علت ورم پا در سالمندان

زمان مطالعه: 4 دقیقه

بروز تورم در افراد سالمند، می تواند یک خطر جدی برای سلامتی آنها باشد، که در هر قسمتی از بدن می تواند رخ دهد، اما به طور معمول منجر به تجمع مایعات در پاها و در نتیجه ورم پا در سالمندان می شود. در ادامه به طور دقیق تری به دلایل بروز ادم پا، عوارض و درمان آن می پردازیم.

ورم پا در سالمندان، می تواند دلایل زیادی داشته باشد، اما به طور کلی میتوان گفت در نتیجه مواردی است که در ادامه نام می بریم:

ورم پا در سالمندان نشانه ی چیست؟

ورم پا در سالمندان نشانه ی چیست؟

بروز ادم در پاهای افراد سالمند می تواند، نشانه ای باشد، از وجود بیماری زمینه ای مانند:  

مصرف چه داروهایی باعث بروز ورم پا در سالمندان می شود؟

مصرف داروهای ذکر شده زیر نیز می توانند باعث بروز ادم در افراد سالمند شود:

علائم ادم یا آب اوردن پا در سالمندان

علائم ادم در افراد سالمند منحصرا شامل تورم پاها نیستT hdk fdlhvd ld

علت ورم مچ پا
علت ورم مچ پا همراه با درد
برای ورم پا به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

عوارض ادم یا آب آوردن پاها در سالمندان

در رابطه با آب اوردن پاها، فقط تورم پاها نگران کننده نیست! بلکه مجموعه ای از عوارض دیگر نیز وجود دارد که می توانند در هنگام بروز ادم رخ دهند، مانند:

درمان خانگی ورم پا در سالمندان

علل بروز، علائم و عوارض ادم را مورد بررسی قرار دادیم. در ادامه به چگونگی کاهش و مدیریت سایر علائم ورم پا در سالمندان می پردازیم:

پیروی از یک رژیم غذایی کم نمک (کم سدیم)

مصرف مواد غذایی که دارای انواع ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدان هستند را افزایش دهید. این مواد غذایی شامل سبزیجات برگ دار، مارچوبه، کدو تنبل، آناناس، لوبیا سبز، انگور، سیر، چغندر و پیاز است. به علاوه، به جای استفاده از نمک، از دیگر چاشنی های بدون سدیم مانند گیاهان معطر و مرکبات برای طعم دار کردن غذا استفاده کنید.

درمان خانگی ورم پا با مصرف آب کمتر

برای تامین آب کافی بدن لازم است که همیشه به مقدار کافی آب بنوشید، اما اگر مبتلا به ادم هستید مصرف اب زیاد، شدت بیماری را در بدن شما افزایش می دهد. برای تعیین مقدار مایعاتی که می توانید در طی روز بنوشید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

برای این کار می توانید ظرفی با مقدار حجم معین تهیه کنید تا از حد میزان آب مصرفی روزانه تجاوز نکنید. با نوشیدن هر وعده از مایعات و همچنین میل کردن غذاهای آب دار، به همان مقدار در داخل ظرف آب بریزید. همچنین می توانید بین هر وعده نوشیدنی فاصله بیاندازید تا از بروز تشنگی جلوگیری کنید

درمان خانگی ورم پا در سالمندان

ماساژ درمانی و استفاده از لباس مناسب

ماساژ تراپی کنید و از لباس های مخصوص واریس (لباس های تنگ) استفاده کنید. می توانید برای جلوگیری از تجمع مایعات در نواحی آسیب دیده از جوراب، آستین و دستکش واریس استفاده کنید. علاوه بر این با ماساژ درمانی و فشار آوردن به این نواحی می توانید باعث گردش مایعات اضافی شوید. پیش از شروع ماساژ درمانی حتما با پزشک خود مشورت کنید.

پاهای خود را بالا نگه دارید.

برای جلوگیری از بروز تورم، پاها و بازوهای خود را در طول روز و هنگام خواب بالا نگه دارید. می توایند به سادگی از یک بالش استفاده کنید و یا حتی برای راحت تر کردن این شرایط می توانید یک زنجیر و گوه خریداری کنید.

درمان ورم پا با فعالیت مناسب

فعالیت بدنی در افرادی که دچار ادم شده اند، می تواند تورم را کاهش دهد، مایعات اضافی را دفع کند و سیستم قلبی عروقی را تقویت کند. 

 

پیش از شروع هر گونه فعالیت ورزشی حتما با پزشک خود مشورت کنید.

درمان ورم پا

کلینیک فوق تخصصی درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

 

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.