ضرورت درمان رگ های واریسی

رگهای واریسی با شدت های متفاوت در پا دید ه می شوند . صرف نظراز اینکه زیبایی پاها با واریس از بین می رود ، اطلاع از خطرات واریس درمان نشده برای تصمیم گیری در مورد اقدام به درمان ضروری بنظر می آید.

خطرات واریس

از جمله خطرات واریس که تهدیدی برای کیفیت زندگی فرد مبتلا بشمار می آیند میتوان به ایجاد درد – تورم – لخته شدن خون -خونریزی و حتی زخم اشاره کرد که در ادامه توضیحات کاملی در رابطه با آن ها مطرح شده است.
این عوارض آزار دهنده و در برخی موارد ناتوان کننده به عنوان دلیلی قانع کننده برای بیماران هستند که چرا باید به فکر بیماری واریس ، عوارض واریس و خطرات احتمالی آن باشند و آن را پیگیری نمایند.

درد و تورم

واریس پا در ابتدا معمولا بدون علامت و شکایت بالینی است، اما با پیشرفت بیماری، درد واریس بصورت های مختلف از یک درد مبهم تا دردهای شدید همراه ورم عارض می گردد که اغلب مانع راه رفتن فرد می شود و باعث محدودیت حرکتی در زندگی روزمره می شود.

لخته شدن خون در رگ های سطحی

در این وضعیت، التهاب و لخته در واریس های سطحی بزرگ ایجاد می شود. علائم آن بصورت بروز درد و قرمزی به همراه سفت شدن قسمتی از رگ های واریسی است.

خونریزی

رگ های واریسی برجسته و پرخون معمولا در معرض صدمات بیرونی قرار دارند  و با یک صدمه کوچک، ممکن است خونریزی وسیعی ایجاد شود.

 اگزمای وریدی

پوست دور رگ های  واریسی ممکن است بسیار خشک و خارش دار شود  که این علائم نمایانگر اختلال در خونرسانی است و پوست را مستعد ایجاد زخم و عوارض دیگر می کند.

تجمع رنگدانه های وریدی

به مرور زمان به دلیل نشت مقدار کمی خون از رگ های واریسی به داخل پوست در ناحیه اطراف قوزک پا، رنگ قهوه ای ایجاد می شود.

زخم پا

در موارد پیشرفته امکان ایجاد زخم های واریسی در اطراف قوزک پا وجود دارد. زخمهای وریدی مزمن و اغلب عود کننده هستند  و نیاز به زمان نسبت طولانی و مراقبتهای ویژه جهت بهبودی دارند.

درمان واریس در چه مواردی ضروری است؟

علائم واریس وجود دارد

وجود علامت درد ، سنگینی ، خارش پوستی و گرفتگی عضلات در زمان خواب مثل زنگ خطر است . هر چه زودتر اقدام شود نتیجه به لحاظ کیفیت و کمتر بودن عوارض بجای مانده از بیماری بهتر خواهد بود.
علائم واریس با پیشرفت بیماری ، تشدید می شود و نیاز به توجه دارد .

بهبود عوارض جدی واریس

وقتی درمان به زمانی موکول می شود که به ناچار بایستی درمان انجام شود. برای مثال زخم وریدی مزمن بوجود می آید که چند ماهی است روی پا بوده و اکنون نیاز به پیگیری دارد .تغییر رنگ پوست و خونریزی واریس از دیگر مواردی است که بایستی زودتر پیگیری شوند.

جلوگیری از عوارض محتمل برای افرادی که در معرض خطر بروز عوارض هستند

  • در خانمهایی که واریس دارند و می خواهندشوند درمان واریس از اهمیت خاصی برخوردار است . عدم درمان واریس می تواند با بروز لخته خون در بارداری یا در زمان زایمان همراه باشد.
  • در افرادی که قرار است عمل تعویض مفصل لگن انجام دهند. یکی از عوارض و مشکلاتی که بعد از عمل تعویض مفصل ممکن است برای بیماران بروز کند ، لخته خون در پا است که برای پیشگیری از این مورد به بیمارانی که واریس دارند توصیه می شود قبل انجام عمل ارتوپدی سنگین ، ابتدا واریس را درمان کنند.

درمان واریس در این موارد می تواند انجام نشود

واریس در مراحل اولیه باشد

ممکن است پزشک معالج صلاح بداند بجای درمان لیزری از روشهای مراقبتی استفاده کند. برای مثال از بیمار بخواهد توصیه های ذیل را انجام دهد و در ۶ ماه آینده مجدد بررسی انجام دهد :

  • وزن کم کند
  • فعالیت بدنی داشته باشد
  • نرمش برای تقویت عضله ساق پا انجام دهد
  • جوراب واریس بپوشد
  • برای بیمار دارو تجویز کند

در مراجعه پس از۶ ماه مجدد معاینه دقیق و سونوگرافی انجام می شود اگر روند بیماری با این اقدامات تغییر کرده باشد و وضعیت بهتر شده باشد از بیمار درخواست می وشد همین توصیه ها را ادامه دهد و سالانه یکبار برای بررسی مراجعه کند ولی اگر این توصیه ها موثر نباشند با توجه به روند پیشرفت بیماری، اقدام درمانی موثر برای بیمار تشریح می شود.

رگهای ریز عنکبوتی

برای این رگها در بین مردم به نام واریس ریز معروف هستند، درمان ضروری نیست درمان برای بهبود ظاهر پا انجام میشود ولی این رگها برای سلامتی ضرری ندارند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.