در درمان واریس پا کدام روش به شما توصیه می شود؟

واریس گرفتگی نیست بلکه گشاد شدن و شل شدن جداره رگ هاست . درمان واریس یعنی مسدود کردن رگهایی که خون را برعکس و رو به پایین می برند .پس از مسدود شدن رگهای نارسا خون از مسیر درست و از طریق رگهای سالم به سمت قلب  هدایت می شود .

هزینه بستگی به وسعت رگها و روش انتخابی پزشک دارد. روش استاندارد درمان رگهای عنکبوتی تزریق یا اسکلروتراپی است و اگر رگهای ریز پراکنده در پای شما زیاد باشد از لیزر مویرگی هم استفاده می شود. تعداد جلسات بین ٢-٣ جلسه با فاصله ۴-۶ هفته خواهد بود

دارو یا محلول مورد استفاده در اسکلروتراپی پولیدوکانول و  فیبرووین است که در غلظت های مختلف به شکل فوم یا مایع  و با استفاده از سوزنهای ریز به داخل رگ تزریق میشود.  حالت فوم یا کف اثر قوی تری دارد و در ترکیب دارو  با گازCO2 استریل بدست می آید. محلول مورد استفاده در تزریق باعث التهاب  و بسته شدن جدار رگ می شود . بدن انسان بمرور رگهای مسدود شده را جذب می کند.

برای درمان واریس پا وقتی به پزشک مراجعه می کنید لازم است به شکل دقیق و شفاف مشکل و خواسته خود را بیان کنید. اینکه پادرد دارید؟کدام قسمت  پا درد می کند و در چه مواقعی درد شروع می شود؟ پزشک با تجربه و مهارتی که دارد پس از گرفتن شرح حال، معاینات لازم را انجام و در صورت لزوم تستهای تشخیصی  مانند سونو گرافی بعمل آمده و در نهایت به  تشخیص دقیق خواهد رسید.

با توجه به اینکه مسئله بیمار جنبه درمانی دارد یا زیبائی پاها مدنظر است و یا اینکه هر دو مسئله زیبائی و درمانی دغدغه بیمار است روش درمانی مناسب مشخص می شود.

روشهای مختلفی برای درمان واریس عنکبوتی و واریس طنابی وجود دارند که پزشک بر مبنای تشخیص اولیه و با در نظر گرفتن شرایط بیمار و هزینه های درمانی ، بهترین روش درمانی را پیشنهاد می کند.

در این مبحث بطور خلاصه در مورد روشهای درمانی مختلف صحبت می شود

واریس طنابی چیست ؟

این نوع واریس معمولا بعلت اختلال دریچه های لانه کبوتری ایجاد می‌شود .
از نظر ظاهری به شکل رگهای برجسته ای هستند که از سطح پوست قابل مشاهده و لمس هستند.
واریس طنابی در اصل بیماری واریس است و در صورت عدم درمان باعث بروز ناراحتی و عوارضی خواهد داشت.
لخته شدن خون در پا، خونریزی و زخم واریسی از عوارض آن هستند.
اکثر بیمه های تکمیلی برای درمان واریس طنابی از سالها قبل با کلینیک واریس دکتر اقدسی قرار‌داد دارند.

علائم واریس پا

بیمار مبتلا به واریس طنابی از درد و سنگینی پا با نزدیک شدن به ساعات پایانی روز شکایت دارد. بیش از حد معمول احساس خستگی می کند و بخاطر مچ پای متورم، براحتی کفش به پا نمیرود. انتظار می رود با استراحت و دراز کشیدن شرایط بهتر شود. با اینحال در هنگام خواب هم حس راحتی در پاها ندارد. پرش پا، بیقراری پاها و یا گرفتگی ناگهانی عضله در خواب مانع از داشتن خواب آرام می شود. خارش پوست پا به ویژه در اطراف رگهای برآمده شرایط را برای بیمار آزار دهنده می کند. عصرها پس از کار روزمره، از افراد خانواده می خواهد پاهای او را ماساژ بدهند یا روی پایش راه بروند تا شاید حس کوفتگی پاها تسکین پیدا کند.
بمرور زمان و پس از گذشت سالها اطراف مچ پا، لکه های قهوه ای شکل می گیرد و پوست اطراف قوزک، نازک و حساس می شود و بالاخره اگر به واریس رسیدگی لازم صورت نگیرد، زخم ایجاد میشود. زخم مزمنی که به سادگی بهبود نمی یابد.

نتیجه مورد انتظار از درمان واریس طنابی

بیماری که سالها درگیر مشکلات ناشی از واریس بوده، می خواهد رگهای برجسته روی پا برطرف شود درد، سنگینی پا، خارش پوست و بی قراری پاها را فراموش کند، رنگ قهوه ای اطراف مچ سفید شود و ورم پا رفع شود.
سوال این است که آیا همه انتظارات بیمار براورده خواهد شد ؟

۱-رگهای برجسته که در حالت ایستاده مشخصند پس از درمان کاملا برطرف می شوند.

۲- پوست قهوه ای رنگ اطراف مچ پا معمولا تا چند ماه پس از درمان بهتر می شود ولی کاملا رفع نمی شود چون به مرور زمان بخاطر واریس خونریزیهای میکروسکوپی در پوست باعث رسوب ترکیبات رنگی در پوست شده و مثل خالکوبی به پوست رنگ داده اند.

۳- رگهای عنکبوتی معمولا با درمان واریس طنابی از بین نمی روند و در افرادی که مایلند این مویرگها هم برطرف شود بایستی فوم اسکلروتراپی و لیزر سطحی بکار گرفته شود.
۴-درد، سنگینی، خارش پوست، کرامپ های نیمه شب خاتمه می یابد.

روشهای درمان واریس طنابی

درمان واریس شدید با مسدود کردن رگ یا حذف کامل رگ از سیستم گردش خون انجام می شود. این روشها بمرور پیشرفت هایی داشته و از شدت آسیب به بافتهای مجاور ورید واریسی و وسعت عمل کم شده است بنحویکه امروزه بسیاری از روشهای متداول به صورت کلینیکی انجام می شوند .

لیزر واریس طنابی

این روش درمانی با نام لیزر عروقی، لیزر درون رگی واریس (EVLT) ، لیزر اندوواسکولار واریس شناخته می شود . طول مسیر ورید آسیب دیده با بکارگیری انرژی حرارتی لیزر مسدود می شود و بیمار احساس درد و ناراحتی در حین انجام درمان نخواهد داشت. طول مدت درمان ۴۵ دقیقه است. در این روش از بی حسی موضعی استفاده می شود و دوره نقاهت کوتاه، نداشتن جای برش جراحی و بخیه از مزیت های این روش در مقایسه با جراحی واریس است.

رادیوفرکانسی واریس طنابی

این روش که به اختصار به نام RFA و یا روش اندوواسکولار رادیوفرکانسی معرفی می شود هم با کمک انرژی امواج رادیویی دیواره رگ را از داخل جمع و باعث بسته شدن رگ می شود .

روشهای درون رگی شامل بر لیزر یا رادیوفرکانسی بیهوشی نیاز ندارند. این ویژگی یک مزیت بزرگ محسوب می شود چون خطرات بیهوشی و عوارض داروی بیهوشی را ندارد. یک روز پس از درمان با این روشها بیمار می تواند زندگی عادی خود را داشته  و فعالیتهای روزمره را شروع کند.

فوم اسکلروتراپی با هدایت سونو در درمان واریس طنابی

وقتی عروق ریشه ای زیر پوست هستند واز روی پوست قابل لمس و مشاهده نیستند . برای رفع عروق ریشه ای از لیزر و یا اسکلروتراپی استفاده می کنیم در این موارد لازم است اسکلروتراپی یا لیزر با کمک سونوگرافی انجام شود بدین ترتیب دید بهتری از واریسهای داخلی داشته و کار درمان به نحو بهتری انجام می شود.

میکروفلبکتومی واریس طنابی

برای درمان رگ های شاخه ای  که به صورت برآمدگی روی پوست دیده می شوند روشی به نام فلبکتومی وجود دارد که با بی حسی موضعی انجام می پذیرد.  این روش در کنار روش لیزر واریس برای بهبود ظاهری پا عموما استفاده می شود و می تواند راه مناسبی برای رفع برجستگی رگها باشد. در این روش برشی کوچک به اندازه یک عدس ایجاد می شود و رگ برجسته از این برش برداشته می شود .

معجزه درمان واریس به روش ترکیبی دکتر اقدسی

دکتر مهرداد اقدسی با ١٧سال تجربه در درمان بیماری لخته خون، رگهای عنکبوتی و واریسهای طنابی و آموزش تعداد زیادی متخصص ایرانی و خارجی ابداعاتی در زمینه‌ی درمان واریس داشته اند. یکی از آنها، روش ترکیبی درمان واریس طنابی پا است که با استفاده از چهار روش مختلف در یک جلسه مشکل واریس را بصورت قطعی و پایدار برطرف می کند. یک روز بعد از درمان حس راحتی در پاها و رفع سنگینی پا نوید بخش رضایت بیماران از این روش خواهد بود

درمان واریس طنابی با چسب

در این روش با چسب  مخصوصی که درون رگ تزریق می شود رگ واریسی بسته می شود. این روش از فوریه ۲۰۱۴ تاییدیه FDA اخذ کرده است و به عنوان یکی از تازه های درمان واریس پا در جهان شناخته می شود. دو مزیت این روش عبارت اند از:

۱-نیاز به تزریق مایع بی حسی دراطراف رگ وجود ندارد.

۲- هاله کبودی مسیر رگ بعد از درمان نمایان نمی شود.

با وجود این مزایا هنوز اثرات دراز مدت ( پس از چندسال ) از انجام این روش بررسی نشده است و از سوی دیگر هزینه درمان واریس با چسب در مقایسه  با دیگر روشهای درون رگی بالاتر است این امر باعث شده بیماران و پزشکان گرایش کمتری برای انتخاب این روش درمانی داشته باشند.

درمان واریس طنابی در بیماران کاندید جراحی قلب باز

در بیمارانی که  ممکن است در آینده نیاز به جراحی قلب باز پیدا کنند سعی می شود تا حد امکان ورید اصلی صافن دستکاری نشود یعنی زمانیکه اقدام به درمان واریس می شود ریشه صافن مورد تزریق و یا لیزر قرار نگیرد و فقط شاخه های منشعب واریس یک به یک توسط لیزرهای اختصاصی نقطه زن درمان شوند.

در این روش ورید صافن برای استفاده در جراحی قلب در آینده حفظ می شود ولی احتمال عود بیماری واریس در افراد تحت درمان این روش وجود دارد  و در صورت ابتلای مجدد باز هم با همین شیوه برای حفظ  ورید اصلی صافن و درمان شاخه های منشعب واریسی اقدام می شود.

جراحی واریس طنابی

روشهای اندوواسکولار به صورت مشخصی جایگزین جراحی واریس شده اند و اغلب  واریس های شدید با روشهای درون رگی به خوبی درمان می شوند. در طی جراحی واریس چند برش کوچک در مسیر رگ ایجاد می شود و رگ از این برشها خارج می شود . معمولا با بیهوشی یا بی حسی اسپاینال اینکار انجام می شود. دوره نقاهت در جراحی واریس طولانی تر است و برای انجام جراحی، بیمار در بیمارستان بستری می شود.

بهترین روش درمان واریس طنابی برای شما کدام است؟

روش درمان واریس طنابی بسته به محل ریشه و اندازه آن پس از انجام سونوگرافی و معاینه دقیق حضوری مشخص می شود.

۱-اگر ریشه واریس خیلی سطحی و کوتاه باشد فلبکتومی  انجام می‌شود.
۲- اگر ریشه واریس کمتر از ۷ سانتی متر طول داشته باشد لیزر شعاعی ۴۰۰ میکرون برای بستن واریس استفاده می شود.
۳- اگر بیش از ۷ سانتی متر باشد رادیوفرکانسی یا لیزر شعاعی ۶۰۰میکرون استفاده می شود
۴-اگر بخواهیم بدون سوزن بیحسی باشد و قطر ریشه کمتر از ۱۰میلیمتر باشد از چسب بافتی استفاده می کنیم.

چند تصویر از انواع واریس + درمان واریس پا

واریس عنکبوتی

واریس عنکبوتی همان واریس خفیف یا رگهای عنکبوتی است که به رنگ قرمز و بنفش روی سطح پوست دیده می شود. این رگها در همه نقاط پا از مچ پا تا بالای ران پراکنده هستند ولی بیشترین تجمع را معمولا در پشت زانو ، در مچ پا و کناره های زانو دارند.

علائم واریس مویرگی

معمولا این رگها فقط ظاهر پاها را متاثر می کنند و بشکل تارعنکبوتی و یا شاخه درخت روی پوست دیده می شوند. این رگها بجز پا در صورت ، قفسه سینه ، سرشانه و روی کمر هم در افرادی که پوست نازک وحساسی دارند رویت می شود.

نتیجه مورد انتظار از درمان واریس عنکبوتی

انتظار بیماران از درمان واریس مویرگی محو شدن کامل رگهای عنکبوتی است البته این حالت ایده ال است ولی معمولا حداکثر تا ۸ درصد رگها را می توان برطرف کرد و اگر بخواهیم تصویری از پا را برای شما مجسم کنیم یعنی دیگران قادر به دیدن رگهای باقی مانده نیستند اما خود شخص متوجه رگهای ریز محو می شود. البته با تدابیری می توان نتایج درمان را بهتر هم کرد ولی همواره این خطر وجود دارد که پوست صدمه ببیند لذا معقولانه است که حاشیه اطمینان در درمان رگهای ریز داشته باشیم یعنی تا جایی رگها را کار کنیم که عوارضی مثل چروک پوست  بروز نکند.

روشهای درمان واریس عنکبوتی

درمان واریس عنکبوتی در کلینیک انجام  می شود و عموما برای خانمها در سن بالای ۲۰ سال صورت میگیرد. معمولا درمان این رگها نیاز به  چند جلسه مراجعه دارد و در روشهای حال حاضر رگهای عنکبوتی بسته می شوند. توجه به رنگ پوست ، سن پوست و خاصیت کشسان و قوام پوست در رسیدن به نتایج ایده ال درمان واریس مویرگی اهمیت خاصی دارد.

اسکلروتراپی واریس عنکبوتی

اسکلروتراپی در بین مردم به نام تزریق معروف است . در تزریق واریس از ماده اسکلروزان برای بستن رگ استفاده می شود. امروزه فوم اسکلروتراپی با توجه به پاسخدهی بهتر بیشتر رواج دارد. در فوم اسکلروتراپی، ماده تزریقی با استفاده از گاز co2 استریل به شکل فوم یکنواخت در می آید و این فوم در رگها تزریق می شود. پس از چند هفته ازتزریق واریس به مرور نتیجه کار معلوم می شود و رگها محو یا کوچکتر می شوند. اسکلروتراپی در ۲-۴ جلسه روی پا انجام می شود. مقدار دارو و فواصل زمانی انجام اینکار قطعا در کیفیت نتایج  موثر خواهد بود.

درمان واریس عنکبوتی با لیزر سطحی

لیزر سطحی برا ی درمان واریس ریز که حالت پراکنده دارد بیشتر استفاده می شود . از طرفی انجام اسکلروتراپی برای بعضی از افراد توصیه نمیشود که در صورت صلاحدید دکتر، لیزر سطحی برای آنها انجام می شود. در این روش، امواج لیزر از روی پوست به رگ  هدف تابانده می شود و در اصطلاح رگها کوچک شده و در نهایت بسته می شوند.. طول موجهای مختلف در درمان واریس عنکبوتی استفاده می شوند که یکی از موثرترین انواع لیزر در این خصوص لیزر NdYAG است .این روش برای افرادی که ترس از سوزن دارند توصیه می شود ومعمولا در۲ تا ۳ جلسه با فواصل زمانی ۶ تا۱۲ هفته انجام می شود.

روش تلفیقی زیبایی دکتر اقدسی در درمان واریس عنکبوتی

در این روش بسته به نوع رگها ، جنس و رنگ پوست تلفیق سه روش فلبکتومی سوزنی، لیزر سطحی و تزریق واریس برای رسیدن به حداکثر نتیجه مطلوب استفاده می شود . مزیت این روش کاهش تعداد جلسات و کوتاه تر شدن زمان تا رسیدن به پاسخ مطلوب است.

درمان مراقبتی در مبتلایان به  واریس خفیف

در افرادی که زمینه ارثی بیماری واریس را دارند یا در مراحل اول قبل ازاینکه واریس پیشرفت کند  متوجه علائم اولیه مثل سنگینی در پا و یا برجستگی کوچک رگ می شوند و مراجعه به موقع دارند ، احتمال دارد پس از انجام سونوگرافی پزشک صلاح ببیند با اقدامات مراقبتی که به بیمار آموزش می دهد جلوی پیشرفت بیماری را بگیرد و حتی وضعیت بهتر شود و نیازی به اقدام مداخله ای درمان نباشد . در این حالت از بیمار خواسته می شود موارد ذیل را با صلاحدید دکتر انجام دهد

 • مصرف مکمل های گیاهی تقویت کننده عروق از جمله دافلون
 • پوشیدن جوراب واریس در زمانی که فرد تحرک کافی ندارد ( کارهای پشت میزنشینی و یا یکجا ایستادنی)
 • بالا نگه داشتن پاها چند بار در روز
 • انجام نرمش و تمرینات ورزشی سبک برای تقویت عضله ساق پا
 • کم کردن وزن در صورت داشتن وزن بالا
 • ترک یا کم کردن سیگار
 • استفاده از کفش با پاشنه مناسب بجای کفش پاشنه بلند برای استفاده روزانه
 • عدم مصرف قرصهای ضد بارداری البته با مشورت پزشک زنان و جایگزینی با روش مناسب دیگر برای پیشگیری از بارداری

روشهای سنتی و خانگی درمان واریس

روش های سنتی درمان واریس مثل زالودرمانی واریس، حجامت ، استفاده از انواع عصاره های گیاهی و روغنهای گیاهی مواردی است که در پیشگیری از واریس و یا کاهش درد در بعضی گروهها که امکان درمان واریس را ندارند به صورت موقت می تواند استفاده شود اما قبل از انجام بایستی با پزشک مشورت لازم صورت گیرد.  این روشها در مقالات دیگر به تفصیل شرح داده می شوند.

خلاصه نکات مهمی از گاید لاین NICE در مورد درمان واریس طنابی:
١- درمان واریس طنابی که نارسایی مشخص ورید صافن دارد در مرحله اول استفاده از endothermal ablation توسط لیزر یا رادیو فرکوونسی است.
اگر بدلیلی امکان نداشته باشد فوم اسکلروتراپی با گاید سونو و در اخر جراحی پیشنهاد میشود.
٢- اگر بیماری واریس طنابی دارد و امکان انجام درمان اندوواسکولر وجود دارد به هیچ وجه پیشنهاد جوراب واریس بجای درمان اساسی نکنید.
٣- در صورتیکه بیماری دچار تغییرات پوستی در ناحیه ساق مانند اگزما و پیگمانتاسیون شده است احتمال واریس طنابی مطرح است و لازم است بررسی شود.
۴-اگر با زخم اطراف مچ پا مواجه شدید حتما به فکر نارسایی وریدی باشید و درخواست سونوگرافی دقیق بکنید.

جهت مطالعه بیشتر به سایت ncbi مراجعه نمایید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
49 نظرات
 1. serveh ziaii می گوید

  خانمی ۳۰ساله هستم. ۵-۶ ماهه پاهام رگهای قرمز کوچیکی که تو بعضی قسمتای اطراف زانو و ران و ساق مجتمع شدن درآورده. که رگهای پشت ساقم تیره تر و متمایل به آبی هستن.
  به محض ۵ دقیقه سرپاوایسادن ، پام وحشتناک درد میکنه. باید زود زود بشینم. یه بار زالو گرفتم.برای سرکارم جوراب واریس می پوشم.
  برای درمان باید چیکار کنم؟ خیلی عذاب میکشم هم از دردش و هم ظاهرش. راستش از این عمل هام میترسم شنیدم خیلی درد داره

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام و روزتون بخیر
   استفاده از جوراب واریس خوب است اما فقط به کاهش درد کمک می کند و تاثیری بر ظاهر پایتان ندارد. روشهای درمانی رگهای عنکبوتی درد زیاد و غیر قابل تحملی نیست و دلیلی برای نگرانی نخواهد بود. زالو درمانی تاثیر معکوس روی زیبایی پایتان خواهد داشت. از آنجاییکه درد در پا دارید بهتر است برای تعیین نوع جوراب مناسب و نیز مشاوره برای اطلاع از وضعیت عروق پا به پزشک مراجعه کنید. می توانید از شعبه مدائن برای روزهای یکشنبه ۰۲۱۶۶۴۶۵۳۵۵و یا از کلینیک فرمانیه ( کلینیک درمان واریس ) ۲۲۸۱۹۲۷۶ وقت مشاوره بگیرید

 2. مژده صفری می گوید

  به تازگی در ساق پای من رگ های سبز و همچنین عنکبوتی ظاهر شده و با توجه به اینکه ابتدای این بیماری است . میخواهم برای درمان ان اقدام کنم, لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام و روز بخیر. لطفا عکس از ساق پایتان به سایت به صورت فایل پیوست در قسمت از دکتر بپرسید ، یا در واتس اپ به شماره ۰۹۳۵۱۸۰۲۲۸۸ (با ذکر نام ) ارسال بفرمایید تا به صورت انلاین ویزیت و برای اقدام به درمان راهنمایی شوید

 3. احمدی می گوید

  لطفا در مورد روش میکرو فلبکتومی توضیح دهید

 4. اقدس عابدینی می گوید

  سلام خانمی هستم ۳۶ ساله، شغل من آرایشگری است و مبتلا به واریس شده‌ام. برای درمان آیا به جز روش جراحی روش بدون عارضه و راحت‌تری هم هست؟ لطفا راهنمایی کنید.

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   بله در حال حاضر روشهای راحت بدون دوره نقاهت برای درمان وجود دارد که بسته به معاینه و انجام سونوگرافی داپلر به شما توصیه خواهند شد به عنوان مثال روش لیزر واریس یا حذف رگها با امواج رادیو فرکوونسی را می توان نام برد. این روشها بدون بیهوشی به صورت سرپایی در کمتر از یکساعت در کلینیک انجام می شود و شما از فردای روز درمان می توانید سرکارتان حاضر شوید و محدودیتی ایجاد نمیکند. برای راهنمایی و مشاوره بیشتر لطفا در واتس اپ این شماره اقدام فرمایید ۰۹۳۵۱۸۰۲۲۸۸

 5. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

  سلام و روز بخیر. لطفا عکس از ساق پایتان به سایت به صورت فایل پیوست در قسمت از دکتر بپرسید ، به شماره ۰۹۳۵۱۸۰۲۲۸۸ (با ذکر نام ) ارسال بفرمایید تا به صورت انلاین ویزیت و برای اقدام به درمان راهنمایی شویدو

 6. محمد رضا می گوید

  با سلام و احترام
  آقای دکتر
  من چندین سال است که گرفتار واریس شدید پا هستم متاسفانه تا کنون برای درمان آن اقدامی ننموده ام .البته باید عرض کنم من هیچ گونه دردی در پاهایم حس نمیکنم ولی به طور خیلی محسوس پاهایم ورم دارد.تقاضای من از جنابعالی مشاهده عکسها و مشخص نمودن نوع درمان پیشنهادی و هزینه آن میباشد.پیشاپیش از حسن توجه شما کمال تشکر را مینمایم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام- پای شما واریس طنابی و ریشه دار دارد . درمان پیشنهادی به شما روش درون رگی رادیوفرکانسی است .هزینه براساس بیمه مشخص می شود و شماره تماس شما به پذیرش برای اعلام هزینه منتقل شد

 7. مریم احمدی می گوید

  سلام و عرض ادب بنده پام جراحی استیریپنگ کردم سه شب پیش با درد شدید از خواب بیدار شدم فکر میکردم عقرب پام نیش زده چون سوزش همراه با درد بود پام نمیتونستم از شدت درد تکان بدم روز بعد بهتر شد ولی با ایستادن و راه رفتن درد شدید میشد واحساس میکردم چیزی داره تو پام راه می ره درد از پشت ساق پام از پایین تا زانوی پام کمی سوزش مثل گاز گرفتن مورچه احساس میکنم میخواستم بدونم نظرتون در رابطه با پای بنده لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   بمرور برطرف می شود . بهتر است با پزشک معالج خود مشورت کنید

 8. محسن می گوید

  سلام آقای دکتر.میخواستم بدونم صافی کف پا تویه زودتر ب وجود اومدن واریس و رگ های عنکبوتی تاثیر داره؟!شغلمم آرایشگریه ک مدام سر پا ایستادم.
  چند راه کار وجود داره برایه پیشگیری از واریس؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   کف پای صاف می تواند موثر باشد چون فشار بیشتری به ساق پا وارد می شود. کفی مناسب سفارش دهید و در دمپایی یا کفش محل کارتان کفی مناسب بگدارید که فشار کمتری را متحمل شوید. در ضمن نرمشهایی مثل ایستادن روی پنجه و بعد پاشنه پا- خم و راست کردن پاها از ناحیه مچ در حالت نشسته را انجام دهید. پیشگیری از یبوست – حفظ و زن متعادل برای شما مناسب است . می توانید در روز های پر کار ، از جوراب واریس کلاس یک زیر زانو هم استفاده کنید

 9. کیمیا می گوید

  سلام . چندین سال پیش درد مبهم که با ایستادن و نشستن شروع می شد با دفع ..‌ و ی گرفتگی و درد شدید که شبها وقتی خواب بودم سراغ می اومد و چندبار از شدت درد بیهوش شدم . درد در زمان پریودی . تشخیص اندومتریوز و فیبرم و ادنومیوزیس و چسبندگی در من دادند . ولی وقتی از درد مبهمی که تو خواب میگیره دکترها کاملا حیرت می کردند . من همیشه درد و احساس گرفتگی تو ماهیچه های پام دارم 😭 جراحی کردم لاپاروسکوپی شدم و خانم دکتر حقگو بعد از جراحی گفتند که احتقان شدید کف لگن داشتم که هر رگ به قطر انگشتان دست شون بود . الان دو ماه میگذره و بشدت کمر درد و پا درد دارم کمر به پایین من و دیونه کردم . چه کنم آقای دکتر . آیا عوارض بستن رگها کمر درد هستش و همچنین هنگام چهار زانو نشستن بغل رون پام یا همون قلفک پام بشدت درد میکنه …. راهنمایی م بفرمائید. متاسفانه دکترم هیچ توضیحی برای این کمردرد و پام نداره

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   احتمال واریس لگن مطرح است ،باید بررسی شوید
   واریس لگن میتواند درد لگن و حتی پاها ایجاد کند
   که این درد با نشستن و ایستادن طولانی مدت تشدید میشود
   با کلیه مدارک پزشکی حضوری مراجعه نمایید برای تعیین وقت با شماره ۰۲۱۲۲۸۱۹۲۷۶-۷ تماس بگیرید

 10. محمد می گوید

  سلام آقای دکتر ۳۱ سالم هست و مدت زیادی هست هفته ای سه بار تقریبا والیبال بازی میکنم چند روزی هست کناره های ساق پای راست و داخل ماهیچه درد میگیره موقع بازی کردن حتی هنگام نشستن در دستشویی درد میگیره، مشکل از کجاست با تشکر

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   علل بروز درد خیلی متفاوت است در صورت تدام با متخصص روماتولوژی مشورت کنید

 11. علی می گوید

  سلام بنده واریس در پایین تر از مچ هر دو پا دارم که رگ های ریز مبتلا شده و بنفش رنگ شده است.پایین از مچ پا در هر دو طرف هر پا…اگه با لیزر درمان شود تا چه مدت بیماری بازگشت نمی کند ؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   زیر مچ بخوبی درمان قطعی نمیشود و بازگشت دارد

 12. سجاد می گوید

  با سلام:
  آقایی ۴۶ ساله و ۲۶ سال سابقه واریس پا و همین اندازه سابقه پوشیدن جوراب واریس. درخواست درمان واریس پا دارم. ساکن شهرستان هستم. لطفا :
  ۱- مدت زمان درمان ۲- هزینه درمان را اعلام فرمایید. ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام با توجه به عکس، واریس شما از نوع عمقی و ریشه دار است که برای پیشگیری از عوارض احتمالی بهتر است درمان شود .

   درمان با تلفیق روش لیزر درون رگی و فلبکتومی یا اسکلروتراپی برای شما انجام خواهد شد . نیاز به بیهوشی ندارد و شما می توانید از فردای روز درمان سر کار بروید .

   مدت زمان انجام درمان ۴۵ دقیقه است و روز بعد درمان چک بعد درمان در مطب انجم می شود تا با خیال آسوده به شهر خود برگردید . (چون از شهرستان می اید در نظر داشته باشید که دو روز متوالی تهران باشید ). تلفن شما به واحد پذیرش جهت اعلام هزینه و بقیه مقدمات اعلام شد

 13. فاطمه دارابی می گوید

  باسلام و خسته نباشید
  بنده ۲۰ سال سن دارم ۳ ماهه مشغول به کارهستم تحرک کافی داشته اما اخیرا متوجه رگ هایی پشت پای خود و روی ران پا شده ام
  خیلی نگران و ناراحتم لطفا راهنماییم کنید
  باتشکر از پیگیری و حمایت شما

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام . داشتن وزن متعادل- ورزش و تحرک کافی- خوردن میوه و سبزی به اندازه کافی و مایعات می تواند برای شما مناسب باشد . این رگها بیشتر جنبه زیبایی دارند و اگر از نظر ظاهری مشکل ایجاد کردند قابل برطرف شدن با لیزر سطحی یا اسکلروتراپی بسته به قطر رگ هستند

 14. سمیه می گوید

  با سلام اقای دکتر من خانم هستم شغلم نشسته هست. ۳۵ سالمه‌ . و تا حالا سابقه زایمان هم نداشتم. رو ناحیه بالایی و خارجی ران ها رگ های ریزی زیادی میبینم. در سایر قسمت ها نمیبینم.من چه جوراب واریسی استفاده کنم ‌ . ایا جورابی استفاده کنم که هم ساق پا را بگیرد و هم روی رگ های روی ران را؟ میشه راهنمایی بفرمایین. و چه مدت بپوشم که خوب شه. ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   تحرک کافی کنترل وزن تغذیه سالم کنترل یبوست احتمالی برای شما توصیه می شود

   جوراب روی این رگهای ریز تاثیر چندانی ندارد

 15. احد می گوید

  با سلام میخواستم ببینم ایا واریس در عکسهایی که برای شما ارسال کردم برای همیشه قابل درمان است واین چه نوع واریس است

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   با توجه به عکس ارسالی به نظر می رسد واریس طنابی مبتلا شدید . قابل برطرف شدن با روش لیزر درون رگی وفلبکتومی است ظاهر پا خیلی بهتر می شود و از عوارض واریس با این روش درمانی پیشگیری می شود . درد و سنگینی پا ناشی از واریس برطرف می شود.لازم است پس از درمان رعایت های پیشگیرانه مانند کنترل وزن
   کنترل یبوست احتمال
   ورزش هوازی مرتب و … رعایت کنید قرار نیست بیماریها در فردیکه دقت و کنترل لازم را دارد. مجددا پیدا شوند.

 16. مهرداد بلالی می گوید

  سلام و عرض ادب
  جناب دکتر اول از همه ممنونم بابت لطفتون
  خدمتتون عرض کنم مقداری مه کم بیشتر زیر پا(هردو) دقیقا پاشنه پا روی زمین قرار میدم درد داره — دوم اینکه واریس مچ پا بیم‌هایت دارم رگ های سیاه که همیشه دور ور مچ پا تورم و درد داره مخصوصا که بعد ورزش که میام صبح دیگه باید ده دقیقه خانم محترم لطف همیشگی منه هر دو مچ پا رو نرمش و بمالند تا درست بشه و اینکه تورم و درد داره–
  ضمنا عکس مچ پا گرفتم هر دو به جهت مشکل استخوانی و جهت خار پاشنه که میگن البته شکر خدا موردی نیست
  فیزیوتراپی هم رفتم ده جلسه تا میرفتم خوب بود و اینکه پاها رو بالا نگه میدانم خوبه عالیه سبک میشه انگار …
  حالا مامان دستور می‌دهد برم آم ار ای
  نمی‌دونم لطف کنید دستور بدین چیکار کنم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   گمان نمیکنم مشکل شما واریس باشد
   بد نیست با روماتولوژیست هم مشورت کنید

   و حضوری مراجعه شود

 17. نیکو می گوید

  با سلام . خانمی ۳۲ ساله هستم که از چند سال پیش مویرگ های عنکبوتی روی پام ظاهر شده و الان خیلی بیشتر شده و به شکل رگ های بنفش پشت ران پا در اومدن و دیگه خیلی نمی تونم سر پا بایستم ، لطفا بفرمایید در دوران شیر دهی از چه روشی می تونم استفاده کنم و یا تا یکسال دیگه چطور بیشتر نشه ؟ با سپاس از شما

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   در زمان ایستادن طولانی جوراب پیشگیری بپوشید. بهتر است ورزش کنید و اگر در دروه بارداری دچار اضافه وزن شده اید ان را کاهش دهید. در ضمن اگر کمتر از شش ماه از زایمان گذشته ممکن است این رگها خود بخود کم شوند. پس از شیردهی می توانید برای اسکلروتراپی مراجعه بفرمایید

 18. مریم نیکزاد می گوید

  رگهای عنکبوتی دارم نیاز داره برطرف شه از نظر زیبایی؟؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   در خصوص جنبه زیبایی ، ضرورت درمان ندارد اگر شما ناراضی باشید و فکر کنید پایتان را متاثر کرده می شود با اسکلروتراپی یا لیزر سطحی برطرف شوند اما انچه در عکس مشخص است خیلی کم است و بهتر است فعلا دستکاری نشود

 19. ایدا مقدم می گوید

  با سلام اسکروتراپی در زمان شیردهی میتوان انجام داد؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   بهتر است در زمان شیردهی اسکلروتراپی انجام نشود. و همچنین در چند ماه اول پس از زایمان انتظار می رود مقداری از رگها به مرور محو شوند.

 20. حمیدرضا یاوری می گوید

  سلام. مرد ۳۳ ساله هستم. کارمندم که روزانه حدود ۶ ساعت روی صندلی مینشینم. تحرک کافی ندارم. مدت سه ماهه که زیر ناخنهای دستم رنگ بنفش یا کبود هست. روی مچ پاهایم رگ های بنفش کوچکی میبینم. الان بر روی ران پای راستم نیز این رگها دیده می شوند. آیا واریس می باشد یا سرطان خون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   نه واریس است نه سرطان خون

   به پزشک متخصص داخلی شهرتان مراجعه کنید.

 21. ایلار می گوید

  سلام من مدتی است رگ های بنفش عنکبوتی شکل روی ران پا و پشت زانو درآوردم همراه با سنگینی پا، آیا من جوراب باید بپوشم و چه نوع جوراب واریسی و آیا با پوشیدن جلوی رشد رگ های عنکبوتی گرفته میشه ؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام / پوشیدن جورابواریس به رفع خستگی و سنگینی پا در صورت وجود نارسایی وریدی کمک شایانی خواهد کرد اما در پیشگیری از پیشرفت شیکه کویرگی و یا رفع آن نمی تواند تاثیر گذار باشد . برای کاهش شدت خستگی و سنگینی جوراب زیر زانو کلاس یک می توانید استفاده کنید

 22. محمد ش می گوید

  سلام.رگ بالای شقیقه سمت راست اکثر مواقع ورم داره.سر درد هم دارم.چشم راستم هم ضعیف شده

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   برای چشم به چشم پزشک مراجعه بفرمایید و سردرد احتمال دارد بخاطر چشم شما باشد / رگ اهمیتی ندارد

 23. سمیه حسینی می گوید

  با سلام و وقت بخیر
  آقای دکتر با توجه به این تصاویر بهترین درمان چه می باشد ؟
  با تشکر

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   حساس نباشید این رگها مقاوم به درمان هستند و اساسا در ناحیه کنار مچ در اغلب افراد دیده می شوند نیاز به دستکاری احساس نمی شود و بهتر است به انها توجه نکنید فعالیت بدنی و وزن متعادل به زیادنشدن این رگها کمک می کند. اگر خیلی زیاد شدند و دیگر از نظر زیبایی قابل تحمل نبود روش اسکلروتراپی می تواند برای شما انجام ود . الان نیاز نیست

 24. Masume می گوید

  سلام وقت بخیر
  من یک هفتست که در شدید در دوتا ساق پا دارم و نزدیک مچ یک پام رگ های عنکبوتی مشاهده کردم ۳۰ سالمه و شاغل هستم میخواستم بدونم علت درد پاهام وایس هست؟ و اینکه لیزر انجام بدم رفع میشه؟ چه کار دیگه میتونم انجام بدم خیلی نگران هستم
  این عکسارو صبح گرفتم و رگ ها کمرنگ شدن شبها خیلی پر رنگ میشه
  ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   درد با این کیفیت به این رگها مرتبط نیست و اساسا این رگها در مچ پای بسیاری از افراد مشاهده می شود .

 25. پارسا صدر می گوید

  با سلام . بنده بعلت سردرد چند روزی دچار مشکل شده بودم و با استفاده از مسکن سعی در بهبود این مشکل بودم ولی از دیروز متوجه متورم شدن رگهای کنا شقیقه هایم گردیدم و کاملا مشهود است . لذا خواهشمند هستم در این خصوص بنده را راهنمایی فرمائید

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   پرهیز از استرس به شما توصیه می شود . ریلکس باشید و به این رگها اهمیت ندهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.