اسکلروتراپی | درمانی برای رگهای عنکبوتی

رگهای عنکبوتی به شکل خطوط قرمز، بنفش روی سطح پوست ایجاد می شود. اسکلروتراپی یکی از روش های درمان رگ های عنکبوتی است که مورد استقبال قرار گرفته است.

از بین بردن رگهای عنکبوتی با اسکلروتراپی

زیبایی پوست مورد توجه بسیاری از مردم بخصوص جوانان است. رگهای عنکبوتی یا همان  مویرگهای نازک به رنگ قرمز ، آبی و بنفش زیر سطح پوست از مواردی است که زیبایی پوست پاها در خانمها را متاثر می کند. رگهای عنکبوتی، اغلب برآمده نیستند و به صورت مسطح مثل ریشه های نازک یا  به فرم شبکه تارعنکبوت نزدیک به سطح پوست دیده می شوند.

از نظر پزشکی وجود این رگها روی سطح پوست اغلب مشکلی ایجاد نمی کند .ولی از نظر زیبایی برای بسیاری از خانمها این  مسئله معضلی جدی است و خواهان ازبین رفتن و نبود این رگها روی پاهایشان هستند. اگر رگهای عنکبوتی با درد ساق پا، مورمور شدن یا گز گز شدن در پاها همراه شود  نیاز به بررسی عروق عمقی در پاها توسط متخصص واریس پا وجود دارد.


اسکلروتراپی چگونه انجام می شود؟

اسکلروتراپی یا تزریق  برای حذف رگهای عنکبوتی روی سطح پوست و رگهای واریسی ریز در پاها استفاده می شود. در این روش پزشک، ماده اسکلروزان را به درون رگهای عنکبوتی تزریق می کند، پرشدن رگهای تارعنکبوتی از ماده اسکلروزان در زمان انجام تزریق به خوبی مشهود است. این ماده پس از تزریق با دیواره رگهای تارعنکبوتی وارد برهمکنش می شود. نتیجه این فعل وانفعالات روی هم خوابیدن رگها و مسدود شدن آنهاست. سپس این رگها توسط بدن جذب و ازبین میروند.

فوم اسکلروتراپی

در کلینیک واریس دکتر اقدسی از روش فوم اسکلروتراپی برای رفع رگهای عنکبوتی استفاده می شود. برای تهیه فوم ماده اسکلروزان با CO₂    استریل مخلوط وبه شکل فوم در می آید این فوم با بکار گیری سر سوزنهای بسیار نازک به داخل رگ عنکبوتی تزریق می شود.ماده اسکلروزان را می توان به شکل مایع یا مخلوط با گاز و به شکل فوم (کف) در رگها تزریق کرد. سوزنهای مورد استفاده در اسکلروتراپی ریزتر از سر سوزن انسولین هستند.

فوم اسکلروتراپی

مراحل انجام اسکلرو تراپی در کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

در عکس زیر با مراحل انجا اسکلروتراپی توسط دکتر مهرداد اقدسی آشنا می شوید.

 

مراحل درمان


اسکلروتراپی دست

زیبایی دست ها به خصوص برای بانوان از اهمیت زیادی برخوردار است. دست انسان نشان از سن  ، شغل ، محل زندگی و … دارد. بانوان امروزه اهمیت بسیاری به زیبایی دست ها می دهند و از بیرون زدگی  رگ دست ها رنج می برند یکی از روش های درمان بیرون زدگی رگهای دست اسکلروتراپی است. در این روش می توان رگ های مرده و آبی نمایان شده بر روی دست را از بین برده و جوانسازی دست را انجام داد. جوانسازی دست با اسکلروتراپی


درمان رگهای عنکبوتی با چه روشی صورت می گیرد؟

در حال حاضر برای درمان رگهای عنکبوتی دو روش وجود دارد.

درمان رگ های عنکبوتی با اسکلروتراپی

روش اسکلروتراپی به عنوان روش اصلی (درمان انتخابی)  در رفع رگهای عنکبوتی مرسوم است و بیماران از نتایج آن رضایت دارند. این روش برای درمان رگهای عنکبوتی نسبتا پررنگ و با قطر بیشتر که سوزن در آنها به راحتی وارد می شود بکار می روند.

درمان رگ های عنکبوتی با لیزر

روش لیزر سطحی واریس های عنکبوتی که برای کم رنگ کردن و یا محو رگهای عنکبوتی  ریز در پاها ، صورت ، کنار بینی و زیر چشم و ناحیه قفسه سینه بکار می رود . در این روش از لیزر برای بستن حرارتی رگهای ریز استفاده می شود و از آنجاییکه ماده شیمیایی وارد بدن نمی شود می تواند روشی محتاطانه اطلاق شود. این روش در افرادی که به دلایل مختلف قادر به انجام اسکلروتراپی نیستند می تواند روشی مناسب برای درمان رگهای عنکبوتی باشد.


 فیلم اسکلروتراپی

 

***تکرار مراحل 2 تا 5 در خصوص جلسات بعد صورت می گیرد

آیا به غیر از اسکلروتراپی درمان دیگری برای واریس پا وجود دارد؟ برای آشنایی با دیگر روش های درمان واریس پا بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درمان واریس پا

 


مزایای روش فوم اسکلروتراپی در مقایسه با اسکلروتراپی

 •  بالارفتن ضریب موفقیت و جواب دهی با تعداد جلسات کمتر به خاطر افزایش احتمال اثر روی دیواره رگها
 • اثربهتر روی رگهای به نسبت قطورتر و بزرگتر
 • اثر بخشی 3 برابری در فوم اسکلروتراپی: برخلاف اسکلروزان مایع، فوم  درست شده در رگهای مورد درمان با خون مخلوط و رقیق نمی شود . در نتیجه با مقدار کمتر بیشترین کارایی را نشان داده و سریعتر باعث خشک شدن رگ می شود.

آیا حذف رگهای عنکبوتی مشکلی برای خونرسانی ایجاد نمی کند؟

رگهای عنکبوتی، قسمت انتهایی مویرگها هستند که به مرور عملکردشان را ازدست داده و به فرم تارعنکبوتی در آمده اند و در واقع حذف ظاهری آنها هیچ گونه تاثیری روی عملکرد و کارآیی سیستم گردش خون نخواهد داشت.


آیا اسکلروتراپی خطر یا عارضه جانبی دارد؟

برای اسکلروتراپی خطرات یا عوارض جدی گزارش نشده است. اما با این وجود مواردی که در بروشور دارو پولیدوکانول اشاره شده اند به صورت کامل در مقاله مربوطه اطلاع رسانی می شوند.

حتما بخوانید

آیا اسکلروتراپی عوارض دارد؟ برای آشنایی با عوارض جانبی اسکلروتراپی بر روی دکمه زیر کلیک کنید

عوارض اسکلروتراپی

پس از انجام اسکلروتراپی دربرخی افراد ممکن است هاله ای قهوه ای رنگ در محل تزریق بوجود آید که در واقع نوعی واکنش بدن به ماده تزریقی است که ظرف مدت چندماه پس از تزریق به تدریج محو می شود.

بروز کبودی و تورم در محل تزریق طبیعی بوده و در طی یک تاچند هفته پس از تزریق ازبین می رود. معمولا نتایج هر جلسه تزریق بعد از 3 هفته قابل ارزیابی است و اثر ماده اسکلروزان به صورت تدریجی و در طی چند هفته کاملا نمودار می شود. بروز خارش و سوزش در محل تزریق از جمله عوارضی است که در روزهای اول پس از تزریق ممکن است بروز کند. در کل این روش جز روشهای بی خطر و بدون عارضه در درمان رگهای عنکبوتی است.


هزینه اسکلرو تراپی چقدر است؟

اسکلروتراپی یک روش درمانی موفق در محو کردن و حذف رگهای عنکبوتی روی سطح پوست و رگهای واریسی است. این روش در واقع نوعی کار زیبایی به حساب می آید و به همین دلیل، بیمه ها هزینه آن را تقبل نمی کنند.

هزینه اسکلرو تراپی به نوع و غلظت محلول تزریقی مورد استفاده و تعداد جلسات مورد نیاز طبق نظر پزشک معالج بستگی دارد. تعداد جلسات اسکلروتراپی پس از انجام مشاوره معلوم می شود و برای همه یکسان نخواهد بود. همانطور که در قبل اشاره شد اینکه هر فرد به چند جلسه درمانی برای پاک شدن و ناپدید شدن رگهای عنکبوتی نیاز دارد، در زمان مشاوره با در نظر گرفتن شرایط فرد، قطر رگها و پراکندگی رگهای عنکبوتی در نقاط مختلف پا مشخص می شود.

حداقل2 تا4 جلسه اسکلروتراپی برای از بین رفتن ظاهر رگهای عنکبوتی لازم است. بین جلسات اسکلروتراپی 4 تا 6 هفته فاصله خواهد بود. با تمام این تفاسیر نمی توان هزینه اسکلروتراپی را بدون مشاوره مشخص ساخت.

قبل و بعد از اسکلروتراپی


اسکلروترپی در چه مواردی نباید انجام شود؟

با وجود بی خطر بودن اسکلروتراپی ، بایستی در برخی موارد جانب احتیاط رعایت شود و صورت نگیرد:

 • درخانمهای باردار و در دوران شیردهی نباید اسکلروتراپی انجام شود. بسیاری از رگهای عنکبوتی و واریسی ایجاد شده در دوران بارداری به مرور ظرف 3 ماه پس از بارداری از بین می روند و به حالت طبیعی خود در می آیند.
 • در افرادی که  سابقه لخته شدن خون را داشته اند بایستی این موارد را با پزشک خود در میان بگذارند. در صورتی که در حال حاضر قرص های رقیق کننده خون میل می کنید بایستی این مورد را هم به اطلاع پزشک معالجتان برسانید.
 • در افراد با زمینه بیماری آسم و آلرژی احتیاط لازم صورت می گیرد و معمولا اسکلروتراپی برای این افراد انجام نمی شود
 • در افراد با بیماری ارتریت روماتوئید ، بیماری های اتوایمن مثل لوپوس بهتر است اسکلروتراپی انجام نشود.
 • در افراد با سابقه بیماری قلبی ، سن بالای 60 سال هم معمولا اسکلروتراپی انجام نمی شود.

در افرادی که اسکلروتراپی انجام نمیشود درمان جایگزین برای رگهای عنکبوتی چیست ؟

در صورتیکه پزشک انجام اسکلروتراپی را مناسب نداند از روشهای دیگر مثل فلبکتومی سوزنی و یا لیزر سطحی برای رفع رگهای عنکبوتی استفاده می شود.


چه مدت زمان لازم است تا اسکلروتراپی اثر کند؟

یکی از مسائلی که در مشاوره ها در کلینیک مطرح می شود اینست که بسیاری از بانوان داوطلب انجام اسکلروتراپی نوعروسان هستند یا برای مثال افرادی که یک روز می خواهند در مراسمی خاص شرکت کنند و متوجه می شوند زیبایی پاهای آنها به خاطر رگهای مشخص و شبکه ای روی پاها از دست رفته است و نمی تواند لباس مد نظرشان را بپوشند یا دوست ندارند به سوال اطرافیان در مورد اینکه پاهایت چه شده ؟ پاسخ دهند.

برای اسکلروتراپی موفق نیاز به وقت و حوصله هست و در واقع برای هر شخص بسته به وسعت نواحی درگیر در پاها ،قطر رگها و نیز پراکندگی آنها تعداد جلسات مشخص می شود معمولا تعداد جلسات بین 2 تا 4 جلسه برای رسیدن به حد مطلوب و قابل قبول مورد نیاز است.

از طرفی بین جلسات با توجه به روند پاسخ دهی به درمان که درطی چند هفته مشخص می شود معمولا فاصله 4 تا 6 هفته ای در نظر گرفته می شود پس به شما توصیه میکنیم اگر مراسمی در پیش دارید یا برای سفری در تابستان برنامه ریزی می کنید از حدود 4  ماه قبل به پزشک مراجعه کنید.


چند جلسه اسکلروتراپی برای رگ های دست لازم است؟

معمولا اسکلروتراپی رگهای دست برای هر دست در طول سه جلسه با فاصله یک هفته از هم انجام میشود و اسکلروتراپی هر دو دست همزمان انجام نمی شود. بعد از انجام اسکلروتراپی ست بهتر است چند روز کار سنگین با دست انجام نشود و این روش درمان به منظور حذف کامل رگهای روی دست انجام نمی شود بلکه قطر رگها کم می شود واز برجستگی انها کاسته می شود


چگونه درد زمان اسکلروتراپی را کم کنیم؟

شدت درد در افراد مختلف متفاوت است و به آستانه تحمل و میزان رگها بستگی دارد . استفاده از مسکن و پماد زایلو پی برای کم کردن درد می تواند خوب باشد.

پس از اینکه پماد ضد درد زایلو پی به پاها زدید روی پاها را با سلفون می پوشانید.

 

در صورتیکه مایلید تا بدانید به چند جلسه اسکلروتراپی نیاز دارید می توانید عکس از پا و مشخصات فردی خودتان (سن، جنس،وزن، سابقه آسم و آلرژی، دارویی که مصرف میکنید سابقه بیماری قلبی و ریوی و سابقه بارداری در خانمها) را به  تلگرام کلینیک درمان واریس یا واتس اپ کلینیک ارسال نمایید و به صورت آنلاین از خدمات ویزیت آنلاین کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی استفاده کنید

کلینیک درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

2+

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نجمه شنبه ۴ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  قيمت اسكلروتراپي چقدر است؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۴ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام هزینه اسکلروتراپی بستگی به میزان رگها دارد لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده ارسال کنید اگر نتوانستید اینجا اپلود نمایید به شماره 09019746344 واتس اپ یا تلگرام بفرستید

 • تصویر کاربر Sara شنبه ۴ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بهترین روش پیشنهادی برای درمان عروق عنکبوتی چیه
  چند جلسع زمان لازمه
  هزینه چقدر میشه
  و درصد موفقیت چقدره ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۴ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام . برای رگهای عنکبوتی دو روش اسکلروتراپی و لیزر سطحی است که بسته به تشخیص دکتر در معاینه حضوری و یا با ارسال عکس برای شما تعیین می شود می توانید عکس از پاها در حالت ایستاده بفرستید به نحویکه رگها مشخص باشند . تعداد جلسات و هزینه  بسته به میزان رگها و نوع رگها دارد . درصد موفقیت معمولا تا 70-80 درصد است به نحویکه رگها روی پا دیده نشوند . 

 • تصویر کاربر Asal پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ببخشید من شیراز هستم و امکان مراجعه حضوری ندارم من حدود یکسالی میشه که کل پاهام پر شده از رگهای عنکبوتی حتی روی بازوها و پشت کتفم و روی گودی کمرم و صورتم و روز به روزم دارن بیشتر میشن دارم از غصه میمیرم نمیدونم چیکار کنم اصلا نمیدونم چه مشکلی دارم در ضمن من هورمون مردونمم بالاس و حدود ۶ ماه اسپیرونولاکتون مصرف کردم البته قبل از مصرف این قرص هم ای مویرگا رو داشتم لطفا منو راهنمایی کنید چیکار کنم از پیشرفتش جلوگیری بشه و اون قبلیا رو چطور از بین ببرم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)

   احتمالا عامل ايجاد بيماري، همان اختلال هورموني است كه از قبل وجود داشته است.
   تحرك كافي مثل پیاده روی روزانه ، داشتن برنامه ورزشی مرتب به شما توصیه می شود . كنترل وزن و رساندن وزن به محدوده ایده ال هم اقدامی کارامد است 
   و كپسول دافلون روزانه يكعدد بعد از ناهار بمدت شش ماه ممكن است موثر باشد

 • تصویر کاربر سوگند پنجشنبه ۲۵ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما بزرگوار
  در خصوص مویرگ های ریزی که زیر سطح پوست بشکل عنکبوتی ایجاد شدن سوال داشتم. درمان پیشنهادی شما چه روشی هست؟ اینکه تاثیری در خستگی پا داره یا نه؟ آیا در مرکز اردبیل انجام میدید؟ آیا شامل بیمه هست درمان؟ هزینه تقریبی درمان با لیزر حدودا چقدر هست برای دو ران پا
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲۵ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام روش درمان مویرگها با لیزر سطحی و یا اسکلروتراپی است . برای مشورت در خصوص تعداد جلسات و هزینه عکس از پاها به نحویکه رگها مشخص باشند ارسال کنید . درمان رگهای عنکبوتی بیشتر جنبه زیبایی دارد و تحت پوشش بیمه نیست

 • تصویر کاربر مرجان شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید، مدتیه روی مچ پا و ساق پام رگهای ابی و بنفش رنگی میبینم خیلی نازک هستن، و الان روی ران پام هم دیده میشن، میخاستم بدونم خطرناک هستند؟ هیچ دردی هم ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)

   این رگها خطری ندارند و تنها جنبه زیبایی دارند. تحرک و داشتن فعالیت بدنی در برنامه روزانه . کم کردن وزن در ضورت داشتن اضافه وزن می تواند از پیشرفت این رگها پیشگیری کند

    

 • تصویر کاربر سودابه پنجشنبه ۲۵ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  من 38 سال سن دارم ،از زمان 10-15 سال پیش در قسمت کنار ران رگهای عنکبوتی تیره داشتم و در حال حاضر جهت از بین بردن موهای زائد از لیزر کندلا استفاده میکنم و فکر میکنم که مویرگها دارن در قسمتهای دیگر پاهام بیشتر میشن، سوالی که دارم اینه آیا لیزر موهای زائد میتونه باعث ایجاد مویرگ واریسی در پوست بشه؟ و برای از بین بردن اونها چند جلسه درمان نیاز هست؟فوم اسکلروتراپی تا چه مدت زمانی باعث ناپدید شدن این مویرگ های می شود؟؟؟
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲۵ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)

   لیزر موی زاید این رگها را زیاد نمی کند و بلکه اگر جایگزین روشهایی مثل اپیلاسیون شود بهتر است. برای اعلام هزینه عکس از پاها در حالت ایستاده فرستید به نحویکه رگها مشخص باشد  واتس اپ 09019746344

 • تصویر کاربر Khabgah.atu.ac.ir@gmail.com شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیرمن 17سال قبل ژل پاژ صورت تزریق کردم الان یک قسمت ازصورتم رگهای تیره عنکبوتی روی گونه خیلی مشخصه درمانی داره
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)

   روش درمان رگهای عنکبوتی صورت لیزر سطحی است اما چون ژل دارید نمی توان انجام داد . 

 • تصویر کاربر ستاره جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من نمیدونم این رگ عنکبوتی هست یا واریسه اما روی مچ یکی از پاهام شاید یک سالی میشه که به وجود اومده میخواستم ببینم شما چه درمانی برای این مشکل به کار میبرید و آیا بیمه مکمل البرز رو به صورت انلاین میپذیرید یا معرفی نامه میدید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)

   ین رگ عنکبوتی است در این اندازهه بهتر است هیج مداخله ای انجام نشود و اگر بخواهید با لیزر سطحی زیبایی برای شما کار میش.د . درمان رگهای عنکبوتی تحت پوشش بیمه مکمل نیست . والا ما با بیمه البرز طرف قرارداد هستیم

 • تصویر کاربر محبوبه جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اگرعلت واریس ‌تخریب دریچه های قلب باشه،راه درمان فرق میکنه؟یعنی اول بایدمشکل قلبی تشخیص ودرمان بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)

   هر دو نياز به درمان دارند

 • تصویر کاربر فهیمه جمعه ۵ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خانواده ی مادری بنده دارای پاهای پُر، سلولیت و واریسی هستند
  پشت زانوی چپ من، به همراه نقاط ریز و پراکنده ای پشت و روی هر دو تا پاهام و مچ ها رگ های ریز بنفش رنگی وجود دارند که برجسته نیستند اما شکل ظاهری پاهام را زشت کرده است، میخوام بدونم چه روش درمانی برای بنده مفیده و هر جلسه ی درمانی چه هزینه ای داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۵ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام رگهایی که اشاره می کنید ظاهرا عنکبوتی هستند و با یکی از روشهای اسکلروتراپی یا لیزر سطحی واریس برطرف می شوند جهت راهنمایی کاملتر ازم است از رگها عکس ارسال بفرمایید . اگر نتوانستید اینجا عکس بفرستید به واتس اپ یا تلگرام 09019746344 ارسال بفرمایید

    

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر