درمان واریس پا

درمان واریس

امروزه درمان واریس پا با روش های مدرن و بدون نیاز به جراحی برای بیماران ممکن است و این روشهای جدید درمان واریس علائم و نشانه های واریس را بطور قابل ملاحظه ای بهبود می دهند.

در ابتدا باور های کاملا اشتباه درباره درمان واریس پا را مرور می کنیم:

” واریس پا درمان ندارد.”

” درمان واریس پا فایده ای ندارد چون دوباره عود خواهد کرد. “

“روش های جدید درمان واریس پا مانند لیزر جنبه تبلیغاتی دارد.”

” لیزر واریس پا باعث اختلال عروق  می شود.”

گفته هایی از این قبیل گاهی از زبان بیماران و متاسفانه حتی از طرف کادر درمانی اظهار می گردد. آنچه واقعیت دارد غیر از این است.

علم پزشکی از جمله علوم پویا و در حال پیشرفت است که تقریبا هر ۵ سال دگرگون و به روز  می شود . این امر باعث شده که اتکا بر دانسته های گذشته در خصوص بیماری های مختلف کافی نیست. آمارها، بررسی های بزرگ چند ملیتی و تاییدیه های مکرر سازمان های معتبر از جمله FDA  و آنچه دیگران انجام داده و می دهند همگی گویای اینست که چشم بستن بر پیشرفتهای اخیر، خطای بزرگ و ظلم بر بیماران است. امروزه درمان واریس پا توسط  روش های مدرن و بدون نیاز به جراحی برای اکثر بیماران ممکن است و  با این روشها علائم و نشانه های واریس بطور قابل ملاحظه ای بهبود می یابد.

تصاویر فوق نتیجه درمان واریس پا را نشان می دهد. به نظر شما آیا درست است  که بیماران مبتلا به واریس را از  درمان صحیح و کاملا  علمی که ظرف  کمتر  از  یک ساعت  و  بدون نیاز  به بیهوشی و بدون نیاز  به بستری شدن  است  محروم کنیم.

واریس

برای اینکه به ضرورت درمان واریس و راههای موجود در درمان بپردازیم. خوب است در ابتدا مختصری واریس را معرفی کنیم .

واریس چیست؟

واریس رگ های بیرون زده روی سطح پوست پاهاست که در نتیجه اختلال در عملکرد دریچه های موجود در دیواره  ورید ها بروز می کنند.   این دریچه ها در اصطلاح دریچه های لانه کبوتری خوانده می شوند، به این ترتیب رگ های متورم تظاهر بالینی بیماری وریدی است که می تواند خود عاملی برای بروز مشکلات بعدی باشد و از کنار آن نباید به سادگی بگذریم. البته همه انواع رگهای واریسی مشکل زا نیستند و برخی تنها جنبه زیبایی دارند.

انواع  واریس و تشخیص آنها

رگهای واریسی بسته به قطر و میزان تورم  و ناحیه درگیر طبقه بندی می شوند و غالبا در دسته رگهای عنکبوتی(واریس عنکبوتی)، رگهای رتیکولار ، واریس طنابی و واریس لگنی  قرار می گیرند. برای تشخیص رگهای واریسی نیاز به معاینه و بررسی های دقیق می باشد.

علایم واریس

واریس علاوه بر رگهای متورم و برجسته علایم دیگری هم دارد. گاهی قبل از آنکه رگها روی پا ریشه دوانده و دیده شوند. این علایم هستند که فرد مبتلا را کلافه و وادار به مراجعه به پزشک می کنند.

  • احساس درد، سنگینی در پاها، خستگی
  • سندرم پای بیقرار که مانع از به خواب رفتن راحت می شود.
  • گرفتگی عضلات ساق پا  به خصوص در زمان خواب که گاه به نام رگ به رگ شدن نیز بین مردم شناخته می شود.
  • تورم پا ها به ویژه تورم مچ پا
  • تغییر رنگ پوست پا به خصوص اطراف مچ پا و روی ساق پا
  • خارش پوست در اطراف رگ ها و روی پا

درمان dvt

تشخیص واریس

پس از انجام معاینات بالینی، و  سوال از بیمار در خصوص سوابق پزشکی و سابقه احتمالی واریس در اعضای خانواده وی نوبت به بررسی عروق می رسد تا بتوان سلامت عروق را به دقت وارسی نمود. این بررسی معمولا با سونوگرافی داپلر به عمل می آید. با انجام سونوگرافی وضعیت جریان  خون در وریدها به دقت بررسی و شرایط وریدی مشخص می شود.

به جز سونوگرافی داپلر، روش های دیگر همچون  پلتیسموگرافی برای بررسی دقیق عروق عمقی  (بررسی ترومبوز ورید های عمقی، گرفتگی و….) نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

در صورت نیاز ممکن است پزشک برای شما تستهای تشخیصی دیگر نیز استفاده کند.

ونوگرافی ، یکی از این روشهاست که برای ارزیابی وضعیت ورید مشخص یا  سیستم وریدی استفاده میشود.  تشخیص ترومبوز عروق عمقی یا لخته خون در عروق عمقی و رگهای واریسی پیش از جراحی یا مشکلات مادرزادی عروقی ، بررسی عملکرد دریچه های وریدی یا تشخیص انسداد عروقی و وریدی  از جمله مواردی است که ونوگرافی در تشخیص این مشکلات بکار گرفته می شود.

داروی واریس

چه روش هایی برای درمان واریس وجود دارد؟

۱) روشهای موقت و التیام بخش واریس

☑️ داروی واریس پا

قرص برای واریس یا پماد واریس  برای رفع درد و کاهش شدت علایم به صورت موقت در افرادی که به هر دلیل نمی توانند روشهای قطعی درمان واریس را انجام دهند بکار می رود. قرص واریس بیشتر حالت پیشگیری از پیشرفت و یا بروز مجدد واریس  دارد و نمی تواند رگهای موجود را کاملا رفع کند و ازبین ببرد . بعلاوه اکثر داروهای واریس موجود با کم کردن التهاب، جلوی درد پا و تورم پا را می گیرند.

☑️ درمان خانگی واریس

برای کم کردن درد و برطرف کردن درد و احساس خستگی در پاها می توان از برخی درمانهای خانگی استفاده کرد. این روشها نتیجه صد درد صد ندارند و تنها برای کاهش درد می توانند مفید باشند. سرکه سیب، سیر و روغن زیتون از جمله این موارد هستند که در مقاله ۷ روش برای درمان خانگی واریس به تفسیر به آنها پرداخته ایم.

☑️ جوراب واریس (درمان مکمل واریس)

 جوراب واریس در واقع برای رفع تورم و کاهش احساس سنگینی و درد در پا تجویز می شود. جوراب واریس علایم واریس را به نحو چشمگیری کنترل می کند اما به محض اینکه پوشیده نشود دوباره علایم به سراغ فرد می آیند. در افرادی که تحت درمان با روشهای کم تهاجمی و سرپایی قرار می گیرند هم، از جوراب برای اعمال فشار متناسب روی عروق ، بهبودی سریعتر و در نهایت رسیدن به نتایج درمان ایده ال استفاده می شود.

مطلب مرتبط: همه چیز درباره جوراب واریس+قیمت

جوراب واریس

آیا جوراب طبی برای درمان واریس پا کافی است ؟

قطعا اینطور نیست  چون جوراب طبی بیشتر جنبه پیشگیرانه و جنبه کاهش علاِیم واریس را دارد . یعنی جوراب واریس به تنهایی کافی نیست .

نکته مهم جهت اطلاع پزشکان طبق به روز ترین و در واقع آخرین نسخه منتشر شده از  راهنمای درمان  ACCP Guidline  جوراب واریس به تنهایی نمی تواند درمان قطعی برای واریس باشد و توصیه میشود برای درمان قطعی واریس از روشهای نوین درمان مانند رادیوفرکوونسی و لیزر درمانی واریس استفاده  شود.

لیزر واریس

آیا واریس درمان قطعی دارد؟

روش های درمان قطعی واریس پا و رگهای عنکبوتی

امروز واریس با روشهای درمانی سرپایی به صورت قطعی درمان می شود. درمان قطعی واریس پا با لیزر واریس، امواج RF برای مسدود کردن رگها و فلبکتومی صورت می گیرد.  این روشها همگی به صورت سرپایی بدون نیاز به بیهوشی در کلینیک انجام می شود و نیازی به بستری شدن در بیمارستان و استراحت طولانی نیست.

از روش اسکلروتراپی، لیزر Pdl و فوم اسکلروتراپی برای درمان رگهای عنکبوتی یا همان واریس عنکبوتی استفاده میشود. بسته به قطر رگهای عنکبوتی یا مویرگهای ریز پاره شده زیر سطح پوست، پراکندگی و شدت آنها از یکی از این روشها یا تلفیق چند روش در چند جلسه درمانی برای محو سازی رگهای عنکبوتی استفاده می شود.

در روش درمان واریس با لیزر با بکارگیری لیزر ، انرژی تابشی آن توسط جدار داخلی سیاهرگ واریسی جذب شده و باعث تحلیل رفتن و بسته شدن رگ میشود. این رگ بسته بمرور توسط بدن جذب شده و از بین می رود. این روش یکی از موثرترین روش های درمان واریس طنابی است که برای طیف گسترده ای از وریدهای طنابی قابل استفاده بوده و روش مطمئنی برای درمان واریس پا محسوب می شود. درمان واریس پا با لیزر  به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان انجام می گیرد و برای سنین مختلف بدون نگرانی قابل انجام است به همین خاطر این روش در دنیا جایگزین روش جراحی سنتی برداشت رگ واریسی شده است که از مزایای روش لیزر واریس به نداشتن عوارض جانبی و بهبودی سریع می توان اشاره کرد. این مزایا باعث شده تا به عنوان روش استاندارد طلایی برای درمان واریس در دنیا شناخته شود .

مطلب مرتبط: لیزر واریس، بهترین روش درمان واریس پا

 (همکاران پزشک برای اطلاع از گاید لاین ACCP اینــــــــــــجا کلیک  کنید.)

نتایج حاصل از درمان و میزان بهبودی تابعی از سابقه بیماری، مدت زمان سپری شده از شروع بیماری و بروز برخی عوارض بیماری  است و در مورد افراد مختلف، یکسان نخواهد بود. در این خصوص، پزشک معالج بر مبنای بررسی های اولیه می تواند در مورد میزان اثربخشی روش درمانی  پیش بینی های ممکن را به بیمار ارائه دهد.

آیا واریس طنابی باید درمان شود؟

 از آنجا که در صورت عدم  درمان خطر خونریزی و لخته شدن خون در پا در کمین بیماران واریسی است لذا درمان واریس طنابی از عوارض واریس و از خطرات واریس  پیشگیری  خواهد کرد .

عوارض واریس در هر زمان می تواند افراد را به درجات مختلف گرفتار کند.

آقای دکتر آیا پس از درمان واریس پا دیگر برگشت نخواهد کرد؟

 از دغدغه های بیماران در خصوص درمان واریس پا ، احتمال عود مجدد این بیماری پس از درمان است. جواب این سوال کاملا روشن است : پس از درمان صحیح واریس باید عوامل  زمینه ساز  بیماری را کنترل کرد تا دیگر بروز نکند.

پیشگیری از واریس و پیشگیری از برگشت واریس

اگر بتوانیم عوامل مستعد کننده واریس را کنترل کنیم حتی با وجود زمینه ارثی می توانیم سرعت پیشرفت واریس یا برگشت مجدد آن را به حد قابل توجهی کم کنیم. عواملی مانند چاقی، بی حرکتی،  ایستادن و نشستن  طولانی مدت ، یبوست، تغذیه غلط ، سیگار کشیدن و بسیاری از علل شناخته شده  دیگر.  و از طرف  دیگر  باید  ورزش هوازی ، مصرف مایعات  و فیبر بیشتر  و استفاده  از جوراب واریس  در مواردیکه  مجبور به ایستادن  طولانی مدت  یا  نشستن  طولانی مدت  هستیم  را مورد توجه قرار دهیم .

☑️ برای اطلاع کامل از موارد پیشگیری از واریس می توانید مقالات مرتبط با پیشگیری از واریس را مطالعه بفرمایید.
تجربه بیمار!!   بیماری داشتم  که  در عسلویه  مشغول  بکار  بوده و خودش عنوان  میکرد که  سابقه ارثی واریس دارد و بعلت  درگیری های کاری و   دوری از خانواده  گرمای هوا امکان رعایت  نخواهد داشت مثلا نمی تواند جوراب  واریس را برای پیشگیری بپوشد.  سوالی که قبل از درمان کرد همین بود که چون امکان عود بیماری هست پس  دیگر درمان واریس پا چه فایده ای خواهدداشت !                                                              برای بیمار و البته برای همسر ایشان  توضیح  داده  شد که بله  چون در مادر ایشان  واریس بوده و امکان  پیشگیری بعدی هم  نیست احتمال عود  وجود دارد ولی در صورت عدم درمان احتمال عوارض واریس مانند  زخمهای وریدی و لخته خون هم  وجود دارد  که می تواند روند طبیعی زندگی فرد را با چالش جدی روبرو سازد. به راحتی درمان را پذیرفته اند و حدود هشت سال قبل  لیزر درمانی واریس  برایشان  انجام شد  مراجعه  سالانه مرتب داشته اند  و پاهای سالمی هم دارند.

اصولا در بسیاری از بیماریها شرط رعایت های پیشگیرانه  بعد  از درمان  شرط اصلی سلامت بعدی است یک  مثال واضح آن  جراحی  قلب  است آیا بیماری که  جراحی  قلب  شده  است میتواند هر چه  دلش  بخواهد  میل کند ، سیگار بکشد و  انتظار  داشته  باشد  همیشه  سالم  بماند  و بیماری  عود  نکند  !

ترک سیگار برای بهبود واریس

باید عادتهای غلط را شکست.

در مجموع و خلاصه کلام اینکه ، انتخاب روش مناسب برای درمان واریس پا توسط دکتر متخصص واریس مجرب و انجام مراقبتهای لازم توسط بیمار در دوره پس از درمان واریس پا ،  از عود مجدد و برگشت بیماری جلوگیری می کند.   و لبخند بر لبها  همیشه  پایدار خواهد ماند.

درمان واریس با لیزر: روش بدون درد و سرپایی
عکس لبخند: این عکس در پایان لیزر درمانی واریس پا در یکی از غروبهای ماه مبارک رمضان گرفته شده و با اجازه کتبی بیمار محترم منتشر گردید. 

روشهای متداول درمان واریس پا را در این لینک دنبال کنید.

کلینیک درمان واریس

 

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
آیا دچار واریس هستم؟

سلام و وقت بخیر
من خانوم و 28 ساله هستم. حدود 5 سال پیش متوجه رگهای برآمده و کبود پشت زانوی چپم شدم. و چون گسترش نداشت و دردناک نبود پیگیر نبودم. در حال حاضر ورزش میکنم و بر روی حجم گرفتن پا کار میکنم، اما رگ های پا بخصوص پای چپ نمایان تر از قبل هستن. و مویرگهای ریز و پراکنده ارغوانی رنگ روی ران پا به صورت کم میبینم.
آیا دچار واریس هستم و نگران کننده است و آیا مشکلم باید پیگیری شود؟
متشکرم
مشاهده پاسخ دکتر
2
واریس

باسلام
خانم من پای چپش از پشت ساق تا پشت زانو و روی پنجه پا واریس شدید داره .ومشکل راه رفتن داره.چند بار جورابهای متفاوت استفاده کرده.جواب نگرفته . میخواد عمل کنه چقدر هزینه داره و چقدر زمان می‌بره. ضمنا بیمه تامین اجتماعی یا تکمیلی قبول میکنید.
ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
3
هزینه استند گزاشتن

سلام وقت بخیر بنده حدود 7 سال پیش در هر دو پا هام dvt بوجود آمد بعد از عمل آپاندیس که حدوا یک ماه راه نمیتوانستم برم با وارفارین و هپارین خوب نشد دکتر برام پلاویکس. تجویز کرد که بعد از مصرف پلاویکس کم کم ورم پاهام خوب شد حدود 4 سال از جوراب سیگ واریس 504 استفاده کردم که واقعا خیلی خوب جواب داد و وضعیت پاهام بهتر شد ولی باز هم بعد از 7 سال بعد از چند ساعت روی پا بودن هنوز پاهام مخصوص پای چپم ورم میکنه 2 سال پیش رفتم به یک دکتر فوق تخصص عروق مراجعه کردم در بیمارستان پارس بعد از داپلر گفتند وضعیت گرفتگی عروق پاهات خوب شده در ناحیه شکم گرفتگی کامل رفع نشده گفتد با استند قابل درمانه ولی هزینه خیلی زیادی بابت استند گذاری میگرفتند من هم بیمه تکمیلی نداشتم انجام ندادم فقط بیمه تامین اجتماعی دارم هزینه انجام این کار در کلینیک شما چقدر هست و میخواستم بدونم عوارض وارفارین کمتره یا دارو های جدید روی کلیه کبد مشاهده پاسخ دکتر
4
ورايس لگن

سلام خسته نباشيد
من چند سالى هست كه هنگام پريود درد شديدى در مقعدم دارم .تقريبا چهار سال پيش به خاطر همين دردهام و نفخ شديد اندوسكوپى و كولونوسكوپى انجام دادم كه غير از عفونت معده مشكل ديگه اى نداشتم .دكتر گوارشم منو به پزشك زنان إرجاع داد كه بعد از معاينه و ازمايش از نظر دكتر موردى نبود .
تو اين چند سال اين درد رو تحمل كردم تا تقريبا يك سال پيش كه به خاطر درد در ناحيه بالاى ران و مفصل ران به متخصص ارتوپد مراجعه كردم .بعد از انجام ام ار اى نظر دكتر بر اين بود كه از نظر مفصل و استخوان مشكلى ندارم و باز منو به پزشك زنان إرجاع دادن.
اين دفعه دكتر زنان با انجام سونو واژينال تشخيص اندومتريوز دادند و براى تشخيص قطعى سونو ترانس واژينال -ترانس ركتال انجام دادم.
نتيجه سونو:
شواهد اندومتريوز خفيف (بقاياى يك فوليكول با تغييرات هموراژيك داخلى به قطر ١٢mm در تخمدان راست)
ضخيم شدگى يوتروساكرال ليگامان به ضخامت ٤mmدر چپ و ٤/٥mm در راست
ورايس متوسط لگنى به قطر ١٢mm
دكتر بهم گفتن دو ماه صبر ميكنيم و قرص ياسمين برام تجويز كردند . ايشون نظرشون بر اين بود كه اگر در اينده لازم بود لاپاراسكوپى انجام ميدن.
با توجه به اين موارد سوال من از خدمت شما اين هست كه ايا اين موارد باعث دردهاى لگن و پاهاى من ميشه ؟
در ابتدا دردها فقط در پاى راستم بود ولى در حال حاضر هر دو پا در گير شده و ازاردهنده هست برام.
ممنون ميشم من رو راهنمايى كنيد.
سپاسگزارم
مشاهده پاسخ دکتر
5
لخته شدن خون

با سلام حدو.د 9روز هستش تو خونه استحرات میکنم ورم پاهم کم شده اما مچ وزانو پاهم ورم داره دکتر تشیخص dvt داده وقرص وار فارین تشیخص داده ایا میتونم کم کم را ه برم یا بشینم . و چند روز باید استحرات کنم . با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
6
ورم پا کرفتگی پا

سلام
حدود ده ساله که حسه یک سمت بدن من با دیگری فرق داره یعنی سمت راست بدنم همواره دچار درد وناراحتیست اکنون دوساله که پای راستم هم ورم کرده ومدام دچار گرفتکی میشود ازمایش کبد وکلیه دادم ولی چیزی نشان نداده زخمی روی پام ایجاد شد که هشت ماه طول کشید تا خوب شود لطفا من را راهنمایی کنید
مشاهده پاسخ دکتر
7
خون لختگی پا

سلام اقای دکتر. من نوزده سالمه و یک سال و نیم پیش بعد عمل ترکیدگی اپاندیس دچار دی وی تی پا چپ شدم دوسه ماهه وارفارینمو دکتر قطع کرده ولی هنوز پام ورم میکنه برای ورمش چیکار کنم راه حل ایا باید جراحی کرد مشاهده پاسخ دکتر
8
درباره واریس خفیف

باسلام پای من ورم کرده ورفتم دکتر گفت واریس خفیف گرفته ام.لطفا بگیدازچه نوع وشماره وقدجوراب واریس استفاده کنم.باتشکر فراوان مشاهده پاسخ دکتر
9
واریس پا

با سلام و ادب و وقت بخیر .... من تقریبا دو سه سالی هست واریس خفیف گرفتم سونوگرافی داپلر هم رفتم گفتن نارسایی وریدی دارم ولی از نوع گرید ۲ .... از جراحی هم میترسم هم هزینش سنگینه ... سوال من اینه آیا جراحی نکنم مشکلی پیش میاد امکانش هست بدتر بشه یا به رژیم غذایی میشه برطرف کرد خیلی نگرانم ممنون میشم جواب بدید مشاهده پاسخ دکتر
10
درمان dvt پای چپ

با عرض سلام و خسته نباشید
اقای دکتر من 25 سالمه تقریبا یکسالو نیم پیش پای چپم دچار dvtشد ولی علت اون رو نتونستن تشخیص بدن و مشخص نشد ک چرا dvtاتفاق افتاده من وارفارین مصرف میکنم روزی یک عدد. تا چه زمانی باید وارفارین بخورم ؟
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 11 بعدی »