۷ روش ساده برای درمان خانگی واریس پا

امروزه روش های مختلفی برای درمان قطعی واریس پا وجود دارد اما برخی افراد به دلایل مختلف نمی توانند به دنبال این درمان ها بروند. به همین دلیل ما در اینجا ۷ روش ساده و موثر برای درمان خانگی واریس پا را برای شما آورده ایم.

واریس به شکل رگهای برآمده زیر سطح پوست در پاها نمایان می شود . بر طبق آمارهای موجود، یک نفر از ۴ خانم به واریس مبتلا هستند و این نسبت در آقایان ۱ به ۱۰ نفر میباشد.

خوشبختانه امروز روشهای درمان قطعی واریس بدون نیاز به عمل واریس و بستری شدن در بیمارستان در اختیار است. نتایج درمانی این روشها رضایت بیماران و پزشکان را به دنبال داشته و دوام نتایج خوب و برگشت نداشتن روشهای درمان قطعی واریس، باعث دلگرمی بیماران مبتلا برای رهایی از درد و سنگینی پاهاست.

با تمام این اوصاف، برای همه بیماران درمان واریس مقدور نیست. بعضی از افراد بخاطر کهولت سن و ناتوانی یا عدم استطاعت مالی شاید نمی خواهند که به دنبال درمان واریس بروند یا حتی در برخی شرایط مثل بارداری و شیردهی در بانوان و همینطور طبق صلاحدید پزشک در مشکلات خاص ، درمان به آینده موکول می شود.

در تمامی این موارد شاید برای بیمار تنها چیزی که مهم باشد اینست که بنحوی درد پاها التیام یابد تا بتواند به کارهای روزمره برسد. از اینرو شاید بخواهد که در کنار استفاده از دارو و جوراب واریس تجویز شده توسط پزشک معالج از درمان خانگی واریس پا نیز برای کاهش شدت درد و سنگینی در پاها کمک بگیرند.

درمان خانگی واریس پا

در اینجا چند مورد از مرهم ها و راه های درمان خانگی واریس پا که پر طرفدار و رایج هستند، معرفی می شوند.

☑️ سرکه سیب

سرکه سیب طبیعی یک تصفیه کننده طبیعی برای بهبود گردش خون است . در صورتیکه خون بحالت طبیعی در جریان باشد احساس سنگینی و تورم رگهای واریسی تا حدودی مرتفع می شود.

برای درمان خانگی واریس پا با سرکه سیب آن را روی سطح پوست (اطراف رگهای واریسی) بزنید و بخوبی ماساژ دهید تا سرکه کاملا جذب پوست شود . اینکار را شبها پیش از خواب انجام دهید و برای مدت چند ماه تکرار کنید.

دو قاشق چای خوری سرکه سیب را با یک لیوان آب مخلوط کنید . این محلول را ۲ بار در روز برای یکماه بخورید تا فواید آن برای شما مشخص شود.

 

☑️ فلفل قرمز

یکی از مرهم های معجزه آسای واریس فلفل قرمز است . این ادویه سرشار از ویتامین c و بیو فلاونوییدها ست که از این ترکیبات برای بهبود جریان خون می توان بهره گرفت. این ترکیبات درد را کم می کنند و التهاب رگها را کاهش می دهد.

یک قاشق چای خوری فلفل را در آب گرم بریزید و به خوبی هم بزنید این ترکیب را سه بار در روز برای یک الی دو ماه میل کنید. دقت کنید که اگر زمینه حساسیت به فلفل قرمز دارید این درمان خانگی واریس پا برای شما مناسب نخواهد بود و به شما توصیه نمیشود.

این ادویه را در آشپزیتان بکار بگیرید. گاهی خوردن غذای تند خالی از لطف نیست و به بهبود گردش خون کمک می کند.

 

 

☑️ روغن زیتون

شاید خیلی از ما از پدر و مادر سالخورده خود در مورد ماساژ با روغن زیتون چیزهایی شنیده باشیم ولی جدی نگرفتیم و سر سری از کنار این حرفها گذشته باشیم. اما جالب است بدانید که این تجارب مطابق با توصیه های اثربخش در درمان خانگی واریس پا است. بهبود جریان خون به عنوان یک اصل مورد توافق در خصوص درمان واریس است و ماساژ پاها با روغن زیتون به گردش خون در پاهایتان کمک می کند و درد و التهاب در پاها را تقلیل می بخشد.

مقدار مساوی روغن زیتون و روغن حاوی ویتامین ای را مخلوط کنید و به ارامی حرارت دهید تا به دمای مطلوب (تقریبا گرم) برسد سپس این روغن را روی پاهایتان برای چند دقیقه به آرامی ماساژ دهید.

در صورت تمایل می توانید ۴ قطره عصاره اکالیپتوس را به ۲ قاشق چایخوری روغن زیتون اضافه کنید و با این مخلوط پایتان را ماساژ دهید.

 

☑️سیر

یکی از گیاهان موثر برای درمان خانگی واریس پا به منظور کاهش التهاب و علایم واریس، سیر است. این ترکیب برای شکسته شدن ترکیبات سمی در رگهای خون و بهبود گردش خون مفید است.

 ۶ حبه سیر را به خوبی ریز کنید . سپس با ۲ قاشق چایخوری روغن زیتون مخلوط نمایید .

در مرحله بعدی ۳ عدد پرتقال را آبگیری کنید و مخلوط سیر و روغن را به آب بیافزایید. این مخلوط را به مدت ۱۲ ساعت در جای خنک نگهدارید . بعد ازآنکه به خوبی آن را تکان دادید با نوک انگشتانتان روی رگهای برآمده به حرکات دورانی به مدت ۱۵ دقیقه ماساژدهید. روی این قسمت پوست را با گاز بپوشانید و شب تا صبح بگذارید به همین صورت باقی بماند . برای چند ماه اینکار را تکرار کنید

از سیر در برنامه غذایتان تا می توانید استفاده کنید برای مثال ماست با سیر بخورید.

☑️ نارون کوهی

عصاره این گیاه برای تقویت دیواره رگها و کاهش علایم واریس توصیه می شود این ترکیب علاوه بر پیشگیری از پیشرفت واریس برای کاهش تورم و درد نیز مفید است.

 یک دستمال را با این عصاره خیس کنید و روی رگهای متورم قرار دهید اینکار را ۲-۳ باردر روز برای مدت یک تا دو ماه تکرار کنید .

 بعلاوه می توانید در وان پر از آب ولرم ۱۰ تا ۲۰ قطره از این عصاره را بریزید و پاهایتان را در وان برای ۱۵ دقیقه قرار بدهید اینکار را می توانید یکی دو ماه هر شب انجام دهید

 

 

 

☑️جعفری

یکی از سبزیهای غنی از ویتامین سی است که با خاصیت آنتی اکسیدانی به ساخت کلاژن و تولید و ترمیم سلولهای بدن کمک می کند. این گیاه حاوی روتین است که به تقویت دیواره رگها و کاهش علایم واریس کمک شایانی می نماید این گیاه را به صورت خام درسبزی خوردن یا در کنار سوپ استفاده کنید. بهتر است حرارت نبیند تا ویتامین سی آن حفظ شود.

 برای درمان خانگی واریس پا با جعفری به اندازه یک مشت جعفری خرد شده را در یک فنجان آب جوش به مدت پنج دقیقه بجوشانید سپس از روی حرارت کنار بگذارید تا به دمای آب شیر گرم برسد سپس از ابکش رد کنید و به مایع باقی مانده یک قطره اسانس گل سرخ و یک قطره اسانس گل همیشه بهار بی افزایید. این محلول را برای چند دقیقه در یخچال بگذارید با استفاده از پنبه روی پوست پایتان را با محلول آغشته کنید. این کار را چندین ماه برای رسیدن به نتیجه رضایت بخش ادامه دهید..

☑️ برگ مو

یکی دیگر از روش های درمان خانگی واریس پا برگ مو است.

 برگ مو کشمشی به اندازه یک فنجان در ۴ فنجان آب جوش برای مدت ۱۰ – ۱۵ دقیقه بجوشانید. سپس صبر کنید تا حرارت آب به دمای آب شیر مشابه شود. این آب را در یک تشت بریزید و پایتان را در تشت برای پنج دقیقه قرار دهید سپس پایتان را برای ده ثانیه درتشت دیگر حاوی اب سرد قرار دهید بعد تکرار اینکار برای ۳-۴ بار و در نهایت قرار دادن پا در آب سرد، پایتان را به سمت بالا با روغن ماساژ دهید سپس درازبکشید و پایتان رابالاتر از سطح بدن قرار دهید.

این روشهای درمان خانگی واریس پا را امتحان کنید و ببینید کدامیک برای شما بهتر جواب می دهد. در کنار این چند روش درمان خانگی واریس پا با پوشیدن جوراب واریس، انجام تمرینات ورزشی به صورت منظم و کاهش وزن در صورت داشتن وزن اضافه می توان جلوی پیشرفت واریس را گرفت.

اما اگر میخواهید به کلی از شر واریس خلاص شوید ما به شما درمان های قطعی واریس و لیزر واریس را پیشنهاد می کنیم.

خوب است بار دیگر روی این موضوع تاکید کنیم که درمان خانگی واریس پا تنها برای کاهش شدت علائم واریس می تواند مفید باشد . این روشها شما را در برابر عوارض واریس مصون نگه نمی دارد و درمان این عوارض به لحاظ هزینه درمان و وقت مورد نیاز برای جواب دهی به مراتب گرانتر و نیازمند حوصله بیشتر است.

کلینیک درمان واریس

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
واریس سطحی ران پا

با سلام خسته نباشید دختر 22 ساله هستم و چاقی شدید خصوصا در ناحیه رون پا یکساله ب واریس مبتلا شدم رو قسمت رون چپ پام چیکار کنم خوب شم خیلی نگرانم اعتماد ب نفس ندارم مشاهده پاسخ دکتر
2
واریس پا

با سلام
من ۳۱ سالمه شغلم تدریسه و زیاد سر پا هستم. در پای راستم یه رگ از زیر زانو تا تقریبا ساق پام متورم شده و در پای چپم یه رگ به شکل دایره ای کمی متورم هست، الان مدت چهارماه هست که جوراب واریس کلاس فشار دو می پوشم
می خواستم بدونم آیا باید عمل کنم؟ و اگر بله چه نوع عملی برای من مناسبه در ضمن هزینه عمل و ریسک این عمل رو هم بفرمایید.
در ضمن من درد ندارم.
با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
3
تجمع غده چربی کنارانگشت بزرگ پا

سلام تجمع غده چربی کنارانگشت پای بزرگ خواستم بدونم بایدچکارکنم عمل بشه یانه؟ ممنونم مشاهده پاسخ دکتر
4
لیزر کردن

سلام ...اگه بخام مویرگ های عنکبوتی پا رو لیزر کنم باعث از بین رفتن رگ های اصلی پا( که بعدها ممکنه برا قلب استفاده شود )میشه؟ مشاهده پاسخ دکتر
5
تشخیص واریس

سلام. من پرستار بیهوشی هستم و شیفت های طولانی و البته پرتحرک دارم. با توجه به اینکه درد و تورم پا ندارم و در پوست پا هیچ نشانی از رگ عنکبوتی ندارم، آیا لازم است جوراب واریس بپوشم؟ مشاهده پاسخ دکتر
6
بیرون زدگی رگ

سلام وقت بخیر
من حدود 27 سال دارم تقریبا سه سال پیش فیلر زیر چشم جهت بهتر شدن گودی زیر چشم انجام دادم اما به مرور متوجه شدم رگهای زیر چشمم متورم شدن مجدد به پزشکی که برام تزریق انجام داد مراجعه کردم گفتن این دائمی نیست و برطرف میشه با ماساژ و... اما حدود سه سال گذشته و بهتر نشد هیچ حالت خیلی بدی زیر چشمم ایجاد کرده میخواستم راهنماییم کنید که روشهای درمان واریس برای مشکل من هم تأثیر داره یا خیر
بینهایت ممنون میشم
مشاهده پاسخ دکتر
7
مشاوره

با درود خدمت شما
من هاشمي هستم از اصفهان مزاحم ميشوم متاسفانه تماس گرفتم كسي پاسخگو نبود
همسر من حدود ٥ سال قبل دچار عارضه DVT در فمورال پاي چپ شد بدليل مصرف قرصهاي بارداري از آن زمان تا كنون با توجه به اينكه از جوراب واريس استفاده ميكند كماكان تورم در كل پاي چپ را دارد بطوريكه قادر به ايستادن بيش از ١٥ دقيقه نميباشد عليهذا :
١- آيا درمان قطعي وجود دارد ؟
٢- من يك دختر ١٣ ساله دارم آيا بارداري دوباره براي ايشان خطرناك است؟
٣- ميتوان با عمل جراحي رگ معيوب را درمان يا باي پاس كرد ؟
با سپاس فراوان از شما
مشاهده پاسخ دکتر
8
پیشگیری از تبدل ورید عنکبوتی پا به DVT

با بیست سال سابقه ام اس ، بیشتر مواقع نشسته ام وبتدریج دچار رگ عنکبوتی و تورم و قرمزی پا هستم روزی دو عدد دافلون 500 مصرف می کنم و حدود د ه دقیقه دوچرخه ثابت میزنم .,داپلر رنگی این هفته عروق پا مشکلی درجریان خون نشان نداده ولی نگران پیشرفت این وضعیت هستم.توصیه جنابعالی چیست؟ مشاهده پاسخ دکتر
9
واریس

سلام من دختری 24 هستم مدت دوسالی هست که در پاهایم مویرگ های ارغوانی وبنفش میبینم که تا بالای پایم وجود دارد بعد من تخمدان پلی کیستیک هم دارم و قرص سیتروپرون کامپاند استفاده میکنم و دکتر گفته تا زمانی که بخواهی بچه دار بشی باید قرص بخوری حالا این قرص خوردن طولانی مدت برای واریس من ضرر دارد و آیا باعث لخته شدن خون میشود؟؟ممنون میشم پاسخ دهید مشاهده پاسخ دکتر
10
پیشگیری از بدتر شدن ورم پا و گسترش رگهای تار عنکبوتی

سلام دکتر مقدسی گرامی .بعلت معلولیت حرکتی ناشی از ام اس بیست ساله , از پنج سال پیش بیشتر نشسته ام . ضمنا روزی دو قرص دافلون500 مصرف میکنم .
اگرچه رنگی این هفته عروق ران و ساق هردو پا نرمال بوده و درد ندارم ولی چطور میتوانم از بدتر شدن ورم و سرخی پا و گسترش رگهای تار عنکبوتی پیشگیری کنم ؟
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 12 بعدی »