درمان واریس با دکتر اقدسی – استاد بیماریهای ورید

درمان واریس پا به روشهای مختلفی مانند فلبکتومی ، اسکلروتراپی و لیزر اندوواسکولار انجام می گیرد در میان این روشها درمان خانگی جایگاه ویژه ای در کنترل علائم بیماری دارد. روشهای نوین درمان  نیز از جمله clarivein و sonovein مطرح شده اند .

سوالات مهمی مانند : درمان واریس چه ضرورتی دارد ؟ آیا درمان واریس قطعی و بدون بازگشت است ؟ همواره دغدغه ذهنی بیماران است .

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی درمان دائمی واریس بپردازیم

به روزترین روش، اکوتراپی یا sonovein که با کمک گرفتن از امواج سونوگرافی و بدون نیاز به سوزن  است. در این  روش از خارج بدن امواج به داخل رگ واریسی تابانده و رگ معیوب واریسی مسدود می شود. اطلاعات بیشتر و فیلم درباره sonovein را در همین مقاله ملاحظه نمایید.

انواع بیماری واریس مانند واریس عنکبوتی و واریس طنابی هیچگونه ارتباطی با قلب ندارند. یعنی اگر فردی دچار واریس پیشرفته ای باشد بعلت واریس دچار بیماری قلبی نخواهد شد.

قرص آسپرین داروی مسکن درد، ضد التهاب و ضد لخته پلاکتی است. از اثرات دیگر این دارو کاهش بروز سرطان کولون نیز گزارش شده است. هر دارویی جایگاه مصرف خاص و عوارض مربوط به خود را دارد مثلا یکی از عوارض شناخته شده آسپرین خونریزی گوارشی است. با توجه به فواید و عوارض می توان گفت که آسپرین داروی خوبی برای درمان واریس نیست.

معمولا بعد از درمان واریس مویرگی و طنابی به بیمار توصیه می شود برای مدتی از جوراب واریس استفاده کند. ادامه موضوع را در کلیپ زیر ببینید ….

درمان دارویی واریس پا

در درمان واریس پا یکی از سوالات اکثر بیماران این است که آیا واریس درمان دارویی دارد؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم، بله و خیر !

داروها می توانند علایم بیماری مانند خستگی درد و تورم مچ را تا حد زیادی کاهش داده و از پیشرفت بیماری جلوگیری کنند ولی هیچ دارویی نمی تواند رگ برجسته واریسی را از بین ببرد .

نمونه‌هایی از داروهای موثر در درمان دارویی واریس پا عبارتند از:

 • قرص  ونوگل venogol
 • قرص دافلون  daflon
 • قرص فیتوون  phytoven
 • قرص ونوویتال veinovital

نحوه مصرف عوارض جانبی و انواع قرصها را در مقاله قرص واریس در وب سایت دکتر مهرداد اقدسی بخوانید.

مراحل درمان واریس پا از پذیرش تا ترخیص

تکنیکهای پیشرفته درمان واریس همگی به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری هستند. بیمار مراجعه کرده پذیرش می شود اطلاعات و پرسشنامه اولیه پزشکی تنظیم شده و کلیه اقدامات بعدی از جمله درمان بیمار  در زمانی کمتر از یک ساعت انجام می پذیرد.

فیلم زیر مربوط  به پذیرش تا ترخیص بیمار و در کلینیک واریس دکتر اقدسی تهیه شده است:

درمان واریس طنابی (واریس برجسته )

درمان واریس پا از نوع طنابی باید توسط پزشکان متخصص در این حوزه به انجام رسد.

پیش رونده بودن واریس طنابی و روش های درمانی

فوم اسکلروتراپی واریس طنابی

درمان واریس پا با اسکلروتراپی برای بهبود واریس‌های شاخه ای  به‌کار گرفته می‌شود این واریسها ممکن است در سطح پوست مشاهده شده و یا در عمق قرار داشته باشند.

انجام دقیق فوم اسکلروتراپی برای واریسهای شاخه ای عمقی نیاز به سونوگرافی دارد. دستگاه سونوگرافی برای ایجاد دید بهتر و مشاهده وریدهای آسیب‌دیده مورد استفاده قرار می گیرد .

کنترل استرس با تلفن همراه حین درمان واریس پا

میکروفلبکتومی

در کنار درمان واریس پا با لیزر، دکتر درمان واریس می‌تواند از روش دیگری نیز برای زیبایی هرچه بیشتر پاها استفاه کند که به این روش‌ها فلبکتومی می‌گویند. در میکروفلبکتومی که از جمله‌ راه‌های درمانی واریس طنابی شاخه ای محسوب می شود برش‌های کوچکی توسط پزشک ایجاد خواهند شد. سپس رگ‌های برجسته از طریق این برش‌ها خارج شده و حذف می‌شوند.

خارج کردن رگ های برجسته از طریق برش های کوچکی که توسط پزشک ایجاد می شوند

درمان با چسب

از دیگر راهکارهایی که برای درمان واریس طنابی از آن بهره می‌‌برند، استفاده از چسب برای بهبود واریس طنابی است. در این روش چسبی خاص به فضای داخلی وریدهای واریسی تزریق خواهد شد. به این ترتیب هدایت خون از طریق این نوع رگ‌های آسیب‌دیده قطع می‌شود. برخی مزایای این روش درمانی عبارتند از:

 • بدون نیاز به تزریق مواد بی‌حس‌کننده در اطراف رگ‌ها
 • بدون ظهور کبودی در طول رگ‌ها پس از درمان

از آن‌جایی‌ که چسب واریس پا به تازگی گسترش یافته و هزینه‌های آن نسبت به هزینه درمان لیزر واریس پا بالاتر است، پزشکان و مبتلایان به اختلالات واریسی تمایل کمی به انجام آن دارند.

درمان واریس با چسب

جراحی واریس طنابی

برای درمان واریس پا از نوع طنابی، جراحی‌هایی نیز وجود دارند که اغلب در درمان واریس‌های شدید به‌کار گرفته می‌شوند. در این نوع جراحی‌ها پزشک با ایجاد برش‌های مختلف، وریدهای آسیب‌دیده را خارج می‌کند.

جراحی واریس طنابی

عمل واریس پا به زبان ساده، خارج کردن رگ های واریسی است. پزشک متخصص برای درمان واریس معمولا دو یا چند برش بر روی پوست در نزدیکی سطح رگهای واریس ایجاد می­کند و رگ واریسی را از راه این برش خارج می­سازد. جراحی واریس روش قدمت دار در درمان ­واریس شدید است.

توصیه دکتر اقدسی در مورد بهترین روش درمان واریس

Clarivein یکی از جدیدترین روشهای درمان واریس

روش تلفیقی Clarivein استفاده از فیبر نازکی است که داخل رگ قرار گرفته و با دور تند می چرخد و با چرخش سریع جداره رگ را بصورت مکانیکی از درون تخریب می کند و در حین چرخش محلول اسکلروتراپی را نیز به داخل رگ تزریق کرده که باعث تخریب شیمیایی بیشتر می شود. یعنی بصورت تلفیقی از روش فیزیکی و شیمیایی عمل می کند .

روش تلفیقی clarivein برای درمان واریس طنابی

درمان  درون رگی با لیزر EVLA و یا رادیوفرکونسی RF

در این دو روش با استفاده از امواج رادیویی و یا لیزر که توسط فیبر ظریفی به داخل رگ هدایت شده  در فضای داخلی رگ انرژی حرارتی بالایی بوجود می آید.  گرمای بالا باعث سوختن و مسدود شدن رگ می شود.

درمان لیزری و رادیو فرکوونسی واریس پا که از روش‌های اندووسکولار محسوب می شوند نیازی به ایجاد برش‌های عمیق  نداشته و  به علت دوره نقاهت کوتاه مدت و عدم استفاده از بیهوشی‌  از بهترین روش‌های درمانی واریس شناخته می شوند .

فیلم درمان واریس با رادیوفرکوونسىRF

اگر در ارتباط با نحوه درمان واریس با لیزر کنجکاو هستید و یا نگرانی‌هایی دارید، می‌توانید از طریق لینک‌ زیر نحوه انجام این نوع عمل‌ها توسط دکتر مهرداد اقدسی را مشاهده کنید .

لیزر بهتر است یا آر اف – جراحی یا تزریق ؟

هر روش درمانی در مورد خاص خودش بهترین روش است مثل اینکه بگوییم برای جابجا شدن انسان، پیاده روی بهتر است دوچرخه یا هواپیما ؟

بهترین روش درمان روش تلفیقی از همه روشها است.

به عکس زیر دقت کنید :

درمان با چهار روش تلفیقی
 1. رگ با قطر کم و پایه کوتاه که با فیبر لیزردرمان می شود
 2. فیبر RF برای درمان رگ ریشه ای بزرگ
 3. محل مشخص شده برای تزریق یا اسکلروتراپی
 4. محل مشخص شده برای جراحی ریز یا فلبکتومی

Sonovein جدیدترین روش درمان واریس پا

روش sonovein یا اکوتراپی رگ واریسی روشی است که امواج اولتراساند به روشی بسیار دقیق رگ را هدف قرار داده و با ایجاد حرارت آن را از بین می برد .

این درمان از خارج بدن و از طریق پوست انجام می گیرد به این معنی که فیبر یا کاتتری وارد رگ نمی شود. زمان درمان ۱۰ دقیقه و بدون برش و سوزن انجام می گیرد. این دستگاه حتی نیاز به محیط استریل ندارد. هزینه این درمان چندین برابر درمانهای معمول مانند لیزر می باشد .

درمان واریس عنکبوتی ( واریس های ریز)

در ادامه مبحث درمان واریس پا، قصد داریم به روش‌های درمانی مربوط به انواع خفیف این نوع اختلالات بپردازیم. واریس‌هایی که گستردگی و پیشرفت زیادی نداشته‌اند، به عنوان واریس تارعنکبوتی شناخته می‌شوند. در چنین واریس‌هایی با نگاه به پوست می‌توانید مویرگ‌هایی به رنگ قرمز یا بنفش را مشاهده کنید. این نوع واریس‌ها بیشتر در پاها ظاهر می‌شوند. با این حال می‌توانند مناطق دیگری از بدن مانند صورت، قفسه سینه، کمر و… را نیز درگیر نمایند.

درمان واریس عنکبوتی با لیزر

در درمان مویرگهای پا یا همان درمان واریس تارعنکبوتی می‌توان از لیزر بهره برد. لیزر سطحی از روش‌های درمانی است که به درمان واریس قرمز که ریز و پراکنده است کمک می‌کند. در چنین روشی پزشک بدون استفاده از سوزن، با به‌کارگیری لیزر و تاباندن آن بر نواحی که واریس تارعنکبوتی دارد، رگ‌ها را کوچک و در نهایت مسدود خواهد کرد. مدت زمان لازم برای اثربخشی کامل این درمان‌ها ۲ الی ۳ جلسه بوده که با فاصله‌های ۶ تا ۸ هفته‌ای به انجام می‌رسد. برای درمان رگ های قرمز روی ران  وساق  شکم سینه و صورت نیز از این راهکار استفاده می شود .

اسکلروتراپی مویرگهای عنکبوتی

در درمان واریس های سطحی پا یا درمان رگ های عنکبوتی، می‌توان از تزریق محلول اسکلروزان استفاده کرد. به این روش اسکلروتراپی نیز می‌گویند. در اثر تزریق مایع با فوم اسکلروتراپی به درون رگ‌ها، وریدها به مرور زمان کوچک شده و اثری از آن‌ها باقی نخواهد ماند. البته این درمان فورا اثر نمی‌کند و نیاز به زمان خواهد داشت. تعداد جلسات لازم برای دستیابی به درمان قطعی واریس پا از طریق این روش ۲ الی ۴ جلسه خواهد بود. فواصل انجام جلسات حدود  ۶ هفته است .

درمان زخم واریس پا

در مبحث درمان واریس پا سوالاتی در ارتباط با زخم‌‌های واریسی و درمان آن‌ها مطرح است. زخم واریس پا می‌تواند پس از یک آسیب جزئی در پاها به وجود آیند.این اتفاق زمانی بروز پیدا می‌کند که ورید‌های ناحیه پا دائما فشار بالایی را تحمل کرده‌اند. چنین زخم‌هایی با درمان ریشه ای واریس  طی ۳ الی ۴ هفته بهبود می‌یابند. درمان‌های زخم واریس پا عبارتند از:

 • تمیز کردن زخم و پانسمان
 • استفاده از کمپرشن همانند باندها و جوراب‌های مخصوص برای بهبود جریان خون
 • در صورت وجود عفونت، به‌کارگیری آنتی‌بیوتیک‌ها
 • درمان ریشه ای واریس با لیزر یا رادیوفرکوونسی

تاثیر مثبت استفاده از روش‌های پیشگیری از ابتلا به زخم‌های واریسی نیز توسط محققان تایید شده است. برخی از این راهکارها عبارتند از:

 • استفاده از جوراب‌های واریس
 • کاهش وزن
 • ورزش منظم
 • بالا نگه داشتن پاها
زخم واریسی

عکس واریس قبل و بعد همراه شرح حال

زن جوان نگران عود پس از درمان است

نتیجه درمان واریس طنابی خانم 33 ساله بعد از درمان اولیه که با تلفیقی از لیزر - فلبکتومی لیزری و اسکلروتراپی انجام شد.

تصویر فوق، یک ماه بعد از درمان اولیه است که با تلفیقی از لیزر – فلبکتومی لیزری و اسکلروتراپی  انجام شد و بیمار برای چک و روتوش نهایی مراجعه کرده است.

دو ماه بعد پیامکی به مشاور خود فرستادند:

“از اینکه دیگه اونا تو پام نیستن خیلی خیلی راحتم ولی میترسم دوباره برگردن.”

جواب پیامک بیمار: واریس شما خوب شد نگران نباشید نکات پیشگیرانه را که در مورد آنها با شما صحبت شده رعایت کنید.

رگهای عنکبوتی من به چه روشی درمان می شود و چند جلسه کار دارد ؟

عروق عنکبوتی پشت پاهای خانم 44 ساله

وقتی ایشان در مورد روش درمان و تعداد جلسات سوال کردند، پاسخ دکتر مهرداد اقدسی به شرح زیر بود:

“در مورد شما دو جلسه کار تلفیقی تزریق و لیزر سطحی به فاصله ۶ هفته نتیجه خوبی خواهد داشت”

بعد از یک جلسه درمان رگ های عنکبوتی پشت پا

عکس فوق، ۶ هفته بعد یعنی پس از یک جلسه است و بیمار برای انجام جلسه دوم مراجعه کرده و از نتیجه بسیار راضی بود  لذا جلسه دوم کار زیبایی برای ایشان نیاز نبود . توصیه شد سالیانه یک جلسه مراجعه داشته باشد.

البته بعضی از بیماران مایل هستند کار بیشتری انجام شود و در این حد راضی نیستند. در صورت درخواست بیمار انجام جلسه تلفیقی دوم  پاهای بیمار به مراتب زیباتر می شد.

من قصد ازدواج دارم آیا این قلمبه ها برطرف خواهند شد؟

بیمار با این رگها در تیر ماه ۱۴۰۰ مراجعه کرده بود و بسیار نگران از اینکه چون رگها خیلی برجسته هستند و حتی از روی شلوار هم دیده می شوند و به همین دلیل ازدواج خود را به تاخیر انداخته بود.

بیمار بعد از دوماه درمان
بیمار دوماه بعد از درمان

آیا قبل از هر گونه جراحی باید واریس را درمان کرد ؟

آقا حجت جوان ۳۸ ساله ای است که وزن بالایی دارد . با وجود اینکه سن بیمار بالا نیست ، واریس پیشرفته باعث بروز سیاهی و کبودی در ناحیه مچ پا شده است. بعلاوه بیمار جوان ما ، تصمیم داشته که برای عمل اسلیو معده اقدام کند در مشاوره پیش از عمل ، پزشک جراح بررسی عروق پا را در خواست می دهد و دکتر اقدسی در بررسی سونوگرافی کالر داپلر ، وجود واریس عمقی پیشرفته را تایید و نسبت به درمان اقدام صورت می گیرد. نتیجه درمان را در تصویر ملاحظه می کنید:

درمان واریس پا

درمان خانگی واریس

امروزه اکثر مردم متوجه نقش تغذیه در پیشگیری، بهبود و درمان بیماری‌ها شده‌اند. طب سنتی راهکارهای زیادی را در جهت درمان واریس ارائه می‌دهد.

 • سرکه سیب: ترکیب اصلی موجود در سرکه سیب اسید استیک است. این سرکه مواد مغذی دیگری مانند ویتامین B و C نیز دارد. به همین ترتیب گردش خون را بهبود میبخشد و استفاده از آن به عنوان درمانی برای واریس معرفی می‌شود. قراردهی پد آغشته به سرکه سیب بر روی رگهای متورم، نوشیدن آن و یا مصرف قرص‌هایی که از این ماده در ساخت آن‌‌ها استفاده شده است، گاهی به عنوان دارویی برای تسکین درد و تورم وریدهای واریسی توصیه میشوند.
 • زنجبیل: توده‌ای شکل شدن عروق و سختی رگهای واریسی به فیبرین نسبت داده می‌شود. به همین ترتیب، از بین بردن توده فیبرین می‌تواند به بهبود وضعیت افراد مبتلا به وریدهای واریسی کمک کند. مصرف زنجبیل با حل کردن فیبرینی که در رگ‌های خونی تجمع یافته، موجب هدایت صحیح خون خواهد شد.
 • لیمو: لیمو منبعی غنی از ویتامین C است و می‌تواند نوسانات فشار خون را کنترل کند. به همین ترتیب از آن در طب سنتی در درمان واریس استفاده می‌کنند. ابتدا از ۱۰ تا ۱۲ حبه سیر، خمیر تهیه کنید. آب ۲ تا ۳ لیمو را گرفته و ۴ قاشق چایخوری روغن زیتون به آن اضافه نمایید. ترکیب بدست آمده را با خمیر سیر مخلوط کرده و یک شب صبر کنید. دو بار در روز و به مدت دو ماه، وریدهای واریسی را با این خمیر ماساژ دهید.
 • فلفل: فلفل قرمز به عنوان معجزه‌ای برای واریس در نظر گرفته میشود؛ زیرا غنی از ویتامین C و بیوفلاونوئیدها است و مصرف آن باعث افزایش گردش خون، تسکین درد و تورم رگها خواهد شد.
 • دانه شاه بلوط: دانههای شاه بلوط دارای خواص ضد التهابی و ضد تورم هستند و می‌توانند تورم رگهای واریسی را کاهش دهند.
درمان خانگی واریس

نقش ورزش در درمان واریس

یکی دیگر از پیشنهادهای طب سنتی در درمان واریس، ورزش است. اگر رگهای واریسی دارید، باید بدانید که ورزش نمیتواند آن‌ها را درمان کند؛ اما برخی عوارض ناشی از این اختلال را کاهش می‌دهد. همچنین، احتمال پیشرفت این بیماری را نیز می‌کاهد.

 • پیاده‌روی: پیاده‌روی یکی از ساده‌ترین انواع ورزش‌ها است. برای انجام آن احتیاج به وسایل خاصی ندارید. آمارها نشان‌ می‌دهند که ۳۰ الی ۴۵ دقیقه پیاده‌روی روزانه، تاثیر به‌سزایی بر سلامتی دارد. هنگام راه رفتن، ماهیچهها به افزایش فشار در تمامی رگهای پا کمک میکنند و هدایت خون را بهبود می‌بخشند.
 • دوچرخه‌سواری: دوچرخه‌سواری نمایید یا از دوچرخه ثابت در باشگاه استفاده کنید. حتی اگر به باشگاه دسترسی ندارید دراز بکشید و با پاهای خود به صورت فرضی پدال بزنید. این کار سبب انقباض عضلات در پا خواهد شد. بدین ترتیب، رگهای پا تحت فشار قرار می‌گیرند و خون به قسمت‌های پایینی پا برنمی‌گردد.
 • شنا کردن: از دیگر راهکارهای طب سنتی در درمان واریس، شنا کردن است؛ زیرا در هنگام شنا حرکت پاها نه تنها شما را در آب به سمت جلو هل میدهد، بلکه انقباض عضلات مانع از بازگشت خون نیز میشوند. وقتی شنا میکنید، گاهی اوقات پاهای شما بالاتر از سطح قلب قرار میگیرد. این امر، جریان خون را در رگهای پا افزایش می‌دهد. روش ۳۰ ثانیه شنا کردن و ۳۰ ثانیه استراحت، یکی از بهترین راهکارها است.
 • لیفت پا: تمرین دیگری است که میتوانید در خانه هنگام تماشای تلویزیون به انجام آن بپردازید و نیازی به تجهیزات ندارد، لیفت پا است. برای انجام این حرکت، ابتدا چهار دست و پا شوید و سپس یک پا را بالا بیاورید و آن را به سمت بیرون بکشید. حال یک شکل L ایجاد کنید. چند ثانیه در این وضع باقی بمانید. اکنون پای خود را پایین بیاورید و دوباره حرکت را تکرار کنید. این تکنیک را ۱۰ بار با هر پا انجام دهید. سپس استراحت کنید و یک دور دیگر لیفت را انجام دهید.
 • رول مچ پا: اگر باید مدت طولانی بنشینید، جای نگرانی نیست. هنوز میتوانید تمریناتی انجام دهید که به گردش خون شما کمک می‌کنند. ابتدا پاشنههای خود را روی زمین نگه دارید، اما بقیه قسمت‌ها پای خود را بلند کنید. سپس پاهای خود را به مدت ۱۵ ثانیه در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید. حال استراحت کرده و یک دور دیگر این کار را انجام دهید.

زالو درمانی و نقش آن در درمان واریس

زالو‌درمانی یک روش طب سنتی در درمان واریس است. علائم واریس در اکثر بیمارانی که این روش را در پیش می‌گیرند، تسکین می‌یابند. زالوها روی اندام تحتانی قرار میگیرند و خون تجمع یافته در وریدهای متسع را می‌مکند. زالو به مدت ۲۰ الی ۴۰ دقیقه روی وریدها قرار میگیرد. نیش زالوها دارای خاصیت بی‌حس‌کنندگی است. بنابراین دردی احساس نمیشود. بزاق این موجودات اثر رقیق‌کنندگی دارد و سبب بهبود گردش خون خواهد شد.

زالو درمانی و نقش آن در درمان واریس

هزینه درمان واریس پا

هزینه درمان واریس بستگی به روش درمانی دارد که پزشک آن را به شما پیشنهاد می‌دهد. همان‌طور که قبل‌تر اشاره شد درمان جدید واریس پا همانند به‌کارگیری چسب، به صرف هزینه‌های بالاتری نیاز دارد. شما می‌توانید در مرکز درمان واریس در تهران با نظارت دکتر اقدسی از درمان واریس با بیمه تکمیلی بهره‌مند شوید.

نتیجه درمان واریس دائمی است؟

درمان اصولی واریس یعنی مسدود کردن ریشه بیماری و برطرف کردن برجستگی های سطحی آن.

روشهای مختلف درمان واریس از طرق مختلف این عمل را انجام می دهند مثلا در جراحی واریس  تنه اصلی رگ بیمار با برشهای نسبتا عمیق از بدن خارج می شود . یا در لیزر درون رگی فیبر لیزر از داخل واریس عمل کرده و آن را می سوزاند .

واریس درمان می شود واین رگ دوباره برنمی گردد ولی فردی که مستعد واریس است باید پیشگیری کند وگرنه واریس دیگری رشد خواهد کرد.

واریس پیشرفته دو ریشه ای در حال درمان

سوالات شایع بیماران

 

بهترین روش درمان واریس کدام است؟

درمان درون رگی واریس شامل لیزر و آراف راحت ترین، کم عارضه ترین و مرسوم ترین روش درمان واریس می باشند. نیاز به بستری ندارد فردای روز عمل بیمار می تواند سر کارش برود و نتیجه بهتری دارد.

در زمان پریود امکان درمان واریس پا وجود دارد ؟

کلیه درمان های واریس پا در دوران عادت ماهیانه قابل انجام  هستند و منعی برای آنها نیست. یعنی اگر مسافر هستید یا به هر دلیلی امکان مراجعه در تاریخ دیگری ندارید مشکلی برای درمان نخواهید داشت. از نظر بهداشتی توصیه کلی ما این است که بعد از این زمان مراجعه فرمایید.

درمان واریس پا در بارداری و شیردهی مجاز است ؟

در بارداری بهتر است درمان واریس انجام نشود مگر ضروری و به تجویز پزشک باشد. در دوران شیردهی درمانهای واریس قابل انجام هستند. در مورد تزریق یا اسکلروتراپی در شیردهی مطالعات علمی اثر بدی برای نوزاد نشان نداده است ولی  با این وجود احتیاطا بهتر است تزریق به بعد از شیردهی موکول شود .

درمان واریس پا درد دارد ؟

درد با بی حسی موضعی کنترل می شود و نیازی به بیهوشی نیست . در مورد تزریق مویرگهای عنکبوتی بی حسی با پماد های بی حس کننده مانند زایلاپی که  یک ساعت قبل از تزریق روی پوست مالیده  می شود . و در مورد لیزر واریس تزریق سرم بی حسی در اطراف رگ واریسی درمان بدون دردی ایجاد خواهد کرد .

وقتی که رگها تزریق یا لیزر می شوند چه جایگزینی دارند ؟

رگهایی که محو می شوند جزو رگهای اصلی پا نیستند  برداشتن آنها زیانی ندارد و هیچگونه صدمه ای ایجاد نمی شود . در مورد رگهای برجسته واریسی وقتی درمان میشوند جریان خون پا بهتر شده و پا ها سبکتر می شوند . در مورد رگهای عنکبوتی این رگها در واقع مویرگهای گشاد شده اند  و تاثیری در جریان پا نداشتت و وقتی درمان می شوند علائمی مانند سوزش اطراف رگ  نیز برطرف می شود .

آیا ماساژ باعث بهبود واریس می شود ؟

ماساژ تاثیری بر بهبود واریس ندارد. و باعث ایجاد واریس هم نمی شود. ماساژ در مویرگهای عنکبوتی ضرری ندارد ولی فرد مبتلا به واریس طنابی بهتر است ماساژ عمیق نگیرد چون ممکن است دچار لخته خون و آمبولی گردد .

ارزانترین روش درمان واریس کدام است؟

ارزانترین روش درمان واریس طنابی اسکلروتراپی است تزریق وسیع رگهای برجسته می تواند در تعدادی از بیماران رگها را برطرف کند ولی عود بیماری در این روش زیاد است. و بعلت حجم بالای محلول تزریقی احتمال واکنشهای ناخواسته هم وجود دارد. در کشور هند این روش متداول است.

حرف آخر…

هما‌ن‌طور که با مطالعه این مطلب متوجه شده‌اید، روش‌های مختلفی برای درمان واریس پا به وجود آمده است که در سراسر دنیا از آن‌ها استفاده می‌شود. روش درمان واریس های پا بهتر است با مشورت دکتر درمان واریس انتخاب شوند تا از گسترش و دردهای ناشی از این اختلالات کاسته شود. امیدواریم توانسته باشیم با ارائه این مقاله شما را در دستیابی به پاسخ سوال واریس پا چگونه درمان میشود یاری کرده‌ باشیم.

منبع : webmd

ممکن است شما دوست داشته باشید
52 نظرات
 1. serveh ziaii می گوید

  خانمی ۳۰ساله هستم. ۵-۶ ماهه پاهام رگهای قرمز کوچیکی که تو بعضی قسمتای اطراف زانو و ران و ساق مجتمع شدن درآورده. که رگهای پشت ساقم تیره تر و متمایل به آبی هستن.
  به محض ۵ دقیقه سرپاوایسادن ، پام وحشتناک درد میکنه. باید زود زود بشینم. یه بار زالو گرفتم.برای سرکارم جوراب واریس می پوشم.
  برای درمان باید چیکار کنم؟ خیلی عذاب میکشم هم از دردش و هم ظاهرش. راستش از این عمل هام میترسم شنیدم خیلی درد داره

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام و روزتون بخیر
   استفاده از جوراب واریس خوب است اما فقط به کاهش درد کمک می کند و تاثیری بر ظاهر پایتان ندارد. روشهای درمانی رگهای عنکبوتی درد زیاد و غیر قابل تحملی نیست و دلیلی برای نگرانی نخواهد بود. زالو درمانی تاثیر معکوس روی زیبایی پایتان خواهد داشت. از آنجاییکه درد در پا دارید بهتر است برای تعیین نوع جوراب مناسب و نیز مشاوره برای اطلاع از وضعیت عروق پا به پزشک مراجعه کنید. می توانید از شعبه مدائن برای روزهای یکشنبه ۰۲۱۶۶۴۶۵۳۵۵و یا از کلینیک فرمانیه ( کلینیک درمان واریس ) ۲۲۸۱۹۲۷۶ وقت مشاوره بگیرید

 2. مژده صفری می گوید

  به تازگی در ساق پای من رگ های سبز و همچنین عنکبوتی ظاهر شده و با توجه به اینکه ابتدای این بیماری است . میخواهم برای درمان ان اقدام کنم, لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام و روز بخیر. لطفا عکس از ساق پایتان به سایت به صورت فایل پیوست در قسمت از دکتر بپرسید ، یا در واتس اپ به شماره ۰۹۳۵۱۸۰۲۲۸۸ (با ذکر نام ) ارسال بفرمایید تا به صورت انلاین ویزیت و برای اقدام به درمان راهنمایی شوید

 3. احمد خدایی می گوید

  بهترین شیوه درمان واریس برای من چیست
  و هزینه آن چقدر است
  پای چپ آقا ۲۷ ساله

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   بهترین روش با توجه به نوع رگ مشخص می شود لطفا عکس از ظاهر پا ارسال کنید

 4. احمدی می گوید

  لطفا در مورد روش میکرو فلبکتومی توضیح دهید

 5. اقدس عابدینی می گوید

  سلام خانمی هستم ۳۶ ساله، شغل من آرایشگری است و مبتلا به واریس شده‌ام. برای درمان آیا به جز روش جراحی روش بدون عارضه و راحت‌تری هم هست؟ لطفا راهنمایی کنید.

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   بله در حال حاضر روشهای راحت بدون دوره نقاهت برای درمان وجود دارد که بسته به معاینه و انجام سونوگرافی داپلر به شما توصیه خواهند شد به عنوان مثال روش لیزر واریس یا حذف رگها با امواج رادیو فرکوونسی را می توان نام برد. این روشها بدون بیهوشی به صورت سرپایی در کمتر از یکساعت در کلینیک انجام می شود و شما از فردای روز درمان می توانید سرکارتان حاضر شوید و محدودیتی ایجاد نمیکند. برای راهنمایی و مشاوره بیشتر لطفا در واتس اپ این شماره اقدام فرمایید ۰۹۳۵۱۸۰۲۲۸۸

 6. محمد رضا می گوید

  با سلام و احترام
  آقای دکتر
  من چندین سال است که گرفتار واریس شدید پا هستم متاسفانه تا کنون برای درمان آن اقدامی ننموده ام .البته باید عرض کنم من هیچ گونه دردی در پاهایم حس نمیکنم ولی به طور خیلی محسوس پاهایم ورم دارد.تقاضای من از جنابعالی مشاهده عکسها و مشخص نمودن نوع درمان پیشنهادی و هزینه آن میباشد.پیشاپیش از حسن توجه شما کمال تشکر را مینمایم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام- پای شما واریس طنابی و ریشه دار دارد . درمان پیشنهادی به شما روش درون رگی رادیوفرکانسی است .هزینه براساس بیمه مشخص می شود و شماره تماس شما به پذیرش برای اعلام هزینه منتقل شد

 7. مریم احمدی می گوید

  سلام و عرض ادب بنده پام جراحی استیریپنگ کردم سه شب پیش با درد شدید از خواب بیدار شدم فکر میکردم عقرب پام نیش زده چون سوزش همراه با درد بود پام نمیتونستم از شدت درد تکان بدم روز بعد بهتر شد ولی با ایستادن و راه رفتن درد شدید میشد واحساس میکردم چیزی داره تو پام راه می ره درد از پشت ساق پام از پایین تا زانوی پام کمی سوزش مثل گاز گرفتن مورچه احساس میکنم میخواستم بدونم نظرتون در رابطه با پای بنده لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   بمرور برطرف می شود . بهتر است با پزشک معالج خود مشورت کنید

 8. محسن می گوید

  سلام آقای دکتر.میخواستم بدونم صافی کف پا تویه زودتر ب وجود اومدن واریس و رگ های عنکبوتی تاثیر داره؟!شغلمم آرایشگریه ک مدام سر پا ایستادم.
  چند راه کار وجود داره برایه پیشگیری از واریس؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   کف پای صاف می تواند موثر باشد چون فشار بیشتری به ساق پا وارد می شود. کفی مناسب سفارش دهید و در دمپایی یا کفش محل کارتان کفی مناسب بگدارید که فشار کمتری را متحمل شوید. در ضمن نرمشهایی مثل ایستادن روی پنجه و بعد پاشنه پا- خم و راست کردن پاها از ناحیه مچ در حالت نشسته را انجام دهید. پیشگیری از یبوست – حفظ و زن متعادل برای شما مناسب است . می توانید در روز های پر کار ، از جوراب واریس کلاس یک زیر زانو هم استفاده کنید

 9. کیمیا می گوید

  سلام . چندین سال پیش درد مبهم که با ایستادن و نشستن شروع می شد با دفع ..‌ و ی گرفتگی و درد شدید که شبها وقتی خواب بودم سراغ می اومد و چندبار از شدت درد بیهوش شدم . درد در زمان پریودی . تشخیص اندومتریوز و فیبرم و ادنومیوزیس و چسبندگی در من دادند . ولی وقتی از درد مبهمی که تو خواب میگیره دکترها کاملا حیرت می کردند . من همیشه درد و احساس گرفتگی تو ماهیچه های پام دارم 😭 جراحی کردم لاپاروسکوپی شدم و خانم دکتر حقگو بعد از جراحی گفتند که احتقان شدید کف لگن داشتم که هر رگ به قطر انگشتان دست شون بود . الان دو ماه میگذره و بشدت کمر درد و پا درد دارم کمر به پایین من و دیونه کردم . چه کنم آقای دکتر . آیا عوارض بستن رگها کمر درد هستش و همچنین هنگام چهار زانو نشستن بغل رون پام یا همون قلفک پام بشدت درد میکنه …. راهنمایی م بفرمائید. متاسفانه دکترم هیچ توضیحی برای این کمردرد و پام نداره

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   احتمال واریس لگن مطرح است ،باید بررسی شوید
   واریس لگن میتواند درد لگن و حتی پاها ایجاد کند
   که این درد با نشستن و ایستادن طولانی مدت تشدید میشود
   با کلیه مدارک پزشکی حضوری مراجعه نمایید برای تعیین وقت با شماره ۰۲۱۲۲۸۱۹۲۷۶-۷ تماس بگیرید

 10. محمد می گوید

  سلام آقای دکتر ۳۱ سالم هست و مدت زیادی هست هفته ای سه بار تقریبا والیبال بازی میکنم چند روزی هست کناره های ساق پای راست و داخل ماهیچه درد میگیره موقع بازی کردن حتی هنگام نشستن در دستشویی درد میگیره، مشکل از کجاست با تشکر

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   علل بروز درد خیلی متفاوت است در صورت تدام با متخصص روماتولوژی مشورت کنید

 11. علی می گوید

  سلام بنده واریس در پایین تر از مچ هر دو پا دارم که رگ های ریز مبتلا شده و بنفش رنگ شده است.پایین از مچ پا در هر دو طرف هر پا…اگه با لیزر درمان شود تا چه مدت بیماری بازگشت نمی کند ؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   زیر مچ بخوبی درمان قطعی نمیشود و بازگشت دارد

   1. معصومه ابراهیمی می گوید

    سلام آقای دکتری ..خداقوت ….خانمی هستم ۴۵ساله .شغلم فرهنگی هستم …چندسال واریس دارم .البته هرچندمدت یکبار رگها ظاهر میشوند .ولی الان مدت یکماه هست .درد شدیدی دارم .دائم جوراب واریس دارن .ولی به محض درآوردن جوراب دردم بیشتر میشه ‌حتی برای نشستن وبلند شدن مشکل دارم …امکان داره برای بفرمایید .چه راه حلی را پیشنهاد میفرمایید .؟

 12. سجاد می گوید

  با سلام:
  آقایی ۴۶ ساله و ۲۶ سال سابقه واریس پا و همین اندازه سابقه پوشیدن جوراب واریس. درخواست درمان واریس پا دارم. ساکن شهرستان هستم. لطفا :
  ۱- مدت زمان درمان ۲- هزینه درمان را اعلام فرمایید. ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام با توجه به عکس، واریس شما از نوع عمقی و ریشه دار است که برای پیشگیری از عوارض احتمالی بهتر است درمان شود .

   درمان با تلفیق روش لیزر درون رگی و فلبکتومی یا اسکلروتراپی برای شما انجام خواهد شد . نیاز به بیهوشی ندارد و شما می توانید از فردای روز درمان سر کار بروید .

   مدت زمان انجام درمان ۴۵ دقیقه است و روز بعد درمان چک بعد درمان در مطب انجم می شود تا با خیال آسوده به شهر خود برگردید . (چون از شهرستان می اید در نظر داشته باشید که دو روز متوالی تهران باشید ). تلفن شما به واحد پذیرش جهت اعلام هزینه و بقیه مقدمات اعلام شد

 13. فاطمه دارابی می گوید

  باسلام و خسته نباشید
  بنده ۲۰ سال سن دارم ۳ ماهه مشغول به کارهستم تحرک کافی داشته اما اخیرا متوجه رگ هایی پشت پای خود و روی ران پا شده ام
  خیلی نگران و ناراحتم لطفا راهنماییم کنید
  باتشکر از پیگیری و حمایت شما

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام . داشتن وزن متعادل- ورزش و تحرک کافی- خوردن میوه و سبزی به اندازه کافی و مایعات می تواند برای شما مناسب باشد . این رگها بیشتر جنبه زیبایی دارند و اگر از نظر ظاهری مشکل ایجاد کردند قابل برطرف شدن با لیزر سطحی یا اسکلروتراپی بسته به قطر رگ هستند

 14. سمیه می گوید

  با سلام اقای دکتر من خانم هستم شغلم نشسته هست. ۳۵ سالمه‌ . و تا حالا سابقه زایمان هم نداشتم. رو ناحیه بالایی و خارجی ران ها رگ های ریزی زیادی میبینم. در سایر قسمت ها نمیبینم.من چه جوراب واریسی استفاده کنم ‌ . ایا جورابی استفاده کنم که هم ساق پا را بگیرد و هم روی رگ های روی ران را؟ میشه راهنمایی بفرمایین. و چه مدت بپوشم که خوب شه. ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   تحرک کافی کنترل وزن تغذیه سالم کنترل یبوست احتمالی برای شما توصیه می شود

   جوراب روی این رگهای ریز تاثیر چندانی ندارد

 15. احد می گوید

  با سلام میخواستم ببینم ایا واریس در عکسهایی که برای شما ارسال کردم برای همیشه قابل درمان است واین چه نوع واریس است

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   با توجه به عکس ارسالی به نظر می رسد واریس طنابی مبتلا شدید . قابل برطرف شدن با روش لیزر درون رگی وفلبکتومی است ظاهر پا خیلی بهتر می شود و از عوارض واریس با این روش درمانی پیشگیری می شود . درد و سنگینی پا ناشی از واریس برطرف می شود.لازم است پس از درمان رعایت های پیشگیرانه مانند کنترل وزن
   کنترل یبوست احتمال
   ورزش هوازی مرتب و … رعایت کنید قرار نیست بیماریها در فردیکه دقت و کنترل لازم را دارد. مجددا پیدا شوند.

 16. مهرداد بلالی می گوید

  سلام و عرض ادب
  جناب دکتر اول از همه ممنونم بابت لطفتون
  خدمتتون عرض کنم مقداری مه کم بیشتر زیر پا(هردو) دقیقا پاشنه پا روی زمین قرار میدم درد داره — دوم اینکه واریس مچ پا بیم‌هایت دارم رگ های سیاه که همیشه دور ور مچ پا تورم و درد داره مخصوصا که بعد ورزش که میام صبح دیگه باید ده دقیقه خانم محترم لطف همیشگی منه هر دو مچ پا رو نرمش و بمالند تا درست بشه و اینکه تورم و درد داره–
  ضمنا عکس مچ پا گرفتم هر دو به جهت مشکل استخوانی و جهت خار پاشنه که میگن البته شکر خدا موردی نیست
  فیزیوتراپی هم رفتم ده جلسه تا میرفتم خوب بود و اینکه پاها رو بالا نگه میدانم خوبه عالیه سبک میشه انگار …
  حالا مامان دستور می‌دهد برم آم ار ای
  نمی‌دونم لطف کنید دستور بدین چیکار کنم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   گمان نمیکنم مشکل شما واریس باشد
   بد نیست با روماتولوژیست هم مشورت کنید

   و حضوری مراجعه شود

 17. نیکو می گوید

  با سلام . خانمی ۳۲ ساله هستم که از چند سال پیش مویرگ های عنکبوتی روی پام ظاهر شده و الان خیلی بیشتر شده و به شکل رگ های بنفش پشت ران پا در اومدن و دیگه خیلی نمی تونم سر پا بایستم ، لطفا بفرمایید در دوران شیر دهی از چه روشی می تونم استفاده کنم و یا تا یکسال دیگه چطور بیشتر نشه ؟ با سپاس از شما

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   در زمان ایستادن طولانی جوراب پیشگیری بپوشید. بهتر است ورزش کنید و اگر در دروه بارداری دچار اضافه وزن شده اید ان را کاهش دهید. در ضمن اگر کمتر از شش ماه از زایمان گذشته ممکن است این رگها خود بخود کم شوند. پس از شیردهی می توانید برای اسکلروتراپی مراجعه بفرمایید

 18. مریم نیکزاد می گوید

  رگهای عنکبوتی دارم نیاز داره برطرف شه از نظر زیبایی؟؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   در خصوص جنبه زیبایی ، ضرورت درمان ندارد اگر شما ناراضی باشید و فکر کنید پایتان را متاثر کرده می شود با اسکلروتراپی یا لیزر سطحی برطرف شوند اما انچه در عکس مشخص است خیلی کم است و بهتر است فعلا دستکاری نشود

 19. ایدا مقدم می گوید

  با سلام اسکروتراپی در زمان شیردهی میتوان انجام داد؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   بهتر است در زمان شیردهی اسکلروتراپی انجام نشود. و همچنین در چند ماه اول پس از زایمان انتظار می رود مقداری از رگها به مرور محو شوند.

 20. حمیدرضا یاوری می گوید

  سلام. مرد ۳۳ ساله هستم. کارمندم که روزانه حدود ۶ ساعت روی صندلی مینشینم. تحرک کافی ندارم. مدت سه ماهه که زیر ناخنهای دستم رنگ بنفش یا کبود هست. روی مچ پاهایم رگ های بنفش کوچکی میبینم. الان بر روی ران پای راستم نیز این رگها دیده می شوند. آیا واریس می باشد یا سرطان خون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   نه واریس است نه سرطان خون

   به پزشک متخصص داخلی شهرتان مراجعه کنید.

 21. ایلار می گوید

  سلام من مدتی است رگ های بنفش عنکبوتی شکل روی ران پا و پشت زانو درآوردم همراه با سنگینی پا، آیا من جوراب باید بپوشم و چه نوع جوراب واریسی و آیا با پوشیدن جلوی رشد رگ های عنکبوتی گرفته میشه ؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام / پوشیدن جورابواریس به رفع خستگی و سنگینی پا در صورت وجود نارسایی وریدی کمک شایانی خواهد کرد اما در پیشگیری از پیشرفت شیکه کویرگی و یا رفع آن نمی تواند تاثیر گذار باشد . برای کاهش شدت خستگی و سنگینی جوراب زیر زانو کلاس یک می توانید استفاده کنید

 22. محمد ش می گوید

  سلام.رگ بالای شقیقه سمت راست اکثر مواقع ورم داره.سر درد هم دارم.چشم راستم هم ضعیف شده

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   برای چشم به چشم پزشک مراجعه بفرمایید و سردرد احتمال دارد بخاطر چشم شما باشد / رگ اهمیتی ندارد

 23. سمیه حسینی می گوید

  با سلام و وقت بخیر
  آقای دکتر با توجه به این تصاویر بهترین درمان چه می باشد ؟
  با تشکر

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   حساس نباشید این رگها مقاوم به درمان هستند و اساسا در ناحیه کنار مچ در اغلب افراد دیده می شوند نیاز به دستکاری احساس نمی شود و بهتر است به انها توجه نکنید فعالیت بدنی و وزن متعادل به زیادنشدن این رگها کمک می کند. اگر خیلی زیاد شدند و دیگر از نظر زیبایی قابل تحمل نبود روش اسکلروتراپی می تواند برای شما انجام ود . الان نیاز نیست

 24. Masume می گوید

  سلام وقت بخیر
  من یک هفتست که در شدید در دوتا ساق پا دارم و نزدیک مچ یک پام رگ های عنکبوتی مشاهده کردم ۳۰ سالمه و شاغل هستم میخواستم بدونم علت درد پاهام وایس هست؟ و اینکه لیزر انجام بدم رفع میشه؟ چه کار دیگه میتونم انجام بدم خیلی نگران هستم
  این عکسارو صبح گرفتم و رگ ها کمرنگ شدن شبها خیلی پر رنگ میشه
  ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   درد با این کیفیت به این رگها مرتبط نیست و اساسا این رگها در مچ پای بسیاری از افراد مشاهده می شود .

 25. پارسا صدر می گوید

  با سلام . بنده بعلت سردرد چند روزی دچار مشکل شده بودم و با استفاده از مسکن سعی در بهبود این مشکل بودم ولی از دیروز متوجه متورم شدن رگهای کنا شقیقه هایم گردیدم و کاملا مشهود است . لذا خواهشمند هستم در این خصوص بنده را راهنمایی فرمائید

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   پرهیز از استرس به شما توصیه می شود . ریلکس باشید و به این رگها اهمیت ندهید

 26. گودرزی می گوید

  سلام آقای دکتر من مدتی در هر دو ساق پام درد دارم و کمی رگ ها مشخصه البته خانواده مادرم همگی سابقه واریس دارند. من به پزشک خصوصی مراجعه کردم ایشون گفتن سونو بگیر و گرفتم گفتن لخته نیست و وقتی میری سرکار جوراب بپوش همین ولی من هنوزم درد دارم. چکار کنم آقای دکتر

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام – لطفا گزارش سونوگرافی و عکس از ظاهر پا در حالت ایستاده به واتس اپ شماره ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ ارسال کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.