اسکلروتراپی | درمانی برای رگهای عنکبوتی

زمان مطالعه: 11 دقیقه

رگهای عنکبوتی به صورت مویرگهای قرمز، بنفش روی سطح پوست ایجاد می شود. اسکلروتراپی روش متداول درمان رگ های عنکبوتی در کلینیک های واریس  است.

فهرست موضوعات

بهترین روش درمان رگهای عنکبوتی

در حال حاضر برای درمان رگهای عنکبوتی دو روش استفاده می شود که عبارتند از:

 • روش اسکلروتراپی
 • روش لیزر سطحی

بهترین روش برای هر بیمار متفاوت است و بسته به شرایط بیمار و محل رگ و ویژگیهای رگ از جمله رنگ، برجستگی و قطر رگ روش مناسب انتخاب می شود.

 در انتخاب روش درمان رگهای عنکبوتی به موارد ذیل دقت می شود:

 • سن بیمار
 • داروهای مصرفی
 • سابقه بیماری ریوی- تنفسی و قلبی
 • وزن
 • سابقه لخته خون در بیمار و خانواده درجه یک

از بین بردن رگهای عنکبوتی با اسکلروتراپی

زیبایی پوست مورد توجه بسیاری از مردم بخصوص جوانان است. رگهای عنکبوتی یا همان  مویرگهای نازک به رنگ قرمز ، آبی و بنفش زیر سطح پوست از مواردی است که زیبایی پوست پاها در خانمها را متاثر می کند. رگهای عنکبوتی، اغلب برآمده نیستند یا قطر کمی دارند و به صورت مسطح مثل ریشه های نازک یا  به فرم شبکه تارعنکبوت نزدیک به سطح پوست دیده می شوند. این رگها در همه قسمتهای پا مثل مچ پا، اطراف زانو ، پشت زانو، ساق پا و ران پاها دیده می شوند.

از نظر پزشکی، وجود این رگها روی سطح پوست اغلب مشکلی ایجاد نمی کند .ولی از نظر زیبایی برای بسیاری از خانمها این  مسئله معضلی جدی است و خواهان ازبین رفتن و نبود این رگها روی پاهایشان هستند. اگر رگهای عنکبوتی با درد ساق پا، مورمور شدن یا گز گز شدن در پاها همراه شود  نیاز به بررسی عروق عمقی در پاها توسط متخصص واریس پا وجود دارد.


اسکلروتراپی چگونه انجام می شود؟

اسکلروتراپی یا تزریق  برای حذف رگهای عنکبوتی روی سطح پوست و رگهای واریسی ریز در پاها استفاده می شود. در این روش پزشک، ماده اسکلروزان را به درون رگهای عنکبوتی تزریق می کند، پرشدن رگهای تارعنکبوتی از ماده اسکلروزان در زمان انجام تزریق به خوبی مشهود است.  این ماده پس از تزریق با دیواره رگهای تارعنکبوتی وارد برهمکنش می شود. نتیجه این فعل وانفعالات روی هم خوابیدن رگها و مسدود شدن آنهاست. سپس این رگها توسط بدن جذب و ازبین میروند.

مدت زمان انجام اسکلروتراپی حدود 30 دقیقه تا یکساعت است و مقدار رگهایی که در یک جلسه مورد اسکلروتراپی قرار می گیرند بستگی به شرایط  عمومی بیمار، سایز رگ و محل رگ  دارد.

معمولا اسکلروتراپی در چند جلسه تکرار می شود تا نتیجه مطلوب بدست آید.

فوم اسکلروتراپی

در کلینیک واریس دکتر اقدسی از روش فوم اسکلروتراپی برای رفع رگهای عنکبوتی استفاده می شود. برای تهیه فوم ماده اسکلروزان با CO₂    استریل مخلوط وبه شکل فوم در می آید این فوم با بکار گیری سر سوزنهای بسیار نازک به داخل رگ عنکبوتی تزریق می شود.ماده اسکلروزان را می توان به شکل مایع یا مخلوط با گاز و به شکل فوم (کف) در رگها تزریق کرد. سوزنهای مورد استفاده در اسکلروتراپی ریزتر از سر سوزن انسولین هستند.

فوم اسکلروتراپی

مزایای روش فوم اسکلروتراپی در مقایسه با اسکلروتراپی

 •  بالارفتن ضریب موفقیت و جواب دهی با تعداد جلسات کمتر به خاطر افزایش احتمال اثر روی دیواره رگها
 • اثر بهتر روی رگهای به نسبت قطورتر و بزرگتر
 • اثر بخشی 3 برابری در فوم اسکلروتراپی: برخلاف اسکلروزان مایع، فوم  درست شده در رگهای مورد درمان با خون مخلوط و رقیق نمی شود . در نتیجه با مقدار کمتر بیشترین کارایی را نشان داده و سریعتر باعث خشک شدن رگ می شود.
 • عوارض کمتر در فوم اسکلروتراپی در مقایسه با اسکلروتراپی

فوم اسکلروتراپی در کدام قسمتهای بدن انجام میشود ؟

فوم اسکلروتراپی برای درمان رگهای عنکبوتی در قسمتهای مختلف پا بکار می رود که عبارتند از:

 • ران
 • ساق پا
 • مچ پا
 • پشت زانو

همچنین فوم اسکلروتراپی برای درمان انواع واریس هم بکار میرود که ازجمله میتوان موارد ذیل را نام برد

 • واریس دست یا همان رگهای برجسته روی دست
 • واریس واژن
 • در مراحلی از درمان زخم واریس

مراحل انجام اسکلرو تراپی در کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

در عکس زیر با مراحل انجام اسکلروتراپی پا توسط دکتر مهرداد اقدسی آشنا می شوید. معمولا تعداد جلسات مورد نیاز در جلسه مشاوره برآورد میشود و با توجه به شرایط عمومی بیمار و انتظارات تعداد جلسات مشخص می شود . در بعضی افراد هم از مجموع فوم اسکلروتراپی و لیزر سطحی عروق عنکبوتی استفاده می شود.

 

مراحل درمان

 

***تکرار مراحل 2 تا 5 در خصوص جلسات بعد صورت می گیرد

فوم اسکلروتراپی پا

درکلینیک دکتر مهرداد اقدسی از داروی پولیدوکانول مورد تایید FDA(سازمان غذا و داروی آمریکا) برای درمان رگهای عنکبوتی استفاده می شود.

تعداد جلسات معمولا بین 2 تا 4 جلسه درمانی با فواصل زمانی 4 تا 6 هفته یکبار است.

معمولا از فرد تحت درمان خواسته می شود برای دوهفته جوراب واریس با فشار مناسب استفاده کند و پیاده روی منظم داشته باشد.

نتیجه اسکلروتراپی دکتر اقدسی


 فیلم اسکلروتراپی توسط دکتر مهرداد اقدسی

عوارض اسکلروتراپی چیست؟

به ندرت پیش می آید که فردی در اثر اسکلروتراپی دچار عوارض شود . ولی با این حال احتیاط های لازم برای پیشگیری از بروز عوارض بعمل می اید و اسکلروتراپی برای افرادی که احتمال می دهیم دچار عوارض شوند انجام نمی گیرد. بعلاوه عوارض اسکلروتراپی اغلب گذرا بوده و برطرف می شوند .

حتما بخوانید

آیا اسکلروتراپی عوارض دارد؟ برای آشنایی با عوارض جانبی اسکلروتراپی بر روی دکمه زیر کلیک کنید

عوارض اسکلروتراپی

پس از انجام اسکلروتراپی دربرخی افراد ممکن است هاله ای قهوه ای رنگ در محل تزریق بوجود آید که در واقع نوعی واکنش بدن به ماده تزریقی است که ظرف مدت چندماه پس از تزریق به تدریج محو می شود.

بروز کبودی و تورم در محل تزریق طبیعی بوده و در طی یک تاچند هفته پس از تزریق ازبین می رود. معمولا نتایج هر جلسه تزریق بعد از 3 هفته قابل ارزیابی است و اثر ماده اسکلروزان به صورت تدریجی و در طی چند هفته کاملا نمودار می شود. بروز خارش و سوزش در محل تزریق از جمله عوارضی است که در روزهای اول پس از تزریق ممکن است بروز کند. در کل این روش جز روشهای بی خطر و بدون عارضه در درمان رگهای عنکبوتی است.

اسکلروترپی برای چه افرادی انجام نمی شود؟

با وجود بی خطر بودن اسکلروتراپی ، بایستی در برخی موارد جانب احتیاط رعایت شود و صورت نگیرد:

 • درخانمهای باردار و در دوران شیردهی نباید اسکلروتراپی انجام شود. بسیاری از رگهای عنکبوتی و واریسی ایجاد شده در دوران بارداری به مرور ظرف 3 ماه پس از بارداری از بین می روند و به حالت طبیعی خود در می آیند.
 • در افرادی که  سابقه لخته شدن خون را داشته اند بایستی این موارد را با پزشک خود در میان بگذارند. در صورتی که در حال حاضر قرص های رقیق کننده خون میل می کنید بایستی این مورد را هم به اطلاع پزشک معالجتان برسانید.
 • در افراد با زمینه بیماری آسم و آلرژی احتیاط لازم صورت می گیرد و معمولا اسکلروتراپی برای این افراد انجام نمی شود
 • در افراد با بیماری ارتریت روماتوئید ، بیماری های اتوایمن مثل لوپوس بهتر است اسکلروتراپی انجام نشود.
 • در افراد با سابقه بیماری قلبی ، سن بالای 60 سال هم معمولا اسکلروتراپی انجام نمی شود.
 • در افراد با سابقه سردرد های میگرن هم بهتر است اسکلروتراپی انجام نشود ممکن است باعث تشدید علائم میگرن شود.

راه درمان رگهای عنکبوتی، برای افرادی که امکان انجام اسکلروتراپی ندارند:

 

در مشاوره های ارائه شده به صورت آنلاین ( به بخش پرسش و پاسخ رگهای عنکبوتی مراجعه کنید ) و به صورت حضوری برخی افراد نباید با توجه به شرایطی که دارند اسکلروتراپی شوند . در این موارد بسته به شرایط دکتر اقدسی بهترین روشهای درمان جایگزین اسکلروتراپی برای رسیدن به نتایج رضایت بخش را به بیماران پیشنهاد می نمایند.

سلام لطفا یه وقت اسکلروتراپی برای من بزارین؛ من به دارو حساسیت ندارم، ولی به بعضی از مواد غذایی حساسیت دارم؛
من به سوسیس کالباس و خربزه بیشتر به چیزهای گرم و فقط و فقط خارش پوست دارم و با خوردن آنتی هیستامین سریع از بین میره، ادویه ها مثل هل
فقط یه کم خارش البته بدون قرمزی پوست
فرد مبتلا به آلرژی نباید اسکلروتراپی کند
پاسخ دکتر: در صورت وجود هرگونه حساسیت ، چه حساسیت غذایی با دارویی و یا حتی حساسیت فصلی و آلرژی بهتر است اسکلروتراپی انجام نشود و بعنوان جایگزین انجام لیزر سطحی توصیه می شود.

 درمان رگهای عنکبوتی در بیمار با سرطان سینه

من هر روزبعد ازعملم تاموکسیفن میخورم،  خواستم اگه ممکنه از دکتر بپرسین تزریقی که میگید برام عوارض نداره ممنون میشم؟

 

 

tamoxifen

پاسخ دکتر: به پاسخ صوتی دکتر گوش کنید.

درمان رگهای عنکبوتی در بیمار با سردرد های میگرنی

من یکسال قبل  دکتر اقدسی پای من را ویزیت کردند موقع انجام کار دکتر از من پرسیدن که سابقه بیماری خاصی داری یا نه؟ من گفتم که میگرن دارم. و اون زمان برای میگرن دارو مصرف می کردم. قرص دپاکین می خوردم . الان خدا رو شکر سر درد هام بهتره و دیگه چند ماهیه دارویی مصرف نمی کنم برای میگرنم. ولی هوب من سابقه میکرنو دارم این مشکلی نیست مه بگم خوب میشه بعد میام برای انجام واریسم. الان که مشکل سردرد ندلرم می تونم بیام کار پام رو انحام بدهم؟

پاسخ دکتر:

اسکلروتراپی باعث تشدید بیماری میگرن می شود. لذا توصیه میکنم برای درمان عروق عنکبوتی بجای تزریق از لیزر سطحی  کوترا اکسل وی استفاده شود.


هزینه اسکلروتراپی واریس پا

اسکلروتراپی یک روش درمانی موفق در محو کردن و حذف رگهای عنکبوتی روی سطح پوست و رگهای واریسی است. این روش در واقع نوعی کار زیبایی به حساب می آید و به همین دلیل، بیمه ها هزینه آن را تقبل نمی کنند.

هزینه اسکلرو تراپی به نوع و غلظت محلول تزریقی مورد استفاده و تعداد جلسات مورد نیاز طبق نظر پزشک معالج بستگی دارد. تعداد جلسات اسکلروتراپی پس از انجام مشاوره معلوم می شود و برای همه یکسان نخواهد بود. همانطور که در قبل اشاره شد اینکه هر فرد به چند جلسه درمانی برای پاک شدن و ناپدید شدن رگهای عنکبوتی نیاز دارد، در زمان مشاوره با در نظر گرفتن شرایط فرد، قطر رگها و پراکندگی رگهای عنکبوتی در نقاط مختلف پا مشخص می شود.

حداقل2 تا 4 جلسه اسکلروتراپی برای از بین رفتن ظاهر رگهای عنکبوتی لازم است. بین جلسات اسکلروتراپی 4 تا 6 هفته فاصله خواهد بود. با تمام این تفاسیر نمی توان هزینه اسکلروتراپی را بدون مشاوره مشخص ساخت.

قبل و بعد از اسکلروتراپی

درمان جایگزین اسکلروتراپی

در صورتیکه پزشک انجام اسکلروتراپی را مناسب نداند از روشهای دیگر مثل فلبکتومی سوزنی و یا لیزر سطحی برای رفع رگهای عنکبوتی استفاده می شود.

درمان رگ های عنکبوتی با لیزرسطحی

روش لیزر سطحی واریس های عنکبوتی که برای کم رنگ کردن و یا محو رگهای عنکبوتی  ریز در پاها ، صورت ، کنار بینی و زیر چشم و ناحیه قفسه سینه بکار می رود . در این روش از لیزر برای بستن حرارتی رگهای ریز استفاده می شود و از آنجاییکه ماده شیمیایی وارد بدن نمی شود می تواند روشی محتاطانه اطلاق شود. این روش در افرادی که به دلایل مختلف قادر به انجام اسکلروتراپی نیستند می تواند روشی مناسب برای درمان رگهای عنکبوتی باشد.

لیزر سطحی در چه مواردی توصیه می شود؟

قطر رگها و پراکندگی رگها ، رگهای رتیکولر سبز و آبی،  جنس پوست و واکنش پوست همگی عواملی هستند که در انتخاب روش درمان رگهای عنکبوتی بایستی مورد بررسی قرار گیرند.

در کلینیک دکتر اقدسی معمولا روش های تلفیقی با توجه به جنس پوست و نوع رگها بکار گرفته می شود و بجای استفاده تنها از یک روش ، از مجموع روشهای بروز با توجه به ویژگیهای ذکر شده استفاده می شود. این امر باعث رضایت بیشتر از نتایج می شود.

پس از اتمام جلسات اسکلروتراپی،  رگهای بسیار ریز پراکنده باقی می ماند که درمان این رگها تنها با لیزر انجام می شود . در واقع  قطر این رگها کمتر از سوزنهای اسکلروتراپی است و یا بسته به واکنش پوست برای پرهیز ار عوارض احتمالی ، پزشک صلاح می بیند که کار را با لیزر سطحی ادامه دهد.

من دو سال قبل ، پیش آقاى دکتر اقدسى اسکلروتراپى واریس پا انجام دادم و چندین روز بعدش ترمیمش رو هم کردم که پاهام خیلى بهتر شد ولى بازم رگهاى واریسى وجود داشت که تقریبأ سال قبل دوباره اومدم و انجام دادند ولى دیگه ترمیمش رو نکردند و گفتند فعلا دیگه ترمیمش نکن برو هفت هشت ماه آینده بیا ببینم که اگر شد با لیزر باقیمونده رو انجام بدیم.


و خوب همونطور که در عکسها میبینید هنوز رگهاى واریسى دارم با اینکه از دفعه ى اول خیلى بهتر شدند ولى من اینهارو هم دوست ندارم و میخواستم وقت ویزیت بگیرم که فرمودید عکس بفرستم تا آقاى دکتر نظر بدهند که چه کنیم، ممنون

پاسخ دکتر اقدسی:


چه مدت زمان لازم است تا اسکلروتراپی اثر کند؟

یکی از مسائلی که در مشاوره ها در کلینیک مطرح می شود اینست که بسیاری از بانوان داوطلب انجام اسکلروتراپی نوعروسان هستند یا برای مثال افرادی که یک روز می خواهند در مراسمی خاص شرکت کنند و متوجه می شوند زیبایی پاهای آنها به خاطر رگهای مشخص و شبکه ای روی پاها از دست رفته است و نمی تواند لباس مد نظرشان را بپوشند یا دوست ندارند به سوال اطرافیان در مورد اینکه پاهایت چه شده ؟ پاسخ دهند.

برای اسکلروتراپی موفق نیاز به وقت و حوصله هست و در واقع برای هر شخص بسته به وسعت نواحی درگیر در پاها ،قطر رگها و نیز پراکندگی آنها تعداد جلسات مشخص می شود معمولا تعداد جلسات بین 2 تا 4 جلسه برای رسیدن به حد مطلوب و قابل قبول مورد نیاز است.

از طرفی بین جلسات با توجه به روند پاسخ دهی به درمان که درطی چند هفته مشخص می شود معمولا فاصله 4 تا 6 هفته ای در نظر گرفته می شود پس به شما توصیه میکنیم اگر مراسمی در پیش دارید یا برای سفری در تابستان برنامه ریزی می کنید از حدود 4  ماه قبل به پزشک مراجعه کنید.

آیا حذف رگهای عنکبوتی مشکلی برای خونرسانی ایجاد نمی کند؟

رگهای عنکبوتی، قسمت انتهایی مویرگها هستند که به مرور عملکردشان را ازدست داده و به فرم تارعنکبوتی در آمده اند و در واقع حذف ظاهری آنها هیچ گونه تاثیری روی عملکرد و کارآیی سیستم گردش خون نخواهد داشت.

آیا به غیر از اسکلروتراپی درمان دیگری برای واریس پا وجود دارد؟ برای آشنایی با دیگر روش های درمان واریس پا بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درمان واریس پا

 

چگونه درد زمان اسکلروتراپی را کم کنیم؟

شدت درد در افراد مختلف متفاوت است و به آستانه تحمل و میزان رگها بستگی دارد . استفاده از مسکن و پماد زایلو پی برای کم کردن درد می تواند خوب باشد. علاوه بر پماد به خانمها توصیه می کنیم مقت اسکلروتراپی را طوری تنظیم کنند که با دوره عادت ماهانه فاصله داشته باشد ، بسیاری از خانمها در این دوره آستانه درد پایینتری دارند و زودتر آزرده می شوند.

داشتن خواب راحت و آرامش کافی هم به کاهش درد کمک می کند. بعلاوه در کلینیک از ویبراتور کاهش درد برای کم کردن درد در مراجعین حساس به درد استفاده می شود.

فیلم اسکلروتراپی

پس از اینکه پماد ضد درد زایلو پی به پاها زدید روی پاها را با سلفون می پوشانید.

اسکلروتراپی دست

زیبایی دست ها به خصوص برای بانوان از اهمیت زیادی برخوردار است. دست انسان نشان از سن  ، شغل ، محل زندگی و … دارد. بانوان امروزه اهمیت بسیاری به زیبایی دست ها می دهند و از بیرون زدگی  رگ دست ها رنج می برند یکی از روش های درمان بیرون زدگی رگهای دست اسکلروتراپی است. در این روش می توان رگ های مرده و آبی نمایان شده بر روی دست را از بین برده و جوانسازی دست را انجام داد. اسکلروتراپی دست


چند جلسه اسکلروتراپی برای رگ های دست لازم است؟

معمولا اسکلروتراپی رگهای دست برای هر دست در طول سه جلسه با فاصله یک هفته از هم انجام میشود و اسکلروتراپی هر دو دست همزمان انجام نمی شود. بعد از انجام اسکلروتراپی ست بهتر است چند روز کار سنگین با دست انجام نشود و این روش درمان به منظور حذف کامل رگهای روی دست انجام نمی شود بلکه قطر رگها کم می شود واز برجستگی انها کاسته می شود.

در صورتیکه مایلید تا بدانید به چند جلسه اسکلروتراپی نیاز دارید می توانید عکس از پا و مشخصات فردی خودتان (سن، جنس،وزن، سابقه آسم و آلرژی، دارویی که مصرف میکنید سابقه بیماری قلبی و ریوی و سابقه بارداری در خانمها) را به  تلگرام کلینیک درمان واریس یا واتس اپ کلینیک ارسال نمایید و به صورت آنلاین از خدمات ویزیت آنلاین کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی استفاده کنید.

کلینیک درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

مقالات مرتبط

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.