طب سنتی و زالو درمانی واریس

واریس بر اساس دیدگاه طب سنتی ایران، حاصل تجمع سودا در سیاهرگها است. درمان واریس با زالو میتواند  درد ساق پا را کاهش دهد و در نتیجه بار مصرفی داروهای مسکن  را کاهش دهد. در بزاق دهان زالو آنزیمی وجود دارد که سبب رفع لخته شدن خون و در نتیجه درمان لخته خون با زالو  و جلوگیری از پیشرفت لخته های خون می کند.

زالو هم‌ زمان با مکیدن خون، یکسری آنزیم از بزاق خود ترشح می‌کند(بزاق زالودارای ماده ای بنام هیرودین است که اثرات درمانی زیادی دارد.) که این آنزیم‌ها از این راه، وارد بدن شده و موجب جریان راحت‌تر خون می‌شود. این آنزیم‌ها با چسبیدن به دیواره رگ‌ها، ورم و التهاب آن‌ها را بهبود می‌بخشد. لازم به ذکر است که تعداد دفعات استفاده از زالو به قوت جسمانی و مکانیزم بدنی بیمار، بستگی دارد. ( خانم دکتر اسد‌زاده، پزشک طب سنتی)

اصول زالو درمانی

قبل از اینکه اصول زالودرمانی را شرح دهیم  به شما توصیه می کنیم برای درمان قطعی واریس پا به متخصص واریس پا مراجعه نمایید.

زالو دو کار انجام  میدهد :

1- مکیدن خون

2- تزریق بزاق به داخل خون

زالو از ۲۵۰۰ سال قبل در هند، یونان، روم، ایران و سپس در اروپا مورد استفاده پزشکی قرار گرفته است. جالب است بدانید که امروزه بعضی از کشورها مانند روسیه، آلمان و انگلستان از تجارت زالو و صادرات آن درآمد ارزی قابل توجهی کسب می کنند .

در طب قدیم ما نیز شیخ الرئیس ابو علی سینا در کتاب قانون از زالو درمانی یاد کرده  و در قسمتی فرموده است که “از زالوهایی که در آبهای خزه دار که محل زیست قورباغه ها است استفاده کنید. “

زمانی که میزان سودا در خون افزایش یابد، عروق، قابلیت انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهند و خون در رگ‌ها به خوبی جریان پیدا نمی‌کند و منجر به ایجاد تورم در رگ‌ها و در  نهایت ابتلای فرد به واریس می‌شود.

درمان واریس پا با زالو

لذا برای درمان واریس ، باید میزان سودای موجود در خون را کاهش داد.  عمل سودا زدایی، می‌تواند از طریق خوردن خوراکی‌هایی مانند سرکه و زنجبیل که مقدار سودا را در خون کاهش می‌دهند و یا مالیدن روغن‌ گیاهی برای درمان واریس  مانند روغن سیاه‌دانه و… باشد.

ناگفته نماند که در استفاده از داروهای سودازدا باید به طبع افراد، توجه شود و بر اساس طبعشان برای آن‌ها، دارو تجویز شود. در مرحله بعد اگر افراد دچار پرخونی باشند، یعنی میزان اخلاط در خون آن‌ها زیاد باشد، حجامت انجام می‌شود و بعد از این که فشار خون بر اثر حجامت، کاهش پیدا کرد، به مرحله درمان رگهای واریسی پا ، که زالو انداختن است، می‌رسیم.

زالو هم‌زمان با مکیدن خون، یکسری آنزیم از بزاق خود ترشح می‌کند(بزاق زالودارای ماده ای بنام هیرودین است که اثرات درمانی زیادی دارد.) که این آنزیم‌ها از این راه، وارد بدن شده و موجب جریان راحت‌تر خون می‌شود. این آنزیم‌ها با چسبیدن به دیواره رگ‌ها، ورم و التهاب آن‌ها را بهبود می‌بخشد. لازم به ذکر است که تعداد دفعات استفاده از زالو به قوت جسمانی و مکانیزم بدنی بیمار، بستگی دارد.  ( خانم دکتر اسد‌زاده، پزشک طب سنتی)

هر زالو طی مدت 15 -60 دقیقه پنج تا پانزده میلی‌ لیتر خون می مکد ( ده برابر حجم بدن خود)

 زالو درمانی روی دست
زالو قبل و پس از مکیدن خون

خطرات عفونی درمان واریس با زالو

زالو ها رابطه هم زیستی در هم تنیده ای با باکتری آیرومناس هیدروفیلیا  (باکتری های لوله ای شکلی که خطر بیماری زایی کمی برای انسان دارند و بیشتر برای ماهی ها و آب زیان میتوانند بیماری زا باشند) که در روده آن ها زندگی می کنند دارند. این باکتری ها نقش موثری در هضم خون و رفع ایستایی خون دارند.

حضور این باکتری ها ممکن است ، ایجاد کننده یا تشدید کننده عفونت به صورت ناحیه ای یا سیستمی بدن بیمار شود و این مسئله پیش از شروع درمان واریس پا با زالو باید به دقت مدنظر قرار گیرد. معمولا از هر 5 بیمار، یک نفر در صورت عدم دریافت آنتی بیوتیک های پیشگیرانه ، به مشکلات عفونی دچار خواهد شد.

به طور کلی میتوان با نسل دوم و سوم این دارو ها با باکتری هایدروفیلیا مبارزه کرد :
• سفالوسپرین / Cephalosporins
• کلورام فنیکول / Chloramphenicol
• آمینو ژلیکوساید / Aminoglycosides
• فلوروکویینولون / Fluoroquinolones

این باکتری در فرآیند تغذیه خود بتا-لاکتاماز Beta-Lactamase تولید می کند، به همین دلیل به پنیسیلین و نسل اول سفالوسپرین مقاوم است.


عوارض زالو درمانی واریس پا (اطلاعاتی برای پزشکان)

تجربه شخصی اینجانب در بیمارانی که پس از زالو درمانی به من مراجعه کرده اند:

1- درد های مختلف بیماران اعم از درد  واریس برای مدت چند هفته تا چند ماه بهبودی قابل ملاحظه ای پیدا می کند.

2- واریس های رتیکولر دچار ترومبوز سطحی شده و بمرور توسط بدن برداشته می شوند. (کبودی روی پوست بمدت طولانی باقی می ماند).پس باید قبلا بیمار  از این موضوع آگاه باشد .

3- بسیاری از اوقات  ریشه  اصلی واریس  جای دیگری  غیر از  محل برامدگیهای واریسی است  و  زالو نمی تواند این  ریشه  را مسدود کند و همین ریشه  منشا عود بیماری  خواهد بود. لذا زالو درمانی هیچگاه قول درمان قطعی و دائمی به بیمار ندهید . بفرمایید بهتر خواهی شد .

البته در  تجربه این بیماران نوعی BIAS وجود دارد؛ چون بیمارانی پس از زالو درمانی مراجعه کرده اند که از نتیجه زالو درمانی راضی نبوده اند.

حتما بخوانید

آیا با روش زالو درمانی به درمان قطعی واریس دست نیافته اید؟ اگر به دنبال روشی قطعی و غیر قابل بازگشت برای درمان واریس پا هستید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان واریس پا


فیلم زالو درمانی واریس


قابل توجه پزشکانی که زالو درمانی واریس پا انجام می دهند:

1- در بیماران مبتلا به واریس انتهای دیستال، پا در حدود قوزک دچار اختلال تغذیه ای است؛ لذا هر گونه دست کاری از جمله زالو درمانی می تواند باعث زخم گردد.

عوارض درمان واریس پا با زالو

بیماری که متعاقب زالو درمانی دچار زخم شده و 35 روز بعد از تدابیر  معمول درمانی هنوز بهبود نیافته است.

2- هر اقدام روی بدن انسان متضمن رعایت کامل دستور العمل های بهداشتی است و رعایت استریلیته موضعی ضروری است و عدم رعایت آن می تواند باعث عفونت شود.

3- زیبایی:  هیچ وقت برای زیباتر کردن یک پای واریسی از زالو درمانی استفاده نکنید

درمان واریس پا با زالو
آلودگی عفونی بدنبال زالو  درمانی غیر بهداشتی؛ 15 روز بعد از شروع درمان و در مرحله بهبود 

4- قبل از اقدام به درمان، سونو گرافی انجام شود و اگر درگیری ریشه ای و یا رفلاکس مهمی نداشته باشد، اقدام کنید؛ چون زالو نمی تواند رفلاکس اگزیال را درمان کرده و لذا عود خواهد کرد.

5- اگر روی رگ واریسی زالو گذاشته شود، ترومبوز خواهد کرد. و ضروری است بمدت حداقل 2 هفته ترجحا با جوراب واریس با فشار30 – 40 mmhg  و یا با بانداژ کمپرس شود.حتما بایستی  به  بیمار  توصیه  شود در دو هفته بعد از درمان  پیاده  روی  بیشتری داشته  و مایعات بیشتری بنوشد.

6- از زالو درمانی روی رگهای ریز  پرهیز کنید چون عملا نه تنها اثر قابل ملاحظه ای ندارد بلکه اسکار  بعدی ان باعث ناراحتی  بیمار خواهد  بود .

عکس ذیل مربوط به خانم جوانی است که جوشگاه های محل گزش زالو 6 ماه بعد از آن باقی مانده است.

زالو درمانی
             خانم جوان ورزشکار

درمان رگ های عنکبوتی با زالو درمانی

در این فیلم بیماری را می بینید که برای درمان رگ های عنکبوتی به درمان واریس با زالو روی آورده است که متاسفانه رگ های عنکبوتی به شدن افزایش یافته و جای نیش زالو بر روی بدن وی باقی مانده است.

درمان واریس با لیزر

بهترین روش برای درمان رگ های عنکبوتی ،  درمان واریس با لیزر واریس پا است. زیرا در این روش مویرگ های ریز از بین رفته و قابل بازگشت نیستند.

حجامت


درمان واریس پا با حجامت

حجامت اصطلاحا به روشی از خونگیری اطلاق می شود که جهت درمان بعضی از مشکلات مانند دردهای مزمن بکار می رود. قدمت حجامت در ایران به قبل از اسلام می رسد، بهرام گور پادشاه ساسانی چون درمان بیماری خود را منحصر در حجامت یافت دستور داد حجامت در ایران رایج شود. ولی این کار به قصد زیبایی و درمان واریس نه تنها سودی ندارد بلکه میتواند باعث ایجاد جوشگاه نازیبا شود.


جایگاه زالو درمانی در طب سنتی ایرانیان

شیخ‌الرئیس ابن‌سینا باب مبسوطی پیرامون زالو دارد و چنین می‌فرمایند:

از زالوهایی که کرک‌ ریزو نرم دارند یا لاجوردی رنگ هستند پرهیز کنید زیرا دچار غشی، خونریزی، تب، سستی و قرحه‌های بدخیم خواهید شد. از زالویی استفاده شود که در آب‌های خزه‌دار که محل زیست قورباغه‌هاست نمو کرده و نه زالویی که در آبهای گل‌آلود سیاه بوده است. زالو بهتراست «حجامت» خون تباه را از عمق بدن بیرون می‌کشد.

آموزش زالو درمانی در طلب سنتی ایرانیان

زالو را ابتدا سرازیر نگهدارید تا استفراغ کند و محتویات شکمش بیرون آید سپس اندکی خون بره به او بدهید. سپس موادچسبنده و کثیف بدن او را با بوراکس پاک کنید(استفاده از مواد صابونی عطردار مضراست) و جایی را که می‌خواهید زالو بگذارید با دست مالش دهید تا سرخ شود. اگر جای زالو انداختن را با گل سرشور یا خون اندود کنند. زالو بهتر می‌چسبد. بهتر آن است که پس از جدا شدن زالو، محل گزش او را حجامت برنهید تا احیاناً اگر آزاری و عفونتی براثر نیش زالو عارض شده، از بین برود اگر پس از زالو اندازی خون بند نمی‌آید مازوجسوخته، نوره، خاکستر یا سوده نرم( یا پودر باقلا و زردچوبه) استعمال شود.

زالو درمانی برای بیماری های پوستی

زالو درمانی برای بیماری‌های پوست از قبیل جوش‌ها، دمل‌ها، لکه‌های سیاه و نقطه‌های سیاهو سپید و . . . مفید است.»در طب عامیانه نیز زالو در کوچه و بازار به فروش می‌رسیده و تا حدود سی‌سال قبل، همه می‌دانستند که برای علاج زخم چرکین و دمل بهترین درمان زالو اندازی است. یا برای پیشگیری از فساد دهان و لثه وداشتن دندانهای محکم باید بناگوش را زالو گذاشت.

زالو درمانی برای زانو درد

یکی دیگر از دردهایی که در طب سنتی برای آن زالو درمانی تجویز می شود. درمان زانودرد با زالو درمانی است. درست است زالو درمانی درد را کم می کند اما درد برای همیشه بهبود نمیابد . برای درمان قطعی امروزه تنها روش های علمی و به روز پاسخ می دهد.

درمان ساییدگی زانو با زالو درمانی

امروزه بسیاری از میانسالان دچار ساییدگی زانو شده اند و از درد آن رنج می برند زمانی که در میان خود راجع به درد زانو حرف میزنند بهترین راه حل را درمان درد زانو با زالو درمانی می بینند. ما از شما جوانان تقاضا داریم تا اطلاع رسانی صحیح انجام دهید و به وابستگان خود بگویید این روش ها تنها برای تسکین درد است. برای درمان درد باید به پزشک متخصص مراجعه کنند تا درمان قطعی حاصل شود.

درمان واریس پا با زالو در زمان قدیم

مخبرالسلطنه در کتاب خاطرات وخطرات حکایتی جالب نقل می‌کند : «جهانگیرخان وزیر صنایع دچار قانقریا شد و دکتر تولوزان فرانسوی (پزشک مخصوص دربار) دستور به قطع پای ایشان داد. آشنایان جهانگیرخان با قطع پا مخالفت ورزیده و میرزاحسن‌خان جراح‌ باشی محله را به عیادت جهانگیرخان آوردند. او پس از معاینه گفت به من یازده روز فرصت دهید تا این پا رامعالجه کنم. میرزاحسن در سه نوبت زالوی زیادی به پای بیمار انداخت و پس از یاده روز از تولوزان فرانسوی دعوت کردند که پا را ملاحظه کند. تولوزان وقتی پا را دید، بهبودآن را تأیید کرد و از اینکه قبلاً به میرزاحسن ناسزا گفته بود معذرت خواهی کرد ودویست تومان به میرزاحسن داد»

کلینیک درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

0

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هادی یکشنبه ۲۱ خرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  من هر دو پاهام واریس دارند میخواستم عمل لیزر انجام بدم و آیا برای انجام لیزر بیمه قبول میکیند یا کل هزینه لیزر آزاد محاسبه میشه و اینکه برای انجام عمل لیزر برای هر پا چقد هزینه اش
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۱ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام، لطفا برای تعیین روش درمان توسط پزشک(دکتر اقدسی) عکس از پایتان و دیگر مدارک پزشکی مربوط را به شماره تلگرام 09019746344 ارسال بفرمایید. در خصوص هزینه عمل و نیز بیمه های طرف قرارداد با آقای محمدی به شماره 09101039073 مشاوره بفرمایید.
 • تصویر کاربر منصوری جمعه ۸ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام یکی ازبستگان ماکه مرد حدود 30 ساله و شغل او کارگر نانوایی است واریس شدید پا دارد که به دلیل عدم توانایی مالی نتوانسته جراحی کند.حالا پاهایش سیاه شده و دکتربه اوگفته پایت باید اززانو قطع شود آیاراه حل دیگری غیر از قطع پا وجود ندارد.؟تورابه خدا اگر میتوانید راهنمایی کنید سه تافرزند کوچک دارد.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۸ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   لطفا در اولین فرصت برای ویزیت حضوری تشریف بیاورید به این صورت نمیتوان نظر درستی ارائه شود 

 • تصویر کاربر منصور جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ايا ميشه جوراب واريس را در شب پوشيد؟ اگر نه چرا؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 4 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   نه بهتر است این کار را نکنید چون با پوشیدن مداوم جوراب عضلات پای شما به جوراب وابسته و ضعیف میشوند از طرفی هدف از پوشیدن جوراب واریس کمک به پمپ خون به سمت قلب است که در حالت درازکش نیازی به حمایت جوراب نیست
   اگر در دوره معالجه خاصی نمی باشید بهترین زمان برای پوشیدن جوراب واریس زمان هایست که قرار است مداوم مدت طولانی را نشسته یا ایستاده با تحرک کم باشید
   در غیر این صورت و یا زمان ورزش کردن نیاز به پوشیدن جوراب نیست

 • تصویر کاربر بهرام جمعه ۱۳ دی ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید.مادر من دچار واریس پا شده.سنش ۵۰ ساله و وزنش حدود ۱۰۰ کیلو هست.به نظرت شما بهترین درمان چیه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام بهترین روش درمانی با توجه به نوع واریس برای مادر توصیه خواهد شد اما پیش از درمان ضروری می دانم که مادر وزن کم کنند
   کاهش وزن تحت نظر متخصص تغذیه و داشتن فعالیت بدنی در حد توان سلامت ایشان در سالهای آینده را تضمین می کند و به کاهش فشار روی پاها هم کمک می کند
   هر درمانی که بخواهیم انجام دهیم حفظ نتیجه تا حدودی به مسئله وزن مربوط میشود
   پس اول در طی یک برنامه یکساله تا ۱۵ کیلو وزن کم شود و بعد برای درمان اقدام کنید

 • تصویر کاربر نيلوفر شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  خسته نباشين
  تو قسمت رون پام رگهاى كوچيكه واريسى نمايان شده مى خواستم ببينم از لحاظ زيبايى با زالو درمان ميشه چون هزينه ليزر خيلى زياد هست
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)

   زالو درمانی برای زیبایی توصیه نمی شود می تواند در کاهش درد به بیمارانی که امکان درمان را ندارند تا حدودی کمک کند اما به لحاظظ زیبایی تنها لک های تیره جای نیش زالو را به پای شما اضافه خواهد کرد

 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر من مرداد 98 زمین خوردم البته خیلی شدیدهمه خونمردگی های بدنم خوب شد بجز ساق پا هم اثر خونمردگی هست هم در ناحیه ضربه درد داره دکترهای زیادی رفتم ولی همه میگن به مرور خوب میشه ولی متاسفانه هنوز بهبود پیدا نکرده و از آنجایی که من ورزش میکنم در ناحیه یاق پا اندکی درد دارم و این رنگ خونمردگی هم بعد از 4 ماه هنوز باقی مونده با چه روشی از بین میرود؟متشکرم🌸🌸
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)

   با گذشت زمان بهتر خواهد شد 

 • تصویر کاربر سید شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  زالو درمانی برای چه بیماری های مضر است
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 4 ماه پیش)

   برای افراد تحت درمان با داروهای ضد انعقاد بیماران دچار سکته مغزی و قلبی و افراد با مشکلات انعقادی- خونریزی دستگاه گوارش و ... زالو درمانی مضر است. بهتر است اگر بیماری مشخصی دارید قبل از اقدام به زالو درمانی در خصوص تاثیر زالو درمان در مورد مشخص از پزشک معالج سوال بفرمایید 

 • تصویر کاربر ساناز جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  عرض ادب و احترام
  جناب دکتر، من واریس پا دارم، مچ پا و روی پا بشدتی متورم میشه که نمیتونم حتی کفش بپوشم، به پزشک مراجعه کردم دارو دادن، درعین حال پنج شش روز قبل زالو درمانی انجام دادم دوروز اول کاملا ورم پام ازبین رفت و راضی بودم، اما از روز سوم مجددا ورم پام برگشت.
  نمیدونم چکار کنم؟ ورم پام و دردی که مچ پام داره اذیتم میکنه، ازطرفی سرکار میرم ومشکل پوشیدن کفش دارم، لطفا راهنمایی بفرمائید. سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام 

   لطفا عکس از پاها ( ساق پا و ران)  در حالت ایستاده بفرستید عکس از زوایای مختلف پشت پاها- جلو – کنار پاها   به نحوی که رگها مشخص باشندو در ضمن مچ پا قسمت متورم  عکس بفرستید  اگر نتوانستید در سامانه از دکتر بپرسید سایت عکسها را بارگزاری نمایید به شماره واتس اپ  یا تلگرام 09019746344 ارسال بفرمایید .

 • تصویر کاربر هادی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  ببخشید مزاحمتون شدم
  میخواستم بدونم برای درمان کیست بیگر(ورم پشت زانو)میشه از زالو درمانی استفاده کرد؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 8 ماه پیش)

   خیر کمکی نمی کند

 • تصویر کاربر پرستو یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من واریس هایه پام به صورت مویرگی هست میخواستم تا شدید تر نشده لیزر کنم و بدونم هزینش چقدره آیا بازگشت داره ؟ آیا بازگشت داره
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام ابن رگها با لیزر کمرنگ می شوند و در طی 2-3 جلسه درمان لیزری از بین میروند . این رگها برگشت ندارد ایجاد رگهای جدید منوط به شرایط هورمونی ، توارث، سن و عوامل محیطی و فردی دیگر است. لظفا برای لیزر سطحی از کلینیک وقت بگیرید و مراجعه بفرمایید (09019746344)

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر