تشخیص واریس با روشهای به روز و دقیق

1,730

تشخیص دقیق و به موقع، بی شک اولین مرحله برای موفقیت در درمان واریس است. پزشکان قبل از اقدام به درمان واریس، از روشهای مختلف برای تشخیص واریس  مانند سونوگرافی داپلر وریدی، سونوگرافی داپلکس، ونوگرافی و پلتیسموگرافی برای ارزیابی وضعیت وریدی استفاده می کنند.

خوشبختانه امروزه اغلب افراد از علائم واریس تا حدودی اطلاع دارند و با دیدن این علائم به فکر مراجعه به پزشک می افتند. اما تشخیص اینکه آیا این علائم به دلیل واریس به وجود آمده یا دلایل دیگری دارد به عهده متخصص است. همچنین تشخیص شدت آسیب به عروق و گسترش این آسیب در رسیدن به نتایج ماندگار و دائمی تاثیر دارد. همه این سوالات را پزشک با تجربه و بکارگیری روشهای مختلف تشخیص واریس در بیماران مختلف پاسخ می دهد و سپس روش درمانی متناسب با شرایط بیمار را  توصیه می نماید.

شرح حال بیمار و معاینه بالینی

پزشک برای بررسی شدت  واریس و ریشه یابی علت آن لازم است در جریان روند بیماری قرار گیرد. معمولا سوالاتی از قبیل زمان بروز علائم، شدت علائم و تکرار آن ، سابقه بیماری واریس در اقوام درجه یک، سابقه ترومبوز DVT در بیمار و خانواده او مورد توجه قرار می گیرد. اغلب بیماران رگ های واضح یا نشانه هایی که از واریس روی پاها پدیدار است را به پزشک نشان می دهند. پزشک نیز در معاینات بالینی تغییرات رنگ پوست، ورم ، وجود زخم و دیگر نشانه ها را به دقت ارزیابی می کند. سپس با توجه به محل رویت رگها و شدت علائم از روشهای مختلف تشخیصی برای پی بردن به میزان گستردگی آسیب به وریدها و انتخاب روش مناسب برای درمان واریس استفاده میشود.
برای تشخیص واریس و دیگر انواع  نارسایی وریدی  عمدتا از سونوگرافی داپلر وریدی، سونوگرافی داپلکس،آزمایش ترندلنبرگ ، ونوگرافی و پلتیسموگرافی استفاده می شود. سپس با توجه به تشخیص قطعی بهترین روش درمانی پیشنهاد می شود.

سونوگرافی داپلر چیست؟

سونوگرافی داپلر از امواج صوتی برای تصویر برداری رگهای بدن استفاده می کند. این روش درد و عوارض جانبی ندارد. سونوگرافی بسته به تکنیک استفاده های متفاوتی  دارد .
سونوگرافی توسط دکتر اقدسی
سونوگرافی  ساده  که  برای  دیدن اجزا و قسمتهای  مختلف  بدن  مورد  استفاده  قرار  میگیرد،  میتواند اختلالات مختلف  مانند  لخته خون  را نشان  دهد .
    سونوگرافی تشخیص واریس
در مواردی  لازم  است  که از  کیفیت  جریان  خون  اطلاع  حاصل  شود  که  در این موارد  از  سونوگرافی  داپلر  استفاده  میشود

سونوگرافی داپلکس

سونوگرافی  داپلکس  موقعی  است  که  از  مجموع  سونوگرافی  ساده  و داپلر  استفاده  میشود.
سونوگرافی داپلکس

# آمادگی قبل سونوگرافی

 • در اغلب موارد نیاز به آمادگی خاصی وجود ندارد. بهتر است زیورآلات همراه نداشته باشید و لباس راحت و گشاد بپوشید.
 • در برخی مراکز از شما خواسته می شود لباسهای خود را درآورده و لباس مخصوص بیمار را به تن کنید.
در کلینیک درمان واریس در جلسه اول ویزیت در صورت احساس نیاز ، سونوگرافی داپلررنگی وریدی انجام می شود تا تشخیص دقیق به عمل آید.

چه مواردی را با سونوگرافی داپلر رنگی  وریدی در پاها می توان تشخیص داد؟

 • تشخیص وجود لخته خون در پا
 • تشخیص علت تورم مداوم : در بیماران مبتلا به واریس معمولا از سونوگرافی داپلر رنگی وریدی به منظوور شناسایی دریچه های معیوب و نحوه جریان خون استفاده می شود.
 • در زمان درمان واریس پا نیز از سونوگرافی برای هدایت سوزن و کاتتر مخصوص در درون رگ استفاده می شود تا از عوارضی همچون آسیب احتمالی به عصب یا شریان مجاور جلوگیر ی شود.
 • باریک شدن رگها
 • وجود تومور یا بدفرمی های مادرزادی وریدی
 • نبود یا کاهش جریان خون به بافتها
 • جریان خون بیش از حد طبیعی به بافت ها  که می تواند نشانه عفونت باشد.

مزایا و خطرات سونوگرافی وریدی

 • بزرگترین خوبی این روش غیر تهاجمی بودن است.
 • معمولا در حالت ایستاده برای تشخیص واریس و دیگر نارسایی های وریدی در پا انجام می شود و برای افرادی که ایستادن سخت است این مسئله ممکن است اذیت کننده باشد.
 • از اشعه در سونوگرافی استفاده نمی شود و عوارض جانبی ندارد.
 • این روش در مقایسه با روشهای تشخیصی دیگر بسیار ارزان و در دسترس می باشد.
 • با این روش بافتهای نرم هم قابل بررسی هستند در حالیکه  با اشعه ایکس نمی توان بافت نرم را ارزیابی کرد.
 • در این روش جریان خون در رگ و وجود لخته به وضوح قابل تشخیص است که این امر می تواند به اقدامات به موقع و جلوگیری از حرکت لخته  به سمت ریه ها کمک کند.
 • تاکنون خطر و اثر منفی برای سونوگرافی گزارش نشده است.

ونوگرافی چیست و چگونه انجام  میشود؟

ونوگرافی به  معنی تهیه عکس  و فیلم  از وریدها است که معادل آنژیوگرافی  در شریانها  می باشد . این تصویر برداری با کمک اشعه ایکس و ماده حاجب انجام می شود. در صورت بارداری و مصرف هر نوع دارو ، داشتن  بیماری یا شرایط خاص و سابقه حساسیت یا آلرژی  بایستی این موارد را به اطلاع پزشک خود برسانید.
در جریان ونوگرافی ابتدا از  کشاله ران یا پشت زانو بیحسی موضعی داده شده  و  انژیوکت مخصوصی  درون ورید (سیاهرگ ) قرار میگیرد . سپس ماده حاجب  به  درون  رگ  تزریق  و  عکس و فیلم  گرفته  میشود  به این  طریق اشکالات درون  سیاهرگها  مانند  تنگی، انسداد ناشی از  لخته خون  و یا عوامل  فشاری   دیگر  و  یا گشادی  غیر عادی  بخوبی  تشخیص  داده  می شود .
این روش  تشخیص واریس  در بیمارستان  و در بخش کاتتریسم قلب و عروق انجام می پذیرد. بیمار لازم است شش ساعت  در بیمارستان بستری باشد.

ونوگرافی برای کدام  بیماران لازم است ؟

ونوگرافی  برای بیماران با شرایط ذیل گزینه تشخیصی مناسبی می باشد.
 • بیماران  دچار  تورم و درد شدید پا و یا زخم
 • بیماران با  مشکلات شدید وریدی داشته  و  احتمالا سابقه ای از لخته  شدن  خون  در پا در گذشته
انجام  ونوگرافی  در مواردیکه معاینه  و  سونوگرافی برای  تشخیص واریس کافی  نبوده  و نیاز  به اطلاعات  دقیقتر از  جزئیات بیماری  ورید باشد  انجام  میگیرد .
عکس های بیمارانی که نیاز به  ونوگرافی داشته اند در ادامه آمده است. 
ونوگرافی برای تشخیص واریس
خانم  ۳۱ ساله  که ۳ سال قبل   ۱۵ روز  پس از  زایمان  اول  دچار  لخته رگهای عمقی شده و از ورم پای راست درد خفیف و سنگینی پا  شاکی است  پس از ۱۰ دقیقه پیاده روی سنگینی پا شدید شده که  مجبور  میشود کمی توقف کند .
ونوگرافی
خانم ۳۵  ساله  که ۵ سال  قبل   در موقع انجام  ورزش     مشکل تاندون  در مچ پا  پیدا کرده  گچ گرفته و بمدت  یک ماه بیحرکتی  داشته است .دچار  درد  شدید  ساق  پا  و  از  زخم مزمن  عود کننده  شاکی است .مشکوک  به  لخته  شدن  خون  در رگهای  عمقی  بود.

پلتیسموگرافی

روشی  برای  بررسی تغییرات حجم  ارگانها است  که  معمولا بطور  غیر مستقیم  نشانگر  میزان تغییر حجم  خون  بافتی است  یک  ازمایش  پلتیسموگرام  نرمال  در پا  یعنی  خون  با  سرعت  مناسب  وارد  و  خارج  میشود  و  تنگی  عروقی  وجود ندارد .
اکنون با  توجه  به  استفاده  از  روشهای  ساده تر  مانند سونوگرافی  کالر  داپلر رنگی  جایگاه استفاده از  پلتیسموگرافی بسیار کمتر  شده است و  در موارد خاص  مانند بررسی عملکرد پمپ عضلانی ساق  پا  در  جلو راندن  خون استفاده میشود  .
البته نوع خاصی  از  دستگاه پلتیسموگرام   در  ریه   و   برای  تعیین  سلامت  راههای  هوایی  بکار  میرود .

تست ترندلنبرگ

سیاهرگهای پا مسئول برگرداندن خون  به  قلب  هستند در مسیر این  سیاهرگها  دریچه های  یک طرفه ای وجود دارند  که  در مسیر  پا به  سمت قلب عمل  میکنند  و مانع  برگشت دوباره  خون  سیاهرگی  میشوند  .
اگر  این  دریچه ها خوب کار نکنند  خون  به  سمت  پا برگشت  کرده  و  بمرور  فرد  دچار  ورم  پا  درد  و  واریس  پا میشود.
سابقا برای  بررسی  سلامت عملکرد این  دریچه ها  در معاینه  بالینی  توسط  پزشک  تست  ترندلنبورگ  انجام  میشد و تاحدی  میتوانست  عملکرد  دریچه سیاهرگهای عمقی  و سطحی  را مورد ارزیابی  قرار دهد ولی امروزه  بواسطه  استفاده  از سونوگرافی  دیگر  نیازی  به  انجام  این  تست  نیست .
تست ترندلنبرگ
شمایی از نحوه انجام  تست ترندلنبورگ
تشخیص واریس قبل درمان به منظور شناسایی علت اولیه واریس، رفلاکس و پراکندگی رگهای گرفتار واریس است. درصورت عدم تشخیص درگیری وریدهای عمقی یا رگهای پرفوران اصلی ،  برگشت و عود مجدد بیماری واریس بعد از درمان دور از انتظار نیست.

 کلینیک درمان واریس

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مسعوداسکندری شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۰۰:۳۳( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  ایابهبود صدردرصدی حاصل میشود
  1. تصویر کاربر شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۰۰:۳۳( 6 روز پیش)
   لطفا سوالتان را دقیقتر مطرح کنید مدام روش مدنظر شماست به لحاظ ظاهری می فرمایید یا علایم واریس مثل درد و سنگینی مدنطر شماست . دقیقتر بپرسید و راهنمایی شوید . عکس از پایتان می توانید بفرستید و در مورد روش درمان و میزان بهبودی سوال کنید
 • تصویر کاربر نیلوفر شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۰۰:۱۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام و روز بخیر
  مادر من مقدار قابل توجهی رگهای عنکبوتی (اگر درست گفنه باشم) دارد حتی روی مچ پا هم هست
  میخواستم هزینه درمان و روش درمان را بدانم
  خود من هم جدیداٌ روی پام ایجاد شده به رنگ قرمز کمرنگ ولی خیلی پررنگ و زیاد نیست
  لطفا راهنمایی بفرمائید.ممنون
  1. تصویر کاربر شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۰۰:۱۹( 6 روز پیش)
   لطفا عکس ارسال کنید ( درنورکافی و فاصله مناسب از پا عکس بفرستید)
 • تصویر کاربر رکسانا چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۹:۳۴( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر در مورد هزینه درمان فرمودید بیمه درمانی را اعلام کنم

  بیمه خدمات درمانی و تکمیلی آتیه سازان
  1. تصویر کاربر چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۹:۳۴( 2 هفته پیش)
   با شما تماس گرفته شد و پاسخگو نبودید 09101039073 کد پرونده 1083
 • تصویر کاربر سید پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ ۱۸:۱۴( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  تصویر ترومبوز حاد در واریکوز های سطحی ناحیه لترال ران و زانو با فاصله از محل جانکشن مشاهده میگردد
  برای این عارضه حتما باید جراحی کنم یا با دارو حل میشود؟
  نارسایی در جانکشن صافنوفمورال مشاهده میگردد
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ ۱۸:۱۴( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربر ارزو پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ ۱۹:۲۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ایا می توانم از قرص دافلون برای درمان واریس و بهبود دردی که بر اثر واریس ایجاد شده استفاده کنم لازم به تذکر است من دیابت نوع دو دارم و در روز 3 عدد قرص مدفورمین استفاده می کنم
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ ۱۹:۲۷( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربر قاسمی دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۶:۴۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید من پای سمت چپم واریس,داره و دکتر گفت روشrfیا همون لیزر بشه.ولی,من شنیدم با لیزر دوباره عودمیکنه.الان نمیدونم این موضوع صحت داره.عمل جراحی خوبه یا لیزر؟
  1. تصویر کاربر دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۶:۴۷( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربر زبیده دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۶:۵۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  مادر بنده دچار کاریس پا هستن و میخواستم ببینم با توجه به شرایط فعلی ایشون چه روش درمانی لازم می باشد و هزینه این درمان به چه صورت می باشد؟
  1. تصویر کاربر دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۶:۵۸( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربر رکسانا دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۷:۵۳( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من 37 سالمه
  از 18 سالگی دچار واریس شدم
  اما امسال خیلی زیاد شده
  من شاغلم و دبیر مدارس استثنایی هستم و تمام وقت سر پا که باعث شده درد، سنگینی و خارش شدیدی ایجاد بشه و واقعا آزار دهنده شده
  در خانواده کسی واریس به این شکل نداره

  عکس پا و سونو دپلر رنگی رو ضمیمه می فرستم
  لطفا بهترین درمان رو به من معرفی کنین ممنونم
  1. تصویر کاربر دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۷:۵۳( 2 هفته پیش)
   پاي شما دچار واريس طنابي است.

   توصيه ميكنم درمان انجام شود.
   درمان باعث ميشود علايمي مانند درد و سنگيني و خستگي پا برطرف شود.
   واريسهاي برجسته از بين رفته و صاف شوند.

   و از طرف ديگر در اينده به عوارض واريس طنابي شامل خونريزي و لخته شدن خون نيز دچار نخواهيد شد.
   روش درمان شما تلفيقي از درمان اندوواسكولر و فلبكتومي است.
   اين درمان بصورت سر پايي بوده و نياز به بستري ندارد.
   زمان درمان كمتر از يك ساعت ميباشد. و نياز به بستري بعد از درمان نداريد.
 • تصویر کاربر امير دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۷:۴۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  همسرم دچار واريس شديد پا هست كه حالت عنكبوتي داره و به طوري كه يك پا بزرگتر از پاي دوم هست
  به تازگي عمل باي پس معده داشته ،
  الان سوال ما اين است كه كدام روش درماني رو براي ايشون مناسب و بدون درده
  با تشكر از شما
  1. تصویر کاربر دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۷:۴۷( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۶ مهر ۱۳۹۷ ۲۳:۰۵( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خانم 39 ساله با سابقه مشکل قلبی و تعویض دریچه 5 سال پیش و درحال مصرف قرص اسپرین و وارفارین هستم.از 1 سال گذشته بصورت ناگهانی رگهای دستم متورم شدند البته فشار زیادی روی دستهام داشتم بخاطر فعالیت زیاد.و روی پاهایم رگهای عنکبوتی نیز وجود دارد.میخواستم بدانم با توجه به داروهای مصرفی از چه روشی میتوانید هم برای دست و هم برای پاهایم استفاده نمایید.
  البته لازم به ذکر هست مصرف روزانه وارفارین نصف قرص و ای ان ار حدود 3 هست.با توجه به عکسهای ارسالی و داشتن بیمه تکمیلی اسیاممنون میشم بفرمایید هزینه این کار چقدر میشود.
  1. تصویر کاربر جمعه ۶ مهر ۱۳۹۷ ۲۳:۰۵( 2 هفته پیش)
   برای بررسی روش کار روی رگهای پا مراجعه حضوری داشته باشید بهتر است . با شما هماهنگی انجام می شود.
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر