نحوه صحیح پوشیدن جوراب واریس

مهم ترین نکته در مورد جوراب واریس، یادگیری صحیح نحوه پوشیدن جوراب واریس است و در فواصل زمانی مشخص تعویض شود.

جوراب واریس از زمان ثبت آن در سال ۱۸۴۸ بیش از 170 سال است که می گذرد. جوراب واریس در گذر زمان پیشرفت زیادی کرده است. جوراب واریس استاندارد مقدار فشار کنترل شده ای را بر پا وارد می کند، بیشترین فشار وارده در مچ پاست که به تدریج در بالای آن کاهش می یابد.

مزایای پوشیدن جوراب واریس

جوراب واریس به آرامی پاها را تحت فشار قرار می دهد تا جریان خون را به سمت بالا ببرد. این جوراب جریان خون را بهبود می بخشد، درد ساق پا را کاهش می دهد و کمک می کند تا از تورم و به میزان کمتری، لخته شدن خون جلوگیری شود.

در چه مواردی باید جوراب واریس بپوشیم؟

 • درد و احساس سنگینی در پاها
 • تورم در پاها
 • جلوگیری از لخته شدن خون، به خصوص پس از جراحی یا جراحت که شما کمتر فعال هستید.

جوراب واریس باید به طور محکم روی پاهایتان قرار گیرد. باید بیشترین فشار را در اطراف مچ پا و فشار کمتری در قسمت بالایی پا حس کنید. مهم ترین نکته در مورد جوراب واریس این است که به طور مداوم پوشیده شود و به طور منظم تعویض شود. با گذشت زمان، هر جوراب واریسی قابلیت کشسان و اثر بخشی خود را از دست می دهد. جوراب واریس حدودا 4-6 ماه دوام دارد، البته در صورتی که به خوبی نگهداری شود. تجویز جوراب برای درمان واریس برای یک سال خوب است. ممکن است نیاز باشد تا هر سال مجددا اندازه جوراب واریس از شما گرفته شود.

حتما بخوانید

اگر از درد واریس پا رنج می برید و به دنبال درمان قطعی واریس پا هستید برای درمان واریس پا بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان قطعی واریس پا

جوراب واريس

 

چگونه جوراب واریس بپوشیم؟

طراحی جوراب واریس طوری است که باید به طور سفتی دور پا قرار گیرد. زمان و تمرین مورد نیاز است تا عادت کنید آن را به درستی بپوشید و اثرات مفید جوراب را تجربه کنید. می توانید از ترفندهای زیر برای پوشیدن جوراب واریس استفاده کنید:

☑️ هر صبح قبل از اینکه از رختخواب بیرون بیایید، جوراب واریس را بپوشید. پاها اول صبح کمترین میزان تورم را دارند.

☑️ ایزی اسلاید دستکش نایلونی است که قبل از پوشیدن جوراب واریس آن را می پوشید. نایلون پاره نشدنی (ریپ استاپ) و بسیار لغزنده که پوشیدن جوراب واریس بلند را خیلی آسانتر می کند.

☑️ به آرامی جوراب واریس را به بالای پای خود بکشید و چین و چروک های اضافی آن را نیز صاف کنید. اطمینان حاصل کنید که پاشنه پا در موقعیت صحیح قرار گرفته و چین و چروک های جوراب صاف شده اند. اگر جورابی به طول ران یا بلندتر می پوشید، بایستید تا آن را بالای زانو، باسن و کمرتان بکشید.

☑️ جوراب واریس باید صاف باشد، به خصوص در مچ پا و پشت زانو. قسمت بالایی جورابی به طول زانو یا ران پا را لوله نکنید و اگر خیلی بلند است، آن را به سمت پایین تا نزنید.

☑️ سعی کنید دستکش خانگی پلاستیکی بپوشید. دستکش هایی شبیه آنهایی که برای نظافت منزل به کار می رود. این دستکش ها کمک می کنند تا جوراب را سفت تر در دست بگیرید و چین و چروک ها را راحت تر صاف کنید، همچنین از پاره شدن جوراب توسط ناخن هایتان محافظت می کند. اگر جورابتان نخ کش یا پاره شود، دیگر تراکم لازم را نخواهد داشت.

☑️ پودر تالک یا پودر بچه را به پای خود بمالید تا جوراب به نرمی از پا بالا رود. اگر از هر نوع لوسیونی استفاده می کنید، قبل از پوشیدن جوراب واریس از خشک شدن آن مطمئن شوید.

☑️ اگر شما مشکل خم شدن کمر دارید، از جوراب پوش استفاده کرده و به وسیله آن جوراب را بالا بکشید. جوراب پوش یا باتلر، میله هایی فلزی هستند که در هر دو طرف خود دسته هایی دارند. جوراب را در میله قرار می دهید، سپس قدم در میله گذاشته، دسته ها را به سمت بالا می کشید و به کمک آنها جوراب را می پوشید و بالا می کشید.

☑️ از دوست یا عضوی از خانواده برای پوشیدن جوراب واریس یا درآوردن جوراب کمک بگیرید.

☑️ اگر یکی دو روز جوراب واریس را نپوشید، پوشیدن جوراب واریس سخت می شود. اگر پای شما بیش از اندازه ورم می کند و نمی توانید جوراب را بپوشید، ممکن است نیاز به بانداژ پا داشته باشید.

 

واریس

مراقبت از جوراب واریس

یک روز در میان جوراب واریس را با دست و با مواد شوینده ملایم مانند یک صابون ملایم و آب گرم بشویید و اجازه دهید تا روی یک سطح صاف و در هوای آزاد خشک شود. این کار کمک می کند تا خاصیت کشسانی آن حفظ شود و به خوبی از پاهایتان محافظت می کند.

هم چنین می توانید جوراب ها را با درجه ای ملایم در ماشین لباسشویی بشویید. جوراب واریس مانند هر ماده پارچه ای دیگری، اگر با دست شسته شده و در هوای آزاد خشک شود، عمر بیشتری خواهد داشت.

بهتر است دو جوراب داشته باشید و هنگامی که یکی شسته و خشک می شود، دیگری را بپوشید. بعد از آنکه مطمئن شدید جوراب اول سایز درستی دارد، دومی را سفارش دهید.

و در نهایت، آنها را روزانه و یا یک روز در میان بشویید. این کار کثیفی و روغن را از پوستتان میزداید و می تواند الیاف کشدار را تجزیه کند و جوراب را به شکل و سایز اصلی اش برمی گرداند.

سوالات متدوال در مورد جوراب واریس

در این قسمت می خواهیم به سوالات رایجی که بیماران از ما می پرسند پاسخ دهیم

❓ چند ساعت در روز باید جوراب واریس را بپوشم؟

زمان پوشیدن جوراب واریس هم به دلیل پوشیدن آن و هم به میزان تراکم آن بستگی دارد. پزشک بهترین راهنمای این کار است.

ممکن است پزشکان به بیماران بستری شده توصیه کنند تا جوراب ضد آمبولی (16-18 میلی متر جیوه) بپوشند تا از لخته شدن خون در رگ های عمیق پا جلوگیری کند.

بلافاصله پس از اسکلروتراپي، پزشکان ممکن است به شما دستور دهند تا سطح خاصی از جوراب با فشار مشخص را به طور مداوم برای ساعات مشخصی یا چند روز بسته به اندازه رگ تزریق شده بپوشید.

به افراد مبتلا به لنف توصیه می شود تا برنامه پوشیدن جوراب واریس را طبق تجویز پزشک یا درمانگرشان دنبال کنند.

به طور کلی، افراد مبتلا به مشکلات مزمن وریدی مانند تورم پا ناشی از اختلال وریدی، تغییرات پوستی یا رگ های واریسی، هنگامی که از رختخواب بیرون می روند (تقریبا 16 ساعت در روز) جوراب واریس را می پوشند و هنگامی که به رختخواب می روند، آن را در می آورند.

❓چرا وقتیکه جورابی به طول زانو می پوشم، پشت زانو جمع می شود؟ آیا جوراب کوتاه تر کمکی می کند؟

نوار جورابی به طول زانو که به درستی اندازه پاست، باید به عرض دو انگشت زیر خط زانو قرار گیرد. دلیل آنکه اکثر اوقات جوراب به خوبی در زانو قرار نمی گیرد، آن است که هنگام بالا کشیدن آن بیش از اندازه کش می آید. در این صورت، با استفاده از دستکش پلاستیکی آن را به قسمت پایین پا بکشید. نباید هیچ چین و چروکی در جوراب وجود داشته باشد. اگر با انجام این کار مشکل حل نشد، ممکن است به جورابی ظریف بافت یا کوتاه نیاز داشته باشید.

❓در هوای گرمتر، حساسیت پوستی ناشی از نوار سیلیکن موجود در جوراب بلند به طول ران پایم را تجربه کرده ام. دلیل آن چیست و شما چه پیشنهادی برای جلوگیری و درمان چنین حساسیتی دارید؟

حساسیت پوستی اغلب ناشی از تجمع رطوبت بین سیلیکن و پوست است. در آب و هوای گرمتر یا فعالیت بدنی، پوست عرق می کند. به دلیل وجود سیلیکن، رطوبت موجود بر روی پا نمی تواند تبخیر شود، در نتیجه پا عرق می کند.

درمان بیمار گونه است – خنک کردن و خشک کردن آن ناحیه – بهترین روش درمان اجتناب از شرایطی است که موجب عرق کردن می شود. می توان از لوسیون های کورتیکواستروئید بدون نسخه استفاده کرد. با این حال، تغییرات در محیط (هوای خنک / خشک) و لباس سبک تر اغلب موثرتر هستند.

برای کمک به جلوگیری از بروز حساسیت پوستی، از تمیز و خشک بودن پوست قبل از پوشیدن جوراب واریس مطمئن شوید. همچنین مهم است که بعد از هر بار پوشیدن جوراب واریس آن را بشویید تا چربی های پوست و منافذ موجود بر روی جوراب و نوار را از بین ببرید.

اگر حساسیت پوستی ادامه پیدا کرد، جوراب نوار سیلیکنی را تا زمان تغییر آب و هوای گرم شرجی نپوشید. در صورت ترکیدن یا ادامه پیدا کردن آن حساست های پوستی، باید با دکتر خود مشورت کنید.

اگر با دارو های درمان واریس پا مانند پماد واریس پا ، قرص واریس و اسپری واریس سوالی دارید بر روی دکمه زیر کلیک کنید

داروی واریس پا

❓باید جورابی با چه سطح تراکم یا فشار بپوشم؟

اگر دکتر یا درمانگرتان توصیه کرده که جوراب واریس بپوشید، باید سطح تراکمش را نیز برای درمان مورد خاص شما مشخص کند. پوشیدن جورابی با تراکم بیش از 20mmHg توصیه نمی شود مگر در صورت تجویز پزشک.

❓باید چه جورابی را برای سفر بپوشم؟

با فرض اینکه شما اصلا مشکل وریدی ندارید، جورابی با تراکم 15-20mmHg برای سفر توصیه می شود.

❓چگونه از لوله شدن جورابی به طول زانویم جلوگیری کنم؟

جورابی به طول زانو معمولا به دو دلیل لوله می شود: یا بیش از حد بلند است و یا خیلی تنگ در بالای زانو کشیده می شود.

اگر بالای جوراب در خط زانویتان قرار گیرد، حرکت پایتان باعث لوله شدن آن می شود. در هنگام پوشیدن جوراب، نوار بالای آن را تا حدی بالا بکشید که به اندازه عرض یکی دو انگشت زیر خط زانو قرار گیرد. (جوراب نباید کشیده شود تا موثر واقع شود.) اگر چین و چروکی وجود دارد، با کف دست خود آن را صاف کنید. اگر نمی توانید تمام چین و چروک ها را صاف کنید، نیاز به یک جورابی با طول کوتاه تر (ریزبافت) دارید.

اگر جورابتان بیش از حد برای پایتان کوچک است، اغلب لوله خواهد شد.

اگر هیچ یک از این دلایل علت لوله شدن جوراب نیست، جورابی به طول زانو که نوار بالایی سیلیکنی دارد را امتحان کنید.

❓نوار موجود در بالای ران موجب تحریک پوستم می شود، چه کنم؟

اغلب حساسیت پوستی نسبت به نوار سیلیکن توسط مالش یا اصطکاک ایجاد میشود، و نه از واکنش نسبت به خود سیلیکن. 3 نوع نوار سیلیکن وجود دارد: راه راه، نقطه نقطه و سنسینو . اگر یک نوع موجب تحریک پوستتان میشود، استفاده از نوع دیگر ممکن است مشکل را از بین ببرد. نوار سنسینو به ویژه «دوستدار پوست» است.

اگر تحریک پوست ناشی از واکنش نسبت به سیلیکن باشد، از کمربند کش جوراب برای نگهداشتن جوراب در آن قسمت استفاده کنید.

❓چگونه می توانم جوراب واریس مناسب را تهیه  کنم؟

انواع مختلفی از جوراب واریس وجود دارد و هر نوع به دلایل مختلفی استفاده می شود. پا باید برای سایز دقیق جوراب اندازه گیری شود. برای به دست آوردن دقیق ترین اندازه، بهتر است این اندازه گیری در صبح انجام شود، زمانیکه پایتان کمترین میزان تورم را دارد.

❓چه نوع جوراب واریسی در دسترس است؟

سطح سفتی موجود در تراکم جوراب واریس بر حسب میلی متر جیوه اندازه گیری می شود. پزشک یا درمانگرتان این اندازه را در نسخه برایتان مشخص می کند.

جوراب های واریس انواع مختلفی دارند: طول زانو، طول ران یا تمام قد. امروزه ترکیب های مد روزتری از این جوراب ها در دسترس است.

قیمت جوراب واریس چقدر است؟

قیمت جوراب واریس بسته به کمپانی تولید کننده، میزان فشار و ارتفاع پوشش دهنده  و جنس جوراب متغیر است. معمولا از نظر بیماران قیمت جوراب واریس بالاست و حتی می پرسند چرا یک جوراب تا این حد گران است؟ در پاسخ باید متذکر شویم جوراب واریس در واقع نوعی تجهیزات پزشکی است و قابل مقایسه  با قیمت پوشاک نخواهد بود. زیرا  جوراب واریس تابع تکنولوژی خاص برای تولید، الیاف خاص و استانداردهای مشخص است  و نمی توان آن را یک جوراب معمولی دانست.

کلینیک درمان واریس پا

تولیدکنندگان جوراب واریس

همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سالار یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  جوراب واریس چند ساعت و چه ساعت تا چه ساعتی بپوشم.کارم سوپر مارکت هستش.از ۶ تا ۹ شب سر پا هستم.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 6 روز پیش)

   جوراب واریس کلاس یک زیر زانو تهیه بفرمایید و در تمام ساعاتی که سر پاهستید پا کنید/ حتما با اندازه گیری جوراب بگیرید که جوراب اذیتتان نکند. هر چند ساعت 10 دقیقه پاها را دراز کش کنید و اگر امکان ندارد نرمشهای ساده ای که در ذیل امده را انجام دهید .

   ورزشهای ساده در واریس 

 • تصویر کاربر مهسا یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام.با استفاده مداوم از جوراب واریس این بیماری درمان می شه یا فقط از شدت بیماری جلوگیری می کنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 6 روز پیش)

   استفاده از جوراب فقط برای رفع خستگی و سنگینی در پا است و کمک به درمان نمی کند . می تواند شدت علایم را کم کند یعنی درد را کم کند

 • تصویر کاربر هادی چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ببخشید من در ساق پاهام احساسه سنگینی و کرختی میکنم. مخصوصا اواخر روز.
  وقتی جوراب معمولیه تنگ میپوشم این مشکلم چندین برابر میشه.
  آیا این به این معنیه که جورابه واریس هم همین اثره بد رو خواهد داشت؟
  چون گرونه میخام بپرسم مطمعن شم بعد بخرم.

  و اینم بگم دکتر رفتم هر آزمایشی دادم علتش پیدا نشد اخرش گفتن عصبیه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   بله  ، جوراب واریس  را هم احتمالا نمی توانید  تحمل كنيد 

 • تصویر کاربر Zahra دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشین
  در اثر گچ گرفتی دچار لختگی خون در پشت پا شده ام .و قرص های زالربان ۱۵ استفاده میکنم .
  و ب دستور پزشک جوراب واریس استفاده میکنم
  و دپار حساسیت پوستی شدم از پوشیدن جوراب واریس
  میخاستم بدونم جوراب ایرانی با مارک خارجی فرق داره ؟ میتونین راهنماییم کنبن
  مننون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 3 هفته پیش)

   جوراب خارجی بهتر است

 • تصویر کاربر بابک جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  دکتر یه جوراب واریس خوب میخام
  پام واریس گرفته
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)

   سلام ، برای پیشنهاد جوراب واریس مناسب نیازهست شدت واریس مشخص باشد برای پیشگیری معمولا جوراب زیر زانو کلاس یک مناسب است البته بایستی جوراب طبق اندازه های فرد شما خریداری شود و بهتر است از داروخانه  و از برندهای خارجی  تهیه شود. 

 • تصویر کاربر امبري یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  ايا با جوراب واريس ميتوان خوابيد يا مدتي دراز كشيد وكلا چند ساعت در روز جوراب به پا باشد ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)

   پوشیدن جورب واریس در زمان خواب مفید نبوده و ضرورت ندارد . در طول روز زمانیکه فعالیت ایستادنی یا دائم نشسته بدون تحرک داردید ، خوب است از جوراب استفاده کرد. در کل جوراب بمنظور کاهش حس سنگینی و در در پاها استفاده می شود و بهتر است طبق نظر دکتر استفاده از آن مشخص شود . روزانه 8 ساعت معمول استفاده د از جوراب واریس است

 • تصویر کاربر اميد شنبه ۲۹ دی ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.خدا قوت .بنده دچار نارسايي وريدي شده ام.قرص هاي ريواروكسابان ٢٠ مصرف كردم به مدت ٦ ماه.و جوراب واريس پوشيده ام .تا چند وقت بايد جوراب واريس استفاده كنم؟خسته شده ام
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۹ دی ۹۷( 2 ماه پیش)

    

 • تصویر کاربر ایلار جمعه ۳۰ آذر ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من مدتی است رگ های بنفش عنکبوتی شکل روی ران پا و پشت زانو درآوردم همراه با سنگینی پا، آیا من جوراب باید بپوشم و چه نوع جوراب واریسي و آیا با پوشیدن جلوی رشد رگ های عنکبوتی گرفته میشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۳۰ آذر ۹۷( 3 ماه پیش)

   سلام / پوشیدن جورابواریس به رفع خستگی و سنگینی پا در صورت وجود نارسایی وریدی کمک شایانی خواهد کرد اما در پیشگیری از پیشرفت شیکه کویرگی و یا رفع آن نمی تواند تاثیر گذار باشد . برای کاهش شدت خستگی و سنگینی جوراب زیر زانو کلاس یک می توانید استفاده کنید .

 • تصویر کاربر نسبم جمعه ۳۰ آذر ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر.سپاس بی نهایت از وقتی که برای آگاهی و سلامتی عمومی می‌گذارید.حدود ۴ الی ۵ سال هست که سیاه رگ های پام تا حدودی به صورت آبی رنگ بیشتر در قسمت زیر پشت بالای ساق پام و کمی هم روی ران پام دیده میشن.گاهی محو تر میشن و گاهی بیشتر دیده میشن.روی قسمت ران پا هام هم سال هاست که یکی دو تا گره ی مویرگی تا حدودی شبیه کبودی میدیدم که باعث تعجبم میشد.الان به فکر خرید جوراب شلواری نانو هستم برای بهبود واریس.فکر میکنم اگه چنین چیزی تولید شده باشه ،مقاومت و تاثیر گذاری بهتری داشته باشه ضمن اینکه آنتی باکتریال هم باید باشه.زیاد سرچ کردم چیزی ندیدم به این صورت که کاملا بلند باشه و به صورت شلوار پوشیده بشه.چنین چیزی می‌خوام.آیا هست.میشه من رو هم راهنمایی کنید برای خرید یک کیفیت عالی و مناسب .و همچنین قرص و پمادهای واقعا موثر در این زمینه به من پیشنهاد بدید.با نهایت سپاس.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۳۰ آذر ۹۷( 3 ماه پیش)
   حساس نباشيد 
   ورزش كنيد 
    
   وزن كنترل شده داشته باشيد
 • تصویر کاربر مرتضی جمعه ۳۰ آذر ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ممنون از اینکه وقت میزارید و جواب سوال ها رو میدید آقای دکتر بنده 29 سالمه و بواسطه شغلم ایستادن زیاد دارم واریس پای چپم رو قبلا یک مرتبه عمل کردم به دلیل اینکه سونوگرافی رنگی از پام گرفتن و گفتن که باید عمل بشی و اون رگ رو برداشتن ولی هنوز ورید های برجسته داخل پام هست البته زیاد ورم نداره و زمانی که ایستاده هستم مقداری درد و سنگینی پام رو دارم ولی زمانی که راه میرم بهتر هست الانم میخوام که جوراب واریس تهیه کنم اگر لطف کنید که چه کلاسی رو تهیه کنم و تا کجای پام رو بگیره ممنون میشم درضمن فعالیت بدنی و ورزش رو هم دارم با سپاس فراوان. درمورد ورید ها هم از زانو تا مچ پام رو در بر گرفته.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۳۰ آذر ۹۷( 3 ماه پیش)

   جوراب پيشگيري بهتر است زير زانو باشد ولي اگر رگها باقي مانده اند كلاس ٢توصيه ميكنم.
   ورزش را ادامه بدهيد

درحال دریافت اطلاعات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پرسش از دکتر