بهترین قرص ها برای کاهش چربی خون

زمان مطالعه: 7 دقیقه

طیف وسیعی از قرص ها به عنوان قرص کاهش چربی خون در بازار وکود دارد که در این مقاله آن ها را معرفی می کنیم.

تذکر: این مقاله فقط جهت معرفی دارو ها می باشد و جای تجویز پزشک را نمی گیرد و مسئولیتی را در این قبال قبول نمی کند.

به چربی موجود در خون، کلسترول گفته می شود. کلسترول به وسیله‌ ی کبد تولید می شود و در غذاهایی با منابع حیوانی مانند گوشت قرمز، گوشت مرغ و لبنیات پرچرب وجود دارد. 

بدن برای اطمینان از رشد و عملکرد صحیح اندام ها به مقداری کلسترول نیاز دارد. با این حال، کلسترول بیش از حد در خون می تواند عروق را مسدود کرده و منجر به بروز مشکلاتی برای سلامتی شود.

کلسترول دو نوع اصلی دارد: لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) و لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL).

کلسترول HDL به عنوان کلسترول خوب در نظر گرفته می شود. این ماده به حذف کلسترول از رگ های خونی کمک کرده و آن را به کبد منتقل می کند و کبد نیز آن را از طریق ادرار از بدن دفع می کند. 

از طرف دیگر، کلسترول LDL به عنوان کلسترول بد در نظر گرفته می شود. این کلسترول می تواند به رگ های خونی بچسبد و جریان خون را مسدود کند. این انسداد باعث می شود قلب خیلی سخت تر و بیشتر از آنچه که باید کار کند. 

بنابراین افرادی که سطح بالایی از کلسترول LDL دارند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های قلبی، حمله قلبی و سکته مغزی قرار دارند. 

به همین دلیل کاهش میزان کلسترول LDL در خون بسیار مهم است. در نظر گرفتن انتخاب های غذایی سالم و افزایش ورزش معمولا از اولین مراحل بهبود کلسترول است. 

با این حال، تنظیم رژیم غذایی و تغییر دادن سبک زندگی به تنهایی ممکن است برای برخی از افراد بی اثر باشد.

در این گونه موارد، پزشکان ممکن است مصرف داروهایی را توصیه کنند که یا کلسترول LDL را کاهش می دهند و یا کلسترول HDL را افزایش می دهند. 

در این مقاله برخی از داروهایی که می توانند برای درمان کلسترول بالا استفاده شوند مورد بررسی قرار گرفته اند.

کلسترول بد و کلسترول خوب

استاتین

استاتین ها باعث کاهش تولید کلسترول در کبد می شوند و به حذف کلسترول اضافی از رگ های خونی کمک می کنند؛ اط این جهت قرص کاهش چربی خون محسوب می شود.

با این که استاتین ها در کاهش سطح کلسترول LDL بسیار موثر هستند، ولی فقط به مقدار کمی می توانند سطح کلسترول HDL را بهبود بخشند. نمونه هایی از استاتین ها عبارت است از:

در صورت ابتلا به بیماری های کبدی و یا بارداری از مصرف استاتین خودداری کنید. هنگام مصرف این دارو باید از نوشیدن آب گریپ فروت خودداری کنید.

عوارض جانبی استاتین ها عبارت است از:

برای بهره بردن از دیگر مزایای درمانی استاتین ها، این داروها گاها همراه با برخی از داروهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. این داروها شامل موارد bکر شده در زیر است:

  • لوواستاتین با نیاسین (ادویسور)
  • سیمواستاتین با ازتیمیب (ویتورین)
  • آتورواستاتین با آملودیپین (کادوت)

اگر جزء مادران باردار یا شیرده هستید یا به بیماری کبدی مبتلا هستید، نباید ویتورن یا ادویسور را مصرف کنید. 

در هنگام مصرف این داروهای ترکیبی نیز نباید از آب گریپ فروت استفاده کنید. عوارض جانبی این داروها می تواند موارد ذکر شده در زیر باشد:

  • سر درد
  • ناراحتی معده
  • گر گرفتگی صورت و گردن (قرمزی)
  • تپش قلب
  • تعریق
  • لرز
استفاده از استاتین برای کاهش فشار خون

رزین های اتصال دهنده اسیدهای صفراوی

رزین ها به بدن در دفع کلسترول LDL کمک می کنند. بدن شما از کلسترول برای ایجاد صفرا استفاده می کند.

صفرا ماده ای است که در فرآیند هضم غذا مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که از نامش پیداست، این دسته از داروها به صفرا متصل می شوند. 

این مساله از جذب صفرا در هنگام هضم جلوگیری می کند و در نتیجه بدن صفرای بیشتری تولید می کند و برای این پروسه به کلسترول بیشتری نیاز دارد.

به بیان دیگر، هر چه مقدار صفرای تولیدی بیشتر شود، بدن از کلسترول بیشتری استفاده می کند و این روند می تواند میزان کلسترول را در جریان خون شما کاهش دهد. نمونه هایی از رزین های متصل به اسید صفراوی در زیر ذکر شده است:

افرادی که دارای مشکلات کبدی یا کیسه صفرا هستند نباید از این داروها استفاده کنند. عوارض جانبی مصرف این داروها ممکن است شامل موارد ذکر شده در زیر باشد:

داروهای متصل شونده به صفرا

مهار کننده های جذب کلسترول انتخابی

مهارکننده های جذب کلسترول انتخابی با جلوگیری از جذب کلسترول به وسیله ی روده به کاهش کلسترول LDL کمک می کنند و به عنوان قرص کاهش چربی خون مورد استفاده قرار می گیرد.

این دارو ممکن است تاثیر کمی در تقویت کلسترول HDL داشته باشند. اولین داروی این دسته ازیتیمیبی (زیتیا) است که اولین بار در سال ۲۰۰۲ تائید شد. افراد مبتلا به بیماری کبد نباید از این نوع داروها استفاده کنند. عوارض جانبی ممکن است شامل موارد ذکر شده در زیر باشد:

مهار کننده های جذب کلسترول

فیبرات

از فیبرات ها می توان به تنهایی یا در ترکیب با سایر داروها به عنوان قرص کاهش چربی خون نیز استفاده کرد. فیبرات ها با کاهش تری گلیسیرید و افزایش کلسترول HDL به بهبود کلسترول کمک می کنند. نمونه هایی از فیبرات ها عبارت است از:

افراد که به مشکلات کلیوی، بیماری کیسه صفرا یا بیماری های  کبدی مبتلا هستند نباید از فیبرات ها استفاده کنند. عوارض جانبی فیبرات ها می تواند شامل موارد ذکر شده در زیر باشد:

نکته:

اگر این دارو همراه با استاتین مصرف شود، فیبرات ممکن است احتمال بروز مشکلات عضلانی را افزایش دهد.

استفاده از قرش های فیبرات برای کاهش فشار خون

اسید چرب امگا ۳ (روغن ماهی)

می توان از اسید چرب امگا ۳ قوی و تجویزی توسط پزشک، برای درمان تری گلیسیرید بسیار بالا (بالاتر از ۵۰۰ میلی لیتر در دسی لیتر) استفاده کرد. 

اسیدهای چرب امگا ۳ نیز به عنوان مکمل در دوزهای پایین تر موجود است. عوارض جانبی مصرف این دارو ممکن است شامل موارد ذکر شده در زیر باشد:

استفاده از امگا 3

نیاسین (اسید نیکوتینیک)

نیاسین توسط پزشک تجویز می شود و به عنوان B3 نیز شناخته شده است. این دارو می تواند با تقویت کلسترول HDL و کاهش سطح کلسترول LDL و تری گلیسیرید به عنوان قرص کاهش چربی خون شناخته شده و به بهبود کلسترول کمک کند. 

در صورت استفاده از استاتین، نیاسین می تواند سطح کلسترول HDL را تا حدود ۳۰ درصد یا بیشتر افزایش دهد. اگرچه می توانید نیاسین را بدون نسخه پزشک بخرید، اما دوزهای بدون نسخه در درمان کلسترول بالا موثر نیست. 

به دلیل بروز عوارض جانبی، در حال حاضر از نیاسین فقط برای کسانی که تحمل درمان با استاتین را ندارند، اختصاص داده می شود. نمونه هایی از نیاسین تجویزی شامل موارد ذکر شده در زیر است:

افراد دیابتی باید از مصرف نیاسین خودداری کنند، چرا که این دارو ممکن است سطح قند خون را افزایش دهد. سایر عوارض جانبی این دارو ممکن است شامل موارد ذکر شده در زیر باشد:

استفاده از نیاسین ها

مهار کننده های PCSK9

مهار کننده های PCSK9 آنتی بادی های مونوکلونالی هستند که نوعی داروی بیولوژیکی هستند. این داروها دسته جدیدی از داروها هستند که به عنوان قرص کاهش چربی خون برای درمان افرادی که کلسترول بالا دارند استفاده می شود.

آنها با هدف قرار دادن و غیرفعال کردن پروتئینی به نام پروپروتئین کانتازاز سوبتیلیسین ککسین ۹ به کاهش کلسترول کمک می کنند. این پروتئین خاص تعداد گیرنده های موجود در کبد که کلسترول LDL را از خون خارج می کنند را کاهش می دهد. 

هنگامی که PCSK9 توسط یک مهار کننده PCSK9 غیرفعال می شود، گیرنده های بیشتری برای از بین بردن کلسترول LDL در دسترس خواهد بود. در نتیجه، سطح کلسترول کاهش می یابد. 

این داروها برای شدیدترین شرایط کلسترول بالا، مانند هایپرکلسترولمی، به سایر روش های درمانی اضافه می شوند. در سال ۲۰۱۵، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) اولین مهار کننده های PCSK9 را تائید کرد:

پرالونت (آلیروکوماب) و ریپاتا (ایولوکوماب)، هر دو مهار کننده های تزریقی هستند و ممکن است برای درمان افرادی که قادر به کاهش کلسترول خود با استفاده از داروهای دیگر نیستند، استفاده شود. 

مطالعات نشان می دهد که هر دو مهار کننده PCSK9 در کاهش سطح کلسترول و بهبود سلامت کلی بسیار موثر هستند.

با این حال، مانند همه داروها، مهار کننده های PCSK9 نیز دارای نقاط ضعف هستند.  هر دو مهار کننده ی پرالونت و ریپاتا باید تا چهار هفته تزریق شوند. این می تواند برای بسیاری از افراد ناخوشایند باشد.

به علاوه قیمت این داروها بسیار گران است، برخی از مقامات تخمین زده اند که هزینه درمان یک ساله با این داروها ممکن است تا ۱۲ هزار دلار نیز برسد.

همچنین، مهار کننده های PCSK9 می توانند باعث بروز برخی عوارض جانبی در برخی افراد شوند. این عوارض می تواند شامل موارد ذکر شده در زیر باشد:

داروهای کاهش فشار خون

توصیه آخر

اکثر داروها بدون ایجاد عوارض جانبی جدی می توانند کلسترول را کاهش دهند. اما اثربخشی هر دارو در افراد مختلف متفاوت است. شما و پزشک باید تعیین کنید که کدام گروه از داروها برای شما مناسب است. 

اطمینان حاصل کنید که پزشک خود را در جریان تمام داروهایی که مصرف می کنید قرار می دهید، چرا که برخی داروهای خاص ممکن است با داروهای کاهش دهنده کلسترول تداخل داشته باشند.

پس از دریافت نسخه و داروها، حتما داروهای خود را طبق دستور پزشک مصرف کنید. در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی، این مساله را به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک ممکن است داروی دیگری را برای شما تجویز کند و یا دوز مصرفی شما را کاهش دهد.

هرگز مصرف دارو را سر خود قطع نکنید، مگر این که پزشک این را به شما توصیه کند.

منبع: healthline

دکتر مهرداد اقدسی متخصص قلب و فوق تخصص عروق 

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

مقالات مرتبط

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.