بهترین روش های درمان واریس پا

درمان واریس

27,754

امروزه درمان واریس پا با روش های مدرن و بدون نیاز به جراحی برای بیماران ممکن است و این روشهای جدید درمان واریس علائم و نشانه های واریس را بطور قابل ملاحظه ای بهبود می دهند.

در ابتدا باور های کاملا اشتباه درباره درمان واریس پا را مرور می کنیم:

” واریس پا درمان ندارد.”

” درمان واریس پا فایده ای ندارد چون دوباره عود خواهد کرد. “

“روش های جدید درمان واریس پا مانند لیزر جنبه تبلیغاتی دارد.”

” لیزر واریس پا باعث اختلال عروق  می شود.”

گفته هایی از این قبیل گاهی از زبان بیماران و متاسفانه حتی از طرف کادر درمانی اظهار می گردد. آنچه واقعیت دارد غیر از این است.

علم پزشکی از جمله علوم پویا و در حال پیشرفت است که تقریبا هر ۵ سال دگرگون و به روز  می شود . این امر باعث شده که اتکا بر دانسته های گذشته در خصوص بیماری های مختلف کافی نیست. آمارها، بررسی های بزرگ چند ملیتی و تاییدیه های مکرر سازمان های معتبر از جمله FDA  و آنچه دیگران انجام داده و می دهند همگی گویای اینست که چشم بستن بر پیشرفتهای اخیر، خطای بزرگ و ظلم بر بیماران است. امروزه درمان واریس پا توسط  روش های مدرن و بدون نیاز به جراحی برای اکثر بیماران ممکن است و  با این روشها علائم و نشانه های واریس بطور قابل ملاحظه ای بهبود می یابد.

تصاویر فوق نتیجه درمان واریس پا را نشان می دهد. به نظر شما آیا درست است  که بیماران مبتلا به واریس را از  درمان صحیح و کاملا  علمی که ظرف  کمتر  از  یک ساعت  و  بدون نیاز  به بیهوشی و بدون نیاز  به بستری شدن  است  محروم کنیم.

واریس

برای اینکه به ضرورت درمان واریس و راههای موجود در درمان بپردازیم. خوب است در ابتدا مختصری واریس را معرفی کنیم .

واریس چیست؟

واریس رگ های بیرون زده روی سطح پوست پاهاست که در نتیجه اختلال در عملکرد دریچه های موجود در دیواره  ورید ها بروز می کنند.   این دریچه ها در اصطلاح دریچه های لانه کبوتری خوانده می شوند، به این ترتیب رگ های متورم تظاهر بالینی بیماری وریدی است که می تواند خود عاملی برای بروز مشکلات بعدی باشد و از کنار آن نباید به سادگی بگذریم. البته همه انواع رگهای واریسی مشکل زا نیستند و برخی تنها جنبه زیبایی دارند.

انواع  واریس و تشخیص آنها

رگهای واریسی بسته به قطر و میزان تورم  و ناحیه درگیر طبقه بندی می شوند و غالبا در دسته رگهای عنکبوتی(واریس عنکبوتی)، رگهای رتیکولار ، واریس طنابی و واریس لگنی  قرار می گیرند. برای تشخیص رگهای واریسی نیاز به معاینه و بررسی های دقیق می باشد.

علایم واریس

واریس علاوه بر رگهای متورم و برجسته علایم دیگری هم دارد. گاهی قبل از آنکه رگها روی پا ریشه دوانده و دیده شوند. این علایم هستند که فرد مبتلا را کلافه و وادار به مراجعه به پزشک می کنند.

 • احساس درد، سنگینی در پاها، خستگی
 • سندرم پای بیقرار که مانع از به خواب رفتن راحت می شود.
 • گرفتگی عضلات ساق پا  به خصوص در زمان خواب که گاه به نام رگ به رگ شدن نیز بین مردم شناخته می شود.
 • تورم پا ها به ویژه تورم مچ پا
 • تغییر رنگ پوست پا به خصوص اطراف مچ پا و روی ساق پا
 • خارش پوست در اطراف رگ ها و روی پا

درمان dvt

تشخیص واریس

پس از انجام معاینات بالینی، و  سوال از بیمار در خصوص سوابق پزشکی و سابقه احتمالی واریس در اعضای خانواده وی نوبت به بررسی عروق می رسد تا بتوان سلامت عروق را به دقت وارسی نمود. این بررسی معمولا با سونوگرافی داپلر به عمل می آید. با انجام سونوگرافی وضعیت جریان  خون در وریدها به دقت بررسی و شرایط وریدی مشخص می شود.

به جز سونوگرافی داپلر، روش های دیگر همچون  پلتیسموگرافی برای بررسی دقیق عروق عمقی  (بررسی ترومبوز ورید های عمقی، گرفتگی و….) نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

در صورت نیاز ممکن است پزشک برای شما تستهای تشخیصی دیگر نیز استفاده کند.

ونوگرافی ، یکی از این روشهاست که برای ارزیابی وضعیت ورید مشخص یا  سیستم وریدی استفاده میشود.  تشخیص ترومبوز عروق عمقی یا لخته خون در عروق عمقی و رگهای واریسی پیش از جراحی یا مشکلات مادرزادی عروقی ، بررسی عملکرد دریچه های وریدی یا تشخیص انسداد عروقی و وریدی  از جمله مواردی است که ونوگرافی در تشخیص این مشکلات بکار گرفته می شود.

داروی واریس

چه روش هایی برای درمان واریس وجود دارد؟

۱) روشهای موقت و التیام بخش واریس

☑ داروی واریس پا

قرص برای واریس یا پماد واریس  برای رفع درد و کاهش شدت علایم به صورت موقت در افرادی که به هر دلیل نمی توانند روشهای قطعی درمان واریس را انجام دهند بکار می رود. قرص واریس بیشتر حالت پیشگیری از پیشرفت و یا بروز مجدد واریس  دارد و نمی تواند رگهای موجود را کاملا رفع کند و ازبین ببرد . بعلاوه اکثر داروهای واریس موجود با کم کردن التهاب، جلوی درد پا و تورم پا را می گیرند.

 درمان خانگی واریس

برای کم کردن درد و برطرف کردن درد و احساس خستگی در پاها می توان از برخی درمانهای خانگی استفاده کرد. این روشها نتیجه صد درد صد ندارند و تنها برای کاهش درد می توانند مفید باشند. سرکه سیب، سیر و روغن زیتون از جمله این موارد هستند که در مقاله ۷ روش برای درمان خانگی واریس به تفسیر به آنها پرداخته ایم.

 جوراب واریس (درمان مکمل واریس)

 جوراب واریس در واقع برای رفع تورم و کاهش احساس سنگینی و درد در پا تجویز می شود. جوراب واریس علایم واریس را به نحو چشمگیری کنترل می کند اما به محض اینکه پوشیده نشود دوباره علایم به سراغ فرد می آیند. در افرادی که تحت درمان با روشهای کم تهاجمی و سرپایی قرار می گیرند هم، از جوراب برای اعمال فشار متناسب روی عروق ، بهبودی سریعتر و در نهایت رسیدن به نتایج درمان ایده ال استفاده می شود.

مطلب مرتبط: همه چیز درباره جوراب واریس+قیمت

جوراب واریس

آیا جوراب طبی برای درمان واریس پا کافی است ؟

قطعا اینطور نیست  چون جوراب طبی بیشتر جنبه پیشگیرانه و جنبه کاهش علاِیم واریس را دارد . یعنی جوراب واریس به تنهایی کافی نیست .

نکته مهم جهت اطلاع پزشکان طبق به روز ترین و در واقع آخرین نسخه منتشر شده از  راهنمای درمان  ACCP Guidline  جوراب واریس به تنهایی نمی تواند درمان قطعی برای واریس باشد و توصیه میشود برای درمان قطعی واریس از روشهای نوین درمان مانند رادیوفرکوونسی و لیزر درمانی واریس استفاده  شود.

لیزر واریس

آیا واریس درمان قطعی دارد؟

روش های درمان قطعی واریس پا و رگهای عنکبوتی

امروز واریس با روشهای درمانی سرپایی به صورت قطعی درمان می شود. درمان قطعی واریس پا با لیزر واریس، امواج RF برای مسدود کردن رگها و فلبکتومی صورت می گیرد.  این روشها همگی به صورت سرپایی بدون نیاز به بیهوشی در کلینیک انجام می شود و نیازی به بستری شدن در بیمارستان و استراحت طولانی نیست.

از روش اسکلروتراپی، لیزر Pdl و فوم اسکلروتراپی برای درمان رگهای عنکبوتی یا همان واریس عنکبوتی استفاده میشود. بسته به قطر رگهای عنکبوتی یا مویرگهای ریز پاره شده زیر سطح پوست، پراکندگی و شدت آنها از یکی از این روشها یا تلفیق چند روش در چند جلسه درمانی برای محو سازی رگهای عنکبوتی استفاده می شود.

در روش درمان واریس با لیزر با بکارگیری لیزر ، انرژی تابشی آن توسط جدار داخلی سیاهرگ واریسی جذب شده و باعث تحلیل رفتن و بسته شدن رگ میشود. این رگ بسته بمرور توسط بدن جذب شده و از بین می رود. این روش یکی از موثرترین روش های درمان واریس طنابی است که برای طیف گسترده ای از وریدهای طنابی قابل استفاده بوده و روش مطمئنی برای درمان واریس پا محسوب می شود. درمان واریس پا با لیزر  به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان انجام می گیرد و برای سنین مختلف بدون نگرانی قابل انجام است به همین خاطر این روش در دنیا جایگزین روش جراحی سنتی برداشت رگ واریسی شده است که از مزایای روش لیزر واریس به نداشتن عوارض جانبی و بهبودی سریع می توان اشاره کرد. این مزایا باعث شده تا به عنوان روش استاندارد طلایی برای درمان واریس در دنیا شناخته شود .

مطلب مرتبط: لیزر واریس، بهترین روش درمان واریس پا

 (همکاران پزشک برای اطلاع از گاید لاین ACCP اینــــــــــــجا کلیک  کنید.)

نتایج حاصل از درمان و میزان بهبودی تابعی از سابقه بیماری، مدت زمان سپری شده از شروع بیماری و بروز برخی عوارض بیماری  است و در مورد افراد مختلف، یکسان نخواهد بود. در این خصوص، پزشک معالج بر مبنای بررسی های اولیه می تواند در مورد میزان اثربخشی روش درمانی  پیش بینی های ممکن را به بیمار ارائه دهد.

آیا واریس طنابی باید درمان شود؟

 از آنجا که در صورت عدم  درمان خطر خونریزی و لخته شدن خون در پا در کمین بیماران واریسی است لذا درمان واریس طنابی از عوارض واریس و از خطرات واریس  پیشگیری  خواهد کرد .

عوارض واریس در هر زمان می تواند افراد را به درجات مختلف گرفتار کند.

آقای دکتر آیا پس از درمان واریس پا دیگر برگشت نخواهد کرد؟

 از دغدغه های بیماران در خصوص درمان واریس پا ، احتمال عود مجدد این بیماری پس از درمان است. جواب این سوال کاملا روشن است : پس از درمان صحیح واریس باید عوامل  زمینه ساز  بیماری را کنترل کرد تا دیگر بروز نکند.

پیشگیری از واریس و پیشگیری از برگشت واریس

اگر بتوانیم عوامل مستعد کننده واریس را کنترل کنیم حتی با وجود زمینه ارثی می توانیم سرعت پیشرفت واریس یا برگشت مجدد آن را به حد قابل توجهی کم کنیم. عواملی مانند چاقی، بی حرکتی،  ایستادن و نشستن  طولانی مدت ، یبوست، تغذیه غلط ، سیگار کشیدن و بسیاری از علل شناخته شده  دیگر.  و از طرف  دیگر  باید  ورزش هوازی ، مصرف مایعات  و فیبر بیشتر  و استفاده  از جوراب واریس  در مواردیکه  مجبور به ایستادن  طولانی مدت  یا  نشستن  طولانی مدت  هستیم  را مورد توجه قرار دهیم .

☑ برای اطلاع کامل از موارد پیشگیری از واریس می توانید مقالات مرتبط با پیشگیری از واریس را مطالعه بفرمایید.
تجربه بیمار!!   بیماری داشتم  که  در عسلویه  مشغول  بکار  بوده و خودش عنوان  میکرد که  سابقه ارثی واریس دارد و بعلت  درگیری های کاری و   دوری از خانواده  گرمای هوا امکان رعایت  نخواهد داشت مثلا نمی تواند جوراب  واریس را برای پیشگیری بپوشد.  سوالی که قبل از درمان کرد همین بود که چون امکان عود بیماری هست پس  دیگر درمان واریس پا چه فایده ای خواهدداشت !                                                              برای بیمار و البته برای همسر ایشان  توضیح  داده  شد که بله  چون در مادر ایشان  واریس بوده و امکان  پیشگیری بعدی هم  نیست احتمال عود  وجود دارد ولی در صورت عدم درمان احتمال عوارض واریس مانند  زخمهای وریدی و لخته خون هم  وجود دارد  که می تواند روند طبیعی زندگی فرد را با چالش جدی روبرو سازد. به راحتی درمان را پذیرفته اند و حدود هشت سال قبل  لیزر درمانی واریس  برایشان  انجام شد  مراجعه  سالانه مرتب داشته اند  و پاهای سالمی هم دارند.

اصولا در بسیاری از بیماریها شرط رعایت های پیشگیرانه  بعد  از درمان  شرط اصلی سلامت بعدی است یک  مثال واضح آن  جراحی  قلب  است آیا بیماری که  جراحی  قلب  شده  است میتواند هر چه  دلش  بخواهد  میل کند ، سیگار بکشد و  انتظار  داشته  باشد  همیشه  سالم  بماند  و بیماری  عود  نکند  !

ترک سیگار برای بهبود واریس

باید عادتهای غلط را شکست.

در مجموع و خلاصه کلام اینکه ، انتخاب روش مناسب برای درمان واریس پا توسط دکتر متخصص واریس مجرب و انجام مراقبتهای لازم توسط بیمار در دوره پس از درمان واریس پا ،  از عود مجدد و برگشت بیماری جلوگیری می کند.   و لبخند بر لبها  همیشه  پایدار خواهد ماند.

درمان واریس با لیزر: روش بدون درد و سرپایی
عکس لبخند: این عکس در پایان لیزر درمانی واریس پا در یکی از غروبهای ماه مبارک رمضان گرفته شده و با اجازه کتبی بیمار محترم منتشر گردید. 

روشهای متداول درمان واریس پا را در این لینک دنبال کنید.

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

 

همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هنگامه جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  8 روز پیش عمل درمانی شدم ، الان جای کش جوراب واریز پشت زانو پوستش کنده شده و سوزش شدید دارد ، آیا میتوانم پمادی استفاده کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)

   پماد سوختگی استفاده کنید

 • تصویر کاربر ابراهیمی جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر روی پاهای من یه سری رگ های ابی زده بیرون وپایین پاهام احساس سنگینی دارم ونمیتوانم زیاد سرپا وایستم خیلی اذیتم میکنه نمیدونم واریس هست یا رگ عنکبوتی؟؟ درمانش چیست؟ زالو درمانی میتواند کمک به پیشگیری این کار کند؟ چندوقت هست اطراف این رگ ها احساس سوزش وگزگز خفیف دارم..لیزر موهای زائد این رگها را بدتر میکند؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)
   احساس سنگيني ربطي به اين رگها ندارد 
    
   زالو درماني نميتواند رگها را برطرف كند و حتي جاي نيش زالو هم ممكن است بماند 
   زالو باعث بهتر شدن درد و مورمور ميشود. 
    
   فعلا رگها زياد نيست حساس نباشيد
 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۱۲ مهر ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام..
  من کارشناس اتاق عمل هستم.و شاغل در اتاق عمل...
  میخوام جوراب واریس جهت پیشگیری بخرم...
  میخواستم راهنماییم کنید،چی بگیرم بهتره؟؟!!
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۲ مهر ۹۷( 3 ماه پیش)
   برا ی ساعاتی که سر کار هستید جوراب کلاس یک زیر زانو استفاده بفرمایید AD_ccl1
   اطلاعات تکمیلی در مورد جوراب واریس http://www.iranvein.com/222
 • تصویر کاربر زهره شنبه ۳۱ شهریور ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. این امکان وجود داره که بعد از معاینه برای درمان فقط جوراب واریس تجویز بشه؟و دراین صورت خود مراجعه کننده میتونه درخواست درمان از طریق اسکلروتراپی بده؟ هزینه تقریبی برای این نوع درمان چقدر است؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۳۱ شهریور ۹۷( 3 ماه پیش)
   ممکن است جوراب واریس برای دوره ای به عنوان نگه دارنده و کمک برای درد و سنگینی پا داده شود. در خصوص رگهای عنکبوتی اگر قطر رگ برای اسکلروتراپی مناسب نباشد یعنی رگها ریزتر باشند یا برای خانمها در دوره شیردهی و بارداری انجام نمی شود و به آینده موکول می شود.
   برای براورد هزینه عکس از زوایای مختلف پا بفرستید به شماره تلگرام یا واتس اپ 09019746344 یا در سامانه از دکتر بپرسید با ارسال عکس در خصوص هزینه راهنمایی شوید ( عکسها در نورکافی وفاصلله مناسب که رگها قابل تشخیص باشند.
 • تصویر کاربر Hadi دوشنبه ۱۹ شهریور ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من به بيماري واريس پا از ناحيه ٢ تا پا هستم ميخواستم بدونم بيمه تكميلي شاملش ميشه و اينكه چقد ميشه هزينه با بيمه تقريبا
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۹ شهریور ۹۷( 4 ماه پیش)
   سلام با بیمه تکمیلی قرار داد دازریم/ لطفا عکس از پا ( زوایای مختلف) -جلو، پشت، کنار ها ارسال کنید تا بهتون نظر در مورد روش درمان و هزینه داده شود. بعلاوه اینکه نام بیمه تان را هم قید کنید. اگر در ارسال عکس به سامانه از دکتر بپرسید با مشکل مواجه شدید به نتلگرام یا واتس اپ 09019746344 ارسال کنید
 • تصویر کاربر محبوبه چهارشنبه ۷ شهریور ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر
  درقسمت پشت ساق پام نزدیک به یک ساله که رگ های برجسته ابی رنگ مشاهده کردم که با خستگی و گاهی گرفتگی رگ پا مواجه میشم از طرفی رگ های ریز بنفش رنگ در ران پشت ساق پا و نزدیک قوزک پام در مدت یک ماهه مشاهده کردم و از طرفی مبتلا به دیابت هستم ایا راه درمانی با توجه به دیابتم وجود دارد؟ چگونه باید اقدام به درمان کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۷ شهریور ۹۷( 4 ماه پیش)
   راه درمان دارد و البته اول بایستی نوع واریس شما مشخص شود لطفا عکس از پا ارسال کنید می توانید به همین سامانه از دکتر بپرسید عکس بفرسید و یا به تلگررام یا واتس اپ 09019746344 عکس از پا در نورکافی و فاصله مناسب ارسال کنید
 • تصویر کاربر زهره جمعه ۲۶ مرداد ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من به دکتر واریس مراجعه کردم و ایشون 20 عدد قرص دافلن را تجویز کردن،و من قصد بارداری دارم،آیا مصرف کنم یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۶ مرداد ۹۷( 5 ماه پیش)
   بهتر است احتیاط شود و مصرف نکنید ( دافلون در زمان اقدام به بارداری )
 • تصویر کاربر hazre دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من واریس بیضه عمل کردم در ایران و مشهد در حود سه سال پیش که بعد۶ ماه مهاجرت کردم . بعد مهاجرتم مجبور شدم در کلاس زیاد بنشینم و لاغر هم شدم و کم کم پشت ساق پا و زانو واریس ظاهر شدند جوری الان بعد دو سال در تابستون به جز پشت پام و زانو م که سوزش دارم ساق پام هم درد می کند و جوراب می پوشم چون سر کلاس میشینم و این واریس از کنار کشاله ران فکر می کنم ناشی می شود. آیا عمل واریسی که من کرده ام باعث شده واریس پام بوجود بیاید؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 5 ماه پیش)
   واریس پا ارتباطی با عمل واریس بیضه ندارد. ولی فردی که واریس دارد یعنی وریدها ضعیف هستند و مستعد واریس در بیضه ( واریکوسل) ، واریس در مقعد ( همورئیدیا بواسیر) و واریس در پا هاست.
 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام،خسته نباشین،من بیست و پنج سالمه،زمینه خانوادگی واریس رو در خانواده داریم،پای چپم رگ آبی برجسته داره که داره به مرور پیش میره،شغلم در بیمارستان ماما هستم و ساعت ها رو پا ایستادم، آیا درمان لیزر رگ هارو کلا مسدود میکنه؟ بعداً دچار درد نمیشم؟امبولی نمیده؟هزینه درمان چقدره؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 5 ماه پیش)
   لطفا عکس از پا بفرستید دقیقتر در خصوص روش درمان و هزینه راهنمایی شوید.
   اگر در اپلود عکس با مشکل مواجه شدید به تلگرام یا واتس اپ 09019746344 ارسال کنید.
   هزینه درمان با توجه به نوع درمان و بیمه متفاوت خواهد بود لطفا در زمان ارسال عکس بیمه تان را هم قید کنید
   درمان در خصوص رگهایی که نیاز است لیزر درون رگی اساسا با هدف کاهش احتمال امبولی و رفع درد پا انجام می شود.
 • تصویر کاربر مهسا شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،خسته نباشین،من26سال سن دارم،یک سال اززایمانم میگذره،دوران بارداری دچاردردخفیف هنگام ایستادن درپاهام میشدم،وبعدزایمان دیگه این دردونداشتم،که بتازگی بعدیک سال بازم هنگام ایستادن سنگینی بهمراه گرفتگی درپاهام احساس میکنم،درحالت عادی این دردوندارم،امابه محض ایستادن های طولانی مخصوصاهنگام آشپزی این دردسراغم میاد،بامعاینه ی پای خودم رگ های عنکبوتی ریزی بنفش رنگ دربعضی نقاط پاهام مشاهده کردم،حال سوال من ازشمااینست،که آیامن دچارواریس شده ام؟مراراهنمایی کنین..باسپاس فراوان ازلطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 5 ماه پیش)
   این رگها واریس نیستند رگ عنکبوتی هستند و غالبا با درد همراه نبوده فقط جنبه زیبایی دارند. می توانید جوراب طبی کلاس یک زیر زانو را یکمدت استفاده کنید و بعد اگر باز هم درد داشتید برای معاینه تشریف بیاورید
درحال دریافت اطلاعات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پرسش از دکتر