علت و علائم واریس پا در جوانی

از ورزشهایی که فشار بیش از حد به وریدها می آورند باید اجتناب شود. مثلا وزنه برداری استرس زیادی روی عضلات شکم وارد می کند که برگشت وریدی از پا ها به قلب را تحت تاثیر قرار داده و باعث  واریسی شدن رگها ی پا می شود.

خیر. ماساژ  عمقی یا سطحی نمی تواند عامل ایجاد واریس باشد . ولی اگر دچار واریس  برجسته و طنابی هستید نباید ماساژ داده شود چون ممکن است در واریسها لخته ایجاد کند .

 • غذاهای  نشاسته ای
 • نمک اضافه
 • غذاهای کنسروی
 • غذای شور
 • الکل

واریس یکی از شایع ترین بیماریهای انسان است. سی درصد  افراد به نحوی درگیر این بیماری هستند. بعضی مشکلات زیبایی دارند و بعضی دیگر از سنگینی درد و خستگی شاکی هستند و در مواردی مشکلات پیشرفته تر است .

رگهای واریسی در همه اندامها از جمله دست، شکم، ناحیه تناسلی، صورت و حتی دستگاه گوارشی (مری ) ممکن است ایجاد شوند ولی چون فشار وریدی در پاها بیشتر است واریس پا شایع تر از سایر نقاط بدن است.

واریس چیست؟

سیستم گردش خون از سه دسته رگ تشکیل شده است. سرخرگ،سیاهرگ و مویرگ که وظیفه خونرسانی در بدن را به عهده دارند.

وریدها خون را از اندامها به قلب باز می‌گردانند. اگر به هر علتی برگشت خون با اختلال مواجه شود، خون در وریدها به عقب برگردد، جمع شده ، به مرور سیاهرگها گشاد و بصورت رگهای پیچ خورده، برجسته و گره دار  درمی‌آیند و دچار نارسائی می شوند. به این وریدهای نارسا در اصطلاح واریس گفته می‌شود.

واریس دست و علت آن
واریس پا و علت آن
واریس صورت و علت آن

 علائم واریس پا

شایع ترین نشانه های این بیماری عبارتند از:

 • رگهای متورم و طنابی که اکثرا در اطراف مچ  و ساق به چشم می خورد.
 • درد و سنگینی پا در انتهای روز بیشتر است و با نشستن و ایستادن  طولانی تشدید می شود.
 • خارش معمولا در اطراف مچ بیشتر است.
 • سوزش و مور مور.
 • کرامپ یا درد ناگهانی عضلات ساق پا که در هنگام خواب بروز می کند . کوتاه مدت ولی آزار دهنده است.
 • پای بیمار بیقرار است  آرامش ندارد و مکرر پاها را حرکت میدهد.
 • تغییر رنگ پوست که در قسمت پایین ساق و‌مچ واضح تر است.
 • ورم اطراف مچ در موارد واریس مزمن دیده می شود.
 • سرگیجه در واریس های شدید مخصوصا در سن بالاتر عارض می شود طوری که  وقتی بیمار از جایش  بلند می شود  دچار حالت سرگیجه میشود که به آن اصطلاحا سرگیجه وضعیتی گفته می شود .

بر اساس منابع معتبر در این حوزه مثل medlineplus و merckmanuals برای واریس علت واضح شناخته شده ای تعریف نشده و هرگاه صحبت از دلایل بروز این مشکل است عوامل زمینه ساز آن مدنظر قرار میگیرد. عوامل مستعد کننده ای مانند چاقی بی تحرکی ضربه به پا و….

با وجود آنکه واریس علت بسیاری از پا دردهاست کمتر به آن توجه می شود. شاید بتوان ادعا کرد بیشتر افراد واریس را رگهای برجسته و متورم می دانند و کسی در اولین نگاه به درد واریس اشاره نمی کند.

توصیف درد از زبان بیماران به این صورت است که قادر نیستند ۲۰ دقیقه پشت سر هم در صف بایستند یا با آشپزی و کار های آشپزخانه مثل ظرف شستن  دچار احساس سنگین در پا و درد می شوند.

در این ویدیو از علت و علائم واریس صحبت می شود:

آیا هر رگ برجسته ای واریس است؟

هر رگ برجسته ای را نباید بیماری واریس دانست. در برخی افراد به صورت طبیعی عروق بدن برجسته هستند ولی مشکلی از نظر عملکرد ندارند. در افراد لاغر بدلیل فقدان لایه چربی زیر پوست رگهای معمولی بدن به شکل رگهای واریسی دیده می‌شوند. ورزشکاران و افراد فعال در رشته پرورش اندام هم رگهای برجسته ای در پاها یا دستها دارند که معمولا واریس نیستند.

ایا هر رگ برجسته ای واریس است؟ علت و اریس چیست

علت واریس چیست؟

علت اصلی ایجاد واریس نارسایی یا  اختلال عملکرد دریچه های  لانه کبوتری است. یعنی در حالت ایستاده خون بر خلاف جهت به عقب برمی گردد و در پاها تجمع می یابد بدنبال آن علائم خستگی، سنگینی پا وریدهای برجسته و مویرگی و سایر مشکلات به مرور پدیدار می شوند.

چه عواملی  باعث  نارسایی دریچه های لانه کبوتری می شوند؟

 • سن بالا  (مهمترین عامل)
 • ارث و سابقه خانوادگی
 • چاقی مخصوصا چاقی شکمی
 • یبوست شدید
 • پوشیدن لباسهای تنگ
 • بارداری و اختلالات هورمونی که در خانمها شایعتر است

ایستادن و یا نشستن طولانی مدت در بعضی مشاغل

مشاغل عامل بروز واریس کدام اند؟ چگونه کار، شما را در معرض خطر ابتلا به واریس قرار می دهد؟ کدام نوع واریس با شغل در ارتباط است؟ آیا لازم است بخاطر واریس، کارم را ترک کنم؟

مشاغل عامل بروز واریس

علت واریس در جوانی

واریس اصولا بیماری میانسالی و دوران پیری است .بروز بیماری  در سنین پایینتر و بخصوص در جوانان  غیر عادی تلقی می شود.

علت واریس در جوانی

در فرد جوانی که با علائم و نشانه های سنگینی درد و خستگی و رگهای برجسته روی پاها مراجعه می کند ممکن است یکی از دلایل زیر مطرح باشد :

 1. زمینه ارثی شدید
 2. تغذیه نامناسب مانند مصرف بیش از اندازه غذاهای کنسروی که باعث کاهش ریز مغذی های ضروری مانند ویتامینهای گروه B می شود.
 3. انجام ورزشهای سنگین غیر متعارف مانند بدنسازی غیر اصولی که فشار بیش از حد تحمل فرد به پاها و سیاهرگها وارد آورد.
 4. سیگارکشیدن از سنین پایین.
 5. پوشیدن لباسهای بسیار تنگ در بالاتنه مانند گنهای لگن و شکم
 6. مصرف داروهای هورمونی ضد بارداری
 7. بارداری
 8. رژیم های کاهش وزن سریع
 9. بیماریها یی مانند کم کاری تیروئید.

برخلاف تصور عده ای از مردم که واریس را یک بیماری مخصوص زنان می پندارند، شمار قابل ملاحظه ای از مبتلایان به واریس را مردان تشکیل می دهند.

بیماری واریس در مردان

کاهش وزن سریع علت واریس جوانی

کم کردن بی ضابطه و سریع وزن باعث بهم خوردن متابولیسم طبیعی بدن انسان می شود. فرد انتظار دارد وقتی نمی خورد چربی ها بسوزد و لاغر شود ولی اگر سرعت کاهش  وزن بیش از حد  نرمال باشد عضلات و بافت همبندی اسکلت هم در کنار چربی می سوزد. یکی از عوارض آن کاهش حجم عضلات و تحلیل بافت نگهدارنده است.

یکی از صدمات به بافت همبندی وریدها وارد می شود جداره وریدها ضعیف شده و دریچه های لانه کبوتری بدرستی عمل نمی کنند خون پس می زند و زمینه بیماری واریس فراهم  می شود.

واریس مادرزادی چیست ؟

واریسی که از زمان کودکی یا حتی از زمان تولد بروز می‌کند واریس مادرزادی است.

سندرم کلیپل ترنانی klippel ternaunay syndrome یکی از انواع مادرزادی است که سه مشخصه اصلی در مبتلایان وجود دارد :

واریس طنابی – ماه گرفتگی پوستی – بزرگ شدن اندازه پا

این بیماران در معرض خطر لخته شدن خون در رگها هستند و توصیه می‌شود رگهای بزرگ واریسی برای پیشگیری از لخته درمان شوند. امکان برگشت این رگهای بزرگ پس از درمان در بیماری کلیپل ترنانی بسیار زیاد است لذا پوشیدن جوراب واریس به مبتلایان توصیه می شود.

استریا یا ترک پوستی واریس نیست!

ترک های پوستی که به آن استریا هم می گویند گاها با رگهای عنکبوتی اشتباه گرفته می شوند . این ترک ها در اثر از هم گسیختگی لایه درم ایجاد می شوند و در زمان تشکیل رنگ قرمز یا بنفش- قرمز دارند  و‌ رفته رفته کم رنگ میشوند ولی ازبین نمی روند. این ترک ها در دورانهای رشد سریع مثل دوره بارداری، بلوغ و یا افزایش وزن شدید و  معمولا در سه ماه آخر بارداری بروز می کنند البته تغییرات هورمونی در بلوغ، بارداری و نیز هورمونهای مورد استفاده در بدنسازی و هورمون درمانی هم در ایجاد این ترکها دخیل هستند این رگه ها ناشی از مشکل وریدی نیستند و بهتر است با متخصص پوست در مورد آنها مشورت شود.

بیماری استریا
تصویری از استریا که نباید با بیماری واریس پا اشتباه گرفته شود

چگونه سیگار زمینه ساز بیماری واریس است؟

سیگار حاوی دو ماده بنامهای نیکوتین و مونوکسید کربن است. هر دوی این مواد اثر سمی بر روی قلب و وریدها دارند. مصرف دراز مدت سیگار باعث اختلال عملکرد دریچه های وریدی و نارسا شدن آنها می شود که پیش زمینه گشاد شدن و واریسی شدن رگها می باشد.

جالب است بدانید اثر سیگار در شریانها باعث تخریب جداره و تنگ شدن شریان است در حالیکه سیگار روی  وریدها  اثر عکس داشته و آنها را گشاد می کند.

سوال مکرر بیماران این است که علت واریس من چیست و نگران عود بیماری در اینده هستند.

سه علت اصلی ایحاد واریسهای طنابی بعد از درمان موارد ذیل هستند:

 1. باقیماندن قسمتهایی از ریشه واریس ( residual varices)
 2. عود واریس که ناشی از رکانالیزاسیون مسیر درمان شده است (true recurrent varices)
 3.  ایجاد نارسایی و رفلاکس جدید در وریدهای دیگر (new refluxing veins)

لذا جوابها باید قانع کننده بوده و در آینده هم بتوانیم به جوابهای اکنون استناد بکنیم.

جواب: قطعا واریس علت اختصاصی ندارد بلکه علل زمینه ساز و مستعد کننده وجود دارند. مواردی مانند سابقه ضربه به پا – سابقه خانوادگی -… همیشه وجود دارند. بطوریکه ضربه ایکه مسیر عبور وریدی را از حالت نرمال دراورده یا سابقه خانوادگی که بصورت های مختلف مانند اختلال کلاژن سازی اثر میکند همواره باقی است. مگر بیماریکه جراحی قلب باز میکند عود نمیکند. پس جواب به بیمار این است که با درمان بموقع واریس طنابی از عوارض احتمالی جلوگیری میشود. تغییرات پوستی مانند اگزما و پیگمانتاسیون کنترل میشود و شما باید مراقبتهای لازم را بعمل اورید. جملاتی مانند درمان شما بدون بازگشت است. واریس شما تمام شد و … فقط باعث سردرگمی بیمار و دردسر بعدی خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
35 نظرات
 1. حسین دهقان می گوید

  برچسته شدن رگهای پا هنگام ایستادن وراه رفتن به صورت عمود بر ساق پا علامت واریس است ؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر
   اکثر اوقات خیر . ولی میتواند علایم شروع واریس هم باشد

 2. ارغوان می گوید

  من بخاطر تخمدان پلی کیستیک قرص سیپروترون کامپاند مصرف میکنم .بعد از یه ماه حدودا رگ هایی قرمز که وقتی سرپا میشم به بنفش میزنه پشت ساق پاهام پیدا میشه یعنی واریسه؟
  من ٢٠ سالمه و مادرم هم واریس داره. باید چیکار کنم؟

 3. محمود سیاه پوش می گوید

  با عرض سلام ، پسری هستم ۲۲ ساله ، هفت سال پیش چند تا لکه ی کوچیک قرمز رنگ پشت ساق پای چپم ایجاد شد که وقتی پامو بالا میبردم بر اثر جاذبه ی زمین اون لکه های قرمز از بین میرفت . به مروز زمان این لکه ها زیاد شدن و الان توی انگشت های پام هم ایجاد شدن و روی پوست زانوم هم ایجاد شده توی یک ماه اخیر که به دلیل آسیب رباط کم تحرک بودم . و توی این یک ماه اونا لکه های پشت پام هم بیشتر شدن . الان ولی با چند دقیقه ماساژ دادن اون قسمت ها و و بالا گرفتن پام محو میشن و به محض اینکه پام رو پایین میگیرم تمام اون لکه ها که خون زیرشون هست ایجاد میشن و بعد از اینکه یه چیزی حدود ۲۰ دقیقه بگذره باز هم بیشتر میشن و تیره تر هم میشن و از اون رنگ سرخ شفاف اولیه به کبودی و بفنش تیره تبدیل میشن و پام هم ورم پیدا میکنه . ممنونم میشم اسم بیماری یا راه درمان یا هر اطلاعاتی بتونید بدید بهم ، واقعا نگرانش هستم و پیگیری هم کردم ولی متاسفانه به نتیجه ای نرسیدم . ???

  1. Adib می گوید

   سلام دکتر وقت بخیر از ۱۷..۱۸ سالگی متوجه رگ های پشت پای چپم شدم که به مرور زمان و الان که ۲۴ سالمه بشدت بالا اومده و واریسی شده درد خاصی هم نداره.. تقریبا علاییمی نداره مگه اینکه فشااار شدید تمرینی روش بیاد که ۲و۳ روز درد میگیره …بنظرتون علت واریس های پشت پای چپم چیه؟فقط هم یکی از پاهام هست.

 4. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

  چاره ای نیست اگر بیماری فعلی شما درمان نشود در اینده دچار نازایی خواهید شد

  رژیم غذایی و کاستن وزن ، ورزش و فعالیت فیزیکی بیشتر می تواند به شما کمک کند. لطفا عکس از پاهایتان بگذارید تا جوراب مناسب برای پیشگیری به شما توصیه می شود.

 5. رحیم می گوید

  با سلام و خسته نباشید.
  حدود ۲ سال است که هردوپاهای من از روی پا تا ساق پا دارای ورم میشود.وقتی سرکار هستم ورم زیاد شده و زمانیکه در منزل استراحت میکنم ورم تقریبا از بین میرود و هیچ دردی هم ندارد.به ارولوژیست و متخصص قلب مراجعه کردم و خوشبختانه مشکل خاصی نبوده .به نظر شما در طولانی مدت احتمال بروز مشکلات بیشتر وجود دارد یا خیر و استفاده از جوراب واریس کمکی میکند یا نه؟ در ضمن به تازگی متوجه شدم کبد چرب گرید ۲ونیم دارم آیا ورم میتواند ناشی از کبد باشد؟ ممنونم بابت پاسخگویی.با تشکرفراوان

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   بنظر نمیرسد مشکل مهمی باشد و بنظر نمیرسد ارتباطی با مشکل کبد چرب داشته باشد
   تحرک داشته باشید
   وزن کنترل شود
   سر کار روزانه جوراب واریس زیر زانو کلاس یک بپوشید.

 6. پروین می گوید

  سلام وقت بخیر

  آقای دکتر یه سوالی داشتم از خدمتتون
  آیا ممکنه من که پنج ساله مداوم کارم مربی گری در مهد کودک هست هم واریس بگیرم؟ اخیرا توی پاهام احساس درد دارم ولی رگهای پام هنوز مشخص نیستن.

  خیلی نگرانم، ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   ایستادن مداوم و کار سخت میتواند علت درد پای شما باشد و لزوما واریس نیست با توجه به اینکه شما علائم ظاهری هم ندارید .اگر که احتمال واریس ارثی در خانواده وجود دارد بهتر است احتیاطا یک سونو داپلر انجام داده و برای ما ارسال کنید. اگر زمینه ارثی ندارید میتواند علت پا درد شما خستگی باشد و بهتر است که کمتر به پاهای خود فشار بیاورید

   1. ناشناس می گوید

    سلام عرض میکنم خدمت آقای دکتر ، مدت زمان بارداری متوجه علائم واریس شدم که مشکل یا درد زیادی نداشتم جز مواقع قاعدگی ولی الان بعد سیزده سال، یکی دو روز احساس درد پا دارم لطفا برای درمان راهنمایی کنید ممنون میشم

 7. فیض می گوید

  سلام حدود۵ ماه عمل واریس لیزر پشت ساق پا انجام دادم ودر طول این مدت پیاده روی مداوم دارم و مصرف مایعات بخصوص آب زیاد دارم .ولی درد شدید از نوک پا تا کشاله ران دارم قرصهای مسکن اعصاب مرکزی برام تجویز کردن که می خورم ولی تاثیری نداره لطفا راهنمایی کنید متشکرم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   با توجه به توضیحات شما بعید است که در زمینه عروقی باشد

 8. پریسا می گوید

  سلام ، مادرم ۶۵ سالشه و ۸ سال پیش عمل قلب داشته ، از ۳۰ سال پیش روی پاش ورم داشت و بعد از عمل بیشتر شده و به مچ و ساق پا نیز سرایت کرده ، خصوصا پایی که رگ ازش برداشتن ، و حتی گاهی ورم روی پا و ساق پا همراه با قرمزی همراه است که چند روز تا یک هفته گاهی ادامه داره ، در خرید و پوشیدن کفش همیشه مشکل دارند .
  دلیل این مورد رو نمیدونیم و راه درمانش رو ؟
  لطفاً راهنمایی کنید

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   برای بررسی علت ورم به پزشک متخصص داخلی مراجعه کنید. کم کردن مقدار نمک دریافتی، پوشیدن جوراب واریس و بالانگه داشتن پاها ( قرار دادن بالش زیر پا در حالت دراز کش یا نشسته ) همچنین کاهش وزن می تواند مقدار ورم پاها را کم کند

 9. موسوی می گوید

  ضمن عرض سلام واحترام.بنده ۲۵سالمه وکارشناس اتاق عمل هستم.مدتی هست رگهای بسیار ریزی در پشت زانو وقسمتهای دیگر پا ازجمله روی ران البته کم بوجود اومده میخواستم راهنمایی بفرمایید که علت میتونه ایا بخاطرشغلم باشه وایستادن زیاد؟درمورد درمان هم راهنمایی بفرماییدنیازبه جوراب واریس هست ایا؟ضمناوزنم بالا نیس .ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   ایجاد اینگونه رگ ها در شما می تواند به علت بالا رفتن سن و یا ایستادن های زیاد باشد البته عامل وراثت هم حتما تاثیر گذار است. در زمان هایی که مدت طولانی ایستاده یا نشسته هستین جوراب واریس میتواند برای کاهش حس سنگینی پا مفید باشد

   برای درمان اینگونه رگها از روش اسکلروتراپی و یا لیزر سطحی استفاده می شود

 10. فرشته می گوید

  سلام و عرض ادب
  آیا درمان واریس پا با ورزش برای رگ های واریسی ای که هنوز شدت زیادی ندارند امکان پذیر است؟
  با تشکر

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   اگر منظور شما رگهای عنکبوتی است ورزش نمی تواند باعث حذف این رگها شود. اگر منظور شما واریس طنابی است در مراحل اولیه بیماری پیش از انکه قطر رگها از حد استاندارد بیشتر شود و رگها گشاد شوند انجام ورزش می تواند با تقویت عضلات پا به برگشت بهتر خون وجریان خون مناسب کمک کند. معمولا در مواردیی که پزشک ببیند اقدامات پیشگیرانه مناسب است بازه زمانی ۶ ماه برای استفاده از جوراب و ورزش کردن در عین حال کاهش وزن متعادل به بیماران قبل از تصمیم گیری برای اقداماتی مثل لیزر درون رگی توصیه می شود .

 11. علی می گوید

  رگهای موجود در تصاویر واریسی اند؟
  آیا جز جوراب واریس میتوان درمان دیگری انجام داد؟
  ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   در این حد لازم است اقداماتی برای پیشگیری از تشدید واریس داشته باشید . مثلا ورزش هوازی انجام دهید مثل پیاده روی- دوچرخه سواری و شنا

   وزن تان بالا نرود و در حد متعادل حفظ کنید

   یبوست نشوید مایعات کافی و سبزیجات در رژیم غذاییتان باشد

   جوراب واریس کلاس دو زیر زانو در موقع فعالیت روزانه بپوشید

 12. بهرام می گوید

  سلام.خسته نباشید.مادر من دچار واریس پا شده.سنش ۵۰ ساله و وزنش حدود ۱۰۰ کیلو هست.به نظرت شما بهترین درمان چیه

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام بهترین روش درمانی با توجه به نوع واریس برای مادر توصیه خواهد شد اما پیش از درمان ضروری می دانم که مادر وزن کم کنند
   کاهش وزن تحت نظر متخصص تغذیه و داشتن فعالیت بدنی در حد توان سلامت ایشان در سالهای آینده را تضمین می کند و به کاهش فشار روی پاها هم کمک می کند
   هر درمانی که بخواهیم انجام دهیم حفظ نتیجه تا حدودی به مسئله وزن مربوط میشود
   پس اول در طی یک برنامه یکساله تا ۱۵ کیلو وزن کم شود و بعد برای درمان اقدام کنید

 13. رزاق می گوید

  سلام بعد از عمل دیسک کمر دچار ورم پا بالای وزیر زانو شدم الان دکتر متخصص عروق گفتن جوارب کلاس ۲سایزa-d تجویز کرد لطفا راهنما بفرمایی

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   با جوراب واریس موافقم به کاهش ورم کمک می کند در عین حال تحرک بیشتر داشته باشید

 14. ریحانه می گوید

  سلام و عرض ادب
  با توجه به عکس لطفا روش درمانی که مناسب می دانید، هزینه و مدت زمان آن را برای ما شرح دهید.
  عکس مربوط به اینجانب خانمی با سن ۳۹ سال است.
  در مواقع خستگی، درد شدید زیر زانو و ضعف و غش رفتن پاها را دارم.
  بعضی مواقع کمر درد هم دارم.
  وزنم ۸۰ است

 15. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

  سلام . علائم و مشکلاتی که اشاره فرمودید ربطی به رگهای روی پای شا ندارد . این رگها سطحی هستند و با ۲ تا ۳ جلسه اسکلروتراپی خیلی بهتر میشوند و از نظر ظاهریی پا بهتر می شود . وزن بالا می تواند عاملی برای درد های ذکر شده باشد . اگر تمایل داشتید که تزریق برای بهبود وضعیت ظاهری پا ها انجام دهید از شماره ۰۲۱۲۲۸۱۹۲۷۶-۷ وقت تزریق می توانید بخواهید

 16. محمدی می گوید

  سلام وخسته نباشید اقای. دکتر۳۰ساله هستم تولیدی کارمیکنم اتو کار هستم کل روز می ایستم چند وقت یک بار پاهام زیاد ورم میکنه درد دارم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام – خوب است در ساعات کار جوراب زیر زانو کلاس یک بپوشید. بعلاوه هر ساعت ۵ دقیقه قدم بزنید و در زمانهای استراحت پاهایتان را بالا تر از سطح بدن قرار دهید تا خون راحتتر به سمت قلب برگردد.

 17. فاطمه می گوید

  سلام من ۲۲سالمه ن ورزش میکنم ن سرپام زیاد اما پشت زانوهام واریس داره ی جوری رگا بهم پیچیدن خجالت میکشم حتی تو عروسیا بیرون باشه پاهام چیکار کنم برن

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   برای رفع این رگها لازم است اقدامات درمانی متناسب با شدت واریس شما صورت گیرد. لطفا عکس در حالت ایستاده از پشت پا ارسال کنید تا در مورد روش درمان راهنمایی شوید.
   شماره واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵

 18. یعقوب می گوید

  سلام
  من از ۲۳ سالگی واریس های پاهام شروع شد البته از بچگی هم وقتی زیاد ورزش میکردم در کشاله رانم رگ طنابی شکل بالا میزد الان که از هر دو پا بیشتر پای چپ رگ طنابی شکل هست همراه خارش شدید و تغییر رنگ پوست از جوراب سیگ واریس هم استفاده کردم ولی در کل تصمیم به جراحی دارم ولی ترسم از عود مجدد هست‌. به من واریس از طریق وراثت رسیده پدر و مادر هر دو واریس دارند. نظر شما چیست متشکرم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام . از آنجاییکه شما از کودکی رگ واریسی داشته اید و هر دو پا درگیری دارد . نیاز به بررسی حضوری ومعاینه برای اعمال نظر در خصوص ریشه واریس شما و روش مناسب درمان است .

 19. محمدرضا می گوید

  سلام وقت بخیر رگه های ریز زیر سینه متمایل به بغل مشاهده کردم در بدن خودم مرد هستم ممنون میشم توضیح بدید

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   جای نگرانی ندارد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.