👁 اسکلروتراپی | درمانی برای رگهای عنکبوتی

رگهای عنکبوتی به شکل خطوط قرمز، بنفش روی سطح پوست ایجاد می شود. اسکلروتراپی یکی از روش های درمان رگ های عنکبوتی است که مورد استقبال قرار گرفته است.

زیبایی  پوست مورد توجه بسیاری از مردم بخصوص جوانان است. رگهای عنکبوتی یا همان  مویرگهای نازک به رنگ قرمز ، آبی و بنفش زیر سطح پوست از مواردی است که زیبایی پوست پاها در خانمها را متاثر می کند. رگهای عنکبوتی، اغلب برآمده نیستند و به صورت مسطح مثل ریشه های نازک یا  به فرم شبکه تارعنکبوت نزدیک به سطح پوست دیده می شوند.از نظر پزشکی وجود این رگها روی سطح پوست اغلب مشکلی ایجاد نمی کند .ولی از نظر زیبایی برای بسیاری از خانمها این  مسئله معضلی جدی است و خواهان ازبین رفتن و نبود این رگها روی پاهایشان هستند. اگر رگهای عنکبوتی با درد، مورمور شدن یا گز گز شدن در پاها همراه شود  نیاز به بررسی عروق عمقی در پاها توسط متخصص وجود دارد.

💥اسکلروتراپی چیست؟

اسکلروتراپی یا تزریق  برای حذف رگهای عنکبوتی روی سطح پوست و رگهای واریسی ریز در پاها استفاده می شود. در این روش پزشک، ماده اسکلروزان را به درون رگهای عنکبوتی تزریق می کند، پرشدن رگهای تارعنکبوتی از ماده اسکلروزان در زمان انجام تزریق به خوبی مشهود است. این ماده پس از تزریق با دیواره رگهای تارعنکبوتی وارد برهمکنش می شود. نتیجه این فعل وانفعالات روی هم خوابیدن رگها و مسدود شدن آنهاست. سپس این رگها توسط بدن جذب و ازبین میروند.

💥درمان رگهای عنکبوتی با چه روشی صورت می گیرد؟

در حال حاضر برای درمان رگهای عنکبوتی دو روش وجود دارد.

 • روش اسکلروتراپی به عنوان روش اصلی (درمان انتخابی)  در رفع رگهای عنکبوتی مرسوم است و بیماران از نتایج آن رضایت دارند.

  • روش لیزر سطحی که با وجود پیشرفت های این زمینه هنوز نتایج آن رضایت کامل را بدنبال نداشته است و تنها می توان لیزر را  به صورت روشی مکمل در کنار درمان اصلی معرفی کرد  ودر خصوص افرادی که امکان انجام اسکلروتراپی نیست از لیزر سطحی استفاده کرد.

 

ماده اسکلروزان را می توان به شکل مایع یا مخلوط با گاز و به شکل فوم (کف) در رگها تزریق کرد.

در کلینیک واریس دکتر اقدسی از روش فوم اسکلروتراپی برای رفع رگهای عنکبوتی استفاده می شود. برای تهیه فوم ماده اسکلروزان با CO₂    استریل مخلوط وبه شکل فوم در می آید این فوم با بکار گیری سر سوزنهای بسیار نازک به داخل رگ عنکبوتی تزریق می شود.

فوم اسکلروتراپی

💥مزایای روش فوم اسکلروتراپی در مقایسه با اسکلروتراپی

 •  بالارفتن ضریب موفقیت و جواب دهی با تعداد جلسات کمتر به خاطر افزایش احتمال اثر روی دیواره رگها
 • اثربهتر روی رگهای به نسبت قطورتر و بزرگتر
 • اثر بخشی 3 برابری در فوم اسکلروتراپی: برخلاف اسکلروزان مایع، فوم  درست شده در رگهای مورد درمان با خون مخلوط و رقیق نمی شود . در نتیجه با مقدار کمتر بیشترین کارایی را نشان داده و سریعتر باعث خشک شدن رگ می شود.

💥حذف رگهای عنکبوتی مشکلی برای خونرسانی ایجاد نمی کند؟

رگهای عنکبوتی، قسمت انتهایی مویرگها هستند که به مرور عملکردشان را ازدست داده و به فرم تارعنکبوتی در آمده اند و در واقع حذف ظاهری آنها هیچ گونه تاثیری روی عملکرد و کارآیی سیستم گردش خون نخواهد داشت.

💥آیا اسکلروتراپی خطر یا عارضه جانبی دارد؟

برای اسکلروتراپی خطرات یا عوارض جدی گزارش نشده است. اما با این وجود مواردی که در بروشور دارو پولیدوکانول اشاره شده اند به صورت کامل در مقاله مربوطه اطلاع رسانی می شوند.

حتما بخوانید

آیا اسکلروتراپی عوارض دارد؟ برای آشنایی با عوارض جانبی اسکلروتراپی بر روی دکمه زیر کلیک کنید

عوارض اسکلروتراپی

پس از انجام اسکلروتراپی دربرخی افراد ممکن است هاله ای قهوه ای رنگ در محل تزریق بوجود آید که در واقع نوعی واکنش بدن به ماده تزریقی است که ظرف مدت چندماه پس از تزریق به تدریج محو می شود.

بروز کبودی و تورم در محل تزریق طبیعی بوده و در طی یک تاچند هفته پس از تزریق ازبین می رود. معمولا نتایج هر جلسه تزریق بعد از 3 هفته قابل ارزیابی است و اثر ماده اسکلروزان به صورت تدریجی و در طی چند هفته کاملا نمودار می شود. بروز خارش و سوزش در محل تزریق از جمله عوارضی است که در روزهای اول پس از تزریق ممکن است بروز کند. در کل این روش جز روشهای بی خطر و بدون عارضه در درمان رگهای عنکبوتی است.

💥هزینه اسکلرو تراپی چقدر است؟

اسکلروتراپی یک روش درمانی موفق در محو کردن و حذف رگهای عنکبوتی روی سطح پوست و رگهای واریسی است. این روش در واقع نوعی عمل زیبایی به حساب می آید و به همین دلیل، بیمه ها هزینه آن را تقبل نمی کنند.

هزینه اسکلرو تراپی به نوع و غلظت محلول تزریقی مورد استفاده و تعداد جلسات مورد نیاز طبق نظر پزشک معالج بستگی دارد. تعداد جلسات اسکلروتراپی پس از انجام مشاوره معلوم می شود و برای همه یکسان نخواهد بود. همانطور که در قبل اشاره شد اینکه هر فرد به چند جلسه درمانی برای پاک شدن و ناپدید شدن رگهای عنکبوتی نیاز دارد، در زمان مشاوره با در نظر گرفتن شرایط فرد، قطر رگها و پراکندگی رگهای عنکبوتی در نقاط مختلف پا مشخص می شود.

حداقل2 تا4 جلسه اسکلروتراپی برای از بین رفتن ظاهر رگهای عنکبوتی لازم است. بین جلسات اسکلروتراپی 4 تا 6 هفته فاصله خواهد بود. با تمام این تفاسیر نمی توان هزینه اسکلروتراپی را بدون مشاوره مشخص ساخت.

💥اسکلروترپی در چه مواردی نباید انجام شود؟

با وجود بی خطر بودن اسکلروتراپی ، بایستی در برخی موارد جانب احتیاط رعایت شود و صورت نگیرد:

 1. درخانمهای باردار و در دوران شیردهی نباید اسکلروتراپی انجام شود. بسیاری از رگهای عنکبوتی و واریسی ایجاد شده در دوران بارداری به مرور ظرف 3 ماه پس از بارداری از بین می روند و به حالت طبیعی خود در می آیند.
 2. در افرادی که  سابقه لخته شدن خون را داشته اند بایستی این موارد را با پزشک خود در میان بگذارند. در صورتی که در حال حاضر قرص های رقیق کننده خون میل می کنید بایستی این مورد را هم به اطلاع پزشک معالجتان برسانید.

💥چه مدت زمان لازم است تا اسکلروتراپی اثر کند؟

یکی از مسائلی که در مشاوره ها در کلینیک مطرح می شود اینست که بسیاری از بانوان داوطلب انجام اسکلروتراپی نوعروسان هستند یا برای مثال افرادی که یک روز می خواهند در مراسمی خاص شرکت کنند و متوجه می شوند زیبایی پاهای آنها به خاطر رگهای مشخص و شبکه ای روی پاها از دست رفته است و نمی تواند لباس مد نظرشان را بپوشند یا دوست ندارند به سوال اطرافیان در مورد اینکه پاهایت چه شده ؟ پاسخ دهند.

پس در مراجعه اولین سوالی که می پرسند اینست که چقدر طول می کشد تا پاهایم درست شود؟ برای اسکلروتراپی موفق نیاز به وقت و حوصله هست و در واقع برای هر شخص بسته به وسعت نواحی درگیر در پاها ،قطر رگها و نیز پراکندگی آنها تعداد جلسات مشخص می شود معمولا تعداد جلسات بین 2 تا 4 جلسه برای رسیدن به حد مطلوب و قابل قبول مورد نیاز است از طرفی بین جلسات با توجه به روند پاسخدهی به درمان که درطی چند هفته مشخص می شود معمولا فاصله 4 تا 6 هفته ای در نظر گرفته می شود پس به شما توصیه میکنیم اگر مراسمی در پیش دارید یا برای سفری در تابستان برنامه ریزی می کنید از حدود 4  ماه قبل به پزشک مراجعه کنید.

قبل و بعد از اسکلروتراپی

💥مراحل انجام اسکلرو تراپی در کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

 

مراحل درمان

 

***تکرار مراحل 2 تا 5 در خصوص جلسات بعد صورت می گیرد

💥چگونه درد زمان اسکلروتراپی را کم کنیم؟

شدت درد در افراد مختلف متفاوت است و به آستانه تحمل و میزان رگها بستگی دارد . استفاده از مسکن و پماد زایلو پی برای کم کردن درد می تواند خوب باشد.

 

پس از اینکه پماد ضد درد زایلو پی به پاها زدید روی پاها را با سلفون می پوشانید.

در صورتیکه مایلید تا بدانید به چند جلسه اسکلروتراپی نیاز دارید می توانید عکس از پا و مشخصات فردی خودتان (سن، جنس،وزن، سابقه آسم و آلرژی، دارویی که مصرف میکنید سابقه بیماری قلبی و ریوی و سابقه بارداری در خانمها) را به  تلگرام کلینیک درمان واریس یا واتس اپ کلینیک ارسال نمایید و به صورت آنلاین از خدمات ویزیت آنلاین کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی استفاده کنید

همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر غفور سه شنبه ۲۰ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید،همسرم حدود ده سالی هست که به واریس پا که رگهاش متورم شده مبتلا هست که رفته رفته هم بدتر میشه و جدیدا درد هم داره،میخواستم درباره هزینه درمان و اینکه از طریق کدام بیمه تکمیلی اقدام به درمان کنیم سوال داشته باشم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۲۰ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام  لیست بیمه ها رادرلینک ببینید و لطفا عکس از پاها ارسال بفرمایید تا به شما در خصوص روش درمان و ... توضیح داده شود. عکسها در نورکافی و فاصله مناسب گرفته شود. اگر اینجا نتوانستید عکس ارسال کند به شماره 09019746344 ارسال بفرمایید . 

   بیمه های طرف قرارداد

 • تصویر کاربر هامون دوشنبه ۱۲ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر
  من تو قسمت مچ پا رگهای واریسی نازکی دارم و یه قسمت پشت ساق پا هم به اندازه حدود ۲سانت رگ واریسی دارم .حدود یک ماه پیش زالو انداختم ولی تاثیر زیادی نداشت .وقتی سر پا هستم خودشو نشون میده و گاهی اوقات سوزش هم داره ، بخاطر درد و استرس اینکه بدتر نشه از کار و زندگی عقب افتادم‌می خواستم بدونم چکار انجام بدم بهتر میشه و هزینه اینکار چقدره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۲ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)

   رگهاي اطراف مچ پا و مخصوصا آنها كه در قسمت داخلي و كناره پا ايجاد ميشوند اهميت درمانی نداشته و از نظز زيبايی نيز مهم نيستند.
   علت ايجاد اين رگها معمولا ارثی ويا بعلت نحوه ايستادن است كه باعث فشار غير قرينه به پاها ميشود.
   البته در كلينيك واريس با استفاده از امكانات مختلفي ازجمله سونوگرافي داپلر رنگي ريشه رگها بررسي ميشود و اگر ريشه واريسي از رگهای صافن و يا پرفوران وجود داشته باشد صرفا در اين گونه موارد اقدام به درمان ميشود.

 • تصویر کاربر سپیده دوشنبه ۱۲ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من روی پا و مچ پا دچار رنگهای واریسی شدید هستم بنفش رنگ و ابی رنگ همچنین ساق پاها هم دچار شده ولی ظاهر روی پا و مچ پا رو ب شدت زشت کرده ب طوری ک دور مچ پا حالت ورم داره خواهشمندم راهنماییم کنین ک باید چیکار کنم ک بهبودی ب دست بیاد؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۲ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)

   این رگها اغلب جنبه زیبایی دارد و با روش هایی مثل اسکلروتراپی خیلی بهتر می شود

   اگر مقدار آنها کم است فعلا الزامی برای درمان نیت ولی اگر آزاردهنده شده اند می توانید برای درمان اقدام کنید.

   روش اسکلروتراپی و لیزر سطحی هر دو برای رگهای ریز بکار می روند

 • تصویر کاربر سعیده یکشنبه ۱۱ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  میخواستم قیمت بپرسم ببینم وقتی پاهای خانمی که ۳۷سال داره وپر از واریسه چقدر میشه؟؟وآیا ابن روش برگشت هم داره؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۱ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام لطفا از پاها عکس بفرستید یا حضوری برای معاینه تشریف بیاورید. عکس رو می توانید در سامانه از دکتر بپرسید سایت ارسال کنید و یا به واتس اپ  یا تلگرام 09019746344 بفرستید. عکس پا در حالت ایستاده و در نور کافی لطفا باشد و از پشت پا- جلو و کنار ها عکس ارسال شود تا بتوان دقیق راهنمایی کرد

 • تصویر کاربر نونا دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلامممنون اگر جواب بدید چند روزه پشت پام شدید درد میکنه مقداری ورم کرده احساس بیحسی دارم یک جوری انگار تحت فشاره بعد چند روز پشت پام شدیدا کبود شده و این کبودیتا ساق پام دیده میشه هیچ ضربه ای وارد نشده تا حالا
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام  لطفا عکس از پا در حالت ایستاده ارسال کنید. دقیق نمی توان نظر داد . ارسال عکس به واتس اپ  یا تلگرام 09019746344

    

 • تصویر کاربر بهاره دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من پاهام رگ های عتکبوتی داره میخواستم بدونم باید لیزر انجام بدم یا اسکلتراپی
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)

   سلام  لطفا عکس از پاتون بفرستید تا روش خدمتتون اعلام شود 

  2. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)

   سلام  لطفا عکس از پاتون بفرستید تا روش خدمتتون اعلام شود 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مونا یکشنبه ۲۱ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام روز بخیر
  ساق پای چپم در چند نقطه رگهاش بیرون زده وبنفش رنگ وآبی شدن رگهای اون قسمت،مخصوصا با پیاده روی هم بیشتر میشه،یکبار از جوراب مادربزرگم برای پیاده روی استفاده کردم خوب بود،سوالم اینه که آیا من هم باید از جوراب استفاده کنم وسایز و فشار جوراب
  به چه اندازه بهتره برام؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۱ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام  ، می توانید برای هماهنگی وقت با شماره 09019746344 تماس بگیرید و یا با مطب به شمارخ 02122819276-7 یا بیمارستان مدائن 02166465355 الی9 هماهنگی بفرمایید

 • تصویر کاربر متین یکشنبه ۲۱ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  رگ صورتی رنگ روی ران پاها یم دیده میشود
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۱ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)

   اساسا این عکس رگ نیست ترکهای پوستی است تا زمانیکه صورتی رنگ هستند به درمان پاسخ می دهند و قابل رفع هستند وقتی سفید شوند معمولا به درمان خوب جواب نمی دهند.  به متخصص پوست مراجعه کنیید

 • تصویر کاربر الهام شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آيا رگهای عنکبودی کنار بینی هم در کلینک شما درمان می شوند؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام برای رگهای روی صورت بهتر است به متخصصین پوست که کار لیزر انجام می دهند مراجعه شود

    

 • تصویر کاربر فردوس یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من روی پاهام موی رگهای سیاه رنگ دیده ميشه و پا درد زیاد دارم وپشت پام هم درد احساس میکنم و موی رگها روی مچ پا دیده میشه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام درد به اين مويرگها ارتباطي ندارد
   به متخصص روماتولوژي و ارتوپد مراجعه نمايند

درحال دریافت اطلاعات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پرسش از دکتر