظرشان را بپوشند یا دوست ندارند به سوال اطرافیان در مورد اینکه پاهایت چه شده ؟ پاسخ دهند. پس در مراجعه اولین سوالی که می پرسند اینست که چقدر طول می کشد تا پاهایم درست شود؟ برای اسکلروتراپی موفق نیاز به وقت و حوصله هست و در واقع برای هر شخص بسته به وسعت نواحی درگیر در پاها ،قطر رگها و نیز پراکندگی آنها تعداد جلسات مشخص می شود معمولا تعداد جلسات بین 2 تا 4 جلسه برای رسیدن به حد مطلوب و قابل قبول مورد نیاز است از طرفی بین جلسات با توجه به روند پاسخدهی به درمان که درطی چند هفته مشخص می شود معمولا فاصله 4 تا 6 هفته ای در نظر گرفته می شود پس به شما توصیه میکنیم اگر مراسمی در پیش دارید یا برای سفری در تابستان برنامه ریزی می کنید از حدود 4  ماه قبل به پزشک مراجعه کنید.

قبل و بعد از اسکلروتراپی

انجام اسکلرو تراپی در کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

مراحل درمان

 

***تکرار مراحل 2 تا 5 در خصوص جلسات بعد صورت می گیرد

برای اطلاع از آمادگیهای پیش از اسکلروتراپی  روی لینک بروشور راهنمای بیماران کاندید روش اسکلروتراپی  کلیک کنید.

 

هزینه اسکلرو تراپی چقدر است؟

اسکلروتراپی یک روش درمانی موفق در محو کردن و حذف رگهای عنکبوتی روی سطح پوست و رگهای واریسی است. این روش در واقع نوعی عمل زیبایی به حساب می آید و به همین دلیل، بیمه ها هزینه آن را تقبل نمی کنند. هزینه اسکلرو تراپی به نوع و غلظت محلول تزریقی مورد استفاده و تعداد جلسات مورد نیاز طبق نظر پزشک معالج بستگی دارد. تعداد جلسات اسکلروتراپی پس از انجام مشاوره معلوم می شود و برای همه یکسان نخواهد بود. همانطور که در قبل اشاره شد اینکه هر فرد به چند جلسه درمانی برای پاک شدن و ناپدید شدن رگهای عنکبوتی نیاز دارد، در زمان مشاوره با در نظر گرفتن شرایط فرد، قطر رگها و پراکندگی رگهای عنکبوتی در نقاط مختلف پا مشخص می شود. حداقل2 تا4 جلسه اسکلروتراپی برای از بین رفتن ظاهر رگهای عنکبوتی لازم است. بین جلسات اسکلروتراپی 4 تا 6 هفته فاصله خواهد بود. با تمام این تفاسیر نمی توان هزینه اسکلروتراپی را بدون مشاوره مشخص ساخت.

در صورتیکه مایلید تا بدانید به چند جلسه اسکلروتراپی نیاز دارید می توانید عکس از پا و مشخصات فردی خودتان (سن، جنس،وزن، سابقه آسم و آلرژی، دارویی که مصرف میکنید سابقه بیماری قلبی و ریوی و سابقه بارداری در خانمها) را به لینک تلگرام کلینیک درمان واریس  ارسال نمایید و به صورت آنلاین از خدمات ویزیت آنلاین کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی استفاده کنید
همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نسيم یکشنبه ۹ اردیبهشت ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بنده اخيرا بدليل واريس پا به حضور جناب اقاي دكتر اقدسي مراجعه كردم
  ايشون براي من فوم اسكلروتراپي تجويز كردند.سوال:
  ١)ميخواستم بدونم احتمال عارضه ترومبوز و امبولي با اين روش درمان چقدره؟
  من ديدم كه يه سري افراد غير متخصص ولي اموزش ديده در مطبشون تزريق ميكنن و بهمين دليل ترس، نگراني و شك در من ايجاد شد
  ٢)در سايت ايشون ديدم براي بررسي عروق نوشتن كه از سونوگرافي استفاده ميكنن ولي براي بنده در ويزيت اينكار انجام نشد ايا در مرحله ديگري صورت ميگيره ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۹ اردیبهشت ۹۷( 10 ماه پیش)
   سونو گرافی در صورت شک به درگیری عروق عمقی انجام می شود. و اگر اینکار صورت نگرفته نیاز نبوده است. از عوارض نادر اسکلروتراپی ، ترومبوز نوشته شده است. رگهای ریشه ای واریسها که مهم و تخصصی هستند توسط خود دکتر و سطحی ها توسط پرسنل انجام می شود.
 • تصویر کاربر بهاره دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من پاهام رگ های عتکبوتی داره میخواستم بدونم باید لیزر انجام بدم یا اسکلتراپی
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش)

   سلام  لطفا عکس از پاتون بفرستید تا روش خدمتتون اعلام شود 

  2. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش)

   سلام  لطفا عکس از پاتون بفرستید تا روش خدمتتون اعلام شود 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مونا یکشنبه ۲۱ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام روز بخیر
  ساق پای چپم در چند نقطه رگهاش بیرون زده وبنفش رنگ وآبی شدن رگهای اون قسمت،مخصوصا با پیاده روی هم بیشتر میشه،یکبار از جوراب مادربزرگم برای پیاده روی استفاده کردم خوب بود،سوالم اینه که آیا من هم باید از جوراب استفاده کنم وسایز و فشار جوراب
  به چه اندازه بهتره برام؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۱ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)

   سلام  ، می توانید برای هماهنگی وقت با شماره 09019746344 تماس بگیرید و یا با مطب به شمارخ 02122819276-7 یا بیمارستان مدائن 02166465355 الی9 هماهنگی بفرمایید

 • تصویر کاربر متین یکشنبه ۲۱ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  رگ صورتی رنگ روی ران پاها یم دیده میشود
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۱ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)

   اساسا این عکس رگ نیست ترکهای پوستی است تا زمانیکه صورتی رنگ هستند به درمان پاسخ می دهند و قابل رفع هستند وقتی سفید شوند معمولا به درمان خوب جواب نمی دهند.  به متخصص پوست مراجعه کنیید

 • تصویر کاربر الهام شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آيا رگهای عنکبودی کنار بینی هم در کلینک شما درمان می شوند؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)

   سلام برای رگهای روی صورت بهتر است به متخصصین پوست که کار لیزر انجام می دهند مراجعه شود

    

 • تصویر کاربر فردوس یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من روی پاهام موی رگهای سیاه رنگ دیده ميشه و پا درد زیاد دارم وپشت پام هم درد احساس میکنم و موی رگها روی مچ پا دیده میشه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)

   سلام درد به اين مويرگها ارتباطي ندارد
   به متخصص روماتولوژي و ارتوپد مراجعه نمايند

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درمان مویرگهای خونی تیره به چه صورت انجام میشود
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 2 ماه پیش)

   با ارسال عکس از پا در نورکافی وفاصله مناسب به نحویکه رگها مشخص باشند دقیقتر می توانیم راهنمایی کنیعکسها را در سامانه از دکتر بپرسید سایت و یا در تلگرام یا واتس اپ  09019746344  ارسال بفرمایید

   سلام . این رگها قابل برطرف شدن هستند . لطفا عکس از پاها برای سایت یا شماره 09019746344 ( تلگرام یا واتس اپ ) ارسال بفرمایید و نسبت به روش انجام و همینطور هزینه راهنمایی شوید

    

 • تصویر کاربر آیدا شنبه ۸ دی ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اسکروتراپی در زمان شیردهی میتوان انجام داد؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۸ دی ۹۷( 2 ماه پیش)

   بهتر است در زمان شیردهی اسکلروتراپی انجام نشود. و همچنین در چند ماه اول پس از زایمان انتظار می رود مقداری از رگها به مرور محو شوند.

    

  2. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۸ دی ۹۷( 2 ماه پیش)

   بهتر است در زمان شیردهی اسکلروتراپی انجام نشود. و همچنین در چند ماه اول پس از زایمان انتظار می رود مقداری از رگها به مرور محو شوند.

    

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر پارسا دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام . بنده بعلت سردرد چند روزی دچار مشکل شده بودم و با استفاده از مسکن سعی در بهبود این مشکل بودم ولی از دیروز متوجه متورم شدن رگهای کنا شقیقه هایم گردیدم و کاملا مشهود است . لذا خواهشمند هستم در این خصوص بنده را راهنمایی فرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 3 ماه پیش)

   پرهیز از استرس به شما توصیه می شود . ریلکس باشید و به این رگها اهمیت ندهید 

 • تصویر کاربر سارا سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  برای تشخیص واریس صورت باید حتمن ب پزشک مراجعه شود یا بادیدن آن دوی صورت به کلینک درمانی از طریق لیزر رفت مقدار این رگها روی صورتم خیلی زیاد شده چه کار باید بکنم.لطفن راهنمایی کنید سپاس از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام در نور افتاب حتما از پماد محافظ  استفاده شود.
   متخصص پوست مراجعه کنید. 

   وکس صورت و حرارت مسقیم روی صورت نداشته باشید

درحال دریافت اطلاعات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پرسش از دکتر