پماد واریس چیست و چه کاربردی دارد؟

در این مطلب به بررسی پماد واریس پرداخته ایم؛ با ما همراه باشید. رگ‌های واریسی عموماً رگ‌هایی در پا هستند که به علت آسیب دیدن یا ضعیف شدن، نمی‌توانند وظیفه‌ی خود را به درستی انجام دهند. از آنجا که هنگام نشستن یا ایستادن، جاذبه نمی‌تواند نقشی در برگرداندن خون از پاها به قلب داشته باشد، رگ‌ها وظیفه‌ی بیشتری بر عهده دارند تا بتوانند جریان خون را در مسیر صحیح قرار دهند. در نتیجه‌ی این افزایش فشار، دریچه‌های موجود در رگ‌ها که به طور معمول برای ممانعت از بازگشت جریان خون بسته می‌شوند، ممکن است ضعیف شده و نتوانند عملکرد خود را در نگهداشتن خون به درستی انجام دهند و این مسئله به ایجاد واریس می‌انجامد.

در جوامع امروزی به دلیل سبک زندگی، واریس شیوع زیادی یافته است و بسیاری از افراد در پی درمان آن هستند. درمان‌های بسیار زیادی برای درمان رگ‌های واریسی وجود دارد و از میان آنها پماد واریس به دلیل هزینه‌ی پایین‌تر و عوارض جانبی کمتر، مورد استقبال بیشتری قرار گرفته است. در ادامه به اثربخشی پمادها و کرم‌های واریس و انواع آنها خواهیم پرداخت.

پماد واریس چیست؟

کرم‌ها و پمادهای مخصوص برای درمان واریس را باید به طور مستقیم بر روی مناطق آسیب دیده به طور مرتب ماساژ داد. از آنجا که رگ‌های واریسی در نزدیکی پوست قرار دارند، استعمال این پمادها می‌توانند بر روی آنها اثر بگذارد و عمدتاً سبب کاهش تورم رگ‌ها و کبودی پوست و تسکین درد می‌شود. برخی از پمادها حاوی ترکیباتی چون ویتامین k و شاه‌بلوط هستند.

بر اساس تحقیقات انجام شده، شاه‌بلوط و برخی دیگر از گیاهان دارای خواص ضدالتهابی هستند که تورم مربوط به رگ‌های واریسی را کاهش می‌دهند. همچنین برخی ترکیبات به کار رفته در این نوع پمادها خاصیت ضد درد دارند که سبب تسکین دردهای ناشی از واریس خواهند شد.

مهم‌ترین ویژگی قابل توجه در این پمادها، بهبود بافت‌های پوست و ترمیم آسیب‌های وارده به آنها است تا وضعیت ناخوشایندی را که به دلیل رگ‌های واریسی بر روی پوست ایجاد شده، بهبود بخشند.

علائم مربوط به دچار واریس

تفاوت پماد و کرم

از آنجا که محصولات درمانی در شکل‌های مختلفی چون پماد و کرم عرضه می‌شوند، در اینجا به برخی از تفاوت‌های میان این دو اشاره می‌کنیم. پمادها دارای میزان روغن بالاتر نسبت به آب و غلظت بالاتر داروی فعال هستند و نسبت به کرم‌ها مدت زمان بیشتری بر روی پوست می‌مانند. اما کرم‌ها نسبت به پماد روغن پایین‌تری دارند و راحت‌تر به درون پوست جذب می‌شوند، در نتیجه مدت زمان زیادی روی پوست باقی نمی‌مانند.

با توجه به ویژگی‌هایی که این دو دارند لازم است در هر زمان بر اساس نیاز از محصول مناسب استفاده کرد. به عنوان مثال اگر لازم است داروی بیشتری مورد استفاده قرار گیرد بهتر است از پماد استفاده کرد. اما زمانی که لازم است که محدوده‌ی بیشتری را آغشته کرد و نیز مهم است که سریع‌تر جذب شود، استفاده از کرم‌ها مورد کاملاً مناسبی است.

انواع پماد واریس موجود در ایران و خصوصیات آنها

در این قسمت به برخی از کرم‌ها و پماد واریس موجود در ایران و خواص آنها اشاره می‌کنیم. لازم به ذکر است که این پمادها به طور معمول بر علائم موجود در رگ‌های واریسی تمرکز دارند. از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که می‌توان به طور معمول در پماد واریس یافت، خواص ضد التهابی، خواص تسکین‌دهنده‌ی درد و نیز بهبود بافت‌های کبود و آسیب‌دیده‌ی پوست است. همچنین با توجه به ایجاد احساس سنگینی و بی‌قراری در رگ‌های واریسی در پاها، این پمادها در کاهش این علائم نیز نقش چشمگیری دارند. برای تهیه‌ی این محصولات شرکت‌های مختلفی وجود دارند که با توجه به سفارش مشتریان، اقدام به تأمین محصولات مورد نظر می‌کنند.

کرم ونووین (Venovine Cream): این کرم در درمان علائم واریس در پا و نیز درمان علائمی چون درد، تورم و سنگینی ناشی از نارسایی‌های طولانی‌مدت وریدی نقش بسیار چشمگیری خواهد داشت.

کرم کاورمارک (Covermark Cream): این کرم شامل ترکیباتی چون اسین و عصاره‌ی شاه‌بلوط هندی است که در افزایش جریان خون در مویرگ‌ها و بهبود آن و رفع التهابات ناشی از رگ‌های واریسی اثر دارند.

وینوویتال (Veinovital): این کرم کاملاً گیاهی بوده و می‌تواند درد و تورم ناشی از واریس را از بین ببرد. همچنین این محصول برای رفع کبودی‌های دردناک نیز مفید است.

کرم ضد واریس ونوپلنت (Venoplant): این کرم دارای مواد موثری است که در محافظت از عروق خونی نقش دارند. در مواردی چون احساس سنگینی در پاها، ورم در پاها و بی‌قراری شبانه در پا، جریان خون را در پاها بهبود بخشیده و از قدرت کششی آنها محافظت می‌کند.

آیا تا به حال متوجه حس سنگینی پا شده‌اید؟ شما تنها کسی نیستید که احساس سنگینی در پاها را تجربه کرده است. این حس ناخوشایند برای تعداد زیادی از مردم پیش می‌آید.

علت سنگینی پاها

کرم ونوگل (Venogl): این کرم با عصاره‌های گیاهی، در تقویت دیواره‌ی سیاهرگ‌ها نقش زیادی داشته و برای پیشگیری در ابتلا به واریس نیز مفید است.

کرم واریکاست (Varikosette): ترکیبات موجود در این کرم در درمان رگ‌های واریس سطحی اثر زیادی دارند.

کرم واریس واری استاپ (Varistop): ترکیبات موجود در این کرم خاصیت ضد التهابی و تسکین‌هنده‌ی درد دارند.

کرم واریکوس (Varicos): از ویژگی‌های این کرم از بین بردن لخته‌های خون است و باعث بهبود گردش خون در رگ‌ها می‌شود.

لخته خون در پا به دلیل انباشته شدن و تشکیل توده ای از خون در وریدهایی ایجاد می شود که در حالت عادی مسیر برگشت خون به سمت قلب هستند.

علائم لخته خون در پا

نحوه‌ی مصرف پماد

برای استفاده از پماد باید مواردی را رعایت کرد. از جمله اینکه باید موضع مورد نظر را به خوبی شست و تمیز کرد تا به طور کامل بتواند جذب شود. باید توجه شود که در صورت استفاده از دو نوع پماد باید بین آنها نیم ساعت فاصله گذاشت تا با هم مخلوط نشوند. نکته‌ی بسیار مهم دیگر ماساژ ملایم بر روی رگ‌ها است زیرا فشار زیاد باعث ایجاد صدمه‌های بیشتر در رگ‌های آسیب دیده خواهد شد.

پمادها و کرم‌ها را نباید بر روی زخم‌های باز مالید چون این کار سبب بروز عفونت خواهد شد. نکته‌ی بسیار مهم دیگر شستن دست‌ها پس از استفاده است زیرا این احتمال وجود دارد که دستان آغشته به پماد به چشم‌ها مالیده شوند که بسیار خطرناک است. باید به این نکته کاملاً توجه داشت که ترکیبات به کار رفته در پمادها کاملاً سمی هستند و این محصولات تنها برای استعمال خارجی در نظر گرفته شده‌اند.

عوارض استفاده از پمادها

با توجه به ترکیبات به کار رفته در پماد واریس به طور معمول، استفاده از این پمادها عوارض خاصی را به همراه ندارد. تنها ممکن است در برخی افراد که حساسیت‌هایی به این ترکیبات دارند باعث اندکی قرمزی و خارش پوست شود، هرچند این موارد بسیار نادر است. نکته‌ی بسیار مهم هنگام ماساژ، وارد نیاوردن فشار زیاد بر روی رگ‌های واریسی است چون این عمل باعث وارد آمدن آسیب بیشتر به رگ‌ها خواهد شد.

پماد گیاهی واریس

در بیماری واریس به علت مشکلاتی که در رگ‌ها ایجاد می‌شود باعث ایجاد احساس سنگینی در پاها، احساس درد، تورم و التهاب و گرفتگی عضلات خواهد شد. از سوی دیگر گیاهان فراوانی چون شاه‌بلوط هندی یا برگ انگور یا گیاهانی دیگر وجود دارد که در رفع علائم این بیماری کاملاً مفید عمل می‌کنند. شرکت‌های مختلف دارویی با ترکیبات مختلفی از گیاهان مختلف و مفید در کاهش علائم واریس، محصولات فراوانی را به بازار عرضه می‌کنند. با توجه به پایه‌ی کاملاً گیاهی پماد گیاهی واریس، به طور معمول هیچ خطر یا عوارضی به همراه ندارند و می‌توان به راحتی در کاهش علائم و مشکلات ناشی از واریس از آن استفاده کرد.

موارد مصرف پماد واریس

کرم‌ و پماد واریس می‌تواند باعث تسکین دردهای ناشی از واریس شود و علائم آن را پنهان کند، اما این محصولات نمی‌توانند درمانی برای رگ‌های واریسی باشند. دلیل این امر آن است که این کرم‌ها و پمادها نمی‌توانند به دریچه‌هایی که در رگ‌ها دچار مشکل شده‌اند نفوذ کنند.

کرم و پماد واریس

مهم‌ترین مورد استفاده از کرم‌ها و پمادها هنگام درمان رگ‌های آسیب دیده است. در چنین مواقعی این محصولات می‌توانند در روند بهبودی نقش داشته باشند. اما همانطور که گفته شد این پمادها درمان اصلی برای واریس نیستند بلکه تنها می‌توانند التهابات را کاهش داده و به بهبود بافت پوستی کمک کنند.

جمع‌بندی

در این مطلب به بررسی پماد واریس پرداختیم. درحال حاضر بیماری واریس افراد زیادی را به خود درگیر کرده است و یافتن راه‌های مناسب درمانی اهمیت زیادی برای آنها دارد. در درمان واریس روش‌های زیادی وجود دارد که افراد با توجه به هزینه‌ها، اثربخشی و اثرات جانبی که هریک از این روش‌ها در پی دارند، به سراغ آنها می‌روند. بسیاری از افراد درمان‌های خانگی را برای درمان واریس انتخاب می‌کنند.

استفاده از پمادها و کرم‌ها به دلیل عوارض جانبی کمتر و نیز هزینه‌ی کمتر، بیشتر مورد استقبال افراد قرار می‌گیرند. در این مطلب همچنین چندین پماد واریس موجود در ایران به همراه ویژگی‌های هر کدام مورد بررسی قرار گرفتند. ذکر این نکته حائز اهمیت است که رگ‌های واریسی گاه در بلندمدت می‌توانند باعث ایجاد لخته در خون شده و حرکت لخته‌ها به سمت قلب خطراتی چون سکته‌های قلبی را به همراه خواهد داشت. بنابراین باید به درمان این رگ‌های واریسی توجه کافی داشت. مورد بسیار مهم دیگر مشورت با پزشکان متخصص در این امر است تا بتوانند با راهکارهایی که ارائه می‌دهند، اقدام به رفع این بیماری کنند. شما می‌توانید به ارائه‌ی نظرات خود ما را در بهبود کیفیت مطالب یاری کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.