واریس لگنی ، علت درد لگن در زنان

تقریبا یک سوم بانوان در طی زندگی خود دردهای لگنی را به درجاتی تجربه می کنند. یکی از شایع ترین علل دردهای لگنی در بین خانمهای زیر ۴۵ سال با سابقه بارداری های مکرر ، سندرم احتقان لگنی یا همان سندرم کف لگن، واریس لگنی می باشد.

درد های لگنی نیاز به بررسی دارند و از آنجاییکه در صورت مزمن شدن، روند عادی زندگی را مختل و دچار مشکل می کنند نمی توان نسبت به آنها بی توجه بود و از کنار آنها به سادگی گذشت.

واریس لگنی به دردهای مزمن لگنی اطلاق می شود که به حالت مزمن و غیر دوره ای درآمده و بیش از ۶ ماه از زمان احساس آنها و مشکلات توام با آن می گذرد. این سندرم در خانم هایی که بارداری نداشته اند به ندرت رخ می دهد و در نتیجه اتساع و بزرگ شدن وریدهای لگنی مرتبط به ناحیه رحم و تخمدان ها بروز می کند.

واریس لگنی چه مشکلات و عوارضی را برای بانوان در پی دارد؟

همانطور که اشاره شد این مشکل، خانمها با سابقه چند بارداری را گرفتار می کند و معمولا در اوخر دهه دوم یا اوایل دهه سوم زندگی تظاهر می یابد.

علائم واریس لگنی

مهمترین شکایت خانمها، دردهای مکرر ، مبهم و عمقی در ناحیه لگن است. مشخصه های درد لگنی مرتبط با واریس لگنی که نیاز به بررسی توسط پزشک متخصص دارد را می توان به صورت خلاصه به این صورت نام برد.

مشخصه یک: درد در ناحیه لگن با بیش از ۶ ماه دوام که این درد با ایستادن یا نشستن طولانی شدت می یابد و می تواند به حدی آزاردهنده باشد که باعث شود از کار وزندگی بی افتید و شما را مجبور به ماندن در رختخواب و استراحت کند..

مشخصه دو: معمولا صبح ها شدت این دردها کمتر است و بالعکس در ساعات آخر روز درد تشدید می شود.

مشخصه سوم: در دوره قبل عادت ماهانه و یا در بارداری شدت این دردها بیشتر می شود.

مشخصه چهار: پس از هر مرتبه بارداری این ناراحتی اوج می گیرد.

مشخصه پنجم: دردهای مبهم در ناحیه ران، کشاله ران و ناحیه تناسلی و پایین لگن احساس می شوند این درد ها به خصوص در زمان ایستادن آزار دهنده می شود و معمولا با دراز کشیدن آرام می گیرد.

مشخصه ششم: وجود رگهای طنابی و واریس در ران ، کشاله ران ، و رگهای ریز واریسی قسمت پشت ران نزدیک به باسن، روی پا نزدیک به ناحیه تناسلی و ناحیه تناسلی در افراد با درد لگنی هشداری به عنوان یک نشانه از واریس لگنی است.

مشخصه هفتم: ابراز درد در زمان دفع ادرار و حرکات روده ای از دیگر نشانه های این سندرم است.

مشخصه هشتم: مشکل و درد در زمان رابطه جنسی یا پس از نزدیکی

علل بروز دردهای لگنی

علل بروز دردهای لگنی متفاوت است که نباید با واریس لگنی اشتباه گرفته شوند و تشخیص اینکه علت اصلی درد چیست نیاز به بررسی های دقیق دارد. همه دردها ناشی از مشکلات دستگاه تولید مثل و دستگاه تناسلی نیستند و روده ها و سیستم کلیوی و ادراری می توانند مسبب بروز دسته ای از این دردها باشند.

در برخی از خانمها علت بروز درد ها مشخص نیست و تنها نمی توان یک عامل را دلیل بروز درد دانست و بالعکس در بعضی موارد دلیل مشخصی برای درد در معاینات مشخص می شود.

از علتهای شناخته شده درد های لگنی می توان مواردی را به اختصار بیان کرد.

۱) آندومتریوز

 رشد بی رویه دیواره رحم

۲) مشکلات اسکلتی و عضلانی

 درگیری مفاصل و عضلات می تواند باعث ایجاد درد لگنی شود.

۳) بیماریهای التهابی لگنی مزمن

به علت عفونت دستگاه تناسلی و سرایت آن به حفره لگنی که اغلب به دلیل عفونتهای منتقله از تماس جنسی بروز می کند.

۴) فیبروم

تومور خوش خیم ناشی از رشد عضلات دیواره رحم که باعث ایجاد سنگینی در ناحیه زیر شکم می شود.

۵) سندرم روده تحریک پذیر

علایم این سندرم نفح، اسهال و یبوست تناوبی است که می تواند عامل درد و احساس فشار در ناحیه لگن باشد.

۶) عفونت مثانه

معمولا با درد های عود کننده در ناحیه مثانه و تکرر ادرار مشخص می شود در این موارد درد لگن با پر شدن مثانه احساس می شود و با دفع ادرار به طور موقت برطرف می شود.

۷) عوامل روحی و روانی

افسردگی و استرس مزمن می تواند باعث بروز درد های لگنی مزمن شوند.

نحوه تشخیص واریس لگنی

تشخیص واریس لگنی تنها به صرف وجود علایم این بیماری نیست و تشخیص قطعی نیازمند بررسیهای دقیق و کاملا تخصصی است . ارزیابی دقیق این سندرم با انجام سونوگرافی لگن و تستهای تشخیصی تصویر برداری مثل CT یا ونوگرافی است.

 

راه های درمان واریس لگنی

با توجه به اینکه دردهای لگنی مرتبط با سندرم بانوان را از کار و زندگی می گذارد و عملا باعث بروز مشکلات مختلف برای آنها می شود ، اولین هدف مدنظر برای درمان واریس لگنی کاهش درد و ارتقاء کیفیت زندگی بانوان در نظر گرفته می شود.

به این منظور اغلب داروهای ضد درد برای کاهش شدت درد و قرص های پیشگیری از بارداری بمنظور کاهش دفعات عادت ماهانه استفاده میشود.

اما در مورد بانوانی که دارو درمانی کار ساز نباشد و شدت درد در حدی باشد که علی رغم این اقدامات بازهم غیر قابل تحمل باشد ممکن است از درمان اندوواسکولار با تکنیک بستن رگ درگیر استفاده شود.

در این روش متخصص با بکارگیری ونوگرافی تحت هدایت اشعه ایکس کاتتر بسیار ریز در رگ جاگذاری می شود سپس از روش فوم اسکلروتراپی به همراه بستن رگ با جاگذاری کویل (امبولیزاسیون) جهت مهار رفلاکس ورید لگنی استفاده می شود. این کار تحت بی حسی موضعی صورت می گیرد و نیاز به بیهوشی کامل ندارد. در ضمن بیمار همان روز از بیمارستان مرخص می شود.

بهتر است قبل از آنکه دردهای لگنی به مرحله غیر قابل تحمل برسد و عوارض  غیر قابل جبرانی را برای سلامت و زندگی خانوادگی و اجتماعی شما ببار آورد نسبت به یافتن علت مشخص و رفع دلیل بروز این درد ها اقدامات علمی انجام دهید.

 کلینیک درمان واریس

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید