اسکلروتراپی چیست و چه کاربردی دارد؟

درصورتی‌که زمان کافی برای مطالعه کامل این مقاله را ندارید، با کلیک روی خلاصه مقاله به اطلاعات کلیدی و مختصر و مفیدی دریافت کنید.

1_اسکلروتراپی چیست؟

یکی از روش‌های درمان واریس شدید‌، واریس عنکبوتی و طنابی بشمار می رود. با تزریق محلول اسکلروتراپی به درون رگ، موجب تخریب دیواره رگ‌ها و از بین رفتن آن‌ها می‌شود.

2_کاربرد اسکلروتراپی

اسکلروتراپی در علم پزشکی، برای درمان و انسداد عروق مزاحم و زائد بسیاری از بخش‌های بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. مثل:

 • اسکلروتراپی برای درمان مویرگ‌های قرمز روی پوست پستان
 • اسکلروتراپی مویرگ‌های صورت
 • اسکلروتراپی برای رگ‌های برجسته پشت دست
 • اسکلروتراپی بازو
 • اسکلروتراپی واریس طنابی یا عنکبوتی ‍‍‍‍‌ پاها

3_اسکلروتراپی طی چند جلسه انجام می‌شود؟

اسکلروتراپی طی ۲ تا ۳ جلسه و بافاصله زمانی یک الی دو ماه برای بیماران انجام می‌شود. این روش حدود نیم ساعت به طول می‌انجامد. با توجه به شرایط بیمار، ممکن است تعداد جلسات اسکلروتراپی تغییر کند. البته:

 • افزایش تعداد جلسات اسکلروتراپی به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. زیرا ممکن است پوست آسیب ببیند.

4_نتایج اسکلروتراپی بعد از چند روز مشخص خواهد شد؟

نتایج اسکلروتراپی معمولاً پس از دو هفته، از اولین تزریق مشاهده می‌شود.

*البته ترکیب درمانی اسکلروتراپی با لیزر نتایج بسیار جذاب و شگفت انگیزی دارد.

5_ از بین بردن رگهای عنکبوتی ضرر دارد یا خیر؟

با توجه به اینکه رگ‌های عنکبوتی هیچ نقشی در خون رسانی بدن ندارند، بنابراین حذف آن‌ها تاثیری بر مکانیسم بدن نخواهد گذاشت. از این رو، بسیاری از بانوان می‌توانند برای درمان واریس یا جنبه‌های زیبایی از اسکلروتراپی استفاده کنند.

6_ آیا بیمه هزینه اسکلروتراپی را پرداخت می‌کند؟

با توجه به اینکه اسکلروتراپی به عنوان یک روش زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد نه درمانی، بنابراین بیمه هزینه انجام این روش را پوشش نخواهد داد.

7_ اسکلروتراپی درد دارد؟

میزان درد در هر شخص متفاوت است. می‌توان از روش‌های زیر برای کاهش درد استفاده کرد:

 • استفاده از قرص آرام‌بخش
 • استفاده از قرص ضد درد و پماد زایلو پی
 • عدم انجام اسکلروتراپی در دوران عادت ماهانه
 • خواب کافی و راحت

8_ عوارض اسکلروتراپی

عوارض اسکلروتراپی معمولاً نادر و موقتی است. برخی از عوارض شامل موارد زیر هستند:

 • هاله تیره رنگ در محل اسکلروتراپی (این عارضه در افراد با پوست سبزه شایع است و پس از 6 تا 12 ماه برطرف خواهد شد)
 • سفتی و تیرگی مسیر رگ (نشان دهنده موفق بودن روش اسکلروتراپی است که به مرور از بین می رود)
 • اختلال در بینایی موقتی است و ظرف یکی دو ساعت از بین می‌رود.
 • تشکیل شبکه مویرگی جدید (در صورت مشاهده این عارضه اسکلروتراپی تکرار نخواهد شد و روش‌ لیزر واریس سطحی جایگزین خواهد شد)
 • کبودی و قرمزی پوست (این عارضه بسیار طبیعی بوده و پس از چند هفته بعد از تزریق از بین خواهد رفت)
 • شوک آنافیلاکسی (بسیار نادر است و در افرادی که زمینه آلرژی شدید دارند گزارش شده است و به همین دلیل در بیماران با زمینه آلرژی یا آسم روش لیزر سطحی بجای اسکلروتراپی انجام  می شود).

 

برای اطلاعات بیشتر درباره اسکلروتراپی واریس حتما کل متن مقاله را مطالعه نمایید.

اسکلروتراپی چیست؟

اسکلروتراپی یک روش غیر تهاجمی است که توسط متخصص قلب و عروق برای درمان رگ‌های واریسی عمقی و عنکبوتی به کار می‌رود. در طی این روش محلول یا فوم اسکلروتراپی با یک سوزن نازک وارد رگ‌ واریسی می‌شود. ماده‌اسکلروتراپی به مرور زمان باعث نازک و محو شدن دیواره رگ می‌شود. این روش معمولا برای رگ‌های سطحی‌تر یا اصطلاحاً عنکبوتی به‌کار می‌رود.

عکس قبل و بعد از درمان رگ‌های عنکبوتی پاها با روش اسکلروتراپی

اسکلروتراپی با بیان دکتر اقدسی

فیلم تزریق برای واریس پا و نتیجه درمان در لحظه (اسکلروتراپی)

عکس قبل و بعد از درمان واریس پشت زانو و ران پا

اسکلروتراپی چگونه انجام می‌شود؟

اصل اساسی در اسکلروتراپی ایجاد حداکثر التهاب در دیواره اندوتلیال رگ‌های واریسی، بدون ایجاد تخریب و‌ عوارض در بافت‌های اطراف و پوست ناحیه درگیر است.
به همین منظور در جدیدترین روش درمان رگ‎‌های واریسی که در کلینیک دکتر مهرداد اقدسی در حال انجام است، تلفیقی از لیزر سطحی، فوم اسکلروتراپی و کرایو تراپی استفاده می‌شود.
در طی این روش که بین ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت به طول می‌انجامد، بر اساس ویزیت اولیه و شرایط بالینی، نوع و محل رگ‌ها نحوه درمان مشخص می‌شود و پس از لیزر سطحی رگ‌های واریسی، ماده فومی شکل مستقیم به درون رگ‌ها تزریق می‌شود و با استفاده از کرایو تراپی که یکی از به‌روزترین روش‌های درمان رگ‌های عنکبوتی است، در حین انجام کار درد بسیار کمی احساس خواهید کرد.
داروهای اسکلروتراپی که به آنها  اسکلروزان نیز گفته می‌شود؛ باعث ایجاد التهاب ‌و به دنبال آن تخریب در دیواره رگ‌های واریسی می‌شوند.

جمله جالبی درباره اسکلروتراپی وجود دارد:

اسکلروتراپی نوعی هنر است: Sclerotherapy is an art 

چهار داروی اصلی که برای اسکلروتراپی استفاده می‌شوند:
•پولی دوکانول (Asclera)
•فيبرووين (sodium tetradecyl sulfate)
•نمک غلیظ شده (hypertonic saline)
•گلیسیرین (chromated glycerin)
برای درمان واریس با روش اسکلروتراپی از هیچ روش تهاجمی استفاده نمی‌شود و نیازی به بیهوشی ندارد و در مجموع پس از ۲ تا ۳ جلسه نتایج بسیار درخشان و قابل توجهی در مراجعین کلینیک مشاهده شده است.
عکس قبل و بعد از یک جلسه تزریق واریس عنکبوتی

داروی مورد استفاده در کلینیک  واريس دکتر اقدسی  پولیدوکانول و فيبرووين است که هر دو آنها تاییدیه FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) را دارند.

فوم اسکلروتراپی چیست

اسکلروتراپی برای چه کسانی انجام می‌شود؟

اسکلروتراپی در اکثر افراد قابل انجام است مگر در برخی شرایط خاص که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

اگر رگ‌های واریسی دارید باید قبل از انجام اسکلروتراپی جهت مشاوره و انتخاب بهترین راه برای درمان توسط متخصص قلب و عروق ویزیت شوید. همانطور که گفتیم اسکلروتراپی در اغلب موارد قابل انجام است البته سن بیمار و وضعیت سلامتی او و بسیاری فاکتورهای دیگر در این تصمیم‌گیری دخالت دارند مثلاً :
• برای افرادی با پوست‌های بسیار نازک و حساس توصیه نمی‌شود.
• در افرادی که پوست برنزه و تیره داشته باشند.
• افراد با سابقه لخته خون (DVT) 
• در دوران بارداری و یا مصرف داروهای هورمونی و شیردهی اسکلروتراپی نباید انجام شود.
• در افرادی که حساسیت و آلرژی دارند.
• افرادی که دچار انواع میگرن و سردرد هستند.
• افراد با سابقه بیماری‌های خود ایمنی مثل لوپوس و آرتریت روماتوئید 
• افراد با سابقه بیماری‌های قلبی و عروقی و سن بالای ۶۰ سال
پزشک معالج باتوجه‌به درنظرگرفتن مجموعه نکات منفی و مثبت بهترین پروتکل درمانی را مشخص خواهد کرد.

طبق نظر پورفسور مهرداد اقدسی استاد بیماری‌های ورید: برای افرادی که حساسیت غذایی یا دارویی و یا حتی حساسیت فصلی و آلرژی دارند بهتر است اسکلروتراپی انجام نشود و از روش‌های دیگر بر طبق قطر رگ‌ها مانند لیزر رگ‌های عنکبوتی و فلبکتومی استفاده شود.

فیلم اسكلروتراپی واریس مویرگی پا

خطرات و عوارض اسکلروتراپی چیست؟

عوارض اسکلروتراپی نادر است ولی بااین‌حال احتیاط‌های لازم برای پیشگیری از بروز عوارض به عمل می‌آید و اسکلروتراپی برای افرادی که احتمال دارد دچار عوارض شوند انجام نمی‌گیرد. به‌علاوه عوارض اسکلروتراپی اغلب موقتی هستند و برطرف می‌شوند .

هاله تیره رنگ در محل اسکلروتراپی

پس از انجام اسکلروتراپی ممکن است هاله‌ای تیره در محل تزریق به وجود آید که در واقع نوعی واکنش بدن به ماده تزریقی است تیرگی پوست در 30-9% از افرادی که تزریق می‌شوند به درجاتی دیده می‌شود.

در مورد افراد سبزه و افرادی که موهای تیره دارند معمولاً تیرگی پوست بیشتر دیده می‌شود. شایان‌ذکر است تغییر رنگ به ملانین پوست ارتباط ندارد و بیشتر به هموسیدرین مربوط می‌شود و بین 12-6 ماه زمان می‌برد تا کاملاً از بین برود.

اسكلروتراپي و درمان مويرگهاي عنكبوتي
دو هفته پس از جلسه دوم اسكلروتراپی

ویژگی‌هایی که باعث شده است لیزر واریس به بهترین و مهم‌ترین روش‌های درمان بیماری واریس تبدیل شود، عبارت است از عوارض بسیار کم، درمان سریع واریس و بدون نیاز به بستری است.

هزینه عمل واریس پا با لیزر

سفتی و تیرگی مسیر رگ

در داخل مسیر رگ ممکن است احساس سفتی و تیرگی داشته باشید که بیشتر از اینکه عارضه محسوب شود نشانه‌ای از نتیجه‌بخش بودن اسکلروتراپی است. معمولاً در جلسات تکمیلی این سفتی و حالت توده مانند داخل رگ برطرف می‌شود.

اختلال در بینایی

اختلال در دید ممکن است بلافاصله پس از اسکلروتراپی ایجاد شود که در این افراد مجدداً اسکلروتراپی نباید انجام شود.

تشکیل شبکه مویرگی جدید

گاهی بدن در واکنش دفاعی در مقابل از بین رفتن رگ‌ها شروع به ایجاد شبکه مویرگی در اطراف محل تزریق می‌کند. معمولاً در صورت گزارش این عارضه اسکلروتراپی دیگر انجام نمی‌شود و از روش‌های جای‌گزین مثل لیزر واریس سطحی برای درمان رگ‌های عنکبوتی استفاده می شود.

پرسش و پاسخ بیمار و دکتر در مورد حساسیت و آلرژی و نیاز به اسکلروتراپی

بیماری لخته شدن (ترومبوز) وریدهای عمقی پا (به‌اختصار DVT) به دنبال بی‌حرکتی طولانی‌مدت یا برخی بیماری‌های خاص در فرد ایجاد گردیده و ممکن است خطرات قابل‌توجهی نظیر آمبولی ریه به همراه داشته باشد.

درمان قطعی DVT

پرسش بیمار در مورد عوارض تزریق واریس در حین مصرف دارو

کبودی و قرمزی پوست

بروز کبودی و تورم در محل تزریق طبیعی بوده و در طی یک تا چند هفته پس از تزریق از بین می‌رود. معمولاً نتایج هر جلسه تزریق بعد از 3 هفته قابل ارزیابی است و اثر ماده اسکلروزان به‌صورت تدریجی و در طی چند هفته کاملاً نمودار می‌شود.

بروز خارش و سوزش در محل تزریق از جمله عوارضی است که در روزهای اول پس از تزریق ممکن است بروز کند. قرمزی، حساسیت پوستی و کهیر پس از اسکلروتراپی احتمال دارد بروز کند.

عوارض نادر ولی خطرناک در اسکلروتراپی

عوارضی که به‌ندرت گزارش می‌شود اما خطرناک هستند. از جمله شوک آنافیلاکسی است که شامل بر حساسیت تنفسی با علایمی همچون تنگی نفس و سرفه هستند و در کمتر از 6/0 درصد از افراد تحت درمان بروز می‌کنند. ترومبوز وریدی، سکته مغزی، نکروز بافتی و آسیب عصبی نیز از دیگر عوارض نادر این روش درمانی هستند.

در کل این روش جز روش‌های بی‌خطر و بدون عارضه در درمان رگ‌های عنکبوتی است.

درمان واریس پا بدون نیاز به جراحی و به روش‌های مدرن به‌خوبی می‌تواند علائم و نشانه‌های واریس را به طور قابل‌ملاحظه‌ای بهبود دهد.

اسکلروتراپی به روش کلاکس

به نقل از مقاله‌ای از پروفسور میاکی: CLaCS با بهره‌گیری از واقعیت افزوده، گزینه‌ای بسیار مؤثر برای درمان تلانژکتازی، رگ‌های مشبک و تغذیه‌کننده به شمار می‌رود. درواقع یک متد ایمن است که از تکنولوژی و یک ماده اسکلروزان ارگانیک استفاده می‌کند. این دارو اثر هر داروی دیگر را از بین می‌برد، بنابراین خطر آنافیلاکسی یا آمبولی ندارد.

متن اصلی:

CLaCS guided by Augmented Real-ity is a very effective option to treat telangiec-tasias, reticular and feeder veins. It is a safe method based on the employment of technol-ogy and an organic sclerosing agent. It dis-penses the use of any other medication, thus being free of risk of anaphylaxis or embolism

در کارگاه‌های دوره‌ای آموزش اسکلروتراپی که توسط دکتر اقدسی برای پزشکان متخصص برگزار می‌گردد اسکلروتراپی بیماران به‌رایگان انجام می‌شود. در صورت تمایل و برای اطلاع از تاریخ این کارگاه‌ها اینجا کلیک کنید.

خوشه یا کلاستر مویرگی

راه‌های مختلفی برای درمان واریس وجود دارد اما در کلینیک دکتر مهرداد اقدسی علاوه بر تمام روش‌های درمانی متداول، راهکارهای دیگری نیز برای درمان واریس به کار گرفته می‌شوند.

درمان سریع واریس

نتایج اسکلروتراپی

نتایج اولیه اسکلروتراپی تقریباً دوهفته بعد از اولین جلسه ظاهر می‌شود.

رگ‌های درشت و تجمع مویرگی ریز به تزریق واکنش سریع‌تری نشان داده و زودتر برطرف می‌شوند. رگ‌های ریز قرمز پراکنده نسبت به درمان مقاوم‌تر بوده و نتیجه درمان آنها دیرتر ظاهر می‌شود.

تعداد جلسات اسکلروتراپی که برای رسیدن به نتیجه دلخواه لازم است حدود ٢-٣ جلسه است و فواصل این جلسات بین ٤-٦ هفته تنظیم می‌شود. نتیجه نهایی اسکلروتراپی معمولاً حدود ٢ هفته پس از آخرین تزریق مشخص می‌گردد.

رضایت بیمار پایه و رکن اصلی درمان‌های زیبایی است که در اکثر موارد بالغ بر هشتاد درصد رگ‌های پوستی برطرف می‌شوند. بیمار بعد از پایین جلسات به‌راحتی لباس مناسب و دلخواه خود را بدون نگرانی از دیده‌شدن می‌پوشد. بیست درصد باقیمانده ریز و در معرض دید نیستند.

در بعضی موارد برای حرفه‌ای‌تر و بالابردن نتایج درمان مویرگ‌های عنکبوتی از لیزرهای سطحی مانند لیزر ndiag یا ktp در کنار اسکلروتراپی استفاده می‌شود. ترکیب درمانی اسکلروترابی با لیزر نتایج بسیار جذاب و خیره‌کننده‌ای دارد.

اسکلروتراپی را معمولاً بیمه‌ها تقبل نمی‌کنند و جز کارهای زیبایی محسوب می‌شود. لیزر واریس جز کارهای درمانی است و مورد تأیید بیمه‌های تکمیلی است.

بیمه‌های طرف قرارداد کلینیک دکتر اقدسی

قبل و بعد از درمان به روش فلبکتومی و اسکلروتراپی

عکس و شرح حال جالب بیماران اسکلروتراپی

خانم ۴۰ ساله کارشناس و کارمند سازمان برنامه که دچار اضافه‌وزن بوده و روزانه ساعت‌ها پشت میز می‌نشیند با وضعیت زیر مراجعه کردند.

خانم ۴۰ ساله بیمار اسکلروتراپی

سؤال کردند با یک جلسه چه تفاوتی ایجاد می‌شود؟ جواب دکتر اقدسی این بود که قطعاً بهتر خواهد شد.

عکس یک ماه بعد از تزریق اول خانم ۴۰ ساله

خانم ۴۷ ساله برای کمر دردی که دارند هفته‌ای یک‌بار استخر می‌روند تا در آب راه بروند. به‌واسطه شبکه عنکبوتی عروق زیبایی پاها متأثر شده و همیشه این سؤال مطرح است که چرا آن‌قدر پای شما رگ دارد؟

پس از معاینه و انجام سونوگرافی، عدم درگیری عروق عمقی تأیید شد و برای درمان از روش تزریق استفاده شد. عکس حال حاضر برای یک سال پس از دوره درمان و ویزیت مجدد است.

رگ های پا بعد از 1 سال دوره درمان اسکلروتراپی

مراجعه‌کننده خانم ۳۷ ساله که از حدود سه سال قبل این رگ روی پای چپ ایشان بود. این خانم تصمیم به بارداری داشتند و به همین خاطر برای درمان واریس اقدام کردند. پس از تأیید سلامت عروق عمقی با سونوگرافی، رگ سبز با روش تلفیقی فلبکتومی و تزریق درمان شد.

رگ سبزبا روش تلفیقی فلبکتومی و‌تزریق درمان شده

پرسش از دکتر: برای کیست تخمدان‌، ال دی و یاسمین مصرف می‌کنم می‌خواهم برای درمان رگ‌های قرمز پوست مراجعه کنم؟

پاسخ دکتر مهرداد اقدسی: داروهای هورمونی باعث ایجاد و تشدید مویرگ‌های عنکبوتی می‌شود به همین دلیل توصیه می‌شود سه ماه پس از پایان دوره مصرف داروهای ذکر شده برای اسکلروتراپی یا لیزر سطحی مراجعه بفرمایید. دقت کنید نباید درمان کیست تخمدان را نیمه‌کاره رها کنید.

سؤالات شایع بیماران

آیا اسكلروتراپی درد دارد؟

برای تزریق از سوزن‌های ریز انسولین استفاده می‌شود. قبل از آن نیز پماد بی‌حسی روی رگ‌ها مالیده می‌شود در صورت نیاز از داروهای خوراکی ضد درد هم مصرف می‌شود.

زمان تزریق حدود ۴۵ دقیقه است نتیجه خوبی که ایجاد خواهد شد درد تزریق را بی اهمیت می‌کند.

تعداد و فاصله زمانی جلسات اسکلروتراپی به چه شکلی است؟

به طور معمول نیاز به ۲-۳ جلسه اسکلروتراپی است تا نتیجه خوب و رضایت‌بخشی از درمان حاصل شود. فاصله زمانی مناسب بین دو جلسه ۴-۶ هفته است.

اثر تزریق مویرگ‌ها تا چند وقت باقی می‌ماند؟

تزریق معمولاً ظاهر پاها را طی ٢-٣ جلسه اصلاح می‌کند. به‌مرورزمان مویرگ‌های جدیدی ظاهر می‌شوند سرعت ایجاد آنها بستگی به وضعیت ارثی و عمومی بیمار دارد.

لازم است هر یک تا دو سال، یک جلسه ترمیمی یا روتوش انجام شود. به‌این‌ترتیب وضعیت خوب ایجاد شده تداوم خواهد یافت.

اسكلروتراپی حرفه‌ای چیست؟

اسکلروتراپی می‌تواند نتایج بهتر و زیباتری داشته باشد. به‌شرطی که بتوان مویرگ‌های تغذیه‌کننده زیرین را با کمک اشعه مادون‌قرمز شناسایی و مسدود کرد. استفاده از نور مادون‌قرمز در موقع اسکلروتراپی باعث بهتر شدن نتایج درمان شده و عارضه‌ای برای بیمار ندارد.

آیا تزریق واکسن کرونا با انجام اسکلروتراپی تداخلی دارد؟

پس از رفع علائم معمول واکسن شامل تب، بدن درد و مانند آن می‌توان هر اقدام پزشکی از جمله اسکلروتراپی را انجام داد.

واریس ساق پا زمانی ایجاد می‌شود که خون به دلیل نقص دریچه‌ها جریان نادرستی داشته باشد و به سمت رگ‌های پا برگردد. این موضوع باعث ایجاد وریدهای عنکبوتی و رگ‌های واریسی می‌شود.

رگ های واریسی پا

آیا همزمان با اسکلروتراپی می‌توان لیزر موی زائد پاها را انجام داد؟

اگر می‌خواهید در یک بازه زمانی تزریق واریس و لیزر مو را انجام دهید. بهتر است طوری برنامه ریزی کنید که جلسه لیزر موی زائد اول انجام شود و سپس برای اسکلروتراپی مراجعه کنید. تزریق باعث کبودی پوست می‌شود که در صورت وجود کبودی برای انجام لیزر مو بایستی تا رفع کبودی صبر کرد.

کبودی ناشی از اسکلروتراپی چه مدت روی پوست باقی می‌ماند؟

کبودی و تیرگی مسیر رگ در اسکلروتراپی کاملا طبیعی است و در حدود ۳-۲ هفته زمان می برد تا از بین برود.

آیا اسکلروتراپی باعث پا درد می‌شود؟

اسکلروتراپی باعث درد پا نمی‌شود؛ اما مسیر رگ‌ها پس از انجام  اسکلروتراپی ممکن است برای مدتی تیره و دردناک  شود که در صورت نیاز با کار تکمیلی این حالت برطرف می‌شود.

آیا موادی که در اسکلروتراپی بکار می‌رود خطر دارند؟

انتخاب دارو و دوز مورداستفاده بر اساس سن، وزن و شرایط فیزیکی افراد انجام می‌شود و بادقت و وسواسی که در این مورد صورت می‌گیرد میزان بروز عوارض به حداقل می‌رسد. اما عوارضی مثل کبودی پوست، تشکیل شبکه مویرگی جدید در محل تزریق و یا بروز شوک از جمله عوارض اشاره شده برای داروی رایج مورداستفاده برای اسکلروتراپی است.

جایگزین اسکلروتراپی برای افرادی که ممنوعیت اسکلروتراپی دارند چیست؟

معمولاً از روش لیزر سطحی برای رفع رگ‌های عنکبوتی در این افراد استفاده می‌شود.

هزینه اسکلروتراپی چقدر است؟

هزینه اسکلروتراپی بسته به عوامل مختلفی از جمله تعداد جلسات موردنیاز، نوع ماده اسکلروزان استفاده شده، تجربه و مهارت پزشک، و محل انجام درمان متفاوت است

**هزینه اسکلروتراپی در ایران معمولاً کمتر از کشورهای دیگر است.

آیا اسکلروتراپی درمان همیشگی و بدون بازگشت است؟

اسکلروتراپی یک روش مؤثر برای درمان واریس است، اما در برخی موارد ممکن است رگ دوباره باز شود.

عواملی که خطر باز شدن مجدد رگ را افزایش می‌دهند عبارت‌اند از:

 • شدت واریس
 • سابقه خانوادگی و واریس ارثی
 • چاقی
 • ایستادن یا نشستن طولانی‌مدت

تزریق واریس پا در مردان چگونه است؟

اگرچه مویرگ‌های عنکبوتی و واریس در زنان شایع‌تر هستند ولی در بسیاری از مردان هم در واریس مچ پا، ساق و اطراف زانو رگ‌های ریز قرمز و بنفش ظاهر می‌شود که ممکن است از نظر ظاهری خصوصاً در مردان جوان باعث ناراحتی آن‌ها شود.

نحوه درمان واریس مویرگی پا در مردان کاملاً مشابه زنان بوده و چون پوست پا کشیده‌تر و سفت‌تر است نتایج اسکلروتراپی به‌مراتب بهتر است. از نظر آماری 20 درصد مراجعین به بخش اسکلروتراپی را مردان و ٨٠ درصد باقیمانده زنان هستند. در بین مردان گروه ورزشکاران، هنرمندان و دانشجویان به ترتیب بیشترین شیوع مراجعین را تشکیل می‌دهند.

تلفیق لیزر سطحی و تزریق چه فایده‌ای دارد؟

مویرگ‌های عنکبوتی هم با دوز بالای لیزر و هم با غلظت بالای اسکلروتراپی برطرف می‌شوند ولی اگر لیزر و اسکلروتراپی قوی استفاده شود عوارض پوستی بر جای خواهد گذاشت.

استفاده مناسب از تلفیق لیزر و تزریق نتایج زیباتر و راضی‌کننده‌تری دارد.

 لیزر واریس و اسکلروتراپی درمان‌های متداول واریس هستند.  بسیاری از بیماران می‌خواهند بدانند کدام روش برای درمان مناسب‌تر است. پاسخ را در مقاله زیر بخوانید.
مقایسه لیزر واریس با اسکلروتراپی

مراقبت‌های بعد از اسکلروتراپی واریس پا

 1. پیاده‌روی و تحرک بیشتر داشته باشید.
 2. ورزش سنگین تا ٣ روز مجاز نمی‌باشد.
 3. جوراب واریس یا بانداژ طبی تا چند روز بعد از تزریق واریس ضروری است. فیلم نحوه پوشیدن جوراب واریس را ببینید.
 4. مایعات بیشتر مصرف کنید.
 5. درصورتی‌که می‌خواهید در روز انجام اسکلروتراپی سفر طولانی داشته باشید بایستی این موضوع را به اطلاع متخصص واریس برسانید.
 6. شش ساعت بعد از اسکلروتراپی می‌توانید دوش ولرم کوتاه‌مدت بگیرید.

در کلینیک واریس دکتر اقدسی به مراجعین برگه توضیحات کامل مراقبت‌های بعد اسکلروتراپی داده می‌شود. تاریخ مراجعه بعدی و تلفن تماس ضروری با کلینیک برای اطمینان خاطر بیماران در بروشور وجود دارد.

هزینه اسکلروتراپی واریس پا

 • اسکلروتراپی از نظر شرکت‌های بیمه‌گر، زیبایی محسوب شده و به همین دلیل هزینه آن را تقبل نمی‌کنند.
 • هزینه اسکلروتراپی به نوع و غلظت داروی مورداستفاده و تعداد جلسات موردنیاز بستگی دارد. تعداد جلسات اسکلروتراپی با نظر پزشک معلوم می‌شود و برای همه یکسان نیست.

در مشاوره اول معاینه دقیقی از ضخامت پوست و میزان حساسیت پوست توسط متخصص واریس به‌عمل‌آمده و ضخامت جداره رگ‌ها و میزان مقاومت آنها نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.
به‌نحوی که قبل از شروع درمان تعداد جلسات، هزینه هر جلسه و نتیجه کار کاملاً مشخص می‌شود.

چگونه درد زمان اسکلروتراپی را کم کنیم؟

شدت درد در افراد مختلف متفاوت است و به آستانه تحمل و میزان رگ‌ها بستگی دارد.

 • استفاده از قرص آرام‌بخش – ضد درد و پماد زایلو پی برای کم‌کردن درد می‌تواند خوب باشد.
 • علاوه بر پماد به خانم‌ها توصیه می‌کنیم جلسه اسکلروتراپی را طوری تنظیم کنند که با دوره عادت ماهانه فاصله داشته باشد، تحمل درد در این دوره معمولاً دشوارتر است.
 • خواب راحت و آرامش کافی برای کاهش درد کمک می‌کند.
 • به‌علاوه در کلینیک از ویبراتور کاهش درد برای کم‌کردن درد در مراجعین حساس به درد استفاده می‌شود.

 پس از اینکه پماد ضد درد زایلوپی را به پاها زدید روی پاها را با سلفون بپوشانید. بهتر است از نیم ساعت قبل درمان این کار انجام شود.

چرا افراد با اضافه وزن بیشتر در معرض ابتلا به واریس قرار دارند؟

رابطه واریس با چاقی

ممکن است شما دوست داشته باشید
60 نظرات
 1. S.r می گوید

  سلام دکتر.من ۸ماه کار ایستاده داشتم که اوایل پاهام ورم میکرد و بعد از دو سه هفته عادی شد برام.اما بعد متوجه رگهای واریسی شدم.الان دیگه کار نمیکنم اما رگهای واریسی اذیتم میکنه ظاهرش.هم کنار مچ پام هست به رنگ قرمز و خیلی خفیف.و هم سبز رنگ که مثل رگهای اصلیه ولی قبلا نداشتم اینارو.این رگهای سبز علاوه بر مچ پا کنار باسن و ران هم چنتا هست و همچنین پشت زانو.گاهی همون نواحی تیر میکشع.میخاستم بدونم اسکلروتراپی برای من جواب میده؟و هزینه لیزر برای این تعداد و این مرحله از واریس چقدر میشه حدودا؟
  عکس مچ یکی از پاهامو براتون فرستادم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام بر طبق عکس ارسالی شما هنوز رگ پای شما نیاز به درمان نداره و روش حساس نشوید در طیف طبیعی محسوب می شود

 2. فرزانه می گوید

  سلام من پشت پام چند تا رگ قرمز رنگ مثل واریس
  لطفا هزینه لیزر رو بهم بگید ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   لطفا برای ما از وضعیتی رگ های خود اینجا یا در واتس اپ 09365066105 عکس ارسال کنید که بهتر شمارا راهنمایی کنیم.

 3. جاهد می گوید

  سلام
  من پشت پاهام رگهای عنکبوتی دارد و تا قسمت ران هم رفته است.
  سوال من در مورد تعداد جلسات و هزینه آن می باشد. سپاسگزارم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   برای اطلاعات بیشتر در مورد تعداد جلسات و هزینه ها لطفا با واتس اپ 09365066105 در تماس باشید.

 4. سارا می گوید

  باسلام خانم ۳۵ ساله هستم خیاطی میکنم حدود ۸ ساعت در روز روی صندلی مینشینم مدتیه با سرد شدن هوا زانودردم شدت بیشتری پیدا کردهپشت زانو رگ برجسته ندارم اما رگهای عنکبوتی اطراف زانو داشتم و جدیدا روی ساق پا هم پیدا شده در طول روز و موقع خواب به شدت درد دارم یعنی ۱ ثانیه هم دردش قطع نمیشه لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   نشستن زیاد و کم تحرکی میتواند عامل پیدایش واریس های عنکبوتی باشد اما این واریس ها عامل درد پای شما نیست،این نوع واریس درد و عارضه ای ایجاد نمیکند و درمان انها جنبه زیبایی دارد .

   برای درد توصیه میکنم حضورا با یک روماتولوژیست مشورت کنید .

 5. محمد می گوید

  سلام ایا اسکلروتراپی را میتوان روی صورت اطراف بینی انجام داد

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   برای صورت چون رگ ها معمولا خیلی ریز هستن از روش اسکلروتراپی استفاده نمیشود و لیزر سطحی جواب بهتری خواهد داد

 6. ماری می گوید

  سلام من ۳۲ ساله هستم و وزنم هم ۵۲ کیلویه و از ۱۰ سال پیش کناز قوزک پای راستم یه لک قهوه ای زد اوایل خیلی بهش توجه نمیکردم ولی بعد از چند سال که به خاطر شغلم زمان ایستادنم بیشتر شد و لک روی پام هم بزرگتر و تیره تر شد بعد هم با یه خارش زخم شد .زخشم تا مدتها خوب نمیشد بعد از اینکه به متخصص پوست مراجعه کردم و نمونه برداری شد تشخیص پزشک واریس عنکبوتی بود \r\nحالا علتشو نمیدونم ارثی هست یا به خاطر ضعف عروق پامه. سوال من از شما اینه که برای درمان باید دقیقا به چه پزشک یا متخصصی مراجعه کنم و اصلا بهترین راه درمان چیه ؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   لطفا از وضعیت رگ های واریسی و زخم پای خود برای ما اینجا یا در واتس اپ 09365066105 عکس ارسال کنید که بهتر شمارا راهنمایی کنیم .

 7. مرضیه می گوید

  سلام خسته نباشید .من 21 سالمه یه چند ماهیه یه سری رگ عنکبوتی بنفش رنگ و صورتی قسمت اطراف شکم و بالای پهلو‌هام و مچ پام بوجود اومده به نظر در حال بیشتر شدن هستن بصورت مویرگ کوچیک روی بازوهام هم جدیدا بوجود اومدن میخاستم بپرسم دلیلش چه چیزی میتونه باشه و راهی برای جلوگیری از پیشرفتش هست؟با تشکر

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   ايجاد مويرگهاي ريز پوستي در خانمها يافته نرمالی بوده (طبیعی است) ومعمولا علل ارثی دارد.ولی اگر سرعت رشد آتها زياد شده بايد به فكر احتمال اختلالات هورمونی باشيم .
   اگر واقعا مطمئن هستيد كه در زمان كوتاه زياد شده اند توصيه ميكنم با متخصص غدد مشورت كنيد. بررسيهاي لازم از جمله آزمايش تيروييد نياز است البته گاهی اوقات بعلت حساس شدن بيش از اندازه ممكن است اين فقط يك تصور غير واقعی باشد.
   مصرف بعضی داروها مثل داروهای استروژنی كورتون و بعضی داروهای ديگر هم ميتواند عامل مطرحی باشد.
   براي از بين بردن اين رگها روش معمول حرفه ای استفاده تلفيقی از تزريق برای ريشه مويرگها + ليزر مخصوص عروق ريز برای سطح مويرگها است كه در بيشتر انواع پوست نتيجه خوبی ميدهد.
   لطفا براي ويزيت حضوري هماهنگي بفرماييد.

 8. fereshteh taleb می گوید

  سلام. من مدت یکسال هست رماتیسم مفصلی دارم و کورتن میخورم رگ های عنکبوتی در پاهام در حال افزایش هست. تورم مچ پا در هنگام نشستن طولانی دارم. و دور مچ پام جای کش جوراب گاهی درد دارم. هزینه اسکروتراپی چند تومانی؟حدود ۶ قسمت پام هست خیلی خفیف و کم رنگ هست ولی چون پوستم روشنه دیده ميشه.بعد از اسکروتراپی ميشه ران و ساق پام رو لیزر موی زاید انجام بدم؟يانه؟من چون کورتن میخورم فایده داره اسکروتراپی انجام بدم؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   اگر رگها زیاد است به لحاظ ظاهری مسئله دارد بهتر است درمان اسکلروتراپی شود و به خاطر درمان با کورتون نیاز به روتوش سالانه دارد.
   برای لیزر و… مشکلی نیست

 9. Reyhan می گوید

  سلام. بنده از زمان کنکور که به حالت چهازانو روی صندلی پشت میز تحریر مینشستم روی هر دو پام بالای زانو رگ های سطحی بیرون زده که یک جلسه با دستگاه فوتونا درمان انجام دادم اما هیچ تغییری نکرد و قصد ادامه درمان با ان دی یگ داشتم که این صفحه رو پیدا کردم سوال اولم این هست که آیا شما درمانی برای این عروق سطحی پیشنهاد میکنید؟ سوال دوم این هست که حدود دو سال هست پاهام پر شده از اثر رگ های سبز رنگ زیر پوست که خیلی نگران شدم و نمیدونم چرا اینقدر ظاهر پام خراب شده آیا برای این هم درمان دارید؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   لیزر سطحی مناسب ترین روش برای بهتر شدن واریس های ریز و سطحی میباشد بهتر است برای ما از واریس های خود اینجا یا در واتس اپ 09365066105 عکس ارسال کنید که شمارا بهتر راهنمایی کنیم

   رگ های سبز رنگی که در عکس مشخص هستن معمولا رگ های زنده بدن شما هستن و فقط نازکی پوست شما انهارا نمایان میکنید و جای نگرانی نیست

 10. نصری می گوید

  سلام.برای از بین بردن رگهای عنکبوتی و درمان رگهای واریسی درمان مناسب چیست؟ و هزینه آن چقدر است .در هنگام ورزش جوراب را بپوشم ؟ و وزنه در ورزش رگها را بدتر می کند؟ چه نوع ورزشهایی مناسب هستند ؟ ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر با توجه به عکس شما به نظر میرسد اسکلروتراپی بهترین روش برای درمان واریس شما باشد
   پوشیدن جوراب واریس در زمانی که کم تحرک هستین به علت فشاری که به عروق وارد میکنید به انها کمک میکند که گردش خون درستی داشته باشند ،اما زمانی که شما ورزش میکنید با بالا رفتن ضربان قلب این گردش خود درست انجام میشود پس نیازی به پوشیدن جوراب واریس نیست
   ورزش های هوازی کمک بیشتری به شما خواهد کرد و وزنه زدن با پاها برای کسانی که عروق ضعیفی دارند مناسب نیست

 11. شبنم می گوید

  سلام استاد گرامی و خسته نباشید
  من خانم سی و هشت ساله و پزشک هستم،از حدود یک سال پیش به دنبال انجام لیزر موی زاید و یه کنتاکت درماتیت بعد اون ،دچار واریس عنکبوتی تو هر دو طرف هر دو مچ پا و روی پاها و دیستال ساقهام شدم،البته چند تا مسافرت هم داشتم که باعث تورم شدید مچ به پایین هر دو پام شدن،و از سالها قبل از این واریسهای آبی پشت ساق هام داشتم،یه اضافه وزن حدود ده کیلو و شغل که نشستن زیاد داشتم(پزشک اورژانس)و بدون ورزش و تحرک، الکترولیتهای خونی و ویتامین دی و هورمونهام چک کردم نرمال بود،الان هفده هفته باردارم،سرعت زیاد شدنش بیشتر شده و (میدونم بارداری واریس رو زیاد میکنه)ولی چند تا روی بالای ساقهام و ران ها ایجاد شده،من از زیاد شدنشون میترسم ،استاد عزیز الان با توجه به کرونا و حاملگی من،نیازه برای ویزیت مراجعه کنم؟و چون دو طرفه هستن ولی سمت راست بیشتره ،نیازی به انجام سونو داپلر دارم با نه؟و ایا اصلا تو بارداری میشه سونو داپلر انجام داد؟این حاملگی منم حاملگی باارزشه و بعد چند سال اتفاق افتاده،
  و عذرخواهی میکنم که وقت با ارزشتون رو گرفتم و ممنونم
  من عکس رو نتونستم اینجا اپلود کنم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   در دوران بارداري واريس معمولا بيشتر ميشود
   طبيعي است.
   تحرك كافي داشته باشید، وزن خود را کنترل کنید، سعی کنید با تغذیه مناسب از یبوست پیشگیری کنید
   نحوه خوابيدن بهتر است به پهلوي چپ باشد
   و در مواردي پوشيدن جوراب واريس كلاس يك بالاي ران در طول روز توصيه ميشود.

   مقالاتی در مورد واریس بارداری در اینستا و سایت ما هست که میتواند برای شما مطالب مفیدی داشته باشد.

 12. ST می گوید

  سلام وقت بخیر من ۲۱سالمه و چند سالی هست که دچار مویرگ های عنکبوتی شدم درد ندارم ولی از لحاظ زیبایی خیلی فکرمو مشغول کرده می خواستم بپرسم راهی به جز لیزر وجود داره و با پماد و کرم خاصی درمان میشه ؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   روش درمانی برای رگهای عنکبوتی لیزر سطحی یا اسکلروتراپی است که در روش اسکلروتراپی در واقع از یک دارو برای جمع کردن رگهای عنکبوتی استفاده می شود . متاسفانه دارو به شکل پماد یا کرم برای درمان واریس عنکبوتی وجود ندارد .

 13. مصطفی فتاحی می گوید

  سلام من گوشه چشمم پماد لایه بردار زدم بعد مدتی عنکبوتی شد وبعد جراحی بینی چندسال بعد روی بینی هم عنکبوتی دارم رفتم لیزر pdlگفت تضمین نمیکنم وبازگشت دارد و دکتر دیگر گفت نیاز به لیزر نمیباشد تزریق امپول بهتر است بنظر شما بازگشت دارد یا نه کدام روش بهتر هست

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   براي صورت بعلل مختلف از روش تزريق استفاده نميكنيم.
   روش لیزر سطحی برای صورت ایمنتر از اسکلروتراپی یا تزریق است . يكي از ليزرهاي مناسب براي صورت همان PDL است و البته لیزر مورد استفاده در کلینیک ما برای این رگها تلفيقي از NDyag و KTP است که معمولا نتیجه بخش است.

 14. مسی می گوید

  سلام من ۳۰سالمه و رنگ پوستم سبزه اس و اطراف چشم گونه و چانه رگه های عنکبوتی دارم .ایا برای من لیزر اکسل وی قابل انجامه وکاملارفع میشه و لک و‌جای لیزر باقی نمیمونه ؟مدت زمان درمان چقدره؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   پوست سبزه قاعدتا برای لیزر نیاز به احتیاط بیشتری هست . دستگاه اکسل وی برای پوست هی برنز و تیره هم مناسبه و مشکلی ایجادنمی کنه . در 2-3 جلسه معمولا رگهای عنکبوتی برطرف می شوند

 15. مجید می گوید

  سلام وقت بخیر
  آقای دکتر بنده چند ماهی هست که خال های قرمز بسیار ریزی رو بدنم در اومده و تقریبا همه جا هست
  خواستم بدونم علتش چی هست
  بنده حدود 8 ماه راکوتان هم مصرف میکردم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   احتمال اینکه از عوارض مصرف راکوتان باشد زیاد است بهتر ایت این موضوع را به اطلاع پزشک معالج خود برسانید که در صورت تشخیص ایشان دارو را قطع یا ادامه دهید

 16. Banafshe می گوید

  سلام و احترام
  جناب دكتر من ايران نيستم كه بيام مطب شما
  به من گفته شده قرص گياهي وجود داره براي پيشگيري يا درمان واريس
  ترجيح دادم از پزشك متخصصي چون شما صحت اين موضوع رو بپرسم
  و در صورت امكان به من معرفي كنيد كه تهيه و مصرف كنم.
  چون رگهاي عنكبوتي من متاسفانه زيادتر شده
  با تشكر

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   دافلونDaflon می تواند مناسب باشد . قرص ضدبارداری و هورمونی تا جای ممکن خودسرانه مصرف نکنید. تیروییدتان راچک کنید. در ضمن ورزش هوازی انجام دهید و اگر وزن اضافی دارید کم کنید

 17. افسان می گوید

  میخواستم بدونم اسکروتراپی داءمی هستش؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   با انجام اسکلروتراپی رگ از بین می رود و به مرور توسط بدن جذب می شود پس برای رگ تحت درمان دائمی است اما اینکه سایر رگها واریسی نمی شوند بحث دیگری است و بسته به استعداد فرد، شرایط هورمونی، بارداری، ارث و… دارد

 18. دلارام می گوید

  ايا فردي كه به دليل عمل قلب باز وارفارين مصرف ميكند ميتواند جوراب واريس استفاده كند؟
  ايشان يكبار بالاي پاي راست در ميگيره و يكبار بالاي پاي چپ و مجبوره همش مشت بزنه بهش و راه ميره بهتر ميشه

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   مراجعه به پزشك داخلي و بررسي و انجام ازمايشاتي مانند vitamin d-ca-MG توصیه می شود

   جوراب فشار يك واريس ميتواند بپوشد

   براي يك ماه روزانه يكعدد كپسول دافلون ٥٠٠ بعد از ناهار میل شود

 19. لینا می گوید

  سلام خسته نباشید
  بنده خانم خانه دار هستم فقط در حد کار منزل می ایستم روی ران چند رگ قرمز عنکبوتی و پشت زانو رگهای سبز ایجاد شده
  لازمه الان برای جلوگیری از زیاد شدن جوراب واریس استفاده کنم
  ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   خیر لازم نیست . برای پیشگیری ورزش کنید به خصوص ورزش هوازی هر روز پیاده روی داشته باشید و در ضمن اگر و زن اضافه دارید کم کنید . خوب است فست فود و غذاهای ناسالم کمتر مصرف کنید

 20. مینو می گوید

  سلام خسته نباشید ی مدته میرم باشگاه روی ران بالای پای راستم ی سری مویرگ بنفش و آبی هست نمیدونم دلیلش چیه صبحا ک از خواب پا میشم مستقیم نمیتونم از رختخواب پاشم یا سر درد شدید میگیرم یا پای راستم از مچ تا زانو درد شدید میگیره در ضمن آنمی سیکل سل هستم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   مويرگها اهميت درماني ندارند
   اظهار نظر بيشتري نميتوانم بكنم
   فشار خون را هم چك كنيد

 21. رضا می گوید

  سلام
  آیا امکان Sclerotherapy برای عروق عنکبوتی روی بینی وجود دارد؟
  در این صورت آیا این درمان را توصیه می‌کنید؟
  لطفا هزینه و مدت درمان را نیز بفرمایید.

  با سپاس

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   ,روی صورت بهتر است اسکلروتراپی انجام نشودد . برای لیزر سطحی این رگها مراجعه کنید

 22. سارا می گوید

  سلام پشت زانوهای من عرض چن روز رگ های ابی نمایان شده و رگه های قرمز روی ران پا و کمی هم ساق پا
  ترسیدم ک واریس باشه و بیشتر نشه دکتر رفتم گفت طبیعیه ولی این رگ های ابی ظاهر پامو زشت کرده علتش چی میتونه باشه؟؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   خستگی ، کم ابی بدن‌، زیاد یکجا ایستادن و تغییرات هورمونی میتواند عاملی برای شروع تغییر باشد

 23. ساجده می گوید

  سلام و خسته نباشید
  مدتی است که روی ران پا رگ های قرمز و بنفشی میبینم
  و این رو باید عرض کنم که مادرم هم واریس داشتن و دارن
  برای همین احساس میکنم ارث بمن رسیده
  و اینکه سه ماه قرص دزولست میخورم البته با تجویز دکتر زنان
  ممنون میشم راهنماییم کنید تا ازین نگرانی دربیام بااینکه من هروز یکساعت پیاده روی و دوییدن هم در برنامم دارم و وزنمم ۵۶کیلو و سنم ۲۹سال هست

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   ورزش و تغذيه سالم را ادامه دهيد و اگر این رگها تشدید شدند راه درمان دارد فعلا حساس نباشید .

 24. خاطره خداپرست می گوید

  سلام جراحی به شیوه لیزر انجام دادم اما تلانژکتازی نه تنها خوب نشد بلکه در کل بدن بشدت فراوان پراکنده شد حتی در دست و صور آزمایشهای روماتولوژی کاملا سالم هستند دکترای عروق دیگه جوابم کردند دکتر پوست هم جوابم کرده
  میگن همینی که هس با لباس خودتو بپوشون
  افسردگی گرفتم
  رای سرطان و ایدز درمان هست چرا برای تلانژکتازی درمان نیست

  هنوز درد واریس دارم بعد عمل
  اما میگن دیگه گرفتگی رگ ندارم!!!!
  درحالیکه من درد و ورم رگ رو دارم میبینم دوباره
  میگن مال همون فومی هست که قبلا تزریق شده بود!

  خب اگه نتیجه فوم اینه چرا تزریق شد!

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام

   توصيه ميكنم ورزش هوازي داشته باشید ،تغذيه سالم و مایعات بیشتر میل کنید
   تا 6 ماه به واریس ها فکر نکنید

   سپس حضوري مراجعه كنيد

 25. بهارک می گوید

  رگ عنکبوتی پشت پامه و پاهام شدیدا درد میکنه ظاهر پوستمم خراب کرده من ۲۶ سالمه و الان باردارم .

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   . در دوران بارداری و شیردهی درمانی برای این رگها انجام نمی شود. شش ماه بعد از زايمان مراجعه بفرماييد. نگران نباشید تا حدودی رگها بعد بارداری محو میشوند و الباقی با روشهای اشاره شده خوب می شوند. توصیه هایی که بهتر است در بارداری انجام شود.

   فعلا پياده روی و تحرك هوازی داشته باشيد. وزن كنترل شده اضافه شود از دکتر زنان در این مورد راهنمایی بگیرید.
   با تغذيه مناسب فيبر فراوان و مايعات از يبوست دوران بارداري پيشگيري كنيد.
   جوراب بلند پيشگيری در مواقع سرپا ماندن طولانی بپوشيد.

 26. ال می گوید

  اقاي دكتر ميخواهم باردار شوم ايا لازم است اين واريسها را قبل از بارداري درمان كنم ؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   واريس مويرگي خطري در بارداري ندارد
   و مشكلي ايجاد نميكند و نياز نيست قبل از بارداري درمان كنيد

 27. زهرا می گوید

  سلام
  برای درمان واریس زیر چشم چه کاری انجام بدیم . آیا کرم واریس برای درمان تاثیری دارن. یا باید حتما لیزر بشن؟؟؟؟؟؟؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   کرم های پاریس تاثیر چندانی ندارند،میتوان برای رگ های زیر چشم کاراهایی انجام داد
   بهتر است حضورا برای ویزیت تشریف بیاورید

 28. ناشناس می گوید

  ایا با روش های خانگی میتونیم این رگ هارا از بین ببریم؟میشه روش های موثر رو بگید ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   رگ های واریسی ایجاد شده را نمیتوان در خانه درمان کرد اما میتوان با رعایت کردن بعضی نکات از پیشرفت ان ها جلوگیری کرد
   پست های اینستاگرام و سایت ما میتواند به شما کمک کند

 29. احمد می گوید

  با سلام. آیا روشهایی مثل اسکلوتراپی برای درمان همانژیوم در صورت هم قابل انجام است؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   اسکلروتراپی فقط برای رگ های عنکبوتی حاصل از واریس میباشد و معمولا در صورت استفاده نمیشود

   شما برای مشکل خود بهتر است به متخصص پوست مراجعه کنید

 30. مرضیه می گوید

  سلام خسته نباشید من خانمی ۳۳ساله هستم حدود ۱۴سال پیش عمل بینی انجام دادم بعدش کناره ی بینیم همیشه قرمز بود الان یک سه ماهی میشه دچار واریس عنکبوتی شده میشه راهنماییم کنید که باید چه دکتری برم و چکار کنم که از بین بره.خیلی خیلی از این بابت ناراحتم.

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   اگر که منظور شما از رگ های عنکبوتی ،کنار بینی است
   بهتر است زیاد حساس نباشید اما میتوان برای رگ های صورت از لیزر سطحی استفاده کرد،البته گاهی لیزر نیز تغییر رنگ هایی که بعد از جراحی ها به وجود میاید تاثیر چندانی ندارد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.