اسکلروتراپی | درمانی برای رگهای عنکبوتی

رگهای عنکبوتی به شکل خطوط قرمز، بنفش روی سطح پوست ایجاد می شود. اسکلروتراپی یکی از روش های درمان رگ های عنکبوتی است که مورد استقبال قرار گرفته است.

از بین بردن رگهای عنکبوتی با اسکلروتراپی

زیبایی پوست مورد توجه بسیاری از مردم بخصوص جوانان است. رگهای عنکبوتی یا همان  مویرگهای نازک به رنگ قرمز ، آبی و بنفش زیر سطح پوست از مواردی است که زیبایی پوست پاها در خانمها را متاثر می کند. رگهای عنکبوتی، اغلب برآمده نیستند و به صورت مسطح مثل ریشه های نازک یا  به فرم شبکه تارعنکبوت نزدیک به سطح پوست دیده می شوند.

از نظر پزشکی وجود این رگها روی سطح پوست اغلب مشکلی ایجاد نمی کند .ولی از نظر زیبایی برای بسیاری از خانمها این  مسئله معضلی جدی است و خواهان ازبین رفتن و نبود این رگها روی پاهایشان هستند. اگر رگهای عنکبوتی با درد ساق پا، مورمور شدن یا گز گز شدن در پاها همراه شود  نیاز به بررسی عروق عمقی در پاها توسط متخصص واریس پا وجود دارد.


اسکلروتراپی چگونه انجام می شود؟

اسکلروتراپی یا تزریق  برای حذف رگهای عنکبوتی روی سطح پوست و رگهای واریسی ریز در پاها استفاده می شود. در این روش پزشک، ماده اسکلروزان را به درون رگهای عنکبوتی تزریق می کند، پرشدن رگهای تارعنکبوتی از ماده اسکلروزان در زمان انجام تزریق به خوبی مشهود است. این ماده پس از تزریق با دیواره رگهای تارعنکبوتی وارد برهمکنش می شود. نتیجه این فعل وانفعالات روی هم خوابیدن رگها و مسدود شدن آنهاست. سپس این رگها توسط بدن جذب و ازبین میروند.

فوم اسکلروتراپی

در کلینیک واریس دکتر اقدسی از روش فوم اسکلروتراپی برای رفع رگهای عنکبوتی استفاده می شود. برای تهیه فوم ماده اسکلروزان با CO₂    استریل مخلوط وبه شکل فوم در می آید این فوم با بکار گیری سر سوزنهای بسیار نازک به داخل رگ عنکبوتی تزریق می شود.ماده اسکلروزان را می توان به شکل مایع یا مخلوط با گاز و به شکل فوم (کف) در رگها تزریق کرد. سوزنهای مورد استفاده در اسکلروتراپی ریزتر از سر سوزن انسولین هستند.

فوم اسکلروتراپی

مراحل انجام اسکلرو تراپی در کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

در عکس زیر با مراحل انجا اسکلروتراپی توسط دکتر مهرداد اقدسی آشنا می شوید.

 

مراحل درمان


اسکلروتراپی دست

زیبایی دست ها به خصوص برای بانوان از اهمیت زیادی برخوردار است. دست انسان نشان از سن  ، شغل ، محل زندگی و … دارد. بانوان امروزه اهمیت بسیاری به زیبایی دست ها می دهند و از بیرون زدگی  رگ دست ها رنج می برند یکی از روش های درمان بیرون زدگی رگهای دست اسکلروتراپی است. در این روش می توان رگ های مرده و آبی نمایان شده بر روی دست را از بین برده و جوانسازی دست را انجام داد. جوانسازی دست با اسکلروتراپی


درمان رگهای عنکبوتی با چه روشی صورت می گیرد؟

در حال حاضر برای درمان رگهای عنکبوتی دو روش وجود دارد.

درمان رگ های عنکبوتی با اسکلروتراپی

روش اسکلروتراپی به عنوان روش اصلی (درمان انتخابی)  در رفع رگهای عنکبوتی مرسوم است و بیماران از نتایج آن رضایت دارند. این روش برای درمان رگهای عنکبوتی نسبتا پررنگ و با قطر بیشتر که سوزن در آنها به راحتی وارد می شود بکار می روند.

درمان رگ های عنکبوتی با لیزر

روش لیزر سطحی واریس های عنکبوتی که برای کم رنگ کردن و یا محو رگهای عنکبوتی  ریز در پاها ، صورت ، کنار بینی و زیر چشم و ناحیه قفسه سینه بکار می رود . در این روش از لیزر برای بستن حرارتی رگهای ریز استفاده می شود و از آنجاییکه ماده شیمیایی وارد بدن نمی شود می تواند روشی محتاطانه اطلاق شود. این روش در افرادی که به دلایل مختلف قادر به انجام اسکلروتراپی نیستند می تواند روشی مناسب برای درمان رگهای عنکبوتی باشد.


 فیلم اسکلروتراپی

 

***تکرار مراحل 2 تا 5 در خصوص جلسات بعد صورت می گیرد

آیا به غیر از اسکلروتراپی درمان دیگری برای واریس پا وجود دارد؟ برای آشنایی با دیگر روش های درمان واریس پا بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درمان واریس پا

 


مزایای روش فوم اسکلروتراپی در مقایسه با اسکلروتراپی

 •  بالارفتن ضریب موفقیت و جواب دهی با تعداد جلسات کمتر به خاطر افزایش احتمال اثر روی دیواره رگها
 • اثربهتر روی رگهای به نسبت قطورتر و بزرگتر
 • اثر بخشی 3 برابری در فوم اسکلروتراپی: برخلاف اسکلروزان مایع، فوم  درست شده در رگهای مورد درمان با خون مخلوط و رقیق نمی شود . در نتیجه با مقدار کمتر بیشترین کارایی را نشان داده و سریعتر باعث خشک شدن رگ می شود.

آیا حذف رگهای عنکبوتی مشکلی برای خونرسانی ایجاد نمی کند؟

رگهای عنکبوتی، قسمت انتهایی مویرگها هستند که به مرور عملکردشان را ازدست داده و به فرم تارعنکبوتی در آمده اند و در واقع حذف ظاهری آنها هیچ گونه تاثیری روی عملکرد و کارآیی سیستم گردش خون نخواهد داشت.


آیا اسکلروتراپی خطر یا عارضه جانبی دارد؟

برای اسکلروتراپی خطرات یا عوارض جدی گزارش نشده است. اما با این وجود مواردی که در بروشور دارو پولیدوکانول اشاره شده اند به صورت کامل در مقاله مربوطه اطلاع رسانی می شوند.

حتما بخوانید

آیا اسکلروتراپی عوارض دارد؟ برای آشنایی با عوارض جانبی اسکلروتراپی بر روی دکمه زیر کلیک کنید

عوارض اسکلروتراپی

پس از انجام اسکلروتراپی دربرخی افراد ممکن است هاله ای قهوه ای رنگ در محل تزریق بوجود آید که در واقع نوعی واکنش بدن به ماده تزریقی است که ظرف مدت چندماه پس از تزریق به تدریج محو می شود.

بروز کبودی و تورم در محل تزریق طبیعی بوده و در طی یک تاچند هفته پس از تزریق ازبین می رود. معمولا نتایج هر جلسه تزریق بعد از 3 هفته قابل ارزیابی است و اثر ماده اسکلروزان به صورت تدریجی و در طی چند هفته کاملا نمودار می شود. بروز خارش و سوزش در محل تزریق از جمله عوارضی است که در روزهای اول پس از تزریق ممکن است بروز کند. در کل این روش جز روشهای بی خطر و بدون عارضه در درمان رگهای عنکبوتی است.


هزینه اسکلرو تراپی چقدر است؟

اسکلروتراپی یک روش درمانی موفق در محو کردن و حذف رگهای عنکبوتی روی سطح پوست و رگهای واریسی است. این روش در واقع نوعی کار زیبایی به حساب می آید و به همین دلیل، بیمه ها هزینه آن را تقبل نمی کنند.

هزینه اسکلرو تراپی به نوع و غلظت محلول تزریقی مورد استفاده و تعداد جلسات مورد نیاز طبق نظر پزشک معالج بستگی دارد. تعداد جلسات اسکلروتراپی پس از انجام مشاوره معلوم می شود و برای همه یکسان نخواهد بود. همانطور که در قبل اشاره شد اینکه هر فرد به چند جلسه درمانی برای پاک شدن و ناپدید شدن رگهای عنکبوتی نیاز دارد، در زمان مشاوره با در نظر گرفتن شرایط فرد، قطر رگها و پراکندگی رگهای عنکبوتی در نقاط مختلف پا مشخص می شود.

حداقل2 تا4 جلسه اسکلروتراپی برای از بین رفتن ظاهر رگهای عنکبوتی لازم است. بین جلسات اسکلروتراپی 4 تا 6 هفته فاصله خواهد بود. با تمام این تفاسیر نمی توان هزینه اسکلروتراپی را بدون مشاوره مشخص ساخت.

قبل و بعد از اسکلروتراپی


اسکلروترپی در چه مواردی نباید انجام شود؟

با وجود بی خطر بودن اسکلروتراپی ، بایستی در برخی موارد جانب احتیاط رعایت شود و صورت نگیرد:

 • درخانمهای باردار و در دوران شیردهی نباید اسکلروتراپی انجام شود. بسیاری از رگهای عنکبوتی و واریسی ایجاد شده در دوران بارداری به مرور ظرف 3 ماه پس از بارداری از بین می روند و به حالت طبیعی خود در می آیند.
 • در افرادی که  سابقه لخته شدن خون را داشته اند بایستی این موارد را با پزشک خود در میان بگذارند. در صورتی که در حال حاضر قرص های رقیق کننده خون میل می کنید بایستی این مورد را هم به اطلاع پزشک معالجتان برسانید.
 • در افراد با زمینه بیماری آسم و آلرژی احتیاط لازم صورت می گیرد و معمولا اسکلروتراپی برای این افراد انجام نمی شود
 • در افراد با بیماری ارتریت روماتوئید ، بیماری های اتوایمن مثل لوپوس بهتر است اسکلروتراپی انجام نشود.
 • در افراد با سابقه بیماری قلبی ، سن بالای 60 سال هم معمولا اسکلروتراپی انجام نمی شود.

در افرادی که اسکلروتراپی انجام نمیشود درمان جایگزین برای رگهای عنکبوتی چیست ؟

در صورتیکه پزشک انجام اسکلروتراپی را مناسب نداند از روشهای دیگر مثل فلبکتومی سوزنی و یا لیزر سطحی برای رفع رگهای عنکبوتی استفاده می شود.


چه مدت زمان لازم است تا اسکلروتراپی اثر کند؟

یکی از مسائلی که در مشاوره ها در کلینیک مطرح می شود اینست که بسیاری از بانوان داوطلب انجام اسکلروتراپی نوعروسان هستند یا برای مثال افرادی که یک روز می خواهند در مراسمی خاص شرکت کنند و متوجه می شوند زیبایی پاهای آنها به خاطر رگهای مشخص و شبکه ای روی پاها از دست رفته است و نمی تواند لباس مد نظرشان را بپوشند یا دوست ندارند به سوال اطرافیان در مورد اینکه پاهایت چه شده ؟ پاسخ دهند.

برای اسکلروتراپی موفق نیاز به وقت و حوصله هست و در واقع برای هر شخص بسته به وسعت نواحی درگیر در پاها ،قطر رگها و نیز پراکندگی آنها تعداد جلسات مشخص می شود معمولا تعداد جلسات بین 2 تا 4 جلسه برای رسیدن به حد مطلوب و قابل قبول مورد نیاز است.

از طرفی بین جلسات با توجه به روند پاسخ دهی به درمان که درطی چند هفته مشخص می شود معمولا فاصله 4 تا 6 هفته ای در نظر گرفته می شود پس به شما توصیه میکنیم اگر مراسمی در پیش دارید یا برای سفری در تابستان برنامه ریزی می کنید از حدود 4  ماه قبل به پزشک مراجعه کنید.


چند جلسه اسکلروتراپی برای رگ های دست لازم است؟

معمولا اسکلروتراپی رگهای دست برای هر دست در طول سه جلسه با فاصله یک هفته از هم انجام میشود و اسکلروتراپی هر دو دست همزمان انجام نمی شود. بعد از انجام اسکلروتراپی ست بهتر است چند روز کار سنگین با دست انجام نشود و این روش درمان به منظور حذف کامل رگهای روی دست انجام نمی شود بلکه قطر رگها کم می شود واز برجستگی انها کاسته می شود


چگونه درد زمان اسکلروتراپی را کم کنیم؟

شدت درد در افراد مختلف متفاوت است و به آستانه تحمل و میزان رگها بستگی دارد . استفاده از مسکن و پماد زایلو پی برای کم کردن درد می تواند خوب باشد.

پس از اینکه پماد ضد درد زایلو پی به پاها زدید روی پاها را با سلفون می پوشانید.

 

در صورتیکه مایلید تا بدانید به چند جلسه اسکلروتراپی نیاز دارید می توانید عکس از پا و مشخصات فردی خودتان (سن، جنس،وزن، سابقه آسم و آلرژی، دارویی که مصرف میکنید سابقه بیماری قلبی و ریوی و سابقه بارداری در خانمها) را به  تلگرام کلینیک درمان واریس یا واتس اپ کلینیک ارسال نمایید و به صورت آنلاین از خدمات ویزیت آنلاین کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی استفاده کنید

کلینیک درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

2+

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر میلاد جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من سونوگرافی و سی تی اسکن از واریسم گرفتم
  اگه عکس سونو و سی تی با جواباشونو بفرستم میتونید قیمت بهم بدید؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر 

   بله لطفا مدارک پزشکی و همچنین چند عکس از ظاهر پای خود برای ما اینجا یا در واتس اپ و تلگرام شماره ۰۹۰۱۹۷۴۶۳۴۴بفرستید که شمارا راهنمایی کنیم 

 • تصویر کاربر سیما یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید در مورد واریس پا سوال داشتم آیا بعد از لیزر دوباره برمیگرده و اینکه تصویر پامو براتون ارسال میکنم ممنون میشم هزینه درمان با لیزرو بگید واریس پام کمه ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   بهتر است اول برای ما چند عکس از ظاهر پای خود اینجا یا در واتس اپ یا تلگرام۰۹۰۱۹۷۴۶۳۴۴ بفرستید که ما بتوانیم بهتر نظر بدهیم و اینکه درمورد رگهایی که تحت درمان قرار میگیرند امکان بازگشت وجود ندارد 

 • تصویر کاربر مرضیه یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من خانمی ۳۳ساله هستم حدود ۱۴سال پیش عمل بینی انجام دادم بعدش کناره ی بینیم همیشه قرمز بود الان یک سه ماهی میشه دچار واریس عنکبوتی شده میشه راهنماییم کنید که باید چه دکتری برم و چکار کنم که از بین بره.خیلی خیلی از این بابت ناراحتم.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر

   اگر که منظور شما از رگ های عنکبوتی ،کنار بینی است
   بهتر است زیاد حساس نباشید اما میتوان برای رگ های صورت از لیزر سطحی استفاده کرد،البته گاهی لیزر نیز تغییر رنگ هایی که بعد از جراحی ها به وجود میاید تاثیر چندانی ندارد 

 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود برشما مدتی است وارسی ساق پا ودر مچ پا تار عنکبوتی دارم بازنشسته تامین اجتماعی هستم خواستم نحوه مداوا و هزینه مربوطه را بدانم بیمه آتیه سازان حافظ هستم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   بهتر است اول برای ما چند عکس از ظاهر پای خود اینجا یا به واتس اپ یا تلگرام ۰۹۰۱۹۷۴۶۳۴۴ برای ما بفرستید که راهنمایی بهتری به شما ارائه شود 

 • تصویر کاربر مهسا سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پاهام انگار رگهاشون ترک‌ورداشته نمیدونم چیه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   بهتر است به متخصص پوست مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر سمیه سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من زیر چشم راستم یک رگ سبز رنگ متورم هست که بعضی مواقع کمتر دیده میشه ولی بعضی مواقع هم متورم میشه وخیلی مشخصه.روی ثورتم هم رگ های عنکبوتی وجود داره که وقتی پوست صورتم کشیده میشود دیده میشه.با اسکلروتراپی از بیم میرن یا روش دیگه ای رو پیشنهاد میکنید.
  هزینش رو هم بگید ممنون میشم.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   رگهایی که شما به انها اشاره دارید مشکلی ایجاد نمی کنند و بهتر است که حساس نباشید اما میتوان برای رگ هایی که در صورت وجود دارد از لیزر سطحی نیز استفاده کرد

 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من کنار بینی ام رگه های خونی و چند سال پیش بینی ام عمل کردم جای بخیه هم وجود دارد و خیلی کنار بینی ام جوش میزنه خیلی خیلی دارم اذیت میشم میخوام بدونم راهی داره این رگه های خونی از بین بره و جای بخیه کنار بینی ام و این جوش هایی که میزنم . و اینکه من از بروجرد میخام بیام و دانشجو هستم هزینه اش برام مهمه چقدره
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)

   برای جای بخیه با متخصص پوست مشورت شود

 • تصویر کاربر سمیرا یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر روزنتون بخیر زیر چشمم رگ های آبی رنگی در اومده طوری که چشممو خیلی خسته و پیر نشون میده هر کاری هم میکنم بهتر نمیشه آیا راه درمانی واسش وجود داره طوری که به چشمم آسیب نرسونه چون نمیدونم این رگ برای چشم هستش یا اینکه واریس به مرور زمان پدید اومده پیش چندتا از دکترای پوست رفتم یکی از دکترا معتقد بود واریس که باید با سوزن تخلیه بشه اما دکتر دیگه فرمودن نه رگ واریسی نیست. یک عکس از زیر چشمم برای شما ارسال کردم اما توی عکس رگ آبی چندان واضح نیوفتاده. امکانش هست منو راهنمایی کنید که ایا درمانی داره؟ و کدوم درمان به چشمام آسیب نمی رسونه و مطمئن تر .
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)

   امکان انجام با روش لیزر سطحی و فلبکتومی هست . حضورا جهت ویزیت و تعیین روش مراجعه بفرمایید . شماره تماس برای تعیین وقت 02122819276-7

 • تصویر کاربر نازی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام ،مویرگهای کوچک وپراکنده از هم در کل بدنم،بیشتر درقسمت شانه بازو وپاها قابل مشاهده هست ،این بیماری چی هست وعلت ودرمان ان ،با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)

   رگهای عنکبوتی در پوست های نازک و شفاف دیده می شوند . ممکن است در اثر مسایل هورمونی یا ارثی هم ایجاد شوند . در هر حال با لیزر سطحی در نقاط مختلف بدن یا اسکلروتراپی در پاها می شود برطرف شوند

 • تصویر کاربر فیروزه چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام واحترام پنج سال پیش بالیزر تحت عمل واریس پا قرار گرفتم ولی از نظر ظاهری این رگها دیده می شوند برای درمان بالیزر راهنمایی خواستم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام با روشهایی میشود ظاهر پا را بهتر کرد مثل اسکلروتراپی یا تزریق یا لیزر سطحی یا فلبکتومی

   برای راهنمایی در خصوص فرد شما لازم است عکس از پاها ارسال کنید و طبق عکس راهنمایی شوید  

    

  2. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 2 ماه پیش)

   اگر نتونستید به سایت عکس بفرستید به شماره واتس اپ ۰۹۰۱۹۷۴۶۳۴۴ ارسال نمایید 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر