اسکلروتراپی | درمانی برای رگهای عنکبوتی

رگهای عنکبوتی به شکل خطوط قرمز، بنفش روی سطح پوست ایجاد می شود. اسکلروتراپی یکی از روش های درمان رگ های عنکبوتی است که مورد استقبال قرار گرفته است.

از بین بردن رگهای عنکبوتی با اسکلروتراپی

زیبایی پوست مورد توجه بسیاری از مردم بخصوص جوانان است. رگهای عنکبوتی یا همان  مویرگهای نازک به رنگ قرمز ، آبی و بنفش زیر سطح پوست از مواردی است که زیبایی پوست پاها در خانمها را متاثر می کند. رگهای عنکبوتی، اغلب برآمده نیستند و به صورت مسطح مثل ریشه های نازک یا  به فرم شبکه تارعنکبوت نزدیک به سطح پوست دیده می شوند.

از نظر پزشکی وجود این رگها روی سطح پوست اغلب مشکلی ایجاد نمی کند .ولی از نظر زیبایی برای بسیاری از خانمها این  مسئله معضلی جدی است و خواهان ازبین رفتن و نبود این رگها روی پاهایشان هستند. اگر رگهای عنکبوتی با درد ساق پا، مورمور شدن یا گز گز شدن در پاها همراه شود  نیاز به بررسی عروق عمقی در پاها توسط متخصص واریس پا وجود دارد.


اسکلروتراپی چگونه انجام می شود؟

اسکلروتراپی یا تزریق  برای حذف رگهای عنکبوتی روی سطح پوست و رگهای واریسی ریز در پاها استفاده می شود. در این روش پزشک، ماده اسکلروزان را به درون رگهای عنکبوتی تزریق می کند، پرشدن رگهای تارعنکبوتی از ماده اسکلروزان در زمان انجام تزریق به خوبی مشهود است. این ماده پس از تزریق با دیواره رگهای تارعنکبوتی وارد برهمکنش می شود. نتیجه این فعل وانفعالات روی هم خوابیدن رگها و مسدود شدن آنهاست. سپس این رگها توسط بدن جذب و ازبین میروند.

فوم اسکلروتراپی

در کلینیک واریس دکتر اقدسی از روش فوم اسکلروتراپی برای رفع رگهای عنکبوتی استفاده می شود. برای تهیه فوم ماده اسکلروزان با CO₂    استریل مخلوط وبه شکل فوم در می آید این فوم با بکار گیری سر سوزنهای بسیار نازک به داخل رگ عنکبوتی تزریق می شود.ماده اسکلروزان را می توان به شکل مایع یا مخلوط با گاز و به شکل فوم (کف) در رگها تزریق کرد. سوزنهای مورد استفاده در اسکلروتراپی ریزتر از سر سوزن انسولین هستند.

فوم اسکلروتراپی

مراحل انجام اسکلرو تراپی در کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

در عکس زیر با مراحل انجا اسکلروتراپی توسط دکتر مهرداد اقدسی آشنا می شوید.

 

مراحل درمان


اسکلروتراپی دست

زیبایی دست ها به خصوص برای بانوان از اهمیت زیادی برخوردار است. دست انسان نشان از سن  ، شغل ، محل زندگی و … دارد. بانوان امروزه اهمیت بسیاری به زیبایی دست ها می دهند و از بیرون زدگی  رگ دست ها رنج می برند یکی از روش های درمان بیرون زدگی رگهای دست اسکلروتراپی است. در این روش می توان رگ های مرده و آبی نمایان شده بر روی دست را از بین برده و جوانسازی دست را انجام داد. جوانسازی دست با اسکلروتراپی


درمان رگهای عنکبوتی با چه روشی صورت می گیرد؟

در حال حاضر برای درمان رگهای عنکبوتی دو روش وجود دارد.

درمان رگ های عنکبوتی با اسکلروتراپی

روش اسکلروتراپی به عنوان روش اصلی (درمان انتخابی)  در رفع رگهای عنکبوتی مرسوم است و بیماران از نتایج آن رضایت دارند. این روش برای درمان رگهای عنکبوتی نسبتا پررنگ و با قطر بیشتر که سوزن در آنها به راحتی وارد می شود بکار می روند.

درمان رگ های عنکبوتی با لیزر

روش لیزر سطحی واریس های عنکبوتی که برای کم رنگ کردن و یا محو رگهای عنکبوتی  ریز در پاها ، صورت ، کنار بینی و زیر چشم و ناحیه قفسه سینه بکار می رود . در این روش از لیزر برای بستن حرارتی رگهای ریز استفاده می شود و از آنجاییکه ماده شیمیایی وارد بدن نمی شود می تواند روشی محتاطانه اطلاق شود. این روش در افرادی که به دلایل مختلف قادر به انجام اسکلروتراپی نیستند می تواند روشی مناسب برای درمان رگهای عنکبوتی باشد.


 فیلم اسکلروتراپی

 

***تکرار مراحل 2 تا 5 در خصوص جلسات بعد صورت می گیرد

آیا به غیر از اسکلروتراپی درمان دیگری برای واریس پا وجود دارد؟ برای آشنایی با دیگر روش های درمان واریس پا بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درمان واریس پا

 


مزایای روش فوم اسکلروتراپی در مقایسه با اسکلروتراپی

 •  بالارفتن ضریب موفقیت و جواب دهی با تعداد جلسات کمتر به خاطر افزایش احتمال اثر روی دیواره رگها
 • اثربهتر روی رگهای به نسبت قطورتر و بزرگتر
 • اثر بخشی 3 برابری در فوم اسکلروتراپی: برخلاف اسکلروزان مایع، فوم  درست شده در رگهای مورد درمان با خون مخلوط و رقیق نمی شود . در نتیجه با مقدار کمتر بیشترین کارایی را نشان داده و سریعتر باعث خشک شدن رگ می شود.

آیا حذف رگهای عنکبوتی مشکلی برای خونرسانی ایجاد نمی کند؟

رگهای عنکبوتی، قسمت انتهایی مویرگها هستند که به مرور عملکردشان را ازدست داده و به فرم تارعنکبوتی در آمده اند و در واقع حذف ظاهری آنها هیچ گونه تاثیری روی عملکرد و کارآیی سیستم گردش خون نخواهد داشت.


آیا اسکلروتراپی خطر یا عارضه جانبی دارد؟

برای اسکلروتراپی خطرات یا عوارض جدی گزارش نشده است. اما با این وجود مواردی که در بروشور دارو پولیدوکانول اشاره شده اند به صورت کامل در مقاله مربوطه اطلاع رسانی می شوند.

حتما بخوانید

آیا اسکلروتراپی عوارض دارد؟ برای آشنایی با عوارض جانبی اسکلروتراپی بر روی دکمه زیر کلیک کنید

عوارض اسکلروتراپی

پس از انجام اسکلروتراپی دربرخی افراد ممکن است هاله ای قهوه ای رنگ در محل تزریق بوجود آید که در واقع نوعی واکنش بدن به ماده تزریقی است که ظرف مدت چندماه پس از تزریق به تدریج محو می شود.

بروز کبودی و تورم در محل تزریق طبیعی بوده و در طی یک تاچند هفته پس از تزریق ازبین می رود. معمولا نتایج هر جلسه تزریق بعد از 3 هفته قابل ارزیابی است و اثر ماده اسکلروزان به صورت تدریجی و در طی چند هفته کاملا نمودار می شود. بروز خارش و سوزش در محل تزریق از جمله عوارضی است که در روزهای اول پس از تزریق ممکن است بروز کند. در کل این روش جز روشهای بی خطر و بدون عارضه در درمان رگهای عنکبوتی است.


هزینه اسکلرو تراپی چقدر است؟

اسکلروتراپی یک روش درمانی موفق در محو کردن و حذف رگهای عنکبوتی روی سطح پوست و رگهای واریسی است. این روش در واقع نوعی کار زیبایی به حساب می آید و به همین دلیل، بیمه ها هزینه آن را تقبل نمی کنند.

هزینه اسکلرو تراپی به نوع و غلظت محلول تزریقی مورد استفاده و تعداد جلسات مورد نیاز طبق نظر پزشک معالج بستگی دارد. تعداد جلسات اسکلروتراپی پس از انجام مشاوره معلوم می شود و برای همه یکسان نخواهد بود. همانطور که در قبل اشاره شد اینکه هر فرد به چند جلسه درمانی برای پاک شدن و ناپدید شدن رگهای عنکبوتی نیاز دارد، در زمان مشاوره با در نظر گرفتن شرایط فرد، قطر رگها و پراکندگی رگهای عنکبوتی در نقاط مختلف پا مشخص می شود.

حداقل2 تا4 جلسه اسکلروتراپی برای از بین رفتن ظاهر رگهای عنکبوتی لازم است. بین جلسات اسکلروتراپی 4 تا 6 هفته فاصله خواهد بود. با تمام این تفاسیر نمی توان هزینه اسکلروتراپی را بدون مشاوره مشخص ساخت.

قبل و بعد از اسکلروتراپی


اسکلروترپی در چه مواردی نباید انجام شود؟

با وجود بی خطر بودن اسکلروتراپی ، بایستی در برخی موارد جانب احتیاط رعایت شود و صورت نگیرد:

 • درخانمهای باردار و در دوران شیردهی نباید اسکلروتراپی انجام شود. بسیاری از رگهای عنکبوتی و واریسی ایجاد شده در دوران بارداری به مرور ظرف 3 ماه پس از بارداری از بین می روند و به حالت طبیعی خود در می آیند.
 • در افرادی که  سابقه لخته شدن خون را داشته اند بایستی این موارد را با پزشک خود در میان بگذارند. در صورتی که در حال حاضر قرص های رقیق کننده خون میل می کنید بایستی این مورد را هم به اطلاع پزشک معالجتان برسانید.
 • در افراد با زمینه بیماری آسم و آلرژی احتیاط لازم صورت می گیرد و معمولا اسکلروتراپی برای این افراد انجام نمی شود
 • در افراد با بیماری ارتریت روماتوئید ، بیماری های اتوایمن مثل لوپوس بهتر است اسکلروتراپی انجام نشود.
 • در افراد با سابقه بیماری قلبی ، سن بالای 60 سال هم معمولا اسکلروتراپی انجام نمی شود.

در افرادی که اسکلروتراپی انجام نمیشود درمان جایگزین برای رگهای عنکبوتی چیست ؟

در صورتیکه پزشک انجام اسکلروتراپی را مناسب نداند از روشهای دیگر مثل فلبکتومی سوزنی و یا لیزر سطحی برای رفع رگهای عنکبوتی استفاده می شود.


چه مدت زمان لازم است تا اسکلروتراپی اثر کند؟

یکی از مسائلی که در مشاوره ها در کلینیک مطرح می شود اینست که بسیاری از بانوان داوطلب انجام اسکلروتراپی نوعروسان هستند یا برای مثال افرادی که یک روز می خواهند در مراسمی خاص شرکت کنند و متوجه می شوند زیبایی پاهای آنها به خاطر رگهای مشخص و شبکه ای روی پاها از دست رفته است و نمی تواند لباس مد نظرشان را بپوشند یا دوست ندارند به سوال اطرافیان در مورد اینکه پاهایت چه شده ؟ پاسخ دهند.

برای اسکلروتراپی موفق نیاز به وقت و حوصله هست و در واقع برای هر شخص بسته به وسعت نواحی درگیر در پاها ،قطر رگها و نیز پراکندگی آنها تعداد جلسات مشخص می شود معمولا تعداد جلسات بین 2 تا 4 جلسه برای رسیدن به حد مطلوب و قابل قبول مورد نیاز است.

از طرفی بین جلسات با توجه به روند پاسخ دهی به درمان که درطی چند هفته مشخص می شود معمولا فاصله 4 تا 6 هفته ای در نظر گرفته می شود پس به شما توصیه میکنیم اگر مراسمی در پیش دارید یا برای سفری در تابستان برنامه ریزی می کنید از حدود 4  ماه قبل به پزشک مراجعه کنید.


چند جلسه اسکلروتراپی برای رگ های دست لازم است؟

معمولا اسکلروتراپی رگهای دست برای هر دست در طول سه جلسه با فاصله یک هفته از هم انجام میشود و اسکلروتراپی هر دو دست همزمان انجام نمی شود. بعد از انجام اسکلروتراپی ست بهتر است چند روز کار سنگین با دست انجام نشود و این روش درمان به منظور حذف کامل رگهای روی دست انجام نمی شود بلکه قطر رگها کم می شود واز برجستگی انها کاسته می شود


چگونه درد زمان اسکلروتراپی را کم کنیم؟

شدت درد در افراد مختلف متفاوت است و به آستانه تحمل و میزان رگها بستگی دارد . استفاده از مسکن و پماد زایلو پی برای کم کردن درد می تواند خوب باشد.

پس از اینکه پماد ضد درد زایلو پی به پاها زدید روی پاها را با سلفون می پوشانید.

 

در صورتیکه مایلید تا بدانید به چند جلسه اسکلروتراپی نیاز دارید می توانید عکس از پا و مشخصات فردی خودتان (سن، جنس،وزن، سابقه آسم و آلرژی، دارویی که مصرف میکنید سابقه بیماری قلبی و ریوی و سابقه بارداری در خانمها) را به  تلگرام کلینیک درمان واریس یا واتس اپ کلینیک ارسال نمایید و به صورت آنلاین از خدمات ویزیت آنلاین کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی استفاده کنید

کلینیک درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

2+

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فیروزه چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام واحترام پنج سال پیش بالیزر تحت عمل واریس پا قرار گرفتم ولی از نظر ظاهری این رگها دیده می شوند برای درمان بالیزر راهنمایی خواستم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام با روشهایی میشود ظاهر پا را بهتر کرد مثل اسکلروتراپی یا تزریق یا لیزر سطحی یا فلبکتومی

   برای راهنمایی در خصوص فرد شما لازم است عکس از پاها ارسال کنید و طبق عکس راهنمایی شوید  

    

  2. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 2 هفته پیش)

   اگر نتونستید به سایت عکس بفرستید به شماره واتس اپ ۰۹۰۱۹۷۴۶۳۴۴ ارسال نمایید 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر احسان پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  با روش لیزر قابل درمان هست ؟
  چند جلسه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام بله با لیزر برای رگهای زیر چشم کار میشود جهت بررسی لطفا وقت حضوری بگیرید و در زمان تعیین وقت اشاره به وقت لیزر سطحی کنید که در روز ویزیت در صورت تمایل کار شما انجام شود .  شماره برای تعیین وقت 02122819276-7 

   معمولا رگهای اطراف چشم 3-4 جلسه کار دارند

 • تصویر کاربر ستاره پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشین , برای از بین بردن رگ های ریز اطراف چشم لیزر انجام می شود ؟ و اسم مناسب ترین لیزر مورد استفاده اش چی هست ؟ با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 2 هفته پیش)

   برای اینکار لیزر انجام میشود . در کلینیک ما از دستگاه کوترا اکسل وی که مختص رگهای ریز هست و با طول موج ndyag صورت می گیرد . 

 • تصویر کاربر ستاره جمعه ۲۹ آذر ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشین , برای از بین بردن رگ های ریز اطراف چشم لیزر انجام می شود ؟ و اسم مناسب ترین لیزر مورد استفاده اش چی هست ؟ با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۹ آذر ۹۸( 4 هفته پیش)

   سلام عکس ار زگها بفرستید لطفا

   به شماره واتس اپ 09019746344 

 • تصویر کاربر لطفي دوشنبه ۱۸ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما بنده در پاها و اطراف بيني واريس دارم و براي رفع اين مشكل احتياج به مشاوره و درمان دارم با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۸ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام - لطفا عکس از پا وکنار بینی ارسال کنید تا نسبت به روش مناسب و تعداد جلسات مرود نیاز راهنمایی شوید 

 • تصویر کاربر samira سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  روی صورت من رگ خونی زیاد معلوم هست البته ارثی مادربزرگ وپدرم هم همینجورین.هزینه لیزر چقد میشه واینکه درد داره؟اگ لیزر کنم برای همیشه از بین میره یا بازم برمیگرده؟اسم لیزرش چی هست؟لیست کلینیک هایی که این لیزر انجام میدن از کجا ببینم؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   لیزر رگها رو از بین می برد بین ۲-۳جلسه لازم هست 

   برای

   براورد هزینه نیاز به دیدن صورت از نزدیک یا ارسال عکس هست 

   لیست کلینیک هایی که این دستگاه رو‌دارند در اختیار ما نیست

   و نام لیزر ما اکسل وی - کوترا - آمریکایی هست

   Excel v cutera

 • تصویر کاربر مینا جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید .من چند سال میشه که روی بینیم رگهای عنکبوتی به وجود اومده.با لیزر آیا جای سوختگی روی پوستم به وجود میاد یا با پوست سطحی کاری نداره و باید مراقبتی بعد از لیزر انجام بدم .آیا سرپایی هستش و زمان زیادی نمیبره.و حدودا مبلغش چقدر میشه ممنون .
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   هزینه لیزر بسته به میزان شات دارد - احتمال بروز سوختگی کم است و بیشتر در خصوص پوستهای تیره صادق است .معمولا در2 -3 جلسه این رگها برطرف می شوند . پس از درمان لازم است برای پیشگیری از اسیب پوستی از کرم ضو افتاب استفاده شود . 

 • تصویر کاربر راحله پنجشنبه ۷ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من کمبود پروتین سی واس دارم قرص وارفارین مصرف میکنم ۳۸سالمه بعد از زایمان اینطوری شدم تمام کلا پاهام از زانو به پایین مویرگها زده بیرون خواستم بپرسم راه درمان داره
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۷ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   درمان مويرگها با تلفيقي از ليزر و اسكلروتراپي معمولا تا دو سوم انها را برطرف ميكند
   گز گز پاها بنظر من ميتواند ناشي از ديسك كمر باشد و ربطي به مويرگها ندارد

 • تصویر کاربر مها شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دوماهه که بغل مچ پام رگ های عنکبوتی ایجاد شده برا اینکه رفع بشه و افزایش پیدا نکنه چکار باید بکنم راهنماییم کنین لطفا
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)

   مصرف میوه و سبزی تازه- حفظ وزن متعادل- نپوشیدن کفش پاشنه بلند- نپوشیدن شلوار تنگ و گن های تنگ - ورزش و نرمشهای مربوط به ساق پا- مصرف مایعات و ورزش هایی مثل پیاده روی مناسب است
    اگر شغل دائم ایستاده یا پشت میز نشینی دارید جوراب پیشگیری از واریس در ساعات کار بپوشید

 • تصویر کاربر افسانه چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیا ضایعات پوستی لویدورتیکولاریس با روشهای درمانی واریس قابل درمان است ؟اگر هست با چه روشی برطرف میشود ؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)

   این مشکل ارتباطی به واریس و روشهای درمان واریس ندارد 

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر