اسکلروتراپی واریس یا تزریق و فوم اسکلروتراپی sono guided

اگر می‌خواهید در یک بازه زمانی تزریق واریس و لیزر مو را انجام دهید. بهتر است طوری برنامه ریزی کنید که جلسه لیزر موی زائد اول انجام شود و سپس برای اسکلروتراپی مراجعه کنید. تزریق باعث کبودی پوست می‌شود که در صورت وجود کبودی برای انجام لیزر مو بایستی تا رفع کبودی صبر کرد.

تزریق  معمولا ظاهر پاها را طی ٢-٣ جلسه اصلاح میکند. بمرور زمان  مویرگهای جدیدی ظاهر می‌شوند سرعت ایجاد انها بستگی به وضعیت ارثی و  عمومی  بیمار دارد .

لازم است هر یک تا دو سال، یک جلسه ترمیمی یا روتوش انجام شود. باین ترتیب  وضعیت خوب ایجاد شده تداوم  خواهد یافت .

برای تزریق از سوزنهای ریز انسولین  استفاده می‌شود . قبل از آن نیز پماد بی حسی روی رگها مالیده میشود در صورت نیاز از داروهای خوراکی ضد درد هم مصرف میشود.

زمان تزریق حدود ۴۵ دقیقه است  نتیجه خوبی که ایجاد خواهد شد درد تزریق را بی اهمیت می‌کند .

اگر چه مویرگهای عنکبوتی در زنان شایعتر هستند ولی در بسیاری از مردان هم در اطراف مچ پا ساق و اطراف زانو رگهای ریز قرمز و بنفش ظاهر میشود که ممکن است از نظر ظاهری خصوصا در مردان جوان  باعث ناراحتی آنها شود.

نحوه درمان واریس مویرگی پا در مردان کاملا مشابه زنان بوده و  چون پوست پا کشیده تر و سفت تر است نتایج  اسکلروتراپی   به مراتب بهتر است . از نظر آماری بیست درصد مراجعین به بخش اسکلروتراپی را مردان و ٨٠ درصد  باقیمانده زنان هستند .  در بین مردان  گروه  ورزشکاران  ، هنرمندان و دانشجویان به ترتیب بیشترین شیوع مراجعین را تشکیل می دهند.

بطور معمول نیاز به ۲-۳ جلسه اسکلروتراپی می باشد تا نتیجه خوب و رضایت بخشی از درمان حاصل شود. فاصله زمانی مناسب بین دو جلسه ۴-۶ هفته می باشد.

اسکلروتراپی چیست؟

اسکلروتراپی یا تزریق یکی از روشهای درمان مویرگهای عنکبوتی و واریس های طنابی است . در این روش محلول اسکلروتراپی به داخل رگ تزریق و باعث از بین رفتن رگ می شود.

تعبیر زیبایی از اسکلروتراپی وجود دارد :

.Sclerotherapy is an art

به تعبیر پروفسور اقدسی اسکلروتراپی ترکیبی از علم و هنر است با این تفاوت که تابلوی نقاشی،  بدن انسان است. به این عکس دقت کنید بنظر میرسد صاحب این دست ۴۰-۵۰ ساله باشد.

دستی که به علت رگ های واریسی پیر به نظر می رسد

برطرف کردن بعضی از رگهای پشت دست به سادگی می تواند تغییر واضحی در برداشت ذهنی مخاطب  از سن  فرد داشته باشد. پزشک ، اطلاعات خود از آناتومی و فیزیولوژی عروق را با نگاه هنری زیبا شناختی تلفیق می کند تا بتواند  اثر علمی هنری جذابی خلق کند. این عکس بعد از جلسه دوم درمان همان بیمار است حالا ٣٠-۴٠ ساله است. اینطور نیست؟

دست درمان شده از واریس که جوانتر نشان داده می شود

اسکلروتراپی تکنیکهای مختلف دارد برای مثال برای اسکلروتراپی واریس بازو از روش washout sclerotherapy استفاده میکنیم.

روش های درمان رگهای عنکبوتی کدامند؟

رگهای عنکبوتی به صورت سرپائی در کلینیک درمان می شوند. دو روش برای حذف رگهای عنکبوتی بیشتر استفاده می شوند:

 •  اسکلروتراپی:

روش استاندارد جهانی برای درمان مویرگهای ریزعنکبوتی، اسکلروتراپی یا تزریق است. این روش نزدیک به یک قرن قدمت دارد و با گذشت زمان، داروهایی با عوارض جانبی کمتر و اثر بخشی بهتر معرفی شده اند. اسکلروتراپی هنری است مثل نقاشی که تابلو آن بدن انسان است.قلم مو و رنگ آن ترکیب سوزن های ریز و محلول اسکلروتراپی است. انتخاب بهترین ترکیب نیاز به دانش و اطلاعات عمیق از نوع پوست و رگها دارد. لبخند رضایت بر لب بیمار یکه اعتماد به نفس خود را برای نمایاندن پاهایش از دست داده نتیجه کار خواهد بود.

 • درمان واریس عنکبوتی با لیزر:

لیزر می تواند از روی پوست مویرگها را تحت تاثیر قرار دهد. دستگاههای لیزر مختلف مانند کوترا، فوتونا، … برای لیزر درمانی رگهای عنکبوتی صورت، مویرگهای پا و سایر قسمتهای بدن بکار میروند.
برای اینکه به نتیجه مطلوب در لیزر درمانی برسیم لازم است پوست بیمار از لحاظ رنگ و ویژگیهایی مثل شکنندگی و نازکی پوست به دقت بررسی شود. سپس طول موج مناسب لیزر انتخاب و دوز اشعه تنظیم گردد. برای داشتن لیزر درمانی موفق، سطح تابش (spot size) و بسیاری پارامترهای دیگر موثر هستند.

برای درمان مویرگهای عنکبوتی تزریق بهتر است یا لیزر ؟

بهترین روش برطرف کردن واریس مویرگی تلفیقی از لیزر و تزریق است. با توجه به رنگ پوست و ضخامت آن، قطر مویرگها و عمق قرارگیری آنها رگهای سطحی تر عنکبوتی با لیزر و رگهای تغذیه کننده زیرین (feeding vein) به توسط اسکلروتراپی برطرف می شوند.

رگهای عنکبوتی

البته سن بیمار و وضعیت سلامتی او و بسیاری فاکتورهای دیگر در این تصمیم گیری دخالت دارند مثلا :

پوست صورت بسیار نازک است و فقط از لیزر استفاده می شود. در افرادی که پوست برنزه و تیره داشته باشند اسکلروتراپی مناسب تر است .

اگر بیماری سابقه لخته خون داشته باشد لیزر ارجح تر است پزشک معالج با توجه به در نظر گرفتن مجموعه نکات منفی و مثبت بهترین پروتکل درمانی را مشخص خواهد کرد .

اسکلروتراپی با بیان دکتر اقدسی

چگونه تزریق باعث محو شدن رگها می شود؟

اغلب افراد وقتی فیلم مربوط به فوم اسکلروتراپی را تماشا می کنند این ذهنیت برایشان ایجاد می شود که فوم در رگها حرکت می کند و با پر شدن فوم در رگها ، آنها باز می شوند. در حالیکه فوم اسکلروتراپی باعث مسدود شدن رگها می شود. پس از تزریق فوم در رگها ، داروی تزریقی با جدار داخلی رگها برهمکنش نشان می دهد که نتیجه آن متراکم شدن رگ و درآخر مسدود شدن آن است. رگ مسدود شده به مرور توسط بدن جذب می شود که نتیجه این فعل و انفعالات محو شدن رگهای عنکبوتی از روی پوست است.

قبل و بعد محو شدن رگ ها با درمان اسکلروتراپی

اسکلروتراپی چگونه انجام می شود؟

اسکلروتراپی یا تزریق برای حذف رگهای عنکبوتی روی سطح پوست و رگهای واریسی ریز در پاها استفاده می شود. در این روش پزشک، آمپول حاوی داروی  اسکلروتراپی به شکل مایع را به درون رگهای عنکبوتی تزریق می کنند. بیمار در این حالت هوشیار بوده و نیازی به بی هوشی و بی حسی موضعی وجود ندارد.

معمولا اسکلروتراپی در ۲ تا۴ جلسه انجام می شود ومدت زمان انجام اسکلروتراپی حدود ۳۰ دقیقه است و مقدار رگهایی که در یک جلسه مورد اسکلروتراپی قرار می گیرند بستگی به شرایط عمومی بیمار، سایز رگ و محل رگ  دارد.

عکس قبل و بعد از یک جلسه تزریق واریس عنکبوتی

داروی اسکلروتراپی (sclerosant) چیست؟

اسکلروزانت محلولی است که به صورت مستقیم در داخل ورید واریسی یا مویرگ عنکبوتی تزریق می شود.

چهار داروی  معروف که برای تزریق  داخل وریدی بکار می روند عبارتند از:

 • پولی دوکانول (Asclera)
 • فیبرووین (sodium tetradecyl sulfate)
 • نمک غلیظ شده (hypertonic saline)
 • گلیسرین  (chromated glycerin)

پس از تزریق داروی اسکلروتراپی تماس دارو با جداره داخلی رگ باعث التهاب و تخریب آن می گردد رگ ملتهب به مرور زمان چروکیده و توسط بدن جذب خواهد شد.

داروها به منظور تزریق به دو صورت قابل استفاده هستند:

 • اسکلروتراپی مایع
 • فوم اسکلروتراپی

تزریق حالت مایع اسکلروزان بیشتر در مویرگهای ریز عنکبوتی بکار رفته و در رگهای برجسته و بزرگتر فوم اسکلروتراپی کاربرد دارد.

داروی مورد استفاده در کلینیک  واریس دکتر اقدسی  پولیدوکانول و فیبرووین است که هر دو آنها تاییدیه FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) را دارند.

مراحل انجام اسکلرو تراپی در کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی:

مراحل انجام اسکلرو تراپی در کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

فوم اسکلروتراپی چیست و چه مزیتی دارد؟

وقتی  محلول  داروی اسکلروزان با هوا یا گاز استریل مخلوط می شود، ماده ای کف آلود و خامه ای بوجود می آید که اصطلاحا به آن فوم می گویند. هم مایع و هم فوم  به عنوان درمان واریس عنکبوتی و طنابی قابل استفاده هستند.

مقایسه فوم اسکلروتراپی  با  مایع اسکلروزان

در فوم اسکلروتراپی با مقدار کمتری از دارو می توان رگهای بیشتری را درمان کرد. با توجه به محدودیت مقدار داروی مجاز برای تزریق در هر جلسه، تعداد جلسات مورد نیاز در فوم اسکلروتراپی نیز  کمتر است.

تاثیر فوم اسکلروتراپی بیشتر از اسکلروتراپی است. طبق بررسی که روی بیماران تحت درمان با اسکلروتراپی و فوم اسکلروتراپی داروی پولیدوکانول صورت گرفت فوم اسکلروتراپی در حذف رگهای عنکبوتی و واریس ریز موفق آمیز تر گزارش شده است.

فوم اسکلروتراپی چیست

آیا از بین بردن رگهای عنکبوتی با اسکلروتراپی ضرر دارد؟

رگهای عنکبوتی، قسمت انتهایی مویرگها هستند که به مرور عملکردشان را ازدست داده و به فرم تارعنکبوتی در آمده اند.اما این رگها عملکردی در خونرسانی ندارند و حذف آنها به بدن آسیب نمی رساند. وجود آنها به لحاظ پزشکی خطری ندارد ولی اغلب خانمها خواهان نابودی این رگها روی پاهایشان هستند. در صورت وجود درد ساق پا، سنگینی در پا و یا عدم تقارن واضح بین رگهای عنکبوتی در دوپا پیش از انجام اسکلروتراپی بهتر است سونوگرافی داپلر وریدی توسط متخصص واریس  انجام شود.

اسکلروتراپی در چند جلسه و با چه فاصله زمانی توصیه می شود؟

تعداد جلسات تزریق نسبت مستقیمی با وسعت رگهای موجود روی پا دارد . البته عواملی مثل وزن و سن فرد در تعیین تعداد جلسات مدنظر قرار می گیرند. معمولا بین ۲-۴ جلسه تزریق انجام می شود که فاصله بین جلسات ۴-۶ هفته در نظر گرفته می شود.

انجام مکرر اسکلروتراپی در تعداد جلسات زیاد توصیه نمی شود و معمولا در بیمارانی که شبکه های وسیع عروق عنکبوتی دارند طبق صلاحدید دکتر چند جلسه مشخص کار می شود و ادامه کار به آینده موکول می شود تا پوست آسیب نبیند.

فیلم اسکلروتراپی واریس مویرگی پا

خطرات و عوارض اسکلروتراپی چیست؟

عوارض اسکلروتراپی نادر است ولی با این حال احتیاط های لازم برای پیشگیری از بروز عوارض بعمل می آید و اسکلروتراپی برای افرادی که احتمال دارد دچار عوارض شوند انجام نمی گیرد. بعلاوه عوارض اسکلروتراپی اغلب موقتی هستند و برطرف می شوند .

هاله تیره رنگ در محل اسکلروتراپی

پس از انجام اسکلروتراپی ممکن است هاله ای تیره در محل تزریق بوجود آید که در واقع نوعی واکنش بدن به ماده تزریقی است تیرگی پوست در ۳۰-۹% از افرادی که تزریق می شوند به درجاتی دیده می شود. در مورد افراد سبزه و افرادی که موهای تیره دارند معمولا تیرگی پوست بیشتر دیده می شود . شایان ذکر است تغییر رنگ  به ملانین پوست ارتباط ندارد و بیشتر به هموسیدرین مربوط می شود و بین ۱۲-۶ ماه زمان می برد تا کاملا ازبین برود.

اسکلروتراپی و درمان مویرگهای عنکبوتی
دو هفته پس از جلسه دوم اسکلروتراپی

سفتی و تیرگی مسیر رگ

در داخل مسیر رگ ممکن است احساس سفتی و تیرگی داشته باشید که بیشتر از اینکه عارضه محسوب شود نشانه ای از نتیجه بخش بودن اسکلروتراپی است . معمولا در جلسات تکمیلی این سفتی و حالت توده مانند داخل رگ برطرف می شود.

اختلال در بینایی

اختلال در دید ممکن است بلافاصله پس از اسکلروتراپی  ایجاد شود. که در این افراد مجددا اسکلروتراپی نباید انجام شود.

تشکیل شبکه مویرگی جدید

گاهی بدن در واکنش دفاعی در مقابل ازبین رفتن رگها شروع به ایجاد شبکه مویرگی در اطراف محل تزریق می کند. معمولا در صورت گزارش این عارضه اسکلروتراپی دیگر انجام نمی شود و از روشهای جایگزین مثل لیزر واریس سطحی برای درمان رگهای عنکبوتی استفاده می شود.

کبودی و قرمزی پوست

بروز کبودی و تورم در محل تزریق طبیعی بوده و در طی یک تا چند هفته پس از تزریق ازبین می رود. معمولا نتایج هر جلسه تزریق بعد از ۳ هفته قابل ارزیابی است و اثر ماده اسکلروزان به صورت تدریجی و در طی چند هفته کاملا نمودار می شود. بروز خارش و سوزش در محل تزریق از جمله عوارضی است که در روزهای اول پس از تزریق ممکن است بروز کند. قرمزی، حساسیت پوستی و کهیر پس از اسکلروتراپی احتمال دارد بروز کند.

عوارض نادر ولی خطرناک

عوارضی که به ندرت گزارش می شود اما خطرناک هستند.  از جمله شوک آنافیلاکسی است که شامل بر حساسیت تنفسی با علایمی همچون تنگی نفس و سرفه هستند و در کمتر از۶/۰ درصد از افراد تحت درمان بروز می کنند.ترومبوز وریدی ، سکته مغزی ، نکروز بافتی و آسیب عصبی نیز از دیگر عوارض نادر این روش درمانی هستند.

در کل این روش جز روشهای بی خطر و بدون عارضه در درمان رگهای عنکبوتی است.

روشهای تلفیقی زیبایی دکتر مهرداد اقدسی

در کلینیک واریس دکتر اقدسی همواره بر این باور هستیم که بایستی خدماتی مطابق با روشهای بروز در دنیا برای مراجعین محترم کلینیک فراهم شود. در این راستا یکی از روشهایی که توسط پرفسور میاکی ابداع و فراگیر شده است را در ایران پیاده سازی کرده ایم. هدف اصلی در روشهای چندگانه، رسیدن به نتایج با ماندگاری بیشتر و کیفیت بالاتر است.

در کلینیک دکتر اقدسی معمولا روش های تلفیقی با توجه به جنس پوست و نوع رگها بکار گرفته می شود و بجای استفاده تنها از یک روش ، از مجموع روشها استفاده می شود.

قسمتهای مختلف پا به لحاظ اثر بخشی بهتر به روشهای درمانی مختلف علامت گذاری میشوندو هر قسمت بسته به نوع رگها با روشهای مختلف انجام می شود.

به نقل از مقاله ای از پروفسور میاکی :

CLaCS با بهره گیری از واقعیت افزوده، گزینه ای بسیار موثر برای درمان تلانژکتازی ، رگ های مشبک و تغذیه کننده به شمار می رود. درواقع یک متد ایمن است که از تکنولوژی و یک ماده اسکلروزان ارگانیک استفاده می کند. این دارو اثر هر داروی دیگر را از بین می برد، بنابراین خطر آنافیلاکسی یا آمبولی ندارد.

متن اصلی:

CLaCS guided by Augmented Real-ity is a very effective option to treat telangiec-tasias, reticular and feeder veins. It is a safe method based on the employment of technol-ogy and an organic sclerosing agent. It dis-penses the use of any other medication, thus being free of risk of anaphylaxis or embolism

اسکلروترپی برای چه افرادی انجام نمی شود؟

با وجود بی خطر بودن اسکلروتراپی ، بایستی در برخی موارد جانب احتیاط رعایت شود و انجام نشود

 • در دوران بارداری و شیردهی نباید اسکلروتراپی انجام شود. بسیاری از رگهای عنکبوتی و واریسی ایجاد شده در دوران بارداری به مرور ظرف ۳ ماه پس از بارداری از بین می روند و به حالت طبیعی خود بر می گردند.
 • در افرادی که  سابقه لخته خون داشته اند بایستی این موارد را با پزشک خود در میان بگذارند. در صورتی که در حال حاضر داروی رقیق کننده خون مثل وارفارین، زالربان و… میل می کنید بایستی به پزشک معالجتان اطلاع دهید.
 • در افراد با زمینه بیماری آسم و آلرژی و مشکلات تنفسی احتیاط لازم صورت می گیرد و معمولا اسکلروتراپی برای این افراد انجام نمی شود.
پرسش و پاسخ بیمار و دکتر در مورد حساسیت و آلرژی و نیاز به اسکلروتراپی

طبق نظر دکتر مهرداد اقدسی برای افرادی که حساسیت غذایی یا دارویی و یا حتی حساسیت فصلی و آلرژی دارند بهتر است اسکلروتراپی انجام نشود و از روشهای دیگر بر طبق قطر رگها مانند لیزر رگهای عنکبوتی و فلبکتومی استفاده شود.

 • در افراد با بیماری آرتریت روماتوئید ، بیماری های اتوایمن مثل لوپوس بهتر است اسکلروتراپی انجام نشود.
 • در افراد با سابقه بیماری قلبی، سن بالای ۶۰ سال ، سرطان هم معمولا اسکلروتراپی انجام نمی شود.
پرسش بیمار در مورد عوارض تزریق واریس در حین مصرف دارو
 • در افراد با سابقه سردرد های میگرن هم بهتر است اسکلروتراپی انجام نشود ممکن است باعث تشدید علائم میگرن شود.

هزینه اسکلروتراپی واریس پا

 • اسکلروتراپی از نظر شرکتهای بیمه گر ، زیبایی محسوب شده و به همین دلیل هزینه آن را تقبل نمی کنند.
 • هزینه اسکلروتراپی به نوع و غلظت داروی مورد استفاده و تعداد جلسات مورد نیاز بستگی دارد. تعداد جلسات اسکلروتراپی با نظر پزشک معلوم می شود و برای همه یکسان نیست.
  در مشاوره اول معاینه دقیقی از ضخامت پوست و میزان حساسیت پوست توسط متخصص واریس بعمل آمده و ضخامت جداره رگها و میزان مقاومت انها نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.
  بنحویکه قبل از شروع درمان تعداد جلسات ، هزینه هرجلسه و نتیجه کار کاملا مشخص می‌شود.

در کارگاههای دوره ای آموزش اسکلروتراپی که توسط دکتر اقدسی برای پزشکان متخصص برگزار می‌گردد اسکلروتراپی بیماران به رایگان انجام می‌شود. در  صورت تمایل و برای اطلاع از تاریخ این کارگاهها اینجا کلیک کنید .

اسکلروتراپی برای درمان مویرگهای قرمز روی پوست پستان و صورت

پوست روی پستان و صورت بسیار حساس است مویرگهای قرمز روی پوست این نواحی معمولا با استفاده از لیزرهای سطحی مانند KTP یا Ndiag و یا IPL درمان میشوند. البته اگر رگ کمی بزرگتر و به رنگ سبز باشد میتوان از روش خاصی از میکرو اسکلروتراپی هم استفاده کرد.

تکنیک استفاده از اسکلروتراپی در مویرگهای سبز زیر چشم و روی پستان کمی متفاوت با اسکلروتراپی رایج است. برای پیشگیری از مویرگهای صورت مصرف کرمهای ضد افتاب و استفاده از عینکهای بزرگ آفتابی موثر هستند. مویرگهای روی پستان بدنبال حاملگی ایجاد میشوند. یکی دیگر از علل ایجاد مویرگهای روی پستان جراحی بزرگ کردن و شکل دادن پستان است.

اسکلروتراپی بازو

نمایان شدن رگهای پوست بازو معمولا ناشی از نازکی و سفیدی پوست است. درمان  رگهای  روی بازو هم  به منظور زیبایی انجام میشود. مناسب ترین روش درمان این رگها  تکنیک خاصی از اسکلروتراپی به اسم Washout sclerotherapy  است.

اسکلروتراپی مدرن با veinviewer

تزریق مویرگهای عنکبوتی  بهترین روش  برطرف کردن آنها است. خوشه یا کلاستر مویرگی از یک رگ تغذیه کننده منشا می گیرد . به ریشه و منشا تغذیه  feeding vein  اطلاق می شود . برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله ی “موارد کاربرد رگ یاب وین لایت” را مطالعه نمایید.

خوشه یا کلاستر مویرگی

درمان قطعی تجمع مویرگی نیاز به خشکاندن و مسدود کردن ریشه آن دارد. ریشه ها کمی درشت تر و در حدود نیم تا یک سانتی متر زیر پوست و مخفی هستند. نور infrared با عبور از سطح پوست ریشه ها ی پنهان را آشکار کرده و امکان مسدود کردن ریشه ای خوشه مویرگی را فراهم می کند.

نتایج اسکلروتراپی

نتایج اولیه اسکلروتراپی تقریبا دو هفته بعد از اولین جلسه ظاهر میشود.

رگهای درشت  و تجمع  مویرگی ریز به تزریق واکنش سریع تری نشان  داده و زودتر برطرف می شوند. رگهای ریز قرمز پراکنده نسبت به درمان مقاوم تر بوده و نتیجه درمان آنها دیرتر ظاهر می شود .

تعداد جلسات اسکلروتراپی که برای رسیدن به نتیجه دلخواه لازم است  حدود ٢-٣ جلسه می باشد  و فواصل این  جلسات بین ۴-۶ هفته تنظیم میشود. نتیجه نهایی اسکلروتراپی معمولا حدود ٢  هفته پس از آخرین تزریق مشخص می گردد.

رضایت بیمار  پایه و رکن اصلی درمانهای زیبایی است که در اکثر موارد  بالغ بر هشتاد درصد رگهای  پوستی برطرف می شوند. بیمار  بعد از پایان جلسات  به راحتی  لباس مناسب  و دلخواه خود را بدون نگرانی از دیده شدن  می پوشد. بیست درصد باقیمانده ریز و در معرض دید نیستند .

در بعضی موارد برای حرفه ایتر و بالا بردن نتایج  درمان مویرگهای عنکبوتی از لیزرهای سطحی مانند لیزر ndiag یا ktp  در کنار اسکلروتراپی استفاده   میشود . ترکیب درمانی اسکلروترابی با لیزر نتایج بسیار جذاب و خیره کننده ای دارد.

 اسکلروتراپی را معمولا بیمه ها تقبل نمی کنند و جز کارهای زیبایی محسوب می شود. لیزر واریس جز کارهای درمانی است و مورد تایید بیمه های تکمیلی است.

درمان واریس با بیمه تکمیلی

قبل و بعد از درمان به روش فلبکتومی و اسکلروتراپی

چگونه درد زمان اسکلروتراپی را کم کنیم؟

شدت درد در افراد مختلف متفاوت است و به آستانه تحمل و میزان رگها بستگی دارد. استفاده از قرص آرام بخش- ضد درد و پماد زایلو پی برای کم کردن درد می تواند خوب باشد. علاوه بر پماد به خانمها توصیه می کنیم جلسه اسکلروتراپی را طوری تنظیم کنند که با دوره عادت ماهانه فاصله داشته باشد ، تحمل درد در این دوره معمولا دشوارتر است.

خواب راحت و آرامش کافی برای کاهش درد کمک می کند. بعلاوه در کلینیک از ویبراتور کاهش درد برای کم کردن درد در مراجعین حساس به درد استفاده می شود.

پس از اینکه پماد ضد درد زایلوپی به پاها زدید روی پاها را با سلفون می پوشانید. بهتر است از نیم ساعت قبل درمان اینکار انجام شود.

مراقبتهای بعد از اسکلروتراپی واریس پا

١- پیاده روی و تحرک بیشتر داشته باشید.
٢- ورزش سنگین تا ٣ روز مجاز نمی باشد.
٣- جوراب واریس یا بانداژ طبی تا چند روز بعد از تزریق واریس ضروری است.
۴- مایعات بیشتر مصرف کنید .
۵- در صورتی که می خواهید در روز انجام اسکلروتراپی سفر طولانی داشته باشید بایستی این موضوع را به اطلاع متخصص واریس برسانید.
۶- شش ساعت بعد از اسکلروتراپی می‌توانید دوش ولرم کوتاه مدت بگیرید.
در کلینیک به شما برگه توضیحات کامل مراقبتهای بعد اسکلروتراپی داده خواهد شد. تاریخ مراجعه بعدی و تلفن تماس ضروری با کلینیک در همان بروشور آمده است

عکس و شرح حال جالب بیماران اسکلروتراپی

خانم ۴۷ساله  برای کمر دردی که دارند هفته ای یک بار استخر می روند تا در آب راه بروند.به واسطه  شبکه عنکبوتی عروق زیبایی پاها متاثر شده و همیشه این سوال مطرح است که چرا انقدر پای شما رگ دارد؟

پس از معاینه و انجام سونوگرافی، عدم درگیری عروق عمقی تایید شد و برای درمان از روش تزریق استفاده شد. عکس حال حاضر برای یکسال پس از دوره درمان و ویزیت مجدد است.

رگ های پا بعد از 1 سال دوره درمان اسکلروتراپی

مراجعه کننده خانم ۳۷ ساله که از حدود سه سال قبل این رگ روی پای چپ ایشان بود. این خانم تصمیم به بارداری داشتند و به همین خاطر برای درمان واریس اقدام کردند. پس از تایید سلامت عروق عمقی با سونوگرافی، رگ سبزبا روش تلفیقی فلبکتومی و‌تزریق درمان شد.

رگ سبزبا روش تلفیقی فلبکتومی و‌تزریق درمان شده

پرسش ار دکتر: برای کیست تخمدان‌،ال دی و یاسمین مصرف می‌کنم می خواهم برای درمان رگهای قرمز پوست مراجعه کنم ؟

پاسخ دکتر مهرداد اقدسی: داروهای هورمونی باعث ایجاد و تشدید مویرگهای عنکبوتی می شود به همین دلیل  توصیه می‌شود سه ماه  پس از پایان دوره مصرف داروهای  ذکر شده برای اسکلروتراپی یا لیزر سطحی مراجعه بفرمایید .دقت کنید نباید درمان کیست تخمدان را نیمه کاره رها کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
60 نظرات
 1. S.r می گوید

  سلام دکتر.من ۸ماه کار ایستاده داشتم که اوایل پاهام ورم میکرد و بعد از دو سه هفته عادی شد برام.اما بعد متوجه رگهای واریسی شدم.الان دیگه کار نمیکنم اما رگهای واریسی اذیتم میکنه ظاهرش.هم کنار مچ پام هست به رنگ قرمز و خیلی خفیف.و هم سبز رنگ که مثل رگهای اصلیه ولی قبلا نداشتم اینارو.این رگهای سبز علاوه بر مچ پا کنار باسن و ران هم چنتا هست و همچنین پشت زانو.گاهی همون نواحی تیر میکشع.میخاستم بدونم اسکلروتراپی برای من جواب میده؟و هزینه لیزر برای این تعداد و این مرحله از واریس چقدر میشه حدودا؟
  عکس مچ یکی از پاهامو براتون فرستادم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام بر طبق عکس ارسالی شما هنوز رگ پای شما نیاز به درمان نداره و روش حساس نشوید در طیف طبیعی محسوب می شود

 2. فرزانه می گوید

  سلام من پشت پام چند تا رگ قرمز رنگ مثل واریس
  لطفا هزینه لیزر رو بهم بگید ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   لطفا برای ما از وضعیتی رگ های خود اینجا یا در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ عکس ارسال کنید که بهتر شمارا راهنمایی کنیم.

 3. جاهد می گوید

  سلام
  من پشت پاهام رگهای عنکبوتی دارد و تا قسمت ران هم رفته است.
  سوال من در مورد تعداد جلسات و هزینه آن می باشد. سپاسگزارم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   برای اطلاعات بیشتر در مورد تعداد جلسات و هزینه ها لطفا با واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ در تماس باشید.

 4. سارا می گوید

  باسلام خانم ۳۵ ساله هستم خیاطی میکنم حدود ۸ ساعت در روز روی صندلی مینشینم مدتیه با سرد شدن هوا زانودردم شدت بیشتری پیدا کردهپشت زانو رگ برجسته ندارم اما رگهای عنکبوتی اطراف زانو داشتم و جدیدا روی ساق پا هم پیدا شده در طول روز و موقع خواب به شدت درد دارم یعنی ۱ ثانیه هم دردش قطع نمیشه لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   نشستن زیاد و کم تحرکی میتواند عامل پیدایش واریس های عنکبوتی باشد اما این واریس ها عامل درد پای شما نیست،این نوع واریس درد و عارضه ای ایجاد نمیکند و درمان انها جنبه زیبایی دارد .

   برای درد توصیه میکنم حضورا با یک روماتولوژیست مشورت کنید .

 5. محمد می گوید

  سلام ایا اسکلروتراپی را میتوان روی صورت اطراف بینی انجام داد

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   برای صورت چون رگ ها معمولا خیلی ریز هستن از روش اسکلروتراپی استفاده نمیشود و لیزر سطحی جواب بهتری خواهد داد

 6. ماری می گوید

  سلام من ۳۲ ساله هستم و وزنم هم ۵۲ کیلویه و از ۱۰ سال پیش کناز قوزک پای راستم یه لک قهوه ای زد اوایل خیلی بهش توجه نمیکردم ولی بعد از چند سال که به خاطر شغلم زمان ایستادنم بیشتر شد و لک روی پام هم بزرگتر و تیره تر شد بعد هم با یه خارش زخم شد .زخشم تا مدتها خوب نمیشد بعد از اینکه به متخصص پوست مراجعه کردم و نمونه برداری شد تشخیص پزشک واریس عنکبوتی بود \r\nحالا علتشو نمیدونم ارثی هست یا به خاطر ضعف عروق پامه. سوال من از شما اینه که برای درمان باید دقیقا به چه پزشک یا متخصصی مراجعه کنم و اصلا بهترین راه درمان چیه ؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   لطفا از وضعیت رگ های واریسی و زخم پای خود برای ما اینجا یا در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ عکس ارسال کنید که بهتر شمارا راهنمایی کنیم .

 7. مرضیه می گوید

  سلام خسته نباشید .من ۲۱ سالمه یه چند ماهیه یه سری رگ عنکبوتی بنفش رنگ و صورتی قسمت اطراف شکم و بالای پهلو‌هام و مچ پام بوجود اومده به نظر در حال بیشتر شدن هستن بصورت مویرگ کوچیک روی بازوهام هم جدیدا بوجود اومدن میخاستم بپرسم دلیلش چه چیزی میتونه باشه و راهی برای جلوگیری از پیشرفتش هست؟با تشکر

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   ایجاد مویرگهای ریز پوستی در خانمها یافته نرمالی بوده (طبیعی است) ومعمولا علل ارثی دارد.ولی اگر سرعت رشد آتها زیاد شده باید به فکر احتمال اختلالات هورمونی باشیم .
   اگر واقعا مطمئن هستید که در زمان کوتاه زیاد شده اند توصیه میکنم با متخصص غدد مشورت کنید. بررسیهای لازم از جمله آزمایش تیرویید نیاز است البته گاهی اوقات بعلت حساس شدن بیش از اندازه ممکن است این فقط یک تصور غیر واقعی باشد.
   مصرف بعضی داروها مثل داروهای استروژنی کورتون و بعضی داروهای دیگر هم میتواند عامل مطرحی باشد.
   برای از بین بردن این رگها روش معمول حرفه ای استفاده تلفیقی از تزریق برای ریشه مویرگها + لیزر مخصوص عروق ریز برای سطح مویرگها است که در بیشتر انواع پوست نتیجه خوبی میدهد.
   لطفا برای ویزیت حضوری هماهنگی بفرمایید.

 8. fereshteh taleb می گوید

  سلام. من مدت یکسال هست رماتیسم مفصلی دارم و کورتن میخورم رگ های عنکبوتی در پاهام در حال افزایش هست. تورم مچ پا در هنگام نشستن طولانی دارم. و دور مچ پام جای کش جوراب گاهی درد دارم. هزینه اسکروتراپی چند تومانی؟حدود ۶ قسمت پام هست خیلی خفیف و کم رنگ هست ولی چون پوستم روشنه دیده میشه.بعد از اسکروتراپی میشه ران و ساق پام رو لیزر موی زاید انجام بدم؟یانه؟من چون کورتن میخورم فایده داره اسکروتراپی انجام بدم؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   اگر رگها زیاد است به لحاظ ظاهری مسئله دارد بهتر است درمان اسکلروتراپی شود و به خاطر درمان با کورتون نیاز به روتوش سالانه دارد.
   برای لیزر و… مشکلی نیست

 9. Reyhan می گوید

  سلام. بنده از زمان کنکور که به حالت چهازانو روی صندلی پشت میز تحریر مینشستم روی هر دو پام بالای زانو رگ های سطحی بیرون زده که یک جلسه با دستگاه فوتونا درمان انجام دادم اما هیچ تغییری نکرد و قصد ادامه درمان با ان دی یگ داشتم که این صفحه رو پیدا کردم سوال اولم این هست که آیا شما درمانی برای این عروق سطحی پیشنهاد میکنید؟ سوال دوم این هست که حدود دو سال هست پاهام پر شده از اثر رگ های سبز رنگ زیر پوست که خیلی نگران شدم و نمیدونم چرا اینقدر ظاهر پام خراب شده آیا برای این هم درمان دارید؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   لیزر سطحی مناسب ترین روش برای بهتر شدن واریس های ریز و سطحی میباشد بهتر است برای ما از واریس های خود اینجا یا در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ عکس ارسال کنید که شمارا بهتر راهنمایی کنیم

   رگ های سبز رنگی که در عکس مشخص هستن معمولا رگ های زنده بدن شما هستن و فقط نازکی پوست شما انهارا نمایان میکنید و جای نگرانی نیست

 10. نصری می گوید

  سلام.برای از بین بردن رگهای عنکبوتی و درمان رگهای واریسی درمان مناسب چیست؟ و هزینه آن چقدر است .در هنگام ورزش جوراب را بپوشم ؟ و وزنه در ورزش رگها را بدتر می کند؟ چه نوع ورزشهایی مناسب هستند ؟ ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر با توجه به عکس شما به نظر میرسد اسکلروتراپی بهترین روش برای درمان واریس شما باشد
   پوشیدن جوراب واریس در زمانی که کم تحرک هستین به علت فشاری که به عروق وارد میکنید به انها کمک میکند که گردش خون درستی داشته باشند ،اما زمانی که شما ورزش میکنید با بالا رفتن ضربان قلب این گردش خود درست انجام میشود پس نیازی به پوشیدن جوراب واریس نیست
   ورزش های هوازی کمک بیشتری به شما خواهد کرد و وزنه زدن با پاها برای کسانی که عروق ضعیفی دارند مناسب نیست

 11. شبنم می گوید

  سلام استاد گرامی و خسته نباشید
  من خانم سی و هشت ساله و پزشک هستم،از حدود یک سال پیش به دنبال انجام لیزر موی زاید و یه کنتاکت درماتیت بعد اون ،دچار واریس عنکبوتی تو هر دو طرف هر دو مچ پا و روی پاها و دیستال ساقهام شدم،البته چند تا مسافرت هم داشتم که باعث تورم شدید مچ به پایین هر دو پام شدن،و از سالها قبل از این واریسهای آبی پشت ساق هام داشتم،یه اضافه وزن حدود ده کیلو و شغل که نشستن زیاد داشتم(پزشک اورژانس)و بدون ورزش و تحرک، الکترولیتهای خونی و ویتامین دی و هورمونهام چک کردم نرمال بود،الان هفده هفته باردارم،سرعت زیاد شدنش بیشتر شده و (میدونم بارداری واریس رو زیاد میکنه)ولی چند تا روی بالای ساقهام و ران ها ایجاد شده،من از زیاد شدنشون میترسم ،استاد عزیز الان با توجه به کرونا و حاملگی من،نیازه برای ویزیت مراجعه کنم؟و چون دو طرفه هستن ولی سمت راست بیشتره ،نیازی به انجام سونو داپلر دارم با نه؟و ایا اصلا تو بارداری میشه سونو داپلر انجام داد؟این حاملگی منم حاملگی باارزشه و بعد چند سال اتفاق افتاده،
  و عذرخواهی میکنم که وقت با ارزشتون رو گرفتم و ممنونم
  من عکس رو نتونستم اینجا اپلود کنم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   در دوران بارداری واریس معمولا بیشتر میشود
   طبیعی است.
   تحرک کافی داشته باشید، وزن خود را کنترل کنید، سعی کنید با تغذیه مناسب از یبوست پیشگیری کنید
   نحوه خوابیدن بهتر است به پهلوی چپ باشد
   و در مواردی پوشیدن جوراب واریس کلاس یک بالای ران در طول روز توصیه میشود.

   مقالاتی در مورد واریس بارداری در اینستا و سایت ما هست که میتواند برای شما مطالب مفیدی داشته باشد.

 12. ST می گوید

  سلام وقت بخیر من ۲۱سالمه و چند سالی هست که دچار مویرگ های عنکبوتی شدم درد ندارم ولی از لحاظ زیبایی خیلی فکرمو مشغول کرده می خواستم بپرسم راهی به جز لیزر وجود داره و با پماد و کرم خاصی درمان میشه ؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   روش درمانی برای رگهای عنکبوتی لیزر سطحی یا اسکلروتراپی است که در روش اسکلروتراپی در واقع از یک دارو برای جمع کردن رگهای عنکبوتی استفاده می شود . متاسفانه دارو به شکل پماد یا کرم برای درمان واریس عنکبوتی وجود ندارد .

 13. مصطفی فتاحی می گوید

  سلام من گوشه چشمم پماد لایه بردار زدم بعد مدتی عنکبوتی شد وبعد جراحی بینی چندسال بعد روی بینی هم عنکبوتی دارم رفتم لیزر pdlگفت تضمین نمیکنم وبازگشت دارد و دکتر دیگر گفت نیاز به لیزر نمیباشد تزریق امپول بهتر است بنظر شما بازگشت دارد یا نه کدام روش بهتر هست

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   برای صورت بعلل مختلف از روش تزریق استفاده نمیکنیم.
   روش لیزر سطحی برای صورت ایمنتر از اسکلروتراپی یا تزریق است . یکی از لیزرهای مناسب برای صورت همان PDL است و البته لیزر مورد استفاده در کلینیک ما برای این رگها تلفیقی از NDyag و KTP است که معمولا نتیجه بخش است.

 14. مسی می گوید

  سلام من ۳۰سالمه و رنگ پوستم سبزه اس و اطراف چشم گونه و چانه رگه های عنکبوتی دارم .ایا برای من لیزر اکسل وی قابل انجامه وکاملارفع میشه و لک و‌جای لیزر باقی نمیمونه ؟مدت زمان درمان چقدره؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   پوست سبزه قاعدتا برای لیزر نیاز به احتیاط بیشتری هست . دستگاه اکسل وی برای پوست هی برنز و تیره هم مناسبه و مشکلی ایجادنمی کنه . در ۲-۳ جلسه معمولا رگهای عنکبوتی برطرف می شوند

 15. مجید می گوید

  سلام وقت بخیر
  آقای دکتر بنده چند ماهی هست که خال های قرمز بسیار ریزی رو بدنم در اومده و تقریبا همه جا هست
  خواستم بدونم علتش چی هست
  بنده حدود ۸ ماه راکوتان هم مصرف میکردم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   احتمال اینکه از عوارض مصرف راکوتان باشد زیاد است بهتر ایت این موضوع را به اطلاع پزشک معالج خود برسانید که در صورت تشخیص ایشان دارو را قطع یا ادامه دهید

 16. Banafshe می گوید

  سلام و احترام
  جناب دکتر من ایران نیستم که بیام مطب شما
  به من گفته شده قرص گیاهی وجود داره برای پیشگیری یا درمان واریس
  ترجیح دادم از پزشک متخصصی چون شما صحت این موضوع رو بپرسم
  و در صورت امکان به من معرفی کنید که تهیه و مصرف کنم.
  چون رگهای عنکبوتی من متاسفانه زیادتر شده
  با تشکر

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   دافلونDaflon می تواند مناسب باشد . قرص ضدبارداری و هورمونی تا جای ممکن خودسرانه مصرف نکنید. تیروییدتان راچک کنید. در ضمن ورزش هوازی انجام دهید و اگر وزن اضافی دارید کم کنید

 17. افسان می گوید

  میخواستم بدونم اسکروتراپی داءمی هستش؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   با انجام اسکلروتراپی رگ از بین می رود و به مرور توسط بدن جذب می شود پس برای رگ تحت درمان دائمی است اما اینکه سایر رگها واریسی نمی شوند بحث دیگری است و بسته به استعداد فرد، شرایط هورمونی، بارداری، ارث و… دارد

 18. دلارام می گوید

  ایا فردی که به دلیل عمل قلب باز وارفارین مصرف میکند میتواند جوراب واریس استفاده کند؟
  ایشان یکبار بالای پای راست در میگیره و یکبار بالای پای چپ و مجبوره همش مشت بزنه بهش و راه میره بهتر میشه

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   مراجعه به پزشک داخلی و بررسی و انجام ازمایشاتی مانند vitamin d-ca-MG توصیه می شود

   جوراب فشار یک واریس میتواند بپوشد

   برای یک ماه روزانه یکعدد کپسول دافلون ۵٠٠ بعد از ناهار میل شود

 19. لینا می گوید

  سلام خسته نباشید
  بنده خانم خانه دار هستم فقط در حد کار منزل می ایستم روی ران چند رگ قرمز عنکبوتی و پشت زانو رگهای سبز ایجاد شده
  لازمه الان برای جلوگیری از زیاد شدن جوراب واریس استفاده کنم
  ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   خیر لازم نیست . برای پیشگیری ورزش کنید به خصوص ورزش هوازی هر روز پیاده روی داشته باشید و در ضمن اگر و زن اضافه دارید کم کنید . خوب است فست فود و غذاهای ناسالم کمتر مصرف کنید

 20. مینو می گوید

  سلام خسته نباشید ی مدته میرم باشگاه روی ران بالای پای راستم ی سری مویرگ بنفش و آبی هست نمیدونم دلیلش چیه صبحا ک از خواب پا میشم مستقیم نمیتونم از رختخواب پاشم یا سر درد شدید میگیرم یا پای راستم از مچ تا زانو درد شدید میگیره در ضمن آنمی سیکل سل هستم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   مویرگها اهمیت درمانی ندارند
   اظهار نظر بیشتری نمیتوانم بکنم
   فشار خون را هم چک کنید

 21. رضا می گوید

  سلام
  آیا امکان Sclerotherapy برای عروق عنکبوتی روی بینی وجود دارد؟
  در این صورت آیا این درمان را توصیه می‌کنید؟
  لطفا هزینه و مدت درمان را نیز بفرمایید.

  با سپاس

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   ,روی صورت بهتر است اسکلروتراپی انجام نشودد . برای لیزر سطحی این رگها مراجعه کنید

 22. سارا می گوید

  سلام پشت زانوهای من عرض چن روز رگ های ابی نمایان شده و رگه های قرمز روی ران پا و کمی هم ساق پا
  ترسیدم ک واریس باشه و بیشتر نشه دکتر رفتم گفت طبیعیه ولی این رگ های ابی ظاهر پامو زشت کرده علتش چی میتونه باشه؟؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   خستگی ، کم ابی بدن‌، زیاد یکجا ایستادن و تغییرات هورمونی میتواند عاملی برای شروع تغییر باشد

 23. ساجده می گوید

  سلام و خسته نباشید
  مدتی است که روی ران پا رگ های قرمز و بنفشی میبینم
  و این رو باید عرض کنم که مادرم هم واریس داشتن و دارن
  برای همین احساس میکنم ارث بمن رسیده
  و اینکه سه ماه قرص دزولست میخورم البته با تجویز دکتر زنان
  ممنون میشم راهنماییم کنید تا ازین نگرانی دربیام بااینکه من هروز یکساعت پیاده روی و دوییدن هم در برنامم دارم و وزنمم ۵۶کیلو و سنم ۲۹سال هست

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   ورزش و تغذیه سالم را ادامه دهید و اگر این رگها تشدید شدند راه درمان دارد فعلا حساس نباشید .

 24. خاطره خداپرست می گوید

  سلام جراحی به شیوه لیزر انجام دادم اما تلانژکتازی نه تنها خوب نشد بلکه در کل بدن بشدت فراوان پراکنده شد حتی در دست و صور آزمایشهای روماتولوژی کاملا سالم هستند دکترای عروق دیگه جوابم کردند دکتر پوست هم جوابم کرده
  میگن همینی که هس با لباس خودتو بپوشون
  افسردگی گرفتم
  رای سرطان و ایدز درمان هست چرا برای تلانژکتازی درمان نیست

  هنوز درد واریس دارم بعد عمل
  اما میگن دیگه گرفتگی رگ ندارم!!!!
  درحالیکه من درد و ورم رگ رو دارم میبینم دوباره
  میگن مال همون فومی هست که قبلا تزریق شده بود!

  خب اگه نتیجه فوم اینه چرا تزریق شد!

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام

   توصیه میکنم ورزش هوازی داشته باشید ،تغذیه سالم و مایعات بیشتر میل کنید
   تا ۶ ماه به واریس ها فکر نکنید

   سپس حضوری مراجعه کنید

 25. بهارک می گوید

  رگ عنکبوتی پشت پامه و پاهام شدیدا درد میکنه ظاهر پوستمم خراب کرده من ۲۶ سالمه و الان باردارم .

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   . در دوران بارداری و شیردهی درمانی برای این رگها انجام نمی شود. شش ماه بعد از زایمان مراجعه بفرمایید. نگران نباشید تا حدودی رگها بعد بارداری محو میشوند و الباقی با روشهای اشاره شده خوب می شوند. توصیه هایی که بهتر است در بارداری انجام شود.

   فعلا پیاده روی و تحرک هوازی داشته باشید. وزن کنترل شده اضافه شود از دکتر زنان در این مورد راهنمایی بگیرید.
   با تغذیه مناسب فیبر فراوان و مایعات از یبوست دوران بارداری پیشگیری کنید.
   جوراب بلند پیشگیری در مواقع سرپا ماندن طولانی بپوشید.

 26. ال می گوید

  اقای دکتر میخواهم باردار شوم ایا لازم است این واریسها را قبل از بارداری درمان کنم ؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   واریس مویرگی خطری در بارداری ندارد
   و مشکلی ایجاد نمیکند و نیاز نیست قبل از بارداری درمان کنید

 27. زهرا می گوید

  سلام
  برای درمان واریس زیر چشم چه کاری انجام بدیم . آیا کرم واریس برای درمان تاثیری دارن. یا باید حتما لیزر بشن؟؟؟؟؟؟؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   کرم های پاریس تاثیر چندانی ندارند،میتوان برای رگ های زیر چشم کاراهایی انجام داد
   بهتر است حضورا برای ویزیت تشریف بیاورید

 28. ناشناس می گوید

  ایا با روش های خانگی میتونیم این رگ هارا از بین ببریم؟میشه روش های موثر رو بگید ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   رگ های واریسی ایجاد شده را نمیتوان در خانه درمان کرد اما میتوان با رعایت کردن بعضی نکات از پیشرفت ان ها جلوگیری کرد
   پست های اینستاگرام و سایت ما میتواند به شما کمک کند

 29. احمد می گوید

  با سلام. آیا روشهایی مثل اسکلوتراپی برای درمان همانژیوم در صورت هم قابل انجام است؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   اسکلروتراپی فقط برای رگ های عنکبوتی حاصل از واریس میباشد و معمولا در صورت استفاده نمیشود

   شما برای مشکل خود بهتر است به متخصص پوست مراجعه کنید

 30. مرضیه می گوید

  سلام خسته نباشید من خانمی ۳۳ساله هستم حدود ۱۴سال پیش عمل بینی انجام دادم بعدش کناره ی بینیم همیشه قرمز بود الان یک سه ماهی میشه دچار واریس عنکبوتی شده میشه راهنماییم کنید که باید چه دکتری برم و چکار کنم که از بین بره.خیلی خیلی از این بابت ناراحتم.

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   اگر که منظور شما از رگ های عنکبوتی ،کنار بینی است
   بهتر است زیاد حساس نباشید اما میتوان برای رگ های صورت از لیزر سطحی استفاده کرد،البته گاهی لیزر نیز تغییر رنگ هایی که بعد از جراحی ها به وجود میاید تاثیر چندانی ندارد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.