درمان واریس پا در چه مواردی واجب است؟

درمان واریس پای شما کدام است؟

واریس به رگهای سبز، آبی و بنفش رنگ گفته می شود که اغلب به صورت پیچ خورده در زیر سطح پوست پاها دیده می شود. درمان واریس پا در چه مواردی واجب است؟

رگهای واریسی قطورتر از رگهای طبیعی هستند. واریس فقط  ظاهر ناخوشایند پاها نیست. معمولا این مشکل وریدی با احساس درد، سنگینی و علائم دیگری همراه است. بسیاری از بیماران در کشور ما از اینکه واریس پا درمان دارد مطلع نیستند و حتی تعجب می کنند که چرا سالها این درد را تحمل کرده اند و نمی دانستند واریس درمان پذیر است.

درمان واریس پا در چه مواردی واجب است؟

اقدام به موقع برای درمان واریس پا شانس بهبودی کامل و درمان موفق را بالا می برد.

  •  اگر تغییری در ظاهر رگهای پا بروز کرد خوب است به پزشک مراجعه کنید.
  • رگهایی که ظاهر طنابی ، کلفت دارند روی آنها وقتی دست می گذارید احساس گرما دارند .
  • پاهایی که دچار پَرش و تکان شدید می شوند یا دچار گرفتگی عضله ساق پا در زمان خواب می شوند نیاز به بررسی تشخیصی برای ارزیابی عملکرد عروق عمقی دارند.
  • اگر پادرد و احساس سنگینی در پا دارید، پوستتان روی رگها ملتهب و قرمز است یا احساس خارش پاها حین خواب دارید برای درمان واریس  پا مراجعه کنید.

بهتر است قبل از بروز عوارض واریس مثل تغییر رنگ پوست، لخته خون در پا و یا زخم پای وریدی اقدام به درمان کنید.

تشخیص واریس و شدت واریس چگونه صورت می گیرد؟

معمولا در کلینیک پزشک با وارسی پاها به لحاظ ظاهری ، انجام معاینات فیزیکی و در نهایت سونوگرافی شدت واریس را مشخص می کند. سونوگرافی برای ارزیابی جریان خون در عروق سطحی و عمقی انجام می شود.

در مراحل اولیه با اقدامات پیشگیرانه می توان از پیشرفت واریس جلوگیری نمود و نیاز به درمان واریس  پا با روشهای کم تهاجمی و… نیست.

درمان در مراحل ابتدایی ایجاد واریس

در این مواقع پزشک از شما می خواهد ۳-۶ ماه موارد ذیل را رعایت کنید و پس از این مدت برای ارزیابی مجدد مراجعه فرمایید.

۱) استفاده از جوراب واریس

جوراب طبی واریس

معمولا طیف فشار جوراب مورد استفاده از ۱۰-۸ تا ۵۰-۴۰ میلی متر جیوه می باشد. ارتفاع جوراب و میزان فشار جوراب را دکتر برای شما بهتر است تعیین کند.

برای اطلاع از انواع جوراب واریس و نحوه پوشیدن آن مقالات ذیل را مطالعه بفرمایید

همه چیز درباره جوراب واریس

نحوه پوشیدن جوراب واریس

 

 

۲) کاهش وزن در صورت داشتن وزن اضافه

وزن بالا باعث فشار مضاعف به وریدهای پا می شود. البته کاهش وزن هم بایستی اصولی و با سرعت معقول انجام شود.

چاقی و واریس

۳) انجام نرمش و ورزشهای مناسب برای واریس

برای اطلاع از نرمشهای مناسب  مقاله ورزشهای ساده برای واریس را مطالعه بفرمایید.

۴) ایجاد تغییرات ساده در سبک زندگی

گنجاندن پیاده روی در برنامه روزانه، بالا نگه داشتن پاها در زمان استراحت، پرهیز از ایستادن طولانی و رفع یبوست همگی برای مهار پیشرفت واریس مناسبند.

پس از طی این مدت با توجه به نتایج هر بیمار تصمیم گیری صورت می گیرد. در صورت رضایت بخش بودن نتایج رعایت همین توصیه ها و مراجعه سالانه برای پیگیری به بیمار پیشنهاد می شود.

ولی اگر نتایج خوب نبود و واریس پا تشدید شده بود و علایمی مثل خستگی و گرفتگی عضلات در خواب پابرجا بودند از روشهای دیگر برای درمان واریس پا استفاده می شود.

درمان واریس شدید

نمود ظاهری واریس پیشرفته وریدهای درهم پیچیده، قطور روی سطح پاهاست و یا اینکه شاید اصلا در فرد، رگ واریسی روی پوست دیده نشود ولی دیگر علایم واریس وجود داشته باشد.

ورید سافن

رگهای واریس قطری معادل ۲۵ میلیمتر تا ۱۸۰ میلیمتر می توانند داشته باشند. اما به خاطر داشته باید تنها قطر رگ بیانگر وخامت اوضاع نیست .

برای اطلاع از کیفیت درد واریس پا مقاله پا درد واریسی را مطالعه کنید.

ورم ، خارش و گرفتگی عضلات و پرش پاها یا همان سندرم پای بیقرار در بیماران واریسی دیده می شود. درمان واریس پا پیشرفته تنها با پوشیدن جوراب واریس و ورزش ممکن نیست و از طرفی درمان واریس شدید ضروری  است.

هدف اصلی درمان واریس پا بستن رگ معیوب به منظور بهبود جریان خون وریدی است. اسکلروتراپی، لیزرواریس و رادیوفرکانسی ، فلبکتومی همگی روشهای به روز برای مسدودکردن رگ واریسی هستند.

چرا درمان واریس شدید لازم است؟

مبتلایان به واریس در مراحل پیشرفته در معرض خطر بروز عوارض واریس هستند.

لخته خون وریدی پا ، زخم پا، تغییر رنگ پوست ، ورم مقاوم به درمان و خونریزی واریس از جمله عوارض واریس هستند. متاسفانه لخته خون در پا به عنوان یک عارضه دراز مدت با اثرات منفی متعاقب آن شناخته می شود و نیاز است تا درمان شود.

قبل از تصمیم گیری در مورد روش درمانی مناسب معمولا سونوگرافی و دیگر روشهای تشخیصی انجام می شود اگر رفلاکس وریدی مشخص شود در واقع بیمار واریس شدید دارد و نیاز به انجام روشهای درمانی برای نجات از درد پا و سنگینی است.

راه درمان واریس شدید چیست؟

یکی از روشهای درمان واریس شدید، انسداد رگ واریسی است. این روشها جایگزین جراحی واریس یا همان عمل واریس شده اند و نتایج حاصل از آنها بسیار درخشان و رضایتبخش بوده است. میزان موفقیت این روش ۹۷ درصد است .

لیزر درمانی واریس و درمان واریس پا با روش رادیوفرکوئنسی روشهای اصلی درمان واریس شدید و پیشرفته هستند.

مزایایی مثل نداشتن بیهوشی، عدم نیاز به بستری شدن در بیمارستان، دوره نقاهت کوتاه و عدم نیاز به استراحت در منزل بیماران زیادی را تشویق به درمان لیزری واریس نموده است.

لیزر درمانی واریس پا

درمان واریس با لیزر

در لیزر واریس از انرژی حرارتی لیزر برای بستن جدار داخلی رگ آسیب دیده استفاده می شود. این کار تحت بی حسی موضعی انجام می شود و بیمار هیچ گونه احساس دردی  نخواهد داشت.

درمان واریس با لیزر

درمان واریس پا با روش رادیوفرکانسی

روش دیگر با استفاده از کاتتر حرارتی روش رادیوفرکوئنسی است که در این روش از امواج RF برای ایجاد حرارت در داخل رگ و بستن رگ استفاده می شود. این روش هم بدون درد می باشد و نیاز به مراقبت طولانی و دوره نقاهت طولانی ندارد.

اطلاعات تکمیلی برای درمان واریس با روش رادیوفرکانسی 

هر دو روش لیزر واریس و  درمان واریس با روش رادیوفرکانسی  تحت پوشش بیمه هستند.

بیمه های طرف قرارداد برای درمان واریس

درمان واریس پا خفیف یا همان رگهای عنکبوتی

اسکلروتراپی - درمان واریس
درمان واریس با فوم اسکلروتراپی

مویرگهای قرمز و بنفش و آبی رنگ نازک نزدیک سطح پوست برای سلامتی مشکل آفرین نیستند اما از نظر ظاهری ممکن است موجب ناراحتی و کاهش اعتماد بنفس فر د شوند.

اسکلروتراپی و روش لیزر سطحی از روشهای مورد استفاده در درمان واریس خفیف یا رگهای عنکبوتی است. معمولا هر دو این روشها نیاز به چند جلسه مراجعه دارد . معمولا بین جلسات اسکلروتراپی چند هفته فاصله هست پس اگر برای مراسمی حاضر می شوید یا می خواهید سفر بروید زودتر برای اسکلروتراپی اقدام کنید.

برای درمان واریس خفیف و رگهای عنکبوتی چه موقع باید مراجعه شود؟

در خصوص رگهای عنکبوتی اگر علایم و نشانه های واریس وجود ندارد و تنها به لحاظ ظاهری فرد را ناراحت می کند هر وقت که فکر کردید اعتماد بنفس شما تحت تاثیر قرار گرفته و نمی توانید لباس مورد علاقه خود را بپوشید به باشگاه بروید یا در استخر شنا کنید حتما به فکر درمان رگهای عنکبوتی بیفتید.
البته لازم است اشاره کنیم این رگها در برخی موارد نشانه ای از نارسایی وریدی عمقی هستند.

گاهی  رگهای عنکبوتی، با رگهای بینابینی اشتباه گرفته می شوند .نیاز به بررسی دقیقتر وجود دارد تا مشخص شود  رگ اصلی متصل به آنها مشکلی ندارد.

reticular vein

رگهای رتیکولار یا بینابینی  به رنگ سبر آبی معمولادر پشت زانو هستند ظاهر آنها هم ممکن است در هم پیچیده و رشته مانند باشد. اگر به درستی رگهای رتیکولار یا بینابینی بررسی نشوند ممکن است در درمان رگهای به ظاهر سطحی و رگهای عنکبوتی با مشکل ایجاد لک پوستی و ایجاد شبکه های ریز تارعنکبوتی مواجه شویم. این عوارض درمان در شرایطی بروز می کنند که در زمان تشخیص و درمان به ریشه تغذیه کننده عروق تارعنکبوتی توجه جدی نشود.

اگر برگشت خون به عقب یا همان رفلاکس در رگهای عمقی تر تشخیص داده نشود مسئله بعدی که در طی اسکلروتراپی ناموفق بوجود می آید برگشت و جایگزینی رگهای عنکبوتی است.

در درمان موفقیت آمیز رگهای عنکبوتی به روش اسکلروتراپی این رگها برگشت ندارند ولی اگر در زمان درمان، رگهای عمقی تر بررسی نشوند و مشکل آنها در ابتدا حل نشود لزوما رگهای عنکبوتی در فاصله زمانی کوتاهی دوباره پدیدار می شوند.

انتقال ماده اسکلروزان به رگهای تغذیه کننده که قابل رویت نیستند معمولا با هدایت دستگاه سونو انجام می شود. خیلی از ما به اشتباه اسکلروتراپی ر افقط یک کار زیبایی می دانیم در حالیکه انجام درست اسکلروتراپی نیازمند معاینه و تشخیص دقیق وضعیت عروق عمقی است.

کلینیک درمان واریس

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره کلیه،بیماری های داخلی ، دیابت و فشار خون دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
از بین بردن رگهای واریسی روی صورت و اطراف پلک

با سلام و خسته نباشید . من دچار رگهای عنکبوتی در ناحیه پا و صورتم میباشم . الان مدتی است که رگهای روی گونه ها و کنار بینی و اطراف پلکم زیاد شده و این موضوع کاملا اعتماد به نفس من رو گرفته . میخواستم بدونم درمان قطعی برای ناحیه صورتم وجود دارد ؟
نگران رگهای روی پلک چشمم هستم . چون شنیدم از بین بدون رگها با لیزر به مژه ها آسیب میزنه . شما راهکاری برای این مشکل دارید ؟ قبلا از راهنمایی شما سپاسگزارم
مشاهده پاسخ دکتر
2
هزینه درمان واریس چقدراست

هزینه درمان واریس هرپابدون بیمه وبا بیمه چقدراست مشاهده پاسخ دکتر
3
مشاوره

هزینه ی آنژیوی عروق پا چقدر است ؟
ادرس مطب دکتر؟
با چه بیمه هایی قرار داد دارید؟
مشاهده پاسخ دکتر
4
زخم واریسی

وقت بخیر،پدر من دچار زخم واریسی شده دارو هم مصرف کرده و زخم های جدید براش ایجاد شده،البته از روند درمان ناامید شده و تصور میکنه بیماری زنا گرفته و کاملا سرخود داروی زونا رو مصرف میکنه،ممنون میشم عکس رو براتون ارسال کنم و پاسخ بدین .سپاسگذارم. مشاهده پاسخ دکتر
5
درد شدید پاها

من پاهام خیلی سفت شده ،نمیتونم راه برم ،کف پاهام درد میکنه ،یه رگهای سبز رنگی تو پاهام هست
قبلا یه بار اومدم شیراز حرف سال 74هست دکتر فکرت ،با سوزن مخصوص مایع سبز رنگی رو از زانوهایم گشيد بیرون ،نمیدونم اون چی بود ،ولی بعدش مثل اینکه از آسمون افتادم پایین ،یعنی حالم خوب شد الان پاهام سنگ شده
مشاهده پاسخ دکتر
6
بیرون زدگی رگ وسط پیشانی و رگ کنارشقیقه

رگ وسط پیشانی و رگ های کنار شقیقه م بیرون زدگی دارد و برجسته شده.. مشاهده پاسخ دکتر
7
دردشدیدپا دارم

چندین سال اضافه وزن شدید داشتم ، آخربن وزنم180 کیلو بود. حدودا دوسال که رژیم گرفتم و 90 کیلو کاهش وزن داشتم الانم حدودا یکسال دچار پادرد شدم باتوجه به اینکه بصورت مادرزادی کف پام صاف بود فکر کردم از عوارض اونه ولی چند روز متوجه شدم مشکل ام واریسه، در کرمانشاه زندگی می کنم وبه یکی از همکارانتون متخصص قلب وعروق مراجعه کردم سه نوع قرص و جوراب واریس تجویز کردن مشاهده پاسخ دکتر
8
درد کف پا

من مشکل دیابت دارم البته کنترل شده هست ناشتا قدم 170هست بعد از صبحانه 221 . چند مدته ک کف پاهام خیلی شدید قرمز میشه و داغ میشه و درد زیادی داره خواستم علتشو بدونم و اینکه لطفا بهم ی نوبت حضوری بدید
ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
9
آدرس کلینیک کرج

آدرس کلینیک واریس داخل کرج رو میخواستم مشاهده پاسخ دکتر
10
احساس گز گز و سنگینی در رگ های طنابی پا

درود ۲۵ساله هستم ۳سال پیش واریکوسل جراحی داشتم دو طرف درجه ۲و۳
دوهفته بود که روزانه ۱۲ ساعت پشت میز کار می‌کردم که در ابتدای روز بعدش در رگه‌ای کشاله ایم و پشت و کناره های زانو هام شرو به درد و گز گز کردن و همچنان ادامه دارند هنوز اولشه و رگ‌ها بزرگ نشدن زیاد چیکار باید کنم گرفتار این بیماری نشم
سپاس
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 29 بعدی »