👁 اسکلروتراپی | درمانی برای رگهای عنکبوتی

رگهای عنکبوتی به شکل خطوط قرمز، بنفش روی سطح پوست ایجاد می شود. اسکلروتراپی یکی از روش های درمان رگ های عنکبوتی است که مورد استقبال قرار گرفته است.

زیبایی  پوست مورد توجه بسیاری از مردم بخصوص جوانان است. رگهای عنکبوتی یا همان  مویرگهای نازک به رنگ قرمز ، آبی و بنفش زیر سطح پوست از مواردی است که زیبایی پوست پاها در خانمها را متاثر می کند. رگهای عنکبوتی، اغلب برآمده نیستند و به صورت مسطح مثل ریشه های نازک یا  به فرم شبکه تارعنکبوت نزدیک به سطح پوست دیده می شوند.از نظر پزشکی وجود این رگها روی سطح پوست اغلب مشکلی ایجاد نمی کند .ولی از نظر زیبایی برای بسیاری از خانمها این  مسئله معضلی جدی است و خواهان ازبین رفتن و نبود این رگها روی پاهایشان هستند. اگر رگهای عنکبوتی با درد، مورمور شدن یا گز گز شدن در پاها همراه شود  نیاز به بررسی عروق عمقی در پاها توسط متخصص وجود دارد.

💥 اسکلروتراپی چیست؟

اسکلروتراپی یا تزریق  برای حذف رگهای عنکبوتی روی سطح پوست و رگهای واریسی ریز در پاها استفاده می شود. در این روش پزشک، ماده اسکلروزان را به درون رگهای عنکبوتی تزریق می کند، پرشدن رگهای تارعنکبوتی از ماده اسکلروزان در زمان انجام تزریق به خوبی مشهود است. این ماده پس از تزریق با دیواره رگهای تارعنکبوتی وارد برهمکنش می شود. نتیجه این فعل وانفعالات روی هم خوابیدن رگها و مسدود شدن آنهاست. سپس این رگها توسط بدن جذب و ازبین میروند.

💥 درمان رگهای عنکبوتی با چه روشی صورت می گیرد؟

در حال حاضر برای درمان رگهای عنکبوتی دو روش وجود دارد.

✅ درمان رگ های عنکبوتی با اسکلروتراپی

روش اسکلروتراپی به عنوان روش اصلی (درمان انتخابی)  در رفع رگهای عنکبوتی مرسوم است و بیماران از نتایج آن رضایت دارند.

 

 

✅ درمان رگ های عنکبوتی با لیزر

روش لیزر سطحی که با وجود پیشرفت های این زمینه هنوز نتایج آن رضایت کامل را بدنبال نداشته است و تنها می توان لیزر را  به صورت روشی مکمل در کنار درمان اصلی معرفی کرد  ودر خصوص افرادی که امکان انجام اسکلروتراپی نیست از لیزر سطحی استفاده کرد.

ماده اسکلروزان را می توان به شکل مایع یا مخلوط با گاز و به شکل فوم (کف) در رگها تزریق کرد.

در کلینیک واریس دکتر اقدسی از روش فوم اسکلروتراپی برای رفع رگهای عنکبوتی استفاده می شود. برای تهیه فوم ماده اسکلروزان با CO₂    استریل مخلوط وبه شکل فوم در می آید این فوم با بکار گیری سر سوزنهای بسیار نازک به داخل رگ عنکبوتی تزریق می شود.

فوم اسکلروتراپی

💥مراحل انجام اسکلرو تراپی در کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

 

مراحل درمان

 

***تکرار مراحل 2 تا 5 در خصوص جلسات بعد صورت می گیرد

آیا به غیر از اسکلروتراپی درمان دیگری برای واریس پا وجود دارد؟ برای آشنایی با دیگر روش های درمان واریس پا بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درمان واریس پا

💥مزایای روش فوم اسکلروتراپی در مقایسه با اسکلروتراپی

 •  بالارفتن ضریب موفقیت و جواب دهی با تعداد جلسات کمتر به خاطر افزایش احتمال اثر روی دیواره رگها
 • اثربهتر روی رگهای به نسبت قطورتر و بزرگتر
 • اثر بخشی 3 برابری در فوم اسکلروتراپی: برخلاف اسکلروزان مایع، فوم  درست شده در رگهای مورد درمان با خون مخلوط و رقیق نمی شود . در نتیجه با مقدار کمتر بیشترین کارایی را نشان داده و سریعتر باعث خشک شدن رگ می شود.

💥 آیا حذف رگهای عنکبوتی مشکلی برای خونرسانی ایجاد نمی کند؟

رگهای عنکبوتی، قسمت انتهایی مویرگها هستند که به مرور عملکردشان را ازدست داده و به فرم تارعنکبوتی در آمده اند و در واقع حذف ظاهری آنها هیچ گونه تاثیری روی عملکرد و کارآیی سیستم گردش خون نخواهد داشت.

💥آیا اسکلروتراپی خطر یا عارضه جانبی دارد؟

برای اسکلروتراپی خطرات یا عوارض جدی گزارش نشده است. اما با این وجود مواردی که در بروشور دارو پولیدوکانول اشاره شده اند به صورت کامل در مقاله مربوطه اطلاع رسانی می شوند.

حتما بخوانید

آیا اسکلروتراپی عوارض دارد؟ برای آشنایی با عوارض جانبی اسکلروتراپی بر روی دکمه زیر کلیک کنید

عوارض اسکلروتراپی

پس از انجام اسکلروتراپی دربرخی افراد ممکن است هاله ای قهوه ای رنگ در محل تزریق بوجود آید که در واقع نوعی واکنش بدن به ماده تزریقی است که ظرف مدت چندماه پس از تزریق به تدریج محو می شود.

بروز کبودی و تورم در محل تزریق طبیعی بوده و در طی یک تاچند هفته پس از تزریق ازبین می رود. معمولا نتایج هر جلسه تزریق بعد از 3 هفته قابل ارزیابی است و اثر ماده اسکلروزان به صورت تدریجی و در طی چند هفته کاملا نمودار می شود. بروز خارش و سوزش در محل تزریق از جمله عوارضی است که در روزهای اول پس از تزریق ممکن است بروز کند. در کل این روش جز روشهای بی خطر و بدون عارضه در درمان رگهای عنکبوتی است.

💥هزینه اسکلرو تراپی چقدر است؟

اسکلروتراپی یک روش درمانی موفق در محو کردن و حذف رگهای عنکبوتی روی سطح پوست و رگهای واریسی است. این روش در واقع نوعی عمل زیبایی به حساب می آید و به همین دلیل، بیمه ها هزینه آن را تقبل نمی کنند.

هزینه اسکلرو تراپی به نوع و غلظت محلول تزریقی مورد استفاده و تعداد جلسات مورد نیاز طبق نظر پزشک معالج بستگی دارد. تعداد جلسات اسکلروتراپی پس از انجام مشاوره معلوم می شود و برای همه یکسان نخواهد بود. همانطور که در قبل اشاره شد اینکه هر فرد به چند جلسه درمانی برای پاک شدن و ناپدید شدن رگهای عنکبوتی نیاز دارد، در زمان مشاوره با در نظر گرفتن شرایط فرد، قطر رگها و پراکندگی رگهای عنکبوتی در نقاط مختلف پا مشخص می شود.

حداقل2 تا4 جلسه اسکلروتراپی برای از بین رفتن ظاهر رگهای عنکبوتی لازم است. بین جلسات اسکلروتراپی 4 تا 6 هفته فاصله خواهد بود. با تمام این تفاسیر نمی توان هزینه اسکلروتراپی را بدون مشاوره مشخص ساخت.

قبل و بعد از اسکلروتراپی

💥اسکلروترپی در چه مواردی نباید انجام شود؟

با وجود بی خطر بودن اسکلروتراپی ، بایستی در برخی موارد جانب احتیاط رعایت شود و صورت نگیرد:

 1. درخانمهای باردار و در دوران شیردهی نباید اسکلروتراپی انجام شود. بسیاری از رگهای عنکبوتی و واریسی ایجاد شده در دوران بارداری به مرور ظرف 3 ماه پس از بارداری از بین می روند و به حالت طبیعی خود در می آیند.
 2. در افرادی که  سابقه لخته شدن خون را داشته اند بایستی این موارد را با پزشک خود در میان بگذارند. در صورتی که در حال حاضر قرص های رقیق کننده خون میل می کنید بایستی این مورد را هم به اطلاع پزشک معالجتان برسانید.

💥چه مدت زمان لازم است تا اسکلروتراپی اثر کند؟

یکی از مسائلی که در مشاوره ها در کلینیک مطرح می شود اینست که بسیاری از بانوان داوطلب انجام اسکلروتراپی نوعروسان هستند یا برای مثال افرادی که یک روز می خواهند در مراسمی خاص شرکت کنند و متوجه می شوند زیبایی پاهای آنها به خاطر رگهای مشخص و شبکه ای روی پاها از دست رفته است و نمی تواند لباس مد نظرشان را بپوشند یا دوست ندارند به سوال اطرافیان در مورد اینکه پاهایت چه شده ؟ پاسخ دهند.

پس در مراجعه اولین سوالی که می پرسند اینست که چقدر طول می کشد تا پاهایم درست شود؟ برای اسکلروتراپی موفق نیاز به وقت و حوصله هست و در واقع برای هر شخص بسته به وسعت نواحی درگیر در پاها ،قطر رگها و نیز پراکندگی آنها تعداد جلسات مشخص می شود معمولا تعداد جلسات بین 2 تا 4 جلسه برای رسیدن به حد مطلوب و قابل قبول مورد نیاز است از طرفی بین جلسات با توجه به روند پاسخدهی به درمان که درطی چند هفته مشخص می شود معمولا فاصله 4 تا 6 هفته ای در نظر گرفته می شود پس به شما توصیه میکنیم اگر مراسمی در پیش دارید یا برای سفری در تابستان برنامه ریزی می کنید از حدود 4  ماه قبل به پزشک مراجعه کنید.

💥چگونه درد زمان اسکلروتراپی را کم کنیم؟

شدت درد در افراد مختلف متفاوت است و به آستانه تحمل و میزان رگها بستگی دارد . استفاده از مسکن و پماد زایلو پی برای کم کردن درد می تواند خوب باشد.

 

 

پس از اینکه پماد ضد درد زایلو پی به پاها زدید روی پاها را با سلفون می پوشانید.

 

در صورتیکه مایلید تا بدانید به چند جلسه اسکلروتراپی نیاز دارید می توانید عکس از پا و مشخصات فردی خودتان (سن، جنس،وزن، سابقه آسم و آلرژی، دارویی که مصرف میکنید سابقه بیماری قلبی و ریوی و سابقه بارداری در خانمها) را به  تلگرام کلینیک درمان واریس یا واتس اپ کلینیک ارسال نمایید و به صورت آنلاین از خدمات ویزیت آنلاین کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی استفاده کنید

کلینیک درمان واریس پا

همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر MM دوشنبه ۷ خرداد ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  در قسمت های مختلف و به صورت پراکنده روی هر دو پام رگ های عنکبوتی دارم اول از همه میخواستم هزینه درمان رو بپرسم.
  و سوال دوم اینکه من در هنگام پیاده روی خیلی وقتا احساس سوزش و خارش میکنم آیا این مسئله به رگهای عنکبوتی مرتبط هستند؟
  ۲۷ سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۷ خرداد ۹۷( 11 ماه پیش)
   هزینه بسته به پراکندگی و تعداد و قطر رگ دارد.عکس بفرستید به شما اعلام شود (عکس از پا در نور کافی - فاصله مناسب)
 • تصویر کاربر باران چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من پدرم مدت هاست رگ هاي پاهاشون متورم شده و واريس دارند .
  الان تمايل به عمل دارند
  مي خواستم ببينم بايد چيكار كنند براي عمل؟ ايشون مي خواستن برن بيمارستان بقيه اله تو ونك ولي من دكتري اونجا نميشناسم.
  از اينترنت سايت شما رو ديدم
  راهنمايي ميخام
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام لطفا برای من عکس از پای پدر با موبایل در زوایای مختلف بگیرید و بفرستید/ سن و وزن پدر / بیمه شون رو هم مشخص بفرمایید دقیقتر بتوانید راهنمایی بشوید. الان نیاز به عمل باز در خیلی از موارد واریس دیگه وجود نداره و در کلینیک با روشهای سرپایی می شود درمان شوند انشالله . البته نیاز است اول عکس ها بررسی شوند. اگر برای ارسال عکس در این قسمت دچار مشکل شدید به شماره 09019746344 واتس آپ عکس ارسال کنید.
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  مشاوره واریس شدید پا ،زخم در چند ناحیه پا ،با سابقه جراحی واریس و بازگشت مجدد بیماری
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   لطفا عکس از پا و سونواگر دارید بفرستیداگر نتوانستید اینجا بفرستید به شمارخ 09019746344 واتس آپ یا تلگرام ارسال کنید.
 • تصویر کاربر اردویی پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  استفاده از بیمه برای درمان های عنکبوتی به چه صورت هستش و هزینه آن رو‌میفرمایید؟ درمان برگشت پذیر نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   درمان رگهای عنکبوتی تحت پوشش بیمه نیست . این رگها جنبه زیبایی دارند و جز کارهای زیبایی محسوب می شوند. رفع رگهای نشان داده شده نیازمند دو جلسه اسکلروتراپی به روش C است .در خصوص برگشت پذیر نبودن : اسکلروتراپی به معنی تضمین عدم ابتلای سایر مویرگهای پای شما به حالت عنکبوتی نخواهد بود. معمولا هر دو سال یکبار جلسه روتوش و رفع رگهای جدید عنکبوتی نیاز است.
   شماره تماس جهت تعیین وقت 02122819276 یا 7
 • تصویر کاربر صغرا سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  رگهای عنکبوتی مویرگهای سرخ وبنفش در قسمت پاها خواستم برای درمانش اقدام کنم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با دو جلسه اسکلروتراپی روش سی خیلی بهتر می شود. از کلینیک برای اسکلروتراپی روش C وقت بگیرید ( 22819276 یا 7 )
   اطلاع از اسکلروتراپی دو مقاله ذیل را بخوانید.http://www.iranvein.com/228 علائم و راه های درمان رگ های عنکبوتی

   http://www.iranvein.com/1600 اسکلروتراپی | درمانی برای رگهای عنکبوتی
 • تصویر کاربر لاله شنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  پاهام واریس دارن و خیلی عذاب میدن از زالو درمانی هم ب شدت ترس دارم میشه راهنماییم کنید در این مورد
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   زالو درمانی برای کارهای با هدف زیبایی پا خوب نیست در ضمن درمان قطعی در پاهای سنگین و واریس طنابی نبوده و تنها در مدت کوتاهی به صورت موقت درد را آرام می کند. امروزه روشهای جدید و متداول در کلینیک های به روز واریس در دنیا پیاده می شود. شما برای آشنایی با این روشها لینک ذیل را مطالعه بفرمایید و اگر می خواهید روش مناسب برای درمان واریس پا برایتان مشخص شود عکس از پا در نورو فاصله کافی بفرستید.
   http://www.iranvein.com/730 روشهای متداول درمان واریس پا
 • تصویر کاربر محسن شنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام هر دوپای من به شدت واریس گرفته طوری که رگهاش متورم شده آیا با لیزر درمان میشوند و هزینه درمان چقدر میشه باسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام با روشهایی مثل لیزر درمانی یا درمان RF رادیوفرکانسی به صورت تلفیقی با فلبکتومی یا به تنهایی قابل درمان است. لطفا برای اظهار نظر عکس از پایتان در نورکافی و فاصله کافی بفرستید . بعد از رویت عکس و ( اینکه آیا بیمه هستید یا خیر) هزینه درمان به شما اعلام می شود.
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  قربان من 2 ساله که وقت خواب پاهام داغ میشه و بی قرار میشن خیلی پرسجو کردم گفتن که سندرم بی قراری پا هست .
  که دیگه دنبال دارو و درمان نرفتم
  و آیا بعدها این بیماری برام مشکل بزرگتر نشه؟
  ایا dvt که میگن از چنین مشکلات پیش میاد .؟
  و بصورت ساکن باشم پاهامو و مخصوصا پاشنه هامو نمتونم زیاد بذارم زمین بی قرار میشن
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   از dvt نگران نباشيد
   ارتباطي ندارد
   برای اطلاع از علایم DVT می توانید مقاله ذیل را مطالعه کنید.http://www.iranvein.com/576
 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  خیلی وقته واریس پا دارم شغلم ویزیتوره پیاده روی زیاد دارم.چند وقته علائمی چون سنگینی وبی حسی ورم سوزش کف پا ودرد.در پاهام زانو به پایین دارم.آیا من لخته خون در پاهام دارم؟ممنون میشم پاسخ بدین.درمانی داره که تو خونه انجام بدم؟ هزینه درمان و بیمارستان ندارم.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   علایم لخته خون طور دیگری است / اما انچه مسلم است نیاز است در ساعات طولانی ایستادن جوراب واریس بپوشید / پاها را در ساعت استراحت به دیوار تکیه دهید و بالاتر از سطح قلب قرار گیرد. کفش راحت بپوشید و اگر وزن اضافی دارید ،وزن کم کنید
 • تصویر کاربر پروین چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام،چگونه رگهای عنکبوتی که درقسمت جلو ران وپشت زانوست وبتدریج ازروی ران بطرف پایین افزایش میابد درمان کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با اسكلروتراپي دو جلسه روش c بالاي 80 درصد بهتر ميشود.
  2. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   می توانید از مطب وقت اسکلروتراپی روش سی بگیرید.
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پرسش از دکتر