علائم و راه های درمان رگ های عنکبوتی

49,244

رگ های عنکبوتی به صورت شبکه تار عنکبوتی شکل روی سطح پوست پاها و دیگر نواحی بدن دیده می شوند که در واقع متشکل از مویرگهای نازک نزدیک به سطح پوست هستند

ظاهر این رگ ها همچون شاخه های درخت و یا تار عنکبوتی شکل به رنگ قرمز، بنفش و یا سبز در زیر پوست به صورت پراکنده یا مجتمع نمود می یابند.

این عارضه در بین خانمهای ۳۰ تا ۵۰ ساله شایعتر است و در نتیجه تجمع خون در مویرگهای ریز بوجود می آیند که در واقع به صورت بخش بدون عملکرد در انتهای وریدها هستند.
رگهای عنکبوتی پا این مویرگهای کوچک اغلب مشکلی به لحاظ درد و ناراحتی برای فرد ایجاد نمی کنند ولی در صورت وجود آسیب در وریدهای عمقی  علامت درد و گزگز و سوزش پا دور از انتظار نیست . درصد قابل ملاحظه ای از مبتلایان به مشکلات وریدی به صورت همزمان عروق عنکبوتی و رگهای طنابی شکل واریسی را دارند. از اینرو تنها جنبه زیبایی در این مورد مطرح نبوده و بسیاری از مراجعین به دنبال یافتن راه حلی برای رهایی از درد پا می باشند.

انواع رگهای عنکبوتی

رگهای عنکبوتی در قسمتهای مختلف بدن به خصوص صورت یا پاها دیده می شوند. انواع رگها به لحاظ ظاهری را می توان به صورت ذیل طبقه بندی کرد

 • رگها به شکل شبکه یا ستاره
 • رگها به صورت شاخه درخت
 • به صورت خطی
 • به صورت لکه ای: بیشتر بیماران  با سابقه مشکلات کلاژن وریدی این صورت از رگهای عنکبوتی را دارند که معمولا به رنگ قرمز دیده می شود.

دو الگوی متداول تر در خصوص رگهای عنکبوتی پا در بین خانمها عبارتند از

 • خطوط موازی  در قسمت میانه ران
 • به صورت پره های چرخ یا اشعه خورشید یا ستاره در قسمت پشت زانو و پایین ران که این رگها معمولا توسط رگهای رتیکولار تغذیه می شوند و درمان رگهای رتیکولار برای رسیدن به نتیجه قطعی درمان ممکن است نیاز باشد.

علت ایجاد رگ های عنکبوتی چیست؟

عوامل شناخته شده متعددی در شکل گیری و بروز رگ های عنکبوتی در پا موثرند که مهمترین آنها عبارتند از:

 • عامل ژنتیک: سابقه خانوادگی ابتلا به رگ های عنکبوتی از اهمیت برخوردار است و معمولا افراد با سایقه خانوادگی ابتلا به رگ های عنکبوتی، این عارضه را با وسعت بیشتر و در سن پایینتر نشان می دهند.
 • جنسیت: احتمال بروز رگ های عنکبوتی در زنان بیشتر از مردان است. در حدود نیمی از بانوان در فاصله سنی ۴۰ تا ۵۰ سال این عارضه را به درجاتی تجربه می کنند.
 • بارداری: از مهمترین عوامل شناخته شده محسوب می شود.
 • اختلالات هورمونی: تغییرات هورمونی در زمان بلوغ، یائسگی و هورمون درمانی می تواند احتمال بروز رگ های عنکبوتی را افزایش دهد
 • مصرف قرصهای پیشگیری از بارداری  و بعضی از داروها
 •  ابتلا به بعضی از بیماریها مانند اختلال تیروئید
 • ایستادن و نشستن بدون تغییر حالت بدن برای زمان طولانی می تواند در دراز مدت باعث ایجاد رگ های عنکبوتی گردد.
 •  پو شیدن کفشهای پاشنه بلند بواسطه اختلالی که در عملکرد عضلات ساق پا ایجاد می کنند، احتمال ایجاد رگ های عنکبوتی را بیشتر می کند.
 •  تماس با نور آفتاب که علائم آن بیشتر در افراد با پوست روشن و در پوست  صورت دیده می شود .

واریس پا

رگ های عنکبوتی چه علائمی دارد؟

بارزترین علامت رگ های عنکبوتی ظاهر شبکه ای شکل آنهاست ولی در برخی افراد ممکن است مشکلات دیگری را بهراه داشته باشد که از آنجمله موارد ذیل قابل ذکر است.

 • درد گنگ و مبهم
 • خستگی در ساق پاها
 • سنگینی  پا
 • احساس گزگز و مور مور اطراف رگها
 • خارش در اطراف رگها
 • گاهی زخم های پوستی

آیا رگ های عنکبوتی نیاز به بررسی و درمان دارند ؟

 اگر رگ های عنکبوتی به تعداد زیاد در پاها ایجاد شد، بررسی کامل عروق پا ضروری است. در کل رگ های عنکبوتی به خودی خود ضرری به بدن انسان نمی رساند. ولی در موارد ذیل این رگها نیاز به بررسی و انجام مداخلات درمانی دارند و به افراد مبتلا توصیه می شود به متخصصین مربوطه مراجعه کند:

 1.  موقعی که علامتهایی مانند درد، خارش،  گزگز و مشابه آن در پاها ایجاد کنند.
 2.  موقعی که از نظر ظاهری برای فرد آزار دهنده باشند و مانع از داشتن حس خوب در پاها شده و باعث ایجاد محدودیت هایی  برای فرد شوند.

روشهای درمان رگ های عنکبوتی چیست ؟

امروزه از روشهای مختلفی برای درمان رگ های عنکبوتی استفاده می شود.

لیزر رگهای عنکبوتی

 در کلینیک های پوست، اشعه لیزرسطحی و نور (IPL) برای درمان بکار می رود که البته نتیجه درمان در پوستهای خیلی روشن، خوب است. اما در پوست کمی سبزه شرقی ممکن است عوارضی مانند سوختگی ایجاد شود. توصیه می شود که قبل ازهر گونه اقدامی  مانند اشعه لیزر یا IPL بررسی و معاینات کامل برای ارزیابی وجود ارتباط رگهای سطحی با رگهای عمقی تر تغذیه کننده  بعمل آید تا در صورت وجود، یک تا دو جلسه تزریق یا همان اسکلروتراپی برای از بین بردن ریشه تغذیه کننده مویرگها انجام گیرد. اگر ریشه این رگها (feeding vein) بسته نشود مانند چشمه ای مجدداً جوشیده و عود خواهد کرد.

به همین دلیل درکلینیک ما ابتدا با استفاده از سوزنهای  مناسب  اقدام به تزریق داخل ریشه رگ های عنکبوتی کرده و پس از اطمینان از بسته شدن رگها در صورت نیاز از دستگاه رادیوفرکوونسی سوزنی بر روی رگها استفاده می کنیم.

مطلب مرتبط: لیزر واریس، بهترین روش درمان واریس پا

درمان رگ های عنکبوتی در کلینیک درمان واریس

پشنهاد روش درمانی مناسب در مورد هر بیمار بر پایه تشخیص دقیق استوار است. در کلینیک درمان واریس قبل از هر اقدامی، ارزیابی اولیه با  پلتیسموگرافی و یا سونوگرافی  همزمان با معاینه بالینی صورت می گیرد  تا  علت زمینه ای وجود رگهای بزرگتر  در عمق پاها  مورد بررسی قرار  گرفته و روش درمانی  مناسب با توجه به شرایط بیمار انتخاب شود.  در حدود  ۵ تا ۱۰  درصد بیماران دچار درجاتی از  واریس  زمینه ای رگهای بزرگ هستند که در این موارد، درمان بایستی ابتدا  در مورد آن  رگها  انجام گیرد .

 1. فوم اسکلروتراپی به تنهایی یا  توأم با دستگاههای تابشی شامل IPL  و یا لیزرNd:YAGn2:  در بعضی از انواع پوستها و رگها روش توام نتیجه بهتری بدنبال دارد.  در این موارد اسکلروتراپی (تزریق ) برای بستن رگهای تغذیه کننده کاربرد  دارد . بمنظور اثربخشی بهتر مایع اسکلروتراپی به شکل فوم در آمده سپس داخل رگ تزریق می شود . برای آماده کردن فوم در کلینیک ما بجای هوا ازCO2 استریل  استفاده می شود که سالمتر است .

پس از انجام اسکلروتراپی لازم است که بیمار به مدت یک هفته یا بیشتر از جوراب واریس یا باندکشی استفاده کند. اندازه گیری و تعیین نوع جوراب مناسب توسط تکنسین آموزش دیده در کلینیک صورت می گیرد.

اثر درمان رگهای عنکبوتی چقدر زمان می برد تا مشخص شود؟

درمان رگهای عنکبوتی با هر کدام از روشهای مورد استفاده مثل فوم اسکلروتراپی و یا انواع لیزر معمولا چند هفته ای زمان می برد تا اثرش معلوم شود. پس از انجام لیزر قرمز شدن و حتی در برخی موارد کبودی هم ممکن است بروز کند. همینطور پس از اسکلروتراپی هم تا چند هفته ای جای کبودی و رگها روی پوست باقی می ماند. در مورد اغلب افراد تنها یک جلسه برای رفع کامل و رضایت بیمار از درمان کفایت نمی کند و نیاز به انجام چند جلسه درمان برای رسیدن به نتیجه مطلوب است.

آیا لیزر موی زائد با اسکلروتراپی تداخل دارد ؟

سوالی که بیماران مطرح می کنند اینست که اول لیزر موهای زائد انجام دهند یا اسکلروتراپی و اینکه آیا در زمان اسکلروتراپی می شود لیزر موی زائد انجام داد.
لیزر موهای زائد و درمانهای عروقی مانند لیزر عروق یا اسکلروتراپی بهتر است با فاصله بیشتر از یک هفته از یکدیگر انجام شوند.
بهتر است اول لیزر موهای زائد و سپس درمانهای عروقی انجام گیرد.

 کلینیک درمان واریس

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
اسکلروتراپی

بنده اخيرا بدليل واريس پا به حضور جناب اقاي دكتر اقدسي مراجعه كردم
ايشون براي من فوم اسكلروتراپي تجويز كردند.سوال:
١)ميخواستم بدونم احتمال عارضه ترومبوز و امبولي با اين روش درمان چقدره؟
من ديدم كه يه سري افراد غير متخصص ولي اموزش ديده در مطبشون تزريق ميكنن و بهمين دليل ترس، نگراني و شك در من ايجاد شد
٢)در سايت ايشون ديدم براي بررسي عروق نوشتن كه از سونوگرافي استفاده ميكنن ولي براي بنده در ويزيت اينكار انجام نشد ايا در مرحله ديگري صورت ميگيره ؟؟
مشاهده پاسخ دکتر
2
تشخیص

روی ساق پای راستم، رگ های سبز رنگ قابل مشاهده شدن، فک میکنم قبات نبودن ، برجسته هم نیستن، و ۲۸ سالمه
چطور متوجه شم که واریس هست و برای درمان آن اقدام کنم؟
البته در حالت نشستن زیاد روی صندلی احساس درد هم دارم
مشاهده پاسخ دکتر
3
درمان واریس عنکبوتی

سلام. این امکان وجود داره که بعد از معاینه برای درمان فقط جوراب واریس تجویز بشه؟و دراین صورت خود مراجعه کننده میتونه درخواست درمان از طریق اسکلروتراپی بده؟
هزینه تقریبی برای این نوع درمان چقدر است؟
مشاهده پاسخ دکتر
4
واريس عنكبوتي

با سلام من بيماري روماتيسم سرو نگاتيو دارم وتحت درمانم كورتون ومنوتركسات مصرف ميكنم ميخواستم درمان واريس انجام بدم دكترروماتولوژي بهم كفت ميتوني انجام بدي ولي شايد زخم بشه خواستم نظر شما رو بدونم ايا از اين طريق ميتونيد به من جواب بدين يا بايد از نزديك ببينيدممنونم مشاهده پاسخ دکتر
5
رگ عنکبوتی در شکم

سلام من امروز متوجه یک دایره کامل پیوسته رگهای عنکبوتی بنفش از پهلوهام تا خط زیر سینه هام شدم این نشانه چیه؟ خیلی نگرانم مشاهده پاسخ دکتر
6
درمان رگ های عنکبوتی

با سلام. درمان قطعی رگ های عنکبوتی چیه و چند نوبت باید انجام بشه.در ضمن آیا در کلینیک کرج هم خودتون تشریف دارید یا بهتره به مطب تهران مراجعه کنم. با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
7
درمان رگهای عنکبوتی

با سلام و خسته نباشید. من 36 سالمه و از حدود 2 سال پیش نشانه هایی از رگهای عنکبوتی روی پاهام ظاهر شده که عمدتا در قسمت رانها هستن و با گذشت زمان در حال افزایشن. علاوه بر دردهای مختصر توی پاهام نمای خیلی بدی هم ایجاد کردن. برای از بین بردن شون باید چیکار کنم؟ مشاهده پاسخ دکتر
8
رگ عنکبوتی و رگ واریس

سلام و وقت بخیر
درقسمت پشت ساق پام نزدیک به یک ساله که رگ های برجسته ابی رنگ مشاهده کردم که با خستگی و گاهی گرفتگی رگ پا مواجه میشم از طرفی رگ های ریز بنفش رنگ در ران پشت ساق پا و نزدیک قوزک پام در مدت یک ماهه مشاهده کردم و از طرفی مبتلا به دیابت هستم ایا راه درمانی با توجه به دیابتم وجود دارد؟ چگونه باید اقدام به درمان کنم؟
مشاهده پاسخ دکتر
9
رگ زیر چشمم

من به چند ماه زیر چشم یه رگ زده. اطراف دور،چشام رگ زده مخواستم بدونم خوب میشه یا نه مشاهده پاسخ دکتر
10
رگ عنکبوتی

با سلام من ایلیا غفاری 17 ساله نزدیک به 5ماه بدنسازی کار میکنم وتغذیه سبزیجات و میوجاتمم کم، تازگی ها روی بازو مویرگ های عنکبوتی قرمز به تعداد 10الی15 تا با طول1سانت مشاهده شده ودردی ندارم ایا میتونم به بدنسازیم ادامه بدم ؟
واگه بخوام با اسکلروتراپی درمان بشم یک جلسه کافی؟چون تعداد و طولش کم هستش راستش دغدغم از درمان اینکه زیبایی عضله بازو مو کاهش داده لطفا جواب بدید با سپاس فراوان
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 16 بعدی »