همه چیز درباره جوراب واریس

زمان مطالعه: 9 دقیقه

جوراب واریس  چرا تجویز می شود؟  آیا استفاده از جوراب برای شما خوب است؟ آیا واریس با جوراب درمان می شود؟ چه مدت بعد از استفاده از جوراب رگها از بین می روند؟ دوام جوراب چقدر است؟ در این مقاله سعی داریم به سوالات شما در مورد جوراب واریس پاسخ دهیم

جوراب واریس چیست؟

جوراب واریس جزئی از تجهیزات درمانی است  که به شکل جوراب طراحی شده است . پوشیدن این جوراب با وارد کردن فشار تدریجی استاندارد به مچ و قسمتهای مختلف پا باعث تسهیل جریان خون به سمت قلب می شود در نتیجه احساس سنگینی، تورم و درد پا کم می شود.

فواید جوراب واریس

معمولا به بیماران دچار نارسایی وریدی توصیه می شود که از جوراب واریس استفاده کنند.

کاهش شدت علائم واریس

استفاده مداوم از جوراب های واریس می تواند برخی از علائم واریس  مثل سنگینی، تورم و درد ساق پا را به میزان قابل توجهی  بهبود ببخشد، اما این گفته که جوراب واریس به تنهایی رگ های واریسی را از بین می برد، درست نیست. پوشیدن جوراب نمی تواند ظاهر رگها را برطرف کند و تنها در زمان استفاده درد وسنگینی پا را کم می کند. درمان قطعی واریس با روشهایی مثل لیزر واریس و اسکلروتراپی انجام می شود.

پیشگیری از بیماری واریس

جوراب واریس مانع تجمع خون در پا می شود و با بهبود عملکرد وریدها روند ایجاد بیماری واریس و پیشرفت آن را آهسته می کند. به همین منظور به کارکنان مشاغلی که ساعتهای طولانی در طول روز می ایستند و یا بدون حرکت پشت میز کار می نشینند توصیه می شود در طول ساعت کاری جوراب واریس بپوشند.

ایستادن برای مدت بیش از ۴ ساعت در روز می‌تواند افراد در مشاغل مختلف را در معرض ابتلا به واریس قرار دهد البته این پایان ماجرا نیست بلکه مشاغلی که در اصطلاح پشت میز نشین شناخته می‌شوند هم در معرض خطر هستند.

لیست مشاغل عامل بروز واریس

پیشگیری از بروز لخته خون در پا

جوراب واریس با کمک به عضلات ساق پا،  برگشت خون به سمت قلب را تسهیل می کند و مانع ساکن ماندن خون در پا می شود. این عملکرد جوراب بخصوص در زمانیکه فرد برای مدت طولانی یکجا می نشیند برای مثال در طول پرواز های طولانی، از ایجاد لخته خون در اثر تجمع و ساکن ماندن خون در پاها جلوگیری می کند.

پیشگیری از بروز زخم های وریدی

در بیمارانی که نارسایی وریدی و واریس در آنها باعث تیرگی پوست مچ پا و تغییرجنس پوست شده به طوریکه پوست شکننده و آسیب پذیر شده است  پوشیدن جوراب با بهبود خونرسانی و ممانعت از تورم پاها از ایجاد زخم های وریدی مزمن پیشگیری می کند.

پیشگیری از افت فشارخون وضعیتی

در مبتلایان افت فشار وضعیتی احتمال دارد به صورت ناگهانی زمان بلندشدن از بستر یا مبل دچار سرگیجه و یا  حالت غش و افت فشار خون شوند. به این افراد توصیه می شود همیشه جوراب واریس بپوشند.

برای کنترل ورم یا ادم لنفاوی

پوشیدن جوراب واریس برای کاهش و ثابت نگه داشتن ورم به بیماران دچار لنف ادم اندام تحتانی توصیه می شود . معمولا بیماران دچار لنف ادم از جوراب واریس درمانی با کلاس فشار2-3 استفاده می کنند و استفاده مداوم از جوراب برای آنها ضروری است. در دوره بارداری برای پیشگیری از تورم پاها و واریس استفاده از جوراب واریس توصیه می شود.

 جوراب واریس درمانی در چه مواردی تجویز می شود؟

جوراب واریس درمانی نوعی درمان فشاری محسوب می شود . به دلیل استفاده راحتتر  از جوراب در مقایسه با بانداژ و سایر روشهای درمانی  از مقبولیت بیشتری برخوردار است.

این جورابها به بیماران پس از درمان واریس تجویز می شود و بسته به درمان انجام شده از بیمار خواسته می شود که برای مدتی از جوراب استفاده کند.

در دوره نقاهت  جراحیهای سنگین ناحیه شکم و جراحی تعویض مفصل جوراب واریس تجویز می شود که در واقع برای پیشگیری از بروز لخته خون است.

در بیمارانی که دچار لخته خون در پا شده اند استفاده از جوراب می تواند در بهبود شرایط موثر باشد و میزان درد و تورم پا را کم کند.

بر اساس تحقیقات انجام شده، برای افراد نرمال با جنبه پیشگیرانه فشار زیر ٢٠ mmhg، بیماران دچار واریس طنابی جنبه درمانی مهم میشود یعنی ٢٠-٣٠ mmhg، بیماران لنفاوی و نارسایی شدید رگهای عمقی فشارهای بالاتر نیاز دارند.

چه افرادی نباید از جوراب واریس استفاده کنند؟

جوراب واریس برای همه خوب نیست و ممکن است برای برخی از افراد مناسب نباشد

  1. مبتلایان به نوروپاتی محیطی و یا هر شرایطی که حس پوست در آنها تقلیل یافته باشد. برای مبتلایان به دیابت با نوروپاتی پوشیدن جوراب و اریس توصیه نمی شود.
  2. مبتلایان به بیماریهای شریانهای محیطی و یا افراد با سابقه جراحی  عروق پا  هم باید با احتیاط و مشورت پزشک اقدام به پوشیدن جوراب کنند. شاید لازم باشد پیش از تجویز جوراب از کیفیت گردش خون در پا با انجام تستهایی مطمئن شد.
  3. در صورت وجود هر گونه عفونت و التهاب  پوستی، تورم  بسیار شدید در پاها سابقه  بیماری پیشرفته  قلبی و ریوی نیز بایستی  مشاوره پزشک قبل از پوشیدن جوراب واریس  بعمل آید .

انواع جوراب واریس

برای اثربخشی خوب لازم است جوراب واریس را با راهنمایی پزشک خود انتخاب کنید. انواع جوراب واریس بسته به فشار وارده در ناحیه مچ و ارتفاع جوراب طبقه بندی می شوند.

کلاس فشار جوراب واریس

جوراب واریس استاندارد مقدار مشخصی از فشار را در ناحیه مچ ایجاد می کند و با توجه به این فشار کلاس فشار جوراب واریس مشخص می شود. برای مثال جوراب کلاس یک CCL1 فشاری معادل20-15 میلیمتر جیوه  را در ناحیه مچ ایجاد می کند.

بسته به میزان فشار جوراب های واریسی در 4 دسته طبقه بندی می شود که کلاس فشار 2- 3 -4 حالت درمانی دارد و بهتر است با تجویز و صلاحدید پزشک استفاده شود.

جوراب واریس با چه سطحی از تراکم یا فشار بپوشم؟

اگر دکتر به شما  توصیه کرده که جوراب واریس بپوشید، باید سطح تراکم را نیز برای شما مشخص کند. پوشیدن جورابی با تراکم بیش از 20mmHg  بدون تجویز پزشک توصیه نمی شود.

بلندی جوراب واریس

علاوه بر فشار ، ارتفاع جوراب هم در انتخاب جوراب در نظر گرفته می شود. جورابهای زیر زانو، جوراب نیمه ران بیشتر استفاده میشوند. البته جوراب شلواری و انواع دیگر جوراب ها نیز در بازار موجود هستند.

متداول ترین انواع جوراب و کاربرد آنها

اگر تصمیم به خریداری جوراب دارید تنها قیمت و مارک جوراب نباید برای شما مهم باشد بلکه بایستی جورابی متناسب با کاربرد مورد انتظار تهیه کنید و البته توصیه می کنیم از دکتر معالج خود راهنمایی بخواهید.

جوراب کلاس یک (فشار 15-20)  زیر زانو

این نوع از جوراب معمولا به کارکنان مشاغل در معرض خطر واریس توصیه می شود و برای رفع خستگی و سنگینی پا خوب است .

جوراب سفر با فشار 15-8 یا جوراب کلاس یک زیر زانو

برای سفر های هوایی طولانی یا نشستن طولانی در ماشین توصیه می شود.

جوراب کلاس دو ( فشار 20-30) نیمه ران

پس از انجام جراحی واریس و یا اسکلروتراپی معمولا تجویز می شود.

جوراب کلاس دو زیر زانو

برای بیماران با مشکلات مزمن بعداز لخته مثل تورم پا و در زخم های وریدی تجویز می شود .

دیگر کاربردهای انواع جوراب واریس در جدول به اختصار آورده شده است.

کاربردهای انواع جوراب واریس در جدول

در هنگام استفاده از جورابهای درمانی نباید احساس تنگی آزار دهنده داشته باشید. البته در زمان تطبیق با جوراب جدید این حس طبیعی است اما پس از چند روز استفاده در صورت تداوم حس تنگی نیاز به تغییر فشار جوراب و کنترل مجدد اندازه گیری است.

اندازه گیری جوراب واریس

قبل از خریدجوراب واریس بایستی اندازه گیری انجام شود تا جوراب منطبق با جدول سایز بندی تهیه شود. جدول سایز بندی در برند های مختلف تا حدودی متفاوت است و روی بسته بندی درج شده است. اندازه های لازم برای تعیین سایز جوراب شامل بر دورمچ، دور عضله ساق پا و دور ران در پهن ترین قسمت و قد جوراب است. بهتر است صبحها قبل از شروع فعالیت روزانه اندازه گیری صورت گیرد.

اگر اندازه دو پا در اثر ورم مچ یا هر قسمت دیگری متفاوت باشد معمولا بسته به میزان تفاوت اندازه در دوپا پزشک برای انتخاب سایز مناسب راهنمایی می کند  .

تصاویر از زاویه های مختلف جهت نحوه اندازه گیری جوراب واریس

قیمت جوراب واریس

قیمت جوراب واریس بسته به شرکت تولید کننده، نوع جوراب و جنس جوراب متفاوت است. معمولا قیمت جوراب واریس بالاست و حتی بیماران می پرسند چرا یک جوراب تا این حد گران است؟ در پاسخ باید متذکر شویم جوراب واریس در واقع نوعی تجهیزات پزشکی است و قیمت آن  قابل مقایسه با قیمت پوشاک نخواهد بود. زیرا  جوراب واریس تابع تکنولوژی خاص برای تولید، الیاف خاص و استانداردهای مشخص است  و نمی توان آن را یک جوراب معمولی دانست. قیمت‌های به روز شده سال 99 مطابق بر جدول ذیل است:

لیست قیمت جوراب واریس برندهای استاندارد و مورد تایید به لحاظ فشار در جدول

چه زمانی باید جوراب واریس بپوشید؟

این سوال را  تقریبا همه بیماران از دکتر می پرسند که “چند ساعت در روز باید جوراب پایم باشد؟” یا “وقتی از سر کار برگشتم جوراب را در آورم؟”

توصیه می شود در طول ساعاتی که فعالیت یکنواخت نشسته یا ایستاده دارید جوراب بپوشید. بهترین زمان برای پوشیدن جوراب صبحها قبل شروع کار روزانه است. معمولا پس از شروع فعالیت روزمره ورم شروع می شود پس بهتر است قبل از اینکه پاها متورم شود در ابتدای روز جوراب پوشیده شود.

“لازم نیست جوراب واریس را در هنگام خواب و در حالت درازکش بپوشید.”

این توصیه برای افرادی صادق است که برای پیشگیری از واریس یا کاهش شدت علائم بیماریهای وریدی مثل تورم پا از حوراب واریس استفاده می کنند.

در خصوص بیماران بستری و در دوره نقاهت بعد از جراحی ممکن است دکتر توصیه کند حتی در زمان خواب و حالت درازکش هم جوراب واریس پوشیده شود.

دکتر اقدسی در خصوص زمان استفاده از جوراب توضیح مختصری می دهند

روش پوشیدن جوراب واریس چگونه است؟

سفتی و فشار جوراب واریس باعث می شود که پوشیدن آن مثل جوراب معمولی نباشد و نیاز به حوصله بیشتر برای پوشیدن صحیح جوراب است. شما می توانید روش ساده پوشیدن جوراب را در فیلم ببینید و یا از متخصص واریس پا بخواهید که برای شما توضیح دهد. هر صبح قبل از اینکه از رختخواب بیرون بیایید، جوراب واریس را بپوشید. پاها اول صبح کمترین میزان تورم را دارند. در بسته بندی جوراب ها معمولا یک کیسه نایلونی به نام ایزی اسلاید یا سر جورابی قرار دارد  قبل از پوشیدن جوراب واریس آن را می پوشید.

ایزی اسلاید یا سر جورابی جوراب واریس

به آرامی جوراب واریس را بالا بکشید و از ناحیه مچ رد کنید. دقت کنید پاشنه جوراب به درستی در محل پاشنه قرار گیرد. چین و چروک های جوراب را صاف کنید اگر جوراب نیمه ران  یا بلندتر می پوشید، بایستید تا آن را  تا بالای زانو و تا کشاله ران بالا بکشید.

جوراب واریس در قست مچ و پشت خم زانو نباید چین خوردگی داشته باشد. قسمت بالایی جوراب زیر زانو یا  نیمه ران  را لوله نکنید و اگر خیلی بلند است، آن را به سمت پایین تا نزنید.

سعی کنید دستکش خانگی پلاستیکی بپوشید. این دستکش ها کمک می کنند تا جوراب را سفت تر در دست بگیرید و چین و چروک ها را راحت تر صاف کنید، همچنین از پاره شدن جوراب با ناخن محافظت می کند. اگر جورابتان نخ کش یا پاره شود، دیگر تراکم لازم را نخواهد داشت.

پودر تالک یا پودر بچه را به پای خود بمالید تا جوراب به نرمی از پا بالا رود. اگر از هر نوع لوسیونی استفاده می کنید، قبل از پوشیدن جوراب واریس از خشک شدن آن مطمئن شوید.

اگر شما کمر درد دارید ، از جوراب پوش استفاده کرده و به وسیله آن جوراب را بالا بکشید.

استفاده از جوراب پوش در هنگام پوشیدن جوراب واریس در هنگام کمردرد

اگر یکی دو روز جوراب واریس را نپوشید، پوشیدن جوراب واریس سخت می شود. روی پای ورم کرده پوشیدن جوراب ساده نخواهد بود ممکن است لازم باشد در ابتدا با بانداژ ورم را کم کنید و سپس سراغ جوراب بروید.

چطور می توان از لوله شدن جوراب زیر زانو جلوگیری کرد؟

جوراب زیر زانو  اغلب به دو دلیل لوله می شود و یا پشت زانو جمع می شود : یا بیش از حد بلند است و یا خیلی تنگ است.

راههای ساده ای برای حل این مسئله وجود دارد . اول اینکه جوراب را خیلی بالا نکشید . اگر بالای جوراب در خط زانویتان قرار گیرد، حرکت پایتان باعث لوله شدن آن می شود. پس در هنگام پوشیدن جوراب، نوار بالای آن را تا حدی بالا بکشید که به اندازه عرض یکی دو انگشت (حدود 2 سانتی متر) زیر خط زانو قرار گیرد. اگر چین و چروکی وجود دارد، با کف دست خود آن را صاف کنید..

اگر جورابتان بیش از حد برای پایتان کوچک باشد، لوله خواهد شد و پایین می آید. بهتر است سایز جوراب را با اندازه بدن خون مقایسه کنید .

نوار سیلیکونی بالای جوراب نیمه ران باعث تحریک پوستم شده است چه کنم؟

اغلب حساسیت پوستی نسبت به نوار سیلیکون بخاطر اصطکاک ایجاد میشود، و نه از واکنش نسبت به خود سیلیکون. 3 نوع نوار سیلیکون وجود دارد: راه راه، نقطه نقطه و سنسینو . اگر یک نوع موجب تحریک پوستتان میشود، استفاده از نوع دیگر ممکن است مشکل را از بین ببرد. نوار سنسینو به ویژه «دوستدار پوست» است.

اگر تحریک پوست ناشی از واکنش نسبت به سیلیکون باشد، استفاده از انواع بدون سیلیکون توصیه میشود. برای ثابت ماندن جوراب نیمه ران بدون سیلیکون در پا از بند جوراب استفاده می شود که به لباس زیر متصل می شود.

حساسیت پوستی به نوار سیلیکونی بالای جوراب نیمه ران در هوای گرم بیشتر می شود. چه باید کرد؟

حساسیت پوستی اغلب ناشی از تجمع رطوبت بین سیلیکون و پوست است. در هوای گرمتر یا حین فعالیت بدنی، پوست عرق می کند. به دلیل وجود سیلیکون، رطوبت موجود بر روی پا نمی تواند تبخیر شود، در نتیجه پا عرق می کند.

خنک کردن و خشک کردن آن ناحیه  می تواند به جلوگیری از حساسیت پوستی کمک کند.  خوب است با پوشیدن شلوار نخی و تدابیر دیگر جلوی عرق کردن پوست را بگیریم. در محل بروز حساسیت  می توان از لوسیون های کورتیکواستروئید بدون نیاز به نسخه استفاده کرد.

خوب است بعد از هر بار پوشیدن جوراب واریس آن را بشویید تا چربی های پوست و منافذ موجود بر روی جوراب و نوار را از بین ببرید.

اگر حساسیت پوستی ادامه پیدا کرد، جوراب نوار سیلیکونی را تا زمان تغییر آب و هوای گرم شرجی نپوشید. در صورت ترکیدن یا ادامه پیدا کردن حساسیت های پوستی، باید با دکتر خود مشورت کنید.

نگهداری  و شستشوی جوراب واریس

جوراب واریس بخاطر الیاف خاصی که دارد   بایستی بدقت نگهداری شود تا دوام جوراب  بیشتر باشد , و خاصیت کشسانی خود را از دست ندهد . بهتر است جوراب را دور از نور آفتاب در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

طول عمر جوراب واریس

معمولا توصیه می شود جوراب واریس هر 6 ماه یکبار تعویض شود  تا فشار کشسان لازم برای اثربخشی جوراب حفظ شود.

شستشوی جوراب واریس

یک روز در میان جوراب واریس را با دست و با مواد شوینده ملایم مثل شامپو بچه  و آب بشویید و روی یک سطح صاف پهن کنید.  جوراب واریس را آویزان نکنید تا خاصیت کشسان آن بهتر حفظ شود.

هم چنین می توانید جوراب ها را با درجه ای ملایم در ماشین لباسشویی بشویید. جوراب واریس مانند هر ماده پارچه ای دیگری، اگر با دست شسته شود عمر بیشتری خواهد داشت.

جوراب را در معرض نور آفتاب یا در کنار منبع حرارتی مثل رادیاتور و پکیج خشک نکنید.

نگهداری  و شستشوی جوراب واریس

جوراب واریس بخاطر الیاف خاصی که دارد   بایستی بدقت نگهداری شود تا دوام جوراب  بیشتر باشد , و خاصیت کشسانی خود را از دست ندهد . بهتر است جوراب را دور از نور آفتاب در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

طول عمر جوراب واریس

معمولا توصیه می شود جوراب واریس هر 6 ماه یکبار تعویض شود  تا فشار کشسان لازم برای اثربخشی جوراب حفظ شود.

شستشوی جوراب واریس

یک روز در میان جوراب واریس را با دست و با مواد شوینده ملایم مثل شامپو بچه  و آب بشویید و روی یک سطح صاف پهن کنید.  جوراب واریس را آویزان نکنید تا خاصیت کشسان آن بهتر حفظ شود.

هم چنین می توانید جوراب ها را با درجه ای ملایم در ماشین لباسشویی بشویید. جوراب واریس مانند هر ماده پارچه ای دیگری، اگر با دست شسته شود عمر بیشتری خواهد داشت.

جوراب را در معرض نور آفتاب یا در کنار منبع حرارتی مثل رادیاتور و پکیج خشک نکنید.

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.