زالو درمانی وحجامت: آیا برای درمان واریس موثرند ؟

در جراحی های پوست برای کاهش احتقان و پاک کردن  لخته های ریز استفاده از زالو (leech therapy) می تواند باعث افزایش جریان خون و تسریع بهبودی بیمار گردد.

زالو اثری در درمان رگهای عنکبوتی نخواهد داشت و هدف اصلی زیبایی را برآورده نمی کند. محل نیش زالو روی پوست پا باقی می ماند و این موضوع از نظر خانمهایی که برای زیبایی پا می خواهند اقدام به حذف رگهای عنکبوتی کنند معمولا پذیرفته نیست.

در افراد با سن کمتر از ۱۸ سال و در افرادی که مشکل شریانی مانند دیابت پیشرفته دارند در زنان باردار و بیماران دچار DVT(لخته خون عمقی) به خصوص در قسمت مچ پا نباید زالو درمانی انجام شود.

زالو درمانی اگر به صورت نابجا و درکنار زخم واریس استفاده شود بخصوص در اطراف مچ پا ممکن است باعث ایجاد زخمهای وسیعی شود که ماهها بسته شدن و درمان آنها زمان می برد و با خطرات عفونت و… همراه است.

طب مدرن بر اساس clinical trial است یعنی هر درمانی باید آزمایشات بالینی مشخصی را با موفقیت طی کند.  همانطور که در مورد واکسن کرونا انجام می شود . تاکنون تاثیر مثبت زالو در کاهش درد های عضلانی اسکلتی مانند کمردرد گزارش شده است .

زالو درمانی بر اساس ترشحات بزاق زالو است که غنی از پروتئین‌ها و آنزیم‌های مفید است

در حجامت یا بادکش هم اثرات خوبی نهفته است که بر مکانیسم های مختلفی بنا شده از جمله اینکه در حجامت ایجاد یک التهاب موضعی باعث تحریک سیستم ایمنی بدن و تکثیر سلول‌های دفاعی می‌شود.

زالو هم‌زمان با مکیدن خون، آنزیم‌های بزاقی خود را وارد بدن انسان می‌‌کند. هیرودین یکی از این آنزیم‌هاست که اثر ضد لخته‌شدن خون دارد. آنزیم‌‌های دیگری نیز با چسبیدن به دیوارهٔ رگ‌ها، ورم و التهاب آن‌‌ها را بهبود می‌‌بخشند و جریان خون تسهیل می‌شود.

درباره ی زالو درمانی

از ۲۵۰۰ سال قبل، در هند، یونان، روم، ایران و سپس در اروپا از زالو در امور پزشکی استفاده می‌کرده‌اند. امروزه در دنیای پزشکی، اقبال بیشتری به زالو درمانی leech therapy دیده می‌شود. مثلا در جراحی‌‌های پلاستیک پیشرفته، برای کاهش ورم محل بخیه‌‌ها از این روش بهره می‌برند. جالب آنکه بعضی از کشور‌ها، مانند روسیه و آلمان و انگلستان از تجارت زالو و صادرات آن درآمد ارزی درخور توجهی کسب می‌‌کنند.

علم پزشکی زالو درمانی را پذیرفته است و به کار می‌‌برد. چون این کار با سلامتی انسان‌ها مرتبط است، در هر بخشی دقت‌ها و ملاحظه‌ها و احتیاط‌های لازم هم صورت می‌‌گیرد.

زالو دو کار انجام می‌دهد :

 1. مکیدن خون
 2. تزریق بزاق به داخل خون

در طب قدیم نیز شیخ الرئیس ابو‌علی سینا در کتاب «قانون» از این روش درمانی یاد کرده و در قسمتی فرموده است:

«از زالوهایی استفاده کنید که در آب‌های خزه‌دار که محل زیست قورباغه‌‌هاست، زندگی می‌کنند.»

درمان واریس پا با زالو

طبق دیدگاه طب سنتی، وقتی سودا در خون زیاد می‌شود، عروق قابلیت انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌‌دهند و بیماری واریس آغاز می‌شود. لذا برای درمان واریس، باید سودای اضافه را برداشت.

عمل سودازدایی را از طریق خوردن خوراکی‌هایی مانند سرکه و زنجبیل که مقدار سودا را در خون کاهش می‌‌دهند یا مالیدن روغن‌ گیاهانی مانند روغن سیاه‌دانه و… انجام می‌دهند. پس از سودازدایی، نوبت زالوانداختن روی پا است.

بهترین شیوهٔ نشستن بیمار در زالودرمانی، نشستن چهارزانو یا بر روی صندلی است.

مو‌های نقاط زالودرمانی برای واریس باید تراشیده و تمیز شوند.

زالو باید حدود ۵تا۱۰ دقیقه در محیطی خشک قرار گیرد. در این مرحله زالو را باید با دست برداشته و بر روی موضع قرار دهند.

هر زالو طی ۱۵ تا۶۰ دقیقه، پنج تا پانزده میلی‌‌لیتر خون می‌‌مکد. این میزان ده برابر حجم بدن زالوهاست. در این مرحله، زالو باد می‌کند و خودش می‌‌افتد. بیماران باید مراقب زخم بدن خود بعد از زالوتراپی باشند، چون تا ۲۴ ساعت بعد احتمال خونریزی وجود دارد.

زالو درمانی برای درمان واریس

آیا با روش زالو درمانی به درمان قطعی واریس دست نیافته اید؟ اگر به دنبال روشی قطعی و غیر قابل بازگشت مقاله زیر را بخوانید:

درمان واریس پا

عوارض زالو درمانی واریس پا

وقتی صحبت از خطرات زالو می‌شود، ضررهای احتمالی در استفاده از زالوی پزشکی مدنظر است. زالوی آزاد در طبیعت خطرات جدی عفونت انگلی و انتقال دیگر بیماریها را منجر می‌شود.

یکی از عوارض شایع زالو درمانی این است که بعد از زالو درمانی تاثیر مثبتی ایجاد نمی شود بلکه جای نیش زالو هم باقی می ماند

محل گزش زالو و آمدن زخم مزمن

عوارض زالو درمانی واریس پا

تجربه شخصی اینجانب در بیمارانی که پس از زالو درمانی به من مراجعه کرده اند:

 1. درد های مختلف بیماران اعم از درد واریس برای مدت چند هفته تا چند ماه بهبودی قابل ملاحظه ای پیدا می کند.
 2. واریس های رتیکولر دچار ترومبوز سطحی شده و بمرور توسط بدن برداشته می شوند. (کبودی روی پوست بمدت طولانی باقی می ماند).پس باید قبلا بیمار از این موضوع آگاه باشد .
 3. بسیاری از اوقات ریشه اصلی واریس جای دیگری غیر از محل برامدگیهای واریسی است و زالو نمی تواند این ریشه را مسدود کند و همین ریشه منشا عود بیماری خواهد بود. لذا زالو درمانی هیچگاه قول درمان قطعی و دائمی به بیمار ندهید . بفرمایید بهتر خواهی شد .

البته در تجربه این بیماران نوعی BIAS وجود دارد؛ چون بیمارانی پس از زالو درمانی مراجعه کرده اند که از نتیجه زالو درمانی راضی نبوده اند.

قابل توجه پزشکانی که زالو درمانی واریس پا انجام می دهند:

۱- در بیماران مبتلا به واریس انتهای دیستال، پا در حدود قوزک دچار اختلال تغذیه ای است؛ لذا هر گونه دست کاری از جمله زالو درمانی می تواند باعث زخم گردد.

قوزک دچار اختلال تغذیه ای

بیماری که متعاقب زالو درمانی دچار زخم شده و ۳۵ روز بعد از تدابیر  معمول درمانی هنوز بهبود نیافته است.

۲- هر اقدام روی بدن انسان متضمن رعایت کامل دستور العمل های بهداشتی است و رعایت استریلیته موضعی ضروری است و عدم رعایت آن می تواند باعث عفونت شود.

۳- زیبایی:  هیچ وقت برای زیباتر کردن یک پای واریسی از زالو درمانی استفاده نکنید

آلودگی عفونی بدنبال زالو درمانی غیر بهداشتی؛ 15 روز بعد از شروع درمان و در مرحله بهبود

۴- قبل از اقدام به درمان، سونو گرافی انجام شود و اگر درگیری ریشه ای و یا رفلاکس مهمی نداشته باشد، اقدام کنید؛ چون زالو نمی تواند رفلاکس اگزیال را درمان کرده و لذا عود خواهد کرد.

۵- اگر روی رگ واریسی زالو گذاشته شود، ترومبوز خواهد کرد. و ضروری است بمدت حداقل ۲ هفته ترجحا با جوراب واریس با فشار۳۰ – ۴۰ mmhg  و یا با بانداژ کمپرس شود.حتما بایستی  به  بیمار  توصیه  شود در دو هفته بعد از درمان  پیاده  روی  بیشتری داشته  و مایعات بیشتری بنوشد.

۶- از زالو درمانی روی رگهای ریز  پرهیز کنید چون عملا نه تنها اثر قابل ملاحظه ای ندارد بلکه اسکار  بعدی ان باعث ناراحتی  بیمار خواهد  بود .

۷- درصورتیکه علایم عفونت یعنی درد قرمزی و یا ترشحات  زخم نیش زالو مشاهده شود،  دو منشأ احتمالی عفونت را مد نظر قرار دهید :اول استافیلوکوک اورئوس که به‌دلیل مقاومت آنتی‌بیوتیکی، امروزه از متی‌سیلین استفاده می‌شود. دوم عفونت ناشی از باکتری آیرومناس هیدروفیلیا که در رودهٔ زالو زندگی می‌کند. درمان این عفونت، معمولاً با نسل دوم و سوم این دارو‌‌ها خواهد بود:

 • سفالوسپرین Cephalosporins
 • کلرامفنیکول Chloramphenicol
 • آمینو گلیکوساید Aminoglycosides
 • فلوروکویینولون Fluoroquinolones

عکس ذیل مربوط به خانم جوانی است که جوشگاه های محل گزش زالو ۶ ماه بعد از آن باقی مانده است.

خانم جوان ورزشکار که جوشگاه های محل گزش زالو 6 ماه بعد از آن باقی مانده است.

فیلم زالو درمانی واریس

نقاط زالو درمانی برای واریس

درمان با زالو در طب سنتی با توجه به بیماری در نقاط مشخصی انجام می‌شود. معمولا برای واریس در محدوده اطراف زانو و پشت ساق پا اینکار صورت می‌گیرد.

در بیماران با واریس انتهای دیستال، پا در حدود قوزک دچار اختلال خونرسانی است؛ در این بیماران پوست ناحیه قوزک پا معمولا تغییر رنگ داده و نازک می‌شود؛ هر گونه دستکاری در نزدیکی قوزک پا با خطر جدی عفونت و زخم واریس مواجه است.

درمان رگ های عنکبوتی با زالو درمانی

در این فیلم بیماری را می بینید که برای درمان رگ های عنکبوتی به درمان واریس با زالو روی آورده است که متاسفانه رگ های عنکبوتی به شدن افزایش یافته و جای نیش زالو بر روی بدن وی باقی مانده است.

درمان واریس با لیزر

بهترین روش برای درمان رگ های عنکبوتی ،  درمان واریس با لیزر واریس پا است. زیرا در این روش مویرگ های ریز از بین رفته و قابل بازگشت نیستند.

درمان واریس پا با حجامت

حجامت اصطلاحا به روشی از خونگیری اطلاق می شود که جهت درمان بعضی از مشکلات مانند دردهای مزمن بکار می رود. قدمت حجامت در ایران به قبل از اسلام می رسد، بهرام گور پادشاه ساسانی چون درمان بیماری خود را منحصر در حجامت یافت دستور داد حجامت در ایران رایج شود. ولی این کار به قصد زیبایی و درمان واریس نه تنها سودی ندارد بلکه میتواند باعث ایجاد جوشگاه نازیبا شود.

زخم واریسی و حجامت

جایگاه زالو درمانی در طب سنتی ایرانیان

شیخ‌الرئیس ابن‌سینا باب مبسوطی پیرامون زالو دارد و چنین می‌فرمایند:

از زالوهایی که کرک‌ ریزو نرم دارند یا لاجوردی رنگ هستند پرهیز کنید زیرا دچار غشی، خونریزی، تب، سستی و قرحه‌های بدخیم خواهید شد. از زالویی استفاده شود که در آب‌های خزه‌دار که محل زیست قورباغه‌هاست نمو کرده و نه زالویی که در آبهای گل‌آلود سیاه بوده است. زالو بهتراست «حجامت» خون تباه را از عمق بدن بیرون می‌کشد.

آموزش زالو درمانی در طلب سنتی ایرانیان

زالو را ابتدا سرازیر نگهدارید تا استفراغ کند و محتویات شکمش بیرون آید سپس اندکی خون بره به او بدهید. سپس موادچسبنده و کثیف بدن او را با بوراکس پاک کنید(استفاده از مواد صابونی عطردار مضراست) و جایی را که می‌خواهید زالو بگذارید با دست مالش دهید تا سرخ شود. اگر جای زالو انداختن را با گل سرشور یا خون اندود کنند. زالو بهتر می‌چسبد. بهتر آن است که پس از جدا شدن زالو، محل گزش او را حجامت برنهید تا احیاناً اگر آزاری و عفونتی براثر نیش زالو عارض شده، از بین برود اگر پس از زالو اندازی خون بند نمی‌آید مازوجسوخته، نوره، خاکستر یا سوده نرم( یا پودر باقلا و زردچوبه) استعمال شود.

زالو درمانی برای بیماری های پوستی

زالو درمانی برای بیماری‌های پوست از قبیل جوش‌ها، دمل‌ها، لکه‌های سیاه و نقطه‌های سیاهو سپید و . . . مفید است.»در طب عامیانه نیز زالو در کوچه و بازار به فروش می‌رسیده و تا حدود سی‌سال قبل، همه می‌دانستند که برای علاج زخم چرکین و دمل بهترین درمان زالو اندازی است. یا برای پیشگیری از فساد دهان و لثه وداشتن دندانهای محکم باید بناگوش را زالو گذاشت.

زالو درمانی برای زانو درد

یکی دیگر از دردهایی که در طب سنتی برای آن زالو درمانی تجویز می شود. درمان زانودرد با زالو درمانی است. درست است زالو درمانی درد را کم می کند اما درد برای همیشه بهبود نمیابد . برای درمان قطعی امروزه تنها روش های علمی و به روز پاسخ می دهد.

درمان ساییدگی زانو با زالو درمانی

امروزه بسیاری از میانسالان دچار ساییدگی زانو شده اند و از درد آن رنج می برند زمانی که در میان خود راجع به درد زانو حرف میزنند بهترین راه حل را درمان درد زانو با زالو درمانی می بینند. ما از شما جوانان تقاضا داریم تا اطلاع رسانی صحیح انجام دهید و به وابستگان خود بگویید این روش ها تنها برای تسکین درد است. برای درمان درد باید به پزشک متخصص مراجعه کنند تا درمان قطعی حاصل شود.

درمان واریس پا با زالو در زمان قدیم

مخبرالسلطنه در کتاب خاطرات وخطرات حکایتی جالب نقل می‌کند : «جهانگیرخان وزیر صنایع دچار قانقریا شد و دکتر تولوزان فرانسوی (پزشک مخصوص دربار) دستور به قطع پای ایشان داد. آشنایان جهانگیرخان با قطع پا مخالفت ورزیده و میرزاحسن‌خان جراح‌ باشی محله را به عیادت جهانگیرخان آوردند. او پس از معاینه گفت به من یازده روز فرصت دهید تا این پا رامعالجه کنم. میرزاحسن در سه نوبت زالوی زیادی به پای بیمار انداخت و پس از یاده روز از تولوزان فرانسوی دعوت کردند که پا را ملاحظه کند. تولوزان وقتی پا را دید، بهبودآن را تأیید کرد و از اینکه قبلاً به میرزاحسن ناسزا گفته بود معذرت خواهی کرد ودویست تومان به میرزاحسن داد»

آخرین سوالی که در تاریخ دهم مرداد ماه سال ۹۹ از دکتر اقدسی در مورد زالو درمانی شده است:
پرسش: سلام آقای دکتر، واریس پای من در این حده، قبلا دکتر جوراب داده بود زیاد استفاده نکردم .لطف کنید بفرمایید چه اقدامی باید صورت بگیره
چند نفر پیشنهاد زالو انداختن دادن آیا ضرری داره این کار؟

 پاسخ دکتر مهرداد اقدسی: اثر جوراب واریس اگر مرتب در طول روز پوشیده شود در پیشگیری از بیشتر شدن این واریس است. ولی نمی تواند واریس موجود را درمان کند و از طرفی پای شما با جوراب سبک تر و راحت تر می شود و طولانیتر میتوانید سر پا بمانید. زالو بواسطه موادی که در بزاقش وجود دارد پس از نیش زدن باعث میشود روی واریس منعقد وجمع شود ولی از نظر زیبایی روی پوست شما جای نیش میماندو توصیه نمیکنم از طرف دیگر بزاق زالو نمیتواند تا عمق پا نفوذ کند چون معمولا ریشه اصلی این واریسها در کشاله ران یا پشت زانو و جاهای دورتر است و باعث میشود چند ماه بعد از جای دیگر و شدیدتر بیرون بزند.

توصیه میکنم حضورا مراجعه بفرمایید این واریس در یک جلسه کوتاه و بصورت سرپایی به روش تلفیقی (لیزر، فلبکتومی و اسکلروتراپی) درمان قطعی خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
16 نظرات
 1. فرناز تقوی می گوید

  با سلام آیا با زالو انداختن واریس برطرف میشه.چطور میشود جلوگیری کرد مرس

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   بیماری واریس با زالو برطرف نمی شود ولی درد تان کم می شود. اگر دنبال زیبایی پاهایتان هستید زالو نیندازید چون جای نیش زالو بد منظره است ومعمولا به راحتی محو نمی شود. برای افرادی که دنبال راهی برای رفع درد به صورت موقت هستند زالو گزینه مناسبی است.برای اطلاع از روش درمانی مناسب برای شما میتوانید با ارسال عکس از ما مشاوره بگیرید در واتس اپ ۰۹۳۵۱۸۰۲۲۸۸

 2. میثم زرگر می گوید

  آیا حجامت برای بیماری واریس خوب است؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   حجامت ممکن است باعث سبکتر شدن پاها شود.برای گرفتن مشاوره میتوانید با ارسال عکس در واتس آپ این شماره اقدام کنید ۰۹۳۵۱۸۰۲۲۸۸

 3. حاتم می گوید

  سلام وقت بخیر
  من پای چپم واریس شدید دارد خانم دکتر برای من سونوگرافی داپلر اندام تحتانی چپ و راست نوشته
  بنظرتون از روش جراحی بالیزراستفاده کنم ؟
  آیا زالو درمانی میتواند مفید باشد؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   لطفا از نقاط واریسی پای خود برای ما در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵عکس ارسال کنید که شمارا بهتر راهنمایی کنیم

 4. ویدا می گوید

  سلام و خسته نباشید همسر من واریس پا داره ی وکتر ب صورت حجامت خواستن درمان کنن ک متاسفانه الان پای همسرم دچار عفونت شده میشه راهنمایی کنید برای درمانش چ کاری انجام بدیم ممنون میشم و درضمن درد شدیدی هم داده

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   لطفا از نقاط واریسی پای همسرتون در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵برای ما عکس ارسال کنید که بهتر شمارا راهنمایی کنیم

 5. سامی می گوید

  سلام خانومی ۳۴ ساله هستم رگ های عنکبوتی قرمز وآبی پشت زانو و روی ساق پا و مچ پا و قسمتی روی ران ها ایجاد شده که قبل از اینکه رگ ها از رو پوست دیده بشن آن قسمت میسوزه و بعد میان رو سطح پوست و حتی ایستادن کوتاه هم باعث درد و سوزش بیشتر میشه در پاهام میشود دکتر طب سنتی زالو درمانی رو پیشنهاد دادن مراجعه نکردم چون برگشت پذیر بود لطفا راهنماییم کنید

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   لطفا از وضعیت رگ های عنکبوتی خود در واتس اپ ۰۹۳۷۲۲۴۸۴۱۵ عکس ارسال کنید که شمارا بهتر راهنمایی کنیم .

 6. عشرت می گوید

  سلام من پای چپم واریس داره چند بار زالو استفاده کنم من پارسال یک دفعه زالو انداختم اثری نداشت آیا اپامه دهم?

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   زالو درمانی راه درمان واریس نیست در خوشبینانه ترین حالت فقط یکی دو ماه پای شمارا سبک خواهد کرد و شما احساس بهتری خواهید داشت اما بعد از گذشت این مدت دوباره رگ های واریسی شما به حالت اول باز خواهند گشت

   حتی گاها لک های جای نیش زالو به واریس های پای شما اضافه شده و تاثیر منفی در زیبایی پاهای شما خواهد داشت
   بهتر است عکس پاهای خود را در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ ارسال کنید که در رابطه با درمان شمارا راهنمایی کنیم

 7. سوسن می گوید

  حدود یک ماه است که از پشت جفت ساق پاهایم حجامت کردم و خونم بسیار غلیظ و لخته بود که مجبور شدم که از ساق پای راستم ۷ بار خون بگیرم و متاسفانه بعد از حجامت درد شدیدی در بالای زانو و پشت زانو دارم و رگهای عنکبوتی اطراف زانو بسیار درد میکند و منجر به این شده که نمیگذارد راه بروم و سر پا بایستم و شبها از درد نمی توانم بخوابم لطفا بنده را راهنمای بفرمائید باسپاس از بذل و توجه شما .

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   با متخصص روماتولوژی مشورت بفرمایید

 8. هدیه آل نبی می گوید

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  درمان واریس پا با حجامت آیا تاثیری در بهبودی واریس پای خفیف دارد؟
  ممنون از پاسخگویی شما دکتر گرامی

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام
   این روش منجر به درمان واریس نمی شود مثل قرص مسکن می ماند که برای مدتی درد را تقلیل می دهد . در واریسهای خفیف اگر جنبه زیبایی مدنظر شماست حجامت نه تنها مفید نیست بلکه با ایجاد شیارهای روی پوست ظاهر پا را بدتر هم می کند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.