5 باور غلط در مورد واریس پا

زمان مطالعه: 5 دقیقه

در دنیای امروز پیشرفت علم پزشکی راهی نو و هموار  را برای درمان واریس پیش روی بیماران قرار داده است و دیگر هیچ بهانه ای از بیماران پذیرفته نمی شود که درمان واریس پا را به  تعویق بیاندازند و با درد و سنگینی پا مدارا کنند.


بر خلاف روشهای سنتی درمان واریس ، در تکنیکهای جدید درمان واریس پا دیگر نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست و بیهوشی کامل هم لازم نبوده و عمل به صورت سرپائی و تحت بی حسی موضعی  انجام می شود و نیاز به استراحت طولانی ندارد این در حالیست که بیماران  تحت درمان با عمل جراحی به شیوه قدیمی ممکن بود برای هفته ها قادر به حضور در محل کار خود نباشند.

شایع ترین باور های غلط در مورد واریس پا

اما هنوز باورهای غلط در خصوص واریس پا باعث سختی در تشخیص بیماری و یا تن دادن به درمان آن از سوی بیماران می شود.

آیا واریس باعث ناباروری می شود؟

یکی از شایع ترین مسائلی که درمورد واریس شنیده می شود ناباروری است. این مورد درمورد بانوان صادق نیست. واریس در آقایان ممکن است سبب ناباروری شود علت آن هم واریکوسل است.حتما باخود می گویید واریکوسل چیست؟واریس بیضه یا واریکوسل بزرگ شدن رگ های اطراف بیضه است که در صورت درمان نشدن ممکن است سبب ناباروری در آقایان گردد.

واریس بیماری زنان میانسال است!

بسیاری از افراد در جامعه تصور می کنند که واریس پا بیماری زنان است . این در حالیست که مردان هم گرفتار واریس می شوند. در ضمن بر خلاف این باور متداول سنین مختلف به درجات مختلف واریس می گیرند . واریس پا  سن و سال خاصی ندارد و بسته به زمینه ارثی ممکن است در برخی خانواده ها خیلی زود بروز کند.

افزون بر این، کارکنان برخی مشاغل و حرفه ها در سنین پایینتر واریس را تجربه می کنند . به عنوان نمونه شغلهایی که نیاز به ایستادن یا نشستن طولانی  دارد. اگر بخواهیم به صورت کلی بگوییم واریس پا زن و مرد یا پیر و جوان نمی شناسد و بیشتر در طیف سنی 34 تا 64 سال در افراد مشخص می شود.

پا رو پا انداختن

پا روی پا انداختن عامل واریس پا در شماست!!

این باور اشتباه در محاورت عمومی مردم درباره عامل درد ساق پاها و احساس خستگی در پاها شنیده می شود. بعضا هم افراد پا روی پا انداختن را مقصر اصلی واریس پا معرفی می کنند اما جالب است بدانید این ادعا هیچ گونه پشتوانه علمی و مستدلی ندارد. بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به واریس پا و پیشرفت این بیماری داشتن استراحت کافی، رژیم غذایی سالم بهمراه داشتن برنامه ورزشی منظم و حفظ وزن در محدوده نرمال   است.

اگر در حال حاضر رگهای واریسی روی پایتان می بینید پوشیدن جوراب واریس برای شما مناسب است. همچنین، مکمل های خوراکی گیاهی هم در کاهش شدت درد واریس پاها موثرند اما هیچ گیاه دارویی تا کنون شناسایی نشده که بتواند  از ایجاد رگهای واریسی پیشگیری کند و یا رگهای واریسی را درمان و برطرف نماید. تنها اثر شناخته شده برای مکمل های گیاهی کاهش درد واریس است.

برداشت رگهای واریسی:جراحی دردناک و چند هفته از کار و زندگی افتادن!!

خبر خوب در خصوص تکنیک ها و امکانات امروزی برای درمان واریس پا اینست که درمانهای نوین واریس پا هیچ گونه دردسری برای بیمار به دنبال ندارد و به هیچ عنوان روند طبیعی زندگی بیمار و خانواده او را متاثر نخواهد کرد. بسیاری از بیماران پس از درمان کامل واریس از خود می پرسند چرا زودتر به پزشک مراجعه نکردند و انقدر درد کشیدند؟

لیزر واریس ، حذف رگ با امواج رادیوفرکانسی و اسکلروتراپی  روشهای جدید درمان واریس هستند که هیچ یک نیاز به بستری شدن و تحت نظر بودن را ندارند.

 این روشهای جدید  درمان واریس  بدون نیاز به بی هوشی  و فقط با بی حسی موضعی انجام  می شود.  پس از پایان کار،  شما می توانید ظرف کمتر از یکساعت بدون نیاز به کمک  و با پای خودتان  محل کلینیک  را ترک نمایید

درصد بالای موفقیت و نتایج رضایت بخش درمان واریس با روشهای جدید نوید بخش راحتی از درد و عوارض ناشی از واریس برای بیماران است به خصوص بیمارانی که جراحی در مورد آنها میسر نبود و از عوارض واریس رنج می بردند

درمان واریس پا فقط برای زیبایی است

این باور کاملا اشتباه شمار قابل توجه ای از مبتلایان به واریس پا را از مسیر درمان منحرف می سازد. آنها با تصور اینکه این رگها تنها از نظر ظاهری مشکل آفرین هستند به فکر درمان و رفع آنها نمی افتند و شاید زمانی متوجه اهمیت موضوع شوند که عوارض ناخواسته و ناتوان کنننده واریس گریبان گیر آنها شده باشد.

به عنوان مثال حس سنگینی و تورم شدید درپاها امکان انجام فعالیتهای روزانه را از آنها گرفته یا با درد شدید و آنی در پاها مجبور به مراجعه به پزشک شده اند و پس از انجام سونوگرافی مشخص شده لخته خون در رگهای اصلی پا تشکیل شده است و یا اینکه  با ضربه ای نه چندان شدید از محل نزدیک به مچ پا دچار خونریزی شدند و سراسیمه به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه کرده اند  و پس از روشن شدن علت بروز خونریزی  حال به فکر چاره ای برای رفع واریس افتاده اند…..

به یاد داشته باشیم که رگهای واریسی در واقع نمود ظاهری از یک مشکل بنیادی در دریچه های  لانه کبوتری عروق می باشد که جلوی حرکت خون در خلاف جهت را می گیرند زمانیکه به رگهای واریسی بی توجهی می شود به تدریج عوارض این بیماری پدیدار می شود . توصیه می شود که در صورت مشاهده رگهای واریسی در کوتاه ترین زمان ممکن با پزشک متخصص واریس پا مشورت کنید.

پزشک برای درمان واریس

واریس علاج ندارد و دوباره بر می گردد

این باور نادرست در خصوص  برخی از روشهای قدیمی درمان کاملا صدق می کرد . اما امروزه رگهای واریسی به طور کلی با انجام روشهای نوین بدون نیاز به جراحی به خوبی از بین می روند.

لیزر واریس این امکان را فراهم ساخته که رگهایی که سابق براین تنها با جراحی قادر به حذف آن بودیم را با روش کم تهاجمی رفع کنیم. بکارگیری سونوگرافی داپلر برای نقشه برداری کامل ازمسیر  رگ هاباعث شده تا تمام قسمتهای آسیب دیده رگها به دقت رصد شوند و با کمک لیزر ریشه اصلی رگهای واریسی حذف شود. البته این کار به تبحر و تجربه کافی برای رسیدن به درمان قطعی واریس نیاز دارد.

هیچ عمل و اقدام درمانی شناخته نشده که بتواند جلوی بروز رگهای جدید در نقاط دیگر پا را بگیرد. به بیان ساده تر درمان رگ واریسی شما را در مورد آن رگ مطمئن می کند اما شما را در برابر بیماری واریس واکسینه نخواهد کرد و ممکن است رگ دیگری در موضع دیگری از پاهایتان در صورت وجود زمینه ارثی و یا زیاد ایستادن و… به واریس گرفتار شود.

 بیایید با واریس به درستی روبرو شویم…….

 خودمان را از  روشهای درمانی موفق و راحت محروم نکنیم

و در زمان مناسب برای رسیدن به درمان قطعی واریس با پزشک متخصص مشورت کنیم….

 

 کلینیک درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ایرج پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  هر دو پا واریس پیشرفته دارد از بالا تا مچ پا
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام ، هر دو پای شما نیاز به درمان با تلفیق روش لیزر و فلبکتومی دارد . روش لیزر برای درمان ریشه ای واریس بکار می رود که نتیجه درمان رفع درد و خستگیو سنگینی ناشی از واریس در پاهاست . در ضمن انجام این درمان از بروز عوارض واریس مثل لخته خون در پا در آینده پیشگیری می کند.

   درمان فلبکتومی برای اصلاح ظاهر برامده رگها بکار می رود و تاحدود زیادی برجستگیهای نزدیک پوست رفع می شود.

   درمان بدون نیاز به بیهوشی وتحت پوشش بیمه هست و شما می توانید از فردای روز درمان سر کار بروید . برای هماهنگی تلفن شما به پدیرش منتقل شد . اگر سوال در خصوص روش درمان دارید لطفا مطرح بفرمایید 

 • تصویر کاربر مرضیه سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانمی 35 ساله هستم من مدتی هست دچار واریس شدم دردوپا پشت ساق پا والبته یکی از پاها رگهای عنکبوتی کم واون یکی کمی بیشتره مراجعه به پزشک داشتم گفت 4تاامپول بزنی باقیمت 550 خوب میشی برایم امکان فراهم این پول نیست ومن درحال اضافه وزن هستم اون هم یواش یواش چه دستوری میدید برای درمانم جوراب سیگ واریس تهیه کردم وحدود 2هفته س میپوشم لطفا راهنمایی کنید پماد ونوگل یاعصاره سقز فایده داره چند تانرمش هم توگوگل سرچ کردم انجام میدم لطفا راهنمایی بفرمایید جوراب واریس روتاچند وقت وچه مواقعی بپوشم لطفا کمک کنید تاپیشرفت نکنه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 2 سال پیش)

   سلام  به این رگ ها حساس نشوید 

 • تصویر کاربر رسول پنجشنبه ۲۴ خرداد ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام،سوالی داشتم ازجناب بزگوارتان،من مچ پاهایم دچار کمی واریس گشته وفکر میکنم بخاطر وزنم باشد،یکی از ساق پاهایم کمی ورم کرده بود و با مصرف قرص ونوویتال بهبود یافت و از بین رفت با مصرف حدود چهار ماه از این قرص جلوی عودش گرفته شده ،من جوراب زیر زانوی واریس هم استفاده میکنم،سوالی داشتم این قرص را چه مدت مصرف کنم ودیگر داروهای بهتری برای درمانش وجود دارد،لطفا راهنمایم بفرماید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲۴ خرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   کاهش وزن داشته باشید
 • تصویر کاربر مستانه شنبه ۵ اسفند ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من در پشت ران پام خیلی کم رگهای پام به صورت واریس هست البته تازه یک هفته است که این حالت اتفاق افتاده می خواستم ببینم چه کار باید بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۵ اسفند ۹۶( 2 سال پیش)
   شاید آغاز واریس است. توصیه هایی برای پیشگیری از واریس می تواند به شما کمک کند . لطفا مقاله مربوطه را بخوانید. اگر اضافه وزن دارید وزنتان را به حد ایده ال برسانید.
   https://www.iranvein.com/295
 • تصویر کاربر میثم جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من عمل واریس پا انجام دادم به صورت کلاسیک. دکتر گفتن جوراب واریس بپوش راهنمایی کنید لطفا چه جوراب واریسی مناسب میباشد.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام شما تا سه ماه جوراب واریس بلند تا بالای ران کلاس 2 و سپس جوراب زیر زانو کلاس یک بپوشید.
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر