اسکلروتراپی | درمانی برای رگهای عنکبوتی

رگهای عنکبوتی به شکل خطوط قرمز، بنفش روی سطح پوست ایجاد می شود. اسکلروتراپی یکی از روش های درمان رگ های عنکبوتی است که مورد استقبال قرار گرفته است.

از بین بردن رگهای عنکبوتی با اسکلروتراپی

زیبایی پوست مورد توجه بسیاری از مردم بخصوص جوانان است. رگهای عنکبوتی یا همان  مویرگهای نازک به رنگ قرمز ، آبی و بنفش زیر سطح پوست از مواردی است که زیبایی پوست پاها در خانمها را متاثر می کند. رگهای عنکبوتی، اغلب برآمده نیستند و به صورت مسطح مثل ریشه های نازک یا  به فرم شبکه تارعنکبوت نزدیک به سطح پوست دیده می شوند.

از نظر پزشکی وجود این رگها روی سطح پوست اغلب مشکلی ایجاد نمی کند .ولی از نظر زیبایی برای بسیاری از خانمها این  مسئله معضلی جدی است و خواهان ازبین رفتن و نبود این رگها روی پاهایشان هستند. اگر رگهای عنکبوتی با درد ساق پا، مورمور شدن یا گز گز شدن در پاها همراه شود  نیاز به بررسی عروق عمقی در پاها توسط متخصص واریس پا وجود دارد.


اسکلروتراپی چگونه انجام می شود؟

اسکلروتراپی یا تزریق  برای حذف رگهای عنکبوتی روی سطح پوست و رگهای واریسی ریز در پاها استفاده می شود. در این روش پزشک، ماده اسکلروزان را به درون رگهای عنکبوتی تزریق می کند، پرشدن رگهای تارعنکبوتی از ماده اسکلروزان در زمان انجام تزریق به خوبی مشهود است. این ماده پس از تزریق با دیواره رگهای تارعنکبوتی وارد برهمکنش می شود. نتیجه این فعل وانفعالات روی هم خوابیدن رگها و مسدود شدن آنهاست. سپس این رگها توسط بدن جذب و ازبین میروند.

فوم اسکلروتراپی

در کلینیک واریس دکتر اقدسی از روش فوم اسکلروتراپی برای رفع رگهای عنکبوتی استفاده می شود. برای تهیه فوم ماده اسکلروزان با CO₂    استریل مخلوط وبه شکل فوم در می آید این فوم با بکار گیری سر سوزنهای بسیار نازک به داخل رگ عنکبوتی تزریق می شود.ماده اسکلروزان را می توان به شکل مایع یا مخلوط با گاز و به شکل فوم (کف) در رگها تزریق کرد. سوزنهای مورد استفاده در اسکلروتراپی ریزتر از سر سوزن انسولین هستند.

فوم اسکلروتراپی

مراحل انجام اسکلرو تراپی در کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

در عکس زیر با مراحل انجا اسکلروتراپی توسط دکتر مهرداد اقدسی آشنا می شوید.

 

مراحل درمان


اسکلروتراپی دست

زیبایی دست ها به خصوص برای بانوان از اهمیت زیادی برخوردار است. دست انسان نشان از سن  ، شغل ، محل زندگی و … دارد. بانوان امروزه اهمیت بسیاری به زیبایی دست ها می دهند و از بیرون زدگی  رگ دست ها رنج می برند یکی از روش های درمان بیرون زدگی رگهای دست اسکلروتراپی است. در این روش می توان رگ های مرده و آبی نمایان شده بر روی دست را از بین برده و جوانسازی دست را انجام داد. جوانسازی دست با اسکلروتراپی


درمان رگهای عنکبوتی با چه روشی صورت می گیرد؟

در حال حاضر برای درمان رگهای عنکبوتی دو روش وجود دارد.

درمان رگ های عنکبوتی با اسکلروتراپی

روش اسکلروتراپی به عنوان روش اصلی (درمان انتخابی)  در رفع رگهای عنکبوتی مرسوم است و بیماران از نتایج آن رضایت دارند. این روش برای درمان رگهای عنکبوتی نسبتا پررنگ و با قطر بیشتر که سوزن در آنها به راحتی وارد می شود بکار می روند.

درمان رگ های عنکبوتی با لیزر

روش لیزر سطحی واریس های عنکبوتی که برای کم رنگ کردن و یا محو رگهای عنکبوتی  ریز در پاها ، صورت ، کنار بینی و زیر چشم و ناحیه قفسه سینه بکار می رود . در این روش از لیزر برای بستن حرارتی رگهای ریز استفاده می شود و از آنجاییکه ماده شیمیایی وارد بدن نمی شود می تواند روشی محتاطانه اطلاق شود. این روش در افرادی که به دلایل مختلف قادر به انجام اسکلروتراپی نیستند می تواند روشی مناسب برای درمان رگهای عنکبوتی باشد.


 فیلم اسکلروتراپی

 

***تکرار مراحل 2 تا 5 در خصوص جلسات بعد صورت می گیرد

آیا به غیر از اسکلروتراپی درمان دیگری برای واریس پا وجود دارد؟ برای آشنایی با دیگر روش های درمان واریس پا بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درمان واریس پا

 


مزایای روش فوم اسکلروتراپی در مقایسه با اسکلروتراپی

 •  بالارفتن ضریب موفقیت و جواب دهی با تعداد جلسات کمتر به خاطر افزایش احتمال اثر روی دیواره رگها
 • اثربهتر روی رگهای به نسبت قطورتر و بزرگتر
 • اثر بخشی 3 برابری در فوم اسکلروتراپی: برخلاف اسکلروزان مایع، فوم  درست شده در رگهای مورد درمان با خون مخلوط و رقیق نمی شود . در نتیجه با مقدار کمتر بیشترین کارایی را نشان داده و سریعتر باعث خشک شدن رگ می شود.

آیا حذف رگهای عنکبوتی مشکلی برای خونرسانی ایجاد نمی کند؟

رگهای عنکبوتی، قسمت انتهایی مویرگها هستند که به مرور عملکردشان را ازدست داده و به فرم تارعنکبوتی در آمده اند و در واقع حذف ظاهری آنها هیچ گونه تاثیری روی عملکرد و کارآیی سیستم گردش خون نخواهد داشت.


آیا اسکلروتراپی خطر یا عارضه جانبی دارد؟

برای اسکلروتراپی خطرات یا عوارض جدی گزارش نشده است. اما با این وجود مواردی که در بروشور دارو پولیدوکانول اشاره شده اند به صورت کامل در مقاله مربوطه اطلاع رسانی می شوند.

حتما بخوانید

آیا اسکلروتراپی عوارض دارد؟ برای آشنایی با عوارض جانبی اسکلروتراپی بر روی دکمه زیر کلیک کنید

عوارض اسکلروتراپی

پس از انجام اسکلروتراپی دربرخی افراد ممکن است هاله ای قهوه ای رنگ در محل تزریق بوجود آید که در واقع نوعی واکنش بدن به ماده تزریقی است که ظرف مدت چندماه پس از تزریق به تدریج محو می شود.

بروز کبودی و تورم در محل تزریق طبیعی بوده و در طی یک تاچند هفته پس از تزریق ازبین می رود. معمولا نتایج هر جلسه تزریق بعد از 3 هفته قابل ارزیابی است و اثر ماده اسکلروزان به صورت تدریجی و در طی چند هفته کاملا نمودار می شود. بروز خارش و سوزش در محل تزریق از جمله عوارضی است که در روزهای اول پس از تزریق ممکن است بروز کند. در کل این روش جز روشهای بی خطر و بدون عارضه در درمان رگهای عنکبوتی است.


هزینه اسکلرو تراپی چقدر است؟

اسکلروتراپی یک روش درمانی موفق در محو کردن و حذف رگهای عنکبوتی روی سطح پوست و رگهای واریسی است. این روش در واقع نوعی کار زیبایی به حساب می آید و به همین دلیل، بیمه ها هزینه آن را تقبل نمی کنند.

هزینه اسکلرو تراپی به نوع و غلظت محلول تزریقی مورد استفاده و تعداد جلسات مورد نیاز طبق نظر پزشک معالج بستگی دارد. تعداد جلسات اسکلروتراپی پس از انجام مشاوره معلوم می شود و برای همه یکسان نخواهد بود. همانطور که در قبل اشاره شد اینکه هر فرد به چند جلسه درمانی برای پاک شدن و ناپدید شدن رگهای عنکبوتی نیاز دارد، در زمان مشاوره با در نظر گرفتن شرایط فرد، قطر رگها و پراکندگی رگهای عنکبوتی در نقاط مختلف پا مشخص می شود.

حداقل2 تا4 جلسه اسکلروتراپی برای از بین رفتن ظاهر رگهای عنکبوتی لازم است. بین جلسات اسکلروتراپی 4 تا 6 هفته فاصله خواهد بود. با تمام این تفاسیر نمی توان هزینه اسکلروتراپی را بدون مشاوره مشخص ساخت.

قبل و بعد از اسکلروتراپی


اسکلروترپی در چه مواردی نباید انجام شود؟

با وجود بی خطر بودن اسکلروتراپی ، بایستی در برخی موارد جانب احتیاط رعایت شود و صورت نگیرد:

 • درخانمهای باردار و در دوران شیردهی نباید اسکلروتراپی انجام شود. بسیاری از رگهای عنکبوتی و واریسی ایجاد شده در دوران بارداری به مرور ظرف 3 ماه پس از بارداری از بین می روند و به حالت طبیعی خود در می آیند.
 • در افرادی که  سابقه لخته شدن خون را داشته اند بایستی این موارد را با پزشک خود در میان بگذارند. در صورتی که در حال حاضر قرص های رقیق کننده خون میل می کنید بایستی این مورد را هم به اطلاع پزشک معالجتان برسانید.
 • در افراد با زمینه بیماری آسم و آلرژی احتیاط لازم صورت می گیرد و معمولا اسکلروتراپی برای این افراد انجام نمی شود
 • در افراد با بیماری ارتریت روماتوئید ، بیماری های اتوایمن مثل لوپوس بهتر است اسکلروتراپی انجام نشود.
 • در افراد با سابقه بیماری قلبی ، سن بالای 60 سال هم معمولا اسکلروتراپی انجام نمی شود.

در افرادی که اسکلروتراپی انجام نمیشود درمان جایگزین برای رگهای عنکبوتی چیست ؟

در صورتیکه پزشک انجام اسکلروتراپی را مناسب نداند از روشهای دیگر مثل فلبکتومی سوزنی و یا لیزر سطحی برای رفع رگهای عنکبوتی استفاده می شود.


چه مدت زمان لازم است تا اسکلروتراپی اثر کند؟

یکی از مسائلی که در مشاوره ها در کلینیک مطرح می شود اینست که بسیاری از بانوان داوطلب انجام اسکلروتراپی نوعروسان هستند یا برای مثال افرادی که یک روز می خواهند در مراسمی خاص شرکت کنند و متوجه می شوند زیبایی پاهای آنها به خاطر رگهای مشخص و شبکه ای روی پاها از دست رفته است و نمی تواند لباس مد نظرشان را بپوشند یا دوست ندارند به سوال اطرافیان در مورد اینکه پاهایت چه شده ؟ پاسخ دهند.

برای اسکلروتراپی موفق نیاز به وقت و حوصله هست و در واقع برای هر شخص بسته به وسعت نواحی درگیر در پاها ،قطر رگها و نیز پراکندگی آنها تعداد جلسات مشخص می شود معمولا تعداد جلسات بین 2 تا 4 جلسه برای رسیدن به حد مطلوب و قابل قبول مورد نیاز است.

از طرفی بین جلسات با توجه به روند پاسخ دهی به درمان که درطی چند هفته مشخص می شود معمولا فاصله 4 تا 6 هفته ای در نظر گرفته می شود پس به شما توصیه میکنیم اگر مراسمی در پیش دارید یا برای سفری در تابستان برنامه ریزی می کنید از حدود 4  ماه قبل به پزشک مراجعه کنید.


چند جلسه اسکلروتراپی برای رگ های دست لازم است؟

معمولا اسکلروتراپی رگهای دست برای هر دست در طول سه جلسه با فاصله یک هفته از هم انجام میشود و اسکلروتراپی هر دو دست همزمان انجام نمی شود. بعد از انجام اسکلروتراپی ست بهتر است چند روز کار سنگین با دست انجام نشود و این روش درمان به منظور حذف کامل رگهای روی دست انجام نمی شود بلکه قطر رگها کم می شود واز برجستگی انها کاسته می شود


چگونه درد زمان اسکلروتراپی را کم کنیم؟

شدت درد در افراد مختلف متفاوت است و به آستانه تحمل و میزان رگها بستگی دارد . استفاده از مسکن و پماد زایلو پی برای کم کردن درد می تواند خوب باشد.

پس از اینکه پماد ضد درد زایلو پی به پاها زدید روی پاها را با سلفون می پوشانید.

 

در صورتیکه مایلید تا بدانید به چند جلسه اسکلروتراپی نیاز دارید می توانید عکس از پا و مشخصات فردی خودتان (سن، جنس،وزن، سابقه آسم و آلرژی، دارویی که مصرف میکنید سابقه بیماری قلبی و ریوی و سابقه بارداری در خانمها) را به  تلگرام کلینیک درمان واریس یا واتس اپ کلینیک ارسال نمایید و به صورت آنلاین از خدمات ویزیت آنلاین کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی استفاده کنید

کلینیک درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

2+

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نوشین جمعه ۲۲ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر خانم ۵۰ ساله هستم که ماهان رگهای سطحی و بنفش پر بر است و چهره نازیبا به پاهایم داده یعنی فقط مشکل ظاهری داره الان در منزل کامپرشن تراپی انجام میدم آیا ادامه بدم فایده خواهد داشت؟؟؟و با دارو بر طرف میشه یا نخ
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۲ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام - روش کامپرشن تراپی به رفع رگهای نا زیبا کمک نمی کند. جوراب واریس نمی تواند رگها را به لحاظ ظاهری برطرف کند. بلکه تنها درد و سنگینی پاها را به صورت موقتی برطرف می کند. در ضمن هیچ دارویی تا کنون شناخته نشده که با استفاده از آن این رگها از روی پوست پا ناپدید شوند. روشهای مورد استفاده و نسبتا متداول برای رفع این رگها اسکلروتراپی و لیزر سطحی است که بسته به نوع پوست و شکل وقطر رگهای شما برایتان انجام می شود. جهت اطلاع از روش مناسب می توانید عکس از پایتان بفرستید.
 • تصویر کاربر شهناز جمعه ۲۲ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام برادرم من ۲۶ سال دارد ودارای همانژیوم کردی هست.الان حدود ده ماهه که سوزش و خارش رگ های زیر بیضه تا نزدیک مقعد را داره.خیلی دکتر رفته ولی درمان نشده که با درد پایین شکم همراه است ولی چندروزه روی پاهایش بالای زانوی رگهای عنکبوتی نمایان شده .ترابخدا کنم کنید.سیستو سکپی هم انجام داد گفت التهاب خیلی کم پروستات داره .ولی یه دکتر دیگه رفت گفت که من روز کامل دارو پروستات را بهش داده ولی جواب نگرفته .و الان نوشته که متخصص گوارش بره.الان ده ماهه بخاطر سوزش و درد داره عذاب می کشه و هنوز علت مشخص نشده.ایا این اگه های عنکبوتی بخاطر چیه؟ ممکنه بخاطر همانژیوم باشه .و دلیل این که این همه انتی بیوتیک مصرف میکنه و خارش و سوزش و درد ا بین نمیره چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۲ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام. ابتدا به متخصص گوارش مراجعه فرمایید و با جواب آن یکباره به کلینیک ما مراجعه کنید.
 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۹ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من دختری 24 هستم مدت دوسالی هست که در پاهایم مویرگ های ارغوانی وبنفش میبینم که تا بالای پایم وجود دارد بعد من تخمدان پلی کیستیک هم دارم و قرص سیتروپرون کامپاند استفاده میکنم و دکتر گفته تا زمانی که بخواهی بچه دار بشی باید قرص بخوری حالا این قرص خوردن طولانی مدت برای واریس من ضرر دارد و آیا باعث لخته شدن خون میشود؟؟ممنون میشم پاسخ دهید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۹ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام. خوردن قرص برای سلامتی شما ضروری است و سلامتی تان مهمتر از رگهای ریز است این رگها را بموقع می توان پاک کرد. ورزش کنید و مایعات بیشتر میل نمایید . اگر اضافه وزن دارید سعی کنید این مسئله را برطرف کنید.
 • تصویر کاربر بابک شنبه ۱۳ آبان ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من دو سال قبل عمل کتف داشتم که پس از عمل پای راستم ترومبذ کرد و در بیمارستان بستری شدم و با تزریق هپارین و پس از مرخصی هم تا شش ماه وارفارین استفاده میکردم حالا در همان پای راستم منتها یک رگ سطحی دچار لخته شده و درد دارم دکتر فقط آسپرین برایم تجویز کرد و جوراب ضد واریس گفت اگر بهت وارفارین بدهم باید تا آخر عمر وارفارین بخوری به نظر شما این لخته برای زندگیم خطر دارد یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۳ آبان ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام به نظر من درمان پزشک شما صحیح است.
 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۱۲ آبان ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. وقت به خیر.
  من خانمی ۳۴ ساله هستم که حدودا از ده سال پیش تا به حال رگهایی شبیه به رگهای تار عنکبوتی (براساس تعاریف) پشت ساق پام بودنده اند، همچنین رگهای سبز رنگی که یه مقداری متمایل به تیرگی هستند دقیقا پشت مفضل یکی از پاهام بوده و هست. گاهی فکر میکنم شاید به دلیل سفیدی پوست هست اما با این وجود مدتیه از کرم ضد واریس و جوراب واریس استفاده میکنم. بدبختانه شغلم هم طوری هست که زیادی سرپا هستم و قبلا هم زیاد سرپا بودم و یا اینکه پشت صندلی زیادی مینشینم.لطفا راهنمایی بفرمایید با این تفاسیر ایا مشکل پای بنده واریس هست؟؟؟.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۲ آبان ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام به نظر می رسد این رگها واریس نباشند . برای اطمینان می توانید عکس از پا به لینک تلگرام موجود در بخش تماس با ما در سایت بفرستید. برای پیشگیری از واریس با توجه ب شغل می توانید ورزش هوازی و جوراب واریس در زمان کار نشسته استفاده بفرمایید.
 • تصویر کاربر بهروز شنبه ۱ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.. من مدت یک و نیم ساله دچار بیماری DVT در ساق پای چیم شدم از همون اول که دکترتشخیص شروع ب درمان کرد و من ب مدت یک هفته بستری شدم الان از وارفارین استفاده می کنم ولی مدت استفاده وارفاین زیاد شده یک سال..
  ولی هنوز پام هم تورم داره وهم لخته.. میخوام بدونم راه درمان دیگری داره؟
  و هزینه درمان چقد میشه؟!
  ممنون اگه کمک کنید
  الان یک قرص و نیم در روز استفاده میکنم.. که یک باره دچار خون ریزی و کبودی در بدنم شد ب مدت یه هفته
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام . بلی راه درمان با استنت وریدی هم هست البته بایستی حضوری مراجعه کنید تا پس از ارزیابی در این خصوص صحبت شود.
 • تصویر کاربر ربابه شنبه ۲۸ مرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام پارسال جراحی لگن داشتم به من جوراب ضد آمبولی دادند . الان مچ پام دچار واریس شده ، آیا میتونم از همون جوراب استفاده کنم ؟ یا باید جوراب واریس بپوشم ؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۸ مرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   فشار جوراب های آنتی امبولی معمولا کمتر از جورابهای واریس است از طرفی استفاده بالای 6 ماه از یک جوراب فشاری عملا کار بیهوده ایست زیرا به مرور زمان فشار و خاصیت جوراب از دست می رود به شما توصیه می کنیم برای پیشگیری از پیشرفت واریس از جوراب کلاس یک زیر زانو استفاده بفرمایید
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۱۶ تیر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  من مبتلا به dvt شده ام.تا چند ماه بايد قرص وارفارين مصرف کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۶ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
   حداقل سه ماه
   ادامه مصرف وارفارين ممكن است با نظر پزشك لازم باشد
 • تصویر کاربر رها دوشنبه ۱۵ خرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  خانمی 35 ساله هستم و در پاهایم مخصوصا در ران هایم مشکل رگهای عنکبوتی دارم. من قرص دوکسیوم مصرف میکنم و به تازگی ورزش بدنسازی را شروع کرده ام البته حرکاتی انجام میدهم که بیشتر برای تقویت عضلات پاها است و از وزنه های سبک استفاده میکنم. آیا این ورزش باعث افزایش رگ های عنکبوتی نمیشود؟ آیا در هنگام ورزش جوراب واریس بپوشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۵ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   باسلام
   در هنگام ورزش نياز به جوراب نيست
   در حد متعارف ورزش مورد اشاره مشكلي ايجاد نخواهد كرد.
 • تصویر کاربر مژده شنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  به تازگی در ساق پای من رگ های سبز و همچنین عنکبوتی ظاهر شده و با توجه به اینکه ابتدای این بیماری است . میخواهم برای درمان ان اقدام کنم, لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام و روز بخیر. لطفا عکس از ساق پایتان به سایت به صورت فایل پیوست در قسمت از دکتر بپرسید ، یا تلگرام به شماره 09101039073 (با ذکر نام ) ارسال بفرمایید تا به صورت انلاین ویزیت و برای اقدام به درمان راهنمایی شویدو
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر