واریس پا را چرا درمان میکنیم ؟

واریس درمان ندارد و اگر درمان هم بشود مجددا عود خواهد کرد پس درمان واریس فایده ای ندارد.

این سخن گاهی متاسفانه حتی از زبان بعضی از افراد فرهیخته شنیده می شود. یادآوری می کنم که علم پزشکی تقریبا هر ۵ سال جدید می شود، به این معنی که اگر در این علم به روز نباشیم تمامی تحقیقات جدید علم پزشکی را ندیده گرفته ایم  و نتوانستیم استفاده بهیه از توسعه این علم داشته باشیم.سنگینی پا، درد شبانه شدید (کرامپ)، خارش و پوست خشک، ظاهر نا زیبا و سرانجام عوارضی مانند لخته شدن خون در پا و خونریزی پیش روی بیمارانی است که واریس شدید طنابی دارند اما سراغ درمان نمی روند. شاید شما واریس را نادیده بگیرید اما عوارض واریس با شما خواهد بود.

واریس چیست؟

واریس به زبان ساده گشاد شدن و شل شدن رگها است. یعنی رگی که معمولا ظریف و پنهان است از حد عادی بزرگتر شده و دیده می شود (مویرگهای عنکبوتی) و یا ممکن است از سطح پوست بیرون زده و برجسته شود ( که به آن واریس طنابی گفته می‌شود.)

واریس ممکن است در هر جای بدن ایجاد شود. در بیماران با مشکل کبدی، در مری ایجاد می شود (واریس مری).

بواسیر یا همورویید در اصل گشاد شدن رگهای مقعد است.  گشاد شدن رگهای اطراف رحم به نام (واریس لگن) و گشاد شدن رگ‌های بیضه (واریکوسل) است و گشاد شدن رگهای پا که موضوع بحث این مقاله است.

واریس چیست

درمان سریع واریس

درمان سریع واریس به مجموعه روشهایی اطلاق می شود که از پیشرفت واریسی شدن رگها جلوگیری کرده و رگ واریسی موجود را تا حد امکان از بین ببرد.در واقع درمان واریس به دو قسمت عمده تقسیم می شود: ۱. روش‌های درمان پیشگیرانه

۲. روش‌های درمان قطعی

روش‌های پیشگیری از واریس

در مراحل اول بیماری واریس و یا پس از انجام روش‌های درمان اصلی برای پیشگیری از عود مجدد معمولا بکار گرفته می شود.

در مراحل اولیه واریس رعایت نکات ساده‌ای مانند کم کردن وزن، احتراز از نشستن و ایستادن طولانی مدت، انجام ورزشهای متناسب هوازی و در مواردی استفاده از جوراب واریس می تواند تا حد زیادی از بروز و یا پیشرفت بیماری جلوگیری کند. حتماً بخوانید: راهکارهای درمان واریس با ورزش از جمله روشهای رایج دیگر برای پیشگیری از واریس درمانهای خانگی واریس است که برای کم کردن شدت  درد واریس در بعضی بیماران که امکان درمان ندارند و یا به دلایلی صلاح نیست درمان انجام شود ، توصیه می شود.

چه زمانی باید واریس را درمان کنیم؟

قبل از شروع درمان سریع  واریس لازم است به این سوال توسط پزشک جواب داده شود که چه موقع برای درمان واریس باید اقدام کنیم. در اینجا یک نمونه موردی برای فهم بیشتر برایتان فراهم کرده‌ایم:

آیا این واریس نیاز به درمان دارد؟ 

عکس زیر واریس طنابی و واریسهای مویرگی را در پای یک خانم جوان است که بعد از بارداری ایجاد شده اند این رگها باعث ناراحتی بیمار شده و تقاضای درمان و رفع انها را دارد.

بررسی دقیق وریدهای عمقی در این بیمار نشان داد که بیمار دچار لخته نهفته است و و این واریسها بصورت جبرانی ایجاد شده اند یعنی برای کمک به سیستم وریدی پا وجود این رگهای واریسی ضروری است و از بین بردن و محو کردن آنها باعث اختلال برگشت خون و تورم پا خواهد شد.لذا قبل از تصمیم گیری برای درمان نیاز به تشخیص دقیق ریشه واریس‌ها و بررسی وریدهای عمقی و سایر جزییات می‌باشد که یکی از لوازم مهم استفاده از سونو گرفی داپلر است. پس از تشخیص واریس به صورت دقیق، برنامه صحیح درمانی این بیمار بصورت زیر مشخص و انجام شد.در مرحله اول مسیر بسته و لخته شده رگهای عمقی با استنت وریدی باز شد و به این روش تخلیه خون وریدی پا به حالت عادی برگشت. سپس درهمان جلسه به سادگی و بدون نگرانی رگهای واریسی درمان شدند.

وقتی موضوع درمان واریس پا مطرح می شود ناخودآگاه روشهای متداول  یعنی  درمان واریس با لیزر ، جراحی واریس ، اسکلروتراپی،  فلبکتومی و روشهای نسبتا جدیدتر مانند چسب بافتی …در ذهن تداعی می شود. با این حال روش‌های دیگری نیز وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت:

درمان واریس با روش تلفیقی چند منظوره

دکتر مهرداد اقدسی در طی  ۱۸ سال تجربه در درمان واریس با روشهای مختلف و بررسی انتظارات بیماران در طول درمان و بعد از اتمام درمان موفق به پیاده سازی روشهای کلینیکی شده اند که با حداقل رساندن زمان و بالا بردن کیفیت نتیجه ، انتظارات مراجعین را به بهترین نحو پاسخگو باشند. برای برآورده شدن این مهم چند درخواست بیماران را در ابتدا مطرح می کنیم:  ۱. حداقل زمان ماندن در تهران و به حداقل رساندن تعداد دفعات مراجعه حضوری در کلینیک با توحه به مشغله کاری، دوری راه ۲. آسیب نرساندن به پوست و سرعت بیشتر در رسیدن به نتیجه در کارهای زیبایی با کم شدن تعداد جلسات و فاصله بین جلسات، کمتر شدن درد ۳. کوتاه شدن زمان استفاده  از جوراب واریس پس از درمان

درمان واریس در باکو
درمان واریس در باکو- آذربایجان سال ۲۰۱۹ درمان در یک جلسه کمتر از یک ساعت به اتمام می رسد.

درمان سریع واریس طنابی با روش تلفیقی چهارگانه

در کار درمان بیماران مهمترین اصل برای پزشک رسیدن به بهترین پاسخ درمانی و رضایت بیمار خواهد بود. بر این اساس، روش درمانی خاصی که توسط دکتر اقدسی انجام می شود روش تلفیقی است که با استفاده از ترکیبی ازچهار روش متداول در درمان واریس یعنی لیزرداخل عروقی – جراحی میکروسکوپی –جراحی لیزری به همراه فرم خاصی ازاسکلروتراپی  انجام می شود.

مزیت درمان واریس با روش  تلفیقی

هر روشی در درمان واریس به تنهایی معایب خاص خود را دارد با روش ترکیبی دکتراقدسی چون از چهار روش مختلف و کاملا متفاوت بهره میگیرد و وابسته  به  یک  یا  دو روش نیست از این  مشکلات  پرهیز میشود:

 • معمولا درمان واریس بسیار پیچیده طنابی در یک جلسه در کلینیک  دکتر اقدسی  خاتمه می یابد.
 • دوره نقاهت ندارد وفردای روز درمان بیمار میتواند کار  روزانه خود را ادامه داده یا  به مسافرت برود.
 • مواردیکه باید توسط  بیمار رعایت شود  دو روز دارو مصرف  کرده   و مدت  دو هفته جوراب واریس بپوشد.

درمان واریس ریز و رگهای عنکبوتی با روش تلفیقی زیبایی

روشهای تلفیقی زیبایی هم  به صورت تلفیقی از لیزر سطحی KTP  ND: YAG ,و روش فوم اسکلروتراپی با داروی پولیدوکانول وروش فلبکتومی سوزنی برای  بیماران انجام می شود.نتیجه این روشها در مقایسه با روشهای یگانه یعنی فوم اسکلروتراپی، لیزر سطحی یا فلبکتومی مثل اینست که شما ابزار مختلف را  برای رنگ  آمیزی دست یک استاد کار نقاش بدهید یا تنها از او بخواهید با مداد یک رنگ نقاشی بکشد.  مزیت روش تلفیقی  محدود کردن نقطه ضعف هر روش و بهترین استفاده از روش مذکور است. یعنی برای مثال برای یک بیمار می توان با حداقل دارو اسکلروتراپی انجام شود. و در کنار آنها با لیزر سطحی دیگر رگها محو شوند.

آیا واریس بعد از درمان عود می کند؟

جواب  بله احتمال دارد.  قطعا واریس هم  مانند هر  بیماری  دیگری پس از درمان ممکن است عود کند . لذا لازم است رعایت و پیشگیری‌های توسط بیمار لحاظ شود.  یعنی بایستی شرایط و عوامل ایجادواریس و تشدید آن تا حد امکان شناسایی و رفع شود که  از جمله مهمترین آنها میتون به موارد ذیل اشاره کرد:

 • لازم است همه بیماران پس از درمان سالانه یا هر دوسال یکبار طبق نظر دکتر اقدسی به کلینیک مراجعه داشته باشند تا شرایط پا از نزدیک ارزیابی شود.
 • اگر اضافه وزن وجود دارد  با تغذیه مناسب  و ورزش هوازی کنترل  شود یعنی وزن کم شود.
 • اگر واریس بخاطر بی تحرکی بوجود آمده لازم است فعالیت بدنی هوازی مناسب مانند پیاده روی داشته باشد.
 • اگر بیمار دچار   یبوست  است،  تغذیه مناسب از منابع  حاوی فیبر بالا مثل جایگزینی نان سبوس دار به جای نان های سفید، خوردن میوه و سبزی و مایعات فراوان بسیار موثر خواهد بود.
 • در مواردی که فرد شغل پشت میز نشینی یا سر پایی دائم دارد از جوراب پیشگیری واریس  استفاده کند جوراب پیشگیری درواقع  جوراب  زیر زانو و فشار  کمی  داشته و براحتی توسط  همه افراد قابل استفاده  است.

دکتر مهرداد اقدسی، دکتر درمان ورایس در تهران

ممکن است شما دوست داشته باشید
39 نظرات
 1. امیری می گوید

  سلام دختری ۲۳ساله هستم یه عروقی پشت پام هستن که وقتی میشینم ناپیدید میشن وامیستم پدیدار میشن یه دکتر داخلی رفتم گفتن با مرور زمان ناپدید میشه ولی زشتن میخوام از بین برن چیکار کنم؟!

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   معمولا با روشهای درمانی مانند اسکلروتراپی و لیزر میتوان به مقدار زیادی این رگها را از بین برد. برای تعیین تعداد جلسات مورد نیاز شما و تعیین هزینه میتوانید از طریق واتس اپ این شماره ۰۹۳۵۱۸۰۲۲۸۸ اطلاعات کسب کنید .

 2. ساناز می گوید

  سلام خسته نباشید
  من دو تا پاهام واریس شدید داره ولی التهابی نیست میشه هزینه و تعداد جلسات را برام بگید

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام لطفا برای اینکه بتوانیم به شما مشاوره اصولی و درستی بدهیم از پاهای خود از قسمتی که واریس دارد با دوربین گوشی در نور روز عکس بگیرید و به این شماره در واتس اپ ارسال کنید ۰۹۳۵۱۸۰۲۲۸۸

 3. نگین می گوید

  از کاشان مزاحمتون شدم.
  برای برطرف شدن واریس پاهام قصد دارم لیزر انجام بدم…
  با توجه ب مسافت راه امکان داره در یک جلسه انجام بشه؟؟؟
  واینکه میتونم عکس ذگهای وا یس رو بفرستم یا حتما حضوری باید مراجعه کنم؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   لطفا اول برای ما از وضعیت واریس پای خود در واتس اپ ۰۹۳۷۲۲۴۸۴۱۵ عکس ارسال کنید،یک مشاوره اولیه به شما داده خواهد و برای درمان شمارا راهنمایی خواهیم کرد.

 4. علی می گوید

  سلام من بعد از عمل وارکوسل یگ رگ وریدی در الت تناسلیم ایجاد شده که الت رو کج کرده راه درمان چیست؟

 5. مریم می گوید

  سلام اقای دکتر خسته نباشید .ببخشید واریس پا میتونه منجر به فلجی یا قطع شدن پا بشه؟ یک جوان ۲۱ ساله الان به دلیل مشغله زیاد دچار واریس شدید پا شده .

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   با توجه به عکس احتمال واریس طنابی ریشه دار مطرح است.
   نیاز به معاینه دقیق مشاوره حضوری و بررسی علت بیماری دارد.
   لطفا در اولین فرصت برای مشاوره حضورا تشریف بیاورید.

   برای اطلاعت بیشتر و تعیین وقت با واتس اپ ۰۹۳۹۳۰۲۷۲۹۷ تماس بگیرید .

 6. نازنین می گوید

  سلام من قبلا دچار ترومبوز شدم ۹ سال پیش.چند روزه بدون علت بالاتر از قوزک پام کبود شد.الان کبودی کمرنگ شده ولی یه برجستگی گنده رو احساس میکنم رو رگم البته هنوز بیرون نزده.قبلا هم همین حوالی یه واریس زده بود بیرون که عملش کردن فک کنم با لیزر.اللن نمیدونم همون جاست یا نه.به نظرتون واریسه؟؟یا برحستگی به علت کبودیه.اگه بیام‌مطب خودتون سونو میکنید و همون روز اقدام میکنید که درمانش کنید یا منتظر بمونم از پوست بزنه بیرون و برجسته تر بشه؟؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   لطفا برای ما اینجا یا در واتس اپ ۰۹۳۹۳۰۲۷۲۹۷عکس ارسال کنید که بهتر شمارا راهنمایی کنیم .

 7. لیلا می گوید

  سلام چند سالی هست که هر دوپام بیشتر بالای زانوم وکشاله رانم دچاره مورگ های قرمزعنکبوتیوسرشانه هام ازاین مورگ های کمی دارددوماهی میشه ک زایمان طبیعی کردم اضافه وزنمدارم اینو چه نوع تشخیص میدی درمانش چی است

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   چاقی و اضافه وزن و همچنین بارداری میتواند از عوامل ایجاد رگ های عنکبوتی باشد،برای درمان این نوع واریس از روش های اسکلروتراپی و لیزرهای سطحی عروق استفاده میشود،

   لطفا از وضعیت عروق عنکبوتی پای خود برای ما اینجا یا در واتس اپ ۰۹۳۹۳۰۲۷۲۹۷عکس ارسال کنید که شمارا بهتر راهنمایی کنیم.

 8. امیرمحمد می گوید

  دکتر جان سلام من ۲۰ سالمه من زیاد پای کامپیوتر میشینم ورزشم نمیکنم سیگارم میکشم بعضی وقتا تو خواب رگ پام میگرفت چند ثانیه خیلی درد داشت توجه نمیکردم امروز پاهام سنگین شد مشکوک شدم شمارو پیدا کردم سایتتون رو موی رگی چیزی رو پام نیست بنظرتون ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر
   دکتر اقدسی پیام شما را مطالعه و فرمودن که به این صورت نمیتوان نظر قطعی داد توصیه کردن بصورت حضوری توسط همکارشان دکتر صراطی معاینه دقیق انجام شود.

   ایشان ‌شمارو معاینه میکنند و نتیجه رو به دکتر اطلاع میدهند،و اگر کار اورژانسی بود یا نیاز به درمان خود دکتر اقدسی انجام خواهند داد.
   برای تعیین وقت دکتر صراطی به واتس اپ ۰۹۳۹۳۰۲۷۲۹۷پیام ارسال کنید.

 9. فهیمه می گوید

  سلام وقت بخیر جناب دکتر
  ی قسمتی از ساق پا قسمت داخل زیر زانو به اندازه کف دست باد کرده نمی دونم چکار کنم، کدوم متخصص مراجعه کنم، خیلی نگرانم، ممنون میشم راهنماییم کنید.
  با تشکر فراوان از لطف شما

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   لطفا از وضعیتی که میفرمایید در واتس اپ ۰۹۳۹۳۰۲۷۲۹۷برای ما عکس ارسال کنید که بهتر شمارا راهنمایی کنیم .

 10. سمی می گوید

  سلام اقای دکتر من واریس پا شدید دارم دیروز به مطب کرج مراجعه کردم بعد از سونو داپلر گفتن لختگی دارم چند جای پام دردم یه جای پای داشتم قرص تجویز کردن الان یه ناحیه دیگه درد داره و قرمز شده و ورم کرده خطر نداره ؟ باید دوباره مراجعه کنم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   به این صورت نمیتوان نظر قطعی داد بهتر است در اولین فرصت برای بررسی بهتر و دقیق تر حضورا مراجعه کنید.

 11. مهرداد می گوید

  لطفا راهنمایی کنی ایا برای واریس عمقی درمانی هست
  ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   بله حتما قابل درمان است ،لطفا از واریس پای خود در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ عکس ارسال کنید که شمارا راهنمایی کنیم

 12. محمد پنجه باشی می گوید

  سلام.من جلوی ساق پام یه رگ سطحی برجسته است.سونوگرافی گرفتم گفتند واریس نیست.ولی یه جا اسختدام رفتم دکتر گفت سطحی و خفیف است.۴ سال فوتبال بازی کردم.امکان داره تو سونوگرافی واریس نباشه ولی از رو ظاهر بگن واریسه؟برای محو کردن ظاهر رگ چیکار کنم.خیلی خلیفه ولی به ظاهرش تو اونجا گیر میدن چیکار کنم؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   لطفا برای ما اینجا یا در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵از وضعیت رگی که میفرمایید عکس ارسال کنید که با توجه به ان بهتر شمارا راهنمایی کنیم

 13. زهره می گوید

  با عرض سلام و تشکر . در پشت زانوی هر دو پای من رگ های ابی رنگ دیده می شود ایا دارویی یا درمانی وجود دارد تا من استفاده کنم و کاملا برطرف بشه یا اگر ورزش کنم خوب میشه ؟چه ورزشهایی؟ در ضمن من هیچگونه دردی در پا ندارم و ۴۳ ساله هستم ممنون اگر جواب سوال منو بدید چون خیلی نگرانم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   لطفا از وضعیت رگ هایی که میفرمایید برای ما اینجا یا در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ عکس ارسال کنید که با توجه به انها شمارا راهنمایی کنیم .

 14. حیدری می گوید

  سلام
  بنده درپاهایم رگهای واریس طنابی وجودداردوارفارینم نصرف میکنم تازگی دردستانم رگهای عنکبوتی ودرداحساس میکنم آیاواریس فقط مربوط به پااست یاقسمتهای دیگربدن هم میتوانددرگیرکندعلت چیست ودرمان ان چیست

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   واریس های عنکبوتی میتوانند در هر قسمت از بدن ایجاد شوند

   بهتر است شما اول برای ما از نقاط واریسی خود در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ عکس ارسال کنید که با توجه به انها شمارا راهنمایی کنیم

 15. مهدی رمضان نیا می گوید

  رگهای نازک و ریز روی ران و ساق پایم بصورت قرمز و بنفش یا برنگ آبی روی
  پام چند سالی ایجاد شده بود حدود یک ماه که کرونا گرفتم و فشارخونم بالارفته این رگها یه مقدار بزرگتر و پررنگتر شده باتوجه به اینکه قرص فشار میخورم در مورد واریس پا نگرانم
  چه راهنمایی می فرمایید در ضمن قرص آسپرین ۸۰ به همراه آتورواستاتین ۴۰ نیز می خورم ممنون
  میشم راهنمایی کنید انشالله پس از بهبودی جهت مداوا خدمت میرسم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   با توجه به رنگ پوست و نوع رگها بنظرم هم به روش اسکلروتراپی و هم لیزر سطحی کوتراپاسخ درمانی خوبی بدهد .

   البته قبل از شروع کار باید ضخامت و قوام پوست از نزدیک معاینه دقیق شود.

   برای تعیین وقت لطفا به واتس اپ ۰۹۳۹۳۰۲۷۲۹۷ پیام ارسال کنید

 16. الهه می گوید

  سلام وقتتون بخیر آقای دکتر من ۲۹ ساله هستم و پشت ساق پاهام رگ خونی و برآمده به وجود آمده میخواستم ببینم اینها واریس هستن و احتیاج به درمان دارند باید به چه پزشکی مراجعه کنم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   بله این رگ ها واریس هستن و نیاز به درمان دارند ،البته پیش از هر اقدامی بهتر است حضورا برای ویزیت تشریف بیاورید که عروق شما بررسی شوند

 17. مریم می گوید

  سلام. ساکن کرج هستم برای خانمی ۶۵ ساله که مبتلا به وریس پا با درد شدید هستن پیام میدم. ساکن کرج هستن و به علت کرونا و بیماری ریوی امکان اومدن به تهران رو ندارن. ممنون اگه از همکارانتون در کرج یه متخصص خوب معرفی کنید.

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   با دکتر میترا اقدسی متخصص قلب و عروق در کرج مشورت کنید

 18. Maryam می گوید

  سلام آقای دکتر من ۱۹ سالمه و در قسمت پشت ران و ساق پام رگ های واریسی دارم اما برجسته نیستن
  خیلی زیادن برای درمانش چیکار کنم؟؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   لطفا از وضعیت واریس پای خود برای ما اینجا یا در واتس اپ ۰۹۳۹۳۰۲۷۲۹۷ عکس ارسال کنید که بهتر شمارا راهنمایی کنیم

 19. مریم می گوید

  باعرض سلام وادب
  آقای دکترخواهرمن چند روز یکی از پاهاش به شدت ورم میکنه ممکنه واریس باشه؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   لطفا از وضعیت پای خواهر خود برای ما اینجا یا در واتس اپ ۰۹۳۹۳۰۲۷۲۹۷عکس ارسال کنید که با توجه به انها شمارا بهتر راهنمایی کنیم

 20. تاج می گوید

  سلام و عرض ادب، خانمی ۵۱ ساله هستم. در ناحیه ی پشت زانو و کمی در کشاله ی ران درد حس میکنم. رگ های عنکبوتی هم در این ناحیه وجود دارد. در بیشتر مواقع سرپا هستم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید از چه گرید جورابی برای رفع این مشکل میتونم استفاده کنم‌ . سپاسگزار

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   رگ های عنکبوتی معمولا عامل ایجاد درد نیست باید به دنبال منشا درد جایی غیر واریس باشید
   جوراب کلاس یک زیر زانو میتواند به شما کمک کند برای زمان هایی که ایستاده هستین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.