آیا جوراب واریس مفید است؟

زمان مطالعه: 7 دقیقه

درمان واریس با جوراب واریس ممکن است؟

 

آخرین سوالی که از دکتر اقدسی در تاریخ 30 مرداد 99 در مورد جوراب واریس پرسیده شده است

پدرم مدتی است که پاهایش رگهای متورمی دارند پشت زانو حدودا و گلهی میبینم خارش داره، ولی اصلا چیزی نمی گن ومقاومت می کنن . میشه راه حلی غیر از اینکه ایشون رو ببریم دکتر ارائه کنید . مثلا جوراب واریس خوبه؟

 

پاسخ دکتر: این واریسها بنظرم مشکل مهمی نیستند و نگران نباشید. فعلا جوراب واریس کلاس دو زیر زانو فقط در طول روز بپوشد و عصر دربیاورد .تحرک مناسب داشته باشد. هر وقت پدر خودشان آمادگی داشتند حضوری مراجعه نمایند.

 

جوراب واریس طبی در پای طیف گسترده ای از افراد اعم از  کادر پرواز، پرسنل نظامی، معلمان،آرایشگران، رانندگان و کادر درمانی تا زنان باردار و بیماران در دوره نقاهت پس از عمل جراحی به چشم می خورد.

جوراب واریس چیست؟

جوراب واریس ، جوراب طبی است که در اثر وارد کردن فشار تدریجی به رگ های واریسی سبب  بهبود درد آنها می شود. الگوی فشار واریس بر اساس خون رسانی به قلب  می باشد.

فواید استفاده از جوراب واریس طبی

در این مقاله می خواهیم به بررسی فواید استفاده از جوراب واریس طبی بپردازیم:

پیشگیری از بیماری واریس

گاهی بسته به شرایط بیمار نیاز به استفاده از تستهای خاص همچون ABPI برای تعیین فشار جوراب مناسب می باشد و قضاوت در خصوص شرایط وریدها و دیگر شرایط توام نیاز به تبحر و تجربه کافی دارد. علاوه بر بیماران، جوراب های فشاری به افراد با مشاغل ایستاده  جهت  تقلیل حس خستگی در پا ها و پیشگیری از بیماری واریس  کمک کند .

وارد کردن فشار تدریجی به پاها

به نحوی که جورابهای فشاری بیشترین میزان فشار را در قسمت مچ پا وارد می سازند که به سمت بالا میزان فشار کاهش می یابد. این الگوی فشار تدریجی خون را به سمت قلب  بر خلاف نیروی جاذبه زمین هدایت می کند.

کاهش قطر رگهای اصلی باعث بهبود حجم و فشار خون در وریدها

جوراب واریس می تواند برای عملکرد بهتر عضلات ساق پا، بهبود برگشت خون و جذب مایع لنفاوی مفید واقع شوند.

درکل، جوراب واریس به انتقال خون بر خلاف نیروی جاذبه زمین به سمت قلب کمک می کند..

مانع از تجمع خون در وریدها، گشاد شدن وریدها و بروز یا گسترش رگهای واریسی در پا می شود. اما باید دقت داشت محقق شدن تمام این فواید منوط به استفاده صحیح از جوراب و تجویز نوع مناسب آن است.

انواع جوراب واریس

 عوارض جوراب واریس

به طور معمول استفاده از جوراب واریس حس سبکی و راحتی را در پاها ایجاد می کند و برای استفاذه از آن عوارض جانبی خاصی گزارش نشده است ولی بعضی از افراد بایستی از استفاده از جوراب اجتناب کنند. در واقع استفاده از جوراب واریس می تواند مشکلات آنها را تشدید  و سلامتی آنها را تهدید کند.

 1. مبتلایان به نوروپاتی محیطی و یا هر شرایطی که حس پوست در آنها تقلیل یافته باشد. نمونه بارز این افراد بیماران  مبتلا به دیابت پیشرفته و مزمن است .
 2. مبتلایان به بیماریهای شریانهای محیطی و یا افراد با سابقه  جراحی  عروق پا  هم باید با احتیاط و مشورت پزشک اقدام به پوشیدن جوراب کنند .
 3. در صورت وجود هر گونه عفونت  و التهاب  پوستی، تورم  بسیار شدید در پاها سابقه  بیماری پیشرفته  قلبی و ریوی نیز بایستی  مشاوره پزشک قبل از پوشیدن جوراب واریس  بعمل آید .

در هر یک از این گروهها استفاده از جوراب ممکن است با خطراتی همراه باشد  به عنوان نمونه در افراد یکه  دچار  دیابت پیشرفته همراه درگیری  شریانهای محیطی هستند جوراب میتواند باعث اختلال  خونرسانی به  بافتها  شود . همینطور در افرادیکه دچار اختلال در حس  پاها هستند  ممکن است متوجه تنگ بودن جوراب واریس نشوند و این موضوع باعث بروز مشکلاتی شود.

به زبان کلی، هر بیماری زمینه ای خصوصا دیابت و بیماری قلبی  که دارید بایستی با پزشکتان در میان بگذارید تا در خصوص استفاده از جوراب به درستی راهنمایی شوید.

سایزبندی جوراب واریس و کاربرد جوراب واریس

 انواع جوراب واریس طبی برای واریس با کیفیت و قیمتهای متفاوت در بازار موجود است تا انتظارات برآورده شود. جورابهای  طبی بسته به میزان فشار وارده در قسمت مچ پا طبقه بندی می شوند. معمولا میزان فشار جوراب به صورت یک دامنه ذکر می شود برای مثال 25-35 میلی متر جیوه، این توصیف بیانگر فشار حداکثری 35 در ناحیه مچ و فشار حداقلی 25 در بالاترین ناحیه تحت پوشش جوراب است. استانداردهای مختلفی در سطح دنیا برای طبقه بندی جورابهای درمانی تعریف شده است. به صورت خلاصه می توان فشار جوراب ها و کاربرد آنها را به شکل ذیل خلاصه کرد.

انواع جوراب واریس

جوراب واریس طبی بسته به ناحیه تحت پوشش نیز طبقه بندی می شود . متداولترین انواع جوراب واریس جورابهای زیر زانو، جوراب نیمه ران هستند البته جوراب شلواری و انواع دیگر جوراب ها نیز در بازار موجود هستند.

پس از مشورت با پزشک در خصوص نوع و فشار جوراب، تعیین سایز دقیق برای بهره مندی از مزایای جوراب از اهمیت بسزایی برخورداراست.

در هنگام استفاده از جورابهای درمانی نباید احساس تنگی آزار دهنده داشته باشید. البته در زمان تطبیق با جوراب جدید این حس طبیعی است اما پس از چند روز از استفاده در صورت تداوم حس تنگی نیاز به تغییر فشار جوراب و کنترل مجدد اندازه گیری جهت دوری از هر گونه خطا در تجویز است. جوراب واریس باید اندازه پایتان باشد و مثل یک لایه محافظ روی سطح پاهایتان قرار گیرد.

حتما بخوانید

آیا با بهترین روش درمان واریس پا آشنا هستید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درمان قطعی واریس پا

در صورتیکه برای اولین بار می خواهید جوراب درمانی استفاده کنید و به استفاده از جوراب عادت ندارید، به شما توصیه می شود ابتدا از جورابهای پیشگیری با فشار کمتر استفاده کنید و پس از عادت کردن به آنها جورابها با فشار بیشتر را امتحان کنید.

جوراب طبی واریس

جوراب واریس طبی در چه مواردی تجویز می شود؟

جوراب فشاری در واقع نوعی درمان فشاری محسوب می شود. جوراب فشاری با نام های دیگر مانند جوراب واریس طبی یا جوراب واریس نیز شناخته می شود که به دلیل پذیرش بهتر و استفاده به نسبت راحتتر در مقایسه با بانداژ و سایر روشهای درمان  از مقبولیت بیشتری در میان بیماران برخوردار است. جورابهای درمانی در موارد ذیل تجویز می شوند:

✅برای کنترل انواع نارسایی عروق مانند زخم واریس و اگزمای وریدی

✅بیماران در مراحل حاد  لخته خون  در پا و عروق عمقی (DVT)

✅در نارسایی لنفاوی در پاها  ورم لنفاوی

✅ بیماران با لخته خون سطحی(ترومبو فلبیت)

✅در بیماران حالت استراحت مطلق بخاطر جراحی و …

✅در سندرم پس از لخته (شامل بر تورم و درد ساق پا)

آیا استفاده از جوراب واریس برای زنان باردار ممنوع است؟

به زنانی که قرص پیشگیری از بارداری مصرف می کنند و یا تحت هورمون درمانی قرار دارند، و نیز زنان باردار، افراد با سابقه خانوادگی DVT، و بسیاری از بیماریهای دیگر  توصیه میشود که از جوراب واریس استفاده کنند.
بهتر است از استفاده خودسرانه جوراب واریس طبی خودداری شود و پس از مشورت با پزشک نوع مناسب آن انتخاب و استفاده شود.

آیا واریس پا ممکن است با دارو درمان شود؟ آیا با پماد ، اسپری و کرم برای درمان واریس آشنایی دارید؟ برای اطلاعات بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید

داروی واریس پا

روش اندازه گیری و تعیین سایز جوراب فشاری

پروتکل اندازه گیری، جدول سایزبندی و تعیین سایز نهایی بسته به برندهای مختلف جوراب تا حدودی متفاوت است. دورمچ، دور عضله ساق پا از پهن ترین قسمت و دور ران در پهن ترین قسمت و ارتفاع از جمله اندازه های متداول در اندازه گیری و تعیین سایز هستند.  بهتر است صبحها اندازه گیری صورت بگیرد.

آموزش استفاده از جوراب واریس

یکی از موارد مهم در استفاده از جوراب اینست که عمر جوراب بر طبق استاندارد بریتانیا 3 ماه و استاندارد اروپا 6ماه است.

بهتر است پس از این بازه زمانی برای ارزیابی مجدد عروق پا و تعیین نوع جوراب جدید بر طبق صلاحدید پزشک معالجتان اقدام نمایید.

✅در استفاده از جوراب واریس مواظب باشید تا با اشیا تیز و برنده یا ناخن تماس پیدا نکند. بروز پارگی یا دررفتگی باعث از بین رفتن خواص درمانی جوراب می شود.

✅ اثرات مفید جوراب در صورت استفاده روزمره و مداوم نمود می یابد. در شروع استفاده از جوراب، به چند هفته زمان نیاز دارید تا کاملا به جوراب عادت کنید پس از عادت کردن وقتی اثرات خوب آن مانند رفع خستگی پاها، رفع ورم در پایان روز و احساس سبکی در پاها را تجربه نمودید دیگر حاضر نخواهید شد جورابتان را کنار بگذارید.

✅ جوراب را در تمام طول روز استفاده کنید و توصیه می شود قبل از شروع فعالیتهای روزانه ( صبح ها) جوراب را بپوشید.

✅استفاده از جوراب در زمان خواب (شبها) توصیه نمی شود. مگر اینکه پزشکتان به شما استفاده در شب هنگام را توصیه کرده باشد.

برای پوشیدن جوراب می توانید از اعضای خانواده کمک بخواهید، روشهای ساده ای برای پوشیدن جوراب واریس وجود دارد.

در فیلم روش پوشیدن جوراب نشان داده شده است.

روش شستشو و نگهداری جوراب واریس طبی

بدلیل حساسیت بافت والیاف  بکاررفته در جوراب واریس بایستی جوراب بدقت نگهداری شود تا دوام جوراب را به حداکثر  برسانیم.

✅جوراب واریس را با شوینده ملایم مثل شامپو بچه و آب سرد بشویید.

✅بهتر است جورابها در دست شسته شود و از شستشو در ماشین حتی المقدور اجتناب کنید.

✅برای کاهش آسیب وبالا بردن عمر جوراب، آنها را چنگ نزنید و بیش از حد نفشارید.

✅جورابها را در محلی دور از نور مستقیم آفتاب و منبع حرارتی مانند رادیاتور، بخاری خشک کنید.

✅برای خشک کردن جورابها از خشک کن استفاده نکنید.

✅جورابها را روی سطح صاف پهن کنید و اجازه دهید تا خشک شود.

 کلینیک فوق تخصصی  واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بنی شنبه ۱ آذر ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من رگ های بالای زانوام احساس سوزش دارد حتی بعضی وقت ها که کم هم می ایستم این مشکل رو دارم و مقداری رگ هام متورم شده بهنظر شما چه فشاری از جوراب واریس برای پاهام مناسبه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱ آذر ۹۹( 3 روز پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   لطفا از رگ هایی که میفرمایید متورم هستن برای ما اینجا یا در واتس اپ 09365066105 عکس ارسال کنید که شمارا بهتر راهنمایی کنیم 

 • تصویر کاربر شيرين جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام رز تون بخير اقاي دكتر.بنده رزيدنت هستم وزياد سرپا هستم و خستگي مفرط و درد در پاها حتي در روزهاي تعطيل دارم و واريس سطحي ظريفي در مچ پاها دارم لازم به ذكر است كه درد و خستگي كف پاها رو هم دارم ولي كف پاها صاف نيس
  چه ماركي جوراب واريس بخرم و أيا جوراب كامل بخرم يا نوعي كه تا پنجه پا هست أيا با جوراب واريس أين ناراحتي حل ميشه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   مواقعی که مدت زمان زیادی سرکار هستین از جوراب کلاس یک زیر زانو استفاده کنید ،جوراب میتواند به کاهش خستگی پاها و جلوگیری از پیشرفت واریس شما کمک نمایید اما واریس های ایجاد شده را درمان نمیکند

   سیگ واریس،سولیدا جز مارک های مرغوب جوراب واریس هستند که با سرچ اینترنتی میتوانید نمایندگی های پخش انهارا پیدا کنید 

 • تصویر کاربر داور پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب آقاى دكتر من قبل از جراحي ديسك واريس داشتم و رگ هاى پايم بيرون ميزد ولى احساس درد نداشتم و به دليل تحليل عضلانى در حال فيزيوتراپى هستم ولى هنوز قادر به راه رفتن نيستم ايا پوشيدن جواراب واريس كمكى به بازگشت قواى عضلانى ميكند
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   به نظر میرسد اساس درمان شما تحرك مناسب و فيزيو تراپي است.

 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام،من پرستارم،۱۰ سال قبل با علایم درد پا به مطب شما مراجعه کردم ،گفتم شبها از درد پا تو خواب میبینم پاهام اره مکنن،اما این قدر خسته ام که بیدار نمیشم،اون موقع من ی سونوگرافی داپلر عروق هم ورید و هم شریان همراه داشتم،شما فرمودین که سونو سالمه در حالیکه ریپورتش اشاره داشت به ی مشکل تو صافن چپ،من علامت ظاهری نداشتم،ولی درد موقع خواب داشتم،اما چون شما گفتین چیز مهمی نیست دیگه اهمیت ندادم،الان بعد ۱۰ سال هم علامت ظاهری دارم،که باز هم خیلی زیاد نیست،اما دایما
  عضله پا هام میگره به خصوص تو خواب که از خواب بیدارم میکنه،پیش ی دکتر عروق دیگه رفتم،ایشون هم معتقد بودن من واریس دارم اما شدتش زیاد نیست،باز هم دیدم از نظر ایشون مهم نیست اهمیت ندادم،اما الان یک سالی هست که آخر روز اطراف هر دو قوزک پام متورم دردناک میشه،البته من تو این چند سال بیماری های دیگه مثل روماتیسم مفصلی و کمبود ویتامین د،و بیماری های ارتوپدی رو هم چک کردم،که مشکل خاصی نبوده،سوالم اینه ممکن واریس ظاهری معلوم نباشه،اما این قدر شدید باشه که علامت های این مدلی ایجاد کنه؟؟؟به نظرتون مشکل پای من چی میتونه باشه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   لطفا در زمان مناسب  مجددا حضورا برای ویزیت تشریف بیاورید 

 • تصویر کاربر باقرپور چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و روزبخیر
  میخواستم بدونم با توجه به اینکه بنده حدود 5 ماه پیش تصادف کردم و از مچ پا دچار آسیب شدید عضلانی و رباط شدم و الان حالت خشک شدگی داره و دکتر ارتوپد پیشنهاد ازون تراپی دادند. آیا استفاده از جوراب واریس با توجه به رگهایی که در قسمت مچ پا ، پشت زانو و بالای کشاله ران دارم مناسب هست ؟ چون بیشتر فشار روی مچ پا هست. متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 10 ماه پیش)

   برای فشار روی مچ جوراب مناسب است می تواند مفید باشد 

   فقط طبق اندازه گیری و سایز درست انتخاب شود 

    

 • تصویر کاربر اکرم چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر در چه صورتی ما باید به پزشک مراجعه کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 10 ماه پیش)

   در زمینه مشکل واریس اگر رگها برجسته استند نیاز به مراجعه هست از پاها عکس بفرستید که طبق عکس بتوانیم به شما در خصوص ضرورت درمان و مراجعه مشاوره دهیم

   ارسال عکس به شماره واتس اپ ۰۹۰۱۹۷۴۶۳۴۴

 • تصویر کاربر محسن شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.میخواستم بدونم صافی کف پا تویه زودتر ب وجود اومدن واریس و رگ های عنکبوتی تاثیر داره؟!شغلمم آرایشگریه ک مدام سر پا ایستادم.
  چند راه کار وجود داره برایه پیشگیری از واریس؟!
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   کف پای صاف می تواند موثر باشد چون فشار بیشتری به ساق پا وارد می شود. کفی مناسب سفارش دهید و در دمپایی یا کفش محل کارتان کفی مناسب بگدارید که فشار کمتری را متحمل شوید. در ضمن نرمشهایی مثل ایستادن روی پنجه و بعد پاشنه پا- خم و راست کردن پاها از ناحیه مچ در حالت نشسته را انجام دهید. پیشگیری از یبوست - حفظ و زن متعادل برای شما مناسب است . می توانید در روز های پر کار ، از جوراب واریس  کلاس یک زیر زانو هم استفاده کنید

 • تصویر کاربر الی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  مادرم عمل مثانه انجام دادن که بعد از اون دچار DVT پای راست شدن همراه با ورم خیلی زیاد. چند روزی هپارین مصرف کردن و الان هم قرص مصرف می‌کنن. ولی ورم پا کم نشده و گاهی درد شدید در پا دارن. پزشک معالج گفتند که کاهش ورم طول میکشه تا کامل از بین بره. آیا جوراب واریس کمکی به کاهش ورم پا و درد پا می‌کنه؟ اگر بله راهنمایی بفرمایید چه کلاسی و چه نوعی تهیه کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   جوراب واریس می تواند به کاهش ورم کمک کند. نرمشهایی مثل خم کردن مچ پا در حالت دراز کش و در حالتیکه زیر پا با یک بالش بلند باشد هم کمک کننده است . زیر پا بالش بگذارند و پاها اویزان نباشد و نمک غذا قطع شود . جوراب کلاس دو  نیمه ران استفاده کنند.

 • تصویر کاربر دلارام جمعه ۵ مهر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  ايا فردي كه به دليل عمل قلب باز وارفارين مصرف ميكند ميتواند جوراب واريس استفاده كند؟
  ايشان يكبار بالاي پاي راست در ميگيره و يكبار بالاي پاي چپ و مجبوره همش مشت بزنه بهش و راه ميره بهتر ميشه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۵ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   مراجعه به پزشك داخلي و بررسي و انجام ازمايشاتي مانند vitamin d-ca-MG توصیه می شود 

   جوراب فشار يك واريس ميتواند بپوشد

   براي يك ماه روزانه يكعدد كپسول دافلون ٥٠٠ بعد از ناهار میل شود

 • تصویر کاربر فرشته یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر اقای دکتر. من حدود یک ماه اگر کمی روی پام بایستم پاهاو درد و سنگینی میکنه مخصوصا پشت زانوها و همون قسمت چند ساله رگ ها متورم شده کمی سونوگرافی داپلر انجام دادم خودتون زحمت کشدید از طریق تلگرام دیدید گفتید واریس طنابی ریشه ایی ندارم اما واسه ظاهرش نیاز به اسکلروتراپی هست ...
  میخواستم بدونم چه سطح و اندازه ایی از جوراب برای من لازمه که سنگینی پاهام کم بشه ؟ زیر زانو بهتره یا نیمه ران؟ اکثر وقتها پشت میز هستم اما پیاده روی هم همیشه میرم فقط الان زود درد میگیره
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)

   جوراب کلاس یک  زیر زانو مناسب است

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر