اسکلروتراپی و تزریق واریس، مراحل اسکلروتراپی انواع واریس پا و دست

اسکلروتراپی به زبان ساده یعنی برای از بین بردن و تخریب جایی در بدن محلولی را با سوزن به داخل آنجا تزریق کنیم. اسکلروتراپی عمدتا برای از بین بردن رگهای زائد انجام میشود. (تزریق واریس ).

رگهای زائد ممکن است زیر چشم، روی بازوها و دست، روی پستان و شکم، دستگاه تناسلی خانمها (واریس واژن و لگن) دستگاه تناسلی آقایان (واریکوسل)  در مجرای مقعدی (هموروئید)  و هر جای دیگر باشند.

خلاصه اطلاعات مورد نیاز در مورد موضوعات مختلفی مانند  مراحل اسکلروتراپی، فواید و عوارض  آن ، مقایسه  اسکلروتراپی با لیزر،هزینه و تعداد جلسات اسکلروتراپی  و بسیاری مطالب دیگر در این مقاله  آورده شده است. شما با کلیک روی فیلم اسکلروتراپی با نحوه انجام اسکلروتراپی در  کلینیک دکتر اقدسی  آشنا خواهید شد. مطالب  متنوع دیگری مانند اسکلروتراپی روی پستان ، اسکلروتراپی کیست تخمدان ، اسکلروتراپی  هموروئید  هم  در این مقاله قابل دسترسی  هستند.

روش های درمان رگهای عنکبوتی کدامند؟

رگهای عنکبوتی به صورت سرپائی در کلینیک درمان می شوند. دو روش برای حذف رگهای عنکبوتی بیشتر استفاده می شوند:

 •  اسکلروتراپی:

روش استاندارد جهانی برای درمان مویرگهای ریزعنکبوتی، اسکلروتراپی یا تزریق است. این روش نزدیک به یک قرن قدمت دارد و با گذشت زمان، داروهایی با عوارض جانبی کمتر و اثر بخشی بهتر معرفی شده اند. اسکلروتراپی هنری است مثل نقاشی که تابلو آن بدن انسان است.قلم مو و رنگ آن ترکیب سوزن های ریز و محلول اسکلروتراپی است. انتخاب بهترین ترکیب نیاز به دانش و اطلاعات عمیق از نوع پوست و رگها دارد. لبخند رضایت بر لب بیمار یکه اعتماد به نفس خود را برای نمایاندن پاهایش از دست داده نتیجه کار خواهد بود.

 • درمان واریس عنکبوتی با لیزر:

لیزر می تواند از روی پوست مویرگها را تحت تاثیر قرار دهد. دستگاههای لیزر مختلف مانند کوترا، فوتونا، … برای لیزر درمانی رگهای عنکبوتی صورت، مویرگهای پا و سایر قسمتهای بدن بکار میروند.
برای اینکه به نتیجه مطلوب در لیزر درمانی برسیم لازم است پوست بیمار از لحاظ رنگ و ویژگیهایی مثل شکنندگی و نازکی پوست به دقت بررسی شود. سپس طول موج مناسب لیزر انتخاب و دوز اشعه تنظیم گردد. برای داشتن لیزر درمانی موفق، سطح تابش (spot size) و بسیاری پارامترهای دیگر موثر هستند.

برای درمان مویرگهای عنکبوتی اسکلروتراپی بهتر است یا لیزر؟

هردو روش موثر هستند اینکه کدام مناسبتر است بستگی به رنگ پوست و ضخامت آن ، قطر مویرگها و عمق قرارگیری آنها دارد. سن بیمار و وضعیت سلامتی او و بسیاری فاکتورهای دیگر دارد.
مثلا احتمال سوختگی در لیزر درمانی برای پوستهای تیره بیشتر می شود و به همین دلیل اسکلروتراپی ارجح است.
پوست صورت بسیار نازک است و محل مناسبی برای اسکلروتراپی نیست به همین دلیل لیزر پیشنهاد می شود.
در بیمار با سابقه لخته خونی، اسکلروتراپی می تواند زمینه ساز حمله حاد لخته باشد به همین دلیل در این بیماران لیزر انتخاب بهتری است.

اسکلروتراپی با بیان دکتر اقدسی

چگونه تزریق باعث محو شدن رگها می شود؟

اغلب افراد وقتی فیلم مربوط به فوم اسکلروتراپی را تماشا می کنند این ذهنیت برایشان ایجاد می شود که فوم در رگها حرکت می کند و با پر شدن فوم در رگها ، آنها باز می شوند. در حالیکه فوم اسکلروتراپی باعث مسدود شدن رگها می شود. پس از تزریق فوم در رگها ، داروی تزریقی با جدار داخلی رگها برهمکنش نشان می دهد که نتیجه آن متراکم شدن رگ و درآخر مسدود شدن آن است. رگ مسدود شده به مرور توسط بدن جذب می شود که نتیجه این فعل و انفعالات محو شدن رگهای عنکبوتی از روی پوست است.

اسکلروتراپی چگونه انجام می شود؟

اسکلروتراپی یا تزریق برای حذف رگهای عنکبوتی روی سطح پوست و رگهای واریسی ریز در پاها استفاده می شود. در این روش پزشک، آمپول حاوی داروی  اسکلروتراپی به شکل مایع را به درون رگهای عنکبوتی تزریق می کنند. بیمار در این حالت هوشیار بوده و نیازی به بی هوشی و بی حسی موضعی وجود ندارد.

معمولا اسکلروتراپی در ۲ تا۴ جلسه انجام می شود ومدت زمان انجام اسکلروتراپی حدود ۳۰ دقیقه است و مقدار رگهایی که در یک جلسه مورد اسکلروتراپی قرار می گیرند بستگی به شرایط عمومی بیمار، سایز رگ و محل رگ  دارد.

داروی اسکلروتراپی چیست؟

داروی اسکلروتراپی بصورت مایع یا فوم با سوزنهای ریز به داخل رگ تزریق می‌شود. تماس این دا رو با جداره داخلی رگ موجب تخریب آن می‌شود. مویرگ تخریب شده بمرور زمان توسط بدن جذب می‌گردد.
داروهای مختلفی برای اسکلروتراپی استفاده می‌شود. قدیمی ترین دارو، نمک غلیظ شده است دو داروی مهم و تایید شده پولی‌دوکانول و فیبرووین نام دارند. این داروها بصورت مایع و فوم قابل استفاده هستند.
(وقتی مایع اسکلروتراپی با گاز co2 استریل مخلوط شود حالت کف مانند سفیدی ایجاد می‌شود که به آن فوم می‌گویند.)

مراحل انجام اسکلرو تراپی در کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی:

مراحل انجام اسکلرو تراپی در کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

فوم اسکلروتراپی چیست؟

بمرور با گسترش اقبال عمومی برای اسکلروتراپی، پیشرفتهایی در اجرای این روش بعمل آمد. از جمله این ابداعات می توان به  فوم اسکلروتراپی اشاره کرد. در روش فوم اسکلروتراپی، داروی اسکلروتراپی با گاز استریلCO2  مخلوط می شود تا ماده ای کف مانند وخامه ای ایجاد شود. سپس این ماده با کمک سوزنهای بسیار ریز به رگهای عنکبوتی تزریق می شود. فوم اسکلروتراپی در کلینیک های معتبر جای اسکلروتراپی را گرفته است و در کلینیک واریس دکتر اقدسی سالهاست که از این روش برای درمان رگهای عنکبوتی با قطر بیشتر از ۳/۰ میلیمتر استفاده می شود.

داروی مورد استفاده در کلینیک دکتر اقدسی برای تزریق، پولیدوکانول است که تاییدیه FDA(سازمان غذا و داروی آمریکا) را دارد.

فوم اسکلروتراپی چیست

مزیت فوم اسکلروتراپی نسبت به اسکلروتراپی

آنچه باعث تمایل بیشترمتخصصین واریس برای استفاده از فوم اسکلروتراپی در درمان رگهای عنکبوتی می شود را به صورت خلاصه می توان در سه مورد بیان کرد

 • عارضه پوستی و عوارض بالینی در فوم اسکلروتراپی به مراتب کمتر مشاهده می شود.
 • در فوم اسکلروتراپی با مقدار کمتری از دارو می توان رگهای بیشتری را درمان کرد. با توجه به محدودیت مقدار داروی مجاز برای تزریق در هر جلسه، تعداد جلسات مورد نیاز در فوم اسکلروتراپی کمتر است.
 • تاثیر فوم اسکلروتراپی بیشتر از اسکلروتراپی است. طبق بررسی که روی بیماران تحت درمان با اسکلروتراپی و فوم اسکلروتراپی داروی پولیدوکانول صورت گرفت فوم اسکلروتراپی در حذف رگهای عنکبوتی و واریس ریز موفق آمیز تر گزارش شده است.

آیا از بین بردن رگهای عنکبوتی با اسکلروتراپی ضرر دارد؟

رگهای عنکبوتی، قسمت انتهایی مویرگها هستند که به مرور عملکردشان را ازدست داده و به فرم تارعنکبوتی در آمده اند.اما این رگها عملکردی در خونرسانی ندارند و حذف آنها به بدن آسیب نمی رساند. وجود آنها به لحاظ پزشکی خطری ندارد ولی اغلب خانمها خواهان نابودی این رگها روی پاهایشان هستند. در صورت وجود درد ساق پا، سنگینی در پا و یا عدم تقارن واضح بین رگهای عنکبوتی در دوپا پیش از انجام اسکلروتراپی بهتر است سونوگرافی داپلر وریدی توسط متخصص واریس  انجام شود.

اسکلروتراپی در چند جلسه و با چه فاصله زمانی توصیه می شود؟

تعداد جلسات تزریق نسبت مستقیمی با وسعت رگهای موجود روی پا دارد . البته عواملی مثل وزن و سن فرد در تعیین تعداد جلسات مدنظر قرار می گیرند. معمولا بین ۲-۴ جلسه تزریق انجام می شود که فاصله بین جلسات ۴-۶ هفته در نظر گرفته می شود.

انجام مکرر اسکلروتراپی در تعداد جلسات زیاد توصیه نمی شود و معمولا در بیمارانی که شبکه های وسیع عروق عنکبوتی دارند طبق صلاحدید دکتر چند جلسه مشخص کار می شود و ادامه کار به آینده موکول می شود تا پوست آسیب نبیند.

فیلم اسکلروتراپی واریس مویرگی پا

خطرات و عوارض اسکلروتراپی چیست؟

عوارض اسکلروتراپی نادر است ولی با این حال احتیاط های لازم برای پیشگیری از بروز عوارض بعمل می آید و اسکلروتراپی برای افرادی که احتمال دارد دچار عوارض شوند انجام نمی گیرد. بعلاوه عوارض اسکلروتراپی اغلب موقتی هستند و برطرف می شوند .

هاله تیره رنگ در محل اسکلروتراپی

پس از انجام اسکلروتراپی ممکن است هاله ای تیره در محل تزریق بوجود آید که در واقع نوعی واکنش بدن به ماده تزریقی است تیرگی پوست در ۳۰-۹% از افرادی که تزریق می شوند به درجاتی دیده می شود. در مورد افراد سبزه و افرادی که موهای تیره دارند معمولا تیرگی پوست بیشتر دیده می شود . شایان ذکر است تغییر رنگ  به ملانین پوست ارتباط ندارد و بیشتر به هموسیدرین مربوط می شود و بین ۱۲-۶ ماه زمان می برد تا کاملا ازبین برود.

سفتی و تیرگی مسیر رگ

در داخل مسیر رگ ممکن است احساس سفتی و تیرگی داشته باشید که بیشتر از اینکه عارضه محسوب شود نشانه ای از نتیجه بخش بودن اسکلروتراپی است . معمولا در جلسات تکمیلی این سفتی و حالت توده مانند داخل رگ برطرف می شود.

اختلال در بینایی

اختلال در دید ممکن است بلافاصله پس از اسکلروتراپی  ایجاد شود. که در این افراد مجددا اسکلروتراپی نباید انجام شود.

تشکیل شبکه مویرگی جدید

گاهی بدن در واکنش دفاعی در مقابل ازبین رفتن رگها شروع به ایجاد شبکه مویرگی در اطراف محل تزریق می کند. معمولا در صورت گزارش این عارضه اسکلروتراپی دیگر انجام نمی شود و از روشهای جایگزین مثل لیزر واریس سطحی برای درمان رگهای عنکبوتی استفاده می شود.

کبودی و قرمزی پوست

بروز کبودی و تورم در محل تزریق طبیعی بوده و در طی یک تا چند هفته پس از تزریق ازبین می رود. معمولا نتایج هر جلسه تزریق بعد از ۳ هفته قابل ارزیابی است و اثر ماده اسکلروزان به صورت تدریجی و در طی چند هفته کاملا نمودار می شود. بروز خارش و سوزش در محل تزریق از جمله عوارضی است که در روزهای اول پس از تزریق ممکن است بروز کند. قرمزی، حساسیت پوستی و کهیر پس از اسکلروتراپی احتمال دارد بروز کند.

عوارض نادر ولی خطرناک

عوارضی که به ندرت گزارش می شود اما خطرناک هستند.  از جمله شوک آنافیلاکسی است که شامل بر حساسیت تنفسی با علایمی همچون تنگی نفس و سرفه هستند و در کمتر از۶/۰ درصد از افراد تحت درمان بروز می کنند.ترومبوز وریدی ، سکته مغزی ، نکروز بافتی و آسیب عصبی نیز از دیگر عوارض نادر این روش درمانی هستند.

در کل این روش جز روشهای بی خطر و بدون عارضه در درمان رگهای عنکبوتی است.

روشهای تلفیقی زیبایی دکتر مهرداد اقدسی

در کلینیک واریس دکتر اقدسی همواره بر این باور هستیم که بایستی خدماتی مطابق با روشهای بروز در دنیا برای مراجعین محترم کلینیک فراهم شود. در این راستا یکی از روشهایی که توسط پرفسور میاکی ابداع و فراگیر شده است را در ایران پیاده سازی کرده ایم. هدف اصلی در روشهای چندگانه، رسیدن به نتایج با ماندگاری بیشتر و کیفیت بالاتر است.

در کلینیک دکتر اقدسی معمولا روش های تلفیقی با توجه به جنس پوست و نوع رگها بکار گرفته می شود و بجای استفاده تنها از یک روش ، از مجموع روشها استفاده می شود.

قسمتهای مختلف پا به لحاظ اثر بخشی بهتر به روشهای درمانی مختلف علامت گذاری میشوندو هر قسمت بسته به نوع رگها با روشهای مختلف انجام می شود.

به نقل از مقاله ای از پروفسور میاکی :

CLaCS با بهره گیری از واقعیت افزوده، گزینه ای بسیار موثر برای درمان تلانژکتازی ، رگ های مشبک و تغذیه کننده به شمار می رود. درواقع یک متد ایمن است که از تکنولوژی و یک ماده اسکلروزان ارگانیک استفاده می کند. این دارو اثر هر داروی دیگر را از بین می برد، بنابراین خطر آنافیلاکسی یا آمبولی ندارد.

متن اصلی:

CLaCS guided by Augmented Real-ity is a very effective option to treat telangiec-tasias, reticular and feeder veins. It is a safe method based on the employment of technol-ogy and an organic sclerosing agent. It dis-penses the use of any other medication, thus being free of risk of anaphylaxis or embolism

اسکلروترپی برای چه افرادی انجام نمی شود؟

با وجود بی خطر بودن اسکلروتراپی ، بایستی در برخی موارد جانب احتیاط رعایت شود و انجام نشود

 • در دوران بارداری و شیردهی نباید اسکلروتراپی انجام شود. بسیاری از رگهای عنکبوتی و واریسی ایجاد شده در دوران بارداری به مرور ظرف ۳ ماه پس از بارداری از بین می روند و به حالت طبیعی خود بر می گردند.
 • در افرادی که  سابقه لخته خون داشته اند بایستی این موارد را با پزشک خود در میان بگذارند. در صورتی که در حال حاضر داروی رقیق کننده خون مثل وارفارین، زالربان و… میل می کنید بایستی به پزشک معالجتان اطلاع دهید.
 • در افراد با زمینه بیماری آسم و آلرژی و مشکلات تنفسی احتیاط لازم صورت می گیرد و معمولا اسکلروتراپی برای این افراد انجام نمی شود.
پرسش و پاسخ بیمار و دکتر در مورد حساسیت و آلرژی و نیاز به اسکلروتراپی

طبق نظر دکتر مهرداد اقدسی برای افرادی که حساسیت غذایی یا دارویی و یا حتی حساسیت فصلی و آلرژی دارند بهتر است اسکلروتراپی انجام نشود و از روشهای دیگر بر طبق قطر رگها مانند لیزر رگهای عنکبوتی و فلبکتومی استفاده شود.

 • در افراد با بیماری آرتریت روماتوئید ، بیماری های اتوایمن مثل لوپوس بهتر است اسکلروتراپی انجام نشود.
 • در افراد با سابقه بیماری قلبی، سن بالای ۶۰ سال ، سرطان هم معمولا اسکلروتراپی انجام نمی شود.
پرسش بیمار در مورد عوارض تزریق واریس در حین مصرف دارو

پاسخ دکتر اقدسی:

 • در افراد با سابقه سردرد های میگرن هم بهتر است اسکلروتراپی انجام نشود ممکن است باعث تشدید علائم میگرن شود.

هزینه اسکلروتراپی واریس پا

 • اسکلروتراپی از نظر شرکتهای بیمه گر ، زیبایی محسوب شده و به همین دلیل هزینه آن را تقبل نمی کنند.
 • هزینه اسکلروتراپی به نوع و غلظت داروی مورد استفاده و تعداد جلسات مورد نیاز بستگی دارد. تعداد جلسات اسکلروتراپی با نظر پزشک معلوم می شود و برای همه یکسان نیست.
  در مشاوره اول معاینه دقیقی از ضخامت پوست و میزان حساسیت پوست توسط متخصص واریس بعمل آمده و ضخامت جداره رگها و میزان مقاومت انها نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.
  بنحویکه قبل از شروع درمان تعداد جلسات ، هزینه هرجلسه و نتیجه کار کاملا مشخص می‌شود.

در کارگاههای دوره ای آموزش اسکلروتراپی که توسط دکتر اقدسی برای پزشکان متخصص برگزار می‌گردد اسکلروتراپی بیماران به رایگان انجام می‌شود. در  صورت تمایل و برای اطلاع از تاریخ این کارگاهها اینجا کلیک کنید .

اسکلروتراپی برای درمان مویرگهای قرمز روی پوست پستان و صورت

پوست روی پستان و صورت بسیار حساس است مویرگهای قرمز روی پوست این نواحی معمولا با استفاده از لیزرهای سطحی مانند KTP یا Ndiag و یا IPL درمان میشوند. البته اگر رگ کمی بزرگتر و به رنگ سبز باشد میتوان از روش خاصی از میکرو اسکلروتراپی هم استفاده کرد.

تکنیک استفاده از اسکلروتراپی در مویرگهای سبز زیر چشم و روی پستان کمی متفاوت با اسکلروتراپی رایج است. برای پیشگیری از مویرگهای صورت مصرف کرمهای ضد افتاب و استفاده از عینکهای بزرگ آفتابی موثر هستند. مویرگهای روی پستان بدنبال حاملگی ایجاد میشوند. یکی دیگر از علل ایجاد مویرگهای روی پستان جراحی بزرگ کردن و شکل دادن پستان است.

اسکلروتراپی بازو

نمایان شدن رگهای پوست بازو معمولا ناشی از نازکی و سفیدی پوست است. درمان  رگهای  روی بازو هم  به منظور زیبایی انجام میشود. مناسب ترین روش درمان این رگها  تکنیک خاصی از اسکلروتراپی به اسم Washout sclerotherapy  است.

کدام روشها برای درمان رگهای عنکبوتی در مواردمنع اسکلروتراپی بکار می رود؟

برای بعضی بیماران با دلایلی که اشاره شد امکان انجام اسکلروتراپی نیست . در این موارد روشهای دیگری انجام می شود.

درمان رگ های عنکبوتی با لیزرسطحی

روش لیزر سطحی واریس عنکبوتی که برای کم رنگ کردن یا از بین بردن رگهای ریز در پاها، صورت، کنار بینی و زیر چشم و ناحیه قفسه سینه بکار می رود. در این روش از لیزر برای بستن حرارتی رگهای ریز استفاده می شود و از آنجاییکه دارویی وارد بدن نمی شود می تواند روشی محتاطانه اطلاق شود.

بر اساس  رنگ پوست، کشسان پوست و قطر رگها را طول موج و تنظیمات را انتخاب می کند تا نتایج درمانی بهتری بدست بیاید.

درمان رگهای سبز آبی با فلبکتومی سوزنی

برای افرادی که امکان تزریق وجود ندارد از فلبکتومی سوزنی برای درمان رگهای برجسته کوچک استفاده می شود. برش این روش در حد ۲ میلیمتر است و جای آن روی پوست باقی نمی ماند.

قبل و بعد از درمان به روش فلبکتومی و اسکلروتراپی

چقدر زمان بعد اسکلروتراپی لازم است تا نتیجه را ببینید؟

بسیاری از بانوان پیش از سفر یا برای مراسم خاص مثل ازدواج و … بفکر انجام اسکلروتراپی می افتند. این افراد متوجه می شوند که  رگهای مشخص و شبکه ای روی پاها باعث از دست رفتن زیبایی پاها شده است و نمی تواند لباس مد نظرشان را بپوشند یا دوست ندارند به سوال اطرافیان در مورد اینکه پاهایت چه شده ؟ پاسخ دهند.

برای اسکلروتراپی موفق نیاز به وقت و حوصله هست و در واقع برای هر شخص بسته به وسعت نواحی درگیر در پاها، قطر رگها و نیز پراکندگی آنها تعداد جلسات مشخص می شود پس از هر جلسه در حدود ۲ هفته زمان لازم است تا کبودی و جای سوزنهای اسکلروتراپی محو شود . بعلاوه بطور میانگین ۲ماه پس از اتمام جلسات، زمان می برد تا نتیجه کامل و وضعیت مطلوب پاها مشخص شود.

پس به شما توصیه میکنیم اگر مراسمی در پیش دارید یا برای سفری در تابستان برنامه ریزی می کنید از حدود ۴  ماه قبل به پزشک مراجعه کنید.

چگونه درد زمان اسکلروتراپی را کم کنیم؟

شدت درد در افراد مختلف متفاوت است و به آستانه تحمل و میزان رگها بستگی دارد. استفاده از قرص آرام بخش- ضد درد و پماد زایلو پی برای کم کردن درد می تواند خوب باشد. علاوه بر پماد به خانمها توصیه می کنیم جلسه اسکلروتراپی را طوری تنظیم کنند که با دوره عادت ماهانه فاصله داشته باشد ، تحمل درد در این دوره معمولا دشوارتر است.

خواب راحت و آرامش کافی برای کاهش درد کمک می کند. بعلاوه در کلینیک از ویبراتور کاهش درد برای کم کردن درد در مراجعین حساس به درد استفاده می شود.

پس از اینکه پماد ضد درد زایلوپی به پاها زدید روی پاها را با سلفون می پوشانید. بهتر است از نیم ساعت قبل درمان اینکار انجام شود.

مراقبتهای بعد از اسکلروتراپی واریس پا

١- پیاده روی و تحرک بیشتر داشته باشید.
٢- ورزش سنگین تا ٣ روز مجاز نمی باشد.
٣- جوراب واریس یا بانداژ طبی تا چند روز بعد از تزریق واریس ضروری است.
۴- مایعات بیشتر مصرف کنید .
۵- در صورتی که می خواهید در روز انجام اسکلروتراپی سفر طولانی داشته باشید بایستی این موضوع را به اطلاع متخصص واریس برسانید.
۶- شش ساعت بعد از اسکلروتراپی می‌توانید دوش ولرم کوتاه مدت بگیرید.
در کلینیک به شما برگه توضیحات کامل مراقبتهای بعد اسکلروتراپی داده خواهد شد. تاریخ مراجعه بعدی و تلفن تماس ضروری با کلینیک در همان بروشور آمده است

اسکلروتراپی هموروئید

واریسی شدن وریدهای مجرای مقعدی را هموروئید یا بواسیر می گویند. این عارضه میتواند به هنگام دفع مدفوع درد و ناراحتی‌ و گاهی خون ریزی به همراه داشته باشد. علتهای مختلفی میتواند باعث ایجاد  واریس مقعدی شوند از علل شایع میتوان:

 • رژیم غذایی کم فیبر
 • یبوست مزمن
 • استرس و فشارهای عصبی

را نام برد.

اسکلروتراپی واریس مقعدی یکی از راههای درمان  محسوب میشود ولی درمان با اسکلروتراپی ممکن است عود کرده و درمان اصلی نیست.  روشهای قطعی تر درمان  لیزر واریس مقعد و یا جراحی آن هستند.

اسکلروتراپی کیست تخمدان

بسیاری از خانمها در دورانی از زندگی خود دچار کیست تخمدانی میشوند.  معمولا  کوچک و بدون علامت بوده  و بمرور خود بخود رفع میشود. در مواردیکه کیست بزرگ باشد  ممکن است درد لگنی ایجاد کند و یا دچار پارگی و یا پیچش ناگهانی بشود که همراه درد شدید لگنی بوده و نیاز به درمان اورژانس دارد.

برای احتراز از اتفاق بدی مانند پاره شدن کیست تخمدان بایستی پیشگیری کرد. لازمه پیشگیری:

 1. معاینه و بررسی دوره ای لگن توسط پزشک
 2. آشنایی  با  علایم هشدار دهنده : شامل درد لگنی  – احساس پری و سنگینی شکم و نفخ مداوم  که میتواند علائمی دال بر کیست بزرگ تخمدانی باشند.

درمان کیست تخمدان  در موارد کیست بزرگ  جراحی و برداشتن کیست است. یکی ار راههای دیگر درمان  کیست تخمدان اسکلروتراپی با  مخلوط الکل و اریترومایسین است .

ممکن است شما دوست داشته باشید
14 نظرات
 1. S.r می گوید

  سلام دکتر.من ۸ماه کار ایستاده داشتم که اوایل پاهام ورم میکرد و بعد از دو سه هفته عادی شد برام.اما بعد متوجه رگهای واریسی شدم.الان دیگه کار نمیکنم اما رگهای واریسی اذیتم میکنه ظاهرش.هم کنار مچ پام هست به رنگ قرمز و خیلی خفیف.و هم سبز رنگ که مثل رگهای اصلیه ولی قبلا نداشتم اینارو.این رگهای سبز علاوه بر مچ پا کنار باسن و ران هم چنتا هست و همچنین پشت زانو.گاهی همون نواحی تیر میکشع.میخاستم بدونم اسکلروتراپی برای من جواب میده؟و هزینه لیزر برای این تعداد و این مرحله از واریس چقدر میشه حدودا؟
  عکس مچ یکی از پاهامو براتون فرستادم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام بر طبق عکس ارسالی شما هنوز رگ پای شما نیاز به درمان نداره و روش حساس نشوید در طیف طبیعی محسوب می شود

 2. فرزانه می گوید

  سلام من پشت پام چند تا رگ قرمز رنگ مثل واریس
  لطفا هزینه لیزر رو بهم بگید ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   لطفا برای ما از وضعیتی رگ های خود اینجا یا در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ عکس ارسال کنید که بهتر شمارا راهنمایی کنیم.

 3. جاهد می گوید

  سلام
  من پشت پاهام رگهای عنکبوتی دارد و تا قسمت ران هم رفته است.
  سوال من در مورد تعداد جلسات و هزینه آن می باشد. سپاسگزارم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   برای اطلاعات بیشتر در مورد تعداد جلسات و هزینه ها لطفا با واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ در تماس باشید.

 4. سارا می گوید

  باسلام خانم ۳۵ ساله هستم خیاطی میکنم حدود ۸ ساعت در روز روی صندلی مینشینم مدتیه با سرد شدن هوا زانودردم شدت بیشتری پیدا کردهپشت زانو رگ برجسته ندارم اما رگهای عنکبوتی اطراف زانو داشتم و جدیدا روی ساق پا هم پیدا شده در طول روز و موقع خواب به شدت درد دارم یعنی ۱ ثانیه هم دردش قطع نمیشه لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   نشستن زیاد و کم تحرکی میتواند عامل پیدایش واریس های عنکبوتی باشد اما این واریس ها عامل درد پای شما نیست،این نوع واریس درد و عارضه ای ایجاد نمیکند و درمان انها جنبه زیبایی دارد .

   برای درد توصیه میکنم حضورا با یک روماتولوژیست مشورت کنید .

 5. محمد می گوید

  سلام ایا اسکلروتراپی را میتوان روی صورت اطراف بینی انجام داد

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   برای صورت چون رگ ها معمولا خیلی ریز هستن از روش اسکلروتراپی استفاده نمیشود و لیزر سطحی جواب بهتری خواهد داد

 6. ماری می گوید

  سلام من ۳۲ ساله هستم و وزنم هم ۵۲ کیلویه و از ۱۰ سال پیش کناز قوزک پای راستم یه لک قهوه ای زد اوایل خیلی بهش توجه نمیکردم ولی بعد از چند سال که به خاطر شغلم زمان ایستادنم بیشتر شد و لک روی پام هم بزرگتر و تیره تر شد بعد هم با یه خارش زخم شد .زخشم تا مدتها خوب نمیشد بعد از اینکه به متخصص پوست مراجعه کردم و نمونه برداری شد تشخیص پزشک واریس عنکبوتی بود \r\nحالا علتشو نمیدونم ارثی هست یا به خاطر ضعف عروق پامه. سوال من از شما اینه که برای درمان باید دقیقا به چه پزشک یا متخصصی مراجعه کنم و اصلا بهترین راه درمان چیه ؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   لطفا از وضعیت رگ های واریسی و زخم پای خود برای ما اینجا یا در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ عکس ارسال کنید که بهتر شمارا راهنمایی کنیم .

 7. مرضیه می گوید

  سلام خسته نباشید .من ۲۱ سالمه یه چند ماهیه یه سری رگ عنکبوتی بنفش رنگ و صورتی قسمت اطراف شکم و بالای پهلو‌هام و مچ پام بوجود اومده به نظر در حال بیشتر شدن هستن بصورت مویرگ کوچیک روی بازوهام هم جدیدا بوجود اومدن میخاستم بپرسم دلیلش چه چیزی میتونه باشه و راهی برای جلوگیری از پیشرفتش هست؟با تشکر

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   ایجاد مویرگهای ریز پوستی در خانمها یافته نرمالی بوده (طبیعی است) ومعمولا علل ارثی دارد.ولی اگر سرعت رشد آتها زیاد شده باید به فکر احتمال اختلالات هورمونی باشیم .
   اگر واقعا مطمئن هستید که در زمان کوتاه زیاد شده اند توصیه میکنم با متخصص غدد مشورت کنید. بررسیهای لازم از جمله آزمایش تیرویید نیاز است البته گاهی اوقات بعلت حساس شدن بیش از اندازه ممکن است این فقط یک تصور غیر واقعی باشد.
   مصرف بعضی داروها مثل داروهای استروژنی کورتون و بعضی داروهای دیگر هم میتواند عامل مطرحی باشد.
   برای از بین بردن این رگها روش معمول حرفه ای استفاده تلفیقی از تزریق برای ریشه مویرگها + لیزر مخصوص عروق ریز برای سطح مویرگها است که در بیشتر انواع پوست نتیجه خوبی میدهد.
   لطفا برای ویزیت حضوری هماهنگی بفرمایید.

سوالات خود را با ما در میان بگذارید.متخصصان کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی در اسرع وقت پاسخ شما را خواهند داد. با ورود شماره تماس خود پاسخ سوالتان را به صورت پیامکی دریافت کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.