اعتیاد و لخته شدن خون در رگهای عمقی

متاسفانه در سالهای اخیر، مصرف مواد مخدر تزریقی سیر صعودی داشته و بالطبع عوارض ناشی از سوء مصرف از جمله لخته شدن خون هم بیشتر به چشم می آید .اعتیاد یکی از عوامل اصلی لخته شدن خون در پا می باشد که در ادامه به طور مفصل راجع به آن صحبت می کنبم.

امروزه جوامع با جمعیت جوان از خطر بالای سوءمصرف مواد رنج می برند . کشور ما هم به واسطه جوان بودن جمعیت و موقعیت جغرافیایی در معرض خطر اعتیاد و عوارض منتج از اعتیاد  از جمله لخته خون درپا می باشد.عارضه لخته خون تنها در بین پزشکان شناخته شده و از جمله عوارضی است که کمتر  در مورد آن شنیده شده است.

معتادان به مواد مخدر مدرن یا تزریقی با چه خطراتی مواجه  اند؟

مصرف مواد مخدر تزریقی خطرات متعددی را بدنبال دارد که شاید پرداختن به تمام ابعاد اجتماعی، فردی و سلامتی اعتیاد نیاز به زمان زیادی داشته باشد. معتادان مواد مخدر تزریقی ۲۴ برابر افراد عادی در جامعه در خطر مرگ ومیر با علل مختلف هستند.

استفاد از مواد مخدر تزریقی در بین اقشار کم بضاعت ، کودکان بد سرپرست و بیماران با مشکلات اعصاب و روان متوالتر است .از عوارض و خطرات مهم اعتیاد به مواد  مخدر تزریقی می توان موارد ذیل را به اختصار نام ببریم:

وابستگی به مواد

وابستگی به مواد با کناره گیری از فعالیتهای موردعلاقه، عدم کنترل روی مقدار مصرف، احساس اجبار و ازدست دادن اختیار در مصرفــ، مصرف مداوم با وجود اگاهی از عوارض ناخوشـــایند  مشخص می شود.

آسیب وریدی

وریدهای محل تزریق دیر یا زود دچار  تغییرات ساختاری می شوند. در واقع اعتیاد باعث بروز یک چرخه معیوب در رفتار و سلامت فرد می شود. فرد معتاد با افزایش میزان وابستگی به مواد به دفعات بیشتری سراغ مصرف می رود و همین امر با آسیب بیشتر به وریدها او را مواجه می کند.

عفونت

استفاده از سرنگ مشترک و چندبار استفاده از یک سرنگ، عدم تولید مواد مخدر صنعتی در شرایط استریل و قابل قبول و شرایط زندگی بیشتر معتادان تزریقی آنها را در معرض عفونت قرار می دهد.

لخته شدن خون در عروق عمقی

معتادان بیشتر از رگ گردن و یا ورید کشاله ران برای تزریق استفاده می کنند.متاسفانه در سال های اخیر، معتادان تزریقی بدلایل مختلف برای تزریق مواد مخدر از رگ های کشاله  ران استفاده می کنند. از جمله این دلایل عبارتند از:

۱-  راحت تر بودن تزریق در محل کشاله  ران

۲ – در معرض دید نبودن کشاله ران برخلاف دست و بازو

هر چه تعداد دفعات تزریق بیشتر می شود احتمال بروز لخته خون در پا هم بالا می رود

یکی از عوارض شایع اینگونه تزریق، لخته شدن خون در رگ های عمقی پا می باشد. گاهی از اوقات لخته عفونی است و بسیار خطرناک است و می تواند کشنده و یا شدیداً ناتوان کننده باشد.

این بیماران بدلیل تزریق مکرر و  ایجاد لخته های مکرر، در دراز مدت دچار درد ساق پا شده و امکان فعالیت نرمال از آن ها گرفته می شود و گاهی از اوقات حتی در استراحت هم آرامش ندارند و بناچار به تزریق بیشتر مواد مخدر روی می آورند. این سیکل معیوب ادامه داشته و بمرور بیشتر در این گرداب غوطه ور می شوند.

تاثیر مصرف سیگار بر لخته شدن خون در پا

سیگار کشیدن تشکیل لخته در خون و گردش خون را متاثر می کند و می تواند خطر بروز لخته خون در پا را افزایش می دهد.

فرد سیگاری به کسی اطلاق می شود که ۱۰۰ نخ سیگار در طول زندگی خود کشیده باشد و در حال حاضر بعضی روزها یا هر روز سیگار بکشد. همه ما می دانیم که سیگار خطر ابتلا به بیماریهای قلبی را افزایش می دهد، اما این آسیبها تنها به قلب منتهی نمی شود. مواد شیمیایی مضر در دود سیگار  می تواند تمامی عروق بدن شما را تحت تاثیر قرار داده و خطر بروز لخته در وریدهای عمقی (ِِDVT) و آمبولی ریه را بالا ببرد. همچنین سیگار کشیدن باعث سفت شدن دیواره عروق و افزایش غلظت خون می شود که این تغییرات به نوبه خود خطر ابتلا به لخته خون را بالا می برد. سیگار کشیدن جریان خون را در پاها . بازوها کم می کند و با کاهش سرعتخون، احتمال بروز لخته را افزایش می دهد.

آیا ترک سیگار به پیشگیری از بیماریهای وریدی  کمک می کند؟

نتایج مطالعه بزرگ صورت گرفته در هلند حاکی از آنست که ترک سیگار خطر ابتلا به DVT را به نحو چشمگیری کاهش می دهد. در واقع خطر ابتلا به DVT در فردی که سیگار را ترک کرده است  مشابه یک فرد غیر سیگاری است.

اگر شما مبتلا به بیماریهای وریدی شده اید، برای سود بردن از مزایای ترک سیگار هنوز دید نشده و مطمئنا اثرات سوء مصرف سیگار به تدریج با ترک آن کمرنگتر می شود.  افراد  با مشکلات مزمن وریدی که سیگار را ترک کردند، ریسک کمتری برای ابتلا به عوارض جدی متعاقب این مشکلات همچون زخم پای وریدی را دارند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
14 نظرات
 1. ش ک می گوید

  ۲۹سال سن دارم حدود ۵سال پیش تزریق موادو کنار گذاشتم ولی متاسفانه درگیر این بیماری شدم. بخدا اینقدر خجالت میکشم با کسی در میون بزارم حتی نزدیکانم که واقعا نگران شدن رو نمیزارم زیاد بهش توجه ‌کنن ‌. خواهش میکنم منو متهل و یک دختر۲ساله دارم .و یه چیز دیگه که کلا روحیه و زندگی منو نابود کرده اینه که من خیلی خوش اندام بودم ولی الان خیلی چاق و بد هیکل شدم خصو صا چاقی نافرمی در قسمت پایین تنه پیدا کردم آیا این چاقی هم بر لثر همین بیماریه و اگه هست خوب میشه و چه کارکنیم برا اینکه بیشتر نشه .اولین بار که دلم رو به کسی یا جیزی خوش کردم .

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام. لخته خون در نتیجه بسیاری از علل مختلف می تواند ایجاد شود که یکی از آنها تزریق مواد است. لخته خون عارضه جدی است نیاز به بررسی و تحت نظر بودن دارد تا از عوارض ناخواسته بعدی جلوگیری شود. برای رفع این عارضه روشهای درمانی مختلفی پیشنهاد میشود که پس از بررسی حضوری قابل توصیه هستند. لذا به شما توصیه می شود پس از تعیین وقت قبلی با شماره تماس ۰۲۱۶۶۴۶۵۳۵۵از کلینیک فوق تخصصی واریس شعبه بیمارستان مدائن به صورت حضوری مراجعه فرمایید. بعلاوه چاقی ممکن است در نتیجه محدودیت حرکتی به علت درد و ناتوانی همراه با لخته بروز کرده باشد

 2. Mohammed Hz می گوید

  همسرم ۳۰ سال دارد ( قد ۱۶۰ و وزن ۶۸)و گاهاً روی پاهای او کبودی های بی دلیل ایجاد می‌شود . او بخاطر ترک اعتیاد مدت ۲ سال متادون مصرف می‌کرد و کمی هم چربی اطراف شکم و پهلو دارد. اما پاهایش هیچگونه چربی اضافی ندارد و برعکس عضلانی و سفت است.
  اگر امکان دارد می‌خواهم بدانم علت لکه ها و کبودی های پاهایش چیست و آیا خطر دارد یا خیر ؟
  ضمناً پدر ایشان دچار dvt شده است چون مدت طولانی در زندان حبس بودند و کم تحرکی شدید داشتند.
  این مسأله مرا نگران کرده است.

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر
   ممکن است ناشی از dvt مخفی باشد، بیماری dvt در ۵۰ درصد موارد بدون علامت و مخفی است و بعدها لکه ها ظاهر میشوند. نیاز به بررسی دارد.

 3. امید می گوید

  سلام بنده به تازگی به علت بیماری دی وی تی لخته شدن خون در پای چپ از بیمارستان مرخص شدم .میخواستم بدونم بنده کی میتونم دوباره فوتبال و دویدنرو شروع کنم ؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر
   دکتر اقدسی پیام شما را مطالعه و فرمودن که به این صورت نمیتوان نظر قطعی داد توصیه کردن بصورت حضوری توسط همکارشان دکتر صراطی معاینه دقیق انجام شود.

   ایشان ‌شمارو معاینه میکنند و نتیجه رو به دکتر اطلاع میدهند،و اگر کار اورژانسی بود یا نیاز به درمان خود دکتر اقدسی انجام خواهند داد.
   برای تعیین وقت دکتر صراطی به واتس اپ۰۹۳۹۳۰۲۷۲۹۷ ارسال کنید.

 4. M.a می گوید

  سلام آقای دکتر عرض ادب و احترام
  برادر بنده ۳۰ سالش و بعداز ۴ سال پاکی تقریبا ۲ سال دوباره شروع به مصرف کرده ایشون مواد صنعتی مصرف میکنه ….چند روز هردوتا پاش از زانو به پایین خیلی ورم کرده و کمی درد داره علتش چیه؟چکار باید واسش انجام بدیم؟به هیچ عنوان دکتر نمیره و لجبازی میکنه اگر امکان داره راهنمایی بفرمایید ممنونم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   متاسفانه به این شکل کمک خاصی نمیتوان کرد
   نیاز به ازمایشات بررسی و سونو گرافی دارد.

 5. آرزو صفری می گوید

  سلام وقت بخیر من نزدیک به شش سال است مشکل واریس پا چپ دارم چند وقتی میشه که فقط یه ناحیه خیلی کوچک هر چند وقت یکبار کبود میشه بعد از چند روز از بین می‌ره میخواستم بدونم علت چی می‌تونه باشه

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   با توجه به عکس ها میتواند احتمال واریس طنابی ریشه دار مطرح باشد.
   نیاز به معاینه دقیق مشاوره حضوری و بررسی علت بیماری دارد.
   شما در اولویت نوبت دهی کلینیک قرار میگیرد.

   برای تعیین وقت لطفا با واتس آپ ۰۹۳۹۳۰۲۷۲۹۷ تماس باشید.

 6. ساروی می گوید

  سلام خسته نباشید بنده خانم ۳۸ ساله مبتلا به واریس سابقه لخته شدن سطحی در رگ پا پشت وبالای زانو که در دوران بارداری بود ماه چهارم و تا پایان بارداری آمپول انکسوپارین هر شب تزریق داشتم همراه با جوراب واریس تا انتهای کشاله ران الان ۳ سال ونیم میگذرد و به طور متناوب جوراب میپوشم چون همیشه درد و سنگینی در پاهایم دارم الان چند روزی است که درد عجیبی در پشت ساق پا در عمق گوشت پا احساس دارم و در همان پا که سابقه لخته شدن داشتم و احساس داغی و درد در همان پا دارم وبیشتر مواقع در همان قسمت لختگی احساس درد دارم علت چیست ممکن است دوباره عارضه لخته شدن پیش بیاید و باید چکار کنم سابقه دیسک کمر و بیرون زدن دیسک راهم یکسال است که دارم و کم کاری تیروئید و کبد چرب گرید یک هستم ممنون و تشکر

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر
   دکتر اقدسی پیام شما را مطالعه و فرمودن که به این صورت نمیتوان نظر قطعی داد توصیه کرد بصورت حضوری توسط همکارشان دکتر صراطی معاینه دقیق انجام شود.

   ایشون‌شمارو معاینه میکنن و نتیجه رو به دکتر اطلاع میدن،و اگر کار اورژانسی بود یا نیاز به درمان دکتر اقدسی خودشون انجام میدن
   برای تعیین وقت دکتر صراطی به واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵پیام ارسال کنید

 7. صدیقه می گوید

  مادرم چهار سال پیش سرطان سینه داشت و درمان شد.و جدیدا بدلیل متازتاز به استخوان رادیو تراپی شدن که بعد از دوهفته دچار لخته خون درپا شدن که باعث تورم در پای چپ و خصوصا در مچ و روی پا شد.دکتر آمپول کلگزاپارین دادن ۴۰تا فعلا هر ۱۲ساعت دور ناف…ولی مادر نمیتونه روی پاش بمونه و درد داره ..چیکار کنیم .حجامت یا زالو درمانی جواب میده لطفا

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   بهتر است با هماهنگی پزشک معالج خود از مواد ضد درد قویتری استفاده شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.