جوراب واریس را چند ساعت بپوشیم؟ [+ قیمت جوراب واریس ]

مهم ترین نکته در مورد جوراب واریس ، نحوه استفاده از جوراب واریس است که در فواصل زمانی مشخص تعویض می شود. در این مقاله با قیمت جوراب واریس و انواع آن بیشتر آشنا شوید.

جوراب واریس چیست؟

جوراب واریس از زمان ثبت آن در سال ۱۸۴۸ بیش از 170 سال است که می گذرد. جوراب واریس در گذر زمان پیشرفت زیادی کرده است. جوراب واریس استاندارد مقدار فشار کنترل شده ای را بر پا وارد می کند، بیشترین فشار وارده در مچ پاست که به تدریج در بالای آن کاهش می یابد. در روش های درمان خانگی واریس پا  استفاده از جوراب واریس توصیه شده است.


فواید جوراب واریس

جوراب واریس به آرامی پاها را تحت فشار قرار می دهد تا جریان خون را به سمت بالا ببرد. این جوراب جریان خون را بهبود می بخشد، درد ساق پا را کاهش می دهد و کمک می کند تا از تورم و به میزان کمتری، لخته شدن خون جلوگیری شود.


در چه مواردی باید جوراب واریس بپوشیم؟

 • درد و احساس سنگینی در پاها
 • تورم در پاها
 • جلوگیری از لخته شدن خون، به خصوص پس از جراحی یا جراحت که شما کمتر فعال هستید.

جوراب واریس باید به طور محکم روی پاهایتان قرار گیرد. باید بیشترین فشار را در اطراف مچ پا و فشار کمتری در قسمت بالایی پا حس کنید. مهم ترین نکته در مورد جوراب واریس این است که به طور مداوم پوشیده شود و به طور منظم تعویض شود. با گذشت زمان، هر جوراب واریسی قابلیت کشسان و اثر بخشی خود را از دست می دهد.

جوراب واریس حدودا 4-6 ماه دوام دارد، البته در صورتی که به خوبی نگهداری شود. تجویز جوراب برای درمان رگ های واریسی پا برای یک سال خوب است. ممکن است نیاز باشد تا هر سال مجددا اندازه جوراب واریس از شما گرفته شود.

حتما بخوانید

اگر از درد واریس پا رنج می برید و به دنبال درمان قطعی واریس پا هستید برای درمان واریس پا بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان قطعی واریس پا

جوراب واريس


قیمت جوراب واریس چقدر است؟

قیمت جوراب واریس بسته به کمپانی تولید کننده، میزان فشار و ارتفاع پوشش دهنده  و جنس جوراب متغیر است. معمولا از نظر بیماران قیمت جوراب واریس بالاست و حتی می پرسند چرا یک جوراب تا این حد گران است؟ در پاسخ باید متذکر شویم جوراب واریس در واقع نوعی تجهیزات پزشکی است و قابل مقایسه  با قیمت پوشاک نخواهد بود. زیرا  جوراب واریس تابع تکنولوژی خاص برای تولید، الیاف خاص و استانداردهای مشخص است  و نمی توان آن را یک جوراب معمولی دانست.


نحوه استفاده از جوراب واریس

متخصص واریس پا می گوید: طراحی جوراب واریس طوری است که باید به طور سفتی دور پا قرار گیرد. زمان و تمرین مورد نیاز است تا عادت کنید آن را به درستی بپوشید و اثرات مفید جوراب را تجربه کنید. می توانید از ترفندهای زیر برای پوشیدن جوراب واریس استفاده کنید:

☑️ هر صبح قبل از اینکه از رختخواب بیرون بیایید، جوراب واریس را بپوشید. پاها اول صبح کمترین میزان تورم را دارند.

☑️ ایزی اسلاید دستکش نایلونی است که قبل از پوشیدن جوراب واریس آن را می پوشید. نایلون پاره نشدنی (ریپ استاپ) و بسیار لغزنده که پوشیدن جوراب واریس بلند را خیلی آسانتر می کند.

☑️ به آرامی جوراب واریس را به بالای پای خود بکشید و چین و چروک های اضافی آن را نیز صاف کنید. اطمینان حاصل کنید که پاشنه پا در موقعیت صحیح قرار گرفته و چین و چروک های جوراب صاف شده اند. اگر جورابی به طول ران یا بلندتر می پوشید، بایستید تا آن را بالای زانو، باسن و کمرتان بکشید.

☑️ جوراب واریس باید صاف باشد، به خصوص در مچ پا و پشت زانو. قسمت بالایی جورابی به طول زانو یا ران پا را لوله نکنید و اگر خیلی بلند است، آن را به سمت پایین تا نزنید.

☑️ سعی کنید دستکش خانگی پلاستیکی بپوشید. دستکش هایی شبیه آنهایی که برای نظافت منزل به کار می رود. این دستکش ها کمک می کنند تا جوراب را سفت تر در دست بگیرید و چین و چروک ها را راحت تر صاف کنید، همچنین از پاره شدن جوراب توسط ناخن هایتان محافظت می کند. اگر جورابتان نخ کش یا پاره شود، دیگر تراکم لازم را نخواهد داشت.

☑️ پودر تالک یا پودر بچه را به پای خود بمالید تا جوراب به نرمی از پا بالا رود. اگر از هر نوع لوسیونی استفاده می کنید، قبل از پوشیدن جوراب واریس از خشک شدن آن مطمئن شوید.

☑️ اگر شما مشکل خم شدن کمر دارید، از جوراب پوش استفاده کرده و به وسیله آن جوراب را بالا بکشید. جوراب پوش یا باتلر، میله هایی فلزی هستند که در هر دو طرف خود دسته هایی دارند. جوراب را در میله قرار می دهید، سپس قدم در میله گذاشته، دسته ها را به سمت بالا می کشید و به کمک آنها جوراب را می پوشید و بالا می کشید.

☑️ از دوست یا عضوی از خانواده برای پوشیدن جوراب واریس یا درآوردن جوراب کمک بگیرید.

☑️ اگر یکی دو روز جوراب واریس را نپوشید، پوشیدن جوراب واریس سخت می شود. اگر پای شما بیش از اندازه ورم می کند و نمی توانید جوراب را بپوشید، ممکن است نیاز به بانداژ پا داشته باشید.

واریس

جوراب واریس را چند ساعت بپوشیم؟

زمان پوشیدن جوراب واریس هم به دلیل پوشیدن آن و هم به میزان تراکم آن بستگی دارد. پزشک بهترین راهنمای این کار است.

ممکن است پزشکان به بیماران بستری شده توصیه کنند تا جوراب ضد آمبولی (16-18 میلی متر جیوه) بپوشند تا از لخته شدن خون در رگ های عمیق پا جلوگیری کند.

بلافاصله پس از اسکلروتراپي، پزشکان ممکن است به شما دستور دهند تا سطح خاصی از جوراب با فشار مشخص را به طور مداوم برای ساعات مشخصی یا چند روز بسته به اندازه رگ تزریق شده بپوشید.

به افراد مبتلا به لنف توصیه می شود تا برنامه پوشیدن جوراب واریس را طبق تجویز پزشک یا درمانگرشان دنبال کنند.

به طور کلی، افراد مبتلا به مشکلات مزمن وریدی مانند تورم پا ناشی از اختلال وریدی، تغییرات پوستی یا رگ های واریسی، هنگامی که از رختخواب بیرون می روند (تقریبا 16 ساعت در روز) جوراب واریس را می پوشند و هنگامی که به رختخواب می روند، آن را در می آورند.

مراقبت از جوراب واریس

یک روز در میان جوراب واریس را با دست و با مواد شوینده ملایم مانند یک صابون ملایم و آب گرم بشویید و اجازه دهید تا روی یک سطح صاف و در هوای آزاد خشک شود. این کار کمک می کند تا خاصیت کشسانی آن حفظ شود و به خوبی از پاهایتان محافظت می کند.

هم چنین می توانید جوراب ها را با درجه ای ملایم در ماشین لباسشویی بشویید. جوراب واریس مانند هر ماده پارچه ای دیگری، اگر با دست شسته شده و در هوای آزاد خشک شود، عمر بیشتری خواهد داشت.

بهتر است دو جوراب داشته باشید و هنگامی که یکی شسته و خشک می شود، دیگری را بپوشید. بعد از آنکه مطمئن شدید جوراب اول سایز درستی دارد، دومی را سفارش دهید.

و در نهایت، آنها را روزانه و یا یک روز در میان بشویید. این کار کثیفی و روغن را از پوستتان میزداید و می تواند الیاف کشدار را تجزیه کند و جوراب را به شکل و سایز اصلی اش برمی گرداند.


سوالات متدوال در مورد جوراب واریس

در این قسمت می خواهیم به سوالات رایجی که بیماران از ما می پرسند، پاسخ دهیم.

❓ چرا وقتیکه جورابی به طول زانو می پوشم، پشت زانو جمع می شود؟ آیا جوراب کوتاه تر کمکی می کند؟

نوار جورابی به طول زانو که به درستی اندازه پاست، باید به عرض دو انگشت زیر خط زانو قرار گیرد. دلیل آنکه اکثر اوقات جوراب به خوبی در زانو قرار نمی گیرد، آن است که هنگام بالا کشیدن آن بیش از اندازه کش می آید. در این صورت، با استفاده از دستکش پلاستیکی آن را به قسمت پایین پا بکشید. نباید هیچ چین و چروکی در جوراب وجود داشته باشد. اگر با انجام این کار مشکل حل نشد، ممکن است به جورابی ظریف بافت یا کوتاه نیاز داشته باشید.

❓ در هوای گرمتر، حساسیت پوستی ناشی از نوار سیلیکن موجود در جوراب بلند به طول ران پایم را تجربه کرده ام. دلیل آن چیست؟

حساسیت پوستی اغلب ناشی از تجمع رطوبت بین سیلیکن و پوست است. در آب و هوای گرمتر یا فعالیت بدنی، پوست عرق می کند. به دلیل وجود سیلیکن، رطوبت موجود بر روی پا نمی تواند تبخیر شود، در نتیجه پا عرق می کند.

درمان بیمار گونه است – خنک کردن و خشک کردن آن ناحیه – بهترین روش درمان اجتناب از شرایطی است که موجب عرق کردن می شود. می توان از لوسیون های کورتیکواستروئید بدون نسخه استفاده کرد. با این حال، تغییرات در محیط (هوای خنک / خشک) و لباس سبک تر اغلب موثرتر هستند.

برای کمک به جلوگیری از بروز حساسیت پوستی، از تمیز و خشک بودن پوست قبل از پوشیدن جوراب واریس مطمئن شوید. همچنین مهم است که بعد از هر بار پوشیدن جوراب واریس آن را بشویید تا چربی های پوست و منافذ موجود بر روی جوراب و نوار را از بین ببرید.

اگر حساسیت پوستی ادامه پیدا کرد، جوراب نوار سیلیکنی را تا زمان تغییر آب و هوای گرم شرجی نپوشید. در صورت ترکیدن یا ادامه پیدا کردن آن حساست های پوستی، باید با دکتر خود مشورت کنید.

❓ باید جورابی با چه سطح تراکم یا فشار بپوشم؟

اگر دکتر یا درمانگرتان توصیه کرده که جوراب واریس بپوشید، باید سطح تراکمش را نیز برای درمان مورد خاص شما مشخص کند. پوشیدن جورابی با تراکم بیش از 20mmHg توصیه نمی شود مگر در صورت تجویز پزشک.

❓ باید چه جورابی را برای سفر بپوشم؟

با فرض اینکه شما اصلا مشکل وریدی ندارید، جورابی با تراکم 15-20mmHg برای سفر توصیه می شود.

❓ چگونه از لوله شدن جورابی به طول زانویم جلوگیری کنم؟

جورابی به طول زانو معمولا به دو دلیل لوله می شود: یا بیش از حد بلند است و یا خیلی تنگ در بالای زانو کشیده می شود.

اگر بالای جوراب در خط زانویتان قرار گیرد، حرکت پایتان باعث لوله شدن آن می شود. در هنگام پوشیدن جوراب، نوار بالای آن را تا حدی بالا بکشید که به اندازه عرض یکی دو انگشت زیر خط زانو قرار گیرد. (جوراب نباید کشیده شود تا موثر واقع شود.) اگر چین و چروکی وجود دارد، با کف دست خود آن را صاف کنید. اگر نمی توانید تمام چین و چروک ها را صاف کنید، نیاز به یک جورابی با طول کوتاه تر (ریزبافت) دارید.

اگر جورابتان بیش از حد برای پایتان کوچک است، اغلب لوله خواهد شد.

اگر هیچ یک از این دلایل علت لوله شدن جوراب نیست، جورابی به طول زانو که نوار بالایی سیلیکنی دارد را امتحان کنید.

❓ نوار موجود در بالای ران موجب تحریک پوستم می شود، چه کنم؟

اغلب حساسیت پوستی نسبت به نوار سیلیکن توسط مالش یا اصطکاک ایجاد میشود، و نه از واکنش نسبت به خود سیلیکن. 3 نوع نوار سیلیکن وجود دارد: راه راه، نقطه نقطه و سنسینو . اگر یک نوع موجب تحریک پوستتان میشود، استفاده از نوع دیگر ممکن است مشکل را از بین ببرد. نوار سنسینو به ویژه «دوستدار پوست» است.

اگر تحریک پوست ناشی از واکنش نسبت به سیلیکن باشد، از کمربند کش جوراب برای نگهداشتن جوراب در آن قسمت استفاده کنید.

❓ چگونه می توانم جوراب واریس مناسب را تهیه  کنم؟

انواع مختلفی از جوراب واریس وجود دارد و هر نوع به دلایل مختلفی استفاده می شود. پا باید برای سایز دقیق جوراب اندازه گیری شود. برای به دست آوردن دقیق ترین اندازه، بهتر است این اندازه گیری در صبح انجام شود، زمانیکه پایتان کمترین میزان تورم را دارد.

❓ چه نوع جوراب واریسی در دسترس است؟

سطح سفتی موجود در تراکم جوراب واریس بر حسب میلی متر جیوه اندازه گیری می شود. پزشک یا درمانگرتان این اندازه را در نسخه برایتان مشخص می کند.

جوراب های واریس انواع مختلفی دارند: طول زانو، طول ران یا تمام قد. امروزه ترکیب های مد روزتری از این جوراب ها در دسترس است.

کلینیک درمان واریس پا

تولیدکنندگان جوراب واریس

0
همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۲۴ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. حدود 4 ساله که سبکی سر دارم و دکترای مختلفی رفتم همه گفتن عصبیه. دکتر قلب برام تست تیلت نوشت که مثبت بود و بعد از اون میدودرین، فلودروکورتیزون و جوراب واریس استفاده میکنم. سوالم اینه که آیا این داروها برای اثر کردن به زمان زیادی نیاز دارن؟ چون بعذد از دو هفته تغییر محسوسی نکردم. و اینکه جوراب واریس با فشار متوسط رو چند ساعت در شبانه روز بپوشم؟ وقتی میپوشمش سبکی سرم حس میکنم بیشتر میشه. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۴ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   اگر عامل مشكل شما ناشي از پايين افتادن فشار باشد بايد به اين درمانها ظرف دو هفته جواب ميداد

 • تصویر کاربر ر پنجشنبه ۹ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  برای استفاده از جوراب واریس حتما باید تجویزپزشک باشد ؟
  همسرمن رگهای متورمی و کبودی داره و پادرد هم داره میتونه بدون تجویز پزشک از جوراب استفاده کنه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۹ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   بهتر است با تجویز همراه باشد. جوراب برای رفع درد و خستگی پا کمک می کند و اگر می خواهید برای استفاده روزمره بدون تجویز استفاده کنید جوراب کلاس یک زیر زانو استفاده نمایید

 • تصویر کاربر اعظم پنجشنبه ۹ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  عمل اصلاح باي پرانتزي كردم الان حدود ٤٣روز ميگذره واتل رو دكتر باز كردن
  قسمت زانو وبالاي زانو ورم كرده ايا جوراب واريس كمك به كمتر شدن ورم ميكنه؟؟
  درضمن شاغل هستم واز صبح تا بعد از ظهر سر كارم البته تو دفتر سعي ميكنم پام رو روي ميز كوچكي بگذازم اا اويزون نباشه
  درضمن چگونه بايد جوراب واريس تهيه كنم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۹ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   جوراب واریس می تواند ورم را کم کند. جوراب کلاس یک نیمه ران استفاده کنید. جوراب باید اندازه گیری شود و طبق اندازه ها از داروخانه تهیه کنید . اندازه دور مچ- زیر زانو و ران و ارتفاع تا زیر باسن مهم است در فیلم مربوط به نحوه پوشیدن  می توناید روش اندازه گیری را ببینید .

   اندازه گیری جوراب 

 • تصویر کاربر نفیسه یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آیا استفاده مکرر از جوراب واریس آن را درمان می کند
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   استفاده از جوراب واریس ،  واریس را درمان نمی کند  بلکه به کم شدن درد و خستگی و سنگینی پا کمک می کند و باعث می شود راحتتر بتوانید فعالیت داشته باشید

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام : بنده دو سال پیش عمل باز واریس پا انجام دادم ؛ تاکی باید از جوراب واریس استفاده کنم . باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   معمولا لازم نیست دائم جوراب بپوشید مگر هنگام سفر طولانی یا ایستادن بدون حرکت برای ساعات متوالی. باز هم خوب است از دکتر معالج خود بسته به شرایط فردی خود در این ورد مشورت بخواهید 

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام :بعد از جراحی واریس پا تاکی باید از جوراب واریس پا استفاده کرد . باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام پس از درمان واریس با لیزر معمولا لازم است 4 هفته جوراب بپوشید. اگر جراحی باز انجام دهید مدت زمان بیشتر خواهد بود

 • تصویر کاربر مانلی شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من به علت سابقه ارثی روی مچ یکی از پاهام و ساقم مویرگهای عنکبوتی قرمز و بنفش ظاهر شده از جوراب واریس با چه فشاری استفاده کنم و ایا لیزر درمانی کنم تا از پیشرفت ان جلوگیری شود
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)

   جوراب واریس به عد م پیشرفت کمک نمیکند. با اسکلروتراپی و لیزر واریس سطحی طبق نظر پزشک این رگها قابل برطرف شدن هستند. برای تعیین روش درمان با ارسال عکس از رگهای روی پا راهنایی میشوید

 • تصویر کاربر معصومه دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام روز بخیر .
  28 سالمه از وقتی یادمه تو پاهام رگ های ریز مویی شکل به رنگ قرمز و بنفش بوده با گذشت زمان بیشتر شده می خواستم بدونم با پوشیدن جوراب واریس این مشکل رفع میشه یا حداقل بیشتر نمیشه ؟؟
  و اینکه جوراب رو باید همیشه استفاده کنم تا آخر ؟
  ممنون میشم پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام جوراب واریس تاثیری در پیشگیری یا درمان رگهای عنکبوتی پا ندارد . هدف از پوشیدن جوراب واریس کم کردن ح درد و سنگینی در پاها است . 

 • تصویر کاربر علي دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بر اثر سقوط از ارتفاع پاشنه پام شكست از عمل جراحي باز و نصب پيچ و پلاك 70 روز ميگذرد و پام هچنان از مچ تا انگشت داراي ورم هست آيا با پوشيدن جوراب واريس ورم از بين ميرود؟
  متشكرم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام  مزاجعه حضوری داشته باشید 

 • تصویر کاربر سید شنبه ۷ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من به تازگی عمل تعویض مفصل زانو را انجام دادم و به توصیعه دکتر معالج جوراب واریس تهیه کردم و این جوراب ساق بلند تا بالای زانو است اما جوراب را میپوشم و روی ران پا که میکشم بالا پام شروع به درد گرفتن میکند در حدی که دیگر نمیتوانم راه بروم علت چسیت و جورا را تا کجا باید بپوشم که دچار پا درد نشوم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۷ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)

   جوراب کلاس یک  زیر زانو مناسب است و نیاز نیست جوراب تا ران استفاده شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر