طب سنتی و زالو درمانی واریس

واریس بر اساس دیدگاه طب سنتی ایران، حاصل تجمع سودا در سیاهرگها است. زالو درمانی میتواند بسیاری از درد های مزمن را کاهش دهد پس بار مصرف داروهای مسکن  را کم می کند. 

علم بدن در حال پیشرفت و بروز شدن است . ماندن در گذشته  صحیح نیست و فراموش کردن تجربیات پیشینیان نیز بدور از هوشمندی است .

اصول زالو درمانی

قبل از اینکه اصول زالودرمانی را شرح دهیم  به شما توصیه می کنیم برای درمان قطعی واریس پا به متخصص واریس پا مراجعه نمایید.

زالو دو کار انجام  میدهد :

1- مکیدن خون

2- تزریق بزاق به داخل خون

زالو از ۲۵۰۰ سال قبل در هند، یونان، روم، ایران و سپس در اروپا مورد استفاده پزشکی قرار گرفته است. جالب است بدانید که امروزه بعضی از کشورها مانند روسیه، آلمان و انگلستان از تجارت زالو و صادرات آن درآمد ارزی قابل توجهی کسب می کنند .

در طب قدیم ما نیز شیخ الرئیس ابو علی سینا در کتاب قانون از زالو درمانی یاد کرده  و در قسمتی فرموده است که “از زالوهایی که در آبهای خزه دار که محل زیست قورباغه ها است استفاده کنید. “

زمانی که میزان سودا در خون افزایش یابد، عروق، قابلیت انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهند و خون در رگ‌ها به خوبی جریان پیدا نمی‌کند و منجر به ایجاد تورم در رگ‌ها و در  نهایت ابتلای فرد به واریس می‌شود.لذا برای درمان آن، باید میزان سودای موجود در خون را کاهش داد.  عمل سودا زدایی، می‌تواند از طریق خوردن خوراکی‌هایی مانند سرکه و زنجبیل که مقدار سودا را در خون کاهش می‌دهند و یا مالیدن روغن‌های گیاهی مانند روغن سیاه‌دانه و… باشد.

ناگفته نماند که در استفاده از داروهای سودازدا باید به طبع افراد، توجه شود و بر اساس طبعشان برای آن‌ها، دارو تجویز شود. در مرحله بعد اگر افراد دچار پرخونی باشند، یعنی میزان اخلاط در خون آن‌ها زیاد باشد، حجامت انجام می‌شود و بعد از این که فشار خون بر اثر حجامت، کاهش پیدا کرد، به مرحله درمان رگهای واریسی پا ، که زالو انداختن است، می‌رسیم.

زالو هم‌زمان با مکیدن خون، یکسری آنزیم از بزاق خود ترشح می‌کند(بزاق زالودارای ماده ای بنام هیرودین است که اثرات درمانی زیادی دارد.) که این آنزیم‌ها از این راه، وارد بدن شده و موجب جریان راحت‌تر خون می‌شود. این آنزیم‌ها با چسبیدن به دیواره رگ‌ها، ورم و التهاب آن‌ها را بهبود می‌بخشد. لازم به ذکر است که تعداد دفعات استفاده از زالو به قوت جسمانی و مکانیزم بدنی بیمار، بستگی دارد.  ( خانم دکتر اسد‌زاده، پزشک طب سنتی)

هر زالو طي مدت 15 -60 دقیقه پنج تا پانزده ميلي‌ ليتر خون مي مكد ( ده برابر حجم بدن خود)

 زالو درمانی روی دست
زالو قبل و پس از مکیدن خون

 زالو درمانی واریس پا (اطلاعاتی برای پزشکان)

تجربه شخصی اینجانب در بیمارانی که پس از زالو درمانی به من مراجعه کرده اند:

1- درد های مختلف بیماران اعم از درد های با منشا واریس برای مدت چند هفته تا چند ماه بهبودی قابل ملاحظه ای پیدا می کند.

2- واریس های رتیکولر دچار ترومبوز سطحی شده و بمرور توسط بدن برداشته می شوند. (کبودی روی پوست بمدت طولانی باقی می ماند).پس باید قبلا بیمار  از این موضوع آگاه باشد .

3- بسیاری از اوقات  ریشه  اصلی واریس  جای دیگری  غیر از  محل برامدگیهای واریسی است  و  زالو نمی تواند این  ریشه  را مسدود کند و همین ریشه  منشا عود بیماری  خواهد بود. لذا زالو درمانی هیچگاه قول درمان قطعی و دائمی به بیمار ندهید . بفرمایید بهتر خواهی شد .

حتما بخوانید

آیا با روش زالو درمانی به درمان قطعی واریس دست نیافته اید؟ اگر به دنبال روشی قطعی و غیر قابل بازگشت برای درمان واریس پا هستید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان واریس پا

البته در  تجربه اين بیماران نوعی BIAS وجود دارد؛ چون بیمارانی پس از زالو درمانی مراجعه کرده اند که از نتیجه زالو درماني راضی نبوده اند.

قابل توجه پزشکانی که زالو درمانی واریس پا انجام می دهند:

 

1- در بیماران مبتلا به واریس انتهای دیستال، پا در حدود قوزک دچار اختلال تغذیه ای است؛ لذا هر گونه دست کاری از جمله زالو درمانی می تواند باعث زخم گردد.

عوارض درمان واریس پا با زالو

بیماری که متعاقب زالو درمانی دچار زخم شده و 35 روز بعد از تدابیر  معمول درماني هنوز بهبود نیافته است.

2- هر اقدام روی بدن انسان متضمن رعایت کامل دستور العمل های بهداشتی است و رعايت استريليته موضعي ضروري است و عدم رعايت آن می تواند باعث عفونت شود.

3- زیبایی:  هيچ وقت براي زيباتر كردن يك پاي واريسي از زالو درماني استفاده نكنيد

درمان واریس پا با زالو
آلودگی عفونی بدنبال زالو  درماني غير بهداشتي؛ 15 روز بعد از شروع درمان و در مرحله بهبود 

4- قبل از اقدام به درمان، سونو گرافی انجام شود و اگر درگیری ريشه اي و يا رفلاکس مهمی نداشته باشد، اقدام كنيد؛ چون زالو نمي تواند رفلاكس اگزيال را درمان كرده و لذا عود خواهد كرد.

5- اگر روي رگ واريسی زالو گذاشته شود، ترومبوز خواهد كرد. و ضروري است بمدت حداقل 2 هفته ارجحا با جوراب طبي با فشار30 – 40 mmhg  و یا با بانداژ كمپرس شود.حتما بایستی  به  بیمار  توصیه  شود در دو هفته بعد از درمان  پیاده  روی  بیشتری داشته  و مایعات بیشتری بنوشد.

6- از زالو درمانی روی رگهای ریز  پرهیز کنید چون عملا نه تنها اثر قابل ملاحظه ای ندارد بلکه اسکار  بعدی ان باعث ناراحتی  بیمار خواهد  بود .

عكس ذیل مربوط به خانم جواني است كه جوشگاه هاي محل گزش زالو 6 ماه بعد از آن باقي مانده است.

زالو درمانی
             خانم جوان ورزشکار

 

این ویدیو هم گفته های بیماری است که برای ویزیت و پیدا کردن راه حلی برای رفع رگهای عنکبوتی و نیشگاه زالو روی پوست مراجعه کردند .

جايگاه زالو درمانی در طب سنتي ايرانيان

شيخ‌الرئيس ابن‌سيناباب مبسوطي پيرامون زالو دارد و چنين مي‌فرمايند:

از زالوهايي كه كرك‌ ريزو نرم دارند يا لاجوردي رنگ هستند پرهيز كنيد زيرا دچار غشي، خونريزي، تب، سستي و قرحه‌هاي بدخيم خواهيد شد. از زالويي استفاده شود كه در آب‌هاي خزه‌دار كه محل زيست قورباغه‌هاست نمو كرده و نه زالويي كه در آبهاي گل‌آلود سياه بوده است. زالو بهتراست «حجامت» خون تباه را از عمق بدن بيرون مي‌كشد.

زالو را ابتدا سرازير نگهداريد تا استفراغ كند و محتويات شكمش بيرون آيد سپس اندكي خون بره به او بدهيد. سپس موادچسبنده و كثيف بدن او را با بوراكس پاك كنيد(استفاده از مواد صابوني عطردار مضراست) و جايي را كه مي‌خواهيد زالو بگذاريد با دست مالش دهيد تا سرخ شود. اگر جاي زالو انداختن را با گل سرشور يا خون اندود كنند. زالو بهتر مي‌چسبد. بهتر آن است كه پس از جدا شدن زالو، محل گزش او را حجامت برنهيد تا احياناً اگر آزاري و عفونتي براثر نيش زالو عارض شده، از بين برود اگر پس از زالو اندازي خون بند نمي‌آيد مازوجسوخته، نوره، خاكستر يا سوده نرم( يا پودر باقلا و زردچوبه) استعمال شود.

زالو درمانی براي بيماري‌هاي پوست از قبيل جوش‌ها، دمل‌ها، لكه‌هاي سياه و نقطه‌هاي سياهو سپيد و . . . مفيد است.»در طب عاميانه نيز زالو در كوچه و بازار به فروش مي‌رسيده و تا حدود سي‌سال قبل، همه مي‌دانستند كه براي علاج زخم چركين و دمل بهترين درمان زالو اندازي است. يا براي پيشگيري از فساد دهان و لثه وداشتن دندانهاي محكم بايد بناگوش را زالو گذاشت.

مخبرالسلطنه در كتاب خاطرات وخطرات حكايتي جالب نقل مي‌كند : «جهانگيرخان وزير صنايع دچار قانقريا شد و دكترتولوزان فرانسوي (پزشك مخصوص دربار) دستور به قطع پاي ايشان داد. آشنايان جهانگيرخان با قطع پا مخالفت ورزيده و ميرزاحسن‌خان جراح‌ باشي محله را به عيادت جهانگيرخان آوردند. او پس از معاينه گفت به من يازده روز فرصت دهيد تا اين پا رامعالجه كنم. ميرزاحسن در سه نوبت زالوي زيادي به پاي بيمار انداخت و پس از ياده روزاز تولوزان فرانسوي دعوت كردند كه پا را ملاحظه كند. تولوزان وقتي پا را ديد، بهبودآن را تأييد كرد و از اينكه قبلاً به ميرزاحسن ناسزا گفته بود معذرت خواهي كرد ودويست تومان به ميرزاحسن داد»       http://www.maadteb.com  دکتر مهدی فهیمی

حجامت برای درمان واریس

حجامتحجامت اصطلاحا به روشی از خونگیری اطلاق می شود كه جهت درمان بعضی از مشكلات مانند دردهاي مزمن بكار می رود. قدمت حجامت در ایران به قبل از اسلام می رسد، بهرام گور پادشاه ساسانی چون درمان بیماری خود را منحصر در حجامت یافت دستور داد حجامت در ایران رایج شود.

ولي اين كار به قصد زيبايي و درمان واريس نه تنها سودي ندارد بلكه ميتواند باغث ايجاد جوشگاه نازيبا شود.

برای مطالعه بیشتر :

«یادداشتهایی از دکتر رحیم فیروزی فوق تخصص قلب و عروق در مورد طب سنتی»

کلینیک درمان واریس پا

 

0
همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هادی یکشنبه ۲۱ خرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  من هر دو پاهام واریس دارند میخواستم عمل لیزر انجام بدم و آیا برای انجام لیزر بیمه قبول میکیند یا کل هزینه لیزر آزاد محاسبه میشه و اینکه برای انجام عمل لیزر برای هر پا چقد هزینه اش
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۱ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام، لطفا برای تعیین روش درمان توسط پزشک(دکتر اقدسی) عکس از پایتان و دیگر مدارک پزشکی مربوط را به شماره تلگرام 09019746344 ارسال بفرمایید. در خصوص هزینه عمل و نیز بیمه های طرف قرارداد با آقای محمدی به شماره 09101039073 مشاوره بفرمایید.
 • تصویر کاربر محسن جمعه ۲۴ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب آقای دکتر:30 ساله هستم -رگهای پشت پای راستم برآمده شده و حالت سوزش در رگهام احساس میکنم.و سرپا ایستادن منو اذیت میکنه.موقعی که پاهامو بالا نگه میدارم دردش کمتر میشه.ممنون میشم اگه بنده را راهنمایی کنید.تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۴ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام عکس از پاها در حالت ایستاده ( پششت پا-جلو و کنار ها) بفرستید تا طبق عکس در خصوص روش درمن راهنمایی شوید میتوانید عکسها را به واتس اپ 09019746344 ارسال نمایید

 • تصویر کاربر Mehrdad جمعه ۱۷ خرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام علت باد کردن جای زالو و خارش شدید اون پس از تمام شدن چکار باید کرد که جای زخمش بادنکنه ور خارش نگیرد
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۷ خرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   التهاب موضعي است
   ممكن است عفونت هم مطرح باشد
   ما زالو درماني نميكنيم.

    

 • تصویر کاربر Mehrdad جمعه ۱۷ خرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام زالو هاکه در عطاری موجود هست مشکلی ندارد بگیرم استفاده کرد
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۷ خرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   از متخصص طب سنتی سوال بفرمایید

 • تصویر کاربر مسعود جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب جناب دکتر
  بنده مدت چند ماه است که چند تا رگ ضخیم و برجسته در قسمت پیشانی البته کنار پیشانی و شقیقه نمایان شده..البته بدون رنگ و از زیر پوست تنها با برجستگی نمایان است...در ضمن گاهی اوقات مثلاً هنگام خستگی بیشتر نمایان هست...حال سوال من این هست که آیا دلیل به وجود آمدن این برجستگی چی هست و ایا قابل درمان هست؟سن من ۳۵ و پارسال هم یک کاشت مو انجام دادم که بعد از کاشت مدتی از محلول ماینوکسیدیل داروهای تقویت مو به توصیه پزشک استفاده کردم در ضمن تری‌گلیسیرید خونم هم بالاتر از نرمال بود ولی الان نرماله کلسترول هم نرماله
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   علت اينها متعدد است
   ارث ،استرس،فشار خون ،و ممكن است ناشي از كاشت مو هم باشد

   درمان دارد. بايد از نزديك معاينه شوید.

  2. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   علت اينها متعدد است
   ارث ،استرس،فشار خون ،و ممكن است ناشي از كاشت مو هم باشد

   درمان دارد. بايد از نزديك معاينه شوید. وقت بگیرید و حضوزا تشریف بیاورد 02122819276-7

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر بابك سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  جناب دكتر ببخشيد بنده داراي واريكوسل گريد شديد در هر دوطرف بيضه هايم هستم پيش متخصص اورولوژي رفتم گفتند بايد عمل جراحي بشم توي ازمايش اسپرم هم تعداد اسپرم ها خوبه اما حركت اسپرم ها كمه الان شش ماهه اقدام به بارداري كرديم اما موفق نشديم مي خواستم بفرماييد با اين شرايط اول زالو درماني كنم و اگه نتيجه نگرفتم برم عمل جراحي يا فقط عمل جراحي كنم جناب دكتر خيلي از دوستام كه مشكل من و داشتن رفتن عمل جراحي و وضعشون بدتر هم شده در ضمن آيا شما فرد يه موسسه مجربي در ارتباط با زالو درماني واريكوسل در شهر تبريز مي شناسيد لطفا راهنمايي كنيد با تشكر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   زالو درمانی واریکوسل را اصلا توصیه نمی کنم 

 • تصویر کاربر عباس دوشنبه ۱۲ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با
  دو انگشت دست راست پدر من کبود شده است. قبل از عید بدنبال تشخیصی که از متخصصین جراحی عروق انجام داد عمل جراحی و یکی از رگهای زیر بغلش با یک رگی از پایش پیوند زده شد. با اینحال مشکل انگشتانش نه تنها برطرف نشد بلکه بعد از گذشت حدود دو هفته از عمل بدتر هم شده است.
  با توجه به اینکه مشکوک به پدیده رینود است، آیا زالو درمانی را برای این موضوع توصیه میکنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۲ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام . به هیچ وجه زالو درمانی مجاز نیست

 • تصویر کاربر سیدعلی چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ایا زالو درمانی تاثیری بر واریس پشت زانو دارد؟؟؟ واریس به شکل ابی بنفش با رگ های برجسته
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام / زالو درمانی مثل استفاده از مسکن در زمان دندان درد است . در واقع زالو درمانی نمی تواند اهداف و انتظارات شما از درمان واریس را براورده کند. معمولا افراد از درمان واریس دو نوع انتظار دارند:1) اصلاح ظاهر پا و رفع رگها که زالو به هیچ عنوان نمی تواند این توقع را براورده کند . حتی جای نیش زالو هم بر روی پوست برای مدتها باقی می ماند. 2) پیشگیری از عوارض بعدی بیماری واریس: متاسفانه زالو درمانی در این مورد هم موثر نیست و از عوارضی مثل لخته خون و پیشرفت نارسایی واریس نمی تواند پیشگیری کند.اینکه زالو برای چه موردی خوب است؟ زالو درد پا را کم می کند و سنگینی پا را برای مدت کوتاهی برطرف می سازد

 • تصویر کاربر Sara چهارشنبه ۲۶ دی ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.من24 سالم هست حدود 8سال هست دچار واریس پا شدم به طوری که رگ ها از کنار زانوم تا مچ پام بصورت کاملا واضح برآمده شده و و واقعا وحشتناک شده و پام مدام دچار گرفتگی های دردناک میشه .سونوگرافی هم از کشاله رانم انجام دادم و گفتن هر دو تا پام گرفتگی داره و دکتری که حالا بودن گفتن راهی جز عمل نداری چون رگ هات خیلی پیچ خورده و لیزرجواب نمیده.حالا سوال من این هست ایا واقعا راهی وجود داره برای خوب شدنش بجز جراحی؟باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۲۶ دی ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام / لطف کنید عکس از پاها در حالت ایستاده ارسال کنید.

   عکس از پشت پاها- جلو و کنارها با فاصله حدود یک متر و در نورکافی به نحوی که رگها مشخص باشند 

   جواب سونوگرافی رو هم عکس بگیرید و بفرستید /

   و عکسها رو یا در سامانه دکتر بپرسید و یا به تلگرام یا واتس اپ 09019746344 ارسال بفرمایید 

 • تصویر کاربر سمانه یکشنبه ۱۱ آذر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  هزینه درمان واریس پا با لیزر چقدر است؟ممنون میشم هزینه با بیمه تکمیلی و بیمه تامین اجتماعی را بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۱ آذر ۹۷( 6 ماه پیش)

   با ارسال عکس های واضح از پا در حالت ایستاده ( با موبایل عکس بگیرید با فاصله حدود یک متر که قسمت ساق و ران مشخص باشد ) در سامانه از دکتر بپرسید و یا به شماره 09019746344 از قمت مطلع شوید .

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر