بررسی علت واریس در زنان و نحوه پیشگیری از آن

زمان مطالعه: 4 دقیقه

واریس در زنان در انواع مختلف شامل بر واریس ریز مویرگی، عروق برجسته ریز، رگهای واریسی طنابی در خانمها شایع است و زنان تقریبا دو برابر آقابان به واریس دچار می شوند. نه تنها واریس پا بلکه واریس لگنی، واریس واژن، هموروئید از علل مهم مراجعه زنان به کلینیک  واریس هستند.

علت واریس در زنان

واریس در زنان ممکن است به علت یکی از موارد زیر پیش بیاید:

– بارداری

واریس پا در بارداری

واریس در بارداری از شناخته شده ترین موارد واریس در خانمها است. در طول بارداری تغییرات هورمونی ، افزایش وزن وبزرگ شدن شکم ، یبوست  از مهمترین عوامل منجر به ایجاد یا تشدید واریس و رگهای عنکبوتی است معمولا رگهای عنکبوتی و واریسی در 3-6 ماه بعد زایمان از بین می روند اما هر چه تعداد بارداریها بیشتر می شود  درهر بار حاملگی به نسبتی وریدها  تضعیف می شوند و احتمال بروز واریس لگنی ، ناحیه تناسلی و واریس پا مضاعف می شود.

– هورمون‌ها

مانند بسیاری از مشکلات مرتبط با جنسیت ، هورمونها نقش اصلی در ایجاد رگهای واریسی دارند.واریس و رگهای عنکبوتی در اثر بالار فتن مقدار پروژسترون ایجاد می شوند، پروژسترون در بدن زنان و مردان تولید می شود اما در بدن خانمها مقدار پروژسترون بیشتر است. این هورمون جدار رگها را شل می کند و ازدست رفتن قوام رگها موجب ابتلا به واریس و رگهای عنکبوتی می شود.

یکی دیگر از مشکلات هورمونی به نسبت شایع که با احتمال بروز واریس را بیشتر می کند کم کاری تیروئید است.

واریس و رگهای عنکبوتی که علت تغییرات هورمونی در بدن ئر نتیجه  مصرف قرصهای پیشگیری از بارداری می تواند ایجاد شود. پروژستین فرم سنتتیک هورمون پروژسترون است که در قرصهای خوراکی، تزریقی و IUD ها دیده می شود. در بعضی از اشکال دارویی استروژن هم وجود دارد که می تواند خطر بروز مشکلات قلبی و عروقی ویا لخته خون را بیشتر کند.

– یائسگی

بالا رفتن سن به  خودی خود عاملی برای شل شدن جدار وریدها و واریس است اما در خانمها در کنار این عامل ، یائسگی هم بروز می کند که تغییرات هورمونی این دوره به نفع ایجاد رگهی واریسی است. از سوی دیگر، هورمون درمانی صورت گرفته برای کاهش علائم مثل گر گرفتگی و پیشگیری از پوکی استخوان هم واریس را تشدید می کند.

– نشستن یا ایستادن طولانی از علل واریس در زنان

ایستادن طولانی مدت

بی تحرکی یا کم تحرکی در خانمها بیشتر از آقایان دیده می شود و زمینه ساز بروز واریس می شود.

نشستن یا ایستادن یکجا در حین آشپزی، شستشوی ظروف و کار در محیط کوچک آشپزخانه از جمله کارهایی هستند که با توجه به نداشتن تحرک کافی در درازمدت می توانند عاملی موثر در ایجاد واریس بشمار بیایند.به همین دلیل به خانمها توصیه می شود چند بار درد روز پاها را با لاتر از سطح بدن قرار دهند.استفاده از جوراب واریس برای پیشگیری از واریس در ساعات ی که یکجا می ایستید و تحرکی ندارید خوب است.

نشستن طولانی روی مبل هم از عادتهای غلط خانمها ست و مثل هر فردی که شغل پشت میزنشینی دارد باعث تضعیف گردش خون می شود.

معمولا خانمها به نسبت آقایان علاقه کمتری به ورزشهای هوازی و انجام منظم آنها در دراز مدت نشان می دهند.تقویت عضلات به پمپ  عضلانی کمک می کند و به این ترتیب از پیشرفت واریس جلوگیری می‌کند.

– کفش و لباس

لباس و کفش نامناسب هم می تواند زمینه ساز واریس شود

مانند پوشیدن گن های تنگ ، شلوار های تنگ به خصوص در ناحیه ران و باسن که با افزایش فشار در پاها، فشار در مچ پاها را بالا میبرد و باعث فشار روی وریدها و گشاد شدن در نهایت واریسی شدن رگها می شود.

کفش پاشنه بلند هم به علت کم کردن اثر عضلانی روی برگشت وریدی یکی از عوامل زمینه ساز واریس پا محسوب می شود.پوشیدن این کفشها به صورت روزمره می تواند زمینه ساز مشکلات متعددی شود.

در ویدیو ذیل با علل و علائم شایع واریس آشنا می شوید:

پیشگیری از واریس در زنان

در کنار عواملی که خانم‌ها را مستعد ابتلا به واریس می کند اقدامات ساده و پیگیری به موقع درمان می تواند از پیشرفت واریس پیشگیری کند و علائم واریس را بهبود دهد.

در ویدیو ذیل با موارد دیگری در خصوص اقدامات موثر برای پیشگیری از واریس آشنا می شوید.

دکتر مهرداد اقدسی، متخصص درمان واریس

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

مقالات مرتبط

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.