تاثیر قرص آسپرین برای پریود شدن

بعضی از دارو ها ممکن است بر روند طبیعی پریود شدن در بعضی از خانم ها تاثیر بگذارند. در این مقاله سعی شده است چند دسته از داروهایی که ممکن است بر پریود شدن تاثیر بگذارند آورده شده است.

آیا داروها می توانند بر دوران قاعدگی تأثیر بگذارند؟

طبیعی است که در ماههای مختلف، دوره قاعدگی شما اندکی تفاوت داشته باشد. خونریزی شما ممکن است زودتر یا دیرتر آغاز شود، یا اندکی سنگینتر یا سبکتر باشد. اما اگر چرخه پریود شدن شما نامنظم باشد، چند مورد می توانند دخیل باشند.

بارداری، واضح ترین دلیل برای اتفاق نیفتادن دوره قاعدگی می باشد، اما شرایط پزشکی خاص، تغییر در عادات کاری یا ورزشی یا حتی استرس می توانند دوران قاعدگی را نامنظم کنند و در برخی موارد داروهای تجویز شده برای شما، نیز می توانند موجب اختلال در دوران قاعدگی شما شود.

آسپرین و NSAID ها

آسپرین همچنین می تواند به جلوگیری از لخته شدن خون کمک کند. به همین دلیل است که پزشکان گاهی اوقات، این دارو را پس از حمله قلبی یا سکته (زمانی که یک رگ خونی توسط یک لخته خون مسدود شده است)، تجویز می کنند.

اما اگر آسپرین را به طور منظم مصرف کنید، متوجه خواهید شد که دوره های قاعدگی شما شدیدتر یا طولانی تر از حد معمول می شود. اگر شما خونریزی بیش از حد طبیعی دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

دیگر مسکن هایی که به داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) شناخته شده اند، شامل ایبوپروفن و ناپروکسن می باشند که دارای عوارض جانبی می باشند. مصرف آنها در طول دوره ی قاعدگی می تواند خونریزی را کمتر کند.

آسپرین و NSAID ها

کنترل بارداری هورمونی

قرص های ضد بارداری یا آی یو دی ها معمولاً دوران قاعدگی شما را سبک تر، کوتاهتر و منظم تر می سازند. آنها گاهی اوقات به عنوان درمانی برای زنانی که اندومتریوز دارند (بیماری که می تواند باعث خونریزی قاعدگی شدید و گرفتگی عضلانی و درد بسیار شود) محسوب می شوند.

گرچه، اگر شما قرص “مینی پیل” فقط-پروژسین مصرف می کنید، قاعدگی شما ممکن است در ابتدا نظم کمتری داشته باشد. برخی از خانم ها، چند ماه پس از شروع مصرف دارو، بین دوره های قاعدگی منظم خود، خونریزی دارند.

برخی از خانم ها، چند ماه پس از اینکه قرص های ضد بارداری را قطع کردند، متوجه می شوند که پریود نشده اند، بنابراین، اگر شما قصد بارداری دارید، با پزشک خود در مورد هر چیز غیر معمولی صحبت کنید.

هورمون درمانی

در طول دوران پیش از یائسگی (سالهایی که منتهی به یائسگی می شوند)، سطوح هورمون شما تغییر می کند. این امر می تواند دوران قاعدگی شما را غیر قابل پیش بینی کند و اغلب سنگینتر از حالت عادی اتفاق بیفتد.

هورمون درمانی (استروژن، پروژسترون یا ترکیبی از هر دو) می توانند به منظم تر کردن دوره قاعدگی شما کمک کنند، اما در مورد مزایا یا خطرات استفاده از آن با پزشک صحبت کنید.

هورمون درمانی (استروژن، پروژسترون یا ترکیبی از هر دو) می توانند به منظم تر کردن دوره قاعدگی شما کمک کنند

وارفارین (کومادین)

این دارو به جلوگیری از لخته شدن خون کمک می کند. بزرگترین مسئله ی مرتبط با آن، خونریزی می باشد. اگر شما این قرص را مصرف کردید و خونریزی شما شدید شد یا در بین دو دوره قاعدگی، خونریزی اتفاق افتاد، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

داروی تیروئید

تیروئید شما، غده ای می باشد که هورمون های خاصی تولید می کند. اگر تیروئید شما به اندازه کافی هورمون تولید نکند (این شرایط کم کاری غده ی تیروئید نامیده می شود)، دوره ی پریود شدن شما نامنظم می شود.

دارویی که افراد مختلف برای درمان کم کاری تیروئید مصرف می کنند، لِووتیروکسین (لِووکسیل،سینتروئید) نامیده می شود. این دارو جایگزین هورمون های طبیعی تولید شده توسط تیروئید شما می شود و می تواند باعث تغییراتی در دوره ی قاعدگی شما شود.

در صورتی که این تغییرات، باعث بروز مشکلاتی برای شما شد و یا مشکلات شما از بین نرفت، با پزشک خود صحبت کنید.

داروهای ضد افسردگی

محققان دریافته اند که خانم هایی که داروهای ضد افسردگی مصرف می کنند، دچار اختلالات قاعدگی مانند گرفتگی عضلات دردناک، خونریزی شدید یا پریود نشدن به عنوان عوارض جانبی می شوند.

به احتمال زیاد شما متوجه دوره های قاعدگی نامنظم در سه ماه اول پس از شروع مصرف دارو می شوید، اما در صورتی که پس از آن شرایط به حالت عادی برنگشت به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر علائم پیش از قاعدگی شما آن قدر جدی هستند که زندگی روزمره شما را مختل می کنند (شرایطی که به سندرم اختلال پیش از قاعدگی دیسفوریک شناخته شده است)، داروهای ضد افسردگی می توانند به شما کمک کنند.

تاثیر قرص آسپرین برای پریود شدن

داروی صرع

مطالعات بر روی خانم هایی که مبتلا به بیماری صرع هستند و داروهای ضد صرع مصرف می کنند، نشان داده است که بسیاری از آنها پریود نمی شوند و یا دارای دوره های پریود شدن نامنظم و تغییر در طول چرخه قاعدگی خود هستند.

در صورت بروز این عوارض جانبی، به پزشک خود اطلاع دهید؛ به خصوص اگر قصد بارداری دارید، ممکن است او بخواهد اطمینان حاصل کند که شما دچار سندرم تخمدان پلی کیستیک نیستید.

منبع: webmd

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.