استنت گذاری چیست و چه فوایدی دارد؟

استنت گذاری چیست؟ استنت یک لوله مشبک‌ است که در شریان کرونر تنگ‌شده یا مسدود شده، جاگذاری می شود. عروق کرونر خون و اکسیژن را به سلولهای عضله  قلب می رسانند. اگر شریان کرونر تنگ شود، ممکن است علائم آنژین ، مانند درد قفسه سینه، تنگی نفس، عرق سرد و سرگیجه ایجاد شود. البته ممکن است شریان باریک شده باشد  اما علائم اشاره شده وجود نداشته باشد.

استنت گذاری چگونه انجام می شود؟

برای استنت گذاری ابتدا یک بالون در شریان دچار گرفتگی وارد می شود و در آنجا منبسط می شود . استنت با یک بالون در شریان دچار گرفتگی وارد می شود و جدار شریان را باز نگه می دارد. سپس استنت در محل گرفتگی جاسازی و کاملا چسبیده به دیواره قرار می گیرد. استنت، این شریان را باز نگه می دارد تا خون آزادانه جریان یابد

انواع استنت کرونری

انواع استنت کرونری عبارتند از:

– استنت فلزی لخت

لوله های مشبک از جنس فلز بسیار نازک ، که رگ مسدود را باز نگه می دارند اما با یک پلیمر یا دارو برای پیشگیری از انسداد مجدد شریانها پوشانده نشده اند. این نوع از استنت ها در بیماران با آلرژی به پلیمر یا داروی مورد استفاده در استنت های دارویی بکار می رود.

– استنت دارویی

استنت دارویی در واقع استنت فلزی با پوششی از پلیمر مخصوصی است که تدریجا در طی زمان دارویی از آن آزاد می شود که در مواقعی که احتمال ایجاد انسداد دوباره بالاست از این استنت استفاده می شود. این نوع استنت شانس بسته شدن شریانها را کم می کند . دو نوع متفاوت استنتت دارویی موجود است.

– استنت دارویی با پلیمر پایدار

این نوع استنت حتی پس از آزاد شدن تمام دارو ، پلیمر بجای می ماند.

– استنت دارویی با مواد جذب شونده

در این نوع استنت پلیمر و دارو کاملا توسط بدن جذب می شوند. با حذف تماس دراز مدت با پلیمر ، بهبودی هم بهتر ایجاد می شود. این استنت های جدید، دارویی به نام اورولیموس آزاد می کنند. اورولیموس یک داروی سرکوب کننده ایمنی بدن است و رشد بافت هایی را متوقف می کند که باعث انسداد عروق کرونر می شوند.

مقایسه استنت فلزی لخت و استنت دارویی

براساس مطالعه روی بیماران تحت درمان در پاسخ به این سوال اساسی که آیا استنت های دارویی بهتر از استنت های فلزی لخت هستند باید پاسخ دهیم بله.

استنت های دارویی جلوی بسته شدن و تکرار جریان پیش آمده را بخوبی می گیرند. البته باید بگوییم پیشرفت های اخیر استنت های دارویی گامهای موفقیت آمیز در راه استفاده از این فناوری بوده است .در گذشته، استنت های دارویی ریسک لخته خون دراستنت را بخصوص در چند ماه اول پس از استنت گذاری به نسبتی بالا می بردند.

– کارایی

با پیشرفت های صورت گرفته، در چند دهه اخیر، نسل جدیدی از استنت های دارویی با جنس فلز، پلیمر و داروی متفاوت تولید شده است که نتایج درمان با آنها موفقیت آمیزتر بوده است و در مطالعات مقایسه ای بین نسل جدید استنت های دارویی در مقایسه با استنت فلزی لخت به نظر کارایی استنت دارویی بهتر بوده است.

– موارد مرگ و میر

تعداد موارد منجر به مرگ و انفاکتوس میوکارد غیر کشنده در بیماران با استنت دارویی کمتر از بیماران با استنت فلزی لخت است. همچنین تعداد موارد بروز لخته بخاطر استنت هم درمقایسه دو نوع استنت در نوع دارویی کمتر است.

فواید استفاده از استنت

استنت گذاری ، بیشترین ترین فایده ای را که بدنبال دارد بهبود کیفیت زندگی است. تلفیق روش آنژیوپلاستی و استنت گذاری می تواند ناجی زندگی بیماران بخصوص بلافاصله پس از حمله قلبی باشد.

این روش درمانی با بهبود جریان خون و پیشگیری از آسیب بیشتر به عضله قلب همراه است. افزون بر این موارد، علائمی که در مبتلایان مانع روال عادی فعالیت و زندگی می شوند را بهبود می بخشد از جمله درد آنژین صدری، نفس نفس افتادن در زمان فعالیت را می توان گفت. که معمولا بلافاصله پس از درمان کم رنگ شده و از بین می روند.

استنت قلبی می تواند نیاز شما به جراحی بای پس قلب را مرتفع سازد. استنت گذاریی قطعا کم تهاجمی تر از جراحی بای پس است و دوره نقاهت بسیار کوتاهی در مقایسه با جراحی قلب بازز دارد و  فقط چند روز  طول می کشد تا  بهبودی حاصل شود در حالیکه این زمان در مورد جراحی بای پس قلب ۶ هفته یا بیشتر است.

فواید استنت گذاری

طول عمر استنت قلب

استنت های قلبی از جنس فلز لخت مادام العمر هستند سلولهای جدار رگ در کنار استنت رشد می کنند و استنت را برای باقی عمر در محل  ثابت  نگه می دارند. اما تنها حضور استنت در محل جاگذاری شده به معنای کارآمدی استنت برای همیشه نخواهد بود . در موارد نادری برای استنت های دارویی ، مسدود شدن دوباره شریان  در محل جاگذاری استنت رخ می دهد که در این موارد با بالون زدن و یا جاگذاری استنت دیگر در داخل استنت  مسدود شده اقدام به بازسازی مسیر رگ می کند. معمولا خطر باریک شدن رگ بعد استنت بین ۲-۳ درصد برآورد می شود و این اتفاقات در ۶-۹ ماه پس از استنت گذاری بیشتر احتمال دارد که اتفاق بیفتد.

برای اینکه از بروز این قبیل اتفاقات پیشگیری کنید بهترین راه اینست که توصیه های دکتر معالج از جمله موارد ذیل بدقت رعایت شود:

  • داروی تجویز شده مرتب مصرف شود.
  • سیگار نکشید

عوامل خطر بروز بیماری قلبی از جمله فشار خون بالا، کلسترول خون بالا و بیماری دیابت را مدنظر داشته باشید و با تغییرات مناسب در عادات زندگی  این عوامل خطر را تحت کنترل خود در آورید.

رژیم غذایی مناسب برای سلامت قلب، داشتن فعالیت بدنی مرتب در طول هفته، ترک سیگار، مصرف داروهای تجویز شده و چکاپ  سالانه با دکتر قلب و عروق به شما در راه کنترل عوامل خطر کمک می کند.

خطرات استفاده از استنت قلبی

استنت گذاری مثل بقیه عملهای جراحی با خطراتی می تواند همراه باشد. با اینکه استنت قلبی به ندرت احتمال بروز سکته قلبی، مغزی را دارد، می‌تواند خطرات زیر را داشته باشد:

– واکنش آلرژیک

واکنش آلرژیک نسبت به جنس مواد مورد استفاده در آنژیو پلاستی و استنت جاگذاری شده می تواند بروز کند.

– خونریزی

آنژیو پلاستی می تواند باعث خونریزی ، آسیب به عروق و قلب یا حتی ضربان قلب غیر معمول  شود. خونریزی در محل ورود کاتتر در کشاله ران و یا در دست و در برخی موارد هم خونریزیهایی که نیاز به  اقدامات درمان ی بعدی دارد.

– نارسایی کلیوی

ماده حاجب مورد استفاده در ا«ژیوپلاستی می تواند باعث بروز نارسایی کلیویی به خصوص در افراد با سابقه بیماری کلیوی شود برای همین هیدراته بودن بیمار و استفاده از حداقل ماده حاجب مورد توجه پزشکان در طی آنژیو پلاستی و استنت گذاری است.

باریک و مسدود شدن رگ

بعداز استنت گذاری ممکن است در محل استنت سلولهای جدار رگ رشد فزاینده ای پیش بگیرند و یا مجدد پلاک تشکیل شود که  نیاز به تکرار استنت گذاری برای پاک سازی جدار رگ خواهد بود.

لخته خون در استنت

خطر بروز لخته خون در استنت هم وجود دارد  که برای پیشگیری لازم است داروی ضد انعقاد بخورید . در صورت بروز هر نوع درد در قفسه سینه یا علائم مشکوک دیگر ، پزشک  معالج خود را مطلع نماایید.

ضربان قلب غیر معمول

معمولا در طول پروسه ضربان قلب کم می شود معمولا این اتفاق موقتی است و زود برطرف می شود. . در غیر اینصورت ممکن است  از درمان دارویی  یا حتی تعبیه پیس میکر موقت برای بازیابی ضربان طبیعی باشد

همچنین می توانید در این مقاله علت تپش قلب را دیدن فرمایید

استنت در عروق کرنر

مراقبت بعد از استنت گذاری قلب

بعد تعبیه استنت معمولا داروهای رقیق کننده مثل آسپرین پلاویکس برای کاهش خطر بروز لخته در محل استنت توسط پزشک معالج تجویز می شود.
معمولا یک شب بعد آنژیوپلاستی در بخش مراقبت های ویژه قلب می مانید و در این مدت ضربان قلب و مابقی پارامتر ها مرتب برای شما چک می شود.
یک هفته زمان لازم است تا بتوانید سر کار خود برگردید.
بعد از برگشتن به خانه مایعات بیشتر میل کنید تا ماده حاجب از بدن شما کاملا دفع شود
بار سنگین در روزهای اول پس از استنت گذاری جابجا نکنید
ورزش سنگین برای چند روز انجام ندهید و در خصوص فعالیت بدنی مناسب با پزشک خود صحبت کنید.

توجه

در صورت  بروز هر یک از موارد ذیل با پزشک معالج تماس بگیرید:

خونریزی و التهاب در محل ورود کاتتر
تب- التهاب و قرمزی – ترشح از محل ورود کاتتر
درد قفسه سینه و به نفس نفس انتادن
احساس غش و ضعف
تغییر رنگ دست یا پای محل ورود کاتتر

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
  1. مریم دانش می گوید

    بعداز آنزیوکت که دربیمارستان بستری بودم یه قسمت ازرگم تقریباسه ماه است که متورم شده،چیکاربایدبکنم؟

    1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

      لطفا عکس ارسال کنید تا به شما مشاوره داده شود .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.