آیا تغذیه در درمان واریس موثر است؟

رعایت برخی توصیه های تغذیه ای می تواند به عنوان راهکاری مهم در زمینه پیشگیری از واریس  بکار روند. این توصیه ها از پیشرفت بیماری جلوگیری می کند و وخیم شدن شرایط و رسیدن به نتایج بهتر و رضایتبخش در خصوص مداخلات انجام شده برای رفع واریس به بیماران کمک می کند.

برای پیشگیری از واریس چه مواد غذایی لازم است؟

در مجموع برای داشتن عروق سالم و محافظت از بدن در برابر آسیب به رگ ها حفظ وزن متعادل، پیشگیری از واریس و یبوست و تقویت دیواره رگها به عنوان مهمترین توصیه های تغذیه ای شناخته می شوند.

آب بنوشید

نوشیدن آب و دیگر مایعات در فواصل زمانی مشخص و در طی روز به اثر بخشی بهتر فیبرها و روان سازی دفع کمک می کند. توصیه شده برا ی پیشگیری از یبوست حداقل ۶ لیوان آب در طول روز میل شود.

نوشیدن آب

محدود کردن مقدار کافیین

کافئین ماده محرک موجود در قهوه ، انواع شکلات ، نوشیدنیهای انرژی زا است که میتواند باعث انتقباض  جدار رگها و باریک شدن رگها و بالا رفتن فشارخون شود. این موارد برای فردی که مبتلا به نارسایی وریدی و واریس است می توناد مشکل ایجاد کند. بهتر است مصرف قهوه در بیماران مبتلا به واریس ، محدود به ۳ فنجان شود البته شاید الان با خود بگویید من که انقد قهوه نمی خورم ولی به منابع دیگر کافئین مثل شکلات هم دقت کنید. از روی برچسب غذایی روی مواد خوراکی توجه کنید که مقدار کافئین مصرفی در روز بیشتر از ۲۵۰ میلی گرم نباشد .

بعلاوه کافیین باعث از دست رفتن آب بدن و ایجاد یبوست می شود بهتر است در صورت ابتلا به یبوست از انواع نوشیدنیهای بدون کافیین استفاده نمایید.

میان وعده های ملین

 مصرف میوه های خشک خیسانده شده در آب برای مثال آلو خشک، توت و انجیر خشک و برگه زردآلو به همراه ژله تشکیل شده در آب می تواند برای رفع یبوست مفید واقع شود. ا

یبوست در زنان باردار

با توجه به اینکه افزایش سطح هورمون پروژسترون در طول بارداری سبب آهسته شدن انقباضات روده بزرگ می‌شود و احتمال بروز یبوست را افزایش می‌دهد، علاوه بر توصیه های متداول که به آنها اشاره شد در خصوص نوع مکمل آهن دریافتی بهتر است با پزشک متخصص یا ماما مشورت نمایید. تغییر در نوع مکمل آهن در بسیاری از بانوان در بهبود یبوست موثر است.

محدود کردن سدیم موجود در غذا

کم کردن میزان سدیم از طریق استفاده کمتر از نمک در غذاها، پرهیز از غذاهای آماده و فراوری شده مثل کنسروها، ترشیجات و سوسیس و کالباس و محدود کردن مصرف گوشت قرمز می تواند به کم شدن ورم و تجمع مایع در بدن کمک کند که در نهایت تاثیر خوبی در تقویت دیواره عروق دارد.

غذاهای کنسروی  نخورید 

مواد غذایی کنسروی حاوی ماده شیمیایی به نام بیس فنول هستند این ترکیب شباهت زیادی به استروژن دارد و هورمونها در بدن را متاثر می کند و می تواند باعث بدتر شدن واریس شود به جای استفاده از مواد غذایی کنسروی بهتر است از مواد غذایی فریز شده یا خوراکیهای تازه استفاده کنید.

اسیدهای چرب ضروری

مصرف ماهی ، روغن های سرشار از اسیدهای چرب ضروری ، گردو و دیگر مغزها راهی مناسب برای تامین اسیدهای چرب ضروری و پیشگیری از واریس است.

آیا می دانید روغن در درمان واریس موثر است؟ برای آشنایی با انواع روغن های موثر در درمان واریس بر روی دکمه زیر کلیک کنید

روغن برای درمان واریس

فلاونوییدها

فلاونویید ها را ویتامین P  نام گذاری کرده اند. رنگدانه های گیاهی با ویژگی آنتی اکسیدانی می توانند در جلوگیری از پیشرفت واریس در تمامی مراحل بیماری موثر باشند. از برخی از فلاونویید ها در طراحی داروهای موثر در نارسایی مزمن وریدی استفاده می شود از جمله این فلاونوییدها می توان به هسپریدین(۱) و دیوسمین(۲)اشاره کرد که به صورت طبیعی در مرکبات وجود دارند.

از دیگر فلاووییدهای موثر در تقویت دیواره عروق سیانیدین (۳) می باشد. سیانیدین با خاصیت آنتی اکسیدانی قوی به عنوان سدی موثر در برابر رادیکالهای آزاد می تواند از آسیب دیواره عروق در نتیجه تماس با رادیکالهای ازاد به خوبی محافظت به عمل اورد. سیانیدین رنگدانه موجود  در توتهای قرمز رنگ، آلو ، کلم قرمز و پیاز قرمز است. از دیگر ترکیبات آنتی اکسیدانی که به تقویت گردش خون کمک می کند کپسایسین در فلفل قرمز است که هم به صورت افزودنی خوراکی و هم مکمل خوراکی در افراد مبتلا به واریس مورد استفاده قرار می گیرد.

 

تقویت دیواره عروق

از دیگر استراتژیهای مهم در پیشگیری از واریس و مهار پیشرفت بیماری و وخیم شدن آن بکارگیری راهکاری مناسب در راستای حفاظت از دیواره رگهاست. تامین برخی مواد مغذی توام با بهره گرفتن از خواص آنتی اکسیدانی برخی ترکیبات گیاهی می تواند راهی مناسب برای رسیدن به این هدف باشد.

ویتامین ث

برای حفظ استحکام دیواره رگ تولید کلاژن ضروری است، ویتامین ث در فرایند تولید کلاژن نقش بسزایی دارد و به نظر می رسد تامین مقادیر مورد نیاز این ویتامین بتواند در پیشگیری از پیشرفت واریس موثر باشد. نیاز به این ویتامین در افراد سیگاری تقریبا دو برابر می شود. از جمله منابع شناخته شده این ویتامین مرکبات مانند پرتقال، گریپ فروت ، لیموی تازه و کیوی است. گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای ، توت فرنگی و سبزیهای سبز رنگ از دیگر منابع سرشار ویتامین ث هستند.

آوکادو

 

این میوه غنی از ویتامین C و E است . ویتامین E موجود در آوکادو برای پیشگیری از بروز لخته و رقیق کردن خون موثراست . می توانید به سالاد خود آوکادو اضافه کنید .

حفظ وزن متعادل

چاقی و اضافه وزن از علل بروز واریس است. رفع این مسله می تواند به بهبود علایم واریس و درد واریس و سنگینی پاها کمک کند. برای داشتن کاهش وزن متعادل نیاز به پیروی از برنامه غذایی منظم و پرهیز از خوردن مواد خوراکی با ارزش غذایی پایین و نیز گنجاندن فعالیت بدنی منظم در برنامه روزانه فرد است.

over weight
داشتن وزن متعادل از فشار وارده به وریدهای پا می کاهد

از جمله اقلام خوراکی چاق کننده در رژیم غذایی ایرانیان، لبنیات پرچرب، غذاهای سرخ کردنی، آجیل، شیرینی ، شکلات و آبمیوه ها ست . کاهش مصزف این اقلام و جایگزینی آنها با اقلام خوراکی کم کالری و سالم تر می تواند به کاهش وزن و رسیدن به وزن متعادل کمک کند.

آیا یبوست می تواند منجر به بروز واریس شود؟

هر گونه فشار مضاعف به وریدها می تواند باعث آسیب به دیواره آنها و از دست رفتن خاصیت ارتجاعی وریدها شود. یبوست و افزایش فشار در لوله گوارش با ایجاد فشار مضاعف می تواند منجر به بروز واریس شود. از اینرو تغییرات لازم در شیوه زندگی برای رفع یبوست می تواند به عنوان توصیه های مفید در زمینه واریس نیز بکار گرفته شود. رفع یبوست نیاز به حوصله و پیاده کردن چند توصیه ساده در برنامه زندگی افراد دارد که به صورت خلاصه شرح داده می شود.

حساس بودن نسبت به احساس دفع

 در شرح حال گیری از بسیاری از مبتلایان به یبوست مزمن ، اغلب آنها به داشتن مشغله فراوان و عدم پاسخ مناسب به حس دفع در محل کار اشاره میکنند. نبود پاسخ مناسب به حس دفع باعث مزمن شدن مشکل و عوارض ثانویه می شود که برخی از آنها برگشت ناپذیرند. بهتر است در هر شرایطی که هستید در زمان بروز حس دفع و اجابت مزاج ، آن را جدی بگیرید.

فعالیت بدنی

داشتن فعالیت بدنی منظم اعم از پیاده روی و نرمش می تواند برای پیشگیری از یبوست بسیار مفید باشد.

گنجاندن منابع غذایی غنی از فیبر در برنامه روزانه

 خوردن مقدار کافی فیبر در وعده های غذایی مختلف در طی روز به داشتن دفع راحت و پیشگیری از یبوست کمک می کند.ترکیبات ملین موجود در مواد غذایی عمدتا فیبرهای غذایی هستند .منابع اصلی تامین کننده فیبر ها عبارتند از: میوه ها، سبزیها ، حبوبات  شامل لوبیا و نخود، عوس و …  فرادی که در زمان دفع مجبور به زور زدن بیش از اندازه می شوند  معمولا بیشتر به واریس مبتلا می شوند . پس  هر چیزی که از یبوست جلوگیری کند به نحوی از واریس هم پیشگیری  می کند. فیبرهای نامحلول با زیاد کردن حجم مواد دفعی به ایجاد حس دفع کمک می کنند. از جمله منابع فیبر در وعده صبحانه می توان به نان سبوس دار مانند سنگک و نان جو و غلات کامل صبحانه اشاره کرد. خوردن سالاد و سبزی خوردن همراه با ناهار و شام، میوه ها و لواشک به عنوان میان وعده سالم و گنجاندن حبوبات در برنامه هفتگی می تواند به تامین فیبر موردنیاز روزانه کمک کند.

کلینیک فوق تخصصی درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

 

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.