علائم زخم واریس و راه های درمان آن


زخم واریس به نام زخم استاز یا زخم وریدی هم شناخته می شوند. با وجود آنکه وقوع زخم به ندرت پیش می آید ولی هزینه های سنگینی را برای جامعه و فرد به دنبال دارد و کیفیت زندگی بیمار را دچار چالش می کند.

زخم های مزمن در پاها به علل مختلفی به وجود می آیند از جمله می توان مشکلات

شریانی، دیابت ؛ آرتریت روماتوئید و نارسایی مزمن وریدی را نام برد. نارسایی مزمن وریدی مسئول نزدیک به ۸۰ درصد از زخم های مزمن در اندام تحتانی یا همان پا می باشد.

معمولا زخم واریس پا در صورت عدم درمان بموقع پای مبتلا به واریس رخ می دهد. زخم معمولا در پا با ورم نسبتا شدید و دائمی و دچار تغییرات پوستی رویت می شود.

پای مبتلا به واریس، نیاز به رسیدگی و مراقبت دارد. هر گونه تغییرات پوستی، بروز خارش و تغییررنگ پوست و ورم می تواند مستعد کننده شرایط برای بروز زخم واریس پا باشند.

علائم ظاهری زخم واریس پا

این گروه از زخم ها اغلب ابعاد نسبتا بزرگی دارند، عمق زخم کم است و در ناحیه بالای استخوان قوزک پا رویت می شوند. معمولا در پاهای ورم کرده، مبتلا به واریس در کنار تغییر رنگ پوستی و دچار اگزمای وریدی بیشتر بروز می کند.

تغییرات پوستی و نیز کناره های نامنظم زخم از ویژگی های دیگر زخم واریسی هستند. این زخمها بعد از درمان ممکن است دوباره عود کنند و درمان آنها زمان بر است .

عوامل ایجاد زخم واریس

عوامل متعددی می توانند ایجاد زخم را منجر شوند که به اختصار می توان موارد ذیل را نام برد:

 • بالا رفتن سن و به دنبال آن کاهش تحرک به خاطر مشکلاتی همچون آرتروز می تواند باعث زخم پا شود.
 • ترومبوفلبیت یا لخته خون سطحی
 • ورم
 • ترومبوز عمقی وریدی: سابقه لخته خون در عروق عمقی باعث اسیب به دریچه ها در دیواره رگها می شود و در آخر به تشدید ورم می انجامد.
 • افرادی که دائم یکجا می نشینند یا یکجا می ایستند.
 • آسیب و یا تروما در پا
 • جراحی تعوبض مفصل زانو و یا لگن هم به خاطر محدویت حرکتی ایجاد شده می تواند منجر به زخم وریدی شود.
 • چاقی و نداشتن تحرک کافی: وزن اضافی با بالا بردن فشار وارد آمده بر پاها باعث زخم وریدی می شود. معمولا افراد مبتلا به چاقی تحرک کمی دارند و مشکلاتی برای راه رفتن دارند که مانع از داشتن فعالیت بدنی کافی در آنها می شود . این عوامل با هم باعث تضعیف عضله سا ق پا در پمپ خون به سمت قلب می شود و در نهایت باعث آسیب به گردش خون محیطی در پاها می شود.
 • خانمها بیشتر از آقایان به زخم واریس دچار می شوند.

علت زخم واریس

هنوز علت بروز زخم واریس به صورت کامل مشخص نشده است آنچه به نظر می آید نارسایی وریدی توام با افزایش فشار وریدی می تواند باعث بروز زخم پا شود. نداشتن تحرک کافی، عدم کارایی پمپ عضله ساق پا و اختلال در عملکرد دریچه های موجود در دیواره وریدها در نتیجه آسیب و جراحت، اختلالات مادرزادی ، ترومبوز وریدی یا فلبیت همگی از علل بروز زخم واریس هستند.

رفلاکس یا برگشت خون وریدی با تجمع خون در سیستم وریدی و آسیب به سیستم مویرگی همراه خواهد بود . واکنشهای التهابی باعث تشکیل زخم و مانع از بهبود آن می شوند.

شناخت دلیل بوجود آمدن زخم می تواند در رفع آن بسیار موثر باشد.

برای تشخیص زخم واریس چه معاینات و روش تشخیصی بکار میرود؟

برای شناخت نوع زخم ممکن است از شاخص پایی بازویی استفاده شود که یک تست سریع برای تشخیص اولیه بیماری عروق محیطی می باشد.
سونوگرافی داپلر وریدی، پلتیسموگرافی و ونوگرافی هم در تشخیص علت موارد زخم بکار می روند.

تشخیص واریس

درمان زخم واریس

روند درمان نیاز به صبر و حوصله دارد و در مجموع شامل بر انجام اقدامات اولیه به منظور بهبود گردش خون جهت تسهیل روند بستن زخم، پاکسازی زخم ، درمان واریس و حتی اقدامات جراحی در موارد لزوم است.

# درمان فشاری

کم کردن ورم از اولین اقدامات در درمان زخم واریس است به این منظور از روش درمان فشاری استفاده می شود. درمان فشاری شامل بر بانداژ مناسب در مراحل اولیه ، جوراب واریس و استفاده از پمپ های بادی برای بیماران بستری است. درمان فشاری علاوه بر کاهش ورم با بهبود برگشت خون به سمت قلب ، درد را کم می کند و روند بهبودی زخم را سرعت می بخشد.

معمولا در مراحل حاد و اولیه توصیه به استفاده از بانداژ فشاری چند لایه و یا جوراب فشار کلاس ۲ می شود. برای انجام صحیح بانداژ و کمک به بهبود جریان خون نیاز به راهنمایی و آموزش توسط کارشناس یا پزشک زخم وجود دارد.

مقاله مرتبط : جوراب واریس مناسب

# بالا نگه داشتن پاها

قراردادن بالش زیر پا در حالت استراحت به نحوی که پاها بالاتر از سطح قلب قرار گیر د به بیماران توصیه می شود. اینکار با کم کردن ورم در پاها به بهبود هر چه سریعتر زخم کمک می کند. توصیه می شود پاها ۳ تا ۴ بار در روز و هر بار ۳۰ دقیقه بالاقرار گیرند.

# پانسمان

معمولا پانسمان زیر پوشش فشاری اعم از بانداژ یا جوراب واریس اعمال می شود. تا مانع از چسبیدن جوراب به زخم و ایجاد حس ناخوشایند شود. برای انتخاب پانسمان مناسب با پزشک یا کارشناس زخم حتما مشورت کنید.

داروی واریس

دارو مورد استفاده در درمان زخم پا کدامند؟

# Pentoxifyline

همراه با درمان فشاری مانند جوراب یا بانداژ برای کنترل زخم تجویز می شود و به بهبود گردش خون مویرگی کمک می کند. این دارو در بیمارانی که تحمل یا توان استفاده از جوراب را ندارندهم می شود استفاده شود.

عوارض جانبی این دارو شامل بر علایم گوارشی مثل تهوع، اسهال و استفراغ و سوزش سر دل و کاهش اشتها می باشد.

# آسپرین

این دارو هم به روندبهبود زخم کمک می کند و اندازه زخم را در مقایسه با استفاده از درمان فشاری به تنهایی به میزان قابل ملاحظه ای کمتر می کند.

# آنتی بیوتیک خوراکی 

مصرف آنتی بیوتیک فقط در صورت بروز التهاب پوستی ( سلولیتیس) توصیه می شود و نباید خودسرانه آنتی بیوتیک مصرف شود.

درمان جراحی زخم واریس

در زخمهایی که مزمن میشوند گاهی نیاز به اقدامات مداخله ای مثل دبریدمان زخم پیش می آید . در فرایند دبرید بافتهای نکروزه یا همان مرده برداشته می شود. این کار با روشهای مکانیکی یا لارودرمانی و یا درمان آنزیمی انجام می گیرد.
البته زخمهای وریدی اغلب تولید بافت نکروز نمی کنند و کمتر نیاز به دبرید پیدا می کنند. زخم با بافت نکروزه بهتراست از نظر نارسایی شریانی هم بررسی شود.

در واقع آنچه می تواند باعث شود که زخم مجدد عود نکند برطرف کردن علت اصلی بروز نارسایی وریدی و در نهایت ایجاد زخم است. به همین منظور انجام اقداماتی همچون درمان لیزری واریس پا یا درمان واریس با روش رادیوفرکوئنسی که برای رفع واریس ورید سافن بکارمی روند ، برطرف کردن انسداد یا تنگی وریدی با استنت ورید ی در ورید ایلیاک و برداشت رگهای نارسا با فلبکتومی یا اسکلروتراپی همگی در بسته شدن موثر زخم مفید هستند.

لیزردرمانی واریس و دیگر روشهای درمان واریس نه تنها طول دوره بهبود زخم را کم می کنند بلکه احتمال بروز مجدد زخم را بیش ا ز۵۰ %درصد کاهش می دهند.

مقاله مرتبط: لیزر واریس

برای پیشگیری از عود مجدد زخم چه توصیه هایی می شود؟

 • بالا نگه داشتن پاها در زمان استراحت یکی از مواردی است که از فرد مستعد ایجاد زخم خواسته می شود که مرتب انجام شود.
 • بعد از بسته شدن زخم توصیه به پوشیدن مرتب جوراب واریس می شود تا جلوی عود مجدد زخم گرفته شود.
 • کم کردن وزن در بیماران با چاقی مفرط احتمال بروز مجدد زخم را کاهش می دهد.
 • البته ادامه دادن درمان فشاری کار ساده ای نیست معمولا محدودیت حرکتی به واسطه سن و مشکلات موازی مثل آرتروز ، درد ، درماتیت و حساسیت پوست ناحیه اطراف زخم مانع از ادامه درمان فشاری و پوشیدن جوراب می شود.
 • پیاده روی و داشتن تحرک بدنی هم برای پیشگیری از ایجاد زخم تازه خیلی مفید است.

و همانطور که اشاره شد درمان قطعی واریس و نارسایی وریدی با روشهای مختلف درمان مانند درمان رادیوفرکانسی می تاوند جلوی برگشت زخم را بگیرد.

مقاله مرتبط : درمان واریس با رادیوفرکانسی 

همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
اسکلروتراپی

بنده اخيرا بدليل واريس پا به حضور جناب اقاي دكتر اقدسي مراجعه كردم
ايشون براي من فوم اسكلروتراپي تجويز كردند.سوال:
١)ميخواستم بدونم احتمال عارضه ترومبوز و امبولي با اين روش درمان چقدره؟
من ديدم كه يه سري افراد غير متخصص ولي اموزش ديده در مطبشون تزريق ميكنن و بهمين دليل ترس، نگراني و شك در من ايجاد شد
٢)در سايت ايشون ديدم براي بررسي عروق نوشتن كه از سونوگرافي استفاده ميكنن ولي براي بنده در ويزيت اينكار انجام نشد ايا در مرحله ديگري صورت ميگيره ؟؟
مشاهده پاسخ دکتر
2
واریس در هر 2 پا و درمان با لیزر ورایس
مهم

من هر دو پاهام واریس دارند میخواستم عمل لیزر انجام بدم و
آیا برای انجام لیزر بیمه قبول میکیند یا کل هزینه لیزر آزاد محاسبه میشه
و اینکه برای انجام عمل لیزر برای هر پا چقد هزینه اش
مشاهده پاسخ دکتر
3
واریس پا و وجود لخته های خونی
مهم

من مادر عزیزی دارم که چند وقتی بود که رگه های خونی و بخته های خونی اراف مچ پاشون وجود دات که خوب خیلی اذیتشون نمیکرد.
خیلی دکتر مراجعه کرد و نمونه برداری کردند و انواع و اقسام داروها رو مصرف کرد و نهایتا با تشخیص پزشک محترم ، گرفتگی رگهای خونی بدلیل واریس تشخیص داده شد و وقت عمل به ایشون دادند.الان درد دارند . اما من دندارم عمل جراحی بشن.
تصاویر و مستندات مربوط به بیماری ایشون رو برای شما بفرستم و بر اساس اون ، لطف کنید و بنده رو راهنمایی بفرمایید:

اول اینکه آیا الزامی به جراحی هست؟یا صرفا با دارو و پماد قابل رفع هستش.

دوم اینکه این جراحی چقدر سخته؟ول درمانش چند روزه و تا چه مدت نمیتونند رو ی پا بایستند و درد دارند؟

سوم اینکه اساسا جراحی رو توصیه می فرمائید؟
مشاهده پاسخ دکتر
4
واریس پا

سلام و خسته نباشید,بنده واریس مویرگی درچندجای ران پای چپ دارم,برای درمان چه کار باید انجام بدم,در ضمن احساس میکنم پشت کاسه زانو هم علائم واریس رگی هست که خوشبختانه هنوز بیرون نزده و البته ارثی هم درخانواده داریم,با سپاس مشاهده پاسخ دکتر
5
ونوگرافی

بعداز ونوگرافی رگ پا باز میشود؟ مشاهده پاسخ دکتر
6
واریس و مشکل قلبی

سلام با عرض معذرت سوالی داشتم من پای راستم از زانو خیلی وقته واریس دارم پام بعضی وقتها خیلی ورم می کنه می تونه از واریس باشه وآیا واریس باعث تپش قلب وضخیم شدن قلب میشه یا نه واریس هیچگونه اثری بر ناراحتی قلبی نداره ومن چگونه می تونم واریسهارو درمان کنم . سپاسگزارم سلامت باشین. مشاهده پاسخ دکتر
7
لیزر واریس در حاملگی

سلام من خانمی ۲۷ساله هستم یک پام دچار واریس شده توشهرزاهدان دکتر رفتم فقط گفتن باید جوراب واریس استفاده کنم گفتن درمان دیگه ای نداره امروز تواینترنت سرچ کردم با سایت شما آشنا شدم که چندتا قرص معرفی کرده بود میخواستم بدونم موثر استفاده کنم تا بتونم بیام تهران واسه درمان
بازم ببخشید حامله هستم میخواستم بدونم عمل لیزر پا برای جنین ضرر داره چون پام بدجور اذییت می‌کنه ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
8
تلانژکتازیا

سلام آقای دکترخسته نباشید ببخشید من خانم ۳۱ساله هستم ۶سال شاغل بودم اکنون نیستم کارمم نشسته بود روی‌ کشاله رانه وکمی پایین ترمویرگهای واریسی افتاده که روزبه روزبیشترمیشه نمیدونم چه کنم واریس نشده میکروکلانژ واریس .آیازالوتاثیری دارد؟ مشاهده پاسخ دکتر
9
واریس پا

پاهام واریس دارن بخاطر کارم مجبورم سرپا وایسم مشاهده پاسخ دکتر
10
رگهای عنکبوتی

میخواستم بپرسم من روی پاهام رگ های عنکبوتی ظاهر شده چند ساله و. واریس پا دارم دکتر رفتم جوراب داد ولی برطرف نشده باید چیکار کنم که این رگهای بنفش روی پام ناپدید بشه و خوب بشه چون ظاهر پاهام خیلی بد شده و خیلی حس بدی دارم و ناراحتم میخواستم بپرسم هزینه هر روش از چقدر هست مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 62 بعدی »