واریس پا را چرا درمان میکنیم ؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

واریس درمان ندارد و اگر درمان هم بشود مجددا عود خواهد کرد پس درمان واریس فایده ای ندارد.

این سخن گاهی متاسفانه حتی از زبان بعضی از افراد فرهیخته شنیده می شود.
 
یادآوری می کنم که علم پزشکی تقریبا هر 5 سال جدید می شود، به این معنی که اگر در این علم به روز نباشیم تمامی تحقیقات جدید علم پزشکی را ندیده گرفته ایم  و نتوانستیم استفاده بهیه از توسعه این علم داشته باشیم.
سنگینی پا، درد شبانه شدید (کرامپ)، خارش و پوست خشک، ظاهر نا زیبا و سرانجام عوارضی مانند لخته شدن خون در پا و خونریزی پیش روی بیمارانی است که واریس شدید طنابی دارند اما سراغ درمان نمی روند. 
شاید شما واریس را نادیده بگیرید اما عوارض واریس با شما خواهد بود. 

واریس چیست؟

واریس به زبان ساده گشاد شدن و شل شدن رگها است. یعنی رگی که معمولا ظریف و پنهان است از حد عادی بزرگتر شده و دیده می شود (مویرگهای عنکبوتی) و یا ممکن است از سطح پوست بیرون زده و برجسته شود ( که به آن واریس طنابی گفته می‌شود.)

واریس ممکن است در هر جای بدن ایجاد شود. در بیماران با مشکل کبدی، در مری ایجاد می شود (واریس مری).

بواسیر یا همورویید در اصل گشاد شدن رگهای مقعد است.  گشاد شدن رگهای اطراف رحم به نام (واریس لگن) و گشاد شدن رگ‌های بیضه (واریکوسل) است و گشاد شدن رگهای پا که موضوع بحث این مقاله است. 

واریس چیست

درمان سریع واریس

 
درمان سریع واریس به مجموعه روشهایی اطلاق می شود که از پیشرفت واریسی شدن رگها جلوگیری کرده و رگ واریسی موجود را تا حد امکان از بین ببرد.
در واقع درمان واریس به دو قسمت عمده تقسیم می شود:
 
۱. روش‌های درمان پیشگیرانه

۲. روش‌های درمان قطعی

 

روش‌های پیشگیری از واریس

در مراحل اول بیماری واریس و یا پس از انجام روش‌های درمان اصلی برای پیشگیری از عود مجدد معمولا بکار گرفته می شود.

در مراحل اولیه واریس رعایت نکات ساده‌ای مانند کم کردن وزن، احتراز از نشستن و ایستادن طولانی مدت، انجام ورزشهای متناسب هوازی و در مواردی استفاده از جوراب واریس می تواند تا حد زیادی از بروز و یا پیشرفت بیماری جلوگیری کند.
 
حتماً بخوانید: راهکارهای درمان واریس با ورزش
 
از جمله روشهای رایج دیگر برای پیشگیری از واریس درمانهای خانگی واریس است که برای کم کردن شدت  درد واریس در بعضی بیماران که امکان درمان ندارند و یا به دلایلی صلاح نیست درمان انجام شود ، توصیه می شود.
 

چه زمانی باید واریس را درمان کنیم؟

قبل از شروع درمان سریع  واریس لازم است به این سوال توسط پزشک جواب داده شود که چه موقع برای درمان واریس باید اقدام کنیم. در اینجا یک نمونه موردی برای فهم بیشتر برایتان فراهم کرده‌ایم:

 

آیا این واریس نیاز به درمان دارد؟ 

عکس زیر واریس طنابی و واریسهای مویرگی را در پای یک خانم جوان است که بعد از بارداری ایجاد شده اند این رگها باعث ناراحتی بیمار شده و تقاضای درمان و رفع انها را دارد.
 
بررسی دقیق وریدهای عمقی در این بیمار نشان داد که بیمار دچار لخته نهفته است و و این واریسها بصورت جبرانی ایجاد شده اند یعنی برای کمک به سیستم وریدی پا وجود این رگهای واریسی ضروری است و از بین بردن و محو کردن آنها باعث اختلال برگشت خون و تورم پا خواهد شد.
لذا قبل از تصمیم گیری برای درمان نیاز به تشخیص دقیق ریشه واریس‌ها و بررسی وریدهای عمقی و سایر جزییات می‌باشد که یکی از لوازم مهم استفاده از سونو گرفی داپلر است. پس از تشخیص واریس به صورت دقیق، برنامه صحیح درمانی این بیمار بصورت زیر مشخص و انجام شد.
در مرحله اول مسیر بسته و لخته شده رگهای عمقی با استنت وریدی باز شد و به این روش تخلیه خون وریدی پا به حالت عادی برگشت. سپس درهمان جلسه به سادگی و بدون نگرانی رگهای واریسی درمان شدند.
 

وقتی موضوع درمان واریس پا مطرح می شود ناخودآگاه روشهای متداول  یعنی  درمان واریس با لیزر ، جراحی واریس ، اسکلروتراپی،  فلبکتومی و روشهای نسبتا جدیدتر مانند چسب بافتی …در ذهن تداعی می شود. با این حال روش‌های دیگری نیز وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت:

درمان واریس با روش تلفیقی چند منظوره 

 
دکتر مهرداد اقدسی در طی  18 سال تجربه در درمان واریس با روشهای مختلف و بررسی انتظارات بیماران در طول درمان و بعد از اتمام درمان موفق به پیاده سازی روشهای کلینیکی شده اند که با حداقل رساندن زمان و بالا بردن کیفیت نتیجه ، انتظارات مراجعین را به بهترین نحو پاسخگو باشند. 
برای برآورده شدن این مهم چند درخواست بیماران را در ابتدا مطرح می کنیم: 
 
۱. حداقل زمان ماندن در تهران و به حداقل رساندن تعداد دفعات مراجعه حضوری در کلینیک با توحه به مشغله کاری، دوری راه 
۲. آسیب نرساندن به پوست و سرعت بیشتر در رسیدن به نتیجه در کارهای زیبایی با کم شدن تعداد جلسات و فاصله بین جلسات، کمتر شدن درد 
۳. کوتاه شدن زمان استفاده  از جوراب واریس پس از درمان
 
درمان واریس در باکو
درمان واریس در باکو- آذربایجان سال 2019 درمان در یک جلسه کمتر از یک ساعت به اتمام می رسد.

درمان سریع واریس طنابی با روش تلفیقی چهارگانه

 در کار درمان بیماران مهمترین اصل برای پزشک رسیدن به بهترین پاسخ درمانی و رضایت بیمار خواهد بود. بر این اساس، روش درمانی خاصی که توسط دکتر اقدسی انجام می شود روش تلفیقی است که با استفاده از ترکیبی ازچهار روش متداول در درمان واریس یعنی لیزرداخل عروقی – جراحی میکروسکوپی –جراحی لیزری به همراه فرم خاصی ازاسکلروتراپی  انجام می شود.
 

مزیت درمان واریس با روش  تلفیقی

 
هر روشی در درمان واریس به تنهایی معایب خاص خود را دارد با روش ترکیبی دکتراقدسی چون از چهار روش مختلف و کاملا متفاوت بهره میگیرد و وابسته  به  یک  یا  دو روش نیست از این  مشکلات  پرهیز میشود:

درمان واریس ریز و رگهای عنکبوتی با روش تلفیقی زیبایی

 
روشهای تلفیقی زیبایی هم  به صورت تلفیقی از لیزر سطحی KTP  ND: YAG ,و روش فوم اسکلروتراپی با داروی پولیدوکانول وروش فلبکتومی سوزنی برای  بیماران انجام می شود.
نتیجه این روشها در مقایسه با روشهای یگانه یعنی فوم اسکلروتراپی، لیزر سطحی یا فلبکتومی مثل اینست که شما ابزار مختلف را  برای رنگ  آمیزی دست یک استاد کار نقاش بدهید یا تنها از او بخواهید با مداد یک رنگ نقاشی بکشد.  مزیت روش تلفیقی  محدود کردن نقطه ضعف هر روش و بهترین استفاده از روش مذکور است. یعنی برای مثال برای یک بیمار می توان با حداقل دارو اسکلروتراپی انجام شود. و در کنار آنها با لیزر سطحی دیگر رگها محو شوند.
 
 
 

آیا واریس بعد از درمان عود می کند؟ 

 جواب  بله احتمال دارد.  قطعا واریس هم  مانند هر  بیماری  دیگری پس از درمان ممکن است عود کند . لذا لازم است رعایت و پیشگیری‌های توسط بیمار لحاظ شود.  یعنی بایستی شرایط و عوامل ایجادواریس و تشدید آن تا حد امکان شناسایی و رفع شود که  از جمله مهمترین آنها میتون به موارد ذیل اشاره کرد: 
 

دکتر مهرداد اقدسی، دکتر درمان ورایس در تهران

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

مقالات مرتبط

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.