آیا رگهای واریسی نیاز به درمان دارند؟

درمان واریس برای رفع درد پا

آخرین سوالی که از دکتر در مورد درمان واریس پا در تاریخ ۱۴ مرداد ۹۹ شده است .

مادر من با حدود هفتاد سال سن، حدود ۴۰ سال هستش که رگهای واریس پا دارند و به تازگی درد پاها زیاد شده و از درد شاکی هستند. عکسش رو هم میفرستم.
آقای دکتر با این توضیحات، بهترین روش درمانی واسه مادرم کدوم روشه؟

در مورد هزینه و بیمه هم ممنون میشم بگید.


دکتر اقدسی در پاسخ به این سوال اشاره کردند که:

این گونه رگ های واریسی معمولا مشکل خاصی ایجاد نمی کنند و لازم نیست حتما درمان شوند
با توجه به سن مادر شما بهتر است که حساس نباشید. اگر مادر پا درد دارند خوب است توسط یک متخصص ارتوپدی یا روماتولوژی چکاپ شوند و علت درد مشخص شود.


اینجا کلیک کنید: مهمترین مطلبی که در مورد علل درد پا در ماه گذشته مخاطبان جستجو کردند.

یکی از سوالاتی که ذهن درصد قابل ملاحظه ای از مراجعین به کلینیک واریس را معطوف خود می کند اینست که آیا درمان واریس پا ضروری است ؟ در صورت عدم درمان خطرات رگهای واریسی و عوارض واریس چیست؟

کدام رگهای واریسی نیاز به درمان دارند؟

برای اینکه بدانیم واریس در چه افرادی بایستی درمان شود و عدم رسیدگی به آن مشکلاتی را برای فرد مبتلا در آینده ایجاد خواهد کرد بهتر است در ابتدا به این موضوع اشاره کنیم که همه رگها نیاز به درمان ندارند اما برای تصمیم گیری در مورد ضرورت درمان لازم است  نظر یک پزشک را جویا شوید.

واریس ریز یا رگهای عنکبوتی

بسیاری از افراد رگهای عنکبوتی را با رگهای واریسی اشتباه می گیرند. رگهای عنکبوتی روی سطح پوست ایجاد می شود و بروز آن اغلب بدون درد و علامت بالینی است و به رنگ آبی یا قرمز به صورت شبکه مویرگی روی پاها دیده می شوند.

اولویت درمان در این رگها با بانوان است که  این رگها ظاهر پای آنها را ممکن است تحت تاثیر قرار دهد.  اما به لحاظ سلامتی این رگها مشکل ساز نیستند  و بودن آنها مسئله ای برای سلامتی ایجاد نخواهد کرد.پس میتوان اینطور مطرح کرد که درمان ضرورت ندارد مگر ظاهر پا را بهم زده باشد و فرد احساس خوبی نداشته باشد.

واریس طنابی و ریشه دار

 رگهای واریسی به صورت برآمده و ظاهری پر پیچ وخم در اصطلاح به شکل رگهای طنابی در هم پیچیده مشاهده می شوند و مشکلاتی همچون گرفتگی عضله ساق پا در حین خواب، تورم، تغییر رنگ پوست و درد و احساس خستگی در پاها در مبتلایان از جمله علایمی است که باعث ناراحتی می شود.  البته لازم به ذکر است که در برخی از افراد تنها ظاهر ناخوشایند رگها نمود بیماری واریس است و در برخی دیگر شاید رگهای واریسی نمود ظاهری نداشته باشند و فقط درد و سنگینی در پاها زنگ خطری برای مراجعه به پزشک باشند.

در افرادی که با وجود  با واریس طنابی،  احساس درد و ناراحتی ندارند و در مورد اینکه واریس را درمان  کنند یا نه؟! دو دل هستند. این نوع واریس بدون درد و علامت هم پیشرفت می کند و هم می تواند زمینه ساز بروز عوارض ناخواسته بیماری شود. بهتر است پیش از بروز عوارض مثل ورم، زخم واریس و لخته خون برای درمان اقدام شود.

 رگهای مشکوک به واریس!!!

باید دقت داشت که همواره طبقه بندی رگها در دسته واریس یا رگهای عنکبوتی به همین راحتی و تنها از روی ظاهر رگ ممکن نخواهد بود و در برخی موارد این سوال مطرح است که آیا این بیمار مبتلا به واریس است یا خیر؟ به عنوان نمونه برای روشن کردن موارد مشکوک تجربه ای از کلینیک را با شما درمیان می گذاریم.

reticular vein
پشت زانوی این بیمار یک رگ نسبتا درشت دیده میشود که در انتها به رگهای ریز ختم شده است.
با توجه به اندازه به رگ درشت رگ رتیکولر و به رگهای ریز رگهای عنکبوتی گفته میشود.

در کلینیک واریس قبل از هر اقدامی برای  تشخیص واریس نهایی ، سونوگرافی داپلر رنگی انجام میگردد تا ریشه های مهم واریس که شامل وریدهای صافن و پرفورانها هستند از لحاظ نارسایی و اختلال عملکرد دریچه های لانه کبوتوی بررسی شوند.

اگر ریشه ها سالم باشند درمان رگهای بالا شامل فلبکتومی و اسکلروتراپی است.
اگر دریچه های لانه کبوتری اصلی ایراد داشته باشند باید برای ریشه های واریس نیز درمان مناسب اندوواسکولر انجام گردد که با روش لیزر درمانی واریس ، رادیوفرکوونسی یا چسب بافتی خواهد بود.

خطرات و عوارض رگهای واریسی

رگهای طنابی بی شک نیاز به درمان دارند و به بیماران توصیه می شود که به پزشک متخصص واریس پا مراجعه و مشورت لازم  در زمان مناسب و پیش از بروز عوارض ناتوان کننده واریس صورت گیرد. انجام سونوگرافی داپلر برای آگاهی از پیشرفت درگیری رگ و اقدامات به موقع می تواند عوارض واریس پا را به حداقل برساند. بیمارانی که واریس پا دارند معمولا از نظر حرکتی و داشتن تحرک بدنی دچار محدودیت می شوند که این محدودیت به نوبه خود عوارض دیگری همچون اضافه وزن را می تواند به دنبال داشته باشد از سوی دیگر چاقی و نداشتن امکان تحرک بدنی باعث تشدید درد واریس و دیگر علائم بیماری واریس می شود. به بیان ساده تر واریس چرخه معیوبی را در بدن به راه می اندازد که بخاطر محدودیت حرکتی طیفی از بیماریها را می تواند به بار بیاورد.

واریس و چاقی با هم مرتبطند

 

افزون براین، بی توجهی به رگهای واریسی نه تنها باعث تشدید درد و ناتوانی حرکتی است بلکه می تواند عوارضی را برای فرد بوجود آورد که به راحتی قابل درمان نیستند. رگهای واریسی درمان نشده مسبب ایجاد لخته خون در پا ،خونریزی و زخم  در پاها شود. هر دو عارضه فوق به صورت مزمن زندگی فرد را متاثر می کنند و درمان آنها بسیار طولانی و پر هزینه است. بسیاری از افراد مبتلا به زخم دوره طولانی را برای بسته شدن زخم بایستی تحت نظر باشند و چه بسا پس از ترمیم خطر برگشت مجدد زخم  واریس همچنان وجود خواهد داشت.

 

بهتر است قبل از اینکه واریس باعث ایجاد مشکلات متعاقب آن در پاها شود اقدام به درمان آن صورت گیرد.
درمان رگهای واریسی علاوه بر داشتن این مزیت که بیمار را از ابتلا به عوارض بعدی در امان نگه می دارد با رفع درد و احساس ناراحتی در پا می تواند به افزایش دامنه حرکتی و بهبود ظاهری پاها  و در نهایت به ارتقا کیفیت زندگی فردی کمک شایانی نماید.

چرا مبتلایان به رگهای واریسی درمان آن را به آینده موکول می کنند؟

اینکه درمان در زمان مناسب و قبل از ایجاد عوارض مزمن رگهای واریسی صورت گیرد نیاز به شرایطی دارد. خیلی از بیماران علل متعددی را برای عدم پیگیری واریس عنوان می کنند که برای آنها بایستی راهنمایی شوند.

تجربه یکی از مراجعین به کلینیک

آقای …. سابقه واریس طنابی  داشتند که قبلا  به کلینیک مراجعه کرده بودند  و  به ایشان درمان اندوواسکولر  توصیه شده بود. برای ایشان دکتر به طور کامل توضیح داده بودند که این روش سرپایی و در کمتر از یک ساعت در کلینیک انجام می شود و فردای روز درمان اندوواسکولار می توانید سر کار خود بروید و احتیاجی به مرخصی استعلاجی و غیبت از کار نخواهید داشت.

طبق گفته های بیمار با توجه به اینکه با جوراب  واریس طبی راحت بودند و سالها بود که از جوراب استفاده می کردند این موضوع را پی گیری نمیکنند و از درمان امتناع می کنند.


تا اینکه به یکباره و ناگهانی درد و قرمزی در مسیر واریس طنابی روی پای بیمار بروز می کند و اجبارا به کلینیک می آیند.  در ابتدا مشکوک به لخته خون سطحی (ترومبوفلبیت سطحی) بودند اما پس از انجام سونوگرافی نتیجه سونوگرافی حاکی از لخته خون در وریدهای عمقی DVT بود و خوشبختانه نتیجه ای دال بر آمبولی ریوی در بررسی مشخص نشد.  در نهایت این بیمار سه ماه تحت درمان با آنتی کوآگولان قرار گرفت.

اما در این موقعیت ها تصمیم صحیح کدام است؟ آیا صرف رفع علامت درد و سنگینی پا با جوراب مفهوم درمان رگهای واریسی و عدم نیاز به درمان را دارد؟

بر اساس متن راهنمای ACF برای پزشکان در بیماران با رفلاکس وریدی علامت دار (برای مثال همراه درد و خستگی یا تورم پاها) جوراب  به تنهایی کافی نیست و بکارگیری روشهای درمانی  مانند روش اندوواسکولار در این شرایط  مناسب خواهد بود .

آیا رگ های واریسی درمان قطعی و غیر قابل بازگشت دارد؟

یکی از دغدغه های بیماران در درمان واریس و به تعویق انداختن اقدام برای درمان، نگرانی از نتایج حاصل و برگشت مجدد رگهای واریسی است. این موضوع باعث اقدامات دیرهنگام و گاهی در مراحل پیشرفته می شود که به طبع باعث نیاز به اقدامات پیچیده تر می شود. مراجعه به موقع به متخصصین برای رسیدن به نتایج درمانی بهتر و پایدار یه همه بیماران توصیه می شود. در صورت مراجعه به موقع و پیش از بروز عوارض واریس، درمان قطعی رگ های واریسی با رعایت یک سری توصیه ها برای دوره پس از درمان ممکن می شود.

 نداشتن فرصت کافی برای  مراجعه و پیگیری واریس پا

چقدر طول می کشد سر کارم برگردم؟

من نمی توانم بچه هایم را تنها بگذارم باید بعدا بیایم

معمولا رگهای واریسی در افراد با مشاغل سخت و در  بین مادران به وفور دیده می شود. دغدغه ذهنی این افراد نیاز به زمان استراحت طولانی و بازماندن از فعالیت روزانه است. خیلی از افراد مبتلا به واریس، درمان واریس پاهایشان را دنبال نمی کنند چرا که فکر می کنند زمانی طولانی باید استراحت کنند و سرکارشان حاضر نشوند. در حالیکه امروزه با روشهای جدید درمان واریس، دوره نقاهت پس از جراحی به حداقل رسیده است و دیگر عمل لیزر واریس جزء عملهای سخت محسوب نمی شود. لیزرواریس و روش رادیوفرکانسی  نیاز به مرخصی و غیبت از کار ندارند. و شما می توانید با خیال راحت از فردای روز عمل در محل کارتان حاضر شوید.

کدام واریس ها نباید درمان شوند؟

در برخی موارد واریس پس از داشتن سابقه لخته خون در عروق عمقی بوجود می آید و بیشتر حالت کمکی برای بدن را دارد. برای مثال واریس زیر شکم ، نشانه مهمی از لخته وریدهای عمقی داخلی است.  این واریسها کلاترال یا کمکی برای برگشت خون سیاهرگی هستند و نباید درمان شوند.

واریس زیر شکم

هزینه درمان رگهای واریسی

خیلی از مراجعین خبر ندارند که بیمه ها هزینه درمان رگهای واریسی را تقبل می کنند. امروزه درمان واریس تحت پوشش بیمه است و در کلینیک واریس دکتر اقدسی نیز درمان با بیمه های طرف قراردارد کلینیک صورت می گیرد. برای اطلاع از بیمه های طرف قرارداد اینجا را کلیک کنید.

از سوی دیگر همواره به خاطر داشته باشید هزینه ای که برای درمان واریس صورت می گیرد به شما در بهبود کیفیت زندگی کمک می کند و عوارض ناخواسته واریس و خطرات عدم درمان بموقع رگهای واریسی می تواند تهدیدی برای سلامت شما باشد که هزینه ای چند ده برابری را برای شما و خانواده تان به بار آورد.

رگهای عنکبوتی راه حل دارند

رگهای عنکبوتی که بیشتر خانمهای ۳۰ تا ۵۰ سال را گرفتار می کنند از نظر پزشکی نیاز به درمان ندارند و خطری فرد مبتلا را تهدید نمی کند . ولی بسیاری از مبتلایان از ظاهر پاهای خود ناراضی بوده و ترجیح می دهند که به نحوی این مشکل را حل کنند. روشهای کار آمد، بی خطر و بدون درد برای رفع این مشکل وجود دارد که انجام آن می تواند رضایت افراد را جلب کند.
پس اگر به دنبال بالا بردن اعتماد بنفس و رهایی از این پرسش که چرا پاهایتان انقدر رگ و ریشه دارد هستید می توانید با روشهای درمانی حال حاضر کلینیک درمان واریس به نتایج مطلوب و رضایت بخش برسید.

کلینیک تخصصی درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
20 نظرات
 1. مهسا رایکا می گوید

  بنده ۳۰ سالمه و رگهای عنکبوتی در هر دو پا دارم که خدمت اقای دکتر رسیدم و برام تزریق انجام شد یک ماه هست حالا میخوام ببینم میتونم ورزشم رو ادامه بدم. ورزش پیلاتس . باعث دوباره بدتر شدن و برگشت رگهای عنکبوتی نمیشه

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام، شما می توانید ورزش کنید و موردی ندارد نگران نباشید. انجام ورزش هیچ تاثیری در رگهای عنکبوتی نخواهد داشت .

 2. اردلان می گوید

  سلام من در قسمتهای مختلف پام رگهایی قابل مشاهده هست امکان درمانش وحود داره؟و اینکه پدرم هم واریس دارن و کلا خانواده پدرم درگیر واریس پا هستن

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   یکی از دلایل مهم واریس زمینه وراثتی میباشد و عوامل محیطی مثل ایستادن زیاد کم تحرکی برخی بیماریی ها و یا مصرف برخی داروها باعث تشدید ان میشوند
   واریس های شما از نوع واریس عنکبوتی و سطحی هستند و با روش اسکلروتراپی و یا لیزر سطحی قابل درمان هستن
   لطفا از نقاط واریسی پای خود برای ما در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵عکس ارسال کنید که در رابطه با نوع درمان شمارا راهنمایی کنیم

 3. Zahra می گوید

  سلام من ۱۸ سالمه و روی بدنم( ران ها و سینه ها و زانوهام )رگه های قرمز رنگ به وجود اومده می خواستم بدونم اینا چیه و درمانی براشون وجود داره یا نه؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام . اینها رگهای عنکبوتی هستند که معروف به spider vein می‌باشد معمولا ارثی هستند یا در اثر اختلالات هورمونی ،وزن زیاد یا حتی بارداری در زنان ایجاد میشوند.

 4. ترکی می گوید

  سلام ووقت بخیرخدمت پروفسور.ببخشیدمن دچاردردپاشده ام وحالت لخنه خون ورنگ عنکبوتی دارم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   پادرد عوامل بسیاری جز واریس دارد
   از علائم لخته خون
   قرمزی
   سفتی
   خارش
   درد
   تب حتی
   در یک قیمت پا می‌باشد .
   حتما به متخصص عروق مراجعه کنید .

 5. شهاب ظفر می گوید

  هزینه و نحوه درملن رگ عنکبوتی

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   هزینه درمان‌
   عربی به میزان عروق دارد برای اطلاعات بیشتر با مشاوره ما تماس بگیرید .
   ۰۹۳۹۳۰۲۷۲۹۷

 6. Mahsa می گوید

  ایا میشه این رگ ابی زیر چشم‌رو درمان کرد؟با لیزر؟خطری برای چشم نداره چون از بین میره؟هزینه درمان چقد هست؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   معمولا با روش تزریق یا اسکلروتراپی و میکروفلبکتومی ،رگهای زیر چشم قابل درمان هستن و به طور قطعی درمان‌ می‌شوند .

 7. مطیع می گوید

  دختر۷ساله که از نوزادی، درناحیه گردن دارای تورم وریدی است، در ۲سالگی به پزشک فوق تخصص مراجعه شدکه بعدازانجام معاینات وعکسهای مختلف به عدم وجودمشکل خاص وبنام تورم وریدی خاتمه یافت. متاسفانه الان گاهی متورم شده ودرد شدیدی دارد.
  لطفا راهنمایی فرمایید.

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   بهتر است ورزش سنگین نکنید
   وزنه سنگین برندارید.
   نیاز به اقدام اورژانس نیست.
   در وقت مناسب به درمانگاه جراحی عروق بیمارستان شهدای تجریش مراجعه نمایید.

 8. سیما می گوید

  من قبلا انجام دادم و خیلی دردناک بوده و قادر به ادامه نبودم هر دوپایم درگیر هستن آیا درمان با لیزری که انجام میدهید دردناک است ضمنا من مشکل قلبی دارم مشکلی برایم ایجا نمیکنه و لطفا هزینه رو بفرمایید

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   اولا قبل از درمان باید از پماد بی حسی موضعی استفاده کنید به مدت یک ربع و رویش سلفون‌بگذارید .
   لیزر بسیار کمتر درد دارد اما بعضی نقاط فقط با تزریق درمان می‌شود .
   این عروق ریز فقط جنبه زیبایی دارند و هیچ درد و مشکلی ایجاد نمیکنند .

 9. منصوره درودی می گوید

  رگهای عنکوبتی دارم .
  اسکلروتراپی و لیزر رگهای عنکبوتی انجام دادم اما درمان نشده

  لطفا راهنمایی کنید با اعصاب و روانم بازی میکند

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام
   درمان رگهای عنکبوتی در یک جلسه انجام نمی‌شود بلکه نیاز به دو‌تا سه جلسه است
   حتما باید برای روتوش سالانه هم تحت نظر باشید .

 10. کوثر طهماسبی می گوید

  سلام خسته نباشید ببخشید اقای دکتر م یه مدت کمرم و رانهای پاهام درد میکرد ام ار ای و عکس و نوار عصب گرفتم دکتر گفتن مهره های ۳ و۴ فاصله دارن و مایع انها خشک شده قرص پرگابالین بهم دادن مصرف کردم الان یه مدته رانهای پام رگهای بنفش بزرگ شده و پهلوهام و بالای سینه هام نزیک زیر بغلم الان دکترم رفته خارج از کشور بنظر شما مشکل چیه؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   با تین اطلاعات کم‌نمیتوان نظر داد
   لطفا نتیجه سونوگرافی داپلر وریدی را برای ما در واتساپ ارسال بفرمایید
   ۰۹۳۹۳۰۲۷۲۹۷

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.