اسکلروتراپی | درمانی برای رگهای عنکبوتی

رگهای عنکبوتی به شکل خطوط قرمز، بنفش روی سطح پوست ایجاد می شود. اسکلروتراپی یکی از روش های درمان رگ های عنکبوتی است که مورد استقبال قرار گرفته است.

از بین بردن رگهای عنکبوتی با اسکلروتراپی

زیبایی پوست مورد توجه بسیاری از مردم بخصوص جوانان است. رگهای عنکبوتی یا همان  مویرگهای نازک به رنگ قرمز ، آبی و بنفش زیر سطح پوست از مواردی است که زیبایی پوست پاها در خانمها را متاثر می کند. رگهای عنکبوتی، اغلب برآمده نیستند و به صورت مسطح مثل ریشه های نازک یا  به فرم شبکه تارعنکبوت نزدیک به سطح پوست دیده می شوند.

از نظر پزشکی وجود این رگها روی سطح پوست اغلب مشکلی ایجاد نمی کند .ولی از نظر زیبایی برای بسیاری از خانمها این  مسئله معضلی جدی است و خواهان ازبین رفتن و نبود این رگها روی پاهایشان هستند. اگر رگهای عنکبوتی با درد ساق پا، مورمور شدن یا گز گز شدن در پاها همراه شود  نیاز به بررسی عروق عمقی در پاها توسط متخصص واریس پا وجود دارد.


اسکلروتراپی چگونه انجام می شود؟

اسکلروتراپی یا تزریق  برای حذف رگهای عنکبوتی روی سطح پوست و رگهای واریسی ریز در پاها استفاده می شود. در این روش پزشک، ماده اسکلروزان را به درون رگهای عنکبوتی تزریق می کند، پرشدن رگهای تارعنکبوتی از ماده اسکلروزان در زمان انجام تزریق به خوبی مشهود است. این ماده پس از تزریق با دیواره رگهای تارعنکبوتی وارد برهمکنش می شود. نتیجه این فعل وانفعالات روی هم خوابیدن رگها و مسدود شدن آنهاست. سپس این رگها توسط بدن جذب و ازبین میروند.

فوم اسکلروتراپی

در کلینیک واریس دکتر اقدسی از روش فوم اسکلروتراپی برای رفع رگهای عنکبوتی استفاده می شود. برای تهیه فوم ماده اسکلروزان با CO₂    استریل مخلوط وبه شکل فوم در می آید این فوم با بکار گیری سر سوزنهای بسیار نازک به داخل رگ عنکبوتی تزریق می شود.ماده اسکلروزان را می توان به شکل مایع یا مخلوط با گاز و به شکل فوم (کف) در رگها تزریق کرد. سوزنهای مورد استفاده در اسکلروتراپی ریزتر از سر سوزن انسولین هستند.

فوم اسکلروتراپی

مراحل انجام اسکلرو تراپی در کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

در عکس زیر با مراحل انجا اسکلروتراپی توسط دکتر مهرداد اقدسی آشنا می شوید.

 

مراحل درمان


اسکلروتراپی دست

زیبایی دست ها به خصوص برای بانوان از اهمیت زیادی برخوردار است. دست انسان نشان از سن  ، شغل ، محل زندگی و … دارد. بانوان امروزه اهمیت بسیاری به زیبایی دست ها می دهند و از بیرون زدگی  رگ دست ها رنج می برند یکی از روش های درمان بیرون زدگی رگهای دست اسکلروتراپی است. در این روش می توان رگ های مرده و آبی نمایان شده بر روی دست را از بین برده و جوانسازی دست را انجام داد. جوانسازی دست با اسکلروتراپی


درمان رگهای عنکبوتی با چه روشی صورت می گیرد؟

در حال حاضر برای درمان رگهای عنکبوتی دو روش وجود دارد.

درمان رگ های عنکبوتی با اسکلروتراپی

روش اسکلروتراپی به عنوان روش اصلی (درمان انتخابی)  در رفع رگهای عنکبوتی مرسوم است و بیماران از نتایج آن رضایت دارند. این روش برای درمان رگهای عنکبوتی نسبتا پررنگ و با قطر بیشتر که سوزن در آنها به راحتی وارد می شود بکار می روند.

درمان رگ های عنکبوتی با لیزر

روش لیزر سطحی واریس های عنکبوتی که برای کم رنگ کردن و یا محو رگهای عنکبوتی  ریز در پاها ، صورت ، کنار بینی و زیر چشم و ناحیه قفسه سینه بکار می رود . در این روش از لیزر برای بستن حرارتی رگهای ریز استفاده می شود و از آنجاییکه ماده شیمیایی وارد بدن نمی شود می تواند روشی محتاطانه اطلاق شود. این روش در افرادی که به دلایل مختلف قادر به انجام اسکلروتراپی نیستند می تواند روشی مناسب برای درمان رگهای عنکبوتی باشد.


 فیلم اسکلروتراپی

 

***تکرار مراحل 2 تا 5 در خصوص جلسات بعد صورت می گیرد

آیا به غیر از اسکلروتراپی درمان دیگری برای واریس پا وجود دارد؟ برای آشنایی با دیگر روش های درمان واریس پا بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درمان واریس پا

 


مزایای روش فوم اسکلروتراپی در مقایسه با اسکلروتراپی

 •  بالارفتن ضریب موفقیت و جواب دهی با تعداد جلسات کمتر به خاطر افزایش احتمال اثر روی دیواره رگها
 • اثربهتر روی رگهای به نسبت قطورتر و بزرگتر
 • اثر بخشی 3 برابری در فوم اسکلروتراپی: برخلاف اسکلروزان مایع، فوم  درست شده در رگهای مورد درمان با خون مخلوط و رقیق نمی شود . در نتیجه با مقدار کمتر بیشترین کارایی را نشان داده و سریعتر باعث خشک شدن رگ می شود.

آیا حذف رگهای عنکبوتی مشکلی برای خونرسانی ایجاد نمی کند؟

رگهای عنکبوتی، قسمت انتهایی مویرگها هستند که به مرور عملکردشان را ازدست داده و به فرم تارعنکبوتی در آمده اند و در واقع حذف ظاهری آنها هیچ گونه تاثیری روی عملکرد و کارآیی سیستم گردش خون نخواهد داشت.


آیا اسکلروتراپی خطر یا عارضه جانبی دارد؟

برای اسکلروتراپی خطرات یا عوارض جدی گزارش نشده است. اما با این وجود مواردی که در بروشور دارو پولیدوکانول اشاره شده اند به صورت کامل در مقاله مربوطه اطلاع رسانی می شوند.

حتما بخوانید

آیا اسکلروتراپی عوارض دارد؟ برای آشنایی با عوارض جانبی اسکلروتراپی بر روی دکمه زیر کلیک کنید

عوارض اسکلروتراپی

پس از انجام اسکلروتراپی دربرخی افراد ممکن است هاله ای قهوه ای رنگ در محل تزریق بوجود آید که در واقع نوعی واکنش بدن به ماده تزریقی است که ظرف مدت چندماه پس از تزریق به تدریج محو می شود.

بروز کبودی و تورم در محل تزریق طبیعی بوده و در طی یک تاچند هفته پس از تزریق ازبین می رود. معمولا نتایج هر جلسه تزریق بعد از 3 هفته قابل ارزیابی است و اثر ماده اسکلروزان به صورت تدریجی و در طی چند هفته کاملا نمودار می شود. بروز خارش و سوزش در محل تزریق از جمله عوارضی است که در روزهای اول پس از تزریق ممکن است بروز کند. در کل این روش جز روشهای بی خطر و بدون عارضه در درمان رگهای عنکبوتی است.


هزینه اسکلرو تراپی چقدر است؟

اسکلروتراپی یک روش درمانی موفق در محو کردن و حذف رگهای عنکبوتی روی سطح پوست و رگهای واریسی است. این روش در واقع نوعی کار زیبایی به حساب می آید و به همین دلیل، بیمه ها هزینه آن را تقبل نمی کنند.

هزینه اسکلرو تراپی به نوع و غلظت محلول تزریقی مورد استفاده و تعداد جلسات مورد نیاز طبق نظر پزشک معالج بستگی دارد. تعداد جلسات اسکلروتراپی پس از انجام مشاوره معلوم می شود و برای همه یکسان نخواهد بود. همانطور که در قبل اشاره شد اینکه هر فرد به چند جلسه درمانی برای پاک شدن و ناپدید شدن رگهای عنکبوتی نیاز دارد، در زمان مشاوره با در نظر گرفتن شرایط فرد، قطر رگها و پراکندگی رگهای عنکبوتی در نقاط مختلف پا مشخص می شود.

حداقل2 تا4 جلسه اسکلروتراپی برای از بین رفتن ظاهر رگهای عنکبوتی لازم است. بین جلسات اسکلروتراپی 4 تا 6 هفته فاصله خواهد بود. با تمام این تفاسیر نمی توان هزینه اسکلروتراپی را بدون مشاوره مشخص ساخت.

قبل و بعد از اسکلروتراپی


اسکلروترپی در چه مواردی نباید انجام شود؟

با وجود بی خطر بودن اسکلروتراپی ، بایستی در برخی موارد جانب احتیاط رعایت شود و صورت نگیرد:

 • درخانمهای باردار و در دوران شیردهی نباید اسکلروتراپی انجام شود. بسیاری از رگهای عنکبوتی و واریسی ایجاد شده در دوران بارداری به مرور ظرف 3 ماه پس از بارداری از بین می روند و به حالت طبیعی خود در می آیند.
 • در افرادی که  سابقه لخته شدن خون را داشته اند بایستی این موارد را با پزشک خود در میان بگذارند. در صورتی که در حال حاضر قرص های رقیق کننده خون میل می کنید بایستی این مورد را هم به اطلاع پزشک معالجتان برسانید.
 • در افراد با زمینه بیماری آسم و آلرژی احتیاط لازم صورت می گیرد و معمولا اسکلروتراپی برای این افراد انجام نمی شود
 • در افراد با بیماری ارتریت روماتوئید ، بیماری های اتوایمن مثل لوپوس بهتر است اسکلروتراپی انجام نشود.
 • در افراد با سابقه بیماری قلبی ، سن بالای 60 سال هم معمولا اسکلروتراپی انجام نمی شود.

در افرادی که اسکلروتراپی انجام نمیشود درمان جایگزین برای رگهای عنکبوتی چیست ؟

در صورتیکه پزشک انجام اسکلروتراپی را مناسب نداند از روشهای دیگر مثل فلبکتومی سوزنی و یا لیزر سطحی برای رفع رگهای عنکبوتی استفاده می شود.


چه مدت زمان لازم است تا اسکلروتراپی اثر کند؟

یکی از مسائلی که در مشاوره ها در کلینیک مطرح می شود اینست که بسیاری از بانوان داوطلب انجام اسکلروتراپی نوعروسان هستند یا برای مثال افرادی که یک روز می خواهند در مراسمی خاص شرکت کنند و متوجه می شوند زیبایی پاهای آنها به خاطر رگهای مشخص و شبکه ای روی پاها از دست رفته است و نمی تواند لباس مد نظرشان را بپوشند یا دوست ندارند به سوال اطرافیان در مورد اینکه پاهایت چه شده ؟ پاسخ دهند.

برای اسکلروتراپی موفق نیاز به وقت و حوصله هست و در واقع برای هر شخص بسته به وسعت نواحی درگیر در پاها ،قطر رگها و نیز پراکندگی آنها تعداد جلسات مشخص می شود معمولا تعداد جلسات بین 2 تا 4 جلسه برای رسیدن به حد مطلوب و قابل قبول مورد نیاز است.

از طرفی بین جلسات با توجه به روند پاسخ دهی به درمان که درطی چند هفته مشخص می شود معمولا فاصله 4 تا 6 هفته ای در نظر گرفته می شود پس به شما توصیه میکنیم اگر مراسمی در پیش دارید یا برای سفری در تابستان برنامه ریزی می کنید از حدود 4  ماه قبل به پزشک مراجعه کنید.


چند جلسه اسکلروتراپی برای رگ های دست لازم است؟

معمولا اسکلروتراپی رگهای دست برای هر دست در طول سه جلسه با فاصله یک هفته از هم انجام میشود و اسکلروتراپی هر دو دست همزمان انجام نمی شود. بعد از انجام اسکلروتراپی ست بهتر است چند روز کار سنگین با دست انجام نشود و این روش درمان به منظور حذف کامل رگهای روی دست انجام نمی شود بلکه قطر رگها کم می شود واز برجستگی انها کاسته می شود


چگونه درد زمان اسکلروتراپی را کم کنیم؟

شدت درد در افراد مختلف متفاوت است و به آستانه تحمل و میزان رگها بستگی دارد . استفاده از مسکن و پماد زایلو پی برای کم کردن درد می تواند خوب باشد.

پس از اینکه پماد ضد درد زایلو پی به پاها زدید روی پاها را با سلفون می پوشانید.

 

در صورتیکه مایلید تا بدانید به چند جلسه اسکلروتراپی نیاز دارید می توانید عکس از پا و مشخصات فردی خودتان (سن، جنس،وزن، سابقه آسم و آلرژی، دارویی که مصرف میکنید سابقه بیماری قلبی و ریوی و سابقه بارداری در خانمها) را به  تلگرام کلینیک درمان واریس یا واتس اپ کلینیک ارسال نمایید و به صورت آنلاین از خدمات ویزیت آنلاین کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی استفاده کنید

کلینیک درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

2+

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کریمی جمعه ۲۴ خرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من رگ واریسی عنکبوتی دارم دکتر هنرور شیراز بهم پیشنهاد دادن که باید حتما عمل کنم اگر بخوام صد درصد خوب بشم آیا با عمل بهبود کامل پیدا میکنه چون از نظر زیبایی برام اهمیت داره بیشتر و اصلن اذیت نمیشم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۴ خرداد ۹۸( 7 ماه پیش)

   من موافق اين نيستم كه براي درمان رگهاي عنكبوتي حتما بايد عمل رگهاي صافن را انجام بدهيم.

 • تصویر کاربر زهره جمعه ۲۴ خرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر. اقای دکتر مدتی هست که یکسری رگ های سطحی و پراکنده پشت ساق پای من ایجاده شده و احساس میکنم که تعداد اونها در حال افزایشه و به رون پای من هم رسیده . در هفته مدت ۴تا ۵ ساعت ورزش میکنم ولی خب مدت زیادی سرپا هستم و فکر میکنم علت همین باشد برا از بین بردن و پیشگیری از بیشتر شدن انها چه اقدامی باید انجام شود
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۴ خرداد ۹۸( 7 ماه پیش)

   برای درمان این رگها روش اسکلروتراپی و لیزر سطحی هست . برای پیشگیری مقاله توصیه های طلایی برای پیشگیری از رگهای عنکبوتی را مطالعه بفرمایید

 • تصویر کاربر Sali پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من رگه‌ای عنکبوتی در ناحیه ران دارم که از نظر ظاهری آزار دهنده است چون پوست سفیدی دارم میخواستم بدونم درمان کامل انجام میگردد و هزینه آن حدودا چقدر می‌شود
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 8 ماه پیش)

   درمان رگهای عنکبوتی با روش اسکلروتراپی و لیزر عروق سطحی در کلینیک انجام میشود. اگر می خواهید روش مناسب برای خود رابدانید می توانید عکسهای واضح از پا بفرستید یا انکه مراجعه حضوری داشته باشید . بهتر است عکسها در نورکافی گرفته شود و اگر در اپلود عکس در اینجا با مشکل مواجه شدید به تلگرام یا واتس اپ 09019746344 ارسال نمایید 

 • تصویر کاربر عباسی یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من ۲۹ سالمه و حدد ۶ ماه هست که پشت ساق پام و بالای زانوم ۲-۳ تا مویرگ تیره رنگ ظاهر شده.
  میخواستم بدونم آیا راه درمانی وجود داره؟ و اینکه دلیلش جه چیزی میتونه باشه؟
  کارمند هستم و ورزش هم می کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 8 ماه پیش)

   درمان دارد و می شود از نظر زیبایی مویرگها را با تزریق و لیزر سطحی  تا حدی که از دید دیگران دیده شوند محو کرد. علت بروز می تواند تغییرات هورمونی، بالارفتن وزن، یبوست یا ورزش سنگین با وزنه با پا و یکجا نشستن یا ایستادن طولانی باشد

 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر واریس های پاهای من بصورت رگ های عنکبوتی هست و تا بالا و قسمت رانهای پاهام پیش رفته. برای تهیه جوراب چه نوعی یا برندی باید تهیه کنم . و ایا اندازه جوراب باید به سختی پوشیده شود یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام / جوراب واریس برای رگهای عنکبوتی فایده ندارد  و نیاز نیست استفاده کنید. اگر از نظر ظاهری با این رگها دچار مشکل شدید می توانید برای تزریق یا لزر سطحی جهت رفع این عروق اقدام بفرمایید 

 • تصویر کاربر مهتا پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  الان حدودِ 5 ماهی هست که من بخاطر زیاد نشستن در محیط کار احساسِ درد شدید در پای راست و دردِ کمتر در پای چپم هستم در پای راستم رگهای عنکبوتی در کنار زانو قسمت بیرونیِ پا و در پای چپم تعدادی رگ متورم تیره پشت زانو دارم و البته پراکندگیِ کمِ رگهای عنکبوتی در هردوتا و دردِ زیاد بخاطر نشستن و زیاد ایستادن در هردو پارو دارم تجربه میکنم و چون نمیدونم دقیقا باید پیشِ چه پزشکی برم و چجوری درمان بشم هر روز این درد بیشتر میشه و نمیدونم واریسم تا چه مرحله ای پیش رفته
  ازتون میخوام برای درمان کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 8 ماه پیش)

   مراجعه به دکتر فوق تخصص قلب و عروق یا عروق داشته باشید

 • تصویر کاربر اسماعیل پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  رگ واریسی در بینی انجام میدهید. هزینه اینکار لطفا بگین
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام به دکتر متخصص پوست ومو مراجعه کنید

 • تصویر کاربر هانی دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام لطف کردین جواب دادین که برای درمان میتونم لیزر کنم..حدود قیمتش چنده ؟ و آیا بعدش باز برگشت داره؟ و اینکه جوراب واریس باید بپوشم یا خیر ؟چون موقع حاملگیم خیلی پساق پاک درد می گرفت د درست همون زمان بود که این رگ هارو میدیدم که اضافه میشن .دکتر زنان بهم مواراب واریس دادن. از جوراب هایی که بالای ران تا دم انگشت های پام میاد و خیلیم سفتن. درد پام واقعا کمتر میشد و میتونستم راحت تر روی پام مدتی وایستم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش)

   لیزر سطحی محاسبه هزینه بر اساس تعداد شات در هرجلسه است. جوراب واریس در بارداری برای در  پا کمک می کند. برای این رگهای سطحی لازم نیست جوراب بپوشید .

 • تصویر کاربر عابديني دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  خسته نباشيد، ميخواستم بدونم واسه از بين بردن عروق مشخص زير چشم راه درماني وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام ، بله لطفا عکس بفرستید 

 • تصویر کاربر هانی دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .. من یک‌خانوم 30 ساله هستم. حدود 6 سال هست که مویرگ های پام داره پاره میشه . برجسته نیستن ولی.
  اما گاهی پا درد میشم. همین طور بیشتر داره میشه تز بالای پام شروع شده الام به پشت زانو رسیده.روی ساق پام و مچ هم کمی هست برای جلوگیری و درمان آیا کاری میشه انجام داد ؟ وزن من هم 55 کیلو هست .اصلا چاق نیستم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش)

   این رگها باعث بروز درد نمیشوند. برای درمان، روش اسکلروتراپی یا لیزر سطحی واریس می تواند به شما کمک کند . 

   مقاله ذیل را مطالعه بفرمایید : رگهای عنکبوتی و روشهای درمان 

  2. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش)

   ورزش کردن بخصوص ورزش هوازی، داشت تغذیه سالم ، عدم مصرف قرصهای هورمونی و مصرف مایعات  آب کافی به پیشگیری کمک می کند

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر