خطر لخته خون در پا (ترومبوز وریدی) پس از زایمان

زمان مطالعه: 7 دقیقه

با بدنیا آمدن نوزاد ، شادی وصف ناپذیری در خانواده شکل می گیرد امیدی تازه. در کنار این شادی مشکلاتی هم می تواند برای مادر به وجود بیاید. ترومبوز وریدی یا همان للخته خون در پا پس از بارداری  یکی از این مشکلات است.

حال پدر و مادر تجربه شیرین داشتن فرزند را به وضوح در زندگیشان احساس می کنند . همه نگاه ها و توجهات معطوف عضو کوچک خانواده میشود و همه مواظبند تا به بهترین نحو از کوچولوی دوست داشتنی مراقبت کنند اما هزاران سوال و پیامد پس از زایمان و تولد می تواند شیرینی این معجزه را برای شما کمرنگ نماید و در این حس زیبا خلل ایجاد کند.

شاید بد نباشد پیش از وضع حمل در مورد مسائلی همچون زردی نوزاد، افسردگی پس از زایمان مادر و هزاران هزار مسئله دیگر مطالعه کنیم و با چشمی باز و آگاه با مسائل روبرو شویم تا از نگرانی و ناراحتی بی مورد خود و خانواده تان را ایمن سازید.

یکی از مسائلی که کمتر به آن پرداخته شده و شاید بتوان گفت با وجود اهمیت آن مورد بی توجهی قرار گرفته است عارضه ایجاد لخته خون در پا در دوره پس از زایمان است.

به رقم اینکه بارداری یک فرایند طبیعی و کاملا پیش بینی شده به لحاظ فیزیکی برای زنان می باشد اما احتمال بروز برخی عوارض ناخواسته همچون لخته خون در پا در دوران بارداری و پس از زایمان برای مادران وجود دارد با برخی اقدامات می توان از این عوارض به خوبی پیشگیری نمود و بارداری شیرین بدون هیچ عارضه ای را تجربه کرد.

اگر رگ های پای شما بیرون زده است و دچار درد شدید در ناحیه ساق پا و پشت زانو هستید می توانید برای درمان سریع واریس پا بر روی دکمه زیر کلیک نمایید.

درمان واریس پا

ترومبوز وریدی بعد از زایمان

لخته خون در پا بعد از سزارین و زایمان طبیعی

لخته خون در پا در  اثر شکل گرفتن لخته در عروق عمقی پا بوجود می اید. اهمیت این عارضه تنها به خاطر درد ساق پا و تورم در پا نیست بلکه شکسته شدن لخته و حرکت آن همراه با جریان خون می تواند با جابجای لخته به سمت ریه و نهایتا خطر آمبولی ریوی همراه باشد که عارضه ای بسیار جدی است و زندگی مادر را تهدید می کند و می تواند عوارض درازمدتی را به همراه داشته باشد .

 خوشبختانه امروز راه پیشگیری و درمان قطعی برای هر دو عارضه لخته خون در پا و آمبولی ریوی وجود دارد و فقط لازم است تا با شناخت علایم و مراجعه به موقع از شدت عوارض بکاهید و هر چه زودتر تحت نظر پزشک متخصص واریس پا پروسه درمان را شروع نمایید. بعلاوه با پیاده کردن چند توصیه ساده می توانید به خوبی جلوی بروز لخته را بگیرید و در واقع خودتان را در برابر لخته خون در دوران بارداری و پس از زایمان واکسینه نمایید.

بیش از 80 در صد از موارد ترومبوز وریدی در بارداری در پای چپ رخ می دهد و تقریبا از هر 1000 مورد بارداری یک مورد با این عارضه مواجه می شوند . خوشبختانه همانطور که می بینید میزان بروز این عارضه بالا نیست اما آنچه باعث می شود که این عارضه بیشتر به چشم بیاید و به عنوان یک مسئله جدی مورد بررسی قرار گیرد عوارض آن و نیز میزان بروز 5 تا 10 برابری این عارضه در زنان باردار در مقایسه با زنان غیر باردار همسنشان است .

برخلاف تصور مردم که خطر بروز لخته در بارداری بالاست وبا زایمان پایان می یابد. بیشترین احتمال بروز ترومبوز وریدی را مادران در فاصله زمانی 6 هفته اول پس از زایمان تجربه می کنند که احتمال بروز ترومبوز وریدی تا 20 برابر زنان غیر باردار افزایش می یابد. با سپری شدن 8 هفته از زایمان خطر بروز لخته کاهش یافته و به سطح متداول در بین زنان بر می گردد.

چرا احتمال بروز لخته خون در پا در بارداری و پس از زایمان تا این اندازه افزایش می یابد؟

این افزایش احتمال بروز لخته در واقع به عنوان پیامدی از تغییرات فیزیولوژیک طبیعی در بارداری است . بدن مادر به طرز هوشمندانه ای برای کاهش احتمال بروز خونریزی گسترده در زمان زایمان برنامه ریزی می کند و شروع به بالا بردن سطح پروتئینهای انعقادی در خون و کاهش سطح عوامل ضد انعقادی در خون می نماید.

نتیجه این تغییرات افزایش احتمال بروز لخته خون در پا است. از دیگر تغییرات فیزیولوژیک که به این مسئله دامن میزند و آن را تشدید می کند بزرگ شدن رحم است که با وارد کردن فشار به وریدها می تواند در برگشت خون به سمت قلب اختلال ایجاد کند و حرکت خون ر ا با کندی مواجه سازد.

کدام مادران بیشتر در معرض بروز ترومبوز وریدی هستند؟

 1. مادران با سن بالاتر از 35 سال
 2. زنان باردار با سابقه خانوادگی بروز ترومبوز وریدی در اقوام درجه یک (پدر- مادر- خواهر- برادر)
 3. مادران با وزن بالاتر از حد طبیعی
 4. زنان باردار که در طی دوران باراری در وضعیت استراحت مطلق به سر می برند.
 5. زنان با تجربه پرفشاری خون در بارداری
 6. زایمان به روش سزارین
 7. مادران با واریس شدید در پا

هر چند همانطور که اشاره شد عوامل مستعد کننده متعددی می توانند منجر به این عارضه شوند ولی بیشترین موارد بروز در زنان با سابقه واریس پیش از بارداری دیده می شود به بیان ساده تر بروز ترمبوز وریدی یکی از عوارض واریس درمان نشده و بی توجهی به واریس طنابی شکل در زنان است.

یک توصیهکفش بچه
اگر قصد مادر شدن دارید از قبل برای آن برنامه ریزی کنید همانطور که خود را مجاب می کنید که قبل بارداری به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید و از همه نظر چک شوید . به شما توصیه می کنیم از نظر وزن بارداریتان را با وزن ایده ال و متناسب شروع کنید تا از بسیاری از خطرات خودتان را دور کنید . بعلاوه اگر روی پاهایتان رگهای واضح و بر آمده (رگهای واریسی) می بینید به شما توصیه می کنیم با پزشک متخصص در مورد این رگها مشورت کنید بهتر است قبل از اقدام به بارداری از شر این رگهای مزاحم (واریس)خلاص شوید تا با خیال آسوده بتوانید بارداری شیرین را پیش رویتان تجسم کنید. تروبوز وریدی در واقع یکی از عوارض واریس است و می توان با درمان  واریس پا از ایجاد لخته خون در پا و مشکلات متعاقب آن به خوبی پیشگیری کرد.

چه کار کنیم که به ترومبوز وریدی در بارداری گرفتار نشویم؟

برای هر مادری بکارگیری برخی توصیه ها و اقدامات ساده می تواند مفید واقع شود. در کلینیک در بسیاری از موارد ما با مادرانی روبرو می شویم که از عدم آگاهیشان به این نکات ساده ابراز تاسف می کنند. با بکارگیری این توصیه ها شما قادر خواهید بود خطر بروز لخته خون در پا (ترومبوز وریدی) را به حداقل برسانید. و با خاطری آسوده بارداری سالم را تجربه نمایید.

توجه به میزان وزن گیری در بارداری

از همان جلسه اول که بارداریتان مسجل می شود خوب است با پزشک یا ماما در خصوص افزایش وزن و سرعت آن در ماههای مختلف مشورت کنید. شما بایستی در خصوص مقدار افزایش وزن متناسب برای بادرای سالم کسب اطلاعات کنید و آن را پیاده نمایید.

داشتن فعالیت بدن متناسب را به یاد داشته باشید.

یک باور غلط فرهنگی در بین بانوان اینست که فعالیت بدنی برای جنین آسیب رسان بوده و مناسب نیست. بسیاری از مادران بارداری را با حداقل میزان فعالیت جسمی سپری می کنند.امروزه توصیه می شود که در صورت نبود منع از سوی پزشک تحت نظر، فعالیت متناسب با ماه بارداری و شرایط مادر صورت گیرد. داشتن فعالیت بدنی متناسب می تواند جلوی ایجاد لخته خون در پا را بگیرد.
در صورت داشتن سفر هوایی بیش از 2 تا 3 ساعت پوشیدن جوراب واریس مناسب و نیز انجام حرکات کششی، نرمش در حالت نشسته به صورت تکان دادن پاها از مچ و راه رفتن حدالمقدور می تواند جلوی ایجاد لخته خون را بگیرد و خطر بروز لخته خون در پا را کاهش دهد.

پوشیدن جوراب واریس مناسب برای بارداری

یکی از توصیه های عمومی برای مادران باردار به منظور پیشگیری از بروز لخته، پیشرفت واریس بارداری و ورم استفاده از جوراب واریس مختص بارداری است.

درمان با هپارین

به منظور پیشگیری در صورت صلاحدید پزشک برای پیشگیری از بروز لخته در برخی مادران انجام می شود.

برخی به اشتباه تصور می کنند لخته خون در پا تنها مختص بیماران مبتلا به واریس است البته واریس احتمال بروز لخته خون در پا را افزایش می دهد ولی در افرادی که واریس ندارند هم لخته خون در پا بروز می کند.

کدام علائم برای ترمبوز وریدی را باید جدی گرفت ؟

اگر هر کدام از این علایم بالینی را  در دوره پس از وضع حمل یا بارداری  داشتید بایستی در اولین فرصت به مراکز درمانی مراجعه کنید و با پزشکتان در میان بگذارید. البته معمولا درد به صورت ناخود آگاه شما را از وجود مشکل خبر می کند و به فکر رفع آن خواهید بود.

 1. پای سنگین و دردناک ( وجود درد و هر گونه تورم را باید جدی گرفت)
 2. قرمزی و گرمی یک بخش از پا در قسمت ساق یا ران پا
 3. تغییر رنگ پوست در یک پا ( رنگ پوست ممکن است آبی یا رنگ پریده شود )
                                        تجربه ی این مادر جوان ………………درسی شود برای شمالخته شدن خون در پا
خانمی جوان در حدود ده روز قبل تحت عمل سزارین بچه دار شده و در معاینه قرمزی، گرمی در قسمت ران مشهود است و بیمار از درد واریس پا شکایت دارد. این مادر دچار ترومبوفلبیت سطحی (لخته در عروق سطحی) شده که خوشبختانه به وریدهای عمقی نفوذ نکرده است.
در شرح حال مادر جوان اذعان دارد که پیش از بارداری واریس طنابی داشته اما اقدامی نکرده است. وزن بالا و عدم تحرک کافی از دیگر عواملی هستند که به بروز لخته خون در پا (ترومبوز وریدی) در این بیمار دامن زده اند.
به مادران توصیه میشود پس از زایمان به میزان کافی مایعات میل کنند و علی رغم وجود درد تا حد امکان فعالیت بدنی داشته باشند .
پس از زایمان اگر بی تحرک بمانید حتی اگر واریس ندارید احتمال بروز لخته در پایتان زیاد می شود پس با وجود درد حتما کمی فعالیت بدنی در برنامه تان بگذارید تا جلوی این عارضه را بگیرید.
اگر در طی بارداری دچار واریس شدید یا واریس تان تشدید شد حتما در طول روز جوراب واریس بپوشید

 کلینیک تخصصی درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حامد شنبه ۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده حدود دو سال پیش بر اثر جراحی سنگینی ک داشتم سه ماه استراحت مطلق داشتم بعد از پنج ماه از جراحی لخته خون در پای چپم ایجاد شد ک با بستری در بیمارستان مشکلش ی مقدار حل شد حدود ی سال قرص زالربان مصرف کردم بعد از ی سال سونو داپلر گرفتم هنوز مقداری از لخته مونده بود ک دکتر گفتن با قرص آسپرین اون بقیه اش برطرف میشه حدود شش ماه خوردم مشکلی هم نداشتم موقع کرونا بخاط اون من ورزش رو گذاشتم کنار تا اینکه ی روز تردمیل زدم زیر شکمم شروع ب درد گرفتن کرد تا سه روز تکرر ادرار داشتم و فشار روی کلیه هام می‌آمد بعد از سه روز خود ب خود خوب شد و زیر شکمم تقریبا زیر ناف ی رگی برآمده
  سونو کردم چیز خاصی ننوشتن کلیه ها و پروستات سالم بود تا اینکه باز نوی این هشت ماه کرونایی من دو الی سه بار ب این درد مبتلا شدم و خوب شدم
  تا اینکه دکتر رفتم دوباره ونو گرافی دادم گفتن لخته در لگن وجود داره اون رگ متورم هم واریس هس
  سوالم اینه که وجود اون واریس باعث شده که فشار به کلیه و مثانه میاره
  در حال حاضر فقط قرص زالربان میخورم و ی بار هم زالو انداختم همون ناحیه رو
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   ورزش سنگين بدون امادگي باعث مشكلات شده است

 • تصویر کاربر نگین دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 32 ساله هستم و روی پاهام رگ های عنکبوتی زیادی ایجاد شده ، به طوری که تا پشت ران های پاهام این رگ ها وجود دارد و یک قسمت هایی هم به صورت آبی تیره درآمده ، در ساق پاهام ضعف شدیدی احساس می کنم. درخواست راهنمایی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   برای درمان رگ های عنکبوتی با توجه به شدت وضعف رگ ها روش های متفاوتی مثل اسکلروتراپی لیزر و گاهی میکروفلبکتومی استفاده میشود

   بهتر است ابتدا برای ما عکس ارسال کنید که شمارا بهتر راهنمایی کنیم

 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  جناب دکتر سلام خسته نباشید.
  الان مدت ۱۱ ساله که از عمل اول واریس پا می‌گذرد.
  دو سال بعد از عمل پا مجدداً واریس پای چپ ظاهر شد الان به مدت یک ماه است که درد شدید از ناحیه واریس پای چپ دارم به یک دکتر عمومی مراجعه کردم ایشان فرمودند که پاهایم را با باند کشی ببندم و پاهایم را به صورت 90 درجه بلند کنم. در مدت این سه چهار روز پاهایم را با باند کشی بستم تمام رگهای پایم مثل سنگ سفت سفت شده است که درد پاهایم ده برابر، سوزش شدید از ناحیه داخل رگ ها و الان طوری به پوست پاهایم آمده است که انگار اسید روی پام ریختی که اینقدر قرمز شده است. به همین خاطر به یک دکتر فوق تخصص ارتوپتی مراجعه کردم که سونوگرافی دادم و گفت که لختگی خون دارم. دکتر فرمود که عفونت دارم 6عدد سوفازلین و 6 عدد جنتامایسین هر 12 ساعت از هر کدام یک عدد.الان دکتر جان خیلی اذیتم ممنون میشم که راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   لطفا از ظاهر پا چند عکس به همراه گزارش سونوگرافی خود در واتس اپ 09365066105 ارسال کنید 

 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من آمبولی ریه داشتم چند روز در سی سی یو بستری بودم آنژیو شدم و داروی هپارین و راتیپلاز و آنتی بیوتیک گرفتم بعد از بهبودی مرخص شدم و تحت درمان یا زالربان هستم. اما بعد از ترخیص از انتهای ستون فقرات (دنبالچه) و ناحیه باسن احساس سر شدن و بی حسی دارم و 20 روز پس از ترخیص هم خوب نشده آیا این موضوع ربطی به آمبولی یا آنژیوگرافی و یا داروها دارد نظر شما چیست؟؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   احتمالا ضمن بستري فشار روي ستون فقرات امده باشد در زمان مناسب با متخصص ستون فقرات يا مغز و اعصاب مشورت كنيد

 • تصویر کاربر والي شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  يك جوان روستائي كه دچار امبولي ريه درگذشته و لخته شدن خون در حال حاضر هستند و پس مراجهات مكرر به پزشكان مختلف نتيجه اي نگرفته اند. ايا امكان معالجه ايشان در كلينيك شما وجود دارد. اگر پاسخ مثبت است لطفا فرايند انجام ان را بفرمائيد.
  با تشكر
  محمود والي نژاد
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   لطفا در صورت امکان برای بررسی بیشتر حضوری تشریف بیاورید 

   تلفن وقت دهی :02122819276-7

 • تصویر کاربر احمد شنبه ۱۴ دی ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام امروز ظهر کمی عصبی شدم واسترس بهم وارد شد از بعد اون ماجرا سردرد کمی گرفتم ولی شب بعد حمام متوجه شدم سمت راست سرم به سمت کیجگاهم انگار برجسته شده کمی دقت کردم دیدم انگاری مقداری رگ متورم شده میخاستم ازشما کنک ومشاوره بگیرم که علت جیست؟؟باسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۴ دی ۹۸( 10 ماه پیش)

   نکران نباشید به مرور برطرف میشود 

 • تصویر کاربر اکبری سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرص ادب
  لطفا میخواستم ارتباط جوراب واریس را با بیماری های قلبی و عروقی را بدانم .
  پزشک من بدلیل سرگیجه های مداوم که دارم جوراب واریس تجویز نموده .
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 11 ماه پیش)

   جوراب واریس برای درمان سر گیجه مکرر استفاده میشود به گردش بهتر خون کمک می کند 

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر.بنده 38سالمه وحدود40روزه بخاطره تشکیل لخته خون دررگ وریدی پای چپم تحت درمان باقرص وارفارین هستم.میخاستم بدونم ورزش برای من خوب است ؟اگه خوبه چه ورزشهایی بایدانجام بدم؟آیامیتوانم ورزشهایی انجام بدهم که به پام فشارنیاد؟البته قبلاهم ورزش میکردم.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   تا سه ماه پس از بروز لخته فقط پیاده روی و فعالیتهای فیزیکی سبک داشته باشید 

 • تصویر کاربر اشکان جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من دوبار dvt عروق تحتاتنی و سیاهرگ های سطحی داشتم بار دوم شهریور امسال و بار اول سال 92 در حال حاضر دارم وارفارین مصرف می کنم اوایل امسال آزمایش پوتئین G-S رو انجام دادم نرمال بود اما به دکتر آنکولوژی دوباره باید تکرار بشه و یکسری آزمایشات دیگه هم برم نوشتن که ارسال می کنم خدمتتان می خواستم از شما بپرسم دلیل لخته دوم چی میتونه باشه چیکاری باید انجام بدم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   فرديكه دو بار DVT كرده است  بايد داروي ضد انعقاد را بدون توجه به جواب ازمايشات براي سالها مصرف كند

 • تصویر کاربر A&L یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.خسته نباشی من جفت پاهام زانو ب پایین واریس دارم خون لخته شده ممنون میشم اگه کمکم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)

   برای مورد لخته خون لطفا حضوری مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر