لخته شدن خون در رگهای سطحی (ترومبوفلبیت سطحی)

شنیده ایم که می گویند واریس نیاز به درمان ندارد .قبلا گفتیم که در واریس طنابی شدید دو عارضه بیمار را تهدید میکند یکی خونریزی و دوم لخته شدن خون در پا می باشد .در این مقاله به بررسی روش های درمان سفت شدن رگ و درمان ترومبوفلبیت سطحی می پردازیم.

آیا سفت شدن رگ نشانی از واریس است؟

توصیه می شود در موارد شدید بیماری واریس حتما درمان شود چون ممکن است علی رغم رعایتهای لازم بیمار دچار عارضه شود. بیماران با لخته شدن خون در پا اغلب از درد واریس شدید و گره گره شدن و سفت شدن رگ شکایت داشته و پوست محل مورد نظر قرمز میشود.

این عارضه در رگهای واریسی درمان نشده ایجاد می شود که در خطر لختگی خون در وریدها هستند. به همین دلیل توصیه می شود برای رگ های واریسی درمان بموقع و پیشگیری کافی انجام گیرد.

ترومبوفلبیت سطحی چیست؟

در صورتیکه رگ واریسی شما سفت، دردناک و قرمز شده باشد دچار لخته شدن خون در واریس شده اید که از نظر علمی به آن ترومبوفلبیت سطحی میگویند لازم است همان روز به پزشک متخصص واریس پا مراجعه کنید.

علائم ترومبوفلبیت سطحی

یکی از علائم واضح در ترومبوفلبیت سطحی لخته شدن خون در وریدها می باشد. ورم اطاف ساق پا وتغییر رنگ پوست از نشانه های ترومبوفلبیت سطحی می باشد. در ادامه به علائم ترومبوفلبیت سطحی اشاره می کنیم.

 • تورم سیاه رگها
 • حساسیت
 • گرما
 • قرمزی رک ها
 • سفت شدن رگها

درمان ترومبوفلبیت سطحی و لخته شدن خون

پس از معاینه، سونوگرافی انجام می پذیرد؛ بدین وسیله وسعت و گستردگی لخته مورد ارزیابی قرار می گیرد. در اکثر موارد، تجویز مسکن و پوشیدن جوراب واریس کافی است. نیاز به استراحت نیست و ادامه فعالیت های روزانه توصیه می شود. پزشک در مواردی ممکن است داروی ضد لخته مانند انوکساپارین برای ۲ هفته تا ۳ ماه تجویز کند.

درمان ترومبوفلبیت سطحی و لخته شدن خون

این تصویر سونوگرافی یکی از بیماران کلینیک است که مبتلا به ترومبوفلبیت سطحی بوده که با کمی دقت متوجه می شویم که ترومبوز از ورید صافن به داخل ورید عمقی کمی برجسته شده است. این بیمار تحت درمان با آنتی کواگولان قرار گرفت.

تصویر سونوگرافی یکی از بیماران کلینیک مبتلا به ترومبوفلبیت سطحی

تذکر مهم: تشخیص این مورد بالینی نبوده و نیاز به انجام سونو گرافی داپلر توسط فرد با تجربه دارد.

آمبولی ریوی

ترومبوفلبیت سطحی میتواند فلبیت عمقی و حتی آمبولی ریوی بدنبال داشته باشد .اگر در سونو گرافی انجام شده لخته شدن خون تا مجاورت ورید عمقی گسترش یافته باشد اندیکاسیون درمان با آنتی کو اگولان دارد .

ترومبوفلبیت در بارداری

ترومبوفلبیت سطحی ممکن است در دوران بارداری هم ایجاد شود. اگر در دوران بارداری با ترومبوفلبیت سطحی مواجه شدیدی نگران نباشید این عارضه در رگ های عمقی خطرناک است . ترومبوفلبیت سطحی با استراحت و بالا نگه داشتن پاها و استفاده از جئوراب های مخصوص و کمپرس گرم رفع خواهد شد.

عوارض لخته شدن خون در پا

لابد برای شما هم پیش آمده که دست خود را با چاقو آشپزخانه ببرید و یا حین اصلاح صورتتان خراشی روی پوستتان ایجاد شود در این موارد در محل زخم و پارگی خون به صورت لخته در آمده و با این تغییر فرم مانع از دست رفتن خون و در نهایت حفظ حیاتمان می شود.

حال فکر کنید که لخته در داخل رگهای بدنتان به هر دلیل بوجود بیاید، در این شرایط نه تنها یک روند طبیعی دنبال نمی شود بلکه لخته شدن خون در پا تهدیدی برای زندگی محسوب می شود و به عنوان یک عارضه جدی بایستی مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

ممکن است لخته در شریانهای حامل اکسیژن در خون از قلب به اندامها شکل بگیرد و در این شرایط اکسیژن نتواند به قلب، مغز و یا ریه ها برسد و فرد در شرایط اورژانسی تهدید کننده زندگی مانند حمله قلبی و یا سکته مغزی قرار گیرد. همین لخته ممکن است در وریدهای انتقال خون از اندامها به سمت قلب بروز کند در این مواقع ، اغلب بروز علایم تشکیل لخته به صورت تدریجی است اما همچنان مشکلی جدی محسوب می شود.

 درباره ی “عوارض لخته شدن خون در پا” بیشتر بخوانید.

انواع لخته خون در اندام های انتهایی بدن

اگر شما علائم هشدار دهنده و علل بروز لخته های مشکل آفرین را بیاموزید، بدرستی می توانید احتمال بروز آنها را کم کرده و در صورت بروز در اسرع وقت برایی دریافت اقدامات پزشکی مقتضی به مراکز درمانی مراجعه نمایید تا از پیامدهای ناگوار بعدی پیشگیری لازم به عمل آید.
لخته در اندامهای انتهایی بدن به دو صورت بروز می کند:

 1. لخته در عروق سطحی ( ترومبوفلبیت سطحی)
 2. لخته در رگهای عمقی ( DVT)
ممکن است شما دوست داشته باشید
42 نظرات
 1. محمدیان می گوید

  با سلام بنده کانسر تخمدان دارم نمیتوانم عمل کنم چون پام لختگی خون دارد و ورم کرده یکبار هم بیمارستان خوابیدم وارفارین نصرف کردم ایا درمان قطعی وجود دارد اگر در کلینیک شما بررسی کنید؟ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر 
   فعلا داروهای ضد لخته را ادامه دهید و در صورت امکان برای ویزیت حضورا تشریف بیاورید

 2. a.m می گوید

  سلام آقای دکتر من ۷ماه پیش dvtپای چپ کشاله ران وزیرشکم شدم الان دوهفتس دکترم قرصمو قطع کرده وگفتن که کارکردن برام مشکلی ایجاد نمیکنه الان دوروزه سرکار میرم کارم خیاطیه وروزی ۸ساعت نشسته هستم الان احساس سوزش درروی رانم ودر باسن همون پا دارم آیا برای من مشکلی ایجاد میکنه یا بعد از dvtاین دردها طبیعیه..ممنونم از راهنماییتون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر 
   بهتر است به ازای هر سه ساعت کار حدود ١۵ دقیقه ورزش سبک و یا پیاده روی بکنید

 3. مجید می گوید

  سلام،همسرم۱ماه قبل تومورمغزی عمل کرد،الان درمنزل هستیم،سنوگرافی برای پاش نوشتندکه ورم کرده وقرمزشده پوست بدنش،صورتش،داخل برگه سنوگرافی نوشته
  ترومبوز حاد در وریدفمورال مشترک سطحی سمت چپ مشهود وکامل است،ترومبوز ورید سطحی چپ ازپروگزیمال تادیستال مشهوداست.
  خواستم ببینم این جواب سنوگرافی،نشان دهنده حال بَد همسرم است،باتشکر

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقتبخیر 
   بله مهم است بهتر است سریعا به پزشک خودشان مراجعه کنند
   درست نیست از این طریق دارو داده شود.

 4. خسته می گوید

  سلام آی دکتر مادر من ۵۷سالشه و dvtداره سه روزه بستری شده داروی ریواروکسابان مصرف میکنه قبلا ساق پاس درد میکرد و سفت بود الان سفتی و درد به ران ش رسیده دلیل چی میتونه باشه

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر 
   ریوارکسابان داروی مناسبی است اما 
   نمیتوانم اظهار نظر بیشتری بکنم. در صورت امکان بهتر است حضورا برای ویزیت تشریف بیاورید

 5. کریمی می گوید

  با سلام.من تاریخ ۲۶ بهمن بستری شدم و دو روز هپارین تزریق کردند و بعد داروی آپیکسابان رو از ۲۹ ام شروع کردند الان بدلیل اینکه فرزند کوچک دارم و ترس از کرونا،خواستم زمان انجام سونو و ادامه درمان دارویی رو بپرسم و اینکه جوراب واریس رو هر روز باید بپوشم؟
  لازم به توضیح است که بعد از فوتبال و تورم پا به ارتوپدی مراجعه کردم و ایشان بدون هیچ سونو و عکسی ،اوزون برایم تزریق کردند آیا بدلیل این تزریق میشود که دچار dvt شده ام؟
  ممنون از راهنمایی شما در این سایت

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر 
   اگر تشخیص لخته ورید عمقی باشد. این دارو حداقل باید سه ماه مصرف شود

 6. شکوه فرهادی می گوید

  با سلام و احترام خدمت استاد بزرگوار
  مادرم ۷۱ ساله مدت ۵ ماهه گرفتار درد سیاتیک خیلی شدید هستن وبا درمان هم هنوز هم وقتی بلند میشن یا راه میفتن درد شدید دارن، فقط وقتی بی حرکت در یک جهت مشخص بشینن درد ندارن. این امر باعث شد که در پای مخالفشون در حین درمان سیاتیک بعد از دو ماه ورم شدیدی سرتاسر پای دیگرشون رو بگیرهویک هفته منتظرشون گذاشتن گفتن مربوط به تغییر داروی فشارخونه.خودمون رفتیم سونوگرافی dvt تشخیص داده شد. به دلیل مسافرت دکتر بیمارستان شهید رجایی سه هفته فقط دارو خوردن. ریوارواکسابان ۱۵ را بیست ویک روز خوردن. بعد اکسابین ۲۰رو شروع کردن برای دو ماه .بعد جوراب واریس تا یک هفته شبانه روز تجویز شد.بعدش فقط شبانه.ولی الان پشت زانو و محل اتصال پنجه پا به ساق پای مادرم اول خون مردگی داد بعد الان زخم شده با پماد و دارو کمی التهابش کم شد ولی باز راحت نمیتونه جوراب رو بپوشه. حالا مادرم بین دو بیماری متضاد گیر کرده برای لخته باید سعی کنه راه بره ، به محض حرکت درد سیاتیکش شروع میشه و باید بشینه!!!!! برای سیاتیک هم داروهای اعصاب مصرف میکنه و بدون اونها نمیتونه بخوابه و ارام و قرار نداره.وزن هم بالاست.
  ممنون میشم آقای دکتر راهنماییمون کنید چکار کنیم.
  با سپاس بیکران

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر 
   جوراب نپوشد
   سعی کنید تعادل را در بین دو بیماری حفظ کند ،مثلا 
   تحرک پاها در حالت خوابیده در رختخواب خوب است به این صورت  که پاها را روی بالش گذاشته و اگر میتواند از مچ خم و راست کند و اگر نمیتواند کسی به ایشان کمک کند و روزی چند بار این حرکات راه به مدت ۱۰دقیقه برای ایشان انجام دهد  

 7. Hadi می گوید

  باسلام مادرم اولین روز عید خوابیدشب پادرد شدیدگرفت باتب زیادوورم پا.بردیم دکتربعدسونوگرافی گفتن لخته حادداره باید بستری بشه.شش روزه مرخص شده وقرص آکسابین روزی یک عدد تجویز شده با پوشیدن جوراب واریس وهمچنین گفتن میتونه راه بره ولی درد پاش کم نشده و ورم پا داره پای چپشم که لخته داره به سختی میتونه زمین بذاره.میخواستم بدونم این درد و ورم پا عادیه؟چندمدت طول میکشه بهبود پیدا کنه؟وبرای تسکین درد مسکنی مثل استامینفون میتونه مصرف کنه

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر 
   همه تجویزها درست است
   اما با وجود درد راه برود و سعی کنید که تحرک را حفظ کند 
   می توانید از بروفن برای کاهش و تسکین درد استفاده کنید

 8. گودرزی می گوید

  سلام و خسته نباشید
  مادر من از ناحیه پای راست دچار دی وی تی شدند مدارک را به پیوست ارسال کردم دکتر برایشان روزانه یک عدد انکساپارین ۴۰ تجویز کردند میخواستم بدون این دوز کفایت میکنه و اینکه تا چه مدت باید مصرف کنند چون مادر به تازگی عمل تنگی کانال نخاعی کمر انجام دادند و قادر به حرکت فقط با واکر اونم به سختی میباشند ایا توی طول درمان باید حرکت کنند یا اصلا نباید حرکت کنند
  ممنونم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر 
   لطفا با واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ با ما تماس بگیرید برای مشاوره انلاین

 9. حسین می گوید

  جناب دکتر سلام خسته نباشید.
  الان مدت ۱۱ ساله که از عمل اول واریس پا می‌گذرد.
  دو سال بعد از عمل پا مجدداً واریس پای چپ ظاهر شد الان به مدت یک ماه است که درد شدید از ناحیه واریس پای چپ دارم به یک دکتر عمومی مراجعه کردم ایشان فرمودند که پاهایم را با باند کشی ببندم و پاهایم را به صورت ۹۰ درجه بلند کنم. در مدت این سه چهار روز پاهایم را با باند کشی بستم تمام رگهای پایم مثل سنگ سفت سفت شده است که درد پاهایم ده برابر، سوزش شدید از ناحیه داخل رگ ها و الان طوری به پوست پاهایم آمده است که انگار اسید روی پام ریختی که اینقدر قرمز شده است. به همین خاطر به یک دکتر فوق تخصص ارتوپتی مراجعه کردم که سونوگرافی دادم و گفت که لختگی خون دارم. دکتر فرمود که عفونت دارم ۶عدد سوفازلین و ۶ عدد جنتامایسین هر ۱۲ ساعت از هر کدام یک عدد.الان دکتر جان خیلی اذیتم ممنون میشم که راهنمایی کنید.

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر 
   لطفا از ظاهر پا چند عکس به همراه گزارش سونوگرافی خود در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ ارسال کنید 

 10. مجید می گوید

  سلام اقای دکتر من بیمار خودتون هستم ولی شهرستانم الانم ب خاطر کرونا نمیشه حضوری بیام من پای چپم دوبار به فاصله ۳ سال dvtزده یه بار ۲۳ سالگی یه بارم ۲۶ از اخرین باری ک dvtزده ۱۰ ماه میگزره قرص زالربان ۲۰ میخورم دوروزه پام درد میکنه ولی ورم نداره الان ک قرص میخورم بازم احتمال dvtهست ؟تحرکم کم شده ب خاطر کرونا نمیتونم پیاده روی کنم .مرسی

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر 
   دکتر فرمودن که بهتره که شما ویزیت انلاین بشین 
   لطفا در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ با ما تماس بگیرید که شمارو راهنمایی کنیم 

 11. جمالی می گوید

  سلام مادرم ۱۰ روز پیش پای چپ شان ورم کرد و مدت یک هفته در بیمارستان با تشخیص dvt
  بستری و با هپارین و طالبان مورد مداوا قرار گرفت الان دو روز است که مرخص شده ولی پایشان همچنان به همان اندازه روز اول ورم دارو فعلا گفتن تا یک هفته دالر را ۱۵ روزی ۲ تا استفاده کنند بعد از آن یک عدد زالربا ۲۰
  سئوال من این است که چه مدت طول میکشد تا ورم پا کمتر شود و ایا نباید تا حالا یکم ورم بهتر میشد ضمنا مادرم ۸۹ سال سن و سابقه رماتیسم و فشار خون دارند با تشکر

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر 
   درمان درست است
   علیرغم درد راه بروند

 12. Fallah می گوید

  سلام خسته نباشید.من آمبولی دارم وبه مدت درکل پای راستم وبه مدت شیش ماه ازداروهای ضدانعقادی مصرف کردم ولی فایده ای نداشت والان خیلی خیلی اذیتم میکنه به طوری که اصلا نمیزاره بخوابم چندتاازدوستانم گفتن که زالودرمانی کنم،به نظرشمااشکالی نداره؟آیاراهی هست که این لخته ازبین بره؟؟؟لطفاکمک کنید.ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر 
   برای بررسی بهتر نیاز هست که حضورا برای ویزیت تشریف بیارید

 13. فریده می گوید

  سلام آقای دکتر
  مادر من ۶۵ سال سن سن دارد ۶ سال پیش بعداز عمل صفرا دچار لخته خون (ترمبوز)شدند و حدود یکسال قرص وارفارین استفاده کردند میخواستم ببینم بیماری ایشان درمانی دارد … یا فقط باید از جوراب واریس استفاده کنند

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر 
    برای مشکل ایشان بهترین راهها ، اقدامات پیشگیرانه مثل داشتن فعالیت بدنی سبک در طی روز ، حرکت پاها از مچ- پیاده روی است در عین حال جوراب پوشیدن و کم کردن وزن در صورت داشتن وزن بالا توصیه می شود

 14. مریم می گوید

  همسر من چندین سال سی پی کی و ال دی اچ بالای هزار داشت اما چون مشکلی نداشت هیچ ویت پیگیری نمیکرد الان در ساق پا دچار لخته خون و دی وی تی شده دکتر گفته بعد از درمان باید علت این مشکل پیدا بشه که مجددا این اتفاق نیفته ایا این لخته به علت بالا بودن همون انزیمایی که پیگیری نکردیم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر 
   به این صورت و با مشاوره انلاین نظر قطعی نمیتوان داد

 15. سحرناز می گوید

  با سلام
  درست بالای دومین انگشت بعد از شصت پای راست من صورتی رنگ و سفت شده حدود ۲ سانت است درد دارد و پایم متورم است با توجه به ناحیه ایا امان ترومبوفلبیت وجود دارد یا ضرب دیدگی است؟ ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   با این توصیف نمی توان راهنمایی قطعی کرد . لازم است عکس بفرستید . در ضمن آیا به پا ضربه ای وارد شده یا خیر 

 16. رسول صادقی می گوید

  سلام من سال پیش لخته خون حاصل از واریس های پام به سمت ریه رفته بود و دو هفته در بیمارستان بستری بودم امروز باز به دکتر مراجعه کردم و بعد از سونوگرافی بهم گفتن که باز خون لخته شده و باید بستری بشم ولی الان امکان بستری شدن رو به خاطر کارم ندارم میخواستم ببینم راه درمان دیگه ای وجود داره یا نه؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر 
   لطفا در صورت امکان برای ویزیت حضوری مراجعه فرمایید 
   تلفن های وقت دهی :۰۲۱۲۲۸۱۹۲۷۶-۷

 17. احمد می گوید

  پدر این جانب یک ماه پیش تعویض مفصل لگن داشت و به دلیل بی اطلاعی از قضیه لخته خون ما خیلی او را وادار به تحرک پاها نمی کردیم تا این که پاهایش ورم کرد و بعد چند روز دچار تنگی نفس ناگهانی شد که با عجله بیمارستان بردیمش و توی آی سی یو بستری شد حالا پس از چند روز که از آنجا مرخص شده داروی وارفارین برای او بطور منظم تا یکسال ظاهراً باید بخورد . تا اینجا درست ا‌‌‍‌‍ما ما بالاخره نفهمیدیم اگر در خانه باید او را زیاد وادار به تحرک کنیم تا لخته جدید ایجاد نشود آیا خود همین تحرک زیاد باعث کنده شدن لخته های موجود در پا و حرکت آن ها به سمت ریه و قلب ومغز نمی شود در واقع چطور هم از لخته جدید جلوگیری شود هم لخته های موجود از بین بروند و حرکت هم نکنند

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر 
   تحرک مناسب روزانه داشته باشید مثل پیاده روی روزانه
   و به مصرف دارو ادامه دهید

 18. حسین می گوید

  سلام من آمبولی ریه داشتم چند روز در سی سی یو بستری بودم آنژیو شدم و داروی هپارین و راتیپلاز و آنتی بیوتیک گرفتم بعد از بهبودی مرخص شدم و تحت درمان یا زالربان هستم. اما بعد از ترخیص از انتهای ستون فقرات (دنبالچه) و ناحیه باسن احساس سر شدن و بی حسی دارم و ۲۰ روز پس از ترخیص هم خوب نشده آیا این موضوع ربطی به آمبولی یا آنژیوگرافی و یا داروها دارد نظر شما چیست؟؟ ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر 
   احتمالا ضمن بستری فشار روی ستون فقرات امده باشد در زمان مناسب با متخصص ستون فقرات یا مغز و اعصاب مشورت کنید

 19. مهدی می گوید

  باعرض سلام وخسته نباشید. بنده۹۸/۷/۱عمل رباط صلیبی زانوانجام دادم (البته وزنم یه کم بالاست میشه گفت خونمم غلیظ بوده) ودرتاریخ۹۸/۸/۱ بانظرپزشک به وسیله ی سنوگرافی متوجهdvtشدم وپزشک به مدت ۲۱روزداروی زالربان۱۰برام تجویزکردوبعدازاین مدت داروی تشخیص داد ریواروکسابان۲۰به مدت۶ ماه که بایداستفاده کنم.حالابعدازچهارماه ورم پام دوتاسه سانت کم ترشده واحساس بهبودمیکنم ولی دوسانت بازم ازاون پام بیشتره. حالا من نیازه که ازمایش یاسونوگرافی بدم یابعدازشش ماه استفاده دارو و جوراب واریس خودش برطرف میشه یااینکه نیازبه جراحی داره؟بعدازشش ماه یه دفعه بایدداروقط شه یامصرفش کم ترمیشه؟ ناگفته نماندdvtرومااصلاتی خونواده نداریم ک ارثی باشه. وسوالی دیگه میتونم کارکنم چون چهارماهه فقط دارم دارومصرف میکنم وگفتن کارسنگین نکن زیادسرپانمون حالابعداین چهارماه میتونم کارکنم یابایدبمونم مدت شش ماه درمان تموم شه.متشکرم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر 
   کار کردن مانعی ندارد  
   پیاده روی داشته باشید
   اگر نظر پزشکتان به قطع دارو است مانعی ندارد نگران نباشید
   در صورت امکان اردیبهشت ماه برای ویزیت حضورا مراجعه فرمایید

 20. سعید نظری می گوید

  سلام
  مادرمن ده روزپیش قلبشوبالن گذاشته الان روی دستش باپشت ساقه پاش یه برآمدگی شبیه لخته خون بوجوداومده میخواستم ببینم دلیلش چیه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر 
   بهتر است اول  به پزشک معالج خود مراجعه و مشورت داشته باشید 

 21. بعنام می گوید

  با سلام و عرض خسته نباشید
  بنده ار تتریخ ۱۸ دی ماه با علت dvt در بیمارستان به مدت ۶ روز بستری بودم و آمپول رقیق کنده خونمیزدن بعد ترخیص قرص ریوارکسابان مصرف میکنم الانم روزی یک عدد ولی از امروز دوباره ساق پام ورم کرده و دردش بیشتر شده علت این ورم مجدد چه چیز می باشد؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر 
   بهتر است که در یک بیمارستان حضورا ویزیت شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.