علائم زخم واریس و راه های درمان آن

1,051


زخم واریس به نام زخم استاز یا زخم وریدی هم شناخته می شوند. با وجود آنکه وقوع زخم به ندرت پیش می آید ولی هزینه های سنگینی را برای جامعه و فرد به دنبال دارد و کیفیت زندگی بیمار را دچار چالش می کند.

زخم های مزمن در پاها به علل مختلفی به وجود می آیند از جمله می توان مشکلات

شریانی، دیابت ؛ آرتریت روماتوئید و نارسایی مزمن وریدی را نام برد. نارسایی مزمن وریدی مسئول نزدیک به ۸۰ درصد از زخم های مزمن در اندام تحتانی یا همان پا می باشد.

معمولا زخم واریس پا در صورت عدم درمان بموقع پای مبتلا به واریس رخ می دهد. زخم معمولا در پا با ورم نسبتا شدید و دائمی و دچار تغییرات پوستی رویت می شود.

پای مبتلا به واریس، نیاز به رسیدگی و مراقبت دارد. هر گونه تغییرات پوستی، بروز خارش و تغییررنگ پوست و ورم می تواند مستعد کننده شرایط برای بروز زخم واریس پا باشند.

علائم ظاهری زخم واریس پا

این گروه از زخم ها اغلب ابعاد نسبتا بزرگی دارند، عمق زخم کم است و در ناحیه بالای استخوان قوزک پا رویت می شوند. معمولا در پاهای ورم کرده، مبتلا به واریس در کنار تغییر رنگ پوستی و دچار اگزمای وریدی بیشتر بروز می کند.

تغییرات پوستی و نیز کناره های نامنظم زخم از ویژگی های دیگر زخم واریسی هستند. این زخمها بعد از درمان ممکن است دوباره عود کنند و درمان آنها زمان بر است .

عوامل ایجاد زخم واریس

عوامل متعددی می توانند ایجاد زخم را منجر شوند که به اختصار می توان موارد ذیل را نام برد:

 • بالا رفتن سن و به دنبال آن کاهش تحرک به خاطر مشکلاتی همچون آرتروز می تواند باعث زخم پا شود.
 • ترومبوفلبیت یا لخته خون سطحی
 • ورم
 • ترومبوز عمقی وریدی: سابقه لخته خون در عروق عمقی باعث اسیب به دریچه ها در دیواره رگها می شود و در آخر به تشدید ورم می انجامد.
 • افرادی که دائم یکجا می نشینند یا یکجا می ایستند.
 • آسیب و یا تروما در پا
 • جراحی تعوبض مفصل زانو و یا لگن هم به خاطر محدویت حرکتی ایجاد شده می تواند منجر به زخم وریدی شود.
 • چاقی و نداشتن تحرک کافی: وزن اضافی با بالا بردن فشار وارد آمده بر پاها باعث زخم وریدی می شود. معمولا افراد مبتلا به چاقی تحرک کمی دارند و مشکلاتی برای راه رفتن دارند که مانع از داشتن فعالیت بدنی کافی در آنها می شود . این عوامل با هم باعث تضعیف عضله سا ق پا در پمپ خون به سمت قلب می شود و در نهایت باعث آسیب به گردش خون محیطی در پاها می شود.
 • خانمها بیشتر از آقایان به زخم واریس دچار می شوند.

علت زخم واریس

هنوز علت بروز زخم واریس به صورت کامل مشخص نشده است آنچه به نظر می آید نارسایی وریدی توام با افزایش فشار وریدی می تواند باعث بروز زخم پا شود. نداشتن تحرک کافی، عدم کارایی پمپ عضله ساق پا و اختلال در عملکرد دریچه های موجود در دیواره وریدها در نتیجه آسیب و جراحت، اختلالات مادرزادی ، ترومبوز وریدی یا فلبیت همگی از علل بروز زخم واریس هستند.

رفلاکس یا برگشت خون وریدی با تجمع خون در سیستم وریدی و آسیب به سیستم مویرگی همراه خواهد بود . واکنشهای التهابی باعث تشکیل زخم و مانع از بهبود آن می شوند.

شناخت دلیل بوجود آمدن زخم می تواند در رفع آن بسیار موثر باشد.

برای تشخیص زخم واریس چه معاینات و روش تشخیصی بکار میرود؟

برای شناخت نوع زخم ممکن است از شاخص پایی بازویی استفاده شود که یک تست سریع برای تشخیص اولیه بیماری عروق محیطی می باشد.
سونوگرافی داپلر وریدی، پلتیسموگرافی و ونوگرافی هم در تشخیص علت موارد زخم بکار می روند.

تشخیص واریس

درمان زخم واریس

روند درمان نیاز به صبر و حوصله دارد و در مجموع شامل بر انجام اقدامات اولیه به منظور بهبود گردش خون جهت تسهیل روند بستن زخم، پاکسازی زخم ، درمان واریس و حتی اقدامات جراحی در موارد لزوم است.

# درمان فشاری

کم کردن ورم از اولین اقدامات در درمان زخم واریس است به این منظور از روش درمان فشاری استفاده می شود. درمان فشاری شامل بر بانداژ مناسب در مراحل اولیه ، جوراب واریس و استفاده از پمپ های بادی برای بیماران بستری است. درمان فشاری علاوه بر کاهش ورم با بهبود برگشت خون به سمت قلب ، درد را کم می کند و روند بهبودی زخم را سرعت می بخشد.

معمولا در مراحل حاد و اولیه توصیه به استفاده از بانداژ فشاری چند لایه و یا جوراب فشار کلاس ۲ می شود. برای انجام صحیح بانداژ و کمک به بهبود جریان خون نیاز به راهنمایی و آموزش توسط کارشناس یا پزشک زخم وجود دارد.

مقاله مرتبط : جوراب واریس مناسب

# بالا نگه داشتن پاها

قراردادن بالش زیر پا در حالت استراحت به نحوی که پاها بالاتر از سطح قلب قرار گیر د به بیماران توصیه می شود. اینکار با کم کردن ورم در پاها به بهبود هر چه سریعتر زخم کمک می کند. توصیه می شود پاها ۳ تا ۴ بار در روز و هر بار ۳۰ دقیقه بالاقرار گیرند.

# پانسمان

معمولا پانسمان زیر پوشش فشاری اعم از بانداژ یا جوراب واریس اعمال می شود. تا مانع از چسبیدن جوراب به زخم و ایجاد حس ناخوشایند شود. برای انتخاب پانسمان مناسب با پزشک یا کارشناس زخم حتما مشورت کنید.

داروی واریس

دارو مورد استفاده در درمان زخم پا کدامند؟

# Pentoxifyline

همراه با درمان فشاری مانند جوراب یا بانداژ برای کنترل زخم تجویز می شود و به بهبود گردش خون مویرگی کمک می کند. این دارو در بیمارانی که تحمل یا توان استفاده از جوراب را ندارندهم می شود استفاده شود.

عوارض جانبی این دارو شامل بر علایم گوارشی مثل تهوع، اسهال و استفراغ و سوزش سر دل و کاهش اشتها می باشد.

# آسپرین

این دارو هم به روندبهبود زخم کمک می کند و اندازه زخم را در مقایسه با استفاده از درمان فشاری به تنهایی به میزان قابل ملاحظه ای کمتر می کند.

# آنتی بیوتیک خوراکی 

مصرف آنتی بیوتیک فقط در صورت بروز التهاب پوستی ( سلولیتیس) توصیه می شود و نباید خودسرانه آنتی بیوتیک مصرف شود.

درمان جراحی زخم واریس

در زخمهایی که مزمن میشوند گاهی نیاز به اقدامات مداخله ای مثل دبریدمان زخم پیش می آید . در فرایند دبرید بافتهای نکروزه یا همان مرده برداشته می شود. این کار با روشهای مکانیکی یا لارودرمانی و یا درمان آنزیمی انجام می گیرد.
البته زخمهای وریدی اغلب تولید بافت نکروز نمی کنند و کمتر نیاز به دبرید پیدا می کنند. زخم با بافت نکروزه بهتراست از نظر نارسایی شریانی هم بررسی شود.

در واقع آنچه می تواند باعث شود که زخم مجدد عود نکند برطرف کردن علت اصلی بروز نارسایی وریدی و در نهایت ایجاد زخم است. به همین منظور انجام اقداماتی همچون درمان لیزری واریس پا یا درمان واریس با روش رادیوفرکوئنسی که برای رفع واریس ورید سافن بکارمی روند ، برطرف کردن انسداد یا تنگی وریدی با استنت ورید ی در ورید ایلیاک و برداشت رگهای نارسا با فلبکتومی یا اسکلروتراپی همگی در بسته شدن موثر زخم مفید هستند.

لیزردرمانی واریس و دیگر روشهای درمان واریس نه تنها طول دوره بهبود زخم را کم می کنند بلکه احتمال بروز مجدد زخم را بیش ا ز۵۰ %درصد کاهش می دهند.

مقاله مرتبط: لیزر واریس

برای پیشگیری از عود مجدد زخم چه توصیه هایی می شود؟

 • بالا نگه داشتن پاها در زمان استراحت یکی از مواردی است که از فرد مستعد ایجاد زخم خواسته می شود که مرتب انجام شود.
 • بعد از بسته شدن زخم توصیه به پوشیدن مرتب جوراب واریس می شود تا جلوی عود مجدد زخم گرفته شود.
 • کم کردن وزن در بیماران با چاقی مفرط احتمال بروز مجدد زخم را کاهش می دهد.
 • البته ادامه دادن درمان فشاری کار ساده ای نیست معمولا محدودیت حرکتی به واسطه سن و مشکلات موازی مثل آرتروز ، درد ، درماتیت و حساسیت پوست ناحیه اطراف زخم مانع از ادامه درمان فشاری و پوشیدن جوراب می شود.
 • پیاده روی و داشتن تحرک بدنی هم برای پیشگیری از ایجاد زخم تازه خیلی مفید است.

و همانطور که اشاره شد درمان قطعی واریس و نارسایی وریدی با روشهای مختلف درمان مانند درمان رادیوفرکانسی می تاوند جلوی برگشت زخم را بگیرد.

مقاله مرتبط : درمان واریس با رادیوفرکانسی 

همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جواد جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۹:۴۹( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ببخشید میخواستم بدونم من همورویید داخلی دارم و با خونریزی همراه هستش ایا این قرص برای این بیماری مناسب هستش
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۹:۴۹( 4 هفته پیش)

   قرص دافلون برای هموروئید استفاده میشود

 • تصویر کاربر رزا پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ ۲۲:۰۲( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر توضیحاتی در مورد روش پانچ در درمان واریس پا میخواستم سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ ۲۲:۰۲( 5 ماه پیش)
   نوعی روش اسکلروتراپی یا همان تزریق می باشد که نتایج آن با حداقل مقدار کبودی و در کوتاهترین زمان نتایج درمان مشخص می شود . در روشهای اسکلروتراپی دیگر زمان بیشتری طول می کشد ( 2-3 ماه ) تا جای تزریق رگها و مسیر رگ مشخص روی پوست از بین برود.
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ ۱۳:۳۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من چند سال واریس پا دارم اما مدتی روی پام طاول می زند واب ازش میاد روی انکشتان پام هم ورم کرده چه باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ ۱۳:۳۷( 7 ماه پیش)
   سلام لطفا عکس از پاتون بفرستید اگزمای پوستی یکی از عوارض واریسه و اگر پاتون واریس عمقی دارد نیاز به درمان دارد. عکس از پا بفرستید تا دقیق راهنمایی بشوید.
   برای اطلاع از عوارض واریس لینک رو مطالعه بفرمایید .http://www.iranvein.com/2436
 • تصویر کاربر پرگل سه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۶ ۲۰:۳۵( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت جناب اقای دکتر.همسربنده حدود15الی 16 سال هست که ازناحیه هردو پا بخصوص پای راست دچارواریس شدید شده البته درپای چپ یکی دونقطه به صورت خون مردگی دیده میشه که درپشت وجلوی ران دیده میشه اما درپای راست درپشت زانو به صورت یک توده گوشتی سفت مشاهده میشه وبه صورت رگهای پیچ درپیچ تا بالای ران که رگهای متورم وبرامده اززیر پوست دیده میشود وشغل همسر بنده شاطر نانوا بوده والانم هست .ایشان نگرانن که ایا اگرتحت درمان قراربگیرند بازم هم میتوانند به این شغل ادامه بدهند وچه مدت استراحت بعدازدرمان لازم است .اگرلازم باشد میتوانم عکس ازپاهای همسرم هم بفرستم که مشاهده بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۶ ۲۰:۳۵( 8 ماه پیش)
   سلام ضمن پوزش از تاخیر ، روش درمان پای شما روش رادیوفرکانسی و روش فلبکتومی است برای اطلاع از این روش به مقاله مربوطه مراجعه بفرمایید. http://www.iranvein.com/730
   http://www.iranvein.com/2873
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر