طب سنتی و زالو درمانی واریس

زمان مطالعه: 8 دقیقه

واریس بر اساس دیدگاه طب سنتی ایران، حاصل تجمع سودا در سیاهرگها است. درمان واریس با زالو میتواند  درد ساق پا را کاهش دهد و در نتیجه بار مصرفی داروهای مسکن  را کاهش دهد. در بزاق دهان زالو آنزیمی وجود دارد که سبب رفع لخته شدن خون و در نتیجه درمان لخته خون با زالو  و جلوگیری از پیشرفت لخته های خون می کند.

 

آخرین سوالی که در  تاریخ دهم مرداد ماه سال 99 از دکتر اقدسی در مورد زالو درمانی شده است

سلام آقای دکتر،  واریس پای من در این حده، قبلا دکتر جوراب داده بود زیاد استفاده نکردم .لطف کنید بفرمایید چه اقدامی باید صورت بگیره
چند نفر پیشنهاد زالو انداختن دادن آیا ضرری داره این کار

 

زالو درمانی در واریس

اثر جوراب واریس اگر مرتب در طول روز پوشیده شود در پیشگیری از بیشتر شدن این واریس است. ولی نمی تواند واریس موجود را درمان کند و از طرفی پای شما با جوراب سبک تر و راحت تر می شود و طولانیتر میتوانید سر پا بمانید.

زالو بواسطه موادی که در بزاقش وجود دارد پس از نیش زدن باعث میشود روی واریس منعقد وجمع شود ولی از نظر زیبایی روی پوست شما جای نیش میماندو توصیه نمیکنم از طرف دیگر بزاق زالو نمیتواند تا عمق پا نفوذ کند چون معمولا ریشه اصلی این واریسها در کشاله ران یا پشت زانو و جاهای دورتر است و باعث میشود چند ماه بعد از جای دیگر و شدیدتر بیرون بزند.

توصیه میکنم حضورا مراجعه بفرمایید این واریس در یک جلسه کوتاه و بصورت سرپایی به روش تلفیقی (لیزر، فلبکتومی و اسکلروتراپی) درمان قطعی خواهد شد.

 

زالو هم‌ زمان با مکیدن خون، یکسری آنزیم از بزاق خود ترشح می‌کند(بزاق زالودارای ماده ای بنام هیرودین است که اثرات درمانی زیادی دارد.) که این آنزیم‌ها از این راه، وارد بدن شده و موجب جریان راحت‌تر خون می‌شود. این آنزیم‌ها با چسبیدن به دیواره رگ‌ها، ورم و التهاب آن‌ها را بهبود می‌بخشد. لازم به ذکر است که تعداد دفعات استفاده از زالو به قوت جسمانی و مکانیزم بدنی بیمار، بستگی دارد. ( خانم دکتر اسد‌زاده، پزشک طب سنتی)

اصول زالو درمانی

قبل از اینکه اصول زالودرمانی را شرح دهیم  به شما توصیه می کنیم برای درمان قطعی واریس پا به متخصص واریس پا مراجعه نمایید.

زالو دو کار انجام  میدهد :

1- مکیدن خون

2- تزریق بزاق به داخل خون

زالو از ۲۵۰۰ سال قبل در هند، یونان، روم، ایران و سپس در اروپا مورد استفاده پزشکی قرار گرفته است. جالب است بدانید که امروزه بعضی از کشورها مانند روسیه، آلمان و انگلستان از تجارت زالو و صادرات آن درآمد ارزی قابل توجهی کسب می کنند .

در طب قدیم ما نیز شیخ الرئیس ابو علی سینا در کتاب قانون از زالو درمانی یاد کرده  و در قسمتی فرموده است که “از زالوهایی که در آبهای خزه دار که محل زیست قورباغه ها است استفاده کنید. “

زمانی که میزان سودا در خون افزایش یابد، عروق، قابلیت انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهند و خون در رگ‌ها به خوبی جریان پیدا نمی‌کند و منجر به ایجاد تورم در رگ‌ها و در  نهایت ابتلای فرد به واریس می‌شود.

درمان واریس پا با زالو

لذا برای درمان واریس ، باید میزان سودای موجود در خون را کاهش داد.  عمل سودا زدایی، می‌تواند از طریق خوردن خوراکی‌هایی مانند سرکه و زنجبیل که مقدار سودا را در خون کاهش می‌دهند و یا مالیدن روغن‌ گیاهی برای درمان واریس  مانند روغن سیاه‌دانه و… باشد.

ناگفته نماند که در استفاده از داروهای سودازدا باید به طبع افراد، توجه شود و بر اساس طبعشان برای آن‌ها، دارو تجویز شود. در مرحله بعد اگر افراد دچار پرخونی باشند، یعنی میزان اخلاط در خون آن‌ها زیاد باشد، حجامت انجام می‌شود و بعد از این که فشار خون بر اثر حجامت، کاهش پیدا کرد، به مرحله درمان رگهای واریسی پا ، که زالو انداختن است، می‌رسیم.

زالو هم‌زمان با مکیدن خون، یکسری آنزیم از بزاق خود ترشح می‌کند(بزاق زالودارای ماده ای بنام هیرودین است که اثرات درمانی زیادی دارد.) که این آنزیم‌ها از این راه، وارد بدن شده و موجب جریان راحت‌تر خون می‌شود. این آنزیم‌ها با چسبیدن به دیواره رگ‌ها، ورم و التهاب آن‌ها را بهبود می‌بخشد. لازم به ذکر است که تعداد دفعات استفاده از زالو به قوت جسمانی و مکانیزم بدنی بیمار، بستگی دارد.  ( خانم دکتر اسد‌زاده، پزشک طب سنتی)

هر زالو طی مدت 15 -60 دقیقه پنج تا پانزده میلی‌ لیتر خون می مکد ( ده برابر حجم بدن خود)

 زالو درمانی روی دست
زالو قبل و پس از مکیدن خون

خطرات عفونی درمان واریس با زالو

زالو ها رابطه هم زیستی در هم تنیده ای با باکتری آیرومناس هیدروفیلیا  (باکتری های لوله ای شکلی که خطر بیماری زایی کمی برای انسان دارند و بیشتر برای ماهی ها و آب زیان میتوانند بیماری زا باشند) که در روده آن ها زندگی می کنند دارند. این باکتری ها نقش موثری در هضم خون و رفع ایستایی خون دارند.

حضور این باکتری ها ممکن است ، ایجاد کننده یا تشدید کننده عفونت به صورت ناحیه ای یا سیستمی بدن بیمار شود و این مسئله پیش از شروع درمان واریس پا با زالو باید به دقت مدنظر قرار گیرد. معمولا از هر 5 بیمار، یک نفر در صورت عدم دریافت آنتی بیوتیک های پیشگیرانه ، به مشکلات عفونی دچار خواهد شد.

به طور کلی میتوان با نسل دوم و سوم این دارو ها با باکتری هایدروفیلیا مبارزه کرد :
• سفالوسپرین / Cephalosporins
• کلورام فنیکول / Chloramphenicol
• آمینو ژلیکوساید / Aminoglycosides
• فلوروکویینولون / Fluoroquinolones

این باکتری در فرآیند تغذیه خود بتا-لاکتاماز Beta-Lactamase تولید می کند، به همین دلیل به پنیسیلین و نسل اول سفالوسپرین مقاوم است.


عوارض زالو درمانی واریس پا (اطلاعاتی برای پزشکان)

تجربه شخصی اینجانب در بیمارانی که پس از زالو درمانی به من مراجعه کرده اند:

1- درد های مختلف بیماران اعم از درد  واریس برای مدت چند هفته تا چند ماه بهبودی قابل ملاحظه ای پیدا می کند.

2- واریس های رتیکولر دچار ترومبوز سطحی شده و بمرور توسط بدن برداشته می شوند. (کبودی روی پوست بمدت طولانی باقی می ماند).پس باید قبلا بیمار  از این موضوع آگاه باشد .

3- بسیاری از اوقات  ریشه  اصلی واریس  جای دیگری  غیر از  محل برامدگیهای واریسی است  و  زالو نمی تواند این  ریشه  را مسدود کند و همین ریشه  منشا عود بیماری  خواهد بود. لذا زالو درمانی هیچگاه قول درمان قطعی و دائمی به بیمار ندهید . بفرمایید بهتر خواهی شد .

البته در  تجربه این بیماران نوعی BIAS وجود دارد؛ چون بیمارانی پس از زالو درمانی مراجعه کرده اند که از نتیجه زالو درمانی راضی نبوده اند.

حتما بخوانید

آیا با روش زالو درمانی به درمان قطعی واریس دست نیافته اید؟ اگر به دنبال روشی قطعی و غیر قابل بازگشت برای درمان واریس پا هستید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان واریس پا


فیلم زالو درمانی واریس


قابل توجه پزشکانی که زالو درمانی واریس پا انجام می دهند:

1- در بیماران مبتلا به واریس انتهای دیستال، پا در حدود قوزک دچار اختلال تغذیه ای است؛ لذا هر گونه دست کاری از جمله زالو درمانی می تواند باعث زخم گردد.

عوارض درمان واریس پا با زالو

بیماری که متعاقب زالو درمانی دچار زخم شده و 35 روز بعد از تدابیر  معمول درمانی هنوز بهبود نیافته است.

2- هر اقدام روی بدن انسان متضمن رعایت کامل دستور العمل های بهداشتی است و رعایت استریلیته موضعی ضروری است و عدم رعایت آن می تواند باعث عفونت شود.

3- زیبایی:  هیچ وقت برای زیباتر کردن یک پای واریسی از زالو درمانی استفاده نکنید

درمان واریس پا با زالو
آلودگی عفونی بدنبال زالو  درمانی غیر بهداشتی؛ 15 روز بعد از شروع درمان و در مرحله بهبود 

4- قبل از اقدام به درمان، سونو گرافی انجام شود و اگر درگیری ریشه ای و یا رفلاکس مهمی نداشته باشد، اقدام کنید؛ چون زالو نمی تواند رفلاکس اگزیال را درمان کرده و لذا عود خواهد کرد.

5- اگر روی رگ واریسی زالو گذاشته شود، ترومبوز خواهد کرد. و ضروری است بمدت حداقل 2 هفته ترجحا با جوراب واریس با فشار30 – 40 mmhg  و یا با بانداژ کمپرس شود.حتما بایستی  به  بیمار  توصیه  شود در دو هفته بعد از درمان  پیاده  روی  بیشتری داشته  و مایعات بیشتری بنوشد.

6- از زالو درمانی روی رگهای ریز  پرهیز کنید چون عملا نه تنها اثر قابل ملاحظه ای ندارد بلکه اسکار  بعدی ان باعث ناراحتی  بیمار خواهد  بود .

عکس ذیل مربوط به خانم جوانی است که جوشگاه های محل گزش زالو 6 ماه بعد از آن باقی مانده است.

زالو درمانی
             خانم جوان ورزشکار

درمان رگ های عنکبوتی با زالو درمانی

در این فیلم بیماری را می بینید که برای درمان رگ های عنکبوتی به درمان واریس با زالو روی آورده است که متاسفانه رگ های عنکبوتی به شدن افزایش یافته و جای نیش زالو بر روی بدن وی باقی مانده است.

درمان واریس با لیزر

بهترین روش برای درمان رگ های عنکبوتی ،  درمان واریس با لیزر واریس پا است. زیرا در این روش مویرگ های ریز از بین رفته و قابل بازگشت نیستند.

حجامت


درمان واریس پا با حجامت

حجامت اصطلاحا به روشی از خونگیری اطلاق می شود که جهت درمان بعضی از مشکلات مانند دردهای مزمن بکار می رود. قدمت حجامت در ایران به قبل از اسلام می رسد، بهرام گور پادشاه ساسانی چون درمان بیماری خود را منحصر در حجامت یافت دستور داد حجامت در ایران رایج شود. ولی این کار به قصد زیبایی و درمان واریس نه تنها سودی ندارد بلکه میتواند باعث ایجاد جوشگاه نازیبا شود.


جایگاه زالو درمانی در طب سنتی ایرانیان

شیخ‌الرئیس ابن‌سینا باب مبسوطی پیرامون زالو دارد و چنین می‌فرمایند:

از زالوهایی که کرک‌ ریزو نرم دارند یا لاجوردی رنگ هستند پرهیز کنید زیرا دچار غشی، خونریزی، تب، سستی و قرحه‌های بدخیم خواهید شد. از زالویی استفاده شود که در آب‌های خزه‌دار که محل زیست قورباغه‌هاست نمو کرده و نه زالویی که در آبهای گل‌آلود سیاه بوده است. زالو بهتراست «حجامت» خون تباه را از عمق بدن بیرون می‌کشد.

آموزش زالو درمانی در طلب سنتی ایرانیان

زالو را ابتدا سرازیر نگهدارید تا استفراغ کند و محتویات شکمش بیرون آید سپس اندکی خون بره به او بدهید. سپس موادچسبنده و کثیف بدن او را با بوراکس پاک کنید(استفاده از مواد صابونی عطردار مضراست) و جایی را که می‌خواهید زالو بگذارید با دست مالش دهید تا سرخ شود. اگر جای زالو انداختن را با گل سرشور یا خون اندود کنند. زالو بهتر می‌چسبد. بهتر آن است که پس از جدا شدن زالو، محل گزش او را حجامت برنهید تا احیاناً اگر آزاری و عفونتی براثر نیش زالو عارض شده، از بین برود اگر پس از زالو اندازی خون بند نمی‌آید مازوجسوخته، نوره، خاکستر یا سوده نرم( یا پودر باقلا و زردچوبه) استعمال شود.

زالو درمانی برای بیماری های پوستی

زالو درمانی برای بیماری‌های پوست از قبیل جوش‌ها، دمل‌ها، لکه‌های سیاه و نقطه‌های سیاهو سپید و . . . مفید است.»در طب عامیانه نیز زالو در کوچه و بازار به فروش می‌رسیده و تا حدود سی‌سال قبل، همه می‌دانستند که برای علاج زخم چرکین و دمل بهترین درمان زالو اندازی است. یا برای پیشگیری از فساد دهان و لثه وداشتن دندانهای محکم باید بناگوش را زالو گذاشت.

زالو درمانی برای زانو درد

یکی دیگر از دردهایی که در طب سنتی برای آن زالو درمانی تجویز می شود. درمان زانودرد با زالو درمانی است. درست است زالو درمانی درد را کم می کند اما درد برای همیشه بهبود نمیابد . برای درمان قطعی امروزه تنها روش های علمی و به روز پاسخ می دهد.

درمان ساییدگی زانو با زالو درمانی

امروزه بسیاری از میانسالان دچار ساییدگی زانو شده اند و از درد آن رنج می برند زمانی که در میان خود راجع به درد زانو حرف میزنند بهترین راه حل را درمان درد زانو با زالو درمانی می بینند. ما از شما جوانان تقاضا داریم تا اطلاع رسانی صحیح انجام دهید و به وابستگان خود بگویید این روش ها تنها برای تسکین درد است. برای درمان درد باید به پزشک متخصص مراجعه کنند تا درمان قطعی حاصل شود.

درمان واریس پا با زالو در زمان قدیم

مخبرالسلطنه در کتاب خاطرات وخطرات حکایتی جالب نقل می‌کند : «جهانگیرخان وزیر صنایع دچار قانقریا شد و دکتر تولوزان فرانسوی (پزشک مخصوص دربار) دستور به قطع پای ایشان داد. آشنایان جهانگیرخان با قطع پا مخالفت ورزیده و میرزاحسن‌خان جراح‌ باشی محله را به عیادت جهانگیرخان آوردند. او پس از معاینه گفت به من یازده روز فرصت دهید تا این پا رامعالجه کنم. میرزاحسن در سه نوبت زالوی زیادی به پای بیمار انداخت و پس از یاده روز از تولوزان فرانسوی دعوت کردند که پا را ملاحظه کند. تولوزان وقتی پا را دید، بهبودآن را تأیید کرد و از اینکه قبلاً به میرزاحسن ناسزا گفته بود معذرت خواهی کرد ودویست تومان به میرزاحسن داد»

کلینیک درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

مقالات مرتبط

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.