آیا جوراب واریس مفید است؟

جوراب واریس طبی در پای طیف گسترده ای از افراد اعم از  کادر پرواز، پرسنل نظامی، معلمان،آرایشگران، رانندگان و کادر درمانی تا زنان باردار و بیماران در دوره نقاهت پس از عمل جراحی به چشم می خورد.

💥فواید استفاده از جوراب واریس طبی

در این مقاله می خواهیم به بررسی فواید استفاده از جوراب واریس طبی بپردازیم:

پیشگیری از بیماری واریس

گاهی بسته به شرایط بیمار نیاز به استفاده از تستهای خاص همچون ABPI برای تعیین فشار جوراب مناسب می باشد و قضاوت در خصوص شرایط وریدها و دیگر شرایط توام نیاز به تبحر و تجربه کافی دارد. علاوه بر بیماران، جوراب های فشاری به افراد با مشاغل ایستاده  جهت  تقلیل حس خستگی در پا ها و پیشگیری از بیماری واریس  کمک کند .

وارد کردن فشار تدریجی به پاها

به نحوی که جورابهای فشاری بیشترین میزان فشار را در قسمت مچ پا وارد می سازند که به سمت بالا میزان فشار کاهش می یابد. این الگوی فشار تدریجی خون را به سمت قلب  بر خلاف نیروی جاذبه زمین هدایت می کند.

کاهش قطر رگهای اصلی باعث بهبود حجم و فشار خون در وریدها

جوراب واریس می تواند برای عملکرد بهتر عضلات ساق پا، بهبود برگشت خون و جذب مایع لنفاوی مفید واقع شوند.

درکل، جوراب واریس به انتقال خون بر خلاف نیروی جاذبه زمین به سمت قلب کمک می کند.. مانع از تجمع خون در وریدها، گشاد شدن وریدها و بروز یا گسترش رگهای وازیسی در پا می شود. اما باید دقت داشت محقق شدن تمام این فواید منوط به استفاده صحیح از جوراب و تجویز نوع مناسب آن است.

انواع جوراب واریس

💥 عوارض جوراب واریس

به طور معمول استفاده از جوراب واریس حس سبکی و راحتی را در پاها ایجاد می کند و برای استفاذه از آن عوارض جانبی خاصی گزارش نشده است ولی بعضی از افراد بایستی از استفاده از جوراب اجتناب کنند. در واقع استفاده از جوراب واریس می تواند مشکلات آنها را تشدید  و سلامتی آنها را تهدید کند.

 1. مبتلایان به نوروپاتی محیطی و یا هر شرایطی که حس پوست در آنها تقلیل یافته باشد. نمونه بارز این افراد بیماران  مبتلا به دیابت پیشرفته و مزمن است .
 2. مبتلایان به بیماریهای شریانهای محیطی و یا افراد با سابقه  جراحی  عروق پا  هم باید با احتیاط و مشورت پزشک اقدام به پوشیدن جوراب کنند .
 3. در صورت وجود هر گونه عفونت  و التهاب  پوستی، تورم  بسیار شدید در پاها سابقه  بیماری پیشرفته  قلبی و ریوی نیز بایستی  مشاوره پزشک قبل از پوشیدن جوراب واریس  بعمل آید .

در هر یک از این گروهها استفاده از جوراب ممکن است با خطراتی همراه باشد  به عنوان نمونه در افراد یکه  دچار  دیابت پیشرفته همراه درگیری  شریانهای محیطی هستند جوراب میتواند باعث اختلال  خونرسانی به  بافتها  شود . همینطور در افرادیکه دچار اختلال در حس  پاها هستند  ممکن است متوجه تنگ بودن جوراب واریس نشوند و این موضوع باعث بروز مشکلاتی شود.

به زبان کلی، هر بیماری زمینه ای خصوصا دیابت و بیماری قلبی  که دارید بایستی با پزشکتان در میان بگذارید تا در خصوص استفاده از جوراب به درستی راهنمایی شوید.

💥انواع جوراب واریس طبی

 انواع جوراب واریس طبی برای واریس با کیفیت و قیمتهای متفاوت در بازار موجود است تا انتظارات برآورده شود. جورابهای  طبی بسته به میزان فشار وارده در قسمت مچ پا طبقه بندی می شوند. معمولا میزان فشار جوراب به صورت یک دامنه ذکر می شود برای مثال 25-35 میلی متر جیوه، این توصیف بیانگر فشار حداکثری 35 در ناحیه مچ و فشار حداقلی 25 در بالاترین ناحیه تحت پوشش جوراب است. استانداردهای مختلفی در سطح دنیا برای طبقه بندی جورابهای درمانی تعریف شده است. به صورت خلاصه می توان فشار جوراب ها و کاربرد آنها را به شکل ذیل خلاصه کرد.

انواع جوراب واریس

جوراب واریس طبی بسته به ناحیه تحت پوشش نیز طبقه بندی می شود . متداولترین انواع جوراب واریس جورابهای زیر زانو، جوراب نیمه ران هستند البته جوراب شلواری و انواع دیگر جوراب ها نیز در بازار موجود هستند.

پس از مشورت با پزشک در خصوص نوع و فشار جوراب، تعیین سایز دقیق برای بهره مندی از مزایای جوراب از اهمیت بسزایی برخورداراست.

در هنگام استفاده از جورابهای درمانی نباید احساس تنگی آزار دهنده داشته باشید. البته در زمان تطبیق با جوراب جدید این حس طبیعی است اما پس از چند روز از استفاده در صورت تداوم حس تنگی نیاز به تغییر فشار جوراب و کنترل مجدد اندازه گیری جهت دوری از هر گونه خطا در تجویز است. جوراب واریس باید اندازه پایتان باشد و مثل یک لایه محافظ روی سطح پاهایتان قرار گیرد.

حتما بخوانید

آیا با بهترین روش درمان واریس پا آشنا هستید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درمان قطعی واریس پا

در صورتیکه برای اولین بار می خواهید جوراب درمانی استفاده کنید و به استفاده از جوراب عادت ندارید، به شما توصیه می شود ابتدا از جورابهای پیشگیری با فشار کمتر استفاده کنید و پس از عادت کردن به آنها جورابها با فشار بیشتر را امتحان کنید.

جوراب طبی واریس

💥جوراب واریس طبی در چه مواردی تجویز می شود؟

جوراب فشاری در واقع نوعی درمان فشاری محسوب می شود. جوراب فشاری با نام های دیگر مانند جوراب واریس طبی یا جوراب واریس نیز شناخته می شود که به دلیل پذیرش بهتر و استفاده به نسبت راحتتر در مقایسه با بانداژ و سایر روشهای درمان  از مقبولیت بیشتری در میان بیماران برخوردار است. جورابهای درمانی در موارد ذیل تجویز می شوند:

✅برای کنترل انواع نارسایی عروق مانند واریس زخم و اگزمای وریدی

✅بیماران در مراحل حاد  لخته خون در عروق عمقی (DVT)

✅در نارسایی لنفاوی در پاها  ورم لنفاوی

✅ بیماران با لخته خون سطحی(ترومبو فلبیت)

✅در بیماران حالت استراحت مطلق بخاطر جراحی و …

✅در سندرم پس از لخته (شامل بر تورم و درد)

آیا استفاده از جوراب واریس برای زنان باردار ممنوع است؟

به زنانی که قرص پیشگیری از بارداری مصرف می کنند و یا تحت هورمون درمانی قرار دارند، و نیز زنان باردار، افراد با سابقه خانوادگی DVT، و بسیاری از بیماریهای دیگر  توصیه میشود که از جوراب واریس استفاده کنند.
بهتر است از استفاده خودسرانه جوراب واریس طبی خودداری شود و پس از مشورت با پزشک نوع مناسب آن انتخاب و استفاده شود.

آیا واریس پا ممکن است با دارو درمان شود؟ آیا با پماد ، اسپری و کرم برای درمان واریس آشنایی دارید؟ برای اطلاعات بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید

داروی واریس پا

💥روش اندازه گیری و تعیین سایز جوراب فشاری

پروتکل اندازه گیری، جدول سایزبندی و تعیین سایز نهایی بسته به برندهای مختلف جوراب تا حدودی متفاوت است. دورمچ، دور عضله ساق پا از پهن ترین قسمت و دور ران در پهن ترین قسمت و ارتفاع از جمله اندازه های متداول در اندازه گیری و تعیین سایز هستند.  بهتر است صبحها اندازه گیری صورت بگیرد.

💥آموزش استفاده از جوراب واریس

یکی از موارد مهم در استفاده از جوراب اینست که عمر جوراب بر طبق استاندارد بریتانیا 3 ماه و استاندارد اروپا 6ماه است.

بهتر است پس از این بازه زمانی برای ارزیابی مجدد عروق پا و تعیین نوع جوراب جدید بر طبق صلاحدید پزشک معالجتان اقدام نمایید.

✅در استفاده از جوراب واریس مواظب باشید تا با اشیا تیز و برنده یا ناخن تماس پیدا نکند. بروز پارگی یا دررفتگی باعث از بین رفتن خواص درمانی جوراب می شود.

✅ اثرات مفید جوراب در صورت استفاده روزمره و مداوم نمود می یابد. در شروع استفاده از جوراب، به چند هفته زمان نیاز دارید تا کاملا به جوراب عادت کنید پس از عادت کردن وقتی اثرات خوب آن مانند رفع خستگی پاها، رفع ورم در پایان روز و احساس سبکی در پاها را تجربه نمودید دیگر حاضر نخواهید شد جورابتان را کنار بگذارید.

✅ جوراب را در تمام طول روز استفاده کنید و توصیه می شود قبل از شروع فعالیتهای روزانه ( صبح ها) جوراب را بپوشید.

✅استفاده از جوراب در زمان خواب (شبها) توصیه نمی شود. مگر اینکه پزشکتان به شما استفاده در شب هنگام را توصیه کرده باشد.

برای پوشیدن جوراب می توانید از اعضای خانواده کمک بخواهید، روشهای ساده ای برای پوشیدن جوراب واریس وجود دارد.

در فیلم روش پوشیدن جوراب نشان داده شده است.

💥روش شستشو و نگهداری جوراب واریس طبی

بدلیل حساسیت بافت والیاف  بکاررفته در جوراب واریس بایستی جوراب بدقت نگهداری شود تا دوام جوراب را به حداکثر  برسانیم.

✅جوراب واریس را با شوینده ملایم مثل شامپو بچه و آب سرد بشویید.

✅بهتر است جورابها در دست شسته شود و از شستشو در ماشین حتی المقدور اجتناب کنید.

✅برای کاهش آسیب وبالا بردن عمر جوراب، آنها را چنگ نزنید و بیش از حد نفشارید.

✅جورابها را در محلی دور از نور مستقیم آفتاب و منبع حرارتی مانند رادیاتور، بخاری خشک کنید.

✅برای خشک کردن جورابها از خشک کن استفاده نکنید.

✅جورابها را روی سطح صاف پهن کنید و اجازه دهید تا خشک شود.

 کلینیک درمان واریس

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

0
همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهره جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با تشکر
  کشکک زانوم آسیب دیده و چند ساله زانو درد دارم
  میخواستم ببینم جوراب واریسم تا بالای زانو باشه ، ضرر داره برای زانوم ؟
  چون خودم حس میکنم اقلاً از سرما هم حفظ میکنه زانومو و خوبه
  نظرتون ؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 8 ماه پیش)

   جوراب واریس بلند مشکلی برای زانو ایجاد نمی کند. 

 • تصویر کاربر مهین دوشنبه ۹ مهر ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پاهای من تا نزدیک مچ دارد پاریس میشود و در عین حال آرتروز زانو هم دارم و زیر زانویم هم غده بیکر بزرگ است ،چه نوع جورایی انتخاب کنم ،زیر زانو ،بالای زانو؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۹ مهر ۹۷( 8 ماه پیش)
 • تصویر کاربر hazre دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقاي دكتر اقدسي سلام و خسته نباشيد م١٨سال سن دارم و ١١٨كيلو وزن داشتن و وزنمو كم كردم به ٨٦ كيلو رسوندم و پاي راستم دچار رگهاي واريس شده خواستم ازتون مشاوره بگيرم كه بايد چه كار كنم آيا با ليزر يا تزريق ژل درمان ميشه يا بايد جراحي بشه ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 11 ماه پیش)
   وقتی تصمیم به كاهش وزن گرفته ميشود بايد با رعايت اصول و تحت نظر متخصص تغذيه انجام شود.

   اگر كاهش وزن سريعتر از حد نرمال سني جنسي و وزني باشد عوارض زياد رواني و جسمي بدنبال خواهد داشت
   يكي از اين عوارض ايجاد واريس است كه حتي در سن ١٨ سالگي هم بروز خواهد كرد و البته به روش تلفيقي از راديوفركوونسي و فلبكتومي درمان خواهد شد.
   http://www.iranvein.com/2873
   http://www.iranvein.com/2508
   این دو روش درمانی تحت پوشش بیمه هستند و البته بدون درد و بدون نیاز به استراحت در کلینیک انجام می شوند.
 • تصویر کاربر ارش جمعه ۸ تیر ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من واریس دارم مچ پام زخم شده باید حتما جراحی شه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۸ تیر ۹۷( 11 ماه پیش)
   سلام لطفا حضوری مراجعه کنید راههای دیگری غیر از جراحی هم هست و یا اینجا عکس از پا با موبایل بگیرید و ارسال کنید و اگر سونوگرافی انجام داده اید گزارش سونو را هم بفرستید می توانید به واتزآپ یا تلگرام 09019746344 ارسال کنید
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۶ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده از شما دو تا سوال داشتم.اول اینکه اگر جوراب واریس را به دلیل بلند بودنش کمی به حالت جمع شده در طول پا درآورده و بپوشیم ایراد دارد یا خیر؟ و سوال دومم این که من به خاطر شرایط کاریم مجبورم حدودا ۶ الی ۷ ساعت در روز ایستاده باشم و آیا میتوانم با این شرایط جوراب واریس کلاس ۲ را بپوشم و برایم مشکلی ایجاد نمیکند؟
  با تشکر از زحمات شما ...
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۶ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   جوراب زیر زانو کلاس یک و برند معتبر خارجی از داروخانه ها تهیه کنید.
 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با وجود جوراب واریس باز هم رگهای واریسی عمقی و سطحی وجود دارد ایا درمان داروویی خاصی عیر از جوراب وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   درمان واریس با لیزر و رادیوفرکانسی یا روش های دیگر مثل فلبکتومی و اسکلروتراپی بسته به نوع رگ و سطحی یا ریشه دار بودن واریس انجام می شود جهت اطلاع پیشنهاد می کنیم مقالات ذیل را مطالعه بفرمایید.
   http://www.iranvein.com/2873 درمان واریس با روش رادیوفرکانسی
   و البته اگر نمی دانید برای شما ضروری است اقدام به درمان کنید یا خیر لطفا مقاله ذیل را مطالعه کنیدhttp://www.iranvein.com/3293
   در هر حال هنوز روش درمان دارویی با کرم و قرص وجود ندارد.
  2. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   درمان واریس با لیزر و رادیوفرکانسی یا روش های دیگر مثل فلبکتومی و اسکلروتراپی بسته به نوع رگ و سطحی یا ریشه دار بودن واریس انجام می شود جهت اطلاع پیشنهاد می کنیم مقالات ذیل را مطالعه بفرمایید.
   http://www.iranvein.com/2873 درمان واریس با روش رادیوفرکانسی
   و البته اگر نمی دانید برای شما ضروری است اقدام به درمان کنید یا خیر لطفا مقاله ذیل را مطالعه کنیدhttp://www.iranvein.com/3293
   در هر حال هنوز روش درمان دارویی با کرم و قرص وجود ندارد.
  3. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   درمان واریس با لیزر و رادیوفرکانسی یا روش های دیگر مثل فلبکتومی و اسکلروتراپی بسته به نوع رگ و سطحی یا ریشه دار بودن واریس انجام می شود جهت اطلاع پیشنهاد می کنیم مقالات ذیل را مطالعه بفرمایید.
   http://www.iranvein.com/2873 درمان واریس با روش رادیوفرکانسی
   و البته اگر نمی دانید برای شما ضروری است اقدام به درمان کنید یا خیر لطفا مقاله ذیل را مطالعه کنیدhttp://www.iranvein.com/3293
   در هر حال هنوز روش درمان دارویی با کرم و قرص وجود ندارد.
  4. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   درمان واریس با لیزر و رادیوفرکانسی یا روش های دیگر مثل فلبکتومی و اسکلروتراپی بسته به نوع رگ و سطحی یا ریشه دار بودن واریس انجام می شود جهت اطلاع پیشنهاد می کنیم مقالات ذیل را مطالعه بفرمایید.
   http://www.iranvein.com/2873 درمان واریس با روش رادیوفرکانسی
   و البته اگر نمی دانید برای شما ضروری است اقدام به درمان کنید یا خیر لطفا مقاله ذیل را مطالعه کنیدhttp://www.iranvein.com/3293
   در هر حال هنوز روش درمان دارویی با کرم و قرص وجود ندارد.
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۲۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  واریس پا لانه کبوتری
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۲۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   من دقیقا متوجه منظور شما نشدم / آیا می خواهید درمان بشوید؟ برای درمان نیاز است ابتدا پای شما بررسی شود - حضورا لطف کنید تشریف بیاورید/ بیمارستان مدائن روزهای یکشنبه بعداز ظهر می توانید بیایید و طبق تشخیص روش درمان مشخص می شود/ کلینیک ما با بیمه های تکمیلی قرارداد دارد و می توانید برای هزینه درمان با بیمه اقدام کنید. اگر سوالی دارید هم بفرمایید
 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۲۹ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا درمان قطعی وجود دارد؟شما با تامین اجتماعی قرارداد دارید?
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۹ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام بله درمان قطعی و بدون برگشت وجود دارد . بیمه تامین اجتماعی هم قرار داد داریم. عکس از پایتان برای ما بفرستید. در مورد هزینه درمان و کلا روش درمان و بقیه سوالات احتمالیتان راهنمایی شوید.
  2. تصویر کاربر سعید یکشنبه ۲۹ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   لیزر شامل بیمه هست؟
  3. تصویر کاربر سعید یکشنبه ۲۹ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   لیزر شامل بیمه هست؟
  4. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۹ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   بله بیمه هست. طرف قرارداد با اغلب بیمه ها هستیم. می توانید لیست بیمه ها را در قسمت کلینیک واریس ..... بیمه های طرف قرارداد ملاحظه بفرمایید یا اگر سوالی در خصوص بیمه دارید با مسوول بیمه کلینیک به شماره تماس 09101039073 تماس بگیرید.
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر Farzaneh شنبه ۲۸ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام، در مورد عمل آر اِف براى واريس پا، چه مدت بعد از عمل طول ميكشه كه مشخص بشه عمل موفق آميز بوده و اثر كرده براى بستن رَگ ها؟ اگر بعد از عما يه رَگ هنوز شكل واريس باشه آيا اُميد هست كه به مرور زمان بهبود پيداكنه يا بايد عمل مجدد انجام بشه؟ ممنونم از وقتتون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۸ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام معمولا یک ماه پس از درمان پای مورد عمل آر اف چک می شود و هر چه باقی مانده باشد در تکمیل درمان قبلی برداشته می شود.
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر