مشاوره و سوالات جالب بیماران از دکتر مهرداد اقدسی

برخی از سوالات بیماران در مورد واریس پا بسیار جالب و علمی است. این سوالات را در اینجا گرد اوری می کنیم شاید سوال شما هم باشد وپاسخ دکتر اقدسی فوق تخصص قلب و عروق فعال در حوزه درمان بیماریهای وریدی به این سوالات بتواند به شما هم در رسیدن به پاسخ سوالاتتان کمک کند.

سرگیجه و واریس

محمد ۵۷ ساله بازنشسته آموزش و پرورش است . اظهار می­کند که نزدیک به ۱۰-۱۲ سال است که واریس دارد . واریس در هر دوپا دیده می­شود. سرگیجه شدید دارد به طوریکه می گوید وقتی از جابر می­خیزد، باید چند لحظه ای صبر کند تا سر گیجه برطرف شود.

آیا سرگیجه به واریس ارتباط دارد؟ آیا با درمان واریس سرگیجه خوب می شود؟

پاسخ دکتر مهرداد اقدسی: این سرگیجه وضعیتی است. به این صورت که با تغییر وضعیت ایجاد می شود یعنی وقتی فرد از حالت نشستن به حالت ایستاده تغییر وضعیت می­دهد و یا از حالت ایستاده شروع به راه رفتن می­کند دچار سرگیجه می­شود. ممکن است این وضعیت بخاطر واریس طنابی باشد. در واریس طنابی مقدار زیادی خون مثل یک حوضچه در پاها ذخیره می شود در سنین بالاتر واکنش سیستم عصبی هورمونی تضعیف می شود و نمی تواند پاسخگوی افزایش خون ورودی باشد و هر چه رگهای طنابی در پا بیشتر و واریس شدیدتر باشد این مشکل هم شدت می یابد. لذا با درمان واریس طنابی کمک بسیاری به بهبود سرگیجه می شود.

درد رگهای پا قبل از زمان پریود

مریم خانمی ۳۲ ساله و خانه دار است. ۲ فرزند که زایمان طبیعی بدنیا آمده اند. از درد شدید رگهای پا قبل از پریود شدن شاکی است.

آیا درمان واریس به این مادر در کاهش درد پا قبل از پریود کمک می کند؟

در مطالعه­ای روی خانمهای ۴۲-۱۹ سال نشان داده است که ۸۰ درصد خانمها در یکی دو روز مانده به عادت ماهانه دچار پرخونی وتورم در رگهای پا می­شوند . تورم رگها باعث تحریک اعصاب پیرامون رگ و احساس درد می شود.

توصیه عمومی به استفاده از جوراب واریس، ورزش منظم، کنترل وزن ودر موارد لازم درمان واریس است.

واریس و درد موقع نزدیکی

لیلا خانمی ۲۹ ساله است که سه زایمان داشته است یک زایمان طبیعی و دو فرزند بعدی با سزارین بدنیا آمده اند. درد در زمان نزدیکی باعث شده تا به پزشک زنان مراجعه کند. در بالای ران و کشاله هر دو طرف رانها رگهای گره گره دارد . متخصص زنان در مشاوره عنوان نمودند درد ممکن است به واریس مربوط باشد و نیاز به بررسی بیشتر است.

آیا ممکن است این رگها باعث درد هنگام نزدیکی باشند؟

سر منشا واریس پا معمولا از ورید صافن پا است اما بعضی مواقع ریشه واریس ممکن است از وریدهای داخل لگن باشد. واریس ناحیه ران می تواند نشانه­ای از واریس شدید لگنی باشد که در زمان نزدیکی به علت پرخونی و تورم باعث درد می شود. در این موارد با توجه به شرح حال بیمار ممکن است برای بررسی بیشتر سونوگرافی داخل رحمی یا کالر داپلر وریدهای لگنی انجام شود. در صورتی که منشا واریس در لگن مشخص شد درمان از طریق Coil embolization و اسکلروتراپی از طریق وریدهای داخلی صورت می گیرد.

برگشت به ورزش حرفه ای بعد درمان واریس

احسان ۲۹ ساله قهرمان پرورش اندام در دو دوره متوالی بوده است و در زمان خشک کردن (خشک‌ کردن بدن در بدن‌سازی با کاهش محتوای آب و چربی‌های ذخیره‌شده در بدن باعث می‌شود که حجم بیشتری از بدن را عضلات خالص پر کند و نمایان می‌کند) برای مسابقات اخیر واریس گره ای پشت ساق پای او بیشتر از گذشته نمودار شده لذا با دکتر اقدسی در مورد درمان این واریس مشورت کرد.

آیا با وجود واریس گره ای، امکان بازگشت به تمرین حرفه ای وجود دارد؟

اولین نگرانی احسان از زمان برگشتن به تمرین و انجام ورزش حرفه ای است.دکتر اقدسی به احسان این دلگرمی را می دهد که احسان ظرف مدت ۵-۳ روز بعد بتواند تمرینات خود را از سر گیرد و نه تنها درمان واریس مانع ادامه ورزش نمی شود بلکه باعث بهبود عملکرد فرد می­شوند.

واریس بعد از لخته

امید ۴۶ ساله و شغل آرایشگری را دارد. دو سال قبل در تصادفی استخوان ساق پای امید شکست. متاسفانه در زمان استراحت در منزل دچار dvt   می شوند و پس ازآن به واسطه شغل دائما ایستاده برای ایشان جوراب واریس تجویز می شود. از وجود رگهای واریس درشت روی پا و شکم شکایت دارد.

لیزر واریس می تواند واریس پای او را درمان کند؟

در پاسخ دکتر اقدسی پس از انجام سونوگرافی و بررسی وضعیت ورید عمقی آسیب دیده عنوان می کنند که عمل لیزر واریس به صلاح آقا امید نیست. در واقع رگ واریسی برجسته روی پا و ناحیه شکم ، مسیر کمکی برای برگشت خون به سمت قلب و جلوگیری ازتورم ، مشکلات دیگر است. لذا توصیه دکتر به ادامه استفاده از جوراب زیر زانو در زمان کار روزانه است. همچنین کم کردن وزن و ورزش هوازی مرتب هم برای کاهش شدت علائم  ناشی از لخته مثل سفتی و سنگینی پا به ایشان توصیه گردید.

آسپرین در درمان واریس

کمال ۳۹ ساله کارمند بانک ساعتها مجبور است پشت میز بنشیند و دچار واریس طنابی خفیف شده است.

آیا آسپرین می تواند در پیشگیری یا درمان واریس موثر باشد؟

پاسخ دکتر اقدسی اینست که آسپرین اثری در پیشگیری یا درمان واریس ندارد. در خصوص لخته شدن واریس داروی مورد انتخاب پزشک معمولا قرص خوراکی ریورکسابان یا قرصهای مشابه آن است. البته در مواردی هم به تشخیص دکتر ممکن است قرص آسپرین استفاده شود.

در ادامه، سوالات متداولی که توسط مراجعه کنندگان زیادی پرسیده می شوند، گردآوری شده است:

علاوه بر اینکه واریس ممکن است علایمی مانند درد، سنگینی،  خارش،  بیقراری در پاها ایجاد کند واریسهای بزرگ طنابی  دو عارضه را بدنبال دارند ۱- خونریزی ۲- لخته

لذا توصیه میشود انواع رگ واریسی بزرگ طنابی حتما درمان شوند .

درمان رگ واریسی ریز عنکبوتی –  پس از انجام اسکلرو تراپی (تزریق) رگهای عنکبوتی بهتر است یک تا دو هفته از انجام فعالیتهای ورزشی اجتناب شود. ولی پیاده روی توصیه می شود و فعالیتهای روزمره منعی ندارد. یعنی صبح فردا می تواند سر کار خود حاضر باشد.

درمان رگ واریسی بزرگ طنابی – پس از درمان رگهای بزرگتر که معمولا بوسیله لیزر و یا رادیو فرکوونسی انجام می پذیرد، از انجام فعالیتهای ورزشی تا ۱۵ روز خودداری گردد. ولی پیاده روی توصیه می شود و فعالیتهای روزمره منعی ندارد. یعنی صبح فردا می تواند سر کار خود حاضر باشد.

پس از بیان مشکلات خود و معاینه که با بررسی توسط  veinlight  و سونو گرافی داپلر رنگی  تکمیل میشود، معمولا در همان جلسه بیماری شما تشخیص داده، شدت و گستردگی  و عوارض احتمالی آن در اینده برای شما توضیح داده میشود. سپس در مورد بهترین راههای درمانی که می تواند در بهبود مشکلات وریدی شما موثر باشد اطلاعات لازم به شما داده میشود.

ویزیت اول معطوف به مسائل تشخیصی و روشن کردن جزئیات درمان است. از آنجا که راههای درمان بیماریهای وریدی و واریس بسته به مورد متفاوت است. لذا پروتکل درمانی معمولا بهجلسات بعد موکول می شود. اگر چه در بعضی از بیماران قابل انجام است.

بله با توجه باینکه این درمان با حداقل دستکاری بوده و پس از درمان مشکل خاصی وجود ندارد، بطور روتین ما در کلینیک هر دو پا را در یک جلسه درمان می کنیم. البته از نظر وقت  و هزینه نیز به سود بیمار خواهد بود.

عوامل مختلفی دخالت دارند از جمله:

 • بالا رفتن سن
 • ارث
 • تغییرات هورمونی که در زمانهایی مانند دوران بلوغ، بارداری، یائسگی واضحتر است.
 • مصرف داروهای هورمونی از جمله قرصهای پیشگیری از بارداری نیز از عوامل مهم است.
 • چاقی
 • ایستادن طولانی مدت
 • اشعه آفتاب

ظاهر شدن رگهای غیر عادی در پاها. ممکن است در ظاهر رگی دیده نشود بلکه علائم دیگری مانند درد و سنگینی ساق پاها، احساس گزگز و مور مور، سوزش، خارش، و احساس خستگی در پاها می توانند نشانه ای دال بر بیماری وریدها باشند.

جدار رگ از داخل تخریب شده و در واقع رگ را از بین میبریم و ظرف ۲ تا ۳ ماه بدن، رگ مورد نظر را جذب کرده و برمیدارد. نیازی به خارج کردن آن نیست.

البته رگهای زیاد دیگری نیز هستند که جایگزین رگ واریسی خون را انتقال می دهند و هیچ مشکلی پیش نمی آید. در واقع رگهای واریسی نه تنها عمل انتقال خون را بخوبی انجام نمی دهند، بلکه مشابه  یک انبار خونی هستند که موقع ایستادن پر خون شده و احتمال ابتلا به لخته خونی و حتی خونریزی را نیز افزایش می دهند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
36 نظرات
 1. علی می گوید

  اسلام
  چند وقتی درنوک زبان زخم بصورت سیاه رنگ تشکیل شده که مواقع صبح ک ازخواب بیدار میشم خونریزی داره .لطفا راهنمایی بفرمایید راه درمان آن و به کدوم متخصص مراجعه کنم؟باسپاس

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   بهتر است با یک متخصص گوش و حلق بینی مشورت کنید،ایشان بهتر میتواند به شما کمک کند

 2. امید می گوید

  سلام بنده به تازگی به علت بیماری دی وی تی لخته شدن خون در پای چپ از بیمارستان مرخص شدم .میخواستم بدونم بنده کی میتونم دوباره فوتبال و دویدنرو شروع کنم ؟

 3. مهدی می گوید

  لک های سیاه بالای مچ پا در جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( ۲ ماه پیش) در دسته مشاوره
  سلام دکتر، چند وقتیه بالای مچ پام لک های سیاه و قرمز شده، بخاطر چیه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   لطفا سونوگرافی کالر داپلر وریدی از اندام تحتانی در حالت ایستاده به منظور بررسی وضعیت رفلاکس ورید های سطحی و وریدهای عمقی انجام و جواب رااینجا یا در واتس اپ ۰۹۳۹۳۰۲۷۲۹۷ارسال بفرمایید.

 4. مهتاب می گوید

  با سلام و وقت بخیر.
  سکته قلبی چقدر می تونه باعث کوتاه شدن عمر بشه و روی کیفیت زندگی بیمار اثر بذاره‌. بیماری که این مشکل براشون پیش اومده آقایی هستند که در سن ۴۳ این مشکل براشون پیش اومده، اضافه وزن داشتن و الان ۴۵ ساله هستند. آیا ازدواج با چنین فردی به صلاح هست؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   به این صورت نمیتوان نظر قطعی داد،بهتر است حضورا با یک متخصص قلب مشورت کنید.

 5. ایمان می گوید

  سلام وقت بخیر .آقای دکتر من ۳۴ ساله هستم الان حدود سه ماهه که ورم بدن دارم اول پای راستم بود والان پای چپ و دست چپ به همراه درد دارم.ولی ورم پای راستم از بین رفته.دکتر رفتم آزمایشم دادم گفتن مشکلی نداری.اما چند روزه که از شدت ورم و درد نمیتونم راه برم .در ضمن من متادون مصرف میکنم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   بهتر است با متخصص داخلی مشورت کنید،
   این ورم ها عروقی نیستند.

 6. احمدی می گوید

  از امروز صبح قوزک پای چپ و راست ورم کرده.یک خانم هفتاد و چهار ساله هستن

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   بعید است عروقی باشد
   بهتر است با یک متخصص داخلی مشورت کنید.

 7. محبوبه می گوید

  سلام وعرض ادب،سال گذشته ساق ومچ پای چپم کمی ورم کرد.بعدیک هفته استراحت خوب شد.امسال دوباره همین اتفاق افتاده.درضمن درطول روزخیلی سرپاهستم.

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   تحرک داشته باشید، ورزش های هوازی انجام دهید.
   اگر مجبور به ایستادن طولانی هستید بهتر است جوراب زیر زانو واریس (کلاس یک) استفاده کنید.

 8. S.R می گوید

  با سلام خدمت جناب آقای دکتر.ببخشید مادر من ۷۱ سالشونه وچند سالیه که ته روی زبونشون حالت دونه ها ی خونی وجود داره. به دکتر مراجعه کردیم وعکس با دوربین گرفتند که با پزشکای دیگه مطرح کنند در جواب گفتند که چنین چیزی بی سابقه هست. میخواستم ببینم علت چی میتونه باشه احتمال داره به خاطر وجود دندان مصنوعی باشه

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   بله میتواند این احتمال وجود داشته باشد.
   متاسفانه من نمی توانم نظر قطعی بدهم.

 9. مسعود می گوید

  سلام سال ۸۶ عمل تعویض دریچه میترال انجام دادم ۱۷ روز پیش تب ولرز و خستگی تهوع داشتم تشخیص دکتر کرونا بود ولی تست کرونا منفی بود،الان علائمی ندارم ولی بی حالم خواستم بپرسم میتونم ویتامین D3 استفاده کنم شما پیشنهادی داشته باشید ممنون میشم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   مصرف ویتامین D جزو ضروریات است.
   و با ازمایش نیاز به ان مشخص میشود

 10. مهدی می گوید

  اریس پا دارم طوریه که رگها زدن بیرون الان تا رانم هم کشیده شد واریس درمانش چیه باید چکار کنم تا بهبود پیدا کنن .درمانش عمل هست یا لیزر.بعد هزینه درمانش چقدر هست.

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام ما برای درمان واریس بسته به این که واریس از کدام نوع است روش های درمانی مختلفی داریم گاهی هم لازم است که از روش های تلفیقی برای درمان استفاده کنیم . این که برای شما چه درمانی نیاز است بعد از انجام سونوگرافی و معاینه مشخص میشود . اگر مایل هستید از پاهای خود عکس ارسال کنید به واتس اپ ۰۹۳۵۱۸۰۲۲۸۸ تا به شما مشاوره حدودی داده شود سپس به صورت حضوری مراجعه کنید

 11. مهدی می گوید

  هزینه عمل ؟؟؟ـبیمه تامین اجتماعی طرف قرار داد هست ـ؟؟؟

 12. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

  برای گرفتن اطلاعات در رابطه با بیمه و هزینه لطفا عکس پاهای خود را به واتس اپ ۰۹۳۵۱۸۰۲۲۸۸ ارسال کنید

 13. نریمان اسدی طهرانی می گوید

  اقای دکتر ببخشید میخواستم بدونم من الام دو ماهی میشه که وقتی ناراحت میشم و فکر میکنم و عصبی میشم افسردگی داشتم قبلاً جدیداً رگ های روی دو طرف پیشونی ام وقتی عصبی میشم تورم شدیدوقرمزمیشه پیشونیم و پشت چشمم هم درد میگیره بی حالی بهم دست میده چرا؟؟ خطرکه

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   ورزش کنید
   یوگا
   مدیتیشن
   مطالعه
   و حساس نباشید

 14. حسن می گوید

  سلام والان ۴۰ سالمه. زمان دانش آموز دبیرستانی بودن، چاقویی به ساق پام خورد. اون لحظه به جای خون، مایع سفیدی ازش اومد. بعد از چند سال، سوار موتور بودم که لیز خورد و موتور روی همین ساق چپم افتاد. حالا مدتیه درد داره. درست همون یه منطقه.

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر
   دکتر اقدسی پیام شما را مطالعه و فرمودن که به این صورت نمیتوان نظر قطعی داد توصیه کرد بصورت حضوری توسط همکارشان دکتر صراطی معاینه دقیق انجام شود.

   ایشون‌شمارو معاینه میکنند و نتیجه رو به دکتر اطلاع میدهند،و اگر کار اورژانسی بود یا نیاز به درمان دکتر اقدسی انجام خواهند داد.
   برای تعیین وقت دکتر صراطی به واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵پیام ارسال کنید

 15. فرشاد سیفی می گوید

  عرض ادب و احترام
  متاسفانه فقط در مچ و روی پای چپ من ورم مشاهده میشود پارسال هم همین مشکل پیش آمد به دکتر قلب کلیه و پوست مراجعه کردم و الحمدالله چکاپ کامل عکس و …گرفتم مشکلی نداشتم دالپر هم کردم مشکلی نبود دکتر کلیه گفت عفونت هست سفتریاکسون وریدی به تعداد ۱۰ تا زدم خوب هم نشد تا اینکه به حال خودش رها کردم خوب شد اما الان متاسفانه دوباره همان پا ی چپ ورم کرده ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   توصیه میکنم که با یک متخصص روماتولوژی حضورا مشورت کنید.

 16. بهروز می گوید

  سلام.. می خواستم بپرسم که با چه دفترچه بیمه هایی قرارداد دارید و اگر کسی دفترچه کسی دیگرو استفاده کنه میتونه یا نه؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام- بیمه های طرف قرار داد در سایت قسمت کلینک واریسمراجعه کنید.

 17. زهره ای می گوید

  سلام آیا واریس واژن بعد ۲ و۳سال از بارداری درمان دارد یانه.؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر
   این نوع واریس هم مثل انواع واریس ها درمان دارد ولی درمانیکه تضمینی بدون عارضه باشد وجود ندارد

 18. سارایی می گوید

  سلام وقت بخیر من خانمی ۳۴ساله هستم روماتیسم دارم روی هردوپاهای من رگهای بنفش وسبز زیاده همراه بادردوخارش وسوزس میخواستم بدونم بایدچکارکنم ازبین بره واصلادرمان داره

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر
   درمان این رگها به تلفیقی از اسکلروتراپی و لیزر سطحی کوترا جواب خوبی بدهد
   لطفا برای راهنمایی بیشتر و تعیین وقت با واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ تماس بگیرید

 19. ز می گوید

  سلام وقتتون بخیر این عکس پای مادرمه خیلی پاش درد میکنه بخصوص پای راستش که همونجور که میبینید ورم کرده به نظرتون مشکلش چه جوری حل میشه

  البته روماتیسم مفصلی هم دارن ایشون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   مشکلات بیمار ارتباطی به عروق واریسی ندارد
   با متخصص روماتولوژی خودشان مشورت کنید.

 20. مینا می گوید

  سلام خسته نباشید به مدت یکساله که در سونوگرافی های مختلف افزایش قطر عروقی و واریکوز در ناحیه لگن مشاهده شده و من در حالت خوابیده و همچنین نزدیک عادت ماهانه ام احساس قلقلک دارم که فکر میکنم مبتلا به واریس لگن هستم علائم بیماریم نزدیک پریود بیشتر میشن ممنون میشم راهنمایی کنین.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.