علل غیر قلبی درد سمت چپ قفسه سینه

زمان مطالعه: 6 دقیقه

در مقاله ای دیگر در همین سایت درباره ی دلایل قلبی درد سمت چپ قفسه سینه صحبت شد که برای مطالعه می توانید به آن مقاله مراجعه کنید که در ادامه لینک آن قرار داده می شود. در این بخش میخواهیم در رابطه با دلایل غیر قلبی که ممکن است باعث درد در سمت چپ قفسه سینه ی شما شود صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

ورم معده یا گاستریت زمانی اتفاق میفتد که مخاط معده ملتهب می شود. برخی از افراد ممکن است علائمی را تجربه نکنند، اما احساس یک درد شدید مانند چاقو خوردن یا احساس سوزش در زیر سینه چپ یک سرنخ بالقوه از وجود ورم معده است.

این درد همچنین می تواند با سوزش معده، احساس بیماری، استفراغ و نفخ نیز همراه باشد.

درمان ورم معده

برای درمان علائم خفیف، تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی می تواند درد زیر سینه چپ را کاهش دهد. مصرف داروهای بدون نسخه (OTC) مانند آنتی اسیدها نیز می توانند به کاهش اسید معده کمک کنند.

گزینه های درمان خانگی شامل موارد ذکر شده در زیر است:

اگر درد، ناشی از وجود یک نوع باکتری به نام هلیکوباکتر پیلوری باشد، پزشک ممکن است یک دوره آنتی بیوتیک و دارو برای شما تجویز کند که تولید اسید معده را کاهش می دهد.

ورم معده از دلایل درد سینه سمت چپ

پانکراتیت

به التهاب پانکراس، پانکراتیت گفته می شود. پانکراتیت حاد علائمی دارد که شامل موارد ذکر شده در زیر است:

علائم پانکراتیت مزمن، که در آن وضعیت با گذشت زمان بدتر می شود، به شرح زیر است:

درمان پانکراتیک

برای درمان پانکراتیت مزمن می توان از دارو برای مدیریت درد و در صورت نیاز از جراحی نیز استفاده کرد. برای پانکراتیت حاد، درمان فوری می تواند شامل موارد ذکر شده در زیر باشد:

  • تزریق مایعات به داخل ورید برای کمک به آبرسانی و اطمینان از جریان خون در اعضای بدن
  • مصرف نکردن غذا به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت و سپس پیروی از یک رژیم غذایی با کالری بالا برای رسیدن به بهبودی
  • مصرف داروی ضد درد و ضد تهوع به صورت وریدی
پانکراتیک

سوزش سردل

وقتی اسید معده از مجرای ورودی غذا به عقب برمی گردد، باعث احساس سوزش در وسط قفسه سینه، گلو و گاهی اوقات درد در زیر سینه چپ یا همان ایجاد درد سمت چپ می شود. سوزش معده می تواند یکی از علائم سوء هاضمه و مشکلات اسید معده باشد.

علائم این بیماری شامل موارد ذکر شده در زیر است:

درمان نسبی سوزش سر دل

گزینه های درمانی خانگی برای درمان سوزش خفیف معده شامل نخوردن وعده های غذایی بزرگ، دراز نکشیدن پس از خوردن غذا و بالا بردن بالش در هنگام دراز کشیدن است.

رعایت این موارد ممکن است به شما کمک کند تا اسید معده از مجرای غذا به عقب برنگردد.

سوزش سر دل از دلایل درد سمت چپ قفسه سینه

پلوریت

اگر پلورای اطراف ریه چپ به دلیل عفونت یا علل دیگری ملتهب شود، درد حاصل از آن در زیر سینه چپ احساس می شود. موارد شدیدتر پلوری شامل آرتریت روماتوئید و سرطان ریه است.

شایع ترین علامت پلوریت، درد سمت چپ شدید در قفسه سینه هنگام کشیدن نفس عمیق است، اما همچنین این علائم می توانند همراه با موارد دکر شده در زیر نیز باشند:

این درد ممکن است در هنگام راه رفتن و یا سرفه و عطسه کردن بدتر شود.

درمان پلوریت

استراحت کردن یکی از موارد کلیدی برای رسیدن به بهبودی است. دراز کشیدن بر روی سمتی که درد احساس می شود می تواند به تسکین علائم درد کمک کند.

اگر درد شدیدی را در قفسه سینه تجربه می کنید، باید فورا با پزشک معالج خود تماس بگیرید و به احتمال زیاد او داروهای NSAID یا داروی تسکین دهنده ی دیگری را برای شما تجویز خواهد کرد.

همچنین پزشک ممکن است دستور انجام آزمایش های دیگری مانند آزمایش خون، تصویر برداری از قفسه سینه، سی تی اسکن قفسه سینه را نیز بدهد. آنها همچنین ممکن است نمونه کوچکی از بافت ریه پلور را برای نمونه برداری بگیرند.

پلوریت ناشی از عفونت ویروسی، اغلب پس از چند روز بهبود می یابد، اما عفونت باکتریایی نیاز به آنتی بیوتیک درمانی دارد.

پیشگیری

بهترین روش برای پیشگیری از بروز موارد شدید پلور، مداخله زود هنگام است.

پلوریت

طحال

در صورت بزرگ شدن یا ترکیدن طحال، ممکن است دچار درد سمت چپ و در زیر سینه چپ دچار شوید. علائم بزرگ شدن طحال شامل موارد ذکر شده در زیر است:

ترکیدن طحال به طور معمول باعث بروز موارد ذکر شده در زیر می شود:

اگر به ترکیدگی طحال مشکوک هستید، باید سریعا به اورژانس مراجعه کنید. در صورت عدم درمان، خونریزی می تواند زندگی شما را تهدید کند.

پزشک با لمس کردن شکم، بزرگ شدن طحال را بررسی می کند و ممکن است آزمایش های بیشتری مانند آزمایش خون یا تصویربرداری مانند سونوگرافی شکم، سی تی اسکن یا MRI را توصیه کند.

شرایط زمینه ای، مانند بیماری مزمن کبدی و سیروز، می توانند بر شرایط سلامتی طحال تاثیر بگذارند. هنگامی که امکان درمان پزشکی برای درمان بیماری طحال یا کبد وجود داشته باشد، پزشک دارو تجویز می کند. 

جراحی فقط در مواردی مورد نیاز است که نمی توان علل زمینه ای را به وضوح تشخیص داد و یا اندام های بدن به شدت آسیب دیده باشند.

پیشگیری

در هنگام ورزش کردن با استفاده از تجهیزات محافظتی ورزشی، از طحال محافظت کنید. همیشه در هنگام رانندگی کمربند ایمنی خود را ببندید. از آنجا که سیروز می تواند ناشی از مصرف زیاد یا طولانی مدت مشروبات الکلی باشد، بهتر است که مصرف این نوع نوشیدنی ها را کاهش دهید.

درد طحال

دوران بارداری

احساس درد در زیر سینه چپ در دوران بارداری اغلب به خاطر فشار از رحم به دلیل رشد جنین و یا لگد زدن جنین، بسیار شایع است و این درد می تواند هنگام خم شدن به جلو بیشتر شود.

ماهیچه ها و سایر بافت ها با رشد کودک کشیده می شوند و این نیز می تواند باعث ایجاد درد در زیر سینه شود. بدن مادر باردار در دوران بارداری در حال تغییر است و اعضای بدن او با رشد کودک تحت فشار قرار می گیرد.

شیمی بدن مادر نیز ممکن است تغییر کند و باعث بروز درد شود. سایر دلایل بروز درد زیر سینه چپ در دوران بارداری می تواند شامل موارد ذکر شده در زیر باشد:

دوران بارداری

برای چه درد هایی حتما به پزشک مراجعه کنیم؟

برخی از بیماری ها را می توان در خانه و با استراحت کردن و یا مصرف داروهای بدون نسخه OTC درمان کرد، ولی در صورت تجربه ی یکی از موارد ذکر شده زیر باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

 

حرف آخر

احساس درد در زیر سینه چپ اغلب ترسناک است. از آنجا که اندام های مختلفی در این قسمت از بدن وجود دارند، هر چه زودتر بتوان علت بروز درد را تشخیص داد، احتمال موفقیت و درمان نیز بیشتر خواهد بود.

حمله قلبی رایج ترین دلیل بروز درد در زیر سینه چپ نیست، اما همیشه بهتر است که علائم بررسی شوند، به خصوص اگر سایر علائم حمله قلبی وجود داشته باشد.

با ایجاد چندین تغییر کوچک در عادت های روزمره ی‌خود می توانید از بسیاری از دلایل بروز درد زیر سینه چپ جلوگیری کرد. 

پیروی از یک رژیم غذایی سالم، انجام فعالیت های ورزشی منظم، کاهش یا قطع مصرف سیگار، کاهش مصرف مشروبات الکلی، کاهش وزن و کاهش استرس می توانند در این امر به شما کمک کنند.

منبع: medicalnewstoday

دکتر مهرداد اقدسی متخصص قلب و فوق تخصص بیماری های وریدی

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

مقالات مرتبط

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.