علائم سکته قلبی قبل از وقوع

زمان مطالعه: 8 دقیقه

سکته قلبی ممکن است در هر شرایط و در هر سنی اتفاق افتد. پس بهتر است قبل از هر چیزی علائم این شرایط خطرناک را بدانید تا زودتر متوجه شرایط خود شوید.

حمله قلبی که به آن سکته قلبی نیز گفته می شود، هنگامی رخ می دهد که بخشی از عضله قلب خون کافی دریافت نکند.

هرچه مدت زمان بیشتری بدون درمان برای بازگرداندن جریان خون بگذرد، آسیب بیشتری به عضله قلب وارد می شود. بیماری عروق کرونر (CAD) دلیل اصلی حمله قلبی است. 

علت دیگری که کمتر شایع است، اسپاسم شدید یا انقباض ناگهانی عروق کرونر است که می تواند جریان خون در عضله قلب را متوقف کند.

علائم سکته قلبی چیست؟

علائم عمده حمله قلبی عبارت است از:

1- احساس درد یا ناراحتی در قفسه سینه

بیشتر حملات قلبی شامل احساس ناراحتی در مرکز یا سمت چپ قفسه سینه است که بیش از چند دقیقه طول می کشد یا به طور مداوم از بین می رود و دوباره برمی گردد.

این حس های ناراحتی می تواند مانند احساس سنگینی ناراحت کننده، احساس فشار، احساس سیری و یا درد باشد.

2- ممکن است احساس ضعف، سبکی سر یا ضعف داشته باشید.

3- ممکن است دچار عرق سرد شوید.

4- احساس درد یا ناراحتی در فک، گردن یا پشت.

5- احساس درد یا ناراحتی در یک یا هر دو بازو یا شانه ها.

6- تنگی نفس. تنگی نفس اغلب همراه با احساس ناراحتی در قفسه سینه است. ولی گاها تنگی نفس ممکن است قبل از احساس ناراحتی در قفسه سینه نیز رخ دهد.

علائم دیگر سکته قلبی می تواند شامل خستگی غیرمعمول یا غیر قابل توضیح و حالت تهوع یا استفراغ باشد. زنان به احتمال زیاد بیشتر این علائم دیگر را تجربه می کنند. بهتر است درباره زنان و بیماری های قلبی بیشتر بیاموزید.

در ادامه به بیان بیشتر این موارد پرداخته شده است.

علائم سکته قلبی چیست؟

ناراحتی قفسه سینه

ناراحتی قفسه سینه یا همان درد جناغ سینه یکی از رایج ترین نشانه های خطر حمله قلبی است. اگر شریان مسدود شده یا سکته قلبی داشته باشید، ممکن است در قفسه سینه خود احساس درد، گرفتگی یا فشار داشته باشید.

هرکسی کلمه متفاوتی برای بیان این احساس دارد. بعضی از افراد می گویند مثل این است که فیلی روی آنها نشسته است. بعضی دیگر می گویند احساسی مثل گر گرفتن (سوختن) دارند. این احساس معمولا بیش از چند دقیقه طول می کشد. این مساله ممکن است هنگام استراحت یا انجام کار بدنی اتفاق بیفتد.

همچنین اگر فقط یک درد بسیار مختصر را حس می کنید که هنگام لمس کردن یا فشار دادن بیشتر می شود، احتمالا مشکل از قلب شما نیست. ولی همچنان بهتر است که توسط پزشک معاینه شوید.

اگر علائم شدیدتر است و پس از گذشت چند دقیقه برطرف نشد، حتما باید با اورژانس تماس بگیرید.

همچنین، به خاطر داشته باشید که ممکن است حتی بدون درد در قفسه سینه، دچار مشکلات قلبی باشید و یا حتی سکته ی قلبی داشته باشید؛ این مساله به خصوص در میان زنان بیشتر است.

درد قفسه سینه

حالت تهوع، سوء هاضمه، سوزش معده یا دل درد

برخی از افراد در هنگام حمله قلبی این علائم (حالت تهوع، سوء هاضمه، سوزش معده یا دل درد) را دارند. آنها حتی ممکن است استفراغ کنند. زنان بیشتر از مردان این نوع علائم را گزارش می کنند.

البته به دلایل زیادی می توانید ناراحتی معده داشته باشید و این هیچ ارتباطی با قلب شما ندارد. یعنی تجربه ی این علائم می تواند فقط به دلیل خوردن غذای خاصی باشد. اما باید توجه داشته باشید که این علائم ممکن است در هنگام حمله قلبی نیز اتفاق بیفتند.

بنابراین اگر چنین احساسی دارید و در معرض ابتلا به مشکلات قلبی هستید، به پزشک اجازه دهید تا بفهمد چه خبر است، به خصوص اگر علائم دیگری را نیز تجربه می کنید.

گلو درد یا فک درد

به خودی خود، درد گلو یا فک احتمالا مربوط به قلب نیست. به احتمال زیاد، علت آن یک مسئله عضلانی، سرماخوردگی یا یک مشکل سینوسی است. اما اگر در مرکز قفسه سینه خود درد یا فشاری را احساس می کنید که به داخل گلو یا فک شما منتشر می شود، می تواند نشانه سکته قلبی باشد. 

بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید و برای اطمینان از اینکه همه چیز درست است، به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

درد فک از علائم سکته قلبی

احساس دردی که به بازو منتشر می شود

یکی دیگر از علائم کلاسیک سکته ی قلبی دردی است که از سمت چپ بدن منتشر می شود. حمله ی قلبی تقریبا همیشه از سمت سینه شروع می شود و به سمت بیرون منتشر می شود.

اما بیمارانی هستند که عمدتا از ناحیه بازو دچار درد شده اند و معلوم شده است که دچار سکته ی قلبی شده اند.

احساس گیجی یا سبکی در سر 

موارد مختلفی می توانند باعث شوند که برای لحظه ای تعادل خود را از دست بدهید و یا احساس ضعف کنید. شاید به اندازه کافی غذا یا نوشیدنی مصرف نکرده اید و یا خیلی سریع از جای خود بلند شده اید.

اما اگر ناگهان احساس ناپایداری می کنید و دچار ناراحتی قفسه سینه یا تنگی نفس می شوید، باید بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.

این می تواند به این معنی باشد که فشار خون شما کاهش یافته است، چرا که قلب شما قادر نیست آن طور که باید پمپاژ کند.

به راحتی خسته می شوید

اگر بعد از انجام کاری که در گذشته مشکلی برای انجام آن نداشتید (مانند بالا رفتن از پله ها یا حمل مواد غذایی از ماشین به منزل) به طور ناگهانی احساس خستگی یا کوفتگی کردید، بلافاصله برای ملاقات پزشک خود نوبت بگیرید.

این نوع تغییرات قابل توجه بیش از هر درد و رنجی که احساس می کنید برای ما اهمیت دارد. خستگی مفرط یا ضعف غیرقابل توجیه که گاهی اوقات به مدت چند روز طول بکشد، می تواند یکی از علائم بیماری قلبی به خصوص در خانم ها باشد.

به راحتی خسته شدن

خروپف

این که هنگام چرت زدن کمی خرخر (خروپف) کنید، کاملا طبیعی است. اما خروپف غیرمعمول با صدای بلند که به نظر می رسد در حال نفس نفس زدن هستید و یا به شما حس خفگی می دهد، می تواند نشانه ای از آپنه خواب باشد. این زمانی است که تنفس شما در شب و در حین خواب برای چندین بار قطع می شود. 

این مساله باعث فشار اضافی بر روی قلب شما می شود. پزشک می تواند بررسی کند که آیا به مطالعه خواب نیاز دارید یا خیر. با انجام این مطالعه، پزشک می تواند دریابد که آیا شما به آپنه خواب مبتلا هستید یا خیر.

اگر به آپنه خواب مبتلا باشید، ممکن است برای صاف کردن تنفس شما در هنگام خواب به یک دستگاه CPAP نیاز داشته باشید.

اگر علائم را دیدیم چه کنیم؟

در قدم اول اگر علائم حمله قلبی را در خود یا شخص دیگری مشاهده کردید، بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید. هرچه زودتر و سریع تر به اورژانس برسید، میزان آسیب به عضله ی قلب کمتر خواهد بود.

در بیمارستان، متخصصان مراقبت های بهداشتی می توانند آزمایش هایی را انجام دهند تا دریابند که آیا حمله ی قلبی در حال رخ دادن است یا خیر، همچنین می توانند بهترین روش درمانی را تعیین کنند.

در بعضی موارد، حمله قلبی نیاز به احیای قلبی ریوی (CPR) یا شوک الکتریکی (دفیبریلاسیون) به قلب دارد تا قلب دوباره پمپاژ کند.

افرادی که آموزش CPR و یا دفیبریلاتور را دیده اند، می توانند تا رسیدن پرسنل فوریت های پزشکی به احیای بیمار کمک کنند.

به یاد داشته باشید که احتمال زنده ماندن فرد در حملات قلبی بستگی به سرعت شروع درمان دارد. یعنی هر چه زودتر درمان اضطراری آغاز شود، شانس زنده ماندن فرد نیز بیشتر می شود.

 

چگونه بفهمیم در معرض خطر هستیم؟

در صورت بروز موارد زیر ممکن است در معرض خطر بیشتری برای سکته ی قلبی قرار داشته باشید:

 

اگر در هر یک از این دسته ها قرار دارید و علائم مبهمی را تجربه می کنید که ممکن است مربوط به قلب شما باشد، خیلی محتاط باشید.

پزشکان می گویند، حتی اگر جوان و سالم هستید، باید علائم حمله قلبی را بدانید تا اگر آنها را تجربه کردید سریع عمل کنید. برای بهره مندی از درمان های نجات بخش طب مدرن، باید به بیمارستان بروید.

چه کسانی بیشتر در معرض سکته قلبی هستند

آزمایش ها و روش های درمانی

اگر پزشک شما حمله قلبی را تشخیص دهد، بسته به علت رخ دادن آن، از انواع آزمایش ها و روش های درمانی می تواند استفاده کند. پزشک شما ممکن است کاتتریزاسیون قلبی یا همان آنژیوگرافی را تجویز کند.

در این روش، یک پروب از طریق یک لوله نرم و انعطاف پذیر به نام کاتتر به داخل رگ های خونی شما وارد می شود. این کار به پزشک شما اجازه می دهد تا مناطقی را که ممکن است در آنها پلاک ساخته شده باشد را مشاهده کند.

پزشک همچنین می تواند از طریق کاتتر به عروق شما رنگ تزریق کرده و از طریق ‌عکس های اشعه ایکس، جریان خون را ببیند و همچنین انسداد را مشاهده کند.

اگر دچار حمله قلبی شده باشید، پزشک ممکن است استفاده از یک رویه ای (روش های جراحی و یا غیر جراحی) را توصیه کند. این رویه ها می توانند درد را تسکین دهند و از بروز حمله قلبی دوباره جلوگیری کنند. رویه های معمول شامل موارد ذکر شده در زیر است:

آنژیوپلاستی

در آنژیوپلاستی با استفاده از بالون یا برداشتن تجمع پلاک ها، عروق مسدود شده دوباره باز می شود.

استنت

استنت یک لوله سیمی و توری شکل است که در رگ قرار داده می شود تا رگ پس از آنژیوپلاستی باز بماند.

جراحی بای پس قلب

در جراحی بای پس، پزشک جریان خونی که اطراف انسداد جریان دارد را تغییر مسیر می دهد.

جراحی دریچه قلب

در جراحی تعویض دریچه قلب، دریچه هایی که نشتی می دهند را تعویض می کنند تا پمپاژ قلب طبیعی شود.

ضربان ساز

ضربان ساز دستگاهی است که در زیر پوست کاشته می شود و برای کمک به قلب شما در حفظ ریتم طبیعی طراحی شده است.

پیوند قلب

پیوند در موارد شدید انجام می شود. هنگامی که حمله قلبی باعث مرگ دائمی بافت در بیشتر نواحی قلب شود، از گزینه ی پیوند قلب استفاده می شود.

درمان حمله قلبی

پزشک همچنین ممکن است داروهایی برای درمان حمله قلبی شما تجویز کند. این داروها می توانند شامل موارد ذکر شده در زیر باشد:

پیشگیری از ابتلا به سکته قلبی

در حالی که عوامل خطر (ریسک فاکتورهای) بسیاری وجود دارد که از کنترل شما خارج هستند، ولی هنوز هم برخی اقدامات اساسی وجود دارد که می توانید برای سلامت قلب خود انجام دهید.

سیگار کشیدن یکی از دلایل عمده ی بروز بیماری های قلبی است. شروع یک برنامه برای ترک سیگار می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را در شما کاهش دهد.

حفظ رژیم غذایی سالم، ورزش و محدود کردن مصرف مشروبات الکلی از دیگر روش های مهم برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی است.

اگر مبتلا به دیابت هستید، حتما داروهای خود را مصرف کنید و مرتبا سطح گلوکز خون خود را بررسی کنید. اگر بیماری قلبی دارید، با دکتر خود همکاری نزدیک داشته باشید و داروهای خود را به طور مرتب مصرف کنید. اگر هر گونه نگرانی در مورد خطر حمله قلبی دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

دکتر مهرداد اقدسی متخصص عروق محیطی و واریس

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر