آیا جوراب واریس مفید است؟

جوراب واریس طبی در پای طیف گسترده ای از افراد اعم از  کادر پرواز، پرسنل نظامی، معلمان،آرایشگران، رانندگان و کادر درمانی تا زنان باردار و بیماران در دوره نقاهت پس از عمل جراحی به چشم می خورد.

فواید استفاده از جوراب واریس طبی

در این مقاله می خواهیم به بررسی فواید استفاده از جوراب واریس طبی بپردازیم:

پیشگیری از بیماری واریس

گاهی بسته به شرایط بیمار نیاز به استفاده از تستهای خاص همچون ABPI برای تعیین فشار جوراب مناسب می باشد و قضاوت در خصوص شرایط وریدها و دیگر شرایط توام نیاز به تبحر و تجربه کافی دارد. علاوه بر بیماران، جوراب های فشاری به افراد با مشاغل ایستاده  جهت  تقلیل حس خستگی در پا ها و پیشگیری از بیماری واریس  کمک کند .

وارد کردن فشار تدریجی به پاها

به نحوی که جورابهای فشاری بیشترین میزان فشار را در قسمت مچ پا وارد می سازند که به سمت بالا میزان فشار کاهش می یابد. این الگوی فشار تدریجی خون را به سمت قلب  بر خلاف نیروی جاذبه زمین هدایت می کند.

کاهش قطر رگهای اصلی باعث بهبود حجم و فشار خون در وریدها

جوراب واریس می تواند برای عملکرد بهتر عضلات ساق پا، بهبود برگشت خون و جذب مایع لنفاوی مفید واقع شوند.

درکل، جوراب واریس به انتقال خون بر خلاف نیروی جاذبه زمین به سمت قلب کمک می کند.. مانع از تجمع خون در وریدها، گشاد شدن وریدها و بروز یا گسترش رگهای وازیسی در پا می شود. اما باید دقت داشت محقق شدن تمام این فواید منوط به استفاده صحیح از جوراب و تجویز نوع مناسب آن است.

انواع جوراب واریس

 عوارض جوراب واریس

به طور معمول استفاده از جوراب واریس حس سبکی و راحتی را در پاها ایجاد می کند و برای استفاذه از آن عوارض جانبی خاصی گزارش نشده است ولی بعضی از افراد بایستی از استفاده از جوراب اجتناب کنند. در واقع استفاده از جوراب واریس می تواند مشکلات آنها را تشدید  و سلامتی آنها را تهدید کند.

 1. مبتلایان به نوروپاتی محیطی و یا هر شرایطی که حس پوست در آنها تقلیل یافته باشد. نمونه بارز این افراد بیماران  مبتلا به دیابت پیشرفته و مزمن است .
 2. مبتلایان به بیماریهای شریانهای محیطی و یا افراد با سابقه  جراحی  عروق پا  هم باید با احتیاط و مشورت پزشک اقدام به پوشیدن جوراب کنند .
 3. در صورت وجود هر گونه عفونت  و التهاب  پوستی، تورم  بسیار شدید در پاها سابقه  بیماری پیشرفته  قلبی و ریوی نیز بایستی  مشاوره پزشک قبل از پوشیدن جوراب واریس  بعمل آید .

در هر یک از این گروهها استفاده از جوراب ممکن است با خطراتی همراه باشد  به عنوان نمونه در افراد یکه  دچار  دیابت پیشرفته همراه درگیری  شریانهای محیطی هستند جوراب میتواند باعث اختلال  خونرسانی به  بافتها  شود . همینطور در افرادیکه دچار اختلال در حس  پاها هستند  ممکن است متوجه تنگ بودن جوراب واریس نشوند و این موضوع باعث بروز مشکلاتی شود.

به زبان کلی، هر بیماری زمینه ای خصوصا دیابت و بیماری قلبی  که دارید بایستی با پزشکتان در میان بگذارید تا در خصوص استفاده از جوراب به درستی راهنمایی شوید.

سایزبندی جوراب واریس و کاربرد جوراب واریس

 انواع جوراب واریس طبی برای واریس با کیفیت و قیمتهای متفاوت در بازار موجود است تا انتظارات برآورده شود. جورابهای  طبی بسته به میزان فشار وارده در قسمت مچ پا طبقه بندی می شوند. معمولا میزان فشار جوراب به صورت یک دامنه ذکر می شود برای مثال 25-35 میلی متر جیوه، این توصیف بیانگر فشار حداکثری 35 در ناحیه مچ و فشار حداقلی 25 در بالاترین ناحیه تحت پوشش جوراب است. استانداردهای مختلفی در سطح دنیا برای طبقه بندی جورابهای درمانی تعریف شده است. به صورت خلاصه می توان فشار جوراب ها و کاربرد آنها را به شکل ذیل خلاصه کرد.

انواع جوراب واریس

جوراب واریس طبی بسته به ناحیه تحت پوشش نیز طبقه بندی می شود . متداولترین انواع جوراب واریس جورابهای زیر زانو، جوراب نیمه ران هستند البته جوراب شلواری و انواع دیگر جوراب ها نیز در بازار موجود هستند.

پس از مشورت با پزشک در خصوص نوع و فشار جوراب، تعیین سایز دقیق برای بهره مندی از مزایای جوراب از اهمیت بسزایی برخورداراست.

در هنگام استفاده از جورابهای درمانی نباید احساس تنگی آزار دهنده داشته باشید. البته در زمان تطبیق با جوراب جدید این حس طبیعی است اما پس از چند روز از استفاده در صورت تداوم حس تنگی نیاز به تغییر فشار جوراب و کنترل مجدد اندازه گیری جهت دوری از هر گونه خطا در تجویز است. جوراب واریس باید اندازه پایتان باشد و مثل یک لایه محافظ روی سطح پاهایتان قرار گیرد.

حتما بخوانید

آیا با بهترین روش درمان واریس پا آشنا هستید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درمان قطعی واریس پا

در صورتیکه برای اولین بار می خواهید جوراب درمانی استفاده کنید و به استفاده از جوراب عادت ندارید، به شما توصیه می شود ابتدا از جورابهای پیشگیری با فشار کمتر استفاده کنید و پس از عادت کردن به آنها جورابها با فشار بیشتر را امتحان کنید.

جوراب طبی واریس

جوراب واریس طبی در چه مواردی تجویز می شود؟

جوراب فشاری در واقع نوعی درمان فشاری محسوب می شود. جوراب فشاری با نام های دیگر مانند جوراب واریس طبی یا جوراب واریس نیز شناخته می شود که به دلیل پذیرش بهتر و استفاده به نسبت راحتتر در مقایسه با بانداژ و سایر روشهای درمان  از مقبولیت بیشتری در میان بیماران برخوردار است. جورابهای درمانی در موارد ذیل تجویز می شوند:

✅برای کنترل انواع نارسایی عروق مانند زخم واریس و اگزمای وریدی

✅بیماران در مراحل حاد  لخته خون  در پا و عروق عمقی (DVT)

✅در نارسایی لنفاوی در پاها  ورم لنفاوی

✅ بیماران با لخته خون سطحی(ترومبو فلبیت)

✅در بیماران حالت استراحت مطلق بخاطر جراحی و …

✅در سندرم پس از لخته (شامل بر تورم و درد ساق پا)

آیا استفاده از جوراب واریس برای زنان باردار ممنوع است؟

به زنانی که قرص پیشگیری از بارداری مصرف می کنند و یا تحت هورمون درمانی قرار دارند، و نیز زنان باردار، افراد با سابقه خانوادگی DVT، و بسیاری از بیماریهای دیگر  توصیه میشود که از جوراب واریس استفاده کنند.
بهتر است از استفاده خودسرانه جوراب واریس طبی خودداری شود و پس از مشورت با پزشک نوع مناسب آن انتخاب و استفاده شود.

آیا واریس پا ممکن است با دارو درمان شود؟ آیا با پماد ، اسپری و کرم برای درمان واریس آشنایی دارید؟ برای اطلاعات بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید

داروی واریس پا

روش اندازه گیری و تعیین سایز جوراب فشاری

پروتکل اندازه گیری، جدول سایزبندی و تعیین سایز نهایی بسته به برندهای مختلف جوراب تا حدودی متفاوت است. دورمچ، دور عضله ساق پا از پهن ترین قسمت و دور ران در پهن ترین قسمت و ارتفاع از جمله اندازه های متداول در اندازه گیری و تعیین سایز هستند.  بهتر است صبحها اندازه گیری صورت بگیرد.

آموزش استفاده از جوراب واریس

یکی از موارد مهم در استفاده از جوراب اینست که عمر جوراب بر طبق استاندارد بریتانیا 3 ماه و استاندارد اروپا 6ماه است.

بهتر است پس از این بازه زمانی برای ارزیابی مجدد عروق پا و تعیین نوع جوراب جدید بر طبق صلاحدید پزشک معالجتان اقدام نمایید.

✅در استفاده از جوراب واریس مواظب باشید تا با اشیا تیز و برنده یا ناخن تماس پیدا نکند. بروز پارگی یا دررفتگی باعث از بین رفتن خواص درمانی جوراب می شود.

✅ اثرات مفید جوراب در صورت استفاده روزمره و مداوم نمود می یابد. در شروع استفاده از جوراب، به چند هفته زمان نیاز دارید تا کاملا به جوراب عادت کنید پس از عادت کردن وقتی اثرات خوب آن مانند رفع خستگی پاها، رفع ورم در پایان روز و احساس سبکی در پاها را تجربه نمودید دیگر حاضر نخواهید شد جورابتان را کنار بگذارید.

✅ جوراب را در تمام طول روز استفاده کنید و توصیه می شود قبل از شروع فعالیتهای روزانه ( صبح ها) جوراب را بپوشید.

✅استفاده از جوراب در زمان خواب (شبها) توصیه نمی شود. مگر اینکه پزشکتان به شما استفاده در شب هنگام را توصیه کرده باشد.

برای پوشیدن جوراب می توانید از اعضای خانواده کمک بخواهید، روشهای ساده ای برای پوشیدن جوراب واریس وجود دارد.

در فیلم روش پوشیدن جوراب نشان داده شده است.

روش شستشو و نگهداری جوراب واریس طبی

بدلیل حساسیت بافت والیاف  بکاررفته در جوراب واریس بایستی جوراب بدقت نگهداری شود تا دوام جوراب را به حداکثر  برسانیم.

✅جوراب واریس را با شوینده ملایم مثل شامپو بچه و آب سرد بشویید.

✅بهتر است جورابها در دست شسته شود و از شستشو در ماشین حتی المقدور اجتناب کنید.

✅برای کاهش آسیب وبالا بردن عمر جوراب، آنها را چنگ نزنید و بیش از حد نفشارید.

✅جورابها را در محلی دور از نور مستقیم آفتاب و منبع حرارتی مانند رادیاتور، بخاری خشک کنید.

✅برای خشک کردن جورابها از خشک کن استفاده نکنید.

✅جورابها را روی سطح صاف پهن کنید و اجازه دهید تا خشک شود.

 کلینیک فوق تخصصی  واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

0

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر دلارام جمعه ۵ مهر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ايا فردي كه به دليل عمل قلب باز وارفارين مصرف ميكند ميتواند جوراب واريس استفاده كند؟
  ايشان يكبار بالاي پاي راست در ميگيره و يكبار بالاي پاي چپ و مجبوره همش مشت بزنه بهش و راه ميره بهتر ميشه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۵ مهر ۹۸( 3 هفته پیش)

   مراجعه به پزشك داخلي و بررسي و انجام ازمايشاتي مانند vitamin d-ca-MG توصیه می شود 

   جوراب فشار يك واريس ميتواند بپوشد

   براي يك ماه روزانه يكعدد كپسول دافلون ٥٠٠ بعد از ناهار میل شود

 • تصویر کاربر فرشته یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر اقای دکتر. من حدود یک ماه اگر کمی روی پام بایستم پاهاو درد و سنگینی میکنه مخصوصا پشت زانوها و همون قسمت چند ساله رگ ها متورم شده کمی سونوگرافی داپلر انجام دادم خودتون زحمت کشدید از طریق تلگرام دیدید گفتید واریس طنابی ریشه ایی ندارم اما واسه ظاهرش نیاز به اسکلروتراپی هست ...
  میخواستم بدونم چه سطح و اندازه ایی از جوراب برای من لازمه که سنگینی پاهام کم بشه ؟ زیر زانو بهتره یا نیمه ران؟ اکثر وقتها پشت میز هستم اما پیاده روی هم همیشه میرم فقط الان زود درد میگیره
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   جوراب کلاس یک  زیر زانو مناسب است

 • تصویر کاربر فاطی شنبه ۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  من ۳۱سالمه و رگهای واریس پشت ساق پا بوجود اومده.به دکتر عروق مراجعه کردم گفتن جوراب بپوش و اگر که میخایین عمل یا تزریق بشین سونوگرافی داپلر رو انجام بدین و بیاین.سوال اینکه اگه من جراحی کنم و رگها رو بیرون بیارن ایا این خوب میشه؟و اطنکه پیشنهاد شما چیست
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده بفرستید عکس از زوایای مختلف پشت پاها- جلو – کنار پاها به نحوی که رگها مشخص باشند اگر نتوانستید در سامانه از دکتر بپرسید سایت عکسها را بارگزاری نمایید به شماره واتس اپ  یا تلگرام 09019746344 ارسال بفرمایید .

   طبق عکس در خصوص روش دران مناسبه به شما مشاوره داده خواهد شد

    

 • تصویر کاربر کریم پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بعداز عمل واریسRfچندروز جوراب واریس باید بپوشیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   بهتر است تا یکماه از جوراب واریس استفاده شود . سپس در صورتیکه شغل ایستادنی یا یکجا نشستنی بدون وقفه دارید خوب است از جوراب پیشگیری در ساعات کاری طولانی استفاده نمایید. 

 • تصویر کاربر z جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من به خاطر شغلم در طول روز حدود ۱۴ ساعت در حالت ایستاده و بدون حرکت هستم , متوجه برجستگی رگهای پشت زانوم شدم , جوراب واریس در چه حد میتونه مفید باشه با توجه به اینکه۳ سال مشغول به کار شدم و هنوز زمان زیادی تا بازنشستگی دارم , با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام برای ادامه کار این توصیه ها رو حتما رعایت کنید : وزن را در سطح متعادل حفظ کنید .

   1. در سر کار جوراب زیر زانو کلاس  یک ، جلوی درد و سنگینی پاها رو می گیرد.
   2. کفش راحت بپوشید
   3. در حالت یکجا ایستاده نرمشهای موجود در( لینک ) را انجام دهید کمک میکند که عضلات تقویت شوند .
   4. در زمان استراحت حتما راه بروید یا دراز بکشید و پایتان را به دیوار تکیه دهید و بالاتر از سطح بدن قرار دهید .
   5. پیاده روی روزانه داشته باشید
 • تصویر کاربر مهسا سه شنبه ۲۵ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خدا قوت
  آيا با جوراب واريس واريس سطح ١ درمان مي شود يا براي هميشه موي رگها اين طور مي مانند؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۲۵ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   جوراب واریس وسیله درمان نیست یعنی باعث رفع رگها نمی شود

   به سبکی پاها و جلوگیری از حس سنگینی پاها کمک می کند

 • تصویر کاربر Zahra شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب
  مادر من 58 سال سن دارند و حدودا ده ساله که واریس دارند که تا انتهای کشاله ی رانشون گسترش پیدا کرده چند سال پیش به پزشک مراجعه کردند و پزشک معالجشون فقط جوراب واریس رو پیشنهاد کردند، بعد از استفاده از جوراب های ایرانی و وخیم تر شدن شرایط پاشون از جوراب سیگواریس استفاده کردند که واریسشون رو کنترل کرده بود و دردشون هم کمتر شده بود ولی متاسفانه جوراب های سیگواریس در ایران ناموجود شد و الان مجددا شرایط پاشون وخیم شده و درد بسیار زیادی در ناحیه ساق پا و مچ پا و حتی کف پا علی الخصوص صبح ها دارند و حتی حمام رفتن هم باعث شدیدتر شدن دردشون می شه. لطفا راهنمایی بفرمایید که آیا اصلا جوراب واریس برای ایشون موثر هست؟ و اگر موثر هست چه برندی را به جای سیگواریس پیشنهاد می فرمایید؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   گمان نمی کنم این درد با این اوصاف مربوط به واریس باشد . به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید و از نظر آرتروز و پوکی استخوان بررسی شوند.

 • تصویر کاربر احسان جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،پدرم سکته مغزی کرده و هنوز هوشیاریش پایینه و نمیتونه فعالیت داشته باشه میخواستم بدونم پوشیدن جوراب واریس بهش کمک میکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   جوراب خوب است 

   سعی کنید مرتب تا حد امکان بجای راه رفتن اگر امکان ندارد پاهایشان  را تکان دهند 

 • تصویر کاربر مهدیه سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید،من ی قسمتهایی از رگ پشت زانوم و ساق پام ورم کرده،لطفا کمکم کنید چی کار کنم،آیا لازمه جوراب بپوشم اگه بله چ جورابی؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۴ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام . عکس از پاها قسمتی که رگ واضح دارد ارسال بفرمایید و راهنمایی شوید . عکس در حالت ایستاده باشد بهتر است . اگر اینجا نتوانستید عکس اپلود کند به واتس اپ 09019746344 ارسال نمایید 

  2. تصویر کاربر مهدیه شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام
   این عکس از کنار ساق پام هست که پشت زانو سمت راستم هم همینطوره
  3. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام / جوراب روی این رگ عملا اثری ندارد . شما می توانید برای رفع آن اقدام کنید با روش میکروفلبکتومی برای شما حذف می شود. لطفا از شماره 02122819276-7 وقت فلبکتومی بگیرید 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر بهار سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ،خسته نباشید.
  خانم 32ساله هستم ،مادرم واریس شدید دارند.ومن هم از سن نوجوانی از روی پا تا بالای ران مویرگ های ریز واریسی دارم که با افزایش سن زیاد میشوند.
  مدتی است دچار نرمی کشکک زانو شدم و با تجویز پزشک زانو بند کشکک باز استفاده کردم اما متاسفانه رگ های واریسی پایین پا شدیدا پیشرفت کردند.به پیشنهاد یک پرستار ،زانو بند را حذف کرده و جوراب واریس بلند ،ccl2 مارک سیگ واریس خریدم.به نظر شما برای زانو من ضرر دارد.؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش)

   جوراب بلند نیمه ران  براي زانو ضرري ندارد.

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر