چه عواملی باعث تغییر رنگ پوست در پاها می شود؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

آیا پوست شما در پایین ساق پاها، مچ پاها یا پاها قرمز یا به صورت غیرمعمول تیره است؟ آیا پوست پاهای شما با پوست بقیه بدنتان متفاوت است؟ اگر متوجه تغییر رنگ پوست پاها، یا تغییر بافت در اندام تحتانی خود شده اید، نباید این علائم هشدار دهنده را نادیده بگیرید. علائم پوستی غیر عادی روی پاهای شما اغلب نشانه ای از نارسایی وریدی زمینه ای می باشند. 

نارسایی وریدی یک مسئله مربوط به گردش خون است که باعث تضعیف دریچه های یک طرفه وریدها، نشت خون از آن ها و عدم توانایی بازگرداندن خون کافی به قلب می شود. این حالت باعث افزایش فشار در داخل وریدها شده، که منجر به تضعیف بیشتر وریدها در سراسر پاها و جمع آوری خون در پایین ساق پاها و پاها می شود.

تغییر رنگ پوست پا در اثر نارسایی وریدی

نارسایی وریدی می تواند به شکل های مختلفی بر روی پوست ساق پا، مچ پا و پا تأثیر بگذارد و علائم زیر را ایجاد کند:

نارسایی وریدی چگونه باعث تغییر رنگ پوست پا می شود؟

جمع شدن خون و نشت مایعات، در نهایت مسئول تغییر رنگ پوست در پاها می شود. هنگامی که خون به جای بازگشت به قلب، در ورید ها جمع شود، نارسایی وریدی باعث تغییر رنگ در پاها می گردد. با جمع شدن خون، فشار داخل وریدها ایجاد شده و باعث نشت خون از وریدها می شود. 

این مایعات ناخواسته باعث تحریک و التهاب بافت اطراف شده، و در نتیجه منجر به درد، تغییر رنگ پوست و شرایط جدی در پوست می گردد. خون نباید راکد باشد.

زمانی که خون برای مدتی، زیر پوست راکد بماند، آهن موجود در خون در پوست جمع شده، و هنگامی که آهن شکسته شود، می تواند پوست را قهوه ای یا سیاه کند. 

زمانی که پوست به طور مزمن متورم شده و به دلیل مایعات راکد جمع شده ملتهب شود، بافت اسکار می تواند ایجاد گردد و باعث تغییر بافت پوست از حالت انعطاف پذیر به ضخیم و سخت شود.

نارسایی وریدی و واریس

بیماری های پوستی ناشی از نارسایی وریدی

به طور معمول بیماری های پوستی زیر در بیماران مبتلا به نارسایی وریدی مشاهده می شوند:

⚠️درماتیت استاز وریدی

درماتیت استاز وریدی، که اگزمای وریدی نیز نامیده می شود، یک بیماری پوستی است، که اغلب در ناحیه پایین پا نمایان می شود. وریدهای بیمار قادر به گردش خون موثر نیستند و باعث تجمع خون و ایجاد فشار در داخل وریدها می شوند. در نتیجه افزایش فشار، خون ممکن است از وریدها به داخل پوست نشت کند و باعث تحریک پوست، قرمزی، خشکی، ترک خوردن، خارش، التهاب یا تورم پوست شود. در موارد شدید، پوست ممکن است ضخیم، تیره و چرمی شود.

درماتیت استاز وریدی

⚠️رسوبات هموسیدرین

هموسیدرین زمانی که آهن موجود در گلبول های قرمز خون تجزیه می شود، ایجاد می گردد. زمانی که خون در اندام تحتانی جمع می شود، آهن نیز در پوست جمع می شود. با تجزیه آهن، این رسوبات می توانند به صورت کبودی بنفش یا قهوه ای در پایین ساق پا، مچ پا و پا ظاهر شوند.

⚠️وریدهای واریسی

این واریس های برآمده و پیچ خورده با جمع شدن خون در داخل وریدها ایجاد می شوند. وریدها ممکن است، مانند کرم های بنفش و بزرگ در زیر پوست به نظر برسند. در صورت نشت خون از ورید آسیب دیده به بافت های اطراف، وریدهای واریسی ممکن است باعث تغییر رنگ پوست شوند.

⚠️وریدهای عنکبوتی

این وریدها، کوچک، نازک، نزدیک به سطح پوست و به رنگ قرمز، بنفش یا آبی هستند. 

وریدهای عنکبوتی معمولاً بدون درد، اما قابل مشاهده هستند و می توانند به میزان قابل توجهی رنگ پوست را تغییر دهند.

واریس عنکبوتی

⚠️زخم های پوستی

گردش خون ضعیف می تواند باعث ایجاد زخم های باز در سطح پوست (معمولاً در اطراف مچ پا) شود. این زخم ها به کندی بهبود می یابند و درمان آن ها چالش برانگیز است.

کلینیک فوق تخصصی درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

انواع ورید های واریسی
عکس های قبل و بعد از درمان واریس پا
پیشگیری از واریس پا

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

مقالات مرتبط

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.