چاقی باعث ایجاد واریس می شود؟!

632

وزن بالا و چاقی به عنوان یکی از عوامل بروز مشکلات وریدی از جمله واریس و نارسایی مزمن وریدی  شناخته میشود. بسیاری از افراد از اینکه تا چه اندازه وزن بالا می تواند وضعیت وریدهای آنها را متاثر کند آگاه نیستند. توجه به این ارتباط می تواند باعث شود شما شرایط را بهتر تحت کنترل خود در آورید.


در ابتدا خوب است وزن تان را با هم چک کنیم و ببینیم آیا وزن شما متعادل است یا اینکه دچار اضافه وزن یا چاقی هستید؟

🔼 وزن بالا چیست؟ آیا وزن شما متعادل است؟

وزن به تنهایی نمی تواند بیانگر تناسب اندام یا اضافه وزن و چاقی باشد . بمنظور ارزیابی صحیح ز وزن معمولا از نمایه توده بدنی یا همان BMI استفاده می شود.

برای محاسبه نمایه توده بدنی می توانید از فرمول ذیل استفاده کنید

محدوده طبیعی نمایه توده بدنی بین ۱۸/۵ تا ۲۵ است.
نمایه توده بدنی از نسبت وزن(کیلوگرم) به توان دوم قد به متر بدست می آید. و افراد با BMI بالاتر یا برابر ۲۵ دچار اضافه وزن می باشند.
BMI بالای ۳۰ چاقی بحساب می آید .

برای مثال فردی با قد ۱۶۰ سانتی متر و وزن ۶۷ کیلوگرم نمایه توده بدنی معادل ۲۶/۱۷ دارد که نشان دهنده اضافه وزن می باشد.

فرد ۹۸ کیلویی با قد ۱۶۵ نمایه توده بدنی ۳۶/۰۲ است که این نشانه چاقی است.

جدول نمایه توده بدنی

حفظ وزن در محدوده ایده ال به همه افراد کمک می کند تا زندگی سالمتری را داشته باشند. برای افراد چاق یا مبتلا به اضافه وزن توصیه می شود که با رعایت برنامه غذایی و داشتن فعالیت بدنی کافی بتوانند به وزن مناسب برسند.

هر فردی ممکن است به واریس مبتلا شود اما احتمال ابتلا در بین افراد چاق یا مبتلا به اضافه وزن بیشتر از افراد با وزن متعادل است. خطر ابتلا به واریس در بین خانمها با وزن بالا پس از یائسگی کاملا مشهود میشود.

علایم واریس در مبتلایان با وزن بالا معمولا تشدید می شود در اصطلاح این گروه از بیماران به واریس شدید مبتلا می شوند. وزن بالا در واقع به بروز عوارضی همچون تغییرات پوستی، تورم و زخم واریس در مبتلایان به واریس دامن می زند.

✔️ چاقی مساوی است با تحمل کارمضاعف توسط وریدها

وزن بالا تقریبا همه اندام ها از جمله وریدها را تحت فشار بیشتری قرار می دهد. فشار زیاد از حد، دریچه های موجود در دیواره وریدها را ضعیف می کند و نیروی بیشتری برای پمپ خون به سمت قلب نیاز است . در نهایت وریدهای پا بیشتر احتمال دارد که تبدیل به حوضچه های خون شوند.

✔️ چاقی برابر است با حمل یک وزنه دائمی

وزن بیش از حد تحمل روی پاها در بیماران با وزن بالا دور از تصور نیست.
بی شک چاقی شکمی خطرناکترین نوع چاقی است . این نوع از چاقی به عنوان عاملی مهم در علت شناسی بسیاری از بیماریها از جمله واریس شناخته می شود.
چاقی شکمی با افزایش فشار وریدی و خطر نارسایی وریدی همراه است.

✔️ چاقی و واریس چه زمانی به هم ربط پیدا می کند؟

جدای از اینکه چاقی باعث آسیب به وریدها میشود ممکن است اضافه وزن مثل یک نقاب عمل کند و مانع از تشخیص بموقع واریس شود.

در حالیکه معمولا وریدهای واریسی با ظاهر برجسته و متورم پدیدار می شوند . در بیماران چاق ممکن است چربی زیر پوست وریدها را احاطه کرده مانع از دیده شدن وریدها و حتی تشخیص ورم در پا شود.

افزون بر این علائمی مثل سنگینی و خستگی پا ناشی از واریس ممکن است به خوبی از احساس خستگی ناشی از وزن اضافه تمیز داده نشود و باعث مراجعه دیر هنگام به پزشک شود.

بیماران با وزن بالا در معرض خطر بروز عوارض پیشرونده واریس مثل ترومبوز ورید عمقی و تغییرات رنگ پوست هستند که عدم مراجعه به موقع برای درمان واریس این خطر را تشدید می کند.

✔️ چاقی حلقه ی کلیدی در چرخه معیوب ایجاد و تشدید واریس

نداشتن فعالیت بدنی بین بیماران چاق متداول است. افراد با وزن بالا معمولا تحرک کافی ندارند و این مسئله باعث تضعیف عضلات ساق پا می شود.

این موضوع باعث برگشت ناقص خون به سمت قلب و در نهایت تجمع خون در پاها میشود. نداشتن فعالیت بدنی باعث افزایش وزن مضاعف می شود و نتیجه اینکه یک چرخه معیوب شکل می گیرد.

یعنی سه عامل وزن بالا، عدم تحرک و واریس با هم اوضاع را بدتر می کنند. و باعث می شوند عوارضی مثل ورم و زخم پا هم در بیماران واریسی با وزن بالا به شکل شدیدتر بروز کند.

حال اگر از یک جا این چرخه بهم بخورد یعنی برای مثال واریس درمان شود شرایط به سمت بهبودی برمی گردد. یعنی فرد می تواند تحرک داشته باشد و وزن کم کند.

🔼 اگر چاقی باعث واریس شده باشد آیا کاهش وزن واریس را درمان می کند؟

کاهش وزن می تواند بهترین توصیه به بیماران با وزن بالا باشد . در واقع کم کردن وزن باعث کاهش فشار روی وریدها می شود و علایم بیماری از جمله حس سنگینی و تورم پاها را تا حد قابل ملاحظه ای کنترل می کند هرچند باید اذعان داشت کاهش وزن منجر به درمان قطعی واریس نمیشود.

🔼 در بیماران با وزن بالا و واریس اول بایستی واریس درمان شود یا چاقی برطرف شود؟

متاسفانه در بیماران مبتلا به چاقی و واریس به صورت همزمان علایم بیماری تشدید می شود. این موضوع بخاطر اثر هم افزایی در علایم و همینطور تشدید بروز علایم و عوارض واریس می باشد.

توصیه برای این بیماران می تواند بر مبنای شدت چاقی و شدت واریس صورت گیرد . در واقع بیماران با چاقی درجه یک ، دو و یا بیماران با وزن اضافه بهتر است اول درمان واریس با روش لیزر درمانی و یا روش رادیوفرکانسی انجام شود و بعد با توجه به کاهش شدت درد پا وامکان انجام فعالیت بدنی، وزن کم شود تا نتیجه حاصل از درمان حفظ شود.

در بیماران با چاقی خطرناک (نمایه توده بدنی بالای ۴۰) کاندید درمان با روش رادیوفرکانسی و یا لیزر درمانی واریس، معمولا پزشک متخصص پیش از هرگونه اقدام درمانی ابتدا توصیه به کم کردن وزن برای رسیدن به نتایج ایده ال در درمان واریس را خواهند داشت.

☑️ توصیه به بیماران با وزن بالا تحت درمان واریس

لازمه عدم گرفتاری بقیه وریدها و مبتلا شدن به واریس در بیماران با وزن بالا، کنترل وزن و کاهش آن تا حد ممکن است. البته باید بگوییم کاهش وزن بعد از درمان واریس به مراتب راحتتر می شود زیرا با رفع درد و سنگینی پا ، امکان انجام فعالیت بدنی فراهم می شود و حس خوب سبکی پا ، انگیزه ای بزرگ برای کم کردن وزن و حفظ نتیجه درمان واریس می شود.

 

کلینیک درمان واریس

همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
  • تصویر کاربر ندا دوشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۷ ۱۲:۳۴( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
    هزینه فومهای واریس پا چقدر است
    1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۷ ۱۲:۳۴( 2 ماه پیش)
      اگر منظور شما هزینه فوم اسکلروتراپی است لطفا عکس از پا در نورکافی و فاصله مناسب ارسال بفرمایید تا طبق عکس ، تعداد جلسات و هزینه هر جلسه خدمت شما اعلام شود. می توانید به شماره واتز اپ یا تلگرام 09019746344 عکس بفرستید.
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر