واریس زیر چشم: علت مشخص شدن رگ زیر چشم و درمان

واریس زیر چشم چهره افراد را خسته نشان می‌دهد و سن آن‌ها را بالاتر از واقعیت جلوه می‌دهد. رگ‌هایی که از پل بینی شروع شده و تا زیر و اطراف چشم‌ها امتداد می‌یابند، «periorbital veins» نامیده می‌شوند. این رگ‌ها به رنگ آبی-سبز، بنفش و یا قرمز ریز هستند که بر روی پلک‌ها یا کاسه چشم دیده می‌شوند.

در ادامه مقاله با علل اصلی ایجاد واریس چشم و اطراف آن، رگ زیر چشم و علت نمایان شدن مویرگ‌های پشت پلک بیشتر آشنا خواهید شد.

بله! اگر چه جوانان هم دچار واريس زير چشم می‌شوند، واریس زیر چشم یکی از علائم شایع پیری است. با افزایش سن، پوست اطراف چشم نازک‌تر می‌شود و عروق خونی زیر آن بیشتر می‌شوند.

یکی از مهم‌ترین علل ایجاد مویرگ‌های زیر چشم و کنار بینی اشعه ماورا بنفش نور آفتاب است. مناسب‌ترین راه پیشگیری هم عینک آفتابی است. بهترین عینک‌های آفتابی آنهایی هستند که 100% اشعه ماوراء بنفش را جذب نموده، بهترین کیفیت اپتیکی را داشته و کمترین احتمال شکسته شدن را داشته باشند.

یکی از علل مهم ایجاد واریس اطراف چشم انسداد وریدی است. افرادی که مرتب اخم می‌کنند با انقباض عضلانی اطراف چشم باعث انسداد موضعی در جریان وریدی می‌شوند این انسداد فشار مویرگی را بالا می‌برد که در طولانی‌مدت ممکن است باعث بروز واریس در این ناحیه شود.

علل واریس زیر چشم

عوامل مختلفی می‌تواند باعث ایجاد رگ‌های زیر چشم شود، از جمله:

1. ورایس ژنتیکی: به عنوان شاخص‌ترین عامل ایجاد رگ‌های واضح در زیر چشم می‌توان به ژنتیک اشاره کرد.
2. سن: با بالا رفتن سن، پوست نازک‌تر می‌شود. کم شدن کلاژن در پوست و از بین رفتن انسجام و قوام پوست به صورت تدریجی باعث نمایان شدن رگ‌ها می‌شود.
3. مواجهه مکرر با نور آفتاب: مواجهه با نور خورشید بدون استفاده از عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب مناسب سبب نمایان شدن رگ‌های دور چشم می‌شود.
4. سبک زندگی: عادت به حمام آفتاب گرفتن، استفاده از سولاریوم برای برنزه کردن پوست و یا سیگار کشیدن همگی باعث بیرون زدن رگ‌های دور چشم می‌شوند.
5. تناژ پوستی: در پوست‌های رنگ‌پریده و پوست‌های شیشه‌ای و نازک، شبکه عروق زیر پوست زودتر نمایان می‌شود.
6. جراحی بینی و لیفت: جراحی اطراف چشم ممکن است به جریان سطحی خون در این ناحیه فشار وارد کند. این صدمات منجر به ایجاد مشکل جدی در این نواحی نمی‌شوند ولی مویرگ‌های قرمز اطراف بینی را نمایان و رگ‌های زیر چشم را برجسته می‌کنند. دو عمل شایعی که در این منطقه انجام می‌شود جراحی بینی و لیفت هستند.

مویرگ پشت پلک

انواع واریس زیر چشم

رگ‌های زیر چشم معمولاً به دو حالت دیده می‌شوند.

1- مویرگ‌های ریز که به رنگ قرمز یا تیره هستند:

مویرگهای ریز زیر چشم

2- رگ‌های رتیکولر که بزرگ‌تر بوده و ممکن است تخت و یا برجسته باشند:

واریس زیر چشم

3- رگ‌های برجسته که با خم کردن سر برجستگی آنها بیشتر می‌شود:

رگ زیر چشم

هر سه فرم واریس زیر چشم از نظر سلامتی اهمیت درمانی ندارند ولی درصورتی‌که ظاهر آنها برای بیمار ناراحت‌کننده باشد به‌راحتی قابل‌درمان هستند.

این رگ‌ها معمولاً با یک یا حداکثر دو جلسه کار تلفیقی به روش دکتر اقدسی برطرف می‌شوند.

در ویدیو زیر پروفسور مهرداد اقدسی بهترین متخصص درمان واریس در ایران و تهران در خصوص روش‌های درمان واریس زیر چشم و علل ایجاد رگ‌های آبی اطراف چشم  با شما صحبت می‌کنند.

*ویدیو زیرنویس دارد*

درمان واریس زیر چشم

خوشبختانه روش‌های مختلفی برای درمان رگ‌های زیر چشم وجود دارد و نتایج همگی قابل قبول هستند.

 اسکلروتراپی واریس زیر چشم

معمولاً از روش اسکلروتراپی کمتر استفاده می‌شود، اما در صورت انجام، از سوزن‌های بسیار نازک برای تزریق دارو استفاده می‌شود. دارو به صورت آهسته و در حجم کم تزریق می‌شود. قرمزی و التهاب جزئی بعد از تزریق در رگ‌های زیر چشم کاملاً طبیعی است و معمولاً ظرف یک هفته برطرف می‌شود.

*توجه: این روش درمانی تنها برای افرادی که رگ‌های ریزی در پلک پایین دارند، مؤثر است.

رگ برجسته آبی زیر چشم
بعد از درمان رگ واریس زیر چشم مرد جوان

فوم اسکلروتراپی بهترین گزینه درمانی موجود برای درمان بیمارانی نیست که رگ‌های بزرگ و عمیق واریسی دارند. در این افراد درمان واریس با لیزر درون رگی و عمل جراحی‌ بهتر جواب می‌دهد.

لیزر برای واریس زیر چشم

از جمله لیزرهای مورد استفاده برای رگ‌های زیر چشم، لیزر ND:YAG است. سرد کردن پوست در طول کار و پس از انجام کار باعث می‌شود؛ تحمل مراحل انجام لیزر واریس چشم راحت‌تر باشد. همچنین، کبودی و التهاب پوست طبیعی است و انتظار می‌رود ظرف یک هفته از بین برود. در مجموع، برای درمان رگ‌های عنکبوتی اطراف چشم، این نکته مدنظر است که بدون آسیب به پوست نازک و لطیف دور چشم، رگ زیر چشم حذف شود.

**نکته**در پوست‌های تیره‌تر، هنگام لیزر واریس زیر چشم، درد بیشتری احساس می‌شود و نیاز است که قبل از لیزر، پوست به‌خوبی خنک شود.

عکس قبل و بعد از درمان واریس زیر چشم

 درمان واریس با لیزر با روش‌ها و دستگاه‌های مختلفی انجام می‌شود؛ درمان مویرگی واریس با لیزر یکی از روش‌های متفاوت لیزر درمانی برای از بین بردن رگ‌های عنکبوتی در تمام سنین است.

مویرگ پشت پلک

جراحی واریس زیر چشم

حذف رگ‌های زیر چشم با بی‌حسی موضعی و ایجاد برش‌های ذره‌بینی با اندازه ۱-۲ میلی‌متر انجام می‌شود. این روش یکی از کاربردی‌ترین روش‌هاست و به نام میکروفلبکتومی نیز شهرت دارد. معمولاً ظرف ۱-۲ جلسه نتیجه درمان مشخص می‌شود. محل برش در کمتر از یک هفته از روی پوست محو می‌گردد.

رگ آبی و واریس زیر چشم نمایان شده در خانم جوان
عکس بعد از درمان واریس زیر چشم خانم جوان توسط پرفسور مهرداد اقدسی

به‌طورکلی جراحی واریس برای درمان رگ‌های عمیق، بزرگ و بنفش مؤثر خواهد بود. در ویدیو زیر فیلم واقعی برداشتن رگ زیر چشم بیمار توسط دکتر مهرداد اقدسی خواهید دید.

هشدار: این ویدئو احتمالا حاوی صحنه‌هایی دلخراش و آزار دهنده است

فیلر و لیزر فرکشنال

گزینه درمانی دیگر استفاده از فیلر در زیر چشم است که ظاهر رگ‌ها را کمتر نشان می‌دهد. متخصصان تزریق فیلرهای صورت مانند Restylane و Juvederm را برای پوشاندن موقت عروق اطراف چشم توصیه می‌کنند. در این روش، مواد پرکننده رگ‌ها را از بین نمی‌برند، بلکه آن‌ها را به مدت حداکثر یک سال پنهان می‌کنند؛ بنابراین افراد پس از گذشت یک دوره زمانی مشخص باید برای تزریق مجدد فیلر به پزشک مراجعه نمایند.

از طرف دیگر، انجام لیزر فرکشنال ۱۵۴۰ برای جوانسازی پوست زیر چشم موثر است و با تحریک کلاژن‌سازی به تقویت انسجام پوست و قوام آن کمک می‌کند و جلوی نازکی پوست و پدیدار شدن رگ‌ها را می‌گیرد.

درمان رگ‌های آبی زیر چشم با فیلر

روش تلفیقی دکتر اقدسی برای درمان واریس اطراف چشم

در کلینیک درمان واریس دکتر اقدسی از یک روش تلفیقی خاص برای درمان واریس‌های زیر چشم استفاده می‌کنند که ممکن است در بیماران مختلف متفاوت باشد. این روش تلفیقی شامل استفاده از روش‌های مختلف مانند:

  • لیزر
  • جراحی میکروسکوپی
  • اسکلروتراپی
  • فیلر

است که به منظور درمان سریع واریس‌های زیر چشم انتخاب می‌شود. روش تلفیقی پورفسور اقدسی این امکان را فراهم می‌کند که مزایای هر یک از روش‌ها حفظ شود و در عین حال از معایب آنها پیشگیری شود.

عکس قبل و بعد از رگ آبی زیر چشم در خانم جوان واریس زیر چشم

دکتر مهرداد اقدسی در کلینیک درمان واریس علاوه بر تمام روش‌های درمانی رایج، از روشی تلفیقی برای درمان واریس استفاده می‌کنند تا به دغدغه بیماران برای درمان سریع واریس در کمترین زمان ممکن پاسخ داده شود.

واریس چشم خانم جوان
درمان واریس زیر چشم

درمان خانگی واریس زیر چشم

واریس صورت یا رگ‌های عنکبوتی می‌تواند به دلایل مختلفی مانند: ژنتیک، تغییرات آب‌وهوایی، تغییرات هورمونی و … در ناحیه زیر چشم ظاهر شود. اگر می‌خواهید اثر این رگ‌ها را  با روش‌های درمان سریع خانگی رگ‌های عنکبوتی صورت کاهش دهید:

  • هیچ‌وقت برای شستن صورت از آب گرم استفاده نکنید؛ زیرا آب داغ باعث آسیب به رگ‌ها می‌شود.
  • برای بهبود وضعیت واریس زیر چشم، بهتر است چند دقیقه کمپرس سرد یا پارچه سرد را بر روی صورت و چشم‌های خود بگذارید.
درمان خانگی واریس زیر چشم
درمان خانگی واریس زیر چشم

اخیراً نقش تغذیه در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله واریس موردتوجه عموم قرار گرفته و افراد به دنبال اصلاح عادات تغذیه‌ای خود برای ارتقای سلامتی‌شان هستند.

برای درمان واریس چه بخوریم

آیا درمان واریس زیر چشم برای چشم و بینایی خطر دارد؟

خیر – اساسا هیچ خطری ندارد.

استفاده از لیزر برای رگ‌های زیر چشم تقریباً برای همه بی‌خطر است، به جز افرادی که پوست بسیار حساسی دارند و به اصطلاح، پوست آنها زود بیرون می‌ریزد. روش‌های دیگر مانند روش تلفیقی دکتر اقدسی، با کاهش حجم داروهای مورد استفاده و جراحی میکروسرجی بسیار ظریف، به طور ایمن در درمان رگ‌های زیر چشم موثر هستند.

درمان واریس زیر چشم نیاز به استراحت دارد؟

خیر درمان واریس زیر چشم تداخلی در انجام امور روزمره ندارد فقط توصیه می‌شود به مدت سه روز از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری شود.

عکس قبل و بعد از درمان رگ آبی زیر چشم خانم جوان

منبع: onlinelibrary

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.