آیا تغذیه در درمان واریس موثر است؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه

رعایت برخی توصیه های تغذیه ای می تواند به عنوان راهکاری مهم در زمینه پیشگیری از واریس  بکار روند. این توصیه ها از پیشرفت بیماری جلوگیری می کند و وخیم شدن شرایط و رسیدن به نتایج بهتر و رضایتبخش در خصوص مداخلات انجام شده برای رفع واریس به بیماران کمک می کند.

برای پیشگیری از واریس چه مواد غذایی لازم است؟

در مجموع برای داشتن عروق سالم و محافظت از بدن در برابر آسیب به رگ ها حفظ وزن متعادل، پیشگیری از واریس و یبوست و تقویت دیواره رگها به عنوان مهمترین توصیه های تغذیه ای شناخته می شوند.

آب بنوشید

نوشیدن آب و دیگر مایعات در فواصل زمانی مشخص و در طی روز به اثر بخشی بهتر فیبرها و روان سازی دفع کمک می کند. توصیه شده برا ی پیشگیری از یبوست حداقل 6 لیوان آب در طول روز میل شود.

نوشیدن آب

محدود کردن مقدار کافیین

کافئین ماده محرک موجود در قهوه ، انواع شکلات ، نوشیدنیهای انرژی زا است که میتواند باعث انتقباض  جدار رگها و باریک شدن رگها و بالا رفتن فشارخون شود. این موارد برای فردی که مبتلا به نارسایی وریدی و واریس است می توناد مشکل ایجاد کند. بهتر است مصرف قهوه در بیماران مبتلا به واریس ، محدود به 3 فنجان شود البته شاید الان با خود بگویید من که انقد قهوه نمی خورم ولی به منابع دیگر کافئین مثل شکلات هم دقت کنید. از روی برچسب غذایی روی مواد خوراکی توجه کنید که مقدار کافئین مصرفی در روز بیشتر از 250 میلی گرم نباشد .

بعلاوه کافیین باعث از دست رفتن آب بدن و ایجاد یبوست می شود بهتر است در صورت ابتلا به یبوست از انواع نوشیدنیهای بدون کافیین استفاده نمایید.

میان وعده های ملین

 مصرف میوه های خشک خیسانده شده در آب برای مثال آلو خشک، توت و انجیر خشک و برگه زردآلو به همراه ژله تشکیل شده در آب می تواند برای رفع یبوست مفید واقع شود. ا

یبوست در زنان باردار

با توجه به اینکه افزایش سطح هورمون پروژسترون در طول بارداری سبب آهسته شدن انقباضات روده بزرگ می‌شود و احتمال بروز یبوست را افزایش می‌دهد، علاوه بر توصیه های متداول که به آنها اشاره شد در خصوص نوع مکمل آهن دریافتی بهتر است با پزشک متخصص یا ماما مشورت نمایید. تغییر در نوع مکمل آهن در بسیاری از بانوان در بهبود یبوست موثر است.

محدود کردن سدیم موجود در غذا

کم کردن میزان سدیم از طریق استفاده کمتر از نمک در غذاها، پرهیز از غذاهای آماده و فراوری شده مثل کنسروها، ترشیجات و سوسیس و کالباس و محدود کردن مصرف گوشت قرمز می تواند به کم شدن ورم و تجمع مایع در بدن کمک کند که در نهایت تاثیر خوبی در تقویت دیواره عروق دارد.

غذاهای کنسروی  نخورید 

مواد غذایی کنسروی حاوی ماده شیمیایی به نام بیس فنول هستند این ترکیب شباهت زیادی به استروژن دارد و هورمونها در بدن را متاثر می کند و می تواند باعث بدتر شدن واریس شود به جای استفاده از مواد غذایی کنسروی بهتر است از مواد غذایی فریز شده یا خوراکیهای تازه استفاده کنید.

اسیدهای چرب ضروری

مصرف ماهی ، روغن های سرشار از اسیدهای چرب ضروری ، گردو و دیگر مغزها راهی مناسب برای تامین اسیدهای چرب ضروری و پیشگیری از واریس است.

آیا می دانید روغن در درمان واریس موثر است؟ برای آشنایی با انواع روغن های موثر در درمان واریس بر روی دکمه زیر کلیک کنید

روغن برای درمان واریس

فلاونوییدها

فلاونویید ها را ویتامین P  نام گذاری کرده اند. رنگدانه های گیاهی با ویژگی آنتی اکسیدانی می توانند در جلوگیری از پیشرفت واریس در تمامی مراحل بیماری موثر باشند. از برخی از فلاونویید ها در طراحی داروهای موثر در نارسایی مزمن وریدی استفاده می شود از جمله این فلاونوییدها می توان به هسپریدین(1) و دیوسمین(2)اشاره کرد که به صورت طبیعی در مرکبات وجود دارند.

از دیگر فلاووییدهای موثر در تقویت دیواره عروق سیانیدین (3) می باشد. سیانیدین با خاصیت آنتی اکسیدانی قوی به عنوان سدی موثر در برابر رادیکالهای آزاد می تواند از آسیب دیواره عروق در نتیجه تماس با رادیکالهای ازاد به خوبی محافظت به عمل اورد. سیانیدین رنگدانه موجود  در توتهای قرمز رنگ، آلو ، کلم قرمز و پیاز قرمز است. از دیگر ترکیبات آنتی اکسیدانی که به تقویت گردش خون کمک می کند کپسایسین در فلفل قرمز است که هم به صورت افزودنی خوراکی و هم مکمل خوراکی در افراد مبتلا به واریس مورد استفاده قرار می گیرد.

 

تقویت دیواره عروق

از دیگر استراتژیهای مهم در پیشگیری از واریس و مهار پیشرفت بیماری و وخیم شدن آن بکارگیری راهکاری مناسب در راستای حفاظت از دیواره رگهاست. تامین برخی مواد مغذی توام با بهره گرفتن از خواص آنتی اکسیدانی برخی ترکیبات گیاهی می تواند راهی مناسب برای رسیدن به این هدف باشد.

ویتامین ث

برای حفظ استحکام دیواره رگ تولید کلاژن ضروری است، ویتامین ث در فرایند تولید کلاژن نقش بسزایی دارد و به نظر می رسد تامین مقادیر مورد نیاز این ویتامین بتواند در پیشگیری از پیشرفت واریس موثر باشد. نیاز به این ویتامین در افراد سیگاری تقریبا دو برابر می شود. از جمله منابع شناخته شده این ویتامین مرکبات مانند پرتقال، گریپ فروت ، لیموی تازه و کیوی است. گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای ، توت فرنگی و سبزیهای سبز رنگ از دیگر منابع سرشار ویتامین ث هستند.

آوکادو

 

این میوه غنی از ویتامین C و E است . ویتامین E موجود در آوکادو برای پیشگیری از بروز لخته و رقیق کردن خون موثراست . می توانید به سالاد خود آوکادو اضافه کنید .

حفظ وزن متعادل

چاقی و اضافه وزن از علل بروز واریس است. رفع این مسله می تواند به بهبود علایم واریس و درد واریس و سنگینی پاها کمک کند. برای داشتن کاهش وزن متعادل نیاز به پیروی از برنامه غذایی منظم و پرهیز از خوردن مواد خوراکی با ارزش غذایی پایین و نیز گنجاندن فعالیت بدنی منظم در برنامه روزانه فرد است.

over weight
داشتن وزن متعادل از فشار وارده به وریدهای پا می کاهد

از جمله اقلام خوراکی چاق کننده در رژیم غذایی ایرانیان، لبنیات پرچرب، غذاهای سرخ کردنی، آجیل، شیرینی ، شکلات و آبمیوه ها ست . کاهش مصزف این اقلام و جایگزینی آنها با اقلام خوراکی کم کالری و سالم تر می تواند به کاهش وزن و رسیدن به وزن متعادل کمک کند.

آیا یبوست می تواند منجر به بروز واریس شود؟

هر گونه فشار مضاعف به وریدها می تواند باعث آسیب به دیواره آنها و از دست رفتن خاصیت ارتجاعی وریدها شود. یبوست و افزایش فشار در لوله گوارش با ایجاد فشار مضاعف می تواند منجر به بروز واریس شود. از اینرو تغییرات لازم در شیوه زندگی برای رفع یبوست می تواند به عنوان توصیه های مفید در زمینه واریس نیز بکار گرفته شود. رفع یبوست نیاز به حوصله و پیاده کردن چند توصیه ساده در برنامه زندگی افراد دارد که به صورت خلاصه شرح داده می شود.

حساس بودن نسبت به احساس دفع

 در شرح حال گیری از بسیاری از مبتلایان به یبوست مزمن ، اغلب آنها به داشتن مشغله فراوان و عدم پاسخ مناسب به حس دفع در محل کار اشاره میکنند. نبود پاسخ مناسب به حس دفع باعث مزمن شدن مشکل و عوارض ثانویه می شود که برخی از آنها برگشت ناپذیرند. بهتر است در هر شرایطی که هستید در زمان بروز حس دفع و اجابت مزاج ، آن را جدی بگیرید.

فعالیت بدنی

داشتن فعالیت بدنی منظم اعم از پیاده روی و نرمش می تواند برای پیشگیری از یبوست بسیار مفید باشد.

گنجاندن منابع غذایی غنی از فیبر در برنامه روزانه

 خوردن مقدار کافی فیبر در وعده های غذایی مختلف در طی روز به داشتن دفع راحت و پیشگیری از یبوست کمک می کند.ترکیبات ملین موجود در مواد غذایی عمدتا فیبرهای غذایی هستند .منابع اصلی تامین کننده فیبر ها عبارتند از: میوه ها، سبزیها ، حبوبات  شامل لوبیا و نخود، عوس و …  فرادی که در زمان دفع مجبور به زور زدن بیش از اندازه می شوند  معمولا بیشتر به واریس مبتلا می شوند . پس  هر چیزی که از یبوست جلوگیری کند به نحوی از واریس هم پیشگیری  می کند. فیبرهای نامحلول با زیاد کردن حجم مواد دفعی به ایجاد حس دفع کمک می کنند. از جمله منابع فیبر در وعده صبحانه می توان به نان سبوس دار مانند سنگک و نان جو و غلات کامل صبحانه اشاره کرد. خوردن سالاد و سبزی خوردن همراه با ناهار و شام، میوه ها و لواشک به عنوان میان وعده سالم و گنجاندن حبوبات در برنامه هفتگی می تواند به تامین فیبر موردنیاز روزانه کمک کند.

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Ali شنبه ۳۰ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من مدتیست که پاهایم ورم دارد و پس از معاینه فراوان دکتر قلب به من گفت که مشکل وریدی دارم و باید از جوراب واریس استفاده کنم و حدود دو ماه است که استفاده میکنم و ساق پایم خیلی بهتر شده ولی ران و دور شکم و زیر شکمم ورم دارم و حتی گاهی در آلتم ورم ظاهر میشه میخواستم راجع به تغذیه و پرهیزها راهنمایی کنید واینکه یبوست شدید دارم آیا یبوست به دلیل واریس ایجاد شده یا خیر و برای درمان یبوست در برنامه غذایی چه غذاهایی مفید است.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۳۰ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   وزن خود را کنترل کنید، اگر وزن بالایی دارید وزن خود را کاهش دهید.نمک مصرفی خود را قط کرده و سعی کنید مصرف فیبر سبزی و مایعات خود را بیشتر کنید 

   سعی کنید در طول روز تحرک و ورزش سبک و پیاده رویی داشته باشید 

 • تصویر کاربر الهام دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آیا برای از بین بردن واریس پام با لیزر میتوان درمان کرد یا راه دیگری را پیشنهاد میکنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام برای درمان رگهای پای شما روش (اسکلروتراپی سی)  طی دو جلسه  توصیه می شود . 

    

   روش درماني شما  و تعداد جلسات احتمالي از روي عكسهاي ارسالي و توسط آقاي دكتر اقدسي  تعيين ميشود. 
    
   توجه داشته باشيد  در مواردي در طي معاينه حضوري و قبل از شروع درمان  تصميم گيري اوليه ممكن است  تغيير كند.  
    
   بر اساس   تشخيص اوليه درمان شما  اسکلروتراپی C  تعداد جلسات 2جلسه با فاصله 4-6هفته است
    
   ميزان بهبودي تا جايي كه از نگاه ديگران ديده نشود رفع خواهند شد. 
   در مورد رگهاي فعلي شما درمان قطعي است ولي ممكن است در اينده  رگهاي ديگري ايجاد شوند كه  مرتبط با ارث        وضعيت هورموني و بسياري فاكتورهاي ديگر است.

   آشنایی با اسکلروتراپی 

   برای اطلاع از هزینه درمان با روش اسکلروتراپی سی و نیط تعیین وقت با شماره 02122819276 یا7 هماهنگی بفرمایید .

   از اینکه کلینیک ما را برای مشاوره انتخاب کردید متشکریم. 

    

 • تصویر کاربر محیا دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  می خواستم بدونم آیا لیزر به رفع رگهای واریسی کمکی می کنه یا فقط شعار و تبلیغاته
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   لیزری که برای درمان واریس بکار می رود در خیلی موارد با لیزر زیبایی اشتباه گرفته می شود. در واقع روش لیزر درمانی و روش رادیوفرکانسی نوعی روش درمانی شناخته شده هستند که با استفاده از انرژی حرارتی لیزر یا رادیوفرکانسی ، رگ دچار واریس از داخل مسدود می شود. و اساسا روش استاندارد و مورد قبول و کم عارضه برای درمان واریس طنابی است . لطفا دو مقاله ذیل را مطالعه بفرمایید به شما در آشنایی بیشتر با این روشها کمک می کند.
   https://www.iranvein.com/1743
   https://www.iranvein.com/2873
 • تصویر کاربر خدیجه پنجشنبه ۳۱ خرداد ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  ۵۴ ساله هستم چند سالی واریس دارم الان خیلی زیاد شد هم درد هم سوزش دارم میخوام بیام برای لیزر این کارو انجام بدم دوباره واریس برگشت میکنه هزینه اش چه قدر میشه بیمه تکمیلی آسیا هستم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۳۱ خرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام لطفا عکس از پاتون ارسال بفرمایید اول دکتر روش رو مشخص کنند و سپس روی بحث هزینه بتونیم بهتون مشاوره بدهیم .
   عکس از پا در نورکافی و با فاصله مناسب به نحوی که وریدهای گرفتار واریس قابل رویت باشند بهتر است عکس در حالت ایستاده گرفته شود.
   مورد بعدی سوال شما در خصوص برگشت نتیجه درمان: این موضوع بستگی به رعایت خودتان و استعداد بدنی شما دارد . در همه انواع درمانهای پزشکی اینچنین است یعنی به عنوان مثال فردی که قلبش رو عمل بای پس می کند تضمینی وجود ندارد که در آینده هیچگاه دچار مشکل قلبی نمی شود. مگر اینکه خودش رعایت کند.
   در مورد واریس هم توصیه هایی مثل حفظ وزن در محدوده ایده ال، داشتن فعالیت بدنی، پرهیز از ایستادن یا نشستن طولانی مدت در یکجا می تواند تا حدودی جلوی پیشرفت را بگیرد البته پس از درمان هم توصیه هایی به شما می شود که اجرای انها احتمال برگشت واریس را کم می کند.
  2. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۳۱ خرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   ما منتظر عکس پای شما در اینجا و یا در وانس آپ یا تلگرام به شماره 09019746344 هستیم.
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مرضیه دوشنبه ۲۷ فروردین ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  قسمت ساق و مخصوصا زیر زانوی من واریس داره که الان چند سالی هست میگذره.درحال حاضر باردار هستم و میخواستم ببینم آیا جوراب واریس میتونه درمان خوبی برای جلوگیری از پیشرفت بیشتر واریس در دوران بارداری بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۲۷ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
   بله جوراب واریس در دوران بارداری بهتر است استفاده بشه / در عین حال خوردن غذاهای پر فیبر و مایعات برای جلوگیری از یبوست، داشتن تحرک بدنی مثل پیاده روی در صورت عدم وجود منع انجام، بالا نگه داشتن پاها در زمان استراحت مثل زمان تماشای تلوزیون یا شبها بالش گذاشتن زیر پا و نیز کم کردن نمک مصرفی، کنترل و توجه به میزان وزن گیری در بارداری برای پرهیز از مشکلات بعدی توصیه می شود.
 • تصویر کاربر سجاد یکشنبه ۲۹ بهمن ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با تو جه به عکسی که فرستادم بنظرتون این بیمار در چه مرحله ای از واریس هستند و وضعیتشان چگونه است؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۹ بهمن ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام- جای نگرانی ندارد. در واقع حالتی از رگهای عنکبوتی است. برای پیشگیری می توانید ورزش هوازی مثل پیاده روی شنا دوچرخه سواری، نرمش با تمرکز روی عضلات مثل یوگا و پیلاتس را انجام دهید. وزنتان را همیشه روی سطح ایده ال حفظ کنید. جوراب واریس پیشگیری را در زمان ایستادن طولانی یا کار نشسته بی تحرک بپوشید
 • تصویر کاربر عاطفه سه شنبه ۸ اسفند ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  پای سمت چپ از زانو به پایین دچار واریس پا شده است .میتونم با عکس براتون بفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۸ اسفند ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام روش درمان شما mf , rf است یعنی فلبکتومی و رادیوفرکانسی با هم برای شما انجام می شود انشالله. برای اطلاع از این روشها می توانید مقالات مربوط به درمان واریس به خصوص دومورد ذیل را مطالعه بفرمایید.
   https://www.iranvein.com/2873
   کلینیک واریس ایران دکتر مهرداد اقدسی, [27.02.18 20:28]
   https://www.iranvein.com/730
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۱۰ بهمن ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام پیاده روی و کلا ورزش در آب برای افراد که واریس دارند مضر نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۱۰ بهمن ۹۶( 2 سال پیش)
   ورزشهای هوازی مانند پیاده روی، و شنا برای واریس خیلی خوبند. یکجا بی حرکت ایستادن یا نشستن برای واریس مضر است. بعلاوه بخصوص در خانمها و آقایان با وزن بالا که نمی توانند خیلی فعالیت بدنی داشته باشند راه رفتن در آب می تواند خیلی خوب باشد و به تقویت عضلات ساق پا و کاهش وزن کمک کند. هر دو این نتایج برای کم کردن درد در واریس مناسبند.
 • تصویر کاربر میثم شنبه ۲۱ مرداد ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  آيا حجامت براي بيماري واريس خوب است؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۱ مرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   حجامت ممكن است باغث سبكتر شدن پاها شود.
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۱۶ تیر ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  ببخشید مویرگهای قرمز شده و بنفش روی پا هم واریس هستند ؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۶ تیر ۹۶( 3 سال پیش)
   با سلام. خیر رگهای کوچک بدون علامت درد و خستگی واریس نیستند.
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر