👁 اسکلروتراپی | درمانی برای رگهای عنکبوتی

رگهای عنکبوتی به شکل خطوط قرمز، بنفش روی سطح پوست ایجاد می شود. اسکلروتراپی یکی از روش های درمان رگ های عنکبوتی است که مورد استقبال قرار گرفته است.

زیبایی  پوست مورد توجه بسیاری از مردم بخصوص جوانان است. رگهای عنکبوتی یا همان  مویرگهای نازک به رنگ قرمز ، آبی و بنفش زیر سطح پوست از مواردی است که زیبایی پوست پاها در خانمها را متاثر می کند. رگهای عنکبوتی، اغلب برآمده نیستند و به صورت مسطح مثل ریشه های نازک یا  به فرم شبکه تارعنکبوت نزدیک به سطح پوست دیده می شوند.از نظر پزشکی وجود این رگها روی سطح پوست اغلب مشکلی ایجاد نمی کند .ولی از نظر زیبایی برای بسیاری از خانمها این  مسئله معضلی جدی است و خواهان ازبین رفتن و نبود این رگها روی پاهایشان هستند. اگر رگهای عنکبوتی با درد، مورمور شدن یا گز گز شدن در پاها همراه شود  نیاز به بررسی عروق عمقی در پاها توسط متخصص وجود دارد.

💥 اسکلروتراپی چیست؟

اسکلروتراپی یا تزریق  برای حذف رگهای عنکبوتی روی سطح پوست و رگهای واریسی ریز در پاها استفاده می شود. در این روش پزشک، ماده اسکلروزان را به درون رگهای عنکبوتی تزریق می کند، پرشدن رگهای تارعنکبوتی از ماده اسکلروزان در زمان انجام تزریق به خوبی مشهود است. این ماده پس از تزریق با دیواره رگهای تارعنکبوتی وارد برهمکنش می شود. نتیجه این فعل وانفعالات روی هم خوابیدن رگها و مسدود شدن آنهاست. سپس این رگها توسط بدن جذب و ازبین میروند.

💥 درمان رگهای عنکبوتی با چه روشی صورت می گیرد؟

در حال حاضر برای درمان رگهای عنکبوتی دو روش وجود دارد.

✅ درمان رگ های عنکبوتی با اسکلروتراپی

روش اسکلروتراپی به عنوان روش اصلی (درمان انتخابی)  در رفع رگهای عنکبوتی مرسوم است و بیماران از نتایج آن رضایت دارند.

 

 

✅ درمان رگ های عنکبوتی با لیزر

روش لیزر سطحی که با وجود پیشرفت های این زمینه هنوز نتایج آن رضایت کامل را بدنبال نداشته است و تنها می توان لیزر را  به صورت روشی مکمل در کنار درمان اصلی معرفی کرد  ودر خصوص افرادی که امکان انجام اسکلروتراپی نیست از لیزر سطحی استفاده کرد.

ماده اسکلروزان را می توان به شکل مایع یا مخلوط با گاز و به شکل فوم (کف) در رگها تزریق کرد.

در کلینیک واریس دکتر اقدسی از روش فوم اسکلروتراپی برای رفع رگهای عنکبوتی استفاده می شود. برای تهیه فوم ماده اسکلروزان با CO₂    استریل مخلوط وبه شکل فوم در می آید این فوم با بکار گیری سر سوزنهای بسیار نازک به داخل رگ عنکبوتی تزریق می شود.

فوم اسکلروتراپی

💥مراحل انجام اسکلرو تراپی در کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

 

مراحل درمان

 

***تکرار مراحل 2 تا 5 در خصوص جلسات بعد صورت می گیرد

آیا به غیر از اسکلروتراپی درمان دیگری برای واریس پا وجود دارد؟ برای آشنایی با دیگر روش های درمان واریس پا بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درمان واریس پا

💥مزایای روش فوم اسکلروتراپی در مقایسه با اسکلروتراپی

 •  بالارفتن ضریب موفقیت و جواب دهی با تعداد جلسات کمتر به خاطر افزایش احتمال اثر روی دیواره رگها
 • اثربهتر روی رگهای به نسبت قطورتر و بزرگتر
 • اثر بخشی 3 برابری در فوم اسکلروتراپی: برخلاف اسکلروزان مایع، فوم  درست شده در رگهای مورد درمان با خون مخلوط و رقیق نمی شود . در نتیجه با مقدار کمتر بیشترین کارایی را نشان داده و سریعتر باعث خشک شدن رگ می شود.

💥 آیا حذف رگهای عنکبوتی مشکلی برای خونرسانی ایجاد نمی کند؟

رگهای عنکبوتی، قسمت انتهایی مویرگها هستند که به مرور عملکردشان را ازدست داده و به فرم تارعنکبوتی در آمده اند و در واقع حذف ظاهری آنها هیچ گونه تاثیری روی عملکرد و کارآیی سیستم گردش خون نخواهد داشت.

💥آیا اسکلروتراپی خطر یا عارضه جانبی دارد؟

برای اسکلروتراپی خطرات یا عوارض جدی گزارش نشده است. اما با این وجود مواردی که در بروشور دارو پولیدوکانول اشاره شده اند به صورت کامل در مقاله مربوطه اطلاع رسانی می شوند.

حتما بخوانید

آیا اسکلروتراپی عوارض دارد؟ برای آشنایی با عوارض جانبی اسکلروتراپی بر روی دکمه زیر کلیک کنید

عوارض اسکلروتراپی

پس از انجام اسکلروتراپی دربرخی افراد ممکن است هاله ای قهوه ای رنگ در محل تزریق بوجود آید که در واقع نوعی واکنش بدن به ماده تزریقی است که ظرف مدت چندماه پس از تزریق به تدریج محو می شود.

بروز کبودی و تورم در محل تزریق طبیعی بوده و در طی یک تاچند هفته پس از تزریق ازبین می رود. معمولا نتایج هر جلسه تزریق بعد از 3 هفته قابل ارزیابی است و اثر ماده اسکلروزان به صورت تدریجی و در طی چند هفته کاملا نمودار می شود. بروز خارش و سوزش در محل تزریق از جمله عوارضی است که در روزهای اول پس از تزریق ممکن است بروز کند. در کل این روش جز روشهای بی خطر و بدون عارضه در درمان رگهای عنکبوتی است.

💥هزینه اسکلرو تراپی چقدر است؟

اسکلروتراپی یک روش درمانی موفق در محو کردن و حذف رگهای عنکبوتی روی سطح پوست و رگهای واریسی است. این روش در واقع نوعی عمل زیبایی به حساب می آید و به همین دلیل، بیمه ها هزینه آن را تقبل نمی کنند.

هزینه اسکلرو تراپی به نوع و غلظت محلول تزریقی مورد استفاده و تعداد جلسات مورد نیاز طبق نظر پزشک معالج بستگی دارد. تعداد جلسات اسکلروتراپی پس از انجام مشاوره معلوم می شود و برای همه یکسان نخواهد بود. همانطور که در قبل اشاره شد اینکه هر فرد به چند جلسه درمانی برای پاک شدن و ناپدید شدن رگهای عنکبوتی نیاز دارد، در زمان مشاوره با در نظر گرفتن شرایط فرد، قطر رگها و پراکندگی رگهای عنکبوتی در نقاط مختلف پا مشخص می شود.

حداقل2 تا4 جلسه اسکلروتراپی برای از بین رفتن ظاهر رگهای عنکبوتی لازم است. بین جلسات اسکلروتراپی 4 تا 6 هفته فاصله خواهد بود. با تمام این تفاسیر نمی توان هزینه اسکلروتراپی را بدون مشاوره مشخص ساخت.

قبل و بعد از اسکلروتراپی

💥اسکلروترپی در چه مواردی نباید انجام شود؟

با وجود بی خطر بودن اسکلروتراپی ، بایستی در برخی موارد جانب احتیاط رعایت شود و صورت نگیرد:

 1. درخانمهای باردار و در دوران شیردهی نباید اسکلروتراپی انجام شود. بسیاری از رگهای عنکبوتی و واریسی ایجاد شده در دوران بارداری به مرور ظرف 3 ماه پس از بارداری از بین می روند و به حالت طبیعی خود در می آیند.
 2. در افرادی که  سابقه لخته شدن خون را داشته اند بایستی این موارد را با پزشک خود در میان بگذارند. در صورتی که در حال حاضر قرص های رقیق کننده خون میل می کنید بایستی این مورد را هم به اطلاع پزشک معالجتان برسانید.

💥چه مدت زمان لازم است تا اسکلروتراپی اثر کند؟

یکی از مسائلی که در مشاوره ها در کلینیک مطرح می شود اینست که بسیاری از بانوان داوطلب انجام اسکلروتراپی نوعروسان هستند یا برای مثال افرادی که یک روز می خواهند در مراسمی خاص شرکت کنند و متوجه می شوند زیبایی پاهای آنها به خاطر رگهای مشخص و شبکه ای روی پاها از دست رفته است و نمی تواند لباس مد نظرشان را بپوشند یا دوست ندارند به سوال اطرافیان در مورد اینکه پاهایت چه شده ؟ پاسخ دهند.

پس در مراجعه اولین سوالی که می پرسند اینست که چقدر طول می کشد تا پاهایم درست شود؟ برای اسکلروتراپی موفق نیاز به وقت و حوصله هست و در واقع برای هر شخص بسته به وسعت نواحی درگیر در پاها ،قطر رگها و نیز پراکندگی آنها تعداد جلسات مشخص می شود معمولا تعداد جلسات بین 2 تا 4 جلسه برای رسیدن به حد مطلوب و قابل قبول مورد نیاز است از طرفی بین جلسات با توجه به روند پاسخدهی به درمان که درطی چند هفته مشخص می شود معمولا فاصله 4 تا 6 هفته ای در نظر گرفته می شود پس به شما توصیه میکنیم اگر مراسمی در پیش دارید یا برای سفری در تابستان برنامه ریزی می کنید از حدود 4  ماه قبل به پزشک مراجعه کنید.

💥چگونه درد زمان اسکلروتراپی را کم کنیم؟

شدت درد در افراد مختلف متفاوت است و به آستانه تحمل و میزان رگها بستگی دارد . استفاده از مسکن و پماد زایلو پی برای کم کردن درد می تواند خوب باشد.

 

 

پس از اینکه پماد ضد درد زایلو پی به پاها زدید روی پاها را با سلفون می پوشانید.

 

در صورتیکه مایلید تا بدانید به چند جلسه اسکلروتراپی نیاز دارید می توانید عکس از پا و مشخصات فردی خودتان (سن، جنس،وزن، سابقه آسم و آلرژی، دارویی که مصرف میکنید سابقه بیماری قلبی و ریوی و سابقه بارداری در خانمها) را به  تلگرام کلینیک درمان واریس یا واتس اپ کلینیک ارسال نمایید و به صورت آنلاین از خدمات ویزیت آنلاین کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی استفاده کنید

کلینیک درمان واریس پا

1+
همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲ تیر ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر اقدسی میخواستم بدونم دراستان خراسان رضوی هم تشریف میارین یا اینکه فقط در تهران پذیرش دارید من واریس طنابی عمقی دارم لازمه عمل کنم ولی ظاهرا در مشهد درمان با لیزر نیست ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲ تیر ۹۸( 2 روز پیش)

   درمان پای شما ظرف یک  روز در تهران  با لیزر میسر است . لیزر نیاز به بستری ندارد وشما می توانید صبح تهران باشید و شب برگردید .

 • تصویر کاربر حمید جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام کلینیک شما کرج هست؟ایا تزریق و لیزر انجام میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام کلینیک دکتر میترا اقدسی کرج هست که  کلینیک همکار با کلینیک تهران دکتر مهرداد اقدسی است . کلینیک دکتر مهرداد اقدسی تهران است . لیزر در تهران انجام مشود . اسکلروتراپی در هر دو کلینیک انجام میشود

 • تصویر کاربر شیوا جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  مویرگ های واریس در ران پام پاره شده خونریزی میکنه خیلی درد میکنه چیکار کنم ؟
  1. تصویر کاربر شیوا دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
   مویرگ های واریس در ران پام پاره شده خونریزی میکنه خیلی درد میکنه چیکار کنم ؟ کم شه دردم
  2. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 5 روز پیش)

   اگر درد مربوط به اين رگها باشد
   با ليزر يا تزريق تا حد زيادي برطرف ميشود.

    

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهرناز یکشنبه ۲ تیر ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  ببخشید من زیاد راه میرم و پاهامم چاقه روی رانم رگام داره سطحی میشه
  این ک پاهام لاغر شه امکان خوب شدن هست ؟چکاری انجام بدم ک بهتر بشن چون حس میکنم داره روز ب روز بیش تر میشه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   این رگها قابل برطرف شدن هستند. روش درمان رگهای عنکبوتی اسکلروتراپی یا لیزر سطحی است . لاغر شدن نمی تواند آنها را درمان کند 

  2. تصویر کاربر مهرناز سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
   جوراب واریس کمک کنندس ؟
  3. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 5 روز پیش)

   خیر جوراب واریس به پیشگیری از ایجاد این رگها یا درمان رگهای حال حاضر کمک نمی کند . برای رفع خستگی و سنگینی پا خوب است

  4. تصویر کاربر مهرناز جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 5 روز پیش)
   ببخشید اقای دکتر من الان برای پیشگیری چیکار کنم ؟قبلا فقط روی رانم بود الان روی ساق پامم هست در صورتی ک راه رفتنم رو کم کردم ولی در حال زیاد شدن است
  5. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲ تیر ۹۸( 2 روز پیش)

   راه رفتن مفید است یکجا ایستادن خوب نیست . تحرک و ورزش هوازی داشته باشید وزن کم کنید ، از یبوست پیشگیری کنید اینها به شما کمک می کنند . 

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  پشت و پهلوی رون پاهام رگهای و ی قسمت از صورتم رگ های خیلی ریز و رنگی و البته پراکنده ای داره، هزینه تقریبی درمان چقدر میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام برای این میزان رگ و با این ویژگی لیزر سطحی می تواند خوب باشد هزینه بر اساس تعداد شات محاسبه می شود . جهت مشاوره و تعیین وقت لیزر سطحی کلینیک با شماره 09019746344 تماس بگیرید 

 • تصویر کاربر کریمی جمعه ۲۴ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من رگ واریسی عنکبوتی دارم دکتر هنرور شیراز بهم پیشنهاد دادن که باید حتما عمل کنم اگر بخوام صد درصد خوب بشم آیا با عمل بهبود کامل پیدا میکنه چون از نظر زیبایی برام اهمیت داره بیشتر و اصلن اذیت نمیشم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۴ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   من موافق اين نيستم كه براي درمان رگهاي عنكبوتي حتما بايد عمل رگهاي صافن را انجام بدهيم.

 • تصویر کاربر زهره جمعه ۲۴ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر. اقای دکتر مدتی هست که یکسری رگ های سطحی و پراکنده پشت ساق پای من ایجاده شده و احساس میکنم که تعداد اونها در حال افزایشه و به رون پای من هم رسیده . در هفته مدت ۴تا ۵ ساعت ورزش میکنم ولی خب مدت زیادی سرپا هستم و فکر میکنم علت همین باشد برا از بین بردن و پیشگیری از بیشتر شدن انها چه اقدامی باید انجام شود
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۴ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   برای درمان این رگها روش اسکلروتراپی و لیزر سطحی هست . برای پیشگیری مقاله توصیه های طلایی برای پیشگیری از رگهای عنکبوتی را مطالعه بفرمایید

 • تصویر کاربر Sali پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من رگه‌ای عنکبوتی در ناحیه ران دارم که از نظر ظاهری آزار دهنده است چون پوست سفیدی دارم میخواستم بدونم درمان کامل انجام میگردد و هزینه آن حدودا چقدر می‌شود
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   درمان رگهای عنکبوتی با روش اسکلروتراپی و لیزر عروق سطحی در کلینیک انجام میشود. اگر می خواهید روش مناسب برای خود رابدانید می توانید عکسهای واضح از پا بفرستید یا انکه مراجعه حضوری داشته باشید . بهتر است عکسها در نورکافی گرفته شود و اگر در اپلود عکس در اینجا با مشکل مواجه شدید به تلگرام یا واتس اپ 09019746344 ارسال نمایید 

 • تصویر کاربر عباسی یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من ۲۹ سالمه و حدد ۶ ماه هست که پشت ساق پام و بالای زانوم ۲-۳ تا مویرگ تیره رنگ ظاهر شده.
  میخواستم بدونم آیا راه درمانی وجود داره؟ و اینکه دلیلش جه چیزی میتونه باشه؟
  کارمند هستم و ورزش هم می کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   درمان دارد و می شود از نظر زیبایی مویرگها را با تزریق و لیزر سطحی  تا حدی که از دید دیگران دیده شوند محو کرد. علت بروز می تواند تغییرات هورمونی، بالارفتن وزن، یبوست یا ورزش سنگین با وزنه با پا و یکجا نشستن یا ایستادن طولانی باشد

 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر واریس های پاهای من بصورت رگ های عنکبوتی هست و تا بالا و قسمت رانهای پاهام پیش رفته. برای تهیه جوراب چه نوعی یا برندی باید تهیه کنم . و ایا اندازه جوراب باید به سختی پوشیده شود یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام / جوراب واریس برای رگهای عنکبوتی فایده ندارد  و نیاز نیست استفاده کنید. اگر از نظر ظاهری با این رگها دچار مشکل شدید می توانید برای تزریق یا لزر سطحی جهت رفع این عروق اقدام بفرمایید 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر