علائم و راه های درمان رگ های عنکبوتی

52,423
رگ های عنکبوتی، به صورت شبکه تار عنکبوتی، روی سطح پوست پاها و دیگر نواحی بدن دیده می شوند. رگ های عنکبوتی در واقع متشکل از مویرگ های نازک نزدیک به سطح پوست هستند.

ظاهر این رگ ها همچون شاخه های درخت و یا تار عنکبوت است که به رنگ قرمز، بنفش و یا سبز در زیر پوست به صورت پراکنده یا مجتمع نمایان می شوند.

این عارضه در بین خانم های ۳۰ تا ۵۰ ساله شایعتر است و در نتیجه تجمع خون در مویرگ های ریز بوجود می آیند که در واقع به صورت بخش بدون عملکرد در انتهای وریدها هستند.
رگهای عنکبوتی پا این مویرگ های کوچک، اغلب مشکلی به لحاظ درد و ناراحتی برای فرد ایجاد نمی کنند ولی در صورت وجود آسیب در وریدهای عمقی علامت درد و گزگز و سوزش پا دور از انتظار نیست.

درصد قابل ملاحظه ای از مبتلایان به مشکلات وریدی به صورت همزمان عروق عنکبوتی و رگ های طنابی شکل واریسی را دارند. از این رو تنها جنبه زیبایی در این مورد مطرح نبوده و بسیاری از مراجعین به دنبال یافتن راه حلی برای رهایی از درد پا می باشند.

انواع رگ های عنکبوتی

رگ های عنکبوتی در قسمت های مختلف بدن به خصوص صورت یا پاها دیده می شوند. انواع رگ ها به لحاظ ظاهری را می توان به صورت ذیل طبقه بندی کرد.

 • رگ ها به شکل شبکه یا ستاره
 • رگ ها به صورت شاخه درخت
 • به صورت خطی
 • به صورت لکه ای: بیشتر بیماران  با سابقه مشکلات کلاژن وریدی این صورت از رگهای عنکبوتی را دارند که معمولا به رنگ قرمز دیده می شود.

دو الگوی متداول تر در خصوص رگ های عنکبوتی پا در بین خانم ها عبارتند از:

 • خطوط موازی  در قسمت میانه ران
 • به صورت پره های چرخ یا اشعه خورشید یا ستاره در قسمت پشت زانو و پایین ران که این رگها معمولا توسط رگهای رتیکولار تغذیه می شوند و درمان رگهای رتیکولار برای رسیدن به نتیجه قطعی درمان ممکن است نیاز باشد.

علت ایجاد رگ های عنکبوتی 

عوامل شناخته شده متعددی در شکل گیری و بروز رگ های عنکبوتی در پا موثرند که مهم ترین آنها عبارتند از:

❇ عامل ژنتیک: سابقه خانوادگی ابتلا به رگ های عنکبوتی از اهمیت برخوردار است و معمولا افراد با سایقه خانوادگی ابتلا به رگ های عنکبوتی، این عارضه را با وسعت بیشتر و در سن پایینتر نشان می دهند.

❇ جنسیت: احتمال بروز رگ های عنکبوتی در زنان بیشتر از مردان است. در حدود نیمی از بانوان در فاصله سنی ۴۰ تا ۵۰ سال این عارضه را به درجاتی تجربه می کنند.

❇ بارداری: از مهمترین عوامل شناخته شده محسوب می شود.

❇ اختلالات هورمونی: تغییرات هورمونی در زمان بلوغ، یائسگی و هورمون درمانی می توانند احتمال بروز رگ های عنکبوتی را افزایش دهند.

❇ مصرف قرص های پیشگیری از بارداری و بعضی از داروها احتمال ابتلا شدن به مشکل رگ های عنکبوتی را افزایش می دهند.

❇ ابتلا به بعضی از بیماری ها مانند اختلال تیروئید می توانند احتمال بروز رگ های عنکبوتی را افزایش دهند.

❇ ایستادن و نشستن بدون تغییر حالت بدن برای زمان طولانی می تواند در دراز مدت باعث ایجاد رگ های عنکبوتی گردد.

❇ پوشیدن کفش های پاشنه بلند بواسطه اختلالی که در عملکرد عضلات ساق پا ایجاد می کند، احتمال ایجاد رگ های عنکبوتی را     بیشتر می کند.

❇ تماس با نور آفتاب که علائم آن بیشتر در افراد با پوست روشن و در پوست صورت دیده می شود.

واریس پا

علائم رگ های عنکبوتی

بارزترین علامت رگ های عنکبوتی ظاهر شبکه ای شکل آنهاست ولی در برخی افراد ممکن است مشکلات دیگری را به همراه داشته باشد، ازجمله:

 • درد گنگ و مبهم
 • خستگی در ساق پاها
 • سنگینی پا
 • احساس گزگز و مور مور در اطراف رگ ها
 • خارش در اطراف رگ ها
 • در برخی موارد زخم های پوستی

آیا رگ های عنکبوتی نیاز به بررسی و درمان دارند؟

 اگر رگ های عنکبوتی به تعداد زیاد در پاها ایجاد شد، بررسی کامل عروق پا ضروری است. در کل رگ های عنکبوتی به خودی خود ضرری به بدن انسان نمی رساند. ولی در موارد ذیل این رگ ها نیاز به بررسی و انجام مداخلات درمانی دارند و به افراد مبتلا توصیه می شود به متخصصین مربوطه مراجعه کنند:

✳ موقعی که علامت هایی مانند درد، خارش،  گزگز و مشابه آن در پاها ایجاد کنند.

✳ موقعی که از نظر ظاهری برای فرد آزار دهنده باشند و مانع از داشتن حس خوب در پاها شده و باعث ایجاد محدودیت هایی  برای فرد شوند.

روشهای درمان رگ های عنکبوتی چیست؟

امروزه از روش های مختلفی برای درمان رگ های عنکبوتی استفاده می شود.

#لیزر رگ های عنکبوتی

 در کلینیک های پوست، اشعه لیزر سطحی و نور (IPL) برای درمان بکار می رود که البته نتیجه درمان در پوست های خیلی روشن، خوب است. اما در پوست کمی سبزه شرقی ممکن است عوارضی مانند سوختگی ایجاد شود.

توصیه می شود که قبل از هر گونه اقدام مانند اشعه لیزر یا IPL بررسی و معاینات کامل برای ارزیابی وجود ارتباط رگ های سطحی با رگهای عمقی تر تغذیه کننده بعمل آید تا در صورت وجود، یک تا دو جلسه تزریق یا همان اسکلروتراپی برای از بین بردن ریشه تغذیه کننده مویرگ ها انجام گیرد. اگر ریشه این رگ ها (feeding vein) بسته نشود مانند چشمه ای مجدداً جوشیده و عود خواهد کرد.

به همین دلیل در کلینیک ما ابتدا با استفاده از سوزن های مناسب، اقدام به تزریق داخل ریشه رگ های عنکبوتی کرده و پس از اطمینان از بسته شدن رگ ها، در صورت نیاز از دستگاه رادیوفرکوونسی سوزنی بر روی رگ ها استفاده می کنیم.

مطلب مرتبط: لیزر واریس، بهترین روش درمان واریس پا

درمان رگ های عنکبوتی در کلینیک درمان واریس

پشنهاد روش درمانی مناسب در مورد هر بیمار بر پایه تشخیص دقیق استوار است. در کلینیک درمان واریس قبل از هر اقدامی، ارزیابی اولیه با  پلتیسموگرافی و یا سونوگرافی  همزمان با معاینه بالینی صورت می گیرد  تا  علت زمینه ای وجود رگهای بزرگتر  در عمق پاها، مورد بررسی قرار  گرفته و روش درمانی  مناسب با توجه به شرایط بیمار انتخاب شود.

 در حدود  ۵ تا ۱۰ درصد بیماران دچار درجاتی از  واریس  زمینه ای رگ های بزرگ هستند که در این موارد، درمان بایستی ابتدا  در مورد آن رگها  انجام گیرد.

فوم اسکلروتراپی به تنهایی یا  توأم با دستگاه های تابشی شامل IPL  و یا لیزر Nd:YAGn2:

در بعضی از انواع پوست ها و رگ ها، روش توام نتیجه بهتری بدنبال دارد. در این موارد اسکلروتراپی (تزریق ) برای بستن رگهای تغذیه کننده کاربرد دارد . به منظور اثربخشی بهتر مایع اسکلروتراپی به شکل فوم در آمده سپس داخل رگ تزریق می شود. برای آماده کردن فوم در کلینیک ما به جای هوا از CO2 استریل استفاده می شود که سالمتر است.

پس از انجام اسکلروتراپی لازم است که بیمار به مدت یک هفته یا بیشتر از جوراب واریس یا باندکشی استفاده کند. اندازه گیری و تعیین نوع جوراب مناسب توسط تکنسین آموزش دیده در کلینیک صورت می گیرد.

اثر درمان رگهای عنکبوتی چقدر زمان می برد تا مشخص شود؟

معمولا درمان رگهای عنکبوتی با هر کدام از روشهای مورد استفاده مثل فوم اسکلروتراپی و یا انواع لیزر، چند هفته ای زمان می برد تا اثرش معلوم شود. پس از انجام لیزر، قرمز شدن و حتی در برخی موارد کبودی هم ممکن است، رخ دهد.

همینطور پس از اسکلروتراپی هم تا چند هفته ای جای کبودی و رگ ها روی پوست باقی می ماند. در اکثر مواقع استفاده از این روش تنها در یک جلسه رضایت بیمار را به دنبال ندارد و نیاز به انجام چند جلسه درمان برای رسیدن به نتیجه مطلوب است.

آیا لیزر موی زائد با اسکلروتراپی تداخل دارد؟

سوالی که بیماران مطرح می کنند این است که اول لیزر موهای زائد انجام دهند یا اسکلروتراپی و اینکه آیا در زمان اسکلروتراپی می شود لیزر موی زائد انجام داد یا خیر.
لیزر موهای زائد و درمان های عروقی مانند لیزر عروق یا اسکلروتراپی بهتر است با فاصله بیشتر از یک هفته از یکدیگر انجام شوند. بهتر است اول لیزر موهای زائد و سپس درمان های عروقی انجام گیرد.

 کلینیک درمان واریس

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شیلا سه شنبه ۸ آبان ۱۳۹۷ ۱۵:۳۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. حدود دو ماه پیش برای من اسکلروتراپی انجام داده اید ولی هنوز چند تکه روی پاهایم (ران) کبودی عمقی دارد و اینطور به نظر می رسد که زیر پوستم کبود است.
  برطرف شدن این کبودی ها چقدر طول می کشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۸ آبان ۱۳۹۷ ۱۵:۳۷( 2 هفته پیش)

   سلام
   هفته اي يكبار روي لك ها در حمام از كيسه و سفيداب سنتي استفاده كنيد
   روي لك ها يك بار كيسه بكشيد كه حالت لايه برداري داشته باشد.
   اسفند يا فروردين حضوري مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر سلام جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ ۲۱:۲۰( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  پای چپ من مبتلا به ادم لنف است و هر دو پا روی قفسه سینه و صورت رگهای عنکبوتی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ ۲۱:۲۰( 4 هفته پیش)

   به کلینیک لنف خانم دکتر شهپر حقیقت  02122890030 یا 31 مراجعه کنید

 • تصویر کاربر لاله جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۵۳( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  رگ عنكبوتي در پا
  چگونه مي توان رگ عنكبوتي درپا رو از بين برد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۵۳( 4 هفته پیش)
   با ليزر و با تزريق 
    
   براي مشاوره لازم است عكس از هر دو پا  ( منظور قسمت ساق و ران )با فاصله  و نور مناسب از روبرو از پشت  و از دو كنار در حالتيكه يك پا جلوتر از بعدي باشد ارسال بفرماييد
 • تصویر کاربر درسا چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۷:۵۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر.پنج شش ماهی میشه لکهی قهوه ای رنگی روی ساق پام بدون هیچ درد و خارشی ظاهر شده.اوایل کوچیک بود ولی الان بزرگ شده.از راهنماییتون بسیار سپاس گزارم.شبها هم با سندرم پا های بیقرار مواجه ام.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۷:۵۷( 1 ماه پیش)
   سلام لطفا عکس واضح از پا بفرستید تا اعلام نظر شود
 • تصویر کاربر اکرم شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۱۴( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من سه هفته پیش عمل اسلیو معده کردم و حدود ۵ روزه که ساق پام درد میکنه و ضعف و بیحسی هم داره زانو به پایین و پاهام سرد میشه واریس هم دارن پاهام ، ایا احتمال لخته شدن خون وجود داره
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۱۴( 1 ماه پیش)
   پس از انجام عمل اسلیو حتما بایستی چند ماه از جوراب واریس استفاده کنید تا خطر بروز لخته کم شود
 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ ۲۳:۲۰( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من امروز متوجه یک دایره کامل پیوسته رگهای عنکبوتی بنفش از پهلوهام تا خط زیر سینه هام شدم این نشانه چیه؟ خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ ۲۳:۲۰( 1 ماه پیش)
   به متخصص پوست مراجعه بفرمایید
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۷ ۲۲:۳۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  روی پنجه پا رگهای پا متورم و پررنگ شده همراه با قرمزی و ساق پا متورم و پشت زانو مویرگهای سیاه مشاهده میشه که دو هفته ای هس به حدی زانو درد میکرد که شبها از زور درد نمیخوابیدم و البته با زالودرمانی که تعداد 5 زالو در روی هر زانو جمعا 10 زالو کمی درد کم شده و بعداز 4 روز که گذشت درد زانو به کمترین حدش رسیده ولی دوست دارم این مشکل کامل حل بشه
  اینجانب 40 سالمه و کارم تو قطار هست و شغلم رئیس قطار میباشد که بیشتر موقع ها سر پا هستم قدم 178 و وزنم 107 کیلوگرم می باشد
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۷ ۲۲:۳۹( 2 ماه پیش)
   بهتر است به صورت حضوری ویزیت شوید و نیاز به بررسی هست. لطفا وقت بگیرید و تشریف بیاورید. 02166465355 الی 9 بیمارستان مداین یا شماره 09019746344 تعیین وقت نمایید
 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ ۱۷:۴۶( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید من خانمی هستم ۵۳ ساله هستم تمامی رگهای پاهایم پاره شده و روز به روز بدتر هم میشودپشت زانوهایم رگها پارگی بیشتری دارد به رنگ بنفش تیره شده راه درمانش چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ ۱۷:۴۶( 3 ماه پیش)
   برای راهنمایی دقیقتر نیاز به ارسال عکس از پا در حالت ایستاده با فاصله ای که رگها را بتوان تشخیص داد می باشد. اما در کل رگهای سطحی با روش اسکلروتراپی قابل درمانند . بسته به وسعت منطقه پوستی و قطر رگها تعداد جلسات مشخص می شود . برای مشاوره فردی عکس از پا در قسمت پرسش و پاسخ می توانید بفرستید اگرنتوانستید اپلود کنید می توانی به شماره تلفن 09019746344 ( تلگرام یا واتس اپ) عکس ارسال کنید
 • تصویر کاربر هادی جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷ ۱۷:۱۰( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پشت ساق پام رگها به صورت زیگزاگ در هم و خیلی بزرگ بر آمده شده و تازگی ها درد دارم میخواستم بدونم حجامت یا زالو خوبه یا باید عمل کنم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷ ۱۷:۱۰( 4 ماه پیش)
   حجامت یا زالو به رفع رگها کمک نخواهد کرد برای مدت کوتاهی ممکن است درد وو سنگینی پا را کم کند البته برگشت خواهد داشت و نیش زالو روی پوست اثرش باقی می ماند. الزاما روش درمان جراحی نیست و امروزه روشهای بدون عارضه و راحت برای درمان واریس هست که در مطب به صورت سرپایی بدون نیاز به بیهوشی و استراحت انجام می شود و رضایت ازروشهای مذکور بسیار بالا است لطفا برای اعلام نظر در این مورد عکس از پا در نورکافی و فاصله مناسب ارسال کنید . اگر با اپلود عکس در سیستم مشکل داشتید به شماره واتس اپ یا تلگرام 09019746344 ارسال بفرمایید . بعلاوه این نکته را به خاطر داشته باشید که اگر واریس شما حالت پیچ پیچ و گره گره دارد بهتر است درمان شود تعویق درمان و موکول کردن درمان به آینده می تواند با بروز عوارض و پیشرفت بیماری همراه شود.
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ ۲۳:۳۴( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خوردن قرص ونوگل یاونوویتال میتونه واریس پشت دست ودرمان کنه.؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ ۲۳:۳۴( 4 ماه پیش)
   متاسفانه درمان دارویی (خوراکی) برای رفع واریس وجود ندارد. این قرصها اثر در کاهش درد و التهاب می توانند داشته باشند. این مقاله را مطالعه بفرمایید http://www.iranvein.com/2717
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر