لخته شدن خون در پا

لخته خون در پا به دلیل انباشته شدن و تشکیل توده ای از خون  در وریدهایی ایجاد می شود که در حالت عادی مسیر برگشت خون به سمت قلب هستند. لخته خون در بسیاری از موارد ،علامت مشخصی ندارد اما اگر درمان نشود می تواند مشکل ساز شود.  تورم شدید پا، و جابجایی لخته و ورود آن در شریان ریوی در نهایت آمبولی ریوی و خطر مرگ از جمله عوارض نگران کننده لخته خون درپاست.

لخته شدن خون در پا نشانه چیست؟

لخته خون در پا می تواند نشانه وجود آسیب در جدار رگ باشد.  این آسیب ممکن است قابل مشاهده یا غیر قابل رویت باشد . از سوی دیگر  اگر خون در رگ مسکوت بماند،  لخته تشکیل می شود. بعضی از بیماریها و مشکلات ژنتیکی باعث تشکیل خود بخود لخته خون می شوند . اینکه لخته در مسیر کدام ورید در پا و درکدام قسمت از پا  تشکیل می شود در شدت بروز علائم و  عوارض مهم است. بسته به محل تشکیل لخته در وریدها دو شکل از لخته خون در پا وجود دارد:

ترومبوز ورید عمقی (DVT)

در دی وی تی ( ترومبوز ورید عمقی ) لخته خون باعث بسته شدن جریان خون در رگ های عمقی بدن مانند پا، دست ، لگن و ران  می شود. معمولادی وی تی در رگهای عمقی ساق و قسمت ران پا بروز می کند. درد مزمن، ورم یا احساس گرما در ناحیه تشکیل لخته از علائم متداول بسته شدن و گرفتگی رگ هاست.

بیماری DVT (لخته شدن خون در وریدهای عمقی) و آمبولی ریه از مهمترین مشکلات عروقی و از علل شایع مرگ و میر محسوب میشود.

dvt چیست

ترومبوفلبیت

ترومبوفلبیت به ایجاد لخته در عروق سطحی می گویند معمولا ترومبوفلبیت در وریدهای سطحی پا ایجاد می شود ولی گاهی در دست و جاهای دیگر بدن هم تشکیل می شود فرق ترومبوفلبیت با لخته خون عمقی در اینست که ترومبوفلبیت در رگهای سطحی ایجاد می شود در حالیکه دی وی تی یا لخته خون عمقی مسیر اصلی انتقال خون به سمت قلب از پاها را مسدود و گردش خون را مشکل می کند. . معمولا التهاب ، قرمزی پوست و گرمی سطح پوست در محل تشکیل لخته در رگ در ترومبوفلبیت وجود دارد که حتی با چشم هم می توان این را دید. ممکن است لازم باشد برای تشخیص دقیقتر گستردگی لخته سونوگرافی و در مواردی سی تی اسکن انجام شود.

دی وی تی ( ترومبوز ورید عمقی )

ترومبوفلبیت سطحی (Superficial thrombophlebitis) یک بیماری التهابی وریدی است که علت آن لخته شدن خون درست در زیر سطح پوست است.

درمان سفت شدن رگ دست بعد از سرم

علل لخته شدن خون در پا

بدن ما  در واکنش به آسیب و جراحت  لخته خون را تشکیل می دهد. این شکل از لخته خون نه تنها مشکلی ایجاد نمی کند بلکه برای جلوگیری از خونریزی شدید ضروری است. اما در بعضی موارد علی رقم اینکه جراحتی وجود ندارد خون لخته می شود . احتمال بروز این حالت در بعضی شرایط بیشتر می شود :

وارد شدن آسیب به رگ ها

یکی از نگرانیها در  افرادی که عمل جراحی تعویض مفصل زانو  ولگن ، جراحی در ناحیه لگن و حفره شکمی  در هفته های اخیر داشته اند احتمال  بروز لخته است.

 • ضربه ای که اخیرا به ناحیه پا و لگن وارد شده باشد برای مثال آسیب دیدگی ورزشی مثل ضربه در فوتبال یا در تصادف هم خطر بروز لخته را زیاد می کند.
 • شکستگی استخوان  و اسیب احتمالی به رگهای مجاور با بالارفتن خطر لخته همراه است.

آهسته شدن جریان خون

آهسته شدن جریان خون می تواند به علت عوامل مختلف بروز کند و منجر به ترومبوز وریدی شود:

 • نشستن طولانی مدت و تحرک نداشتن مثلا در سفر هوایی
 • استراحت مطلق بعد از جراحی ، بخاطر بیماری و…
 • معلولیت جسمی حرکتی

بالا رفتن مقدار استروژن در خون

بالا رفتن مقدار استروژن در خون هم منجر به بروز ترومبوز وریدی می شود.

 • دردوران حاملگی تا سه ماه پس از زایمان
 • مصرف قرص ضد بارداری
 • هورمون درمانی

بیماریهای مزمن

بیماریهای مزمن که  خطر بروز لخته خون در وریدهای عمقی را بالا می برد.

 • حمله قلبی یا نارسایی قلبی
 • بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو
 •  سرطان و درمان این بیماری خطر لخته شدن خون را بالا می برد.
 • بیماریهای ریوی
 • رگهای واریسی درمان نشده
 • سابقه لخته خون (ترومبوز ورید عمقی )

عوامل دیگر

عوامل دیگری که احتمال بروز ترومبوز ورید عمقی را بالا می برد.

 • چاقی
 • حضور در ارتفاعات بالا
 • مشکلات ژنتیکی نادری که ریسک لختگی خون در بدن را بالا می برند
 • سن بالای ۶۵ سال
 • سابقه خانوادگی لخته خون یا آمبولی ریوی

مسافرت طولانی با اتومبیل، قطار و مخصوصا با هواپیما می‎تواند باعث لخته شدن خون در پا شود.

علت ورم پا در مسافرت

علائم لخته خون در پا

 • درد  و تورم پا
 • قرمزی یا سفتی طنابی شکل در طول مسیر رگ از روی پوست
 • گرمی و قرمزی در محل لخته
 • تغییر رنگ پوست  مثل رنگ پریدگی یا تیرگی پوست

این علائم را ذکر کردیم اما به یاد داشته باشید در نزدیک به نیمی از بیماران مبتلا به لخته ،  هیچ علامت یا نشانه خاصی بروز نمی کند و این مسئله تشخیص را سخت می کند.

بیماری لخته شدن (ترومبوز) وریدهای عمقی پا (به اختصار DVT) به دنبال بی حرکتی طولانی مدت یا برخی بیماری‌های خاص در فرد ایجاد گردیده و ممکن است خطرات قابل توجهی را برای وی به همراه داشته باشد.

درمان قطعی لخته خون

تشخیص لخته خون در پا

پیش از اینکه برای فردی تشخیص لخته خون گذاشته شود ضروری است در ابتدا بررسی در مورد احتمال  وجود لخته صورت گیرد.

ابتلا به سرطان یا درمان سرطان در ۶ ماه گذشته ، بستری بودن بیش از سه روز و یا داشتن جراحی در ۱۲ هفته گذشته ، انجام جراحی تعویض مفصل، تورم  ساق پا  و وجود تفاوت بیشتر از سه سانتی متر در ساق پاها و یا تورم کل پا، ورمی که فشار انگشت روی آن جا می اندازد   هر یک از این شرایط می تواند احتمال بروز لخته را پررنگ تر کند.

انجام آزمایش خون D-dimer ،pt،و Ptt هر کدام می تواند در تشخیص قطعی موثر باشند. همینطور در افرادی که احتمال بروز لخته در پا در آنها بیشتر است پزشک سونوگرافی داپلر وریدی انجام میدهد تا وجود لخته را بررسی کند.

احتیاط های لازم برای پیشگیری از لخته شدن خون در پا

همیشه پیشگیری مقدم بر درمان است بهمین خاطر توصیه می شود در گروههایی که در معرض خطر تشکیل لخته هستند، احتیاط های لازم صورت گیرد:

 • برای مثال در طی یک پرواز طولانی چند بار در راهرو هواپیما قدم بزنید ، جوراب سفر بپوشید و نرمش های مخصوص پیشگیری از لخته خون را انجام دهید. به اندازه کافی مایعات بنوشید و به بهانه سختی استفاده از توالت عمومی نوشیدن مایعات را کم نکنید.
 • اگر واریس طنابی دارید و تصمیم گرفتید که بچه دار شوید قبل از اقدام به بارداری برای درمان واریس اقدام کنید.
 • اگر قرص ضد بارداری مصرف می شود مایعات بیشتری مصرف کنید و تحرک و پیاده روی داشته باشیدو همیشه نظر پزشک خود را در خصوص روش مناسب برای پیشگیری از بارداری در سنین مختلف جویا شوید.
 • اگر جراحی بزرگی را پشت سر گذاشتید مثل جراحی تعویض مفصل حتما در مورد فیزیوتراپی ، نرمشهای مناسب نظر پزشک خود را جویا شوید. شاید لازم باشد داروی رقیق کننده تزریق شود  و حتی جوراب واریس یا جوراب بیمارستانی استفاده شود.

اعتیاد و لخته شدن خون در رگ های عمقی DVT مسئله‌ای پر اهمیت بوده که با افزایش آمار اعتیاد به مواد مخدر تزریقی رو به گسترش است.

علت ورم پا در افراد معتاد

عوارض لخته شدن خون در پا

عوارض لخته شدن خون در پا بستگی به محل بروز لخته دارد. در ترومبوفلبیت یا همان لخته سطحی با مصرف دارو و جوراب واریس ، به زودی لخته حل می شود و مشکل خاصی معمولا ایجاد نمی کند اگر ترومبوفلبیت تکرار شود شاید لازم باشد اقدامات درمانی مثل لیزر واریس و فلبکتومی در بیماران با رگهای واریسی انجام شود. در مورد لخته عمقی معمولا خطر بیشتر است و از جمله عوارض می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

آمبولی ریوی

آمبولی ریه جدی ترین عارضه شناخته شده برای لخته خون در عروق عمقی است . در آمبولی ریوی، قسمتی از لخته جدا می شود و به ریه می رود. مسدود شدن مسیر رگ در ریه را آمبولی ریوی می گویند  . یک نفر در ۱۰ بیمار مبتلا به لخته خون در عروق عمقی (DVT ) دچار آمبولی ریوی می گردد

علائم آمبولی ریوی که بایستی بیمار مبتلا به لخته خون و خانواده از آنها آگاه باشند تا در صورت بروز ،  به مراکز درمانی مراجعه کنند:

 1.  تنگی نفس
 2. سرفه
 3. خلط خونی
 4. تپش قلب ( ضربان قلب بالا)

سندرم پس از لخته

سندرم پس از لخته در واقع عوارض لخته خون در عروق عمقی است . این عوارض پس از درمان دوره حاد بیماری می تواند تا سالیان سال فرد را گرفتار کند. تقریبا نیمی از افراد با سابقه لخته خون عمقی سندرم پس از لخته را تجربه می کنند . پا درد ، تورم به خصوص با ایستادن یا نشستن طولانی تشدید می شود و تغییر رنگ پوست در ناحیه مچ پا و ساق پا معمولا در افراد مبتلا به سندرم پس از لخته دید ه می شود ممکن است حتی زخم های مزمن در ناحیه قوزک و ساق پا ایجاد شود.

عوارض ناشی از درمان لخته

درمان لخته با داروهای ضد انعقاد خون ممکن است منجر به خونریزی شود. در زمان مصرفی برخی از انواع داروهای ضد انعقاد لازم است مرتب آزمایش خون بدهید.

DVT در بارداری طبق تعریف به لخته شدن خون در رگهای عمقی در طول دوران بارداری و تا ۶ هفته پس از زایمان اطلاق می شود.

لخته خون در بارداری

درمان لخته خون در پا

وقتی برای فردی تشخیص لخته خون یا DVT داده می شود نتیجه مدنظر از درمان لخته عبارتست از:

 • لخته بزرگ نشود
 • درد و تورم پا کم شود
 • لخته خون جدید ایجاد نشود

درمان لخته خون در پا معمولا با داروهای ضد انعقاد شروع می شود و از بیمار خواسته می شود مراقبتهایی را انجام دهد که لخته کمترین عوارض  را بجا بگذارد.ممکن است برای بعضی افراد جراحی هم لازم شود.

داروهای ضد انعقاد خون

داروهای ضد انعقاد که مردم آن را با نام رقیق کننده می شناسند، برای درمان لخته خون وریدی عمقی تجویز می شوند . این داروها در اصل خون را رقیق نمی کنند ولخته را حل نمی کنند بلکه از تشکیل لخته جدید و متلاشی شدن لخته جلوگیری می کنند. وقتی لخته متلاشی می شود این خطر وجود دارد که تکه ای از لخت به سمت قلب و ریه بروند و آمبولی ریوی  بروز کند.

انواع متداول داروهای ضد انعقاد عبارتند از

 • هپارین

معمولا در بیمارستان در روزهای اول تشخیص لخته ممکن است استفاده شود . که به صورت داخل وریدی( هپارین)  و یا تزریقی زیر جلدی ( اناکساپارین) تجویز می شود.

 • وارفارین
 • آپیکسابان
 • زالربان

داروی خوراکی برای مدت ۳ ماه یا بیشتر لازم است مصرف شوند لازم است مدت زمانی که پزشک به شما می گوید دارو را استفاده کنید.

در درمان لخته نباید عجله داشته باشید و بهتر است با صبر و حوصله دستورات دکتر خود را دنبال کنید.

در  صورتی که وارفارین برای شما تجویز شده است بایستی مرتب آزمایش خون بدهید و نتیجه آزمایش را با دکتر درمیان بگذارید  اینکار برای چک مناسب بودن مقدار داروی مورد استفاده انجام می شود.. وارفارین با دارو و بعضی اقلام مود غذایی تداخل دارد و نباید همزمان مصرف  شوند برای اطلاع از این  موارد مقاله “قرص وارفارین” را مطالعه کنید.

چند نکته مهم:

 • در دوره بارداری نباید وارفارین مصرف شود و برای جنین ضرر دارد. اگر قصد بارداری دارید یا باردار شده اید در اولین فرصت به پزشک خود اطلاع دهید تا تغییرات لازم انجام شود.
 • داروهای ضد لخته خون  دیگری هستند که نیاز به انجام آزمایش خون ندارند و اثراتی مشابه وارفارین در رقیق کردن خون دارند. آپیکسابان و ریوارکسابان از داروهای متداول رقیق کننده هستند.
 • تغییر داروی رقیق کننده نباید خودسرانه انجام شود و نیاز به مشورت و تصمیم گیری دکتر معالج هست.

جوراب واریس

در اغلب موارد برای کاهش تورم و درد پا جوراب واریس تجویز می شود.

ترومبولیز لخته خون

لخته خون در نهایت تحلیل می رود اما تا زمانی که  در رگ هست به جدار داخلی رگ آسیب می زند و در برخی موارد پزشک ممکن است صلاح ببیند که با روش ترومبولیز زودتر لخته را از بین ببرد از جمله می توان به شرایط ذیل اشاره کرد:

 1. لخته های خونی بزرگ که با درد ، تورم شدید هستند و گردش خون اندام را مختل کرده اند.
 2. ریسک بروز آمبولی ریه بالا ست
 3. ترومبوز ورید عمقی در بازو رخ داده است.

در این پروسه لخته سریعتراز بین می رود و به دریچه های ورید ها آسیب کمتری می رسد اما خطر بالاتری به نسبت استفاده از داروهای رقیق کننده دارد. احتمال خونریزی و بروز سکته در این روش بیشتر از داروهای ضد انعقاد است.

ترومبولیز در بیمارستان انجام می شود برای خرد کردن لخته ، با تصویر برداری با اشعه ایکس ، یک میله بسیار باریک که به نام کاتتر شناخته می شود به محل لخته  هدایت می شود. سپس لخته با آزادسازی ماده دارویی یا به صورت مکانیکی خرد و متلاشی می شود. اگر ورید باریک شده باشد پزشک ضرورت احساس کند ورید با کمک بالون و قرار دادن استنت بازشده و ترمیم می شود.

فیلتر وناکاوا

فیلتر وناکاوا در بیمارانی استفاده می شود که به علتی نمی توانند دارو درمانی شوند و خطر آمبولی ریوی در آنها زیاد است و لخته درقسمت ران دارند . فیلتر در مسیر رگ مثل یک صافی قرار می گیرد و مانع از حرکت آزادانه تکه های لخته به سمت ریه می شود.

درمان خانگی لخته خون در پا

وقتی صحبت از درمان خانگی می شود بیشتر منظور مراقبتهایی است که فرد مبتلا به لخته خون لازم است در زندگی روزمره اجرا کند   باید متذکر شویم این توصیه ها در کنار درمان دارویی پزشکان بایستی انجام شود و این روشها به تنهایی نمی تواند لخته را از بین ببرد و جلوی عوارض بعدی را بگیرند.

برای پیشگیری از بروز لخته مجدد و همینطور به حداقل رساندن عوارض ثانوی لخته خون به بیماران توصیه می شود

 • داروهای خود را مرتب مصرف کنید لازم است دارو طبق دستور پزشک ۳-۶ ماه مصرف شود.
 • احتیاط لازم برای پیشگیری از زخمی شدن را داشته باشید . چون داروی رقیق کننده مصرف می کنید به راحتی یک برش می تواند باعث خونریزی شود.
 • ورزش کنید: حتی اگر قرار است بعد یک جراحی در رختخواب بمانید و استراحت کنید حتما حرکت مناسب داشته باشید که لخته جدید تشکیل نشود. در زندگی معمول و حین کارهای روزانه بیشتر از یکساعت یکجا نایستید یا ننشینید. در طول سفر بی حرکت نباشید و روی صندلی ماشین یا هواپیما مچ پایتان را تکان دهید و نرمش کنید.
 • نمک کمتر مصرف کنید
 • مایعات به اندازه کافی میل کنید
 • جوراب واریس بپوشید: استفاده از جوراب مانع تشکیل لخته جدید می شود.
 • در هنگام خواب و حالت دراز کش ، زیر پای خود بالش بگذارید
 • سیگار نکشید.
ممکن است شما دوست داشته باشید
46 نظرات
 1. رضا دارایی می گوید

  سلام اقای دکتر. من نوزده سالمه و یک سال و نیم پیش بعد عمل ترکیدگی اپاندیس دچار دی وی تی پا چپ شدم دوسه ماهه وارفارینمو دکتر قطع کرده ولی هنوز پام ورم میکنه برای ورمش چیکار کنم راه حل ایا باید جراحی کرد

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام در واقع ورم از همان عوارض لخته خون در پای شماست. درمان و کنترل ورم و… نیاز به بررسی حضوری دارد تا بتوان نظر داد با چه روشی قابل درمان است لطفا حضوری تشریف بیاورید.

 2. حسن خاتمی می گوید

  سلام بیمار مبتلا به لخته خون ساق پا در رگ خلفی با توجه به مصرف داروی رقیق کننده زالربان ۱۵. ASA , وداروی فشار خون لوزاتن ۲۵ میتواند پیاده روی کند ضمنا از زمان لخته شدن ۱۵ روز میگذرد

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلا م پیاده روی مشکلی ندارد و مثل قبل از بروز بیماری پیاده روی کنید.

 3. علی سلگی می گوید

  یک لخته خونی دررگ های سطحی (ورید صافن بزرگ،ترومبوفلبیت سطحی) پای راستم درمیانه ران وزانو باسونوگرافی داپلرتشخیص داده شده .احتمال جابجاییه لخته وجوددارد؟خطرات این بیماری چیست؟خودم احساس دارم ک درد ازناحیه زانو ب ناحیه بالاترانتقال یافته

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   لخته شدن خون در رگهای سطحی یا ترومبوفلبیت سطحی معمولا با درد و قرمزی و سفتی در یک ناحیه از پا بروز میکند.
   اگر چه در اکثر موارد با دادن مسکن و پوشیدن جوراب پس از مدتی علایم آن بهبود می یابد ولی بهتر است حتما به پزشک متخصص قلب یامتخصص واریس مراجعه کنید چون در موارد خاصی باید حتما از داروی ضد لخته برای مدتی استفاده شود.

 4. مریم معینی می گوید

  سلام آقای دکتر
  میخواستم بدونم آیابرای کسانی ک بصورت ارثی به DVTدچار شده اند درمان قطعی یا راه حلی وجود دارد ک دیگراز داروهای ضدانعقاد استفاده نکنند؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   متاسفانه خیر راهی وجود ندارد.

 5. محسن جوانمرد می گوید

  مسر من دچار لخته خون در پا شده بود که متاسفانه منجر به آمبولی ریه شده که ظاهرا دارو درمانی هم جوابگو نیست چون هر روز شاهد وخامت بیشتر حال ایشون هستیم.. در بیمارستان مدنی کرج بستری هستند.
  بیمار مونث و دارای ۲۸ سال سن است.. و دلیلی که عنوان شده احتمالا مصرف قرصهای ld هست دکترها اذعان دارند که حال ایشون اصلا مساعد نیست.. و امکان جاب جایی بیمار هم به گفته پزشکان میسر نیست..
  استدعا دارم راهنمایی بفرمایید من چکاری میتونم انجام بدم..

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   فعلا به دستور دارویی پزشک معالج عمل کنید .

 6. عفیفه قلجلی می گوید

  چرا با مصرف قرص آکسابین هنوز آزمایشهام خوب نیست دو بار آمبولی ریه و یک بار لختگی ساق پا شدم قرص آکستبین بیست میلی مصرف میکنم آیا باز هم احتمال آمبولی هست؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   شما باید دارو را بخورید
   دارو از حمله بعدی جلوگیری میکند. نوشیدن مایعات کافی و فعالیت ورزشی منظم به شما توصیه می شود درضمن اگر سیگار می کشید ، سیگار را ترک کنید.

 7. آیدین بهره مند می گوید

  ا سلام
  حدود ۱۸ ماه قبل پای سمت چپم از ساق تا ران دچار dvt شد . توضیح اینکه من رزمی کار میکردم و تمرینات سخت و فشرده استقامتی و هوازی داشتم و در معرض ضربات، با این حال پزشک معالج بعد از ده روز بستری من در بیمارستان به علت اینکه علت dvt نا مشخص بود برای من داروی زالربان ۲۰ تجویز کردن و بنده رو از ورزش کردن منع کردن. بعد از این مدت دچار افسردگی شدم. من ورزشکار حرفه ای بودم و الان تقریبا به جز کار روزمره فعالیتی ندارم. چرا که حتی وقتی پیاده روی طولانی انجام میدم با اینکه پام رو با چوراب واریس میبندم همیشه ورم میکنه و فشار پیاد بهش. میخواستم ببینم راه حلی وجود داره؟ من میتونم ورزش هوازی یا بالا تنه(شنا و شکم ) داشته باشم یا نه
  سپاسگزارم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   برای نظر در مورد اینکه راه حل دارد نیاز به بررسی و ویزیت حضوری هست اما در خصوص سوال انجام ورزش به صورت آماتوری ورزش کنید

 8. نجات رسولی می گوید

  از ۱۸اسفند مادرم تورم و درد در پا چپ پیدا کردن تو بیمارستان بستری شد دیابت نوع دو هم داره بعد از ۱هفته و زدن آمپول به شکم و بازو مرخص شد دکتر قرص اکسابین داده رژیم غذایی ندادن و هیچ راهنمایی هم نکردن از طرفی هم با گذشت این ۲هفته که از ۲۴اممرخص شده تغییری ایجاد نشده چاره چیه ما خیلی نگران هستیم خواهش میکنم اگر امکان جراحی یا درمان سریع هست بفرمایید 😞

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   مادراحتمالا دچار لخته ورید شده است .
   درمان صحیح است و دارو را طبق تجویز پزشک مصرف کند.

 9. زکیه می گوید

  سلام و خسته نباشید!
  ضمن عرض تشکر از همکاری شما دکتر عزیز،میخواستم بپرسم پشت زانوی چپ من یه حالت غده ای برجسته شده ایا این همان لخته شدن خون هست یا چیز دگه ای؟ابتدا کوچک بود ولی بعد چند سال الان بزرگتر شده و رگهای اطرافش هم حالت گولوله شده؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام خدمت شما/ لطفا عکس از پا بفرستید تا بشه راهنماییتون کرد. لخته خون به این صورت نیست احتمال دارد واریس ریز و سطحی باشد . عکس بفرستید

 10. سارا سبزی می گوید

  سلام .وقت خوش.از چهار روز پیش احساس داغی در قسمت ران پای چپ دارم.در حال حاضر به علت مثبت بودن آزمایش آنتی کواگولانت و بستری شدن در شهریور ۹۶ به علت ترومبوز وریدهای مغز زالربان مصرف میکنم.خواستم بدونم با توجه به مصرف زالربان و از طرف دیگه احساس داغی در پای چپ احتمال لخته شدن خون داخل وریدهای عمقی ران هست یا خیر؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   خیر جای نگرانی نیست / علایم کلی لخته خون در پا در سایت آمده است مطالعه کنید

 11. زهرا ندیمی می گوید

  با سلام و خسته نباشید مامانم ۵۴ سالشون هست و از خیلی سالهای پیش دچار واریس بودن. یک هفته پیش دچار درد پشت زانو شدن همراه با قرمزی و کبودی سونوگرافی ابتدا تشخیصش کیست بیکر بود اما دکتر عروق تشخیص DVt دادن. میخوام بدونم تنها راه درمان عمل هستش راه حلی نداره بدون عمل. و آیا با عمل دوباره DVT بر نمیگرده؟؟ ممنون پای سمت چپ هست. و خیلی ها پیشنهاد عمل ۱۰۰ درصدی رو میدن چیکار کنیم لطفا راهنمایی کنید در ضمن دچار چربی و قند بالا و کمی تنگی نفس هم هستن

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   داروی داده شده را مصرف کنند، در اولین فرصت مراجعه کنید تا بتوان نظر دقیقتر داد.

 12. محسن آذرآئین می گوید

  با سلام . بنده مدت یکسال و نیم نزدیک به دوسال هست که قوزک پای راستم کبود شده و ساق پام هم ورم کرده . به دکتر مراجعه کردم و سوناگرافی داپلر انجام دادم و گفتند واریکوسل داری و یه لخته خون کهنه داری . یه مقدار دارو مصرف کردم و چندتا آمپول میزدم دور نافم منتهی خوب نشدم الان نمیدونم بایس چیکار کنم گاهی سرگیجه دارم و قلبم و قفسه سینه م درد میگیره

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   برای درد قفسه سینه حتما به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید . سپس حضورا به من مراجعه کنند.

 13. سجاد بحرینی می گوید

  ۳۰ ساله هستم شغلم نانوایی است رگهای پام به شدت سفت شده و درد میکنند زیاد هم میترسم دکتر های زیادی مراجغه کردم ولی تا هفته اینده نوبت بهم ندادند جوراب طبی هم میپوشم پام بد تر میشه لطفا راهنمایم کنید تا به دکتر میرسم از نگرانیم کمتر بشه ممنونم تشکر

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   لطفا به اورژانس بیمارستان یا خارج از نوبت به ما مراجعه کند.

 14. ز قبادی می گوید

  من حدود ۸سال پیش دچار دی وی تی شدم، الان پایی که لخته داشته از لحاظ اندازه بزرگتره وبه اندازه طبیعی برنگشته, خیلی به چشم ناجوره، خواستم ببینم راهی هست که اندازه به حالت قبل برگرده موقع لخته از هپارین و بعد ترخیص تا شش ماه وارفارین مصرف کردم و جوراب هم استفاده میکردم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   تحرک داشته ورزش کنید حتی نرمشهای ساده در صورتی که برایتان پیاده روی سخت است می تواند به کم شدن ورم و کنترل ان کمک کند. در ضمن حضورا مراجعه کنید شاید بتوان کاری کرد.

 15. اکبر علیزاده می گوید

  سلام من چهل سالمه حدود یک ساله دچار دی وی تی از ناحیه پشت ساق پای راست شدم حدود یکساله داروی زارلتون ۲۰میخورم ولی یکی از رگهای پام باز نشده دکترم گفته الان زارلتون ۱۰بخورم ورگ پام دیگه باز نمیشه ایا درمان قطعی برای پام هست آیا این لخته خطر جدی برام داره ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام برای راهنمایی در این مورد نیاز به معاینه و ویزیت حضوری می باشد

 16. نسرین سلطانی می گوید

  پشت زانوی چپ پا چند وقته ورم کرده و درد داره مخصوصا رمانب که زیاد راه میرم ابتدا که دکتر رفتم گفت کیست هست ولی فرستادم سونوگرافتی ومشخص شد لخته خون هست دکتر برام اسپرین و تکرار دوباره سونوگرافی بعد از ده روز تجویز کرد وامروز که سونوگرافی دادم گفتن لخته خونه ومربوط به واریسه وگفتن سریعا به یک دکتر قلب مراجعه کنم.ایا خطرناکه و اینکه درمان میشه؟؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام / نیاز هست حضوری ویزیت شوید تا اقدامات درمانی لازم صورت گیرد . لطفا با شماره ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ هماهنگ کنید

 17. علی دادگر می گوید

  باسلام بنده ازبرج ۱۱سال۹۶دیویتی ازوریدهای هردوپاشده ام وبامراجعه به بیمارستان ده روزبستری وتحت درمان داروهای رقیق کننده قرارگرفتم امابعدازگذشته ده ماه که قرص اکسابی۲۰روزی یک مصرف میکنم درهرپاازناحیه قوزک پادچاره کبودی زیرجلدی وزخم های درآن ناحیه شده ام ومدت زمان طولانی برای خوب شدن می بردآیاخوردن قرص مشکل ایجاد میکندیاچیز دیگری لطفابنده را راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   دارو را ادامه دهید و حضوری مراجعه داشته باشید

 18. مبینا می گوید

  سلام اقای دکتر ببخشید من خواهرم ۳۰ سالشه و بخاطر لخته ی خون در پاش ۲۰ روز در بیمارستان بستری بود ولی هیچ تغییری نکرد و الان ۱۵ روزه تو خونه دارو مصرف میکنه و فقط میتونه کمی بشینه و کمی هم پاشو خم کنه دچار زخم بستر هم شده
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  و اینکه چقد طول میکشه که بتونه راه بره؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   ار همین امروز باند شود و به زور هم که شده راه برود روزی ده بار و هر بار بمدت زیاد
   دیگر اجازه استراحت ندارد فقط شب موقع خواب.

   دراولین فرصت برای ویزیت حضوری تشریف بیاورید.

 19. علی می گوید

  کجا میتونیم این عکس ونوگرافی بگیریم لطفا اگه میشه اسم بیمارستان های که میگیرن برام بگید ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر
   برای اطلاعات بیشتربه واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵پیام ارسال کنید.

 20. اصغر می گوید

  ایاورزش با بیماری اDVTمنافات دارد؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   سه ماه بعد از DVT میتوانید ورزش کنید .

 21. ریحانه می گوید

  سلام وقتتون بخیر همسرم بعد ازدرآوردن طحال پالکت خونش بالاست و مشکل آنمی خون هم داره، چندروزیست که در کنار قوزک پا و دستش خون لخته شده
  البته چند سال پیش هم اینطوری شد که با مصرف آسپرین رفع شد اما الان با اینکه هرروز آسپرین میخوره دوباره لخته شده چکار باید کرد؟؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   لطفا به درمانگاه نزدیک محل سکونت خود مراجعه کرده و ویزیت شوید بابت این مشکل.

 22. صفاری می گوید

  من خانمی ۳۴ ساله هستم از فروردین سال ۹۸ دچار dvt پای چپ شدم به طوری که از شکم به پایین تا مچ پا رگهای عمقی و سطحی همه در گیر شد تشخیص بیماری بهجت هم برام دادن و گفتن تا آخر عمر باید وارفارین بخورم الان بعد دوسا پام دیگه اذیتم می‌کنه با کمی راه رفتن سفت سفت میشه و در ناحیه لگن و زانو و مچ پا درد تقریبا زیادی پیدا میکنم مچ پام هم تغییر رنگ داده زانو هم نمیتونم تا کنم
  اومدم بیمارستان رجایی تهران برای آنژیو از ناحیه لگن گفتن جواب نداده اصلا من باید چه کار کنم الان آیا درمان دیگه ای غیر از وارفارین و جوراب واریس نداره
  یه مشکل دیگه ای که پیدا کردم خونریزی روده از یک سال پیش پیدا کردمبا وجود اینکه از شیاف اساکول ۵۰۰ استفاده میکنم باز هم خونریزی قرمز روشن همیشه دارم تو کندوسکوپی بهم گفتن مثل زخم روده است باید تیکه برداری بشی احتمال داره از وارفارین باشه
  شرمنده سوالاتم زیاد شد خدا آن شاالله به شما خیر بده و تنتون.سالم و دلتون خوش

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   به این صورت نمیتوان نظر قطعی داد بهتر است برای ویزیت حضورا تشریف بیاورید که بهتر ودقیق تر بررسی شود.

   برای تعیین وقت لطفا با واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵تماس بگیرید.

 23. زارعی می گوید

  سلام
  من ٣۵ سال دارم. پانزده سال قبل یک شب توی اتوبوس نشسته بودم و صبح ماهیچه پشت پام گرفت. توی CT نوشته بود که هماتوم دارم. دکترم همش درباره ضربه به پا توی فوتبال ازم مى پرسید درحالیکه من فوتبال بازی نمى کنم. همان ناحیه هرچند ماه درد می گیره به خصوص وقتى که عصبی بشم. آیا این لخته خون است؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام
   نیاز به بررسی دقیق تر و انجام سونوگرافی هست برای اعلام نظر قطعی
   توصیه میکنم در صورت امکان حضورا برای ویزیت تشریف بیاورید ویا سونوگرافی داپلر انجام داده و نتیجه را برای کارشناس ما در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ارسال کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.