همه چیز درباره جوراب واریس

46,642
مهم ترین نکته در مورد جوراب واریس این است که به طور مداوم پوشیده شود و در فواصل زمانی مشخص تعویض شود.

جوراب واریس از زمان ثبت آن در سال ۱۸۴۸ بیش از ۱۷۰ سال است که می گذرد. جوراب واریس در گذر زمان پیشرفت زیادی کرده است. جوراب واریس استاندارد مقدار فشار کنترل شده ای را بر پا وارد می کند، بیشترین فشار وارده در مچ پاست که به تدریج در بالای آن کاهش می یابد.

جوراب واریس به آرامی پاها را تحت فشار قرار می دهد تا جریان خون را به سمت بالا ببرد. این جوراب جریان خون را بهبود می بخشد، درد ساق پا را کاهش می دهد و کمک می کند تا از تورم و به میزان کمتری، لخته شدن خون جلوگیری شود.

پوشیدن جوراب واریس در موارد زیر موثر است:

 • درد و احساس سنگینی در پاها
 • تورم در پاها
 • جلوگیری از لخته شدن خون، به خصوص پس از جراحی یا جراحت که شما کمتر فعال هستید.

جوراب واریس باید به طور محکم روی پاهایتان قرار گیرد. باید بیشترین فشار را در اطراف مچ پا و فشار کمتری در قسمت بالایی پا حس کنید. مهم ترین نکته در مورد جوراب واریس این است که به طور مداوم پوشیده شود و به طور منظم تعویض شود. با گذشت زمان، هر جوراب واریسی قابلیت کشسان و اثر بخشی خود را از دست می دهد. جوراب واریس حدودا ۴-۶ ماه دوام دارد، البته در صورتی که به خوبی نگهداری شود. تجویز جوراب برای درمان واریس برای یک سال خوب است. ممکن است نیاز باشد تا هر سال مجددا اندازه جوراب واریس از شما گرفته شود.

جوراب واریس

برای دیدن فیلم مربوط به پوشیدن جوراب و اطلاعات تکمیلی کلیک کنید.

پوشیدن جوراب واریس

طراحی جوراب واریس طوری است که باید به طور سفتی دور پا قرار گیرد. زمان و تمرین مورد نیاز است تا عادت کنید آن را به درستی بپوشید و اثرات مفید جوراب را تجربه کنید. می توانید از ترفندهای زیر برای پوشیدن جوراب واریس استفاده کنید:

☑️ هر صبح قبل از اینکه از رختخواب بیرون بیایید، جوراب واریس را بپوشید. پاها اول صبح کمترین میزان تورم را دارند.

☑️ ایزی اسلاید دستکش نایلونی است که قبل از پوشیدن جوراب واریس آن را می پوشید. نایلون پاره نشدنی (ریپ استاپ) و بسیار لغزنده که پوشیدن جوراب واریس بلند را خیلی آسانتر می کند.

☑️ به آرامی جوراب واریس را به بالای پای خود بکشید و چین و چروک های اضافی آن را نیز صاف کنید. اطمینان حاصل کنید که پاشنه پا در موقعیت صحیح قرار گرفته و چین و چروک های جوراب صاف شده اند. اگر جورابی به طول ران یا بلندتر می پوشید، بایستید تا آن را بالای زانو، باسن و کمرتان بکشید.

☑️ جوراب واریس باید صاف باشد، به خصوص در مچ پا و پشت زانو. قسمت بالایی جورابی به طول زانو یا ران پا را لوله نکنید و اگر خیلی بلند است، آن را به سمت پایین تا نزنید.

☑️ سعی کنید دستکش خانگی پلاستیکی بپوشید. دستکش هایی شبیه آنهایی که برای نظافت منزل به کار می رود. این دستکش ها کمک می کنند تا جوراب را سفت تر در دست بگیرید و چین و چروک ها را راحت تر صاف کنید، همچنین از پاره شدن جوراب توسط ناخن هایتان محافظت می کند. اگر جورابتان نخ کش یا پاره شود، دیگر تراکم لازم را نخواهد داشت.

☑️ پودر تالک یا پودر بچه را به پای خود بمالید تا جوراب به نرمی از پا بالا رود. اگر از هر نوع لوسیونی استفاده می کنید، قبل از پوشیدن جوراب از خشک شدن آن مطمئن شوید.

☑️ اگر شما مشکل خم شدن کمر دارید، از جوراب پوش استفاده کرده و به وسیله آن جوراب را بالا بکشید. جوراب پوش یا باتلر، میله هایی فلزی هستند که در هر دو طرف خود دسته هایی دارند. جوراب را در میله قرار می دهید، سپس قدم در میله گذاشته، دسته ها را به سمت بالا می کشید و به کمک آنها جوراب را می پوشید و بالا می کشید.

☑️ از دوست یا عضوی از خانواده برای پوشیدن یا درآوردن جوراب کمک بگیرید.

☑️ اگر یکی دو روز جوراب واریس را نپوشید، پوشیدن آن سخت می شود. اگر پای شما بیش از اندازه ورم می کند و نمی توانید جوراب را بپوشید، ممکن است نیاز به بانداژ پا داشته باشید.

واریس

مراقبت از جوراب واریس

یک روز در میان جوراب واریس را با دست و با مواد شوینده ملایم مانند یک صابون ملایم و آب گرم بشویید و اجازه دهید تا روی یک سطح صاف و در هوای آزاد خشک شود. این کار کمک می کند تا خاصیت کشسانی آن حفظ شود و به خوبی از پاهایتان محافظت می کند.

هم چنین می توانید جوراب ها را با درجه ای ملایم در ماشین لباسشویی بشویید. جوراب واریس مانند هر ماده پارچه ای دیگری، اگر با دست شسته شده و در هوای آزاد خشک شود، عمر بیشتری خواهد داشت.

بهتر است دو جوراب داشته باشید و هنگامی که یکی شسته و خشک می شود، دیگری را بپوشید. بعد از آنکه مطمئن شدید جوراب اول سایز درستی دارد، دومی را سفارش دهید.

و در نهایت، آنها را روزانه و یا یک روز در میان بشویید. این کار کثیفی و روغن را از پوستتان میزداید و می تواند الیاف کشدار را تجزیه کند و جوراب را به شکل و سایز اصلی اش برمی گرداند.

پرسش و پاسخ: سوالات متداول

❓ چند ساعت در روز باید جوراب واریس را بپوشم؟

زمان پوشیدن جوراب واریس هم به دلیل پوشیدن آن و هم به میزان تراکم آن بستگی دارد. پزشک بهترین راهنمای این کار است.

ممکن است پزشکان به بیماران بستری شده توصیه کنند تا جوراب ضد آمبولی (۱۶-۱۸ میلی متر جیوه) بپوشند تا از لخته شدن خون در رگ های عمیق پا جلوگیری کند.

بلافاصله پس از اسکلروتراپی، پزشکان ممکن است به شما دستور دهند تا سطح خاصی از جوراب با فشار مشخص را به طور مداوم برای ساعات مشخصی یا چند روز بسته به اندازه رگ تزریق شده بپوشید.

به افراد مبتلا به لنف توصیه می شود تا برنامه پوشیدن جوراب را طبق تجویز پزشک یا درمانگرشان دنبال کنند.

به طور کلی، افراد مبتلا به مشکلات مزمن وریدی مانند تورم پا ناشی از اختلال وریدی، تغییرات پوستی یا رگ های واریسی، هنگامی که از رختخواب بیرون می روند (تقریبا ۱۶ ساعت در روز) جوراب واریس را می پوشند و هنگامی که به رختخواب می روند، آن را در می آورند.

❓چرا وقتیکه جورابی به طول زانو می پوشم، پشت زانو جمع می شود؟ آیا جوراب کوتاه تر کمکی می کند؟

نوار جورابی به طول زانو که به درستی اندازه پاست، باید به عرض دو انگشت زیر خط زانو قرار گیرد. دلیل آنکه اکثر اوقات جوراب به خوبی در زانو قرار نمی گیرد، آن است که هنگام بالا کشیدن آن بیش از اندازه کش می آید. در این صورت، با استفاده از دستکش پلاستیکی آن را به قسمت پایین پا بکشید. نباید هیچ چین و چروکی در جوراب وجود داشته باشد. اگر با انجام این کار مشکل حل نشد، ممکن است به جورابی ظریف بافت یا کوتاه نیاز داشته باشید.

❓در هوای گرمتر، حساسیت پوستی ناشی از نوار سیلیکن موجود در جوراب بلند به طول ران پایم را تجربه کرده ام. دلیل آن چیست و شما چه پیشنهادی برای جلوگیری و درمان چنین حساسیتی دارید؟

حساسیت پوستی اغلب ناشی از تجمع رطوبت بین سیلیکن و پوست است. در آب و هوای گرمتر یا فعالیت بدنی، پوست عرق می کند. به دلیل وجود سیلیکن، رطوبت موجود بر روی پا نمی تواند تبخیر شود، در نتیجه پا عرق می کند.

درمان بیمار گونه است – خنک کردن و خشک کردن آن ناحیه – بهترین روش درمان اجتناب از شرایطی است که موجب عرق کردن می شود. می توان از لوسیون های کورتیکواستروئید بدون نسخه استفاده کرد. با این حال، تغییرات در محیط (هوای خنک / خشک) و لباس سبک تر اغلب موثرتر هستند.

برای کمک به جلوگیری از بروز حساسیت پوستی، از تمیز و خشک بودن پوست قبل از پوشیدن جوراب مطمئن شوید. همچنین مهم است که بعد از هر بار پوشیدن جوراب آن را بشویید تا چربی های پوست و منافذ موجود بر روی جوراب و نوار را از بین ببرید.

اگر حساسیت پوستی ادامه پیدا کرد، جوراب نوار سیلیکنی را تا زمان تغییر آب و هوای گرم شرجی نپوشید. در صورت ترکیدن یا ادامه پیدا کردن آن حساست های پوستی، باید با دکتر خود مشورت کنید.

❓باید جورابی با چه سطح تراکم یا فشار بپوشم؟

اگر دکتر یا درمانگرتان توصیه کرده که جوراب واریس بپوشید، باید سطح تراکمش را نیز برای درمان مورد خاص شما مشخص کند. پوشیدن جورابی با تراکم بیش از ۲۰mmHg توصیه نمی شود مگر در صورت تجویز پزشک.

❓باید چه جورابی را برای سفر بپوشم؟

با فرض اینکه شما اصلا مشکل وریدی ندارید، جورابی با تراکم ۱۵-۲۰mmHg برای سفر توصیه می شود.

❓چگونه از لوله شدن جورابی به طول زانویم جلوگیری کنم؟

جورابی به طول زانو معمولا به دو دلیل لوله می شود: یا بیش از حد بلند است و یا خیلی تنگ در بالای زانو کشیده می شود.

اگر بالای جوراب در خط زانویتان قرار گیرد، حرکت پایتان باعث لوله شدن آن می شود. در هنگام پوشیدن جوراب، نوار بالای آن را تا حدی بالا بکشید که به اندازه عرض یکی دو انگشت زیر خط زانو قرار گیرد. (جوراب نباید کشیده شود تا موثر واقع شود.) اگر چین و چروکی وجود دارد، با کف دست خود آن را صاف کنید. اگر نمی توانید تمام چین و چروک ها را صاف کنید، نیاز به یک جورابی با طول کوتاه تر (ریزبافت) دارید.

اگر جورابتان بیش از حد برای پایتان کوچک است، اغلب لوله خواهد شد.

اگر هیچ یک از این دلایل علت لوله شدن جوراب نیست، جورابی به طول زانو که نوار بالایی سیلیکنی دارد را امتحان کنید.

❓نوار موجود در بالای ران موجب تحریک پوستم می شود، چه کنم؟

اغلب حساسیت پوستی نسبت به نوار سیلیکن توسط مالش یا اصطکاک ایجاد میشود، و نه از واکنش نسبت به خود سیلیکن. ۳ نوع نوار سیلیکن وجود دارد: راه راه، نقطه نقطه و سنسینو . اگر یک نوع موجب تحریک پوستتان میشود، استفاده از نوع دیگر ممکن است مشکل را از بین ببرد. نوار سنسینو به ویژه «دوستدار پوست» است.

اگر تحریک پوست ناشی از واکنش نسبت به سیلیکن باشد، از کمربند کش جوراب برای نگهداشتن جوراب در آن قسمت استفاده کنید.

❓چگونه می توانم جوراب واریس مناسب را تهیه  کنم؟

انواع مختلفی از جوراب واریس وجود دارد و هر نوع به دلایل مختلفی استفاده می شود. پا باید برای سایز دقیق جوراب اندازه گیری شود. برای به دست آوردن دقیق ترین اندازه، بهتر است این اندازه گیری در صبح انجام شود، زمانیکه پایتان کمترین میزان تورم را دارد.

❓چه نوع جوراب واریسی در دسترس است؟

سطح سفتی موجود در تراکم جوراب واریس بر حسب میلی متر جیوه اندازه گیری می شود. پزشک یا درمانگرتان این اندازه را در نسخه برایتان مشخص می کند.

جوراب های واریس انواع مختلفی دارند: طول زانو، طول ران یا تمام قد. امروزه ترکیب های مد روزتری از این جوراب ها در دسترس است.

قیمت جوراب واریس چقدر است؟

قیمت جوراب واریس بسته به کمپانی تولید کننده، میزان فشار و ارتفاع پوشش دهنده  و جنس جوراب متغیر است. معمولا از نظر بیماران قیمت جوراب واریس بالاست و حتی می پرسند چرا یک جوراب تا این حد گران است؟ در پاسخ باید متذکر شویم جوراب واریس در واقع نوعی تجهیزات پزشکی است و قابل مقایسه  با قیمت پوشاک نخواهد بود. زیرا  جوراب واریس تابع تکنولوژی خاص برای تولید، الیاف خاص و استانداردهای مشخص است  و نمی توان آن را یک جوراب معمولی دانست.

تولیدکنندگان جوراب واریس

همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رزا پنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ ۱۹:۳۳( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  جوراب واریس چقدر باید محکم باشد اگر سایز من آخرین عدد سایز اسمال s باشد, اسمال یا مدیوم m را بگیرم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ ۱۹:۳۳( 1 هفته پیش)

   اگر اخرین عدد است در دامنه تعریف شده کمپانی است و درست است . معمولا قسمتی از سایزها با هم همپوشانی دارند و اینکه کدام سایز را بگیرید به  این موضوع بر می گردد که تمام اندازه هایتان با ان سایز همخوانی داشته باشد. اگر می خواهید برای پیشگیری استفاده بفرمایید جوراب کلاس یک  یا همان پیشگیری را تهیه بفرمایید

 • تصویر کاربر شبنم دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ۲۲:۴۶( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من در حدود 5 سال جوراب بلند تا ران می پوشم .چند سال پیش در پای چپم خون لخته شد و دچار dvt شدم . و الان دارو برای رقیق شدن خون مصرف می کنم پوشیدن جوراب برام خیلی سخته و از قسمت بالایی لوله می شه و درد زیادی دارد و اذیت می شم ,می خواستم بپرسم این جورابا رو چند وقت باید بپوشم . سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ۲۲:۴۶( 1 هفته پیش)

   می توانید جوراب واریس زیر زانو کلاس 2 استفاده کنید .

 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۸ آبان ۱۳۹۷ ۱۵:۳۲( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر
  من إز زانو به پايين پاهام در حين ايستادن و راق رفتن درد مي گيره و ورم مي كنه دكتر گفت لابد جوراب بپوشي . ولي نميدونم چه إندازه و ماركي لا چه فشاري بخرم. ممنون مي شم منو راهنمايي كنيد.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۸ آبان ۱۳۹۷ ۱۵:۳۲( 2 هفته پیش)

   جوراب پيشگيري زير زانو فشار يك ccl1-AD

    برای اطلاع در خصوص نحوه اندازه گیری و پوشیدن جوراب واریس لینک ذیل را مطالعه بفرمایید 

   جوراب واریس و پوشیدن آن

 • تصویر کاربر نیلوفر شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۰۰:۱۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و روز بخیر
  مادر من مقدار قابل توجهی رگهای عنکبوتی (اگر درست گفنه باشم) دارد حتی روی مچ پا هم هست
  میخواستم هزینه درمان و روش درمان را بدانم
  خود من هم جدیداٌ روی پام ایجاد شده به رنگ قرمز کمرنگ ولی خیلی پررنگ و زیاد نیست
  لطفا راهنمایی بفرمائید.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۰۰:۱۹( 1 ماه پیش)
   لطفا عکس ارسال کنید ( درنورکافی و فاصله مناسب از پا عکس بفرستید)
 • تصویر کاربر ارزو پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ ۱۹:۲۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ایا می توانم از قرص دافلون برای درمان واریس و بهبود دردی که بر اثر واریس ایجاد شده استفاده کنم لازم به تذکر است من دیابت نوع دو دارم و در روز 3 عدد قرص مدفورمین استفاده می کنم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ ۱۹:۲۷( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ ۱۹:۲۵( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من خانمی۳۱ساله هستم چند وقته پشت زانوهام رگهای کبود ایجاد شده،البته قلبمم درد خفیف داره چند وقته، نوار قلبم گرفتم که گفتند ولتاژ قلبم پایینه خیلی نگرانم لطفا کمکم کنید؛
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ ۱۹:۲۵( 4 ماه پیش)
   این رگها ارتباطی به قلب ندارند. پایین بودن ولتاژ قلب مشکلی نیست و احتیاج به دارو ندارد
 • تصویر کاربر مونا سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ ۱۴:۱۵( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر.. مادر من ۷۵ ساله شونه ، ناراحتی قلبی هم ندارن.. یه پروازطولانی حدود 11 ساعت در پیش دارن، آیا صلاح هست بخاطره جلوگیری از آمبولی جوراب واریس بپوشن ؟ممنون از پاسخگویی شما
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ ۱۴:۱۵( 4 ماه پیش)
 • تصویر کاربر علی شنبه ۹ تیر ۱۳۹۷ ۰۰:۱۴( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من واریس پا دارم بدون لخته و زخم
  میخواهم بدون عمل جراحی و با لیرد درمان شوم.
  لطفا" راهنمایی فرمایید
  هزینه ی درمان را هم بفرمایید
  هردوپا واریس دارم ولی پای راستم شدید تر است
  در صورت نیاز وقت درمان بدهید
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۹ تیر ۱۳۹۷ ۰۰:۱۴( 4 ماه پیش)
   لیزر درمانی واریس بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان و بیهوشی انجام می شود. در واقع یک اقدام درمانی در کلینیک است که شما قادر خواهید بود از فردای انجام درمان ، سرکار بروید.
   در خصوص تعیین روش و هزینه لطفا عکس از هر دوپا در نورکافی و فاصله مناسب ارسال کنید . اگر جواب سونوگرافی هم دارید به صورت عکس بفرستید. بیمه خودتان را هم بگویید تا اعلام هزینه شود. ( اول دکتر روش درمان را دقیق مشخص کنند و بعد هزینه و شرایط ) اعلام شود.
   مقاله مربوط به لیزر واریس http://www.iranvein.com/1743
 • تصویر کاربر صدف شنبه ۹ تیر ۱۳۹۷ ۰۰:۱۶( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. من خانم 59 ساله هستم نزدیک یکسال هست که هنگام زیاد سرپاموندن مچ پای چپم ورم میکند و در یکسال اخیر از جوراب sigvaris استفاده میکنم و باید چکار کنم آیا درمان میشم یا تا ابد باید جوراب بپوشم؟؟ بیرون زدگی رگ ندارم و عنکبوت هم خبلی جزعی است و و ادم پا نگرانم کرده .ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۹ تیر ۱۳۹۷ ۰۰:۱۶( 4 ماه پیش)
   سلام لطفا عکس از پا بفرستید راه درمان دارد بسته به شکل رگها راهنمایی شوید و یا حضورا تشریف بیاورید 02122819276 یا7 تلفن مطب
 • تصویر کاربر رویا چهارشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۷ ۱۸:۳۶( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.من پرستار هستم.چه نوع جوراب واریسی بهتر هست استفاده کنم واینکه رگهای آبی وبنفش چطور از بین میره .
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۷ ۱۸:۳۶( 5 ماه پیش)
   سلام برای پیشگیری جوراب زیر زانو و کلاس یک رو به شما توصیه می کنیم . این رگها با روش اسکلروتراپی و یا لیزر سطحی قابل برطرف شدمه برای تعیین روش لطفا عکس از پا با موبایل در نورمناسب و فاصله قابل تشخیص بفرستید
   اطلاع در مورد جوراب لینک های ذیل را مطالعه بفرمایید
   www.iranvein.com/1189
   http://www.iranvein.com/222
   برای اسکلزوتراپی هم مقاله ذیل را ببینید
   http://www.iranvein.com/228
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر