علت و علائم واریس پا در جوانی

انجام لیزر های پوستی بخصوص لیزر موی زائد باعث واریسی شدن رگها نمی شود و این حرارت در ایجاد مویرگهای قرمز و بنفش روی پوست موثر نیست..

اپیلاسیون با موم داغ می تواند باعث تشدید مویرگهای ریز پا شود.بررسی روشهای مو زدائی در ایجاد مویرگهای عنکبوتی روی پا ، لیزر مو در مقایسه با روش اپیلاسیون مناسبتر است.

در واریس شدید پا حالت پر خون دارد. و بسادگی و با ضربه خفیف و در مواردی خودبخود دچار خونریزی های زیر پوستی و کبودی می‌شود .

از طرفی بعلت بالا بودن فشار وریدی مکررا خونریزیهای میکروسکوپی در اطراف مچ پا پدید می آیند که هموسیدرین آزاد کرده و بمرور باعث ایجاد رنگ تیره اطراف مچ می‌شود .

خیر، رگهای قطورمعمولا به دنبال نارسایی در وریدهای صافن یا پرفوران. ایجاد می‌شوند . در حالیکه مویرگهای پراکنده در پا عموما  نشانه رفلاکس وریدی  نیستند. اگر می‌خواهید زیبایی پاهای شما حفظ شود قبل از اینکه رگهای عنکبوتی بیش از حد زیاد شوند اقدام کنید.

اثر سیگار بر رگها بسیار عجیب و متفاوت است. سرخرگها تحت تاثیر آن دچار تصلب و آترواسکلروز شده و تنگ می شوند  و بیمار را مستعد سکته قلبی و سکته مغزی  می کند . اثر سیگار در سیاهرگها  برعکس  است یعنی  آنها را دچار شلی و اختلال دریچه ای  کرده  و گشاد می کند.  گشاد و شل شدن سیاهرگها  اساس و پایه بیماری واریس است .پس جواب مثبت است :

# سیگار یکی از عوامل زمینه ساز واریس است.  #

همه چیز قانون و اصول خود را دارد. لاغری نیز از این امر مستثنی نیست و رژیم غذایی هم باید صحیح و اصولی باشد.

منظور از رژیم لاغری صحیح ، رسیدن به وزن مناسب و تناسب اندامی است که با سلامت عمومی بدن همراه باشد.   تغذیه سالم و مناسب بایستی  حاوی مقدار کافی از همه گروههای غذایی مورد نیاز بدن  یعنی پروتئین – چربی – کربوهیدرات و ریزمغذی‌ها ( ویتامین‌ها و مواد معدنی ) باشد و با تحرک کافی  و فعالیت ورزشی  توام گردد .

کاهش وزن سریع و بیش از  ٢-٢/۵ کیلو در ماه خصوصا اگر همراه تغذیه نامناسب و بدون فعالیت ورزشی باشد  باعث شلی پوست و دیواره رگها و بروز رگهای برجسته بدمنظره ای ( واریس شدید ) در پا ها خواهد شد.

واریس پا ریشه واژه لاتین واریکس به رگهای برجسته و مارپیچی گفته می‌شود  که روی پوست بیرون زده‌اند. رگهای واریسی در همه اندامها ازجمله در پاها، دست، شکم، ناحیه تناسلی، صورت و حتی دستگاه گوارشی مثل مری ممکن است ایجاد شوند.

تقریبا یک نفر از هر چهار نفر در طول زندگی دچار این بیماری می‌شود. البته شدت بیماری در افراد متفاوت است و از فرم خفیف تا موارد شدید همراه با عوارضی مانند لخته و خونریزی متغیر است.  علت واریس به طور دقیق مشخص نشده ولی عواملی که افراد را مستعد ابتلا به این مشکل می‌کنند در این مقاله مورد بررسی قرار می‌گیرند.

واریس چیست؟

سیستم گردش خون از سه دسته رگ تشکیل شده است.سرخرگ،سیاهرگ و مویرگ که وظیفه خونرسانی در بدن را به عهده دارند.

وریدها خون را از اندامها به قلب باز می‌گردانند. اگر به هر علتی برگشت خون با اختلال مواجه شود، خون در وریدها به عقب برگردد، جمع شده ، به مرور سیاهرگها گشاد و بصورت رگهای پیچ خورده، برجسته و گره دار  درمی‌آیند و دچار نارسائی می شوند. به این وریدهای نارسا در اصطلاح واریس گفته می‌شود.

تصویری از رگ سالم و رگ واریسی

علائم و نشانه های واریس پا

شایعترین نشانه های این بیماری عبارتند از:

 • رگهای متورم و طنابی روی سطح پوست
 • رگهای برجسته در هر قسمتی از پا ظاهر می‌شود ولی اکثرا در اطراف مچ  و ساق به چشم می خورد.
 • در موارد نادری ممکن است بیماری حالت نهفته داشته باشد. در این صورت، رگی روی پوست مشخص نیست  ولی بقیه علائم بیماری مثل درد و سنگینی وجود دارد.
 • احساس درد و سنگینی پا. در انتهای روز بیشتر است و با نشستن و ایستادن  طولانی تشدید می شود
 • خارش. معمولا در اطراف رگهای واریسی و در اطراف مچ بیشتر است .
 • سوزش و مور مور.  این احساس ناخوشایند در پاها علت های زیادی دارد که یکی از آنها  واریس است .
 • کرامپ یا درد ناگهانی  در عضلات ساق پا. در هنگام خواب بروز می کند . کرامپ شبانه دردی  کوتاه مدت ولی آزار دهنده است
 • پای بیقرار. بیمار آرامش ندارد و مکرر پاهایش را تکان می دهد.
 • تکان خوردن بی دلیل و یا پرش پاها به صورت غیر عمدی در خواب  اتفاق می افتد  و کیفیت زندگی فرد را با نداشتن خواب راحت متاثر می کند و اصطلاحا به آن سندرم پای بیقرار گفته می شود
 • تغییر رنگ پوست اطراف مچ – بالا بودن فشار مویرگی باعث خروج گلبول های قرمز ، تجزیه آنها و آزاد شدن هموسیدرین می شود که رنگ اطراف مچ را به رنگ قهوه ای تیره در می آورد .
 • ورم پا. یکی دیگر از نشانه های واریس طول کشیده است و در اطراف مچ بیشتر است .
 • سرگیجه. واریس شدید می تواند باعث سرگیجه وضعیتی شود یعنی وقتی بیمار از جاش بلند می شود و در حالت ایستاده دچار سرگیجه  می شود و در حالت نشسته و درازکش سرگیجه برطرف می گردد .

اینها علائم و نشانه های واریس بود  به مرور زمان و با گذشت سالها  عوارض و خطرات واریس ظاهر خواهد شد . توصیه می شود در صورت بروز این علایم و به منظور پیشگیری از مشکلات بعدی  به  پزشک  مراجعه  شود .

بر اساس منابع معتبر در این حوزه مثل medlineplus و merckmanuals برای واریس علت واضح شناخته شده ای تعریف نشده و هرگاه صحبت از دلایل بروز این مشکل است عوامل زمینه ساز آن مدنظر قرار میگیرد. عوامل مستعد کننده ای مانند چاقی بی تحرکی ضربه به پا و….

آیا می دانید درد واریس چگونه است؟ برای اطلاعات بیشتر مقاله “درد واریس” را مطالعه فرمایید.

توصیف درد از زبان بیماران به این صورت است که قادر نیستند ۲۰ دقیقه پشت سر هم در صف بایستند یا با آشپزی و کار های آشپزخانه مثل ظرف شستن  دچار احساس سنگین در پا و درد می شوند.

در این ویدیو از علت و علائم واریس صحبت می شود:

آیا هر رگ برجسته ای واریس است؟

هر رگ برجسته ای را نباید بیماری واریس دانست. در برخی افراد به صورت طبیعی عروق بدن برجسته هستند ولی مشکلی از نظر عملکرد ندارند. در افراد لاغر بدلیل فقدان لایه چربی زیر پوست رگهای معمولی بدن به شکل رگهای واریسی دیده می‌شوند. ورزشکاران و افراد فعال در رشته پرورش اندام هم رگهای برجسته ای در پاها یا دستها دارند که معمولا واریس نیستند.

ایا هر رگ برجسته ای واریس است؟ علت و اریس چیست

علت واریس

یکی از علل ایجاد واریس اختلال عملکرد دریچه های موجود در دیواره وریدها به نام لانه کبوتری است.

در اختلال این دریچه ها، بجای اینکه خون سیاهرگی به سمت قلب برگردد در حالت ایستاده، بر خلاف جهت مورد انتظار به عقب برمی گردد و در پاها تجمع می یابد.

وراثت و زمینه خانوادگی  عاملی مهمی در اختلال کارکرد این دریچه ها است.

هر عاملی که باعث فشار به وریدها در ناحیه شکم و لگن شود می تواند باعث واریس گردد. فاکتورهایی مثل چاقی شکمی، یبوست،  بارداری و یا پوشیدن گن های تنگ با افزایش فشار به وریدهای ناحیه شکم به بروز این بیماری کمک می‌کنند.

با افزایش سن بمرور دریچه ها و دیواره وریدها شل می‌شوند. به همین دلیل واریس  در افراد مسن شایعتر است.

هورمونها از عوامل مهم موثر در شل شدن و مختل شدن کار دریچه ها است به همین دلیل واریس در دوران بارداری و اساسا در خانمها شایعتر است.

برای کسب اطلاعات بیشتر علت شایع واریس در  زنان و علل اصلی ابتلا به واریس در مردان  را بخوانید.

یکی از مهمترین علل بروز واریس شغل افراد است . شغلهایی که برای ساعتهای طولانی فرد در یکجا می ایستد و یا روی صندلی بدون تحرک می نشیند باعث واریس می شوند.

علت واریس در جوانی

واریس اصولا بیماری میانسالی و دوران پیری است .بروز بیماری  در سنین پایینتر و بخصوص در جوانان  غیر عادی تلقی می شود.

در فرد جوانی که با  علائم و نشانه های  سنگینی درد و خستگی و رگهای برجسته  روی پاها   مراجعه  می کند ممکن است یکی از دلایل زیر مطرح باشد  :

 1. زمینه ارثی شدید
 2. تغذیه  نامناسب مانند مصرف  بیش از اندازه غذاهای کنسروی که باعث کاهش ریز مغذی های ضروری  مانند ویتامینهای گروه B می شود.
 3. انجام ورزشهای سنگین  غیر متعارف  مانند بدنسازی غیر اصولی  که. فشار بیش از حد تحمل فرد به پاها و سیاهرگها وارد  آورد .
 4. سیگارکشیدن  از سنین پایین.
 5. پوشیدن  لباسهای بسیار تنگ در بالاتنه مانند گنهای لگن و شکم
 6. مصرف داروهای هورمونی  ضد بارداری
 7. بارداری
 8. رژیم های کاهش وزن سریع
 9. بیماریها یی مانند کم کاری تیروئید.

واریس مادرزادی چیست ؟

واریسی که از زمان کودکی یا حتی از زمان تولد بروز می‌کند واریس مادرزادی است.

سندرم کلیپل ترنانی klippel ternaunay syndrome یکی از انواع مادرزادی است که سه مشخصه اصلی در مبتلایان وجود دارد :

واریس طنابی – ماه گرفتگی پوستی – بزرگ شدن اندازه پا

این بیماران در معرض خطر لخته شدن خون در رگها هستند و توصیه می‌شود رگهای بزرگ واریسی برای پیشگیری از لخته درمان شوند. امکان برگشت این رگهای بزرگ پس از درمان در بیماری کلیپل ترنانی بسیار زیاد است لذا پوشیدن جوراب واریس به مبتلایان توصیه می شود.

دکتر واریس پا: اینها نشانه واریس نیستند!

استریا – استرچ مارک

ترک های پوستی که به آن استریا هم می گویند گاها با رگهای عنکبوتی اشتباه گرفته می شوند . این ترک ها در اثر از هم گسیختگی لایه درم ایجاد می شوند و در زمان تشکیل رنگ قرمز یا بنفش- قرمز دارند  و‌ رفته رفته کم رنگ میشوند ولی ازبین نمی روند. این ترک ها در دورانهای رشد سریع مثل دوره بارداری، بلوغ و یا افزایش وزن شدید و  معمولا در سه ماه آخر بارداری بروز می کنند البته تغییرات هورمونی در بلوغ، بارداری و نیز هورمونهای مورد استفاده در بدنسازی و هورمون درمانی هم در ایجاد این ترکها دخیل هستند این رگه ها ناشی از مشکل وریدی نیستند و بهتر است با متخصص پوست در مورد آنها مشورت شود.

بیماری استریا

پاسخ دکتر اقدسی در این مورد:

استریا یا استرچ مارک یا ترک پوستی در نوجوانی

وجود ترک روی پوست لزوما با بیماری واریس ارتباط ندارد – تصویری از استریا که نباید با واریس اشتباه گرفته شود

وجود ترک روی پوست لزوما علت واریس نیست
تصویری از استریا که نباید با بیماری واریس پا اشتباه گرفته شود

لیودو رتیکولاریس

حالت شبکه ای روی پوست که بطور نرمال در مواجهه با سرما ایجاد شده و با گرمتر شدن هوا از بین می رودو. در مواردی  علتهای دیگری   دارد که نیاز به بررسی بیشتر است عامل این تغییر رنگ در پوست یا لیویدو رتیکولاریس بخاطر واریس نیست.

سوال مکرر بیماران این است که علت واریس من چیست و نگران عود بیماری در اینده هستند.

سه علت اصلی ایحاد واریسهای طنابی بعد از درمان موارد ذیل هستند:

 1. باقیماندن قسمتهایی از ریشه واریس ( residual varices)
 2. عود واریس که ناشی از رکانالیزاسیون مسیر درمان شده است (true recurrent varices)
 3.  ایجاد نارسایی و رفلاکس جدید در وریدهای دیگر (new refluxing veins)

لذا جوابها باید قانع کننده بوده و در آینده هم بتوانیم به جوابهای اکنون استناد بکنیم.

جواب: قطعا واریس علت اختصاصی ندارد بلکه علل زمینه ساز و مستعد کننده وجود دارند. مواردی مانند سابقه ضربه به پا – سابقه خانوادگی -… همیشه وجود دارند. بطوریکه ضربه ایکه مسیر عبور وریدی را از حالت نرمال دراورده یا سابقه خانوادگی که بصورت های مختلف مانند اختلال کلاژن سازی اثر میکند همواره باقی است. مگر بیماریکه جراحی قلب باز میکند عود نمیکند. پس جواب به بیمار این است که با درمان بموقع واریس طنابی از عوارض احتمالی جلوگیری میشود. تغییرات پوستی مانند اگزما و پیگمانتاسیون کنترل میشود و شما باید مراقبتهای لازم را بعمل اورید. جملاتی مانند درمان شما بدون بازگشت است. واریس شما تمام شد و … فقط باعث سردرگمی بیمار و دردسر بعدی خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
24 نظرات
 1. حسین دهقان می گوید

  برچسته شدن رگهای پا هنگام ایستادن وراه رفتن به صورت عمود بر ساق پا علامت واریس است ؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر
   اکثر اوقات خیر . ولی میتواند علایم شروع واریس هم باشد

 2. ارغوان می گوید

  من بخاطر تخمدان پلی کیستیک قرص سیپروترون کامپاند مصرف میکنم .بعد از یه ماه حدودا رگ هایی قرمز که وقتی سرپا میشم به بنفش میزنه پشت ساق پاهام پیدا میشه یعنی واریسه؟
  من ٢٠ سالمه و مادرم هم واریس داره. باید چیکار کنم؟

 3. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

  چاره ای نیست اگر بیماری فعلی شما درمان نشود در اینده دچار نازایی خواهید شد

  رژیم غذایی و کاستن وزن ، ورزش و فعالیت فیزیکی بیشتر می تواند به شما کمک کند. لطفا عکس از پاهایتان بگذارید تا جوراب مناسب برای پیشگیری به شما توصیه می شود.

 4. رحیم می گوید

  با سلام و خسته نباشید.
  حدود ۲ سال است که هردوپاهای من از روی پا تا ساق پا دارای ورم میشود.وقتی سرکار هستم ورم زیاد شده و زمانیکه در منزل استراحت میکنم ورم تقریبا از بین میرود و هیچ دردی هم ندارد.به ارولوژیست و متخصص قلب مراجعه کردم و خوشبختانه مشکل خاصی نبوده .به نظر شما در طولانی مدت احتمال بروز مشکلات بیشتر وجود دارد یا خیر و استفاده از جوراب واریس کمکی میکند یا نه؟ در ضمن به تازگی متوجه شدم کبد چرب گرید ۲ونیم دارم آیا ورم میتواند ناشی از کبد باشد؟ ممنونم بابت پاسخگویی.با تشکرفراوان

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   بنظر نمیرسد مشکل مهمی باشد و بنظر نمیرسد ارتباطی با مشکل کبد چرب داشته باشد
   تحرک داشته باشید
   وزن کنترل شود
   سر کار روزانه جوراب واریس زیر زانو کلاس یک بپوشید.

 5. پروین می گوید

  سلام وقت بخیر

  آقای دکتر یه سوالی داشتم از خدمتتون
  آیا ممکنه من که پنج ساله مداوم کارم مربی گری در مهد کودک هست هم واریس بگیرم؟ اخیرا توی پاهام احساس درد دارم ولی رگهای پام هنوز مشخص نیستن.

  خیلی نگرانم، ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   ایستادن مداوم و کار سخت میتواند علت درد پای شما باشد و لزوما واریس نیست با توجه به اینکه شما علائم ظاهری هم ندارید .اگر که احتمال واریس ارثی در خانواده وجود دارد بهتر است احتیاطا یک سونو داپلر انجام داده و برای ما ارسال کنید. اگر زمینه ارثی ندارید میتواند علت پا درد شما خستگی باشد و بهتر است که کمتر به پاهای خود فشار بیاورید

 6. فیض می گوید

  سلام حدود۵ ماه عمل واریس لیزر پشت ساق پا انجام دادم ودر طول این مدت پیاده روی مداوم دارم و مصرف مایعات بخصوص آب زیاد دارم .ولی درد شدید از نوک پا تا کشاله ران دارم قرصهای مسکن اعصاب مرکزی برام تجویز کردن که می خورم ولی تاثیری نداره لطفا راهنمایی کنید متشکرم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   با توجه به توضیحات شما بعید است که در زمینه عروقی باشد

 7. پریسا می گوید

  سلام ، مادرم ۶۵ سالشه و ۸ سال پیش عمل قلب داشته ، از ۳۰ سال پیش روی پاش ورم داشت و بعد از عمل بیشتر شده و به مچ و ساق پا نیز سرایت کرده ، خصوصا پایی که رگ ازش برداشتن ، و حتی گاهی ورم روی پا و ساق پا همراه با قرمزی همراه است که چند روز تا یک هفته گاهی ادامه داره ، در خرید و پوشیدن کفش همیشه مشکل دارند .
  دلیل این مورد رو نمیدونیم و راه درمانش رو ؟
  لطفاً راهنمایی کنید

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   برای بررسی علت ورم به پزشک متخصص داخلی مراجعه کنید. کم کردن مقدار نمک دریافتی، پوشیدن جوراب واریس و بالانگه داشتن پاها ( قرار دادن بالش زیر پا در حالت دراز کش یا نشسته ) همچنین کاهش وزن می تواند مقدار ورم پاها را کم کند

 8. موسوی می گوید

  ضمن عرض سلام واحترام.بنده ۲۵سالمه وکارشناس اتاق عمل هستم.مدتی هست رگهای بسیار ریزی در پشت زانو وقسمتهای دیگر پا ازجمله روی ران البته کم بوجود اومده میخواستم راهنمایی بفرمایید که علت میتونه ایا بخاطرشغلم باشه وایستادن زیاد؟درمورد درمان هم راهنمایی بفرماییدنیازبه جوراب واریس هست ایا؟ضمناوزنم بالا نیس .ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   ایجاد اینگونه رگ ها در شما می تواند به علت بالا رفتن سن و یا ایستادن های زیاد باشد البته عامل وراثت هم حتما تاثیر گذار است. در زمان هایی که مدت طولانی ایستاده یا نشسته هستین جوراب واریس میتواند برای کاهش حس سنگینی پا مفید باشد

   برای درمان اینگونه رگها از روش اسکلروتراپی و یا لیزر سطحی استفاده می شود

 9. فرشته می گوید

  سلام و عرض ادب
  آیا درمان واریس پا با ورزش برای رگ های واریسی ای که هنوز شدت زیادی ندارند امکان پذیر است؟
  با تشکر

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   اگر منظور شما رگهای عنکبوتی است ورزش نمی تواند باعث حذف این رگها شود. اگر منظور شما واریس طنابی است در مراحل اولیه بیماری پیش از انکه قطر رگها از حد استاندارد بیشتر شود و رگها گشاد شوند انجام ورزش می تواند با تقویت عضلات پا به برگشت بهتر خون وجریان خون مناسب کمک کند. معمولا در مواردیی که پزشک ببیند اقدامات پیشگیرانه مناسب است بازه زمانی ۶ ماه برای استفاده از جوراب و ورزش کردن در عین حال کاهش وزن متعادل به بیماران قبل از تصمیم گیری برای اقداماتی مثل لیزر درون رگی توصیه می شود .

 10. علی می گوید

  رگهای موجود در تصاویر واریسی اند؟
  آیا جز جوراب واریس میتوان درمان دیگری انجام داد؟
  ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   در این حد لازم است اقداماتی برای پیشگیری از تشدید واریس داشته باشید . مثلا ورزش هوازی انجام دهید مثل پیاده روی- دوچرخه سواری و شنا

   وزن تان بالا نرود و در حد متعادل حفظ کنید

   یبوست نشوید مایعات کافی و سبزیجات در رژیم غذاییتان باشد

   جوراب واریس کلاس دو زیر زانو در موقع فعالیت روزانه بپوشید

 11. بهرام می گوید

  سلام.خسته نباشید.مادر من دچار واریس پا شده.سنش ۵۰ ساله و وزنش حدود ۱۰۰ کیلو هست.به نظرت شما بهترین درمان چیه

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام بهترین روش درمانی با توجه به نوع واریس برای مادر توصیه خواهد شد اما پیش از درمان ضروری می دانم که مادر وزن کم کنند
   کاهش وزن تحت نظر متخصص تغذیه و داشتن فعالیت بدنی در حد توان سلامت ایشان در سالهای آینده را تضمین می کند و به کاهش فشار روی پاها هم کمک می کند
   هر درمانی که بخواهیم انجام دهیم حفظ نتیجه تا حدودی به مسئله وزن مربوط میشود
   پس اول در طی یک برنامه یکساله تا ۱۵ کیلو وزن کم شود و بعد برای درمان اقدام کنید

 12. رزاق می گوید

  سلام بعد از عمل دیسک کمر دچار ورم پا بالای وزیر زانو شدم الان دکتر متخصص عروق گفتن جوارب کلاس ۲سایزa-d تجویز کرد لطفا راهنما بفرمایی

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   با جوراب واریس موافقم به کاهش ورم کمک می کند در عین حال تحرک بیشتر داشته باشید

 13. ریحانه می گوید

  سلام و عرض ادب
  با توجه به عکس لطفا روش درمانی که مناسب می دانید، هزینه و مدت زمان آن را برای ما شرح دهید.
  عکس مربوط به اینجانب خانمی با سن ۳۹ سال است.
  در مواقع خستگی، درد شدید زیر زانو و ضعف و غش رفتن پاها را دارم.
  بعضی مواقع کمر درد هم دارم.
  وزنم ۸۰ است

 14. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

  سلام . علائم و مشکلاتی که اشاره فرمودید ربطی به رگهای روی پای شا ندارد . این رگها سطحی هستند و با ۲ تا ۳ جلسه اسکلروتراپی خیلی بهتر میشوند و از نظر ظاهریی پا بهتر می شود . وزن بالا می تواند عاملی برای درد های ذکر شده باشد . اگر تمایل داشتید که تزریق برای بهبود وضعیت ظاهری پا ها انجام دهید از شماره ۰۲۱۲۲۸۱۹۲۷۶-۷ وقت تزریق می توانید بخواهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.