علل ایجاد درد جناغ سینه یا همان قفسه سینه

زمان مطالعه: 5 دقیقه

درد جناغ سینه می تواند ناشی از هرچیزی از درد عضلانی گرفته تا حمله قلبی باشد و هرگز نباید نادیده گرفته شود. در این مقاله به مواردی که ممکن است درد را در ناحیه ی سینه ایجاد کند پرداخته شده است.

شما اگر درد جناغ سینه شدید و ناگهانی دارید، باید فورا آمبولانس خبر کنید؛ به ویژه اگر:

دلایل ایجاد درد جناغ سینه

آیا این درد می تواند یک مشکل قلبی باشد؟

درد جناغ سینه همیشه به دلیلی مشکل در قلب شما ایجاد نمی شود، اما گاهی اوقات می تواند نشانه ای از موارد زیر باشد:

1- آنژین: جایی که خون رسانی به عضلات قلب محدود می شود.

2- حمله قلبی: جایی که خون رسانی به قلب به طور ناگهانی قطع می شود.

در هر دو این شرایط، درد سنگین یا خفیف در قفسه سینه می توانند به بازوها، گردن، فک یا کمر کشیده شوند. این موارد همچنین باعث نشانه های اضافی همچون تنگی نفس و حالت تهوع نیز می شوند.

تفاوت اصلی بین این شرایط در این است که درد جناغ سینه ناشی از آنژین با فعالیت فیزیکی یا فشار عاطفی می باشد و با استراحت پس از چند دقیقه بهتر می شود. اگر شما پیش از این مبتلا به آنژین بوده اید، درد می تواند با داروی آنژین تسکین یابد.

نشانه هایی که بیش از 15 دقیقه طول می کشند، در حالت استراحت اتفاق می افتند و شامل عرق کردن و تهوع هستند، احتمال بیشتری وجود دارد که این موارد تحت تأثیر حمله قلبی روی داده باشند.

اگر فکر می کنید که خودتان یا شخصی دیگر دچار حمله قلبی شده، یا اگر دارای علائم بالا هستید و بیماری قلبی شما تشخیص داده نشده است، فورا آمبولانس را خبر کنید.

اگر شما دچار حمله آنژین شده اید و پیش از این، این شرایط برای شما تشخیص داده شده است، داروهای تجویز شده از قبل برای این بیماری را مصرف کنید. اگر اولین دوز دارو مؤثر نباشد، دومین دوز دارو را پس از 5 دقیقه مصرف کنید.

اگر 5 دقیقه پس از مصرف دوز دوم دارو، هیچ بهبودی حاصل نشد، فورا با آمبولانس تماس بگیرید.

درد قفسه سینه در افراد

علل شایع درد جناغ سینه

اکثر دردهای قفسه سینه مربوط به قلب نیست و نشانه ای از مشکل تهدید کننده زندگی نیست. برخی از دلایل شایع درد قفسه سینه در پایین عنوان شده اند.

این اطلاعات به شما کمک خواهد کرد که بدانید شرایط دیگری غیر از بیماری های قلبی نیز می توانند علت درد جناغ سینه باشند؛ اما شما همیشه باید به دنبال توصیه پزشک باشد تا اطمینان حاصل کنید که تشخیص درست صورت گرفته است.

بیماری رفلاکس معده یا مری (GORD)

بیماری رفلاکس معده به مری شرایط شایعی می باشد که اسید از شکم به مری می رود.

علائم شایع رفلاکس معده به مری عبارتند از:

  • سوزش درد قفسه سینه و مزه ناخوشایند در دهان که با بازگشت اسید معده به دهان شما اتفاق می افتد
  • این علائم معمولاً فوراً پس از غذا خوردن اتفاق می افتند و اگر شما خم شوید یا دراز بکشید بدتر می شوند.

رفلاکس معده و مری اغلب با تغییر سبک زندگی و درصورت ضرورت، با استفاده از دارو درمان می شود. 

رفلاکس معده

علت عضلانی یا استخوانی درد قفسه سینه

اگر قفسه سینه شما درد داشته باشد و یا حساس شده است، این می تواند به علت کشیدگی عضله در دیواره قفسه سینه شما باشد. این حالت به طور عجیبی دردناک است، اما استراحت می تواند درد را آرام کند و عضله به مرور زمان بهبود یابد.

اگر شما در اطراف دنده های خود درد، التهاب و یا حساسیت دارید، و درد با دراز کشیدن، نفس عمیق کشیدن، سرفه، عطسه بدتر می شود، ممکن است شما دچار بیماری به نام costochondritis باشید.

این بیماری با التهاب مفاصل بین غضروف ها اتفاق می افتد که دنده ها را به استخوان قفسه سینه (جناغ) متصل می کنند. علائم اغلب پس از چند هفته بهبود می یابند و ممکن است با مسکن نیز آرام شوند.

وجود مشکل در ریه ها

اگر شما درد قفسه سینه شدید دارید که در زمان دم و بازدم بدتر می شود و همراه با علائمی همچون سرفه و یا تنگی نفس می باشد، این حالت بر اثر شرایطی ایجاد می شود که بر ریه ها یا بافت اطراف آن تأثیر می گذارد، مانند:

  • ذات الریه – التهاب ریه ها، معمولا در اثر عفونت می باشد.
  • پلوریسم – التهاب غشای اطراف ریه، که معمولا با عفونت ایجاد می شود.

موارد خفیف ذات الریه معمولا می توانند با آنتی بیوتیک، استراحت و مایعات درمان شوند. برای افرادی با بیماری های دیگر، شرایط می تواند سخت تر باشد و آنها نیاز به درمان در بیمارستان دارند.

درمان پلوریسم بستگی به علت زمینه ای دارد. پلوریسم با عفونت ویروسی ایجاد می شود که اغلب بدون نیاز به درمان حل می شود، در حالی که پلوریسم ناشی از عفونت باکتریایی معمولا با آنتی بیوتیک ها درمان می شود.

دوباره افرادی که ضعیف هستند و یا پیش از این از سلامت ضعیفی برخوردار بوده اند ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشند.

حملات عصبی و اضطراب

برخی از انوع درد قفسه سینی می تواند بخشی از حمله عصبی و یا اضطراب باشد. علاوه بر درد قفسه سینه و احساسات اضطراب طاقت فرسا، آن حمله ها می توانند باعث ایجاد علائمی چون تپش قلب، عرق کردن، تنگی نفس و یا سرگیجه شوند.

اکثر حمله های عصبی از 5 تا 20 دقیقه طول می کشند. در طولانی مدت، شما باید از روان درمانی و دارو و یا هر دو کمک بگیرید.

حملات عصبی باعث ایجاد درد در قفسه سینه می شوند.

سایر دردهای احتمالی قفسه سینه

دلایل بالقوه دیگری برای درد جناغ سینه وجود دارد که عبارتند از:

برخی از این شرایط می توانند بسیار جدی باشند. حتما با پزشک مشورت کنید تا بیماری شما به درستی تشخیص داده شده و درمان شود. 

کلینیک تخصصی درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر