آیا جوراب واریس مفید است؟

جوراب واریس طبی در پای طیف گسترده ای از افراد اعم از  کادر پرواز، پرسنل نظامی، معلمان،آرایشگران، رانندگان و کادر درمانی تا زنان باردار و بیماران در دوره نقاهت پس از عمل جراحی به چشم می خورد.

💥فواید استفاده از جوراب واریس طبی

در این مقاله می خواهیم به بررسی فواید استفاده از جوراب واریس طبی بپردازیم:

پیشگیری از بیماری واریس

گاهی بسته به شرایط بیمار نیاز به استفاده از تستهای خاص همچون ABPI برای تعیین فشار جوراب مناسب می باشد و قضاوت در خصوص شرایط وریدها و دیگر شرایط توام نیاز به تبحر و تجربه کافی دارد. علاوه بر بیماران، جوراب های فشاری به افراد با مشاغل ایستاده  جهت  تقلیل حس خستگی در پا ها و پیشگیری از بیماری واریس  کمک کند .

وارد کردن فشار تدریجی به پاها

به نحوی که جورابهای فشاری بیشترین میزان فشار را در قسمت مچ پا وارد می سازند که به سمت بالا میزان فشار کاهش می یابد. این الگوی فشار تدریجی خون را به سمت قلب  بر خلاف نیروی جاذبه زمین هدایت می کند.

کاهش قطر رگهای اصلی باعث بهبود حجم و فشار خون در وریدها

جوراب واریس می تواند برای عملکرد بهتر عضلات ساق پا، بهبود برگشت خون و جذب مایع لنفاوی مفید واقع شوند.

درکل، جوراب واریس به انتقال خون بر خلاف نیروی جاذبه زمین به سمت قلب کمک می کند.. مانع از تجمع خون در وریدها، گشاد شدن وریدها و بروز یا گسترش رگهای وازیسی در پا می شود. اما باید دقت داشت محقق شدن تمام این فواید منوط به استفاده صحیح از جوراب و تجویز نوع مناسب آن است.

انواع جوراب واریس

💥 عوارض جوراب واریس

به طور معمول استفاده از جوراب واریس حس سبکی و راحتی را در پاها ایجاد می کند و برای استفاذه از آن عوارض جانبی خاصی گزارش نشده است ولی بعضی از افراد بایستی از استفاده از جوراب اجتناب کنند. در واقع استفاده از جوراب واریس می تواند مشکلات آنها را تشدید  و سلامتی آنها را تهدید کند.

 1. مبتلایان به نوروپاتی محیطی و یا هر شرایطی که حس پوست در آنها تقلیل یافته باشد. نمونه بارز این افراد بیماران  مبتلا به دیابت پیشرفته و مزمن است .
 2. مبتلایان به بیماریهای شریانهای محیطی و یا افراد با سابقه  جراحی  عروق پا  هم باید با احتیاط و مشورت پزشک اقدام به پوشیدن جوراب کنند .
 3. در صورت وجود هر گونه عفونت  و التهاب  پوستی، تورم  بسیار شدید در پاها سابقه  بیماری پیشرفته  قلبی و ریوی نیز بایستی  مشاوره پزشک قبل از پوشیدن جوراب واریس  بعمل آید .

در هر یک از این گروهها استفاده از جوراب ممکن است با خطراتی همراه باشد  به عنوان نمونه در افراد یکه  دچار  دیابت پیشرفته همراه درگیری  شریانهای محیطی هستند جوراب میتواند باعث اختلال  خونرسانی به  بافتها  شود . همینطور در افرادیکه دچار اختلال در حس  پاها هستند  ممکن است متوجه تنگ بودن جوراب واریس نشوند و این موضوع باعث بروز مشکلاتی شود.

به زبان کلی، هر بیماری زمینه ای خصوصا دیابت و بیماری قلبی  که دارید بایستی با پزشکتان در میان بگذارید تا در خصوص استفاده از جوراب به درستی راهنمایی شوید.

💥انواع جوراب واریس طبی

 انواع جوراب واریس طبی برای واریس با کیفیت و قیمتهای متفاوت در بازار موجود است تا انتظارات برآورده شود. جورابهای  طبی بسته به میزان فشار وارده در قسمت مچ پا طبقه بندی می شوند. معمولا میزان فشار جوراب به صورت یک دامنه ذکر می شود برای مثال 25-35 میلی متر جیوه، این توصیف بیانگر فشار حداکثری 35 در ناحیه مچ و فشار حداقلی 25 در بالاترین ناحیه تحت پوشش جوراب است. استانداردهای مختلفی در سطح دنیا برای طبقه بندی جورابهای درمانی تعریف شده است. به صورت خلاصه می توان فشار جوراب ها و کاربرد آنها را به شکل ذیل خلاصه کرد.

انواع جوراب واریس

جوراب واریس طبی بسته به ناحیه تحت پوشش نیز طبقه بندی می شود . متداولترین انواع جوراب واریس جورابهای زیر زانو، جوراب نیمه ران هستند البته جوراب شلواری و انواع دیگر جوراب ها نیز در بازار موجود هستند.

پس از مشورت با پزشک در خصوص نوع و فشار جوراب، تعیین سایز دقیق برای بهره مندی از مزایای جوراب از اهمیت بسزایی برخورداراست.

در هنگام استفاده از جورابهای درمانی نباید احساس تنگی آزار دهنده داشته باشید. البته در زمان تطبیق با جوراب جدید این حس طبیعی است اما پس از چند روز از استفاده در صورت تداوم حس تنگی نیاز به تغییر فشار جوراب و کنترل مجدد اندازه گیری جهت دوری از هر گونه خطا در تجویز است. جوراب واریس باید اندازه پایتان باشد و مثل یک لایه محافظ روی سطح پاهایتان قرار گیرد.

حتما بخوانید

آیا با بهترین روش درمان واریس پا آشنا هستید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درمان قطعی واریس پا

در صورتیکه برای اولین بار می خواهید جوراب درمانی استفاده کنید و به استفاده از جوراب عادت ندارید، به شما توصیه می شود ابتدا از جورابهای پیشگیری با فشار کمتر استفاده کنید و پس از عادت کردن به آنها جورابها با فشار بیشتر را امتحان کنید.

جوراب طبی واریس

💥جوراب واریس طبی در چه مواردی تجویز می شود؟

جوراب فشاری در واقع نوعی درمان فشاری محسوب می شود. جوراب فشاری با نام های دیگر مانند جوراب واریس طبی یا جوراب واریس نیز شناخته می شود که به دلیل پذیرش بهتر و استفاده به نسبت راحتتر در مقایسه با بانداژ و سایر روشهای درمان  از مقبولیت بیشتری در میان بیماران برخوردار است. جورابهای درمانی در موارد ذیل تجویز می شوند:

✅برای کنترل انواع نارسایی عروق مانند واریس زخم و اگزمای وریدی

✅بیماران در مراحل حاد  لخته خون در عروق عمقی (DVT)

✅در نارسایی لنفاوی در پاها  ورم لنفاوی

✅ بیماران با لخته خون سطحی(ترومبو فلبیت)

✅در بیماران حالت استراحت مطلق بخاطر جراحی و …

✅در سندرم پس از لخته (شامل بر تورم و درد)

آیا استفاده از جوراب واریس برای زنان باردار ممنوع است؟

به زنانی که قرص پیشگیری از بارداری مصرف می کنند و یا تحت هورمون درمانی قرار دارند، و نیز زنان باردار، افراد با سابقه خانوادگی DVT، و بسیاری از بیماریهای دیگر  توصیه میشود که از جوراب واریس استفاده کنند.
بهتر است از استفاده خودسرانه جوراب واریس طبی خودداری شود و پس از مشورت با پزشک نوع مناسب آن انتخاب و استفاده شود.

آیا واریس پا ممکن است با دارو درمان شود؟ آیا با پماد ، اسپری و کرم برای درمان واریس آشنایی دارید؟ برای اطلاعات بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید

داروی واریس پا

💥روش اندازه گیری و تعیین سایز جوراب فشاری

پروتکل اندازه گیری، جدول سایزبندی و تعیین سایز نهایی بسته به برندهای مختلف جوراب تا حدودی متفاوت است. دورمچ، دور عضله ساق پا از پهن ترین قسمت و دور ران در پهن ترین قسمت و ارتفاع از جمله اندازه های متداول در اندازه گیری و تعیین سایز هستند.  بهتر است صبحها اندازه گیری صورت بگیرد.

💥آموزش استفاده از جوراب واریس

یکی از موارد مهم در استفاده از جوراب اینست که عمر جوراب بر طبق استاندارد بریتانیا 3 ماه و استاندارد اروپا 6ماه است.

بهتر است پس از این بازه زمانی برای ارزیابی مجدد عروق پا و تعیین نوع جوراب جدید بر طبق صلاحدید پزشک معالجتان اقدام نمایید.

✅در استفاده از جوراب واریس مواظب باشید تا با اشیا تیز و برنده یا ناخن تماس پیدا نکند. بروز پارگی یا دررفتگی باعث از بین رفتن خواص درمانی جوراب می شود.

✅ اثرات مفید جوراب در صورت استفاده روزمره و مداوم نمود می یابد. در شروع استفاده از جوراب، به چند هفته زمان نیاز دارید تا کاملا به جوراب عادت کنید پس از عادت کردن وقتی اثرات خوب آن مانند رفع خستگی پاها، رفع ورم در پایان روز و احساس سبکی در پاها را تجربه نمودید دیگر حاضر نخواهید شد جورابتان را کنار بگذارید.

✅ جوراب را در تمام طول روز استفاده کنید و توصیه می شود قبل از شروع فعالیتهای روزانه ( صبح ها) جوراب را بپوشید.

✅استفاده از جوراب در زمان خواب (شبها) توصیه نمی شود. مگر اینکه پزشکتان به شما استفاده در شب هنگام را توصیه کرده باشد.

برای پوشیدن جوراب می توانید از اعضای خانواده کمک بخواهید، روشهای ساده ای برای پوشیدن جوراب واریس وجود دارد.

در فیلم روش پوشیدن جوراب نشان داده شده است.

💥روش شستشو و نگهداری جوراب واریس طبی

بدلیل حساسیت بافت والیاف  بکاررفته در جوراب واریس بایستی جوراب بدقت نگهداری شود تا دوام جوراب را به حداکثر  برسانیم.

✅جوراب واریس را با شوینده ملایم مثل شامپو بچه و آب سرد بشویید.

✅بهتر است جورابها در دست شسته شود و از شستشو در ماشین حتی المقدور اجتناب کنید.

✅برای کاهش آسیب وبالا بردن عمر جوراب، آنها را چنگ نزنید و بیش از حد نفشارید.

✅جورابها را در محلی دور از نور مستقیم آفتاب و منبع حرارتی مانند رادیاتور، بخاری خشک کنید.

✅برای خشک کردن جورابها از خشک کن استفاده نکنید.

✅جورابها را روی سطح صاف پهن کنید و اجازه دهید تا خشک شود.

 کلینیک درمان واریس

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

0
همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدیه سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید،من ی قسمتهایی از رگ پشت زانوم و ساق پام ورم کرده،لطفا کمکم کنید چی کار کنم،آیا لازمه جوراب بپوشم اگه بله چ جورابی؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۴ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام . عکس از پاها قسمتی که رگ واضح دارد ارسال بفرمایید و راهنمایی شوید . عکس در حالت ایستاده باشد بهتر است . اگر اینجا نتوانستید عکس اپلود کند به واتس اپ 09019746344 ارسال نمایید 

  2. تصویر کاربر مهدیه شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام
   این عکس از کنار ساق پام هست که پشت زانو سمت راستم هم همینطوره
  3. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام / جوراب روی این رگ عملا اثری ندارد . شما می توانید برای رفع آن اقدام کنید با روش میکروفلبکتومی برای شما حذف می شود. لطفا از شماره 02122819276-7 وقت فلبکتومی بگیرید 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر بهار سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ،خسته نباشید.
  خانم 32ساله هستم ،مادرم واریس شدید دارند.ومن هم از سن نوجوانی از روی پا تا بالای ران مویرگ های ریز واریسی دارم که با افزایش سن زیاد میشوند.
  مدتی است دچار نرمی کشکک زانو شدم و با تجویز پزشک زانو بند کشکک باز استفاده کردم اما متاسفانه رگ های واریسی پایین پا شدیدا پیشرفت کردند.به پیشنهاد یک پرستار ،زانو بند را حذف کرده و جوراب واریس بلند ،ccl2 مارک سیگ واریس خریدم.به نظر شما برای زانو من ضرر دارد.؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   جوراب بلند نیمه ران  براي زانو ضرري ندارد.

 • تصویر کاربر بهنام جمعه ۱۷ خرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ایا موقه ی پیاده روی باید جوارب واریس رو بپوشیم یا در بیاریم. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۷ خرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   موقع پیاده روی الزامی به پوشیدن جوراب نیست . بدون جوراب واریس ورزش کنید

 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۹ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من ۳۲ سالمه و شغلم طوریه که همش سرپام.مادرم هم واریس شدید داره و منم تارهای عنکبوتی روی ران دارم و هم پشت ران رگهای سبز یکم برجسته شدن. روزها احساس خستگی زیادی توی پاهام دارم. اگه ممکنه راهنماییم کنید چه نوع جوراب واریسی بخرم؟ چه فشاری داشته باشه و از کجا تا کجای پام باشه...ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۹ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   جوراب کلاس یک زیر زانو برای کمک به کاهش حس خستگی در پاها می تواند گزینه خوبی باشد

    

 • تصویر کاربر مهسا دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من سال گذشته اسکلروتراپی کردم که از واریس راحت بشوم اما گفتن بک بار کافی نبوده و حداقل یک نوبت دیگه هم لازم است انجام شود

  و اگر ورزش نکنم نمیتوانم راه بروم درد شدید پا و گرفتگی عروق دارم که فقط با ورزش خوب میشود

  ممکن است روش لیزر را شرح دهید
  وایا در مشهد انجام میشود یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش)

   اسکلروتراپی تنها با یک جلسه کافی نیست. لیزر واریس در مواردی که درگیری عروق ریشه ای وجود داشته باشد و برای رگهای حالت برجسته انجام می گیرد در خصوص رگهای عنکبوتی ریز انجام نمی شود. شما می توانید مقایسه دو روش درمانی لیزر و اسکلروتراپی را در مقاله دیل بخوانید.

   لیزر واریس 

 • تصویر کاربر لطیف یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  از کجا جوراب تهیه کنم من بیمارشماهستم سال گذشته عمل ام کردین وجوراب واریس تجویز کردین گرفتم والان کیفیتش پایین اومده
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام جوراب از داروخانه  یا تجهیزات پزشکی می توانید تهیه کنید 

   ترجیحا خارجی تهیه کنید

 • تصویر کاربر ریحانه شنبه ۲۹ دی ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید ببخشید آقای دکتر من پاهام ورم خیلی زیادی داره رفتم دکتر و بعد از انجام آزمایشای مختلف بهم گفتن مشکلی ندارم ولی باید بخاطر ورمم جوراب واریس بپوشم . نمی دونم چه مارک و چه فشاری مناسبمه . لطفا راهنماییم می کنید ؟
  فقط گفتن باید خارجی و خوبشو استفاده کنم اونم بندشو
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۹ دی ۹۷( 5 ماه پیش)

   جوراب AD-CCL1

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من چهارشنبه هفته گذشته عمل کردم ورگ های پای چپمو درآوردم دکترگفت بعداز3روز باندشوبازکنم جوراب واریس بپوشم امانگفت چه مدلی و باچه فشاری بپوشم الان حموم رفتم اومدم دوباره باباندبستم ترسیدم جوراب اشتباهی بخرم بدتر بشه ممنون میشم راهنمایی کنید
  به اون شماره ای هم که تو سایت گذاشتید عکس و سونوگرافی فرستادم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 6 ماه پیش)

   جوراب کلاس 2 AG  تهیه نمایید و استفاده کنید 

 • تصویر کاربر ساره پنجشنبه ۱۷ آبان ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  جناب دکتر اقدسی
  با سلام و خسته نباشید
  سوالی داشتم از حضورتون راجع به لیزر واریس اینکه پای راست من واریس داره که ارثی هست و بعضی مواقع واقعا بی تابم می کنه چون نمی تونم روی پام بایستم .مطالب سایت رو خوندم و تصمیم گرفتم که واریسم رو لیزر کنم میخوام بدونم نحوه کار به چه صورت هست و هزینه این کار چقدر هستش؟
  با تشکر
  حسنی
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۷ آبان ۹۷( 7 ماه پیش)

   سلام  لطفا عکس از پاها ارسال بفرمایید . طبق عکس ارسالی مشاوره در خصوص روش درمان داده می شود.  لیزر واریس به صورت سرپایی انام میشود نیاز به بیهوشی ندارد  و با بی حسی موضعی انجام می گیرد .  در خصوص روش درمان عکسهایی از جلو- پشت پا و کنارها به نحویکه رگها واضح باشند در اینجا یا به شماره واتس اپ یا تلگرام 09019746344 ارسال بفرمایید .

    

 • تصویر کاربر سلام جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب
  بنده درسال 90جهت درمان واریس تحت عمل RFپای چپ قرارگرفتم.مجددامبتلابه واریس شدیدهردوپا ازکشاله ران تاقوزک هردوپا شدم.بتازگی جهت درمان کم خونی شدیدکه به پزشک مراجعه نمودم ایشان فرمودندچراجوراب واریس ندارم.ازآنجاکه جورابهاتخصصی تجویزمیشوندخواستم ازشماراهنمایی بگیرم.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 8 ماه پیش)

   ششما جوراب بلند فشار دو استفاده کنید و هر چه زودتر برای پیگیری درمان مراجعه داشته باشید .  کنترل وزن، عدم استعمال سیگار، داشتن تحرک بدنی و پرهیز از ابستادن طولانی برای حفظ نتیجه درمان می تواننند موثر باشند .

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر