جوراب واریس : نحوه پوشیدن ،مواظبت و قیمت جوراب – دکتر اقدسی

جوراب واریس برای کاهش میزان تورم و پادرد به افراد توصیه می‌شود. بهتر است صبحها پیش از بلند شدن از رختخواب و شروع امور روزمره، جوراب را بپوشید و تا زمانیکه فعالیت در حالت ایستاده و یا در حالت پشت میزنشینی دارید ، از جوراب استفاده کنید. نیازی به پوشیدن جوراب در حالت دراز کش و هنگام ورزش ندارید.

در  ضمن اگر در مشاغلی مثل کادر درمانی اشتغال دارید و برای مثال شیفت کار شما بعدازظهر یاشب است قبل از شروع شیفت کاری ۱۰ دقیقه پاهای خود را بالاتر از سطح قلب قرار دهید و سپس جوراب بپوشید.

انتخاب نوع و اندازه مناسب این جورابها برای کارایی بهتر جوراب اهمیت دارد.

برای تعیین سایز درست حتما بایستی  اندازه گیری دقیق انجام شود. قسمت دورمچ- زیر زانو- پهن ترین قسمت ران و ارتفاع جوراب  مشخص شود . روی بسته بندی جوراب جدول سایزبندی وجود دارد . از روی جدول و طبق اندازه گیری، سایز مناسب تعیین شود. فشار جوراب بسته به شرایط  شخص تعیین می‌شود و خوب است با پزشک خود مشورت کنید. مثلا اگر برای پیشگیری از واریس سر کار می خواهید جوراب بپوشید، جوراب فشار یک زیر زانو مناسب است.

در پایان هر روز جورابهای واریس خود را بشویید.
شستن با دست ارجح تراز ماشین لباسشویی است.
ابتدا کمی شامپو بچه در تشت آب ولرم ریخته و بهم بزنید. جورابهای خود را بمدت ۱۰-۱۵ دقیقه داخل آن بگذارید تا خیس بخورد سپس داخل آب کمی تکان دهید همین کافی است آبکشی سبک، آبگیری سبک و در محل مناسب آویزان کنید.

البته می شود و تا مدتی قابل استفاده است ولی دو اشکال مهم دارد :

۱- به همگونی و قوام جوراب واریس صدمه خورده و عمر جوراب کم می شود، یعنی از نظر ظاهری جوراب است ولی فشار لازم را نخواهد داشت .

۲- قاعدتا فشار جوراب از زیر مچ شروع می شود و اگرفشار این قسمت زیری نباشد ممکن است روی پا ورم کند .

جوراب واریس، بیشترین فشار را در ناحیه مچ وارد میکند و در قسمتهای بالاتر یعنی ساق و ران بمرور فشار کم می شود .لذا از نظر پزشکی و تاثیرگذاری تفاوتی مابین جوراب واریس پنجه باز و جوراب واریس پنجه بسته وجود ندارد.در همین صفحه موارد استفاده از جوراب واریس پنجه باز را مطالعه بفرمایید .

جوراب واریس چرا تجویز می شود؟  آیا واریس با جوراب قابل درمان است؟ چه مدت بعد از استفاده از جوراب رگها از بین می روند؟ خواص جوراب واریس چیست؟ دوام جوراب چقدر است؟ در این مقاله سعی داریم به سوالات شما در مورد جور‌اب‌وار‌یس پاسخ دهیم.

جوراب واریـس چیست؟

جمله معروفی هست که میگوید: جوراب واریس دارویی ست که می پوشیم. این جوراب استاندارد فشار مشخصی را از ناحیه مچ پا تا بالای کشاله ران وارد می کند .این فشار از‌مچ به سمت بالای پا به صورت تدریجی کم‌می‌شودو کاهش تدریجی فشار در طول پا باعث بهبود جریان خون سیاهرگی از پا به سمت قلب می‌شود. به دلیل همین مکانیزم اثر به آنها جوراب فشاری هم گفته می شود.

ویژگی های جوراب استاندارد واریس

کاربرد جوراب واریس

جوراب واریس بسته به میزان فشار و ارتفاع جوراب کاربردهای مختلفی دارند به چند مورد اشاره می‌کنیم.

بیماری واریس

مهمترین کاربرد جوراب واریس در مراحل مختلف بیماری واریس است  که به عنوان پیشگیری یا  به جهت درمانی و برای مدت کوتاهی بعد از جراحی و یا لیزر درمانی  هم استفاده می شود.

جوراب واریس در بارداری

واریس در دوره بارداری با توجه به تغییرات هورمونی و وزن ایجاد می‌شود برای کاهش احساس سنگینی، درد پا و همینطور جلوگیری از تشدید ورم پا به خانمهای باردار توصیه می‌شود در طول روز جور‌اب‌بارداری بپوشند.

جوراب  ضد آمبولی  بعد از عمل جراحی

پزشکان در جراحی های سنگین  مانند عمل تعویض مفصل   عمل جراحی قلب ، هیسترکتومی جوراب های ضد  آمبولی را یرای پیشگیری از بروز لخته شدن  خون در پا توصیه می کنند .

جوراب  طبی مناسب برای بعد از عمل جراحی فشار ۱۸ میلیمتر جیوه در ناحیه مچ پا ایجاد می کند جوراب ضد  آمبولی در دوران نقاهت بعد از عمل جراحی به صورت تمام وقت پوشیده می شود.

جوراب واریس  در بیماران  مبتلا به لخته خون در پا

اگر بیمار دچار dvt  ورم پا داشته باشد پوشیدن جوراب طبی واریس با ایجاد فشار مناسب و بهبود جریان خون به کاهش ورم پا کمک می کند

بیماران پافیلی یا لنف ادم

افرادی که دچار لنف ادم اندام تحتانی هستند پوشیدن جوراب‌بلندواریس با کلاس فشار دو یا سه ضروری است.

خانم جوان دچار بیماری لنف ادم

علت پوشیدن جوراب واریس بعداز سزارین

پس از زایمان خطر  لخته شدن خون در مادران وجود دارد لذا هر اقدامی که بتواند به پیشگیری از این مشکل کمک کند توصیه می شود. پس از سزارین با توجه به شرایط مادر، درد و اذیت جای بخیه و مسئولیتهای جدید نوزاد ، عادت به شیردهی و …. مادر ممکن است تحرک کافی بدنی نداشته باشد و همچنین نخوردن مایعات کافی و تغییرات فیزیولوژیک و هورمونی در بدن مادر باعث می شود خطر بروز لخته خون در این دوره بیشتر شود. از اینرو معمولا متخــــــصصان زنان به مادران بخصــــــوص در سن بالای ۳۵ سال و مادران با وزن بالا توصــــــیه به استفاده از جــــــوراب‌واریس می‌کنند.

انواع جوراب واریس

برای اثربخشی بهتر است نوع جورا‌ب‌واریـس با راهنمایی پزشک مشخص شود.  نوع جوراب بر اساس فشار وارده در ناحیه مچ، ارتفاع جوراب، جنس الیاف و پنجه باز یا بسته بودن جوراب  تعیین می شوند.

جوراب های واریس دارای فشارهای متفاوتی هستند که از کلاس فشار ۱ تا فشار ۴ به تشخیص پزشک معالج تجویز می‌شود.

قد جوراب هم می‌تواند در عملکرد آن موثر باشد. جورابهای زیر زانو با فشار کم برای استفاده روزمره، جوراب نیمه ران بیشتردر دوره نقاهت و بعد از جراحی واریس و دیگر عملهای جراحی استفاده می‌شوند. جوراب شلواری و انواع دیگر جوراب ها نیز در بازار موجودند ..

تا اینجا در خصوص کاربردهای کلی جو‌را‌ب صحبت کردیم اما آنچه باقی می ماند تنوع جوراب در بازار است که گاهی بیماران را دچار سردرگمی می کند.

جوراب واریس تابستانی

افرادی که تجربه استفاده از جوراب فشاری را دارند بخوبی می دانند که  در گذشته جنس و الیاف جوراب طوری بود که در گرمای تابستان سبب تعریق بیش از اندازه می‌شود و عملا استفاده از آن را سخت می‌کرد اما در حال حاضر جنس و الیاف جوراب های تابستانی میزان بیشتری از کتان را در بافت خود دارند و تا حدودی این مشکل برطرف شده وگردش هوا درپوست راحتتر صورت می گیرد.  الیاف کتان  در فصل گرم سال  توصیه می شود.

جوراب واریس مردانه

در بیشتر موارد به علت شباهت جــــوراب‌متداول و‌اریس با جوراب های زنانه انتخاب و استفاده جــوراب برای آقایان سخت تر میشود اما در بین برندهای‌موجود در بازار جوراب‌های با جنس و الیاف مناسب آقایان وجود دارد.

جوراب بارداری

برای دوران بارداری جـــوراب شلواری مخصوص بارداری میتواند گزینه مناسبی باشد زیرا با نواری که در ناحیه شکم دارد میتواند نقش گن بارداری را ایفا کند .این جوراب با فشار به ناحیه تناسلی از برجسته شدن رگ ها در این قسمت پیشگیری می‌کند البته می‌توانید در دوران بارداری با راهنمایی و تشخیص پزشک خود از جوراب نیمه ران یا جـوراب زیر زانو هم استفاده کنید.

جوراب پیشگیری برای چه افرادی لازم است؟

مشاغلی که ساعتها  در حال ایستاده یا نشسته مشغول بکار می باشند معمولا از خستگی و سنگینی پاها شاکی هستند. این افراد در نهایت دچار تورم اطراف مچ پا هم خواهند شد.

کارمند، معلم. نظامی، پرستار و بسیاری از شاغلین در زمره کسانی هستند که از پوشیدن جوراب پیشگیری  در ساعات کاری سود خواهند برد.

جوراب مناسبی که به عنوان پیشگیری عمل کرده و در زمان کار ایستاده و نشسته مانع بروز اختلال وریدی می شود جوراب زیر زانوی کلاس یک است.

درمان واریس چه ضرورتی دارد؟ آیا درمان واریس قطعی و بدون بازگشت است؟ همواره دغدغه ذهنی بیماران است.

درمان واریس پا

جوراب واریس پنجه باز (open toe) در چه مواردی استفاده می شود؟

اثر بخشی جوراب واریس پنجه باز و پنجه بسته به لحاظ کنترل علائمی مانند خستگی و ورم پاها  یکسان است و انتخاب هر کدام از آنها بر اساس سلیقه شخصی است. در موارد زیر تمایل به استفاده از جوراب واریس پنجه باز بیشتر است .

 • افراد با سایز کفش بزرگ و یا انگشتان بلند
 • کسانی که در ناحیه انگشتان پا حساسیت دارند
 • بیماران با زخم کنار انگشت یا مشکلات ناخن
 • در فصول گرم
 • کسانی که دچار تعریق بیش از حد در ناحیه  کف و انگشتان  پا می شوند
 • افرادیکه کفش پنجه باز می پوشند
جوراب واریس پنجه باز

جوراب واریس ورزشکاران

جوراب واریس استاندارد در قسمت مج فشار بالاتری دارد و عملا باعث بهبود سیستم گردش خون در پا می شود. از طرف دیگر عضلات ساق در زمان پوشیدن جوراب یکنواخت و متوازن تر عمل می کنند. امروزه ورزشکاران بیشتری از جورابهای واریس زیر زانوی کلاس فشار یک در ضمن ورزش استفاده می کنند و معتقد هستند که این جورابها  عملکرد ورزشی آنها را بهتر کرده است .به همین دلیل امروزه پوشیدن  جوراب زیر زانوی کلاس یک مخصوص ورزش  در اکثر کشورها رایج شده است .

کلاس فشار جوراب  واریس (Compression class) یعنی چه ؟

کلاس فشار جوراب همان فشاری است که جوراب طبی در ناحیه مچ به پاها وارد می کند. چهار کلاس فشار برای جورابهای طبی تعریف شده است که هر کلاس برای بیماریها یا موارد خاصی تجویز می شود هر کلاس فشار انواع زیرزانو – وسط ران – بالای ران و جوراب شلواری دارد.

کلاس فشار را در نسخه ها با مخفف Ccl می نویسند.

مثلا جوراب  کلاس فشار یک فشاری معادل  ۱۵- ۲۰ میلیمتر جیوه ایجاد می‌کند.این نوع جوراب برای پیشگیری از مشکلات وریدی در مشاغل  مورد استفاده است در سفرهای طولانی هم پوشیدن این جوراب از تورم و سنگینی پاها جلوگیری میکند.

جـ‌‌و‌را‌‌‌ب کلاس ۲ فشاری معادل ۲۰- ۳۰ میلیمتر جیوه دارد و به بیمارانی که درگیر واریس طنابی هستند تجویز می شود.

جوراب های با کلاس فشار ۳ و ۴ به تشخیص و تجویز پزشک معالج می‌تواند استفاده شود.

جدول: کاربرد جوراب های واریس در کلاس فشارهای مختلف

کاربردهای انواع جوراب واریس در جدول

فواید جوراب واریس با کلاس فشار ۱

در مقاله ای که در ژورنال جراحان عروق اروپا در سال ۲۰۱۸ منتشر شد، اشاره ای به تاثیر‌ پوشیدن جوراب با فشار ۱۲-۱۸ میلیمتر جیوه کرده است که طبق تحقیقات انجام شده استفاده از این نوع جوراب به مدت یک هفته درد و سنگینی پا را به صورت واضحی کاهش می‌دهد .پوشیدن جوراب با فشار مناسب و استاندارد می‌تواند به بهبود گردش جریان خون کمک کند و سنگینی و تورم‌پا را کاهش دهد همچنین پوشیدن مرتب جوراب از پیشرفت واریس تا حد زیادی پیشگیری میکند و از ایجاد لخته خون در مواردی مانند جراحی های سنگین جلوگیری میکند .در بیماران مخلتف مانند بیماران لنفاوی که دچار تورم پا شده اند پوشیدن  جـوراب فشار بالای واریس که پزشک معالج تجویز کرده است می تواند تورم پا را کاهش دهد

سایزبندی جوراب واریس

سایز این جورابـــــها اگر درست تعیین نشود عملا  فایده ای ندارد. برای تعیین سایز  اولین مرحله اندازه گیری صحیح سپس تعیین سایز بر اساس جدول اندازه  های روی بسته بندی است.

اندازههایی که برای تعیین سایز باید گرفته شود شامل : دور مچ ، دور ساق پا ، دور ران و قد پا است. بهترین زمان برای اندازه گیری جوراب صبح و قبل از فعالیت روزانه است درصورتی که دو پا به علت ورم اختلاف سایز داشته باشند با مشاوره و راهنمایی پزشک میتوان جوراب مناسب واریس را انتخاب کرد.

نحوه اندازه گیری جوراب واریس

نحوه اندازه گیری به صورت تصویری نشان داده شده است:

تصاویر از زاویه های مختلف جهت نحوه اندازه گیری جوراب واریس

سایزبندی جوراب و‌اریـس در مارکهای مختلف ممکن است متفاوت باشد و روی بسته بندی هر جوراب جدول سایز بندی مشخص شده است که میتوانید با تطابق دادن اندازه های گرفته شده با جدول مندرج در روی بسته بندی جوراب سایز پای بیمار را  مشخص کنید.

تفاوت سایزبندی جوراب واریس در مارکهای مختلف

قیمت جوراب واریس

جوراب واریس بر اساس تکنولوژی خاص و با الیاف استاندارد تهیه می شود. بهمین خاطر قیمت جوراب واریس را نباید با جورابهای معمولی مقایسه کرد. قیمتهای اشاره شده در آبان ۱۴۰۰ به روز رسانی شده اند.

جوراب سیگواریس

کمپانی سیگواریس در سوئیس به عنوان بزرگترین تولید کننده جوراب واریس در جهان استدر این کمپانی ، محصولات متنوع بسته به نیاز مشتریان با الیاف متفاوت و برای سایز و شکل اندامهای مختلف طراحی شده است. قیمت انواع جوراب سیگواریس در ذیل آمده است.

جوراب زیر زانو  : ناموجود

جوراب نیمه ران چهار فصل : ناموجود

جوراب کتان بلند نیمه ران : ناموجود

جعبه سیگواریس

جوراب ورناپلاس

جوراب ایرانی ورنا با بهره گیری از تکنولوژی روز ایتالیا در  تولید جوراب های طبی  تولید می شود. قیمت انواع این جوراب در کلاس فشار ۲ به شرح ذیل است:

جوراب زیر زانو : ۴۳۵ هزار تومان

جوراب نیمه ران کلاس دو : ۶۲۸ هزار تومان

جوراب شلواری : ۷۹۵ هزار تومان

جوراب بارداری : ۸۸۳ هزار تومان

جوراب ضد آمبولی بلند : ۲۲۰ هزار تومان

جوراب ضد آمبولی کوتاه : ۱۹۵ هزار تومان

جوراب ورنا
جوراب مدی

جوراب واری مد

در سالهای اخیر جوراب طبی ساخت ترکیه به مصرف کنندگان ایرانی معرفی شد و با استقبال روبروشد.

جوراب زیر زانو : ۳۷۴ هزار تومان

جوراب نیمه ران : ۵۶۴هزار تومان

جوراب شلواری : ۶۶۲ هزار تومان

جوراب مدی

جوراب مدی نزدیک به ۳۰ سال است که در بازار ایران عرضه می شود. این جوراب تولید کشور آلمان است وکیفیت قابل قبولی دارد.

جوراب زیر زانو کلاس دو: ۸۰۰ هزار تومان

جوراب نیمه ران ضخیم کلاس دو: ۱۲۹۰ هزار تومان

جوراب شلواری کلاس دو : ۱۵۰۰ هزار تومان

جوراب واری مد

مشخصات جوراب واریس خوب

جوراب طبی واریس در عین اینکه باید جوابگوی مشکلات بیمار باشد بایستی حائز مشخصات جوراب مناسب و با کیفیت باشد. مشخصات یک جوراب واریس مناسب عبارتند از :

 • تحریک پوستی ندهد – دوخت آن  بدون درز و مسطح  باشد  وجود درز یا برجستگی  باعث تحریک پوست می شود.
 • پا عرق نکند – جوراب‌ واریس باید به گونه ای قابل تنفس  بوده و اجازه فرار رطوبت را  بدهد در غیر این صورت ,موجب ایجاد خارش شده و در طول زمان بوی نامطبوعی  تولید  خواهد شد.
 • خیلی ضخیم نباشد – علیرغم تراکم بالا خیلی ضخیم و حجیم نباشد  و به راحتی بتوان کفش را از روی ان پوشید.
 • ضد حساسیت باشد – ترکیب آنها هم در قسمت جوراب و هم در قسمت کش بالای آن  از الیاف  ضد حساسیت بوده و برای چهار فصل قابل استفاده باشند.
 • سایز بندی انها دقیق باشد – یعنی اگر روی جعبه فشار ٢٢-٣٠ mmhg ذکر شده دقیقا همان فشاری باشد که داخل جوراب ایجاد می شود.
 • طول عمر و دوام کافی – جوراب ها خصوصا  در قسمت پاشنه  تحت فشار بیشتری هستند و پاره می شوند. و لذا بایستی الیاف  سازنده آنها در عین لطافت و نرمی بسیار  مقاوم  و با دوام باشند .

مارکها و برندهای شناخته شده معمولا تمام یا قسمتی از ملاکهای یاد شده را دارا هستند. خرید جوراب ناشناخته و ارزان معمولا شانسی برای داشتن جوراب با کیفیت و راحت ندارد .

جوراب واریس را چند ساعت بپوشیم؟

این سوال را  تقریبا همه بیماران از دکتر می پرسند که “چند ساعت در روز باید جوراب بپوشم‌؟” یا “وقتی از سر کار برگشتم جوراب را در آورم؟

توصیه می شود در طول ساعاتی که فعالیت یکنواخت نشسته یا ایستاده دارید جوراب بپوشید. بهترین زمان برای پوشیدن جوراب صبحها قبل شروع کار روزانه است. معمولا در طول روز با  شروع فعالیت روزمره ورم و خستگی پا شروع می شود پس بهتر است قبل از اینکه پاها متورم شود در ابتدای روز جوراب پوشیده شود.

لازم نیست جوراب واریـس را در هنگام خواب و در حالت درازکش بپوشید.

این توصیه برای افرادی صادق است که برای پیشگیری از وار‌یس یا کاهش شدت علائم بیماریهای وریدی مثل تورم پا از حوراب واریس استفاده می کنند.

در خصوص بیماران بستری و بیمارانی که در دوره نقاهت بعد از جراحی هستند  ممکن است دکتر توصیه کند حتی در زمان خواب و حالت درازکش هم جوراب واریس پوشیده شود.

توصیه دکتر اقدسی در مورد پوشیدن جوراب واریس در هنگام ورزش

پوشیدن جورا‌ب با فشاردرمانی هنگام ورزش و پیاده روی برای بیماران واریسی الزامی نیست. اما در مقاله ای که به تازگی منتشر شد جوراب‌ ضد‌واریس در کاهش خستگی و درد عضلانی بعد از ورزش موثر نشان داده شد.برای ورزشکاران حرفه ای که می‌خواهند دوره ریکاوری کوتاه تری داشته باشند و بتوانند به صورت مدام ورزش کنند این مطلب می‌تواند حائز اهمیت باشد. در این مقاله استفاده از جوراب زیر زانو به ورزشکارانی که تمرین سنگین و پی در پی دارند توصیه شده است.

نحوه پوشیدن جوراب واریس

سفتی و فشار ی که جـورا‌ب استاندارد واریـــس دارد باعث می شود که پوشیدن آن مثل جوراب معمولی نباشد و نیاز به حوصله بیشتری دارد. نکات زیر به پوشیدن راحت تر جوراب  واریس کمک میکند:

 • صبح ها بهترین زمان برای پوشیدن جورا‌ب‌واریـس است پاها اول صبح کمترین میزان تورم را دارند
 • در بسته بندی جوراب ها معمولا یک کیسه نایلونی به نام ایزی اسلاید یا سر جورابی قرار دارد  قبل از پوشیدن جو‌‌‌راب‌وار‌‌یس آن را می پوشید تا در پوشیدن جوراب به شما کمک کند.
ایزی اسلاید یا سر جورابی جوراب واریس
 • اگر کمر درد دارید برای پوشیدن جوراب کمک بگیرید.
 • اگر یکی دو روز جوراب درمان وار‌یس را نپوشید، پوشیدن آن سخت می شود. روی پای ورم کرده پوشیدن جوراب ساده نخواهد بود ممکن است لازم باشد در ابتدا با بانداژ ورم را کم کنید و سپس سراغ جوراب بروید.
 • برای پوشیدن جوراب سعی کنید دستکش پلاستیکی بپوشید. این دستکش ها کمک می کنند تا جوراب را راحت تر در دست بگیرید و چین و چروک جوراب را راحت تر صاف کنید، همچنین از پاره شدن جوراب توسط ناخن محافظت می کند. اگر جورابتان نخ کش یا پاره شود، دیگر تراکم لازم را نخواهد داشت.
 • پودر تالک یا پودر بچه را به پای خود بمالید تا جوراب به نرمی از پا بالا رود. اگر از هر نوع لوسیونی استفاده می کنید، قبل از پوشیدن جــــوراب واریس از خشک شدن آن مطمئن شوید
استفاده از جوراب پوش در هنگام پوشیدن جوراب واریس در هنگام کمردرد

در ویدئو زیر نحوه پوشیدن جوراب آموزش داده شده است:

نحوه استفاده از جوراب برای بالا بردن دوام

جوراب طبی وا‌ریس یک وسیله مصرفی است هر گونه آسیب به الیاف جوراب باعث از دست رفتن کارایی و عملکرد جوراب می شود و عمر جوراب را کم می‌کند. نحوه نگهداری از جوراب به حفظ خاصیت کشسانی جوراب کمک می‌کند. توصیه می شود جوراب را دور از نور آفتاب در جای خشک و خنک نگهداری کنید . جوراب را هر شش ماه یکبار تعویض کنید.

شستشوی جوراب واریس

یک روز در میان جوراب مخصوص واریـس را با دست و با مواد شوینده ملایم مثل شامپو بچه  و آب بشویید و روی یک سطح صاف پهن کنید تا خشک شود.  جوراب فشاری و‌اریس را آویزان نکنید تا خاصیت کشسانی آن بهتر حفظ شود.همچنین میتوانید جوراب ها رابا درجه ای ملایم در ماشین لباسشویی بشویید.جوراب ضخیم یا نازک وار‌یس مانند هر پارچه دیگری اگر بادست شسته شود عمر بیشتری خواهد داشت.جوراب را در کنار بخاری، رادیاتور وپکیچ خشک نکنید.

جوراب واریس را از کجا خریداری کنیم ؟

جوراب واریس باید  استاندارد باشد . از شاخصه های مهم جوراب طبی  شیب فشار آن است . بطوریکه فشار بیشتری در ناحیه مچ پا  وارد می آورد و در قسمتهای بالاتر ساق و ران فشار کمتر می شود .

به همین علت توصیه میشود جوراب واریس را از داروخانه ها و مراکز فروش معتبر  تجهیزات پزشکی تهیه کنید .خرید جوراب های بی کیفیت که با قیمت های پایین عرضه می شوند حائز مشخصات حرفه ای جوراب نمی باشند  .

عوارض جوراب واریس چیست؟

قسمت بالایی جوراب که  نوار سیلیکونی  است میتواند باعث ایجاد حساسیت پوستی به صورت  جوش و  تاول  شود.

در دراز مدت  جوراب های با فشار بالا خصوصا کلاس فشار ٣و۴  ممکن است باعث تحلیل رفتن عضله ساق پا شود به همین خاطر توصیه می شد جــوراب را فقط در مواقع کارهای ایستاده  یا نشسته  طولانی  بپوشید.

خارش پوستی از عوارض نسبتا شایع جوراب است .

عارضه جوراب واریس در خانم جوان

گاهی جوراب جمع شده و پوست را زخم می کند محل چین پشت زانو و روی مچ پا خصوصا در افراد چاق در معرض ایجاد زخم است.

زخم ناشی از پوشیدن جوراب واریس پر فشار

خارش پا پس از استفاده از جوراب واریس را چه باید کرد ؟

برای اینکه قوام و عمر جوراب طولانی تر شود در بافت جوراب واریس از الیاف مصنوعی خاصی استفاده می شود. وجود این الیاف در جوراب مهمترین علت ایجاد خارش است. برای کنترل خارش توصیه می شود بعد از درآوردن جوراب واریس پاها را با آب ولرم شست و شو داده و خشک کنید در صورت خارش شدید با کف دست پاها را با ملایمت ماساژ بدهید. خارش به مرور برطرف خواهد شد صبر و حوصله داشته باشید .

چه افرادی نباید جوراب مخصوص واریس بپوشند؟

بیمارانی که  دچار اختلال حس پوستی هستند مانند مبتلایان  به نوروپاتی محیطی ، دیابت پیشرفته و افراد بسیار مسن نباید از جوراب واریس استفاده کنند .

کسانیکه دچار انسداد شریانهای  پا  هستند مانند مبتلایان به تصلب شدید شرائین ، بیماری برگر که در سیگاریها دیده می شود  و یا افراد با سابقه جراحی  عروق پا  هم باید با احتیاط و مشورت پزشک اقدام به پوشیدن جو‌را‌ب  بکنند.

در صورت وجود هرگونه عفونت و التهاب  پوستی، تورم  بسیار شدید پاها سابقه  بیماری پیشرفته  قلبی و ریوی نیز بایستی  قبل از پوشیدن جو‌ راب با پزشک مشورت شود .

سوالات شایع بیماران

وقتی جوراب میپوشم پاهایم درد می گیرد ،چه علتی دارد ؟

در روزهای اولیه استفاده از جوراب احساس درد و فشار در پاها تا حدی طبیعی است و بعد از چند روز رفع خواهد شد .اگر درد شدید نباشد حوصله کنید، در روزهای اول استفاده از جوراب را به ساعات کمتری محدود کنید ، بمرور درد رفع خواهد شد .

درد شدید غیر عادی است و دو علت دارد

۱- کلاس فشار جوراب بالا و مناسب شما نیست .

۲- سایز جوراب برای پای شما درست نیست .

برای ازبین رفتن رگهای واریسی چه مدت جوراب واریس باید استفاده شود؟

رگهای واریسی و رگهای عنکبوتی با پوشیدن جوراب از بین نمی روند. اما پوشیدن جوراب ازپیشرفت واریس و بروز عوارض مثل ورم پا می تواند پیشگیری کند.

آیا جوراب واریس باعث لاغری پاها می شود ؟

جوراب های معمول پیشگیری و درمانی کلاس فشار یک و دو که بصورت معمول و روزها استفاده می شود تاثیری در سایر پا ندارند.

85 نظرات
 1. سحر می گوید

  به نوروپاتی محیطی و یا هر شرایطی که حس پوست در آنها تقلیل یافته باشد. برای مبتلایان به دیابت با نوروپاتی پوشیدن جور‌‌ ‌اب و اریس توصیه نمی شود.

 2. راضیه مریمی می گوید

  سلام جوراب های واریسی که از مچ شروع میشن چه مزیت یا عیبی نسبت به اونایی که پنجه فقط بازه دارن؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   ساق های واریس یک ایراد بسیار بزرگ دارند و آن اینکه از قسمت سینه و کف پا حمایت نمی کنند. تنگی در مسیر رگ از ناحیه مچ ممکن است ورم روی پا را زیاد کند

 3. ایوب نیازی می گوید

  سلام پای من ورم کرده ورفتم دکتر گفت واریس خفیف گرفته ام.لطفا بگیدازچه نوع وشماره وقدجوراب واریس استفاده کنم.باتشکر فراوان

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   برای افرادیکه به هر علتی بمدت طولانی سرپا می ایستند یا یکجا مینشینند و یا مبتلا به واریس خفیف هستند برای پیشگیری از ایجاد و یا تشدید بیماری نیاز به پوشیدن جوراب پیشگیری واریس است.
   جوراب پیشگیری جوراب زیر زانو است که بر حسب راحتی بیمار ممکن است از نوع پنجه باز یا جوراب کامل باشد.
   فشار جوراب پیشگیری کمتر از mmhg ٢٠ است. (جوراب زیر زانو با فشار کمتر از ٢٠ )

 4. پریسا اسماعیلی می گوید

  سلام خسته نباشید…من مدتی هست که پام دچار رگهای عنکبوتی شکل شده البته هنوز خیلی شدید نشده باید چیکار کنم از جوراب واریس دارم استفاده میکنم ایا تاثیری داره؟لطفا راهنمایی بفرمایید با تشکر

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام جوراب واریس روند پیشرفت را آهسته می کند. اما به حذف و از بین رفتن کمکی نخواهد کرد.

 5. فاطمه بیات می گوید

  سلام.من رگهای عنکبوتی روی پاهام به وجود امده جوراب پیشگیری واریس ایرانی با مارک ورنا خریداری کردم مناسب هست این نوع جوراب؟
  روی پای راستم ورم کرده با پوشیدن جوراب علتش چی میتونه باشه؟
  و سوال دیگه اینکه رگهایی روی پام با پوشیدن جوراب پدید امدن که قبل از جوراب نبوده . ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام جوراب واریس روند پیشرفت را آهسته می کند. اما به حذف و از بین رفتن کمکی نخواهد کرد.

  2. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام. جوراب درمانی فشار بیشتر از فشار پیشگیری دارد. جورابهای ایرانی فشار مناسب و کافی ندارند. اینکه چه جورابی و چه مدتی پس از مراجعه و ویزیت حضوری می توان نظر داد.

 6. ربابه کرابی می گوید

  با سلام پارسال جراحی لگن داشتم به من جوراب ضد آمبولی دادند . الان مچ پام دچار واریس شده ، آیا میتونم از همون جوراب استفاده کنم ؟ یا باید جوراب واریس بپوشم ؟ با تشکر

 7. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

  فشار جوراب های آنتی امبولی معمولا کمتر از جورابهای واریس است از طرفی استفاده بالای ۶ ماه از یک جوراب فشاری عملا کار بیهوده ایست زیرا به مرور زمان فشار و خاصیت جوراب از دست می رود به شما توصیه می کنیم برای پیشگیری از پیشرفت واریس از جوراب کلاس یک زیر زانو استفاده بفرمایید

 8. حمیدرضا می گوید

  باسلام دکتر عزیز ۱۰ روزه عمل باز واریس پا انجام دادم جوراب واریس بالای زانو تجویز شده الان امکانش هست که زیر زانو استفاده کنم ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   بله مانعی ندارد میتواند از جوراب زیر زانو استفاده کنید.

 9. محمدی می گوید

  سلام وقت بخیر
  من در مچ پای راستم رگهای عنکبوتی دارم و کمی در قسمت رانم هست و احساس خستگی و درد در مچ دارم و یکسالی جوراب کلاس یک تا زانو استفاده کردم الان میخواستم کلاس ۲ بگیرم تا ران باشه یا تا زانو؟ ممنونم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   لطفا از رگ های خود برای ما اینجا یا در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ عکس ارسال کنید که شمارا بهتر راهنمایی کنیم .

 10. ویولت می گوید

  سلام لطفا موارد استفاده از جوراب های کلاس فشار ۲و۳ را توضیح دهید ایا جوراب کلاس ۳را حتما دکتر باید تجویز کند متشکرم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   در مورد استفاده از جوراب واریس بسته به نوع بیماری ها پزشک معالج کلاس فشار را تعیین خواهد کرد،و جوراب کلاس ۳به علت بالا بودن میزان فشاری که روی پا ایجاد میکن‌د حتما در موارد خاص توسط پزشک معالج تجویز میشود.

 11. مجید ظهوریان می گوید

  سلام وقت بخیر چرا جواراب واریس میپوشم رگای پا بدتر باد میکنه و اینکه آیا میشه جوراب واریسو کوتاه کنم چون برام بلنده

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   به احتمال زیاد سایز جوراب برای شما مناسب نیست و بر مبنای اندازه های بدن خود جوراب خریداری نکرده اید . طفا از وضعیت واریس پای خود برای ما اینجا یا در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ عکس ارسال کنید که شمارا بهتر راهنمایی کنیم

 12. عرشیا می گوید

  سلام
  بیماری هستم ۱۷ ساله که بعد از جراحی مهره کمر دچار DVT شدم و بعد از بستری شدن یک هفته ای در بیمارستان الان مرخص شدم و داروی آکسابین ۲۰ میل،روزی یکی مصرف میکنم،دکتر گفته جوراب واریس باید بپوشم ولی وقتی جوراب واریس میپوشم هر دو تا پام رگ هایش بیشتر بیرون میزند ولی وقتی نمیپوشم همان پای چپم که DVT شده فقط بیرون میزند،میخواستم نظرتون رو بدونم که جوراب رو بپوشم یا نه.

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   در هنگام کارهای روزانه بهتر است جوراب واریس را بپوشید

   و توصیه میکنم که بصورت حضوری توسط همکار ما دکتر صراطی معاینه دقیق شوید .

 13. مینا علیزاده می گوید

  سلام خسته نباشید مادر من بیماری دیابتی و دیالیزی هستن واریس دارن الان ک دیالیز میشن خیلی پا درد شدید داره بحدی ک شبها نمیخوابه میتونم از جوراب واریس استفاده کنم؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   با توجه به شرایط مادر بهتر است خودسرانه از جوراب استفاده نشود . لطفا از وضعیت ظاهری واریس پای مادرتون برای ما اینجا یا در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ عکس ارسال کنید

 14. سامیار می گوید

  سلام آقای دکتر ببخشید چرا جواراب واریس جلو باز است و آیا میشود روی جوراب واریس یک جوراب ساده هم پوشید لطفا راهنماییم کنید ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   جوراب های واریس برای اینکه روی پارا پوشش دهند معمولا تا پنجه پا را پوشش میدهند ولی برای راحت بودن و ازاد بودن انگشت ها قسمت پنجه را ندارند البته بعضی از انواع انها نیز کاملا بسته هستند و دلیل خاصی ندارد

   میتوانید روی ان جوراب بپوشید و اهمیت چندانی ندارد

  2. م می گوید

   سلام جناب دکتر یک سوال
   بنده مادرم ۷۰ سالشونه یکسال جراحی پاشنه ملانوم انجام داده و الان پاشون متورم هست و شب ها اگر بالا نگذارند خیلی ورم میکنه الان جوراب واریس بپوشه بهتره دیگه درسته و اینکه چ مارکی باشه مدی یا سیگواریس با فشار ۱ یا ۲ میخوام براشون بخرم دکتر جراح هم همون موقع گفت برای ورمش جوراب بپوش ولی فشار و مارک معرفی نکرد حالا شما چی میفرمایید

 15. مرتضی می گوید

  سلام ، بعد از در آوردن جوراب واریسی که حدودا ۱۳ساعت پوشیدم ، خارش در ساق پا میگیرم و با گذشت یکی دو ساعت کم کم خوب میشه ، دلیلش چیه و اینکه موردی نداره ؟؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام معمولا خارش پوست بخاطر پوشیدن جوراب واریس پیش می آید مورد غیر معمولی نیست

 16. فاطمه رنجبر می گوید

  با وجود جوراب واریس باز هم رگهای واریسی عمقی و سطحی وجود دارد ایا درمان داروویی خاصی عیر از جوراب وجود دارد؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   درمان واریس با لیزر و رادیوفرکانسی یا روش های دیگر مثل فلبکتومی و اسکلروتراپی بسته به نوع رگ و سطحی یا ریشه دار بودن واریس انجام می شود
   در هر حال هنوز روش درمان دارویی با کرم و قرص وجود ندارد.

 17. ملیکا عباسلو می گوید

  من چهارده سالمه ی مدت زیادی توی قسمت پشت زانو و لگنم احساس درد میکردم که جدیدا فهمیدم واریس دارم اما خیلی خفیفه..چه نوع جوراب واریسی باید بپوشم که جلوگیری بشه؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   واریس خفیف این دردها را نمیدهد
   با این حال جوراب شلواری با فشار ccl1

   1. راد می گوید

    بسیار اطلاعات مفیدی بود متش‌کرم

 18. صبری می گوید

  من با پوشیدن جوراب می توانم جلوی زشتتر شدن این رگها رو بگیرم. من ۴ ماه است که جوراب می پوشم نه تنها مشکلم حل نشد بنظر خودم بدتر شد. بیشتر از همه زشت شدن پوست پاهام منو ناراحت می کنه برای همین از شما راهنمایی می خواهم در حال حاضر برای درمان پاهام باید چکار کنم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   جوراب طبی واریس در مورد رگهای ریز عنکبوتی و واریسهای سطحی اثر زیادی ندارد یعنی نمیتواند از بروز یا پیشرفت رگهای ریز پا جلوگیری کند.
   از نظر ظاهری میتوان با دو جلسه روش تلفیقی این رگها را برطرف کرد.

 19. مونا نوروزی می گوید

  سلام وقتتون بخیر.. مادر من ۷۵ ساله شونه ، ناراحتی قلبی هم ندارن.. یه پروازطولانی حدود ۱۱ ساعت در پیش دارن، آیا صلاح هست بخاطره جلوگیری از آمبولی جوراب واریس بپوشن ؟ممنون از پاسخگویی شما

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   در مسافرت هوایی که بیشتر از ۳-۴ ساعت طول می کشد ممکن است باعث ایجاد لخته خون شود . بهتر است در پرواز لباس گشاد بپوشید ودر طول سفر در راهرو راه بروید و نرمش روی صندلی ساعتی یکبار انجام شود . داروی خواب اور در هواپیما نخورید و آب کافی بنوشید. جوراب سفر یا کلاس پیشگیری واریس بپوشید.

 20. صدف می گوید

  با سلام. من خانم ۵۹ ساله هستم نزدیک یکسال هست که هنگام زیاد سرپاموندن مچ پای چپم ورم میکند و در یکسال اخیر از جوراب sigvaris استفاده میکنم و باید چکار کنم آیا درمان میشم یا تا ابد باید جوراب بپوشم؟؟ بیرون زدگی رگ ندارم و عنکبوت هم خبلی جزعی است و و ادم پا نگرانم کرده .ممنونم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام لطفا عکس از پا بفرستید راه درمان دارد بسته به شکل رگها راهنمایی شوید و یا حضورا تشریف بیاورید ۰۲۱۲۲۸۱۹۲۷۶ یا۷ تلفن مطب

 21. زیور رسولی مقدم می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید.من حدودا ۶ ساله که جوراب واریس میپوشم شغلم کارشناس آزمایشگاه هستم و فقط در سر کار جوراب استفاده میکنم رگهای عنکبوتی خیلی کمی رو ساق پاهام دارم ولی با وجود این اگر یک روز جوراب واریس رو نپوشم از بعد از ظهر درد شدید و بی قراری زیادی تو پاهام از قسمت زانو به پایین احساس میکنم ۳۴سال دارم و یک فرزند .سوالم اینه که به جز جوراب واریس هیچ راهی نیست که جلوگیری بشه و آیا نیاز به جراحی دارم ؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   راههای پیشگیری شامل بر کاهش وزن در صورت داشتن وزن اضافه، ورزش مرتب روزانه (پیاده روی ، دوچرخه شنا و نرمش ) هوازی است. بهتر است در زمان استراحت پاها را بالا نگه دارید .
   در خصوص نیاز به درمان ( البته امروزه معمولا درمان با جراحی نیست و روشهایی مثل لیزر درمانی واریس یا رادیوفرکانسی استفاده می شود) با ارسال عکس از پا در نورکافی و فاصله مناسب راهنمایی میشوید .

 22. محمد می گوید

  با سلام
  بنده از شما دو تا سوال داشتم.اول اینکه اگر جوراب واریس را به دلیل بلند بودنش کمی به حالت جمع شده در طول پا درآورده و بپوشیم ایراد دارد یا خیر؟ و سوال دومم این که من به خاطر شرایط کاریم مجبورم حدودا ۶ الی ۷ ساعت در روز ایستاده باشم و آیا میتوانم با این شرایط جوراب واریس کلاس ۲ را بپوشم و برایم مشکلی ایجاد نمیکند؟
  با تشکر از زحمات شما …

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   جوراب زیر زانو کلاس یک کافی است و برند معتبر خارجی از داروخانه ها تهیه کنید.

 23. رویا فرزانه می گوید

  با سلام.من پرستار هستم.چه نوع جوراب واریسی بهتر هست استفاده کنم واینکه رگهای آبی وبنفش چطور از بین میره .

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام برای پیشگیری جوراب زیر زانو و کلاس یک رو به شما توصیه می کنیم . این رگها با روش اسکلروتراپی و یا لیزر سطحی قابل برطرف شدمه برای تعیین روش لطفا عکس از پا با موبایل در نورمناسب و فاصله قابل تشخیص بفرستید

 24. مهنا دولتشاهی می گوید

  با سلام .میخواستم بدونم میشه از مچ پا به پایین جوراب رو ببرم چون تابستون پاهام بو میگیرن.

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   عملا این کار درست نیست چون شما یک فشار مضاعف در قسمت مچ ایجاد می کنید و اینکار باعث اذیت و همینطور ایجاد ورم می شود. برای رفع مشکلتون جوراب های لاین تابستانه یا کتان تهیه کنید.

 25. ليدا مرادي می گوید

  سلام
  من رگ های عتکبوتی در هر دو پا دارم(البته نه خیلی زیاد). به دلیل ماهیت کارم در دوره هایی از جوراب واریس پیشگیری استفاده کرده ام که دائمی نبوده . در حال حاظر در بخش هایی از پاها تورم های موضعی و تغییر رنگ پوست دارم.(شبیه کبودی).
  آیا نیاز هست از جوراب واریس استفاده کنم؟ یا احتمال مشکل دیگری هست و باید پیگیری کنم؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   : در ساعات کاری جوراب واریس بپوشید / برای اطمینان از اینکه رگها نیاز به درمان ندارند یا دارند لطفا از پا عکس بگیرید در نورکافی و فاصله مناسب و برای مان ارسال کنید.‏‪ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵

 26. محمد گودرزی می گوید

  سلام خسته نباشید.میخواستم بدونم ایا ممکن هست درمان واریس فقط با استفاده از جواب باشه؟یعنی نیازی به روش های دیگه نباشه؟یعنی ممکن بعداز استفاده مداوم با نظر پزشک کلا بیماری از بین بره؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   جوراب به کم کردن حس سنگینی در پا کمک می کند اما درمان قطعی و دایمی نیست و به محض کنار گذاشتن جوراب علائم مربوط به بیماری واریس بر می گردد

 27. هنگامه مطلق می گوید

  ۸ روز پیش عمل درمانی شدم ، الان جای کش جوراب واریز پشت زانو پوستش کنده شده و سوزش شدید دارد ، آیا میتوانم پمادی استفاده کنم؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   پماد سوختگی استفاده کنید

 28. مژده ابراهیمی می گوید

  بهترین مارک جوراب واریس چیست؟ ازکجا میتوانیم‌تهیه کنیم؟ درساق پا احساس سنگینی دارم و چند رگ ابی رنگ‌از روی پوستم پیداس که میگن واریس هست

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   پوشیدن جوراب واریس برای رفع حس سنگینی و در د پا در واریس خوب است. از داروخانه های بزرگ میتوانید تهیه کنید . جوراب سیگواریس یا سولیدا یا مدی یا جوراب ایرانی ورنا جز برندهای خوب هستند .

 29. اکرم فرهنگیان می گوید

  سلام خدمت اقای دکتر من ۱۴سال است که واریس دارم یک بار ازجوراب واریس استفاده کردم ودرطی این چند روز یک جواب واریس دیگر گرفتم ولی بیش ازحد به پاهایم فشار میاورد ایا این فشار طبیعی است باتشکر

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   برای خرید جوراب بایستی اندازه گیری از پا صورت گیرد و فشار مناسب جوراب توسط فرد آموزش دیده و متخصص بریا شما مشخص شود . اینکه جوراب شما چقدر فشار می آورد بسته به اینکه جوراب سایزش درست هست یا نه؟ و کلاس فشار جوراب دارد

 30. محبوبه می گوید

  سلام وقت بخیر ، بنده نزدیک یکسال و نیم هست که رگهای پشت پام مشخص شده ، جوراب واریس سیگواریس کتان تا انتهای ران AGکلاس فشار ۱پنجه باز گرفتم ، جوراب به تنهایی کامله ؟ به چه مدت جوراب استفاده کنم .واینکه من بعد ازسه روز استفاده از جوراب رگهای کوچک قرمز روجاهای مختلف ساق پام مشخص هست ، مثل عکس قوزک پام ، علتش و نکته قابل رعایت رو راهنمایی فرمایید .

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام جوراب واریس برای کاهش میزان تورم و پادرد به افراد توصیه می‌شود و بیشتر جنبه پیشگیری دارد از ایجاد رگ های جدید .جوراب را مواقعی که زیاد سر پا هستید یا در سفر های طولانی بپوشید .

 31. zoja می گوید

  سلام وقت بخیر،همسرم ۳۵ سال سن داره و اهل کرمانشاه.نظامی و در زاهدان مشعول به خدمت بود.شش سال پیش در سن ۳۰ سالگی بعد از یک رانندگی طولانی مدت پا درد شدیدی داشت که به مدت یک هفته تشخیص ندادند تا اینکه علت درد دی وی تی تشخیص داده شد و ده روز بستری در بیمارستان و تزریق هپارین و بعد هم مدت دو سال تقریبا وارفارین مصرف کرد و بعد دو سال قطع کردند.و دیگر دارویی مصرف نمیکنه اما حالا بعد از شش سال ورم پایش(پای چپ) خیلی زیادی و پوشیدن پوتین و سرپا ایستادن خیلی براش مشکل شده و روی پایش زخم ایجاد میشه و گاهی هم خارش.تا حالا جوراب واریس استفاده نکرده.اقای دکتر خواهش می کنم میشه راهنمایی کنید باید چکار کنیم؟چه جورابی باید خریداری کنیم؟و اینکه ایا تاثیری داره؟ممنون میشم جواب دهید،

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر
   دکتر اقدسی پیام شما را مطالعه و فرمودن که به این صورت نمیتوان نظر قطعی داد توصیه کردن بصورت حضوری توسط همکارشان دکتر صراطی معاینه دقیق انجام شود.

   ایشان ‌شمارو معاینه میکنند و نتیجه رو به دکتر اطلاع میدهند،و اگر کار اورژانسی بود یا نیاز به درمان خود دکتر اقدسی انجام خواهند داد.
   برای تعیین وقت دکتر صراطی به واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵پیام ارسال کنید

 32. برزگر می گوید

  می خواستم بدونم واریس پا از نوع ورید برآمده با لیزر درمان میشه ؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام
   در اکثرا موارد قابل درمان و برطرف شدن است. برای مشاوره و راهنمایی بیشتر لطفا در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵از نقاط واریسی پای خود برای ما عکس ارسال کنید.

 33. M می گوید

  سلام ،برادرم ۳۸ سالشه والان یه مدتیه که روی انگشتای پا وساق ومچ پاش قهوه ایی تیره شده ،قبلا هم داشت ولی الان خیلی شدیدترشده خصوصا قسمت مچ پاش خیلی تیره تره طوری که به سیاهی میزنه ،مچ پای سمت چپشم یه کم ورم داره وگهگاهی درد،وزنش بالانیست ولی تحرک خیلی کم داره وتقریبا بیشتر وقتش پشت ماشینه ،خودش سهل انگاری میکنه دکتر نمیره ،خیلی نگرانیم لطف بفرمایین راهنمایی کنین

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   ممکن است از وزن بالا بی تحرکی باشد

   گاهی تغییر رنگهای مچ پا علت الرژیک تماسی و یا حتی ناشی از خارش است.

   توصیه میکنم برای بررسی دقیق تر به صورت حضوری ویزیت شوید

 34. احسان صادقی می گوید

  سلام وقتتون بخیر آقای دکتر من ۳۹ سالم هست و واریس دارم پشت پا میخواستم و مچ پا میخواستم بدونم باید لیز کنم یا میتونم فعلا جوراب واریس بپوشم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   با توجه به عکس ها به نظر نمیرسد فعلا نیاز فوری به درمان باشد اما احتیاطا برای بررسی دقیقتر حضورا برای ویزیت تشریف بیاورید

   برای تعیین وقت لطفا با واتس اپ ۰۹۳۷۲۲۴۸۴۱۵ در ارتباط باشید

 35. میثم دارابی می گوید

  سلام من عمل واریس پا انجام دادم به صورت کلاسیک. دکتر گفتن جوراب واریس بپوش راهنمایی کنید لطفا چه جوراب واریسی مناسب میباشد.

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   در دوره بعد از درمان جوراب بلند نیمه ران با فشار ۲ توصیه می شود. برای پیشگیری در مشاغل ایستادنی یا پشت میزنشینی پس از درمان و سپری شدن دوره نقاهت ، جوراب زیر زانو کلاس یک کفایت می کند.

 36. آزاده بيات می گوید

  با سلام
  آیا جوراب واریس پیشگیری با جوراب واریس درمان متفاوت است؟
  چه مدت باید جوراب واریس استفاده نمود آیا همیشه باید از جوراب واریس استفاده نمود یا مدت زمان خاصی دارد؟
  برندهای ایرانی جوراب واریس مانند پاک سمن برای پیشگیری از ایجاد رگهای عنکبوتی و یا واریس موثر هستند؟
  با تشکر

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام/ جوراب پیشگیری میزان فشار (کلاس فشار) جوراب سطح یک CCL1 است. معمولا جوراب برای دوره پس از جراحی کلاس ۲ است. استفاده از جوراب برای پیشگیری از احساس سنگینی در پا و رفع خستگی موثر است و اساسا برای رفع و پیشگیریا زرگهای عنکبوتی توصیه نمی شود.

 37. داور می گوید

  سلام جناب آقاى دکتر من قبل از جراحی دیسک واریس داشتم و رگ هاى پایم بیرون میزد ولى احساس درد نداشتم و به دلیل تحلیل عضلانى در حال فیزیوتراپى هستم ولى هنوز قادر به راه رفتن نیستم ایا پوشیدن جواراب واریس کمکى به بازگشت قواى عضلانى میکند

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   به نظر میرسد اساس درمان شما تحرک مناسب و فیزیو تراپی است.

 38. سمیرا می گوید

  با سلام و تشکر از شما دکتر خوب . من ۳۷ سال سن دارم . در موقع فعالیت زیاد در پاهایم احساس سنگینی داشتم تا اینکه پس از دیدن رگ برجسته پشت زانو پای چپم و همچنین رگهای پراکنده بنفش پراکنده در پاهام متوجه شدم که واریس هست خدا رو شکر درد ندارم و از آنجایی که در شهر ما کلنیک واریس نیست آیا میشود از داروخانه پماد درمان واریس و جوراب واریس بگیرم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام‌ وقت شما بخیر

   جوراب واریس میتواند در پیشگیری از پیش رفت واریس شما میتواند کمک کننده باشد اما رگ های واریسی ایجاد شده را درمان نخواهد کرد
   همچنین جوراب واریس زمانی لازم است که شما کم‌ تحرک یا ساکن هستین مثل ایستادن زیاد و یا نشستن های طولانی روی صندلی زمان هایی که سرکار هستین
   اما در زمان هایی که فعالیت دارید مثل زمان ورزش کردن یا پیاده روی نیاز به پوشیدن جوراب نیست

 39. Honey می گوید

  سلام وقت بخیر جناب دکتر اقدسی
  من هفته گذشته زایمان سزارین داشتم و بهم جوراب واریس تا زانو دادند که بپوشم ولی نگفتند تا چه مدت باید بپوشم.
  میخواستم بدونم چند ساعت در طول روز و تا چند وقت باید این جوراب رو بپوشم؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   باید حدااقل شش هفته اوقاتیکه سر پا هستید جوراب بپوشید

 40. ازاده کاشی می گوید

  آیا جوراب واریس برای بنده مناسب است یا این حجم از واریس؟
  لطف کنید اگر بله کدامیک از مدل ها برایم بهتر است؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   ورزش کردن مصرف مایعات بیشتر
   کنترل وزن و برطرف کردن بیماریمایی که منجر به تشدید واریس میشوند کمک بیشتری نسبت به جوراب برای جلوگیری از پیشرفت واریس به شما خواهد کرد
   اما شما چون مستعد واریس هستین بهتر است در زمان هایی که ساعت زیادی ایستاده یا نشسته کم تحرک هستین جوراب واریس پیشگیری کلاس یک زیر زانو استفاده کنید البته جوراب در از بین رفتن رگ های ایجاد شده کمکی نخواهد کرد

 41. محمد می گوید

  سلام
  دکترجان من پای چپم را شماعمل لیزر و.. کردید خیلی خوب بودم ولی چندماهی است سوزش و درد شدید درپای دیگر بوجپدآمده که زندکی مختل شده چه کنم؟؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   برای ریشه یابی مشکل نیاز به معاینه حضوری هست. اگر رگهای واریسی در پای راست شما هست به شماره واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ عکس پا بفرستید.

 42. ناشناس می گوید

  سلام آقای دکتر من عمل جراحی شکستگی درشت نی داشتم و حدود ۳ هفته پیش بوده الان کمی پام ورم داره البته فیزیوتراپی هم میرم آیا ب نظر شما جوراب واریس هم باید استفاده کنم یا خیر
  ممنون

 43. بهروز می گوید

  اقای دکتر وقتی ک زیاد سرپا وایمیسم پاهام درد میکنه،اما رگهای پام هنوز ظاهرش معمولی هست و عنکبوتی نشده،آیا جوراب واریس استفاده کنم یا ن؟؟؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   جوراب واریس مانع از احساس سنگینی و خستگی پا می شود. اگر طولانی مدت یکجا می ایستید جوراب پیشگیری کلاس یک زیر زانو استفاده کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.