۶ پرسش متداول در مورد جوراب واریس

2,885

هرکجا نام واریس می آید خیلی زود سر صحبت از جوراب واریس هم باز می شود و همه به فرد مبتلا به واریس توصیه می کنند جوراب بپوشد و بعد صحبت از سختی پوشیدن جوراب و تا کی بپوشم پیش می آید….

در اینجا سعی داریم به چند سوال شما در مورد جوراب واریس پاسخ دهیم.

مدتی است که روی پاهایم واریس عنکبوتی میبینم، آیا جوراب واریس مویرگهای ریزی که پاره شده را از بین می برد؟ چه مدت باید بپوشم؟

رگ های عنکبوتی

اگر شما رگ های واریسی یا رگهای عنکبوتی دارید این ظاهر رگ ها در واقع جلوه ای از یک مشکل مزمن وریدی است که با گذشت زمان ممکن است وخیم تر شود. جورابهای واریس قادر به پیشگیری از ایجاد رگهای واریسی نیستند اما می توانند سرعت پیشرفت بیماری را کند و آهسته تر کنند در ضمن اگر درد و احساس سنگینی در پا دارید این مشکلات  را به طور موقت برای شما رفع می کنند. جوراب واریس حکم مسکن برای درد را دارند. همانطور که درد بایستی ریشه ای درمان شود که برنگردد. واریس نیز به همین صورت بهتر است درمان شود مگرنه فرد مبتلا به واریس در صورتیکه جوراب نپوشد مجدد درد و سنگینی پاها به سراغش می آید و از سوی دیگر عوارض واریس همیشه در کمین اوست.

فردی که واریس دارد آیا باید تا آخر عمر جوراب بپوشد؟

پاسخ به این سوال تا حدودی بستگی به فرد مبتلا به واریس دارد. اگر واریس فرد درمان شود و عوامل خطر ساز واریس مثل ایستادن طولانی بدون حرکت، اضافه وزن و …. تا حدودی مرتفع شود دیگر نیازی به جوراب واریس نخواهد بود. معمولادر دوره نقاهت برای رسیدن به نتایج بهتر از درمان، بایستی جوراب واریس استفاده شود پس از اتمام دوره نقاهت دیگر نیاز به پوشیدن جوراب نخواهد بود. مگر اینکه پزشک با توجه به پیشینه پزشکی بیمار استفاده از جوراب به صورت مادام العمر را توصیه کند.
اما در اینجا روی صحبت ما با افرادی است که درمان را به هر دلیل به آینده موکول می کنند. این قبیل بیماران برای کم کردن ورم، درد و احساس سنگینی پاها معمولا به صورت روزمره خودشان جوراب استفاده می کنند . جوراب قاعدتا درد و سنگینی پاها را تا حدود زیادی التیام می بخشد اما همین که یک روز جوراب را فراموش کنند یا به هر دلیلی نپوشند دوباره روز از نو ، روزی از نو. مجدد درد به سراغشان می آید. بعلاوه این افراد در معرض خطر عوارض واریس هستند و به انها توصیه می شود در اسرع وقت نسبت به درمان قطعی واریس اقدام کنند.

برای پیشگیری از بروز ترومبوز(لخته خون در پا) چه نوع جوراب واریسی در طی سفر باید پوشید.  پروازی ۱۵ ساعته پیش رو دارم. لطفا راهنمایی بفرمایید؟

نوع جوراب واریس مناسب برای سفر بستگی به وضعیت سلامت وریدهای شما دارد. اگر واریس یا هر گونه رفلاکس وریدی در عروق سطحی دارید بسته به شدت مشکل جوراب های مختلفی به شما توصیه میشود.
اگر مشکل جدی و نارسایی وریدی ندارید و هدف شما از پوشیدن جوراب پیشگیری از لخته خون در پاست. شما می توانید از جوراب پیشگیری از واریس یا همان جوراب سفر زیر زانو با فشار ۲۰-۱۵ میلیمتر جیوه استفاده کنید در ضمن از چند روز مانده به پرواز و ظرف چند روز پس از سفر یک قرص آسپرین در روز استفاده کنید البته اگر سابقه مشکل معده یا بیماریهای خونریزی دهنده ندارید. در طول سفر هم دائم سعی کنید پاهایتان را تکان دهید و هر ساعت یکبار صندلی خود راترک کنید و در راهرو کمی قدم بزنید می توانید فیلم مربوط به پیشگیری از لخته خون درپا را ملاحظه بفرمایید. این توصیه ها خطر بروز ترومبوز ورید عمقی  را به خوبی کاهش می دهد.

اگر واریس یا سابقه لخته خون دارید قبل از سفر بهتر است با پزشک خود مشورت کنید شاید لازم به داروی اضافه و نیز استفاده از جوراب فشاری با فشار بالاتر باشد که به صورت فردی و با توجه به شرایط شما و میزان پیشرفت واریس تجویز می شود.

من شغلم پرستاری است و دائما در شیفتهای کاری طولانی ایستاده هستم آیا برای پیشگیری از واریس بایستی جوراب بپوشم؟

بله، مشاغلی که زمان طولانی حالت ایستاده یا نشسته بدون تجرک دارند مانند پرستاران، معلمان، بهیاران، مهمانداران، خلبانان، کارمندان با شغل نشسته بدون امکان حرکت، نگهبانان ، رانندگان و نانوایان ،. فروشندگان و داروسازان بهتر است از جوراب در شیفت های کاری استفاده کنند . و به این منظور خوب است که جوراب های زیر زانو با فشار مناسب داشته باشند این جوراب ها به کاهش حس سنگینی و  خستگی پاها کمک می کند.

 آیا هزینه جوراب واریس را بیمه می دهد؟

بله، اغلب بیمه ها سقفی از هزینه جوراب واریس را می پردازند. جوراب واریس وسیله درمانی محسوب می شود(جزء تجهیزات پزشکی است) و نباید آن را با جوراب معمولی یکسان دانست به همین جهت قیمت جوراب واریس قابل قیاس با جوراب معمولی نیست.

مطلب مرتبط:‌ همه چیز درباره جوراب واریس+قیمت

دوام جوراب واریس چقدر است؟

جوراب واریس بایستی حداکثر هر ۶ ماه یکبار تعویض شود زیرا عملا در نتیجه شستشو و پوشیدن فشار کشسان خود را از دست می دهد و دیگر کارایی کافی را نخواهد داشت طبق استانداردهای موجود عمر جورابها را بین ۳ تا حداکثر ۶ ماه برآورد می کنند..

 کلینیک درمان واریس

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهره دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ ۱۵:۱۶( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  زهـره شـــادمــهــر 👉:
  با تشکر از پاسخ شما
  ببخشید چون دقیقا تا بالای زانو هستش ، قسمت بالاش که کش محکم تری داره که باعث میشه جوراب پایین نیاد ، دقیقا بالای زانو قرار میگیره
  و چون فیزیوتراپیست بهم گفته بودن از زانوبند طبی استفاده نکنم تا جریان خون.... ، فکر کردم شاید جوراب واریس هم در جریان خون مشکلی ایجاد کنه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ ۱۵:۱۶( 3 هفته پیش)

   کش بالای جوراب های نیمه ران اگر جوراب استاندارد باشد و دست اندازه گیری شده باشد نباید باعث مشکل در جریان خون شود. 

 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ ۱۵:۱۲( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  جوراب واریس مناسب برای این نوع واریس که عکسش و فرستادم چه مدل و مارکی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ ۱۵:۱۲( 3 هفته پیش)

   جوراب واریس به رفع این رگها به هیچ عنوان کمک نمی کند. هدف از استفاده از جوراب برای یک مدت کوتاه رفع سنگینی و درد پا است و درمان واریس محسوب نمی شود بلکه با ایجاد وابستگی ممکن است شما را محدود کند. از سوی دیگر اگر می خواهید جلو پیشرفت واریس را بگیرید راه کاهش وزن و داشتن فعالیت بدنی می تواند انتخاب درستی باشد.

    

 • تصویر کاربر zizo پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ ۱۱:۳۵( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من خانمی ۲۷ساله هستم یک پام دچار واریس شده توشهرزاهدان دکتر رفتم فقط گفتن باید جوراب واریس استفاده کنم گفتن درمان دیگه ای نداره امروز تواینترنت سرچ کردم با سایت شما آشنا شدم که چندتا قرص معرفی کرده بود میخواستم بدونم موثر استفاده کنم تا بتونم بیام تهران واسه درمان
  بازم ببخشید حامله هستم میخواستم بدونم عمل لیزر پا برای جنین ضرر داره چون پام بدجور اذییت می‌کنه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ ۱۱:۳۵( 3 ماه پیش)
   استفاده از جوراب ، بالا گرفتن پا در زمان استراحت، توصیه ها با توجه به بارداری شماست. بعد بارداری در مورد د رمان می شود اقدام کرد و حتی المقدو ر در بارداری کاری انجام نمی شود
 • تصویر کاربر صبری جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷ ۱۶:۵۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من با پوشیدن جوراب می توانم جلوی زشتتر شدن این رگها رو بگیرم. من 4 ماه است که جوراب می پوشم نه تنها مشکلم حل نشد بنظر خودم بدتر شد. بیشتر از همه زشت شدن پوست پاهام منو ناراحت می کنه برای همین از شما راهنمایی می خواهم در حال حاضر برای درمان پاهام باید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷ ۱۶:۵۹( 4 ماه پیش)
   جوراب طبي واريس در مورد رگهاي ريز عنكبوتي و واريسهاي سطحي اثر زيادي ندارد يعني نميتواند از بروز يا پيشرفت رگهاي ريز پا جلوگيري كند.
   از نظر ظاهري ميتوان با دو جلسه روش تلفيقي اين رگها را برطرف كرد.
 • تصویر کاربر مهنا چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۰:۵۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .میخواستم بدونم میشه از مچ پا به پایین جوراب رو ببرم چون تابستون پاهام بو میگیرن.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۰:۵۹( 6 ماه پیش)
   عملا این کار درست نیست چون شما یک فشار مضاعف در قسمت مچ ایجاد می کنید و اینکار باعث اذیت و همینطور ایجاد ورم می شود. برای رفع مشکلتون جوراب های لاین تابستانه یا کتان تهیه کنید.
 • تصویر کاربر فرزاد شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۲۲:۲۱( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من الان سه ماه هس که پای راستم رو اصفهان لیزر کردم.دکتر هادیزاده برای واریس.چنتا سوال داشتم یکی اینکه تا کی باید از جوراب استفاده کنم.؟بعضی مواقع که ورزش میکنم یا ب پام فشار میاد از ایستادن رگ و خود رون پام درد میکنه علتش چیه؟ و اینکه بعضی مواقع رو زانوم حالت نبض ایجاد میشه انقباض و انبساط؟
  مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۲۲:۲۱( 6 ماه پیش)
   مت زمان پوشيدن جوراب و مقدار فشاريكه بعد از درمان مجاز است ارتباط به شدت بيماري اوليه و گستردگي ان دارد كه توصيه ميكنم حتما با مراجعه به پزشك خود جواب سوالات را از ايشان بپرسيد.
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ ۱۴:۰۹( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود و وقت بخیر من در هر دو مچ پا احساس سوزش و قرمزی و تیرگی پوست ورگهای ورم کرده به رنگ بنفش در اطراف آن دارم و سفتی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ ۱۴:۰۹( 7 ماه پیش)
   اضافه وزنی کخ دارید را کم کنید. بیشتر فعالیت بدنی داشته باشید و حضوری مراجعه کنید.
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ ۱۱:۰۲( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  روی عضله ی ساق پای راستم دچار رگ عنکبوتی شدم و داره ریزش میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ ۱۱:۰۲( 8 ماه پیش)
   معمولا برای رگهای عنکبوتی روش اسکلروتراپی یا لیزر سطحی بکار می رود بسته به قطر رگ شما دارد. البته فقط جنبه ظاهری داره و این رگها تهدید برای سلامتی نیست. درمان رگهای قطور واجبه رگهای ریز قرمز و بنفش بیشتر جنبه زیبایی دارد تا درمانی http://www.iranvein.com/3293
   http://www.iranvein.com/228
 • تصویر کاربر شیروانی شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ ۱۳:۰۲( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ۱۶ ماه پیش در ساق پای چپم dvt تشکیل شد الان سه تا از لانه کبوترهای رق ساق پا از دست دادم که کمی درد دارم حالا برای ورزش هایی مثل دو،پیاده روی،دوچرخه سواری نیازه همزمان جوراب بپوشم یا نه؟ و ورزش کوهنوردی میتونم انجام بدم؟
  ممنونم از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ ۱۳:۰۲( 11 ماه پیش)
   این ورزشها را انجام دهید. نیاز به پوشیدن جوراب در زمان انجام ورزش نیست ورزش خود به پمپ خون به سمت قلب و عدم نشست خون در رگها کمک می کند.
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر