اسکلروتراپی | درمانی برای رگهای عنکبوتی

رگهای عنکبوتی به شکل خطوط قرمز، بنفش روی سطح پوست ایجاد می شود. اسکلروتراپی یکی از روش های درمان رگ های عنکبوتی است که مورد استقبال قرار گرفته است.

از بین بردن رگهای عنکبوتی با اسکلروتراپی

زیبایی پوست مورد توجه بسیاری از مردم بخصوص جوانان است. رگهای عنکبوتی یا همان  مویرگهای نازک به رنگ قرمز ، آبی و بنفش زیر سطح پوست از مواردی است که زیبایی پوست پاها در خانمها را متاثر می کند. رگهای عنکبوتی، اغلب برآمده نیستند و به صورت مسطح مثل ریشه های نازک یا  به فرم شبکه تارعنکبوت نزدیک به سطح پوست دیده می شوند.

از نظر پزشکی وجود این رگها روی سطح پوست اغلب مشکلی ایجاد نمی کند .ولی از نظر زیبایی برای بسیاری از خانمها این  مسئله معضلی جدی است و خواهان ازبین رفتن و نبود این رگها روی پاهایشان هستند. اگر رگهای عنکبوتی با درد ساق پا، مورمور شدن یا گز گز شدن در پاها همراه شود  نیاز به بررسی عروق عمقی در پاها توسط متخصص واریس پا وجود دارد.


اسکلروتراپی چگونه انجام می شود؟

اسکلروتراپی یا تزریق  برای حذف رگهای عنکبوتی روی سطح پوست و رگهای واریسی ریز در پاها استفاده می شود. در این روش پزشک، ماده اسکلروزان را به درون رگهای عنکبوتی تزریق می کند، پرشدن رگهای تارعنکبوتی از ماده اسکلروزان در زمان انجام تزریق به خوبی مشهود است. این ماده پس از تزریق با دیواره رگهای تارعنکبوتی وارد برهمکنش می شود. نتیجه این فعل وانفعالات روی هم خوابیدن رگها و مسدود شدن آنهاست. سپس این رگها توسط بدن جذب و ازبین میروند.

فوم اسکلروتراپی

در کلینیک واریس دکتر اقدسی از روش فوم اسکلروتراپی برای رفع رگهای عنکبوتی استفاده می شود. برای تهیه فوم ماده اسکلروزان با CO₂    استریل مخلوط وبه شکل فوم در می آید این فوم با بکار گیری سر سوزنهای بسیار نازک به داخل رگ عنکبوتی تزریق می شود.ماده اسکلروزان را می توان به شکل مایع یا مخلوط با گاز و به شکل فوم (کف) در رگها تزریق کرد. سوزنهای مورد استفاده در اسکلروتراپی ریزتر از سر سوزن انسولین هستند.

فوم اسکلروتراپی

مراحل انجام اسکلرو تراپی در کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

در عکس زیر با مراحل انجا اسکلروتراپی توسط دکتر مهرداد اقدسی آشنا می شوید.

 

مراحل درمان


اسکلروتراپی دست

زیبایی دست ها به خصوص برای بانوان از اهمیت زیادی برخوردار است. دست انسان نشان از سن  ، شغل ، محل زندگی و … دارد. بانوان امروزه اهمیت بسیاری به زیبایی دست ها می دهند و از بیرون زدگی  رگ دست ها رنج می برند یکی از روش های درمان بیرون زدگی رگهای دست اسکلروتراپی است. در این روش می توان رگ های مرده و آبی نمایان شده بر روی دست را از بین برده و جوانسازی دست را انجام داد. جوانسازی دست با اسکلروتراپی


درمان رگهای عنکبوتی با چه روشی صورت می گیرد؟

در حال حاضر برای درمان رگهای عنکبوتی دو روش وجود دارد.

درمان رگ های عنکبوتی با اسکلروتراپی

روش اسکلروتراپی به عنوان روش اصلی (درمان انتخابی)  در رفع رگهای عنکبوتی مرسوم است و بیماران از نتایج آن رضایت دارند. این روش برای درمان رگهای عنکبوتی نسبتا پررنگ و با قطر بیشتر که سوزن در آنها به راحتی وارد می شود بکار می روند.

درمان رگ های عنکبوتی با لیزر

روش لیزر سطحی واریس های عنکبوتی که برای کم رنگ کردن و یا محو رگهای عنکبوتی  ریز در پاها ، صورت ، کنار بینی و زیر چشم و ناحیه قفسه سینه بکار می رود . در این روش از لیزر برای بستن حرارتی رگهای ریز استفاده می شود و از آنجاییکه ماده شیمیایی وارد بدن نمی شود می تواند روشی محتاطانه اطلاق شود. این روش در افرادی که به دلایل مختلف قادر به انجام اسکلروتراپی نیستند می تواند روشی مناسب برای درمان رگهای عنکبوتی باشد.


 فیلم اسکلروتراپی

 

***تکرار مراحل 2 تا 5 در خصوص جلسات بعد صورت می گیرد

آیا به غیر از اسکلروتراپی درمان دیگری برای واریس پا وجود دارد؟ برای آشنایی با دیگر روش های درمان واریس پا بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درمان واریس پا

 


مزایای روش فوم اسکلروتراپی در مقایسه با اسکلروتراپی

 •  بالارفتن ضریب موفقیت و جواب دهی با تعداد جلسات کمتر به خاطر افزایش احتمال اثر روی دیواره رگها
 • اثربهتر روی رگهای به نسبت قطورتر و بزرگتر
 • اثر بخشی 3 برابری در فوم اسکلروتراپی: برخلاف اسکلروزان مایع، فوم  درست شده در رگهای مورد درمان با خون مخلوط و رقیق نمی شود . در نتیجه با مقدار کمتر بیشترین کارایی را نشان داده و سریعتر باعث خشک شدن رگ می شود.

آیا حذف رگهای عنکبوتی مشکلی برای خونرسانی ایجاد نمی کند؟

رگهای عنکبوتی، قسمت انتهایی مویرگها هستند که به مرور عملکردشان را ازدست داده و به فرم تارعنکبوتی در آمده اند و در واقع حذف ظاهری آنها هیچ گونه تاثیری روی عملکرد و کارآیی سیستم گردش خون نخواهد داشت.


آیا اسکلروتراپی خطر یا عارضه جانبی دارد؟

برای اسکلروتراپی خطرات یا عوارض جدی گزارش نشده است. اما با این وجود مواردی که در بروشور دارو پولیدوکانول اشاره شده اند به صورت کامل در مقاله مربوطه اطلاع رسانی می شوند.

حتما بخوانید

آیا اسکلروتراپی عوارض دارد؟ برای آشنایی با عوارض جانبی اسکلروتراپی بر روی دکمه زیر کلیک کنید

عوارض اسکلروتراپی

پس از انجام اسکلروتراپی دربرخی افراد ممکن است هاله ای قهوه ای رنگ در محل تزریق بوجود آید که در واقع نوعی واکنش بدن به ماده تزریقی است که ظرف مدت چندماه پس از تزریق به تدریج محو می شود.

بروز کبودی و تورم در محل تزریق طبیعی بوده و در طی یک تاچند هفته پس از تزریق ازبین می رود. معمولا نتایج هر جلسه تزریق بعد از 3 هفته قابل ارزیابی است و اثر ماده اسکلروزان به صورت تدریجی و در طی چند هفته کاملا نمودار می شود. بروز خارش و سوزش در محل تزریق از جمله عوارضی است که در روزهای اول پس از تزریق ممکن است بروز کند. در کل این روش جز روشهای بی خطر و بدون عارضه در درمان رگهای عنکبوتی است.


هزینه اسکلرو تراپی چقدر است؟

اسکلروتراپی یک روش درمانی موفق در محو کردن و حذف رگهای عنکبوتی روی سطح پوست و رگهای واریسی است. این روش در واقع نوعی کار زیبایی به حساب می آید و به همین دلیل، بیمه ها هزینه آن را تقبل نمی کنند.

هزینه اسکلرو تراپی به نوع و غلظت محلول تزریقی مورد استفاده و تعداد جلسات مورد نیاز طبق نظر پزشک معالج بستگی دارد. تعداد جلسات اسکلروتراپی پس از انجام مشاوره معلوم می شود و برای همه یکسان نخواهد بود. همانطور که در قبل اشاره شد اینکه هر فرد به چند جلسه درمانی برای پاک شدن و ناپدید شدن رگهای عنکبوتی نیاز دارد، در زمان مشاوره با در نظر گرفتن شرایط فرد، قطر رگها و پراکندگی رگهای عنکبوتی در نقاط مختلف پا مشخص می شود.

حداقل2 تا4 جلسه اسکلروتراپی برای از بین رفتن ظاهر رگهای عنکبوتی لازم است. بین جلسات اسکلروتراپی 4 تا 6 هفته فاصله خواهد بود. با تمام این تفاسیر نمی توان هزینه اسکلروتراپی را بدون مشاوره مشخص ساخت.

قبل و بعد از اسکلروتراپی


اسکلروترپی در چه مواردی نباید انجام شود؟

با وجود بی خطر بودن اسکلروتراپی ، بایستی در برخی موارد جانب احتیاط رعایت شود و صورت نگیرد:

 • درخانمهای باردار و در دوران شیردهی نباید اسکلروتراپی انجام شود. بسیاری از رگهای عنکبوتی و واریسی ایجاد شده در دوران بارداری به مرور ظرف 3 ماه پس از بارداری از بین می روند و به حالت طبیعی خود در می آیند.
 • در افرادی که  سابقه لخته شدن خون را داشته اند بایستی این موارد را با پزشک خود در میان بگذارند. در صورتی که در حال حاضر قرص های رقیق کننده خون میل می کنید بایستی این مورد را هم به اطلاع پزشک معالجتان برسانید.
 • در افراد با زمینه بیماری آسم و آلرژی احتیاط لازم صورت می گیرد و معمولا اسکلروتراپی برای این افراد انجام نمی شود
 • در افراد با بیماری ارتریت روماتوئید ، بیماری های اتوایمن مثل لوپوس بهتر است اسکلروتراپی انجام نشود.
 • در افراد با سابقه بیماری قلبی ، سن بالای 60 سال هم معمولا اسکلروتراپی انجام نمی شود.

در افرادی که اسکلروتراپی انجام نمیشود درمان جایگزین برای رگهای عنکبوتی چیست ؟

در صورتیکه پزشک انجام اسکلروتراپی را مناسب نداند از روشهای دیگر مثل فلبکتومی سوزنی و یا لیزر سطحی برای رفع رگهای عنکبوتی استفاده می شود.


چه مدت زمان لازم است تا اسکلروتراپی اثر کند؟

یکی از مسائلی که در مشاوره ها در کلینیک مطرح می شود اینست که بسیاری از بانوان داوطلب انجام اسکلروتراپی نوعروسان هستند یا برای مثال افرادی که یک روز می خواهند در مراسمی خاص شرکت کنند و متوجه می شوند زیبایی پاهای آنها به خاطر رگهای مشخص و شبکه ای روی پاها از دست رفته است و نمی تواند لباس مد نظرشان را بپوشند یا دوست ندارند به سوال اطرافیان در مورد اینکه پاهایت چه شده ؟ پاسخ دهند.

برای اسکلروتراپی موفق نیاز به وقت و حوصله هست و در واقع برای هر شخص بسته به وسعت نواحی درگیر در پاها ،قطر رگها و نیز پراکندگی آنها تعداد جلسات مشخص می شود معمولا تعداد جلسات بین 2 تا 4 جلسه برای رسیدن به حد مطلوب و قابل قبول مورد نیاز است.

از طرفی بین جلسات با توجه به روند پاسخ دهی به درمان که درطی چند هفته مشخص می شود معمولا فاصله 4 تا 6 هفته ای در نظر گرفته می شود پس به شما توصیه میکنیم اگر مراسمی در پیش دارید یا برای سفری در تابستان برنامه ریزی می کنید از حدود 4  ماه قبل به پزشک مراجعه کنید.


چند جلسه اسکلروتراپی برای رگ های دست لازم است؟

معمولا اسکلروتراپی رگهای دست برای هر دست در طول سه جلسه با فاصله یک هفته از هم انجام میشود و اسکلروتراپی هر دو دست همزمان انجام نمی شود. بعد از انجام اسکلروتراپی ست بهتر است چند روز کار سنگین با دست انجام نشود و این روش درمان به منظور حذف کامل رگهای روی دست انجام نمی شود بلکه قطر رگها کم می شود واز برجستگی انها کاسته می شود


چگونه درد زمان اسکلروتراپی را کم کنیم؟

شدت درد در افراد مختلف متفاوت است و به آستانه تحمل و میزان رگها بستگی دارد . استفاده از مسکن و پماد زایلو پی برای کم کردن درد می تواند خوب باشد.

پس از اینکه پماد ضد درد زایلو پی به پاها زدید روی پاها را با سلفون می پوشانید.

 

در صورتیکه مایلید تا بدانید به چند جلسه اسکلروتراپی نیاز دارید می توانید عکس از پا و مشخصات فردی خودتان (سن، جنس،وزن، سابقه آسم و آلرژی، دارویی که مصرف میکنید سابقه بیماری قلبی و ریوی و سابقه بارداری در خانمها) را به  تلگرام کلینیک درمان واریس یا واتس اپ کلینیک ارسال نمایید و به صورت آنلاین از خدمات ویزیت آنلاین کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی استفاده کنید

کلینیک درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

2+

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر موسی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام اقای دکتر من چند ماهه .اطراف دماغم تعدادی مویرگ به رنگ قرمز تیره مایل به بنفش اطراف بینیم ظاهر شدن نمیدونم چیکار کنم،به نظر شما لیزر باید انجام شه یا با پماد یا کرمی همچین چیزی می شه در خانه برطرفش کرد ،زیاد نیستن درحد تعدادی اطراف بینیم هستن،ممنون می شم سریع تر جوابم بدین
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)

   کرم ضد افتاب برای جلوگیری از ایجاد موارد جدید مناسب است برای رگهایی که ایجاد شده می توانید لیزر کنید

 • تصویر کاربر افسان دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  میخواستم بدونم اسکروتراپی داءمی هستش؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)

   با انجام اسکلروتراپی رگ از بین می رود و به مرور توسط بدن جذب می شود پس برای رگ تحت درمان دائمی است اما اینکه سایر رگها واریسی نمی شوند بحث دیگری است و بسته به استعداد فرد، شرایط هورمونی، بارداری، ارث و... دارد

 • تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  ضمن عرض خسته نباشید می خواستم بدونم آیا پس از انجام عمل تزریق برای درمان واریس رگهای پا آیا صورتحساب مربوطه جهت دریافت بخشی از هزینه مذکور از بیمه تکمیلی البرز به بیمار داده می شود /
  با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)

   هزینه اسکلروتراپی تحت پوشش بیمه نیست

 • تصویر کاربر نیکا جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  خانمی 35 ساله هستم که از درد شدید پا هنگام ایستادن بعد از مراجعه به پزشک و انجام سونوگرافی تشخیص دادند که واریس سطح 1 دارم. عکس سونوگرافی خدمتتون فرستادم که هر تشخیصی دادید برسم خدمتتون
  ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده بفرستید عکس از زوایای مختلف پشت پاها- جلو – کنار پاها به نحوی که رگها مشخص باشند اگر نتوانستید در سامانه از دکتر بپرسید سایت عکسها را بارگزاری نمایید به شماره واتس اپ  یا تلگرام 09019746344 ارسال بفرمایید .

 • تصویر کاربر احمدي پنجشنبه ۷ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر .خسته نباشيد..من حدود ٢سال پيش تزريق اسكلروتراپي انجام دادم خدود ٧٠درصد از رگ هاي واريسي از بين رفت و به من گفتن اين رگا ديگه از بين ميره و بر نميگرده اما دقيقا الان همون رگا دوباره كامل برگشته با شدت بيشتر.اين دفعه ميخام فوم اسكلروتراپي تزريق كنم نيخاستم ببينم موندگار تره يا باز بعد يكي دو سال برميگردن.ممنونم از پاسختون.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۷ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   معمولا اون رگ برنمی گرده ولی رگهای دیگه بسته به علل ایجاد کننده انها ممکن است مجدد بروز کنند. معمولا توصیه می شود افرادی که استعداد ایجاد این رگها را دارند سالانه یا دو سال یکبار طبق نظر دکتر معالج برای تکرار اسکلروتراپی اقدام کنند.

 • تصویر کاربر قاصدی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. من از بچگی قرمزی مختصری روی گونه و صورتم داشتم که شبیه مویرگ بود و تا الان که ۳۰ ساله هستم کمی بزرگتر و قرمزتر شده است. بپدر بعضی موارد قرمزی صورتم متورم میشود. لطفا راهنمایی بفرمایید ایا با لیزر امکان برطرف شدن این مشکل وجود دارد؟ باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   به متخصص پوست مراجعه کنید احتمالا با لیزر بهتر می شود 

 • تصویر کاربر کیانا چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من در قسمت های زیادی پشت ران تا بالای ران پهلوها وتعدادی روی صورتم رگ های قرمز و بنفش دارم میخواستم نوع درمان مناسب و هزینه نسبی درمان رو بدونم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

    در پا روش اسکلروتراپی و لیزر  استفاده می شود و در سطح بدن لیزر سطحی بکار می رود 
    هزینه بر اساس جلسه اسکلروتراپی و لیزر بر اساس شات محاسبه می شود 

 • تصویر کاربر مینو سه شنبه ۵ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ی مدته میرم باشگاه روی ران بالای پای راستم ی سری مویرگ بنفش و آبی هست نمیدونم دلیلش چیه صبحا ک از خواب پا میشم مستقیم نمیتونم از رختخواب پاشم یا سر درد شدید میگیرم یا پای راستم از مچ تا زانو درد شدید میگیره در ضمن آنمی سیکل سل هستم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۵ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   مويرگها اهميت درماني ندارند
   اظهار نظر بيشتري نميتوانم بكنم
   فشار خون را هم چك كنيد

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  آیا امکان Sclerotherapy برای عروق عنکبوتی روی بینی وجود دارد؟
  در این صورت آیا این درمان را توصیه می‌کنید؟
  لطفا هزینه و مدت درمان را نیز بفرمایید.

  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   v,روی صورت بهتر است اسکلروتراپی انجام نشودد . برای لیزر سطحی این رگها مراجعه کنید ( هزینه هر جلسه بر اساس شات است ) شما 3 جلسه و با فاصله 2 ماه از هم نیاز دارید اطلاع دقیقتر از هزینه با شماره 09019746344 تماس بگیرید

 • تصویر کاربر سارا شنبه ۲ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پشت زانوهای من عرض چن روز رگ های ابی نمایان شده و رگه های قرمز روی ران پا و کمی هم ساق پا
  ترسیدم ک واریس باشه و بیشتر نشه دکتر رفتم گفت طبیعیه ولی این رگ های ابی ظاهر پامو زشت کرده علتش چی میتونه باشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   خستگی ، کم ابی بدن‌، زیاد یکجا ایستادن و تغییرات هورمونی میتواند عاملی برای شروع تغییر باشد

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر