۵ باور غلط در مورد واریس پا

در دنیای امروز پیشرفت علم پزشکی راهی نو و هموار را برای درمان واریس پیش روی بیماران قرار داده است و دیگر هیچ بهانه ای از بیماران پذیرفته نمی شود که درمان واریس پا را به تعویق بیاندازند و با درد و سنگینی پا مدارا کنند.

بر خلاف روشهای سنتی درمان واریس، در تکنیکهای جدید درمان واریس پا دیگر نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست و بیهوشی کامل هم لازم نبوده و عمل به صورت سرپائی و تحت بی حسی موضعی انجام می شود و نیاز به استراحت طولانی ندارد این در حالیست که بیماران  تحت درمان با عمل جراحی به شیوه قدیمی ممکن بود برای هفته ها قادر به حضور در محل کار خود نباشند.

شایع ترین باور های غلط در مورد واریس پا

اما هنوز باورهای غلط در خصوص واریس پا باعث سختی در تشخیص بیماری و یا تن دادن به درمان آن از سوی بیماران می شود.

آیا واریس باعث ناباروری می شود؟

یکی از شایع ترین مسائلی که درمورد واریس شنیده می شود ناباروری است. این مورد درمورد بانوان صادق نیست. واریس در آقایان ممکن است سبب ناباروری شود علت آن هم واریکوسل است. حتما باخود می گویید واریکوسل چیست؟ واریس بیضه یا واریکوسل بزرگ شدن رگ های اطراف بیضه است که در صورت درمان نشدن ممکن است سبب ناباروری در آقایان گردد.

واریس بیماری زنان میانسال است!

بسیاری از افراد در جامعه تصور می کنند که واریس پا بیماری زنان است. این در حالیست که مردان هم گرفتار واریس می شوند. در ضمن بر خلاف این باور متداول سنین مختلف به درجات مختلف واریس می گیرند. واریس پا سن و سال خاصی ندارد و بسته به زمینه ارثی ممکن است در برخی خانواده ها خیلی زود بروز کند.

افزون بر این، کارکنان برخی مشاغل و حرفه ها در سنین پایینتر واریس را تجربه می کنند. به عنوان نمونه شغلهایکی ه نیاز به ایستادن یا نشستن طولانی دارد.

واریس پا پیر و جوان نمی شناسد

واریس در زنان در انواع مختلف شامل بر واریس ریز مویرگی، عروق برجسته ریز، رگهای واریسی طنابی در خانمها شایع است و زنان تقریبا دو برابر آقابان به واریس دچار می شوند.

علت واریس در زنان

پا روی پا انداختن عامل واریس پا در شماست!!

این باور اشتباه در محاورت عمومی مردم درباره عامل درد ساق پاها و احساس خستگی در پاها شنیده می شود. بعضا هم افراد پا روی پا انداختن را مقصر اصلی واریس پا معرفی می کنند اما جالب است بدانید این ادعا هیچ گونه پشتوانه علمی و مستدلی ندارد. بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به واریس پا و پیشرفت این بیماری داشتن استراحت کافی، رژیم غذایی سالم بهمراه داشتن برنامه ورزشی منظم و حفظ وزن در محدوده نرمال است.

اگر در حال حاضر رگهای واریسی روی پایتان می بینید پوشیدن جوراب واریس برای شما مناسب است. همچنین، مکمل های خوراکی گیاهی هم در کاهش شدت درد واریس پاها موثرند اما هیچ گیاه دارویی تا کنون شناسایی نشده که بتواند از ایجاد رگهای واریسی پیشگیری کند و یا رگهای واریسی را درمان و برطرف نماید. تنها اثر شناخته شده برای مکمل های گیاهی کاهش درد واریس است.

برداشت رگهای واریسی:جراحی دردناک و چند هفته از کار و زندگی افتادن!!

خبر خوب در خصوص تکنیک ها و امکانات امروزی برای درمان واریس پا اینست که درمانهای نوین واریس پا هیچ گونه دردسری برای بیمار به دنبال ندارد و به هیچ عنوان روند طبیعی زندگی بیمار و خانواده او را متاثر نخواهد کرد. بسیاری از بیماران پس از درمان کامل واریس از خود می پرسند چرا زودتر به پزشک مراجعه نکردند و انقدر درد کشیدند؟

لیزر واریس، حذف رگ با امواج رادیوفرکانسی و اسکلروتراپی روشهای جدید درمان واریس هستند که هیچ یک نیاز به بستری شدن و تحت نظر بودن را ندارند.

این روشهای جدید درمان واریس بدون نیاز به بی هوشی و فقط با بی حسی موضعی انجام می شود. پس از پایان کار، شما می توانید ظرف کمتر از یکساعت بدون نیاز به کمک و با پای خودتان محل کلینیک را ترک نمایید

درصد بالای موفقیت و نتایج رضایت بخش درمان واریس با روشهای جدید نوید بخش راحتی از درد و عوارض ناشی از واریس برای بیماران است به خصوص بیمارانی که جراحی در مورد آنها میسر نبود و از عوارض واریس رنج می بردند.

وریدهای واریسی در واقع وریدهای کوچک سطحی هستند که در لایه خارجی پوست بین درم و اپیدرم قرار دارند.

واریس ساق پا

درمان واریس پا فقط برای زیبایی است

این باور کاملا اشتباه شمار قابل توجه ای از مبتلایان به واریس پا را از مسیر درمان منحرف می سازد. آنها با تصور اینکه این رگها تنها از نظر ظاهری مشکل آفرین هستند به فکر درمان و رفع آنها نمی افتند و شاید زمانی متوجه اهمیت موضوع شوند که عوارض ناخواسته و ناتوان کنننده واریس گریبان گیر آنها شده باشد.

به عنوان مثال حس سنگینی و تورم شدید درپاها امکان انجام فعالیتهای روزانه را از آنها گرفته یا با درد شدید و آنی در پاها مجبور به مراجعه به پزشک شده اند و پس از انجام سونوگرافی مشخص شده لخته خون در رگهای اصلی پا تشکیل شده است و یا اینکه  با ضربه ای نه چندان شدید از محل نزدیک به مچ پا دچار خونریزی شدند و سراسیمه به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه کرده اند و پس از روشن شدن علت بروز خونریزی حال به فکر چاره ای برای رفع واریس افتاده اند…..

به یاد داشته باشیم که رگهای واریسی در واقع نمود ظاهری از یک مشکل بنیادی در دریچه های لانه کبوتری عروق می باشد که جلوی حرکت خون در خلاف جهت را می گیرند زمانیکه به رگهای واریسی بی توجهی می شود به تدریج عوارض این بیماری پدیدار می شود. توصیه می شود که در صورت مشاهده رگهای واریسی در کوتاه ترین زمان ممکن با پزشک متخصص واریس پا مشورت کنید.

جریان خون

در روش رادیوفرکانسی (اراف) به جای لیزر با امواج رادیویی، داخل وریدهای واریسی حرارت می بیند.

واریس علاج ندارد و دوباره بر می گردد

این باور نادرست در خصوص برخی از روشهای قدیمی درمان کاملا صدق می کرد. اما امروزه رگهای واریسی به طور کلی با انجام روشهای نوین بدون نیاز به جراحی به خوبی از بین می روند.

لیزر واریس این امکان را فراهم ساخته که رگهایی که سابق براین تنها با جراحی قادر به حذف آن بودیم را با روش کم تهاجمی رفع کنیم. بکارگیری سونوگرافی داپلر برای نقشه برداری کامل ازمسیر رگ هاباعث شده تا تمام قسمتهای آسیب دیده رگها به دقت رصد شوند و با کمک لیزر ریشه اصلی رگهای واریسی حذف شود. البته این کار به تبحر و تجربه کافی برای رسیدن به درمان قطعی واریس نیاز دارد.

هیچ عمل و اقدام درمانی شناخته نشده که بتواند جلوی بروز رگهای جدید در نقاط دیگر پا را بگیرد. به بیان ساده تر درمان رگ واریسی شما را در مورد آن رگ مطمئن می کند اما شما را در برابر بیماری واریس واکسینه نخواهد کرد و ممکن است رگ دیگری در موضع دیگری از پاهایتان در صورت وجود زمینه ارثی و یا زیاد ایستادن و… به واریس گرفتار شود.

بیایید با واریس به درستی روبرو شویم…….

خودمان را از روشهای درمانی موفق و راحت محروم نکنیم و در زمان مناسب برای رسیدن به درمان قطعی واریس با پزشک متخصص مشورت کنیم….

ممکن است شما دوست داشته باشید
10 نظرات
 1. محمدی می گوید

  سلام وقت بخیر ، مدتی در کشاله ران احساس خارش شدید داشتم که با انجام سونوگرافی مشخص شد واریس دارم لطفا نظرتان را در مورد راههای درمان بفرمایید و اگر بخواهم از جوراب واریس استفاده کنم چه نوعی مناسب می‌باشد؟ سپاسگزارم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   با سلام
   روش درمان واریس طنابی جراحی باز یا لیزر می‌باشد .
   اما جوراب واریس درمان نمیکند بلکه مانع از پیشرفت واریس میشود‌.
   پس درمان واریس الزامی است .

 2. Siran می گوید

  سلام خسته نباشید برای درمان واریس پا

  اینکه چه نوع واریسی هستش و متورمم هست درمانش چیه چه زمان خوب میشه؟وفشارخون و دیابتیم دارم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   روش درمان واریس طنابی با روش لیزر که سر‌پایی است یا روش جراحی باز درمان می‌شود .
   به دکتر موردنظر حتما راجع به فشارخون ‌دیابت بفرمایید

 3. مهدی می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید
  جناب دکتر بنده چند ساله که ساق پای چپم دچار واریس شده و به مرور بدتر شده
  لطفا بنده را راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام
   اگر درمان به وقت واریس انجام نشود باعث پیشرفت و عواقب واریس خواهد شد .

 4. رضا می گوید

  سلام من۲۲سالمه وزن۱۱۰کیلو
  مدتی هست که لکه های قهوه ای کمرنگ دورساق و قوزک پا اومده ودرطول روزبیشترسرپاهستم چیکارکنم ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام حتما به یک دکتر قلب و عروق یا جراح عروق مراجعه کنید تا سونو گرافی داپلر وریدی انجام دهید درصورت نداشتن مشکل ریشه
   اول وزن خود را کم کنید
   تحرک کافی داشته باشید و در طول روز جوراب واریس کلاس یک کوتاه استفاده کنید البته ن‌مداوما

 5. مهسا می گوید

  واریس پا دارم راه درمان میخوام واقعا عذاب میکشم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   لطفا اینجا یا در واتس اپ ۰۹۳۷۲۲۴۸۴۱۵ برای ما از وضعیت واریس پای خود عکس ارسال کنید که شمارا راهنمایی کنیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.