جوراب واریس را چند ساعت بپوشیم؟ [+ قیمت جوراب واریس ]

مهم ترین نکته در مورد جوراب واریس ، نحوه استفاده از جوراب واریس است که در فواصل زمانی مشخص تعویض می شود. در این مقاله با قیمت جوراب واریس و انواع آن بیشتر آشنا شوید.

جوراب واریس چیست؟

جوراب واریس از زمان ثبت آن در سال ۱۸۴۸ بیش از 170 سال است که می گذرد. جوراب واریس در گذر زمان پیشرفت زیادی کرده است. جوراب واریس استاندارد مقدار فشار کنترل شده ای را بر پا وارد می کند، بیشترین فشار وارده در مچ پاست که به تدریج در بالای آن کاهش می یابد. در روش های درمان خانگی واریس پا  استفاده از جوراب واریس توصیه شده است.


فواید جوراب واریس

جوراب واریس به آرامی پاها را تحت فشار قرار می دهد تا جریان خون را به سمت بالا ببرد. این جوراب جریان خون را بهبود می بخشد، درد ساق پا را کاهش می دهد و کمک می کند تا از تورم و به میزان کمتری، لخته شدن خون جلوگیری شود.


در چه مواردی باید جوراب واریس بپوشیم؟

 • درد واریس و احساس سنگینی در پاها
 • تورم در پاها
 • جلوگیری از لخته شدن خون، به خصوص پس از جراحی یا جراحت که شما کمتر فعال هستید.

جوراب واریس باید به طور محکم روی پاهایتان قرار گیرد. باید بیشترین فشار را در اطراف مچ پا و فشار کمتری در قسمت بالایی پا حس کنید. مهم ترین نکته در مورد جوراب واریس این است که به طور مداوم پوشیده شود و به طور منظم تعویض شود. با گذشت زمان، هر جوراب واریسی قابلیت کشسان و اثر بخشی خود را از دست می دهد.

جوراب واریس حدودا 4-6 ماه دوام دارد، البته در صورتی که به خوبی نگهداری شود. تجویز جوراب برای درمان رگ های واریسی پا برای یک سال خوب است. ممکن است نیاز باشد تا هر سال مجددا اندازه جوراب واریس از شما گرفته شود.

حتما بخوانید

اگر از درد واریس پا رنج می برید و به دنبال درمان قطعی واریس پا هستید برای درمان واریس پا بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان قطعی واریس پا

جوراب واريس


قیمت جوراب واریس چقدر است؟

قیمت جوراب واریس بسته به کمپانی تولید کننده، میزان فشار و ارتفاع پوشش دهنده  و جنس جوراب متغیر است. معمولا از نظر بیماران قیمت جوراب واریس بالاست و حتی می پرسند چرا یک جوراب تا این حد گران است؟ در پاسخ باید متذکر شویم جوراب واریس در واقع نوعی تجهیزات پزشکی است و قابل مقایسه  با قیمت پوشاک نخواهد بود. زیرا  جوراب واریس تابع تکنولوژی خاص برای تولید، الیاف خاص و استانداردهای مشخص است  و نمی توان آن را یک جوراب معمولی دانست.


نحوه استفاده از جوراب واریس

متخصص واریس پا می گوید: طراحی جوراب واریس طوری است که باید به طور سفتی دور پا قرار گیرد. زمان و تمرین مورد نیاز است تا عادت کنید آن را به درستی بپوشید و اثرات مفید جوراب را تجربه کنید. می توانید از ترفندهای زیر برای پوشیدن جوراب واریس استفاده کنید:

☑️ هر صبح قبل از اینکه از رختخواب بیرون بیایید، جوراب واریس را بپوشید. پاها اول صبح کمترین میزان تورم را دارند.

☑️ ایزی اسلاید دستکش نایلونی است که قبل از پوشیدن جوراب واریس آن را می پوشید. نایلون پاره نشدنی (ریپ استاپ) و بسیار لغزنده که پوشیدن جوراب واریس بلند را خیلی آسانتر می کند.

☑️ به آرامی جوراب واریس را به بالای پای خود بکشید و چین و چروک های اضافی آن را نیز صاف کنید. اطمینان حاصل کنید که پاشنه پا در موقعیت صحیح قرار گرفته و چین و چروک های جوراب صاف شده اند. اگر جورابی به طول ران یا بلندتر می پوشید، بایستید تا آن را بالای زانو، باسن و کمرتان بکشید.

☑️ جوراب واریس باید صاف باشد، به خصوص در مچ پا و پشت زانو. قسمت بالایی جورابی به طول زانو یا ران پا را لوله نکنید و اگر خیلی بلند است، آن را به سمت پایین تا نزنید.

☑️ سعی کنید دستکش خانگی پلاستیکی بپوشید. دستکش هایی شبیه آنهایی که برای نظافت منزل به کار می رود. این دستکش ها کمک می کنند تا جوراب را سفت تر در دست بگیرید و چین و چروک ها را راحت تر صاف کنید، همچنین از پاره شدن جوراب توسط ناخن هایتان محافظت می کند. اگر جورابتان نخ کش یا پاره شود، دیگر تراکم لازم را نخواهد داشت.

☑️ پودر تالک یا پودر بچه را به پای خود بمالید تا جوراب به نرمی از پا بالا رود. اگر از هر نوع لوسیونی استفاده می کنید، قبل از پوشیدن جوراب واریس از خشک شدن آن مطمئن شوید.

☑️ اگر شما مشکل خم شدن کمر دارید، از جوراب پوش استفاده کرده و به وسیله آن جوراب را بالا بکشید. جوراب پوش یا باتلر، میله هایی فلزی هستند که در هر دو طرف خود دسته هایی دارند. جوراب را در میله قرار می دهید، سپس قدم در میله گذاشته، دسته ها را به سمت بالا می کشید و به کمک آنها جوراب را می پوشید و بالا می کشید.

☑️ از دوست یا عضوی از خانواده برای پوشیدن جوراب واریس یا درآوردن جوراب کمک بگیرید.

☑️ اگر یکی دو روز جوراب واریس را نپوشید، پوشیدن جوراب واریس سخت می شود. اگر پای شما بیش از اندازه ورم می کند و نمی توانید جوراب را بپوشید، ممکن است نیاز به بانداژ پا داشته باشید.

حتما بخوانید

در صورتی که رگ های پا متورم شده و خونریزی دارد استفاده از جوراب واریس فایده ای ندارد. در این صورت شما باید از روش های درمانی لیزر واریس پا یا اسکلروتراپی استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر می تواند بر روی دکمه زیر کلیک نمایید.

لیزر واریس

واریس

جوراب واریس را چند ساعت بپوشیم؟

زمان پوشیدن جوراب واریس هم به دلیل پوشیدن آن و هم به میزان تراکم آن بستگی دارد. پزشک بهترین راهنمای این کار است.

ممکن است پزشکان به بیماران بستری شده توصیه کنند تا جوراب ضد آمبولی (16-18 میلی متر جیوه) بپوشند تا از لخته شدن خون در رگ های عمیق پا جلوگیری کند.

بلافاصله پس از اسکلروتراپي، پزشکان ممکن است به شما دستور دهند تا سطح خاصی از جوراب با فشار مشخص را به طور مداوم برای ساعات مشخصی یا چند روز بسته به اندازه رگ تزریق شده بپوشید.

به افراد مبتلا به لنف توصیه می شود تا برنامه پوشیدن جوراب واریس را طبق تجویز پزشک یا درمانگرشان دنبال کنند.

به طور کلی، افراد مبتلا به مشکلات مزمن وریدی مانند تورم پا ناشی از اختلال وریدی، تغییرات پوستی یا رگ های واریسی، هنگامی که از رختخواب بیرون می روند (تقریبا 16 ساعت در روز) جوراب واریس را می پوشند و هنگامی که به رختخواب می روند، آن را در می آورند.

 

مراقبت از جوراب واریس

یک روز در میان جوراب واریس را با دست و با مواد شوینده ملایم مانند یک صابون ملایم و آب گرم بشویید و اجازه دهید تا روی یک سطح صاف و در هوای آزاد خشک شود. این کار کمک می کند تا خاصیت کشسانی آن حفظ شود و به خوبی از پاهایتان محافظت می کند.

هم چنین می توانید جوراب ها را با درجه ای ملایم در ماشین لباسشویی بشویید. جوراب واریس مانند هر ماده پارچه ای دیگری، اگر با دست شسته شده و در هوای آزاد خشک شود، عمر بیشتری خواهد داشت.

بهتر است دو جوراب داشته باشید و هنگامی که یکی شسته و خشک می شود، دیگری را بپوشید. بعد از آنکه مطمئن شدید جوراب اول سایز درستی دارد، دومی را سفارش دهید.

و در نهایت، آنها را روزانه و یا یک روز در میان بشویید. این کار کثیفی و روغن را از پوستتان میزداید و می تواند الیاف کشدار را تجزیه کند و جوراب را به شکل و سایز اصلی اش برمی گرداند.


سوالات متدوال در مورد جوراب واریس

در این قسمت می خواهیم به سوالات رایجی که بیماران از ما می پرسند، پاسخ دهیم.

❓ جوراب واریس را از کجا تهیه کنیم؟

شما عزیزان با توجه به نوع جورابی که توسط پزشک برای شما تجویز می شود می توانید به دارو خانه مراجعه کنید و جوراب واریس را تهیه کنید. امروزه با توجه به فروشگاه های اینمترنتی می توانید جوراب واریس خود را به صورت اینترنتی تهیه کنید

❓ چرا وقتیکه جورابی به طول زانو می پوشم، پشت زانو جمع می شود؟ آیا جوراب کوتاه تر کمکی می کند؟

نوار جورابی به طول زانو که به درستی اندازه پاست، باید به عرض دو انگشت زیر خط زانو قرار گیرد. دلیل آنکه اکثر اوقات جوراب به خوبی در زانو قرار نمی گیرد، آن است که هنگام بالا کشیدن آن بیش از اندازه کش می آید. در این صورت، با استفاده از دستکش پلاستیکی آن را به قسمت پایین پا بکشید. نباید هیچ چین و چروکی در جوراب وجود داشته باشد. اگر با انجام این کار مشکل حل نشد، ممکن است به جورابی ظریف بافت یا کوتاه نیاز داشته باشید.

❓ در هوای گرمتر، حساسیت پوستی ناشی از نوار سیلیکن موجود در جوراب بلند به طول ران پایم را تجربه کرده ام. دلیل آن چیست؟

حساسیت پوستی اغلب ناشی از تجمع رطوبت بین سیلیکن و پوست است. در آب و هوای گرمتر یا فعالیت بدنی، پوست عرق می کند. به دلیل وجود سیلیکن، رطوبت موجود بر روی پا نمی تواند تبخیر شود، در نتیجه پا عرق می کند.

درمان بیمار گونه است – خنک کردن و خشک کردن آن ناحیه – بهترین روش درمان اجتناب از شرایطی است که موجب عرق کردن می شود. می توان از لوسیون های کورتیکواستروئید بدون نسخه استفاده کرد. با این حال، تغییرات در محیط (هوای خنک / خشک) و لباس سبک تر اغلب موثرتر هستند.

برای کمک به جلوگیری از بروز حساسیت پوستی، از تمیز و خشک بودن پوست قبل از پوشیدن جوراب واریس مطمئن شوید. همچنین مهم است که بعد از هر بار پوشیدن جوراب واریس آن را بشویید تا چربی های پوست و منافذ موجود بر روی جوراب و نوار را از بین ببرید.

اگر حساسیت پوستی ادامه پیدا کرد، جوراب نوار سیلیکنی را تا زمان تغییر آب و هوای گرم شرجی نپوشید. در صورت ترکیدن یا ادامه پیدا کردن آن حساست های پوستی، باید با دکتر خود مشورت کنید.

❓ باید جورابی با چه سطح تراکم یا فشار بپوشم؟

اگر دکتر یا درمانگرتان توصیه کرده که جوراب واریس بپوشید، باید سطح تراکمش را نیز برای درمان مورد خاص شما مشخص کند. پوشیدن جورابی با تراکم بیش از 20mmHg توصیه نمی شود مگر در صورت تجویز پزشک.

❓ باید چه جورابی را برای سفر بپوشم؟

با فرض اینکه شما اصلا مشکل وریدی ندارید، جورابی با تراکم 15-20mmHg برای سفر توصیه می شود.

❓ چگونه از لوله شدن جورابی به طول زانویم جلوگیری کنم؟

جورابی به طول زانو معمولا به دو دلیل لوله می شود: یا بیش از حد بلند است و یا خیلی تنگ در بالای زانو کشیده می شود.

اگر بالای جوراب در خط زانویتان قرار گیرد، حرکت پایتان باعث لوله شدن آن می شود. در هنگام پوشیدن جوراب، نوار بالای آن را تا حدی بالا بکشید که به اندازه عرض یکی دو انگشت زیر خط زانو قرار گیرد. (جوراب نباید کشیده شود تا موثر واقع شود.) اگر چین و چروکی وجود دارد، با کف دست خود آن را صاف کنید. اگر نمی توانید تمام چین و چروک ها را صاف کنید، نیاز به یک جورابی با طول کوتاه تر (ریزبافت) دارید.

اگر جورابتان بیش از حد برای پایتان کوچک است، اغلب لوله خواهد شد.

اگر هیچ یک از این دلایل علت لوله شدن جوراب نیست، جورابی به طول زانو که نوار بالایی سیلیکنی دارد را امتحان کنید.

❓ نوار موجود در بالای ران موجب تحریک پوستم می شود، چه کنم؟

اغلب حساسیت پوستی نسبت به نوار سیلیکن توسط مالش یا اصطکاک ایجاد میشود، و نه از واکنش نسبت به خود سیلیکن. 3 نوع نوار سیلیکن وجود دارد: راه راه، نقطه نقطه و سنسینو . اگر یک نوع موجب تحریک پوستتان میشود، استفاده از نوع دیگر ممکن است مشکل را از بین ببرد. نوار سنسینو به ویژه «دوستدار پوست» است.

اگر تحریک پوست ناشی از واکنش نسبت به سیلیکن باشد، از کمربند کش جوراب برای نگهداشتن جوراب در آن قسمت استفاده کنید.

❓ چگونه می توانم جوراب واریس مناسب را تهیه  کنم؟

انواع مختلفی از جوراب واریس وجود دارد و هر نوع به دلایل مختلفی استفاده می شود. پا باید برای سایز دقیق جوراب اندازه گیری شود. برای به دست آوردن دقیق ترین اندازه، بهتر است این اندازه گیری در صبح انجام شود، زمانیکه پایتان کمترین میزان تورم را دارد.

❓ چه نوع جوراب واریسی در دسترس است؟

سطح سفتی موجود در تراکم جوراب واریس بر حسب میلی متر جیوه اندازه گیری می شود. پزشک یا درمانگرتان این اندازه را در نسخه برایتان مشخص می کند.

جوراب های واریس انواع مختلفی دارند: طول زانو، طول ران یا تمام قد. امروزه ترکیب های مد روزتری از این جوراب ها در دسترس است.

کلینیک درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

تولیدکنندگان جوراب واریس

1+

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر النا شنبه ۴ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  ۲۹ سالمه از ۱۵-۱۶سالگی مویرگهای پاهام کبود میشد ولی الان ده سالی هست که پای چپم قسمت ساق پا حالت یه کلاف عروقی داره و یه ذره برجسته شده ودرد میکنه پام
  بازم اون کبودی مویرگ رو هم در مچ وساق وران دارم
  دکتر رفتم گفتن جوراب واریس باید بپوشم حتی سونوگرافی از پای چپم گرفتم ورگ هاش مشکلی نداشت فقط گفتن جوراب واریس استفاده کنم
  یه مدل گرفتم خیلی هم جنسش کلفت بود وهم خیلی به پام فشار میاورد وخسته میشدم بعد یه مدت دیگه نپوشیدم
  خواستم دوباره بگیرم لطف کنید راهنمایی کنید در این مورد
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۴ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام لطفا یا حضوری مراجعه کنید یا عکس از پا در حالت ایستاده به همراه گزارش سونو گرافی را اینجا بفرستید اگر نتوانستید در سایت عکسها را اپلود کنید به شماره 09019746344 واتس اپ  یا تلگرام ارسال بفرمایید 

 • تصویر کاربر سمیه پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر من خانم هستم شغلم نشسته هست. ۳۵ سالمه‌ . و تا حالا سابقه زایمان هم نداشتم. رو ناحیه بالایی و خارجی ران ها رگ های ریزی زیادی میبینم. در سایر قسمت ها نمیبینم.من چه جوراب واریسی استفاده کنم ‌ . ایا جورابی استفاده کنم که هم ساق پا را بگیرد و هم روی رگ های روی ران را؟ میشه راهنمایی بفرمایین. و چه مدت بپوشم که خوب شه. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   تحرك كافي كنترل وزن تغذيه سالم كنترل يبوست احتمالي برای شما توصیه می شود 

   جوراب روي اين رگهاي ريز تاثير چنداني ندارد

 • تصویر کاربر سوری شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام من آذر ماه برای لیزر از کلینیک شما وقت گرفتم نیازی به بودن همراه می باشد خودم میتونم برگردم واینکه. فردای لیزر ۶ ساعت ظهر به بعد کلاس دارم میتونم سر کلاس بشینم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 6 روز پیش)

   خوب است روز درمان همراه داشته باشید و البته خودتان نمی توانید بعداز انجام درمان رانندگی بکنید . فردای رزو درمان می توانید سر کلاس بروید خوب است ساعتی یکبار 10 دقیقه راه بروید یا در وضعیت نشسته پاها را از مچ خم و راست کنید

 • تصویر کاربر الهام جمعه ۵ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آيا پوشيدن جوراب واريس در هنگام ورزش اشكال ندارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۵ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   نیاری به پوشیدن جوراب واریس در ورزش نیست. عضله پا در حین ورزش به خوبی به پمپ خون به سمت قلب کمک می کنند و لازم نیست جوراب استفاده شود

 • تصویر کاربر فریبا شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام طبق دستور جنابعالی مطابق با سایز تعیین شده جوراب شلواری واریس گرفتم سایز لارج اما حدود ۱۵ سانت از بعد از پاشنه پا بلند است چه کنم؟ چون مجبورم تا بزنم.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   جنس جوراب واریس کش است هر چه قدر بکشید بلند میشود. در زمان استفاده سعی کنید چین های ایجاد شده را به خورد جوراب بدهید 

    

 • تصویر کاربر نرگس جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خواهشاً کمکم کنید افسردگی گرفتم ،روی پاهای من ساق ،پشت زانوم رگ های ریز قرمز کبود هست وبدترازاون وقتی پنج دقیقه وایمیسم بشدت تمام پاهام کبود میشه سنگین میشه یه درد مبهم داره ،ظاهر خیلی بدی پیدا می‌کنه چکار کنم 😑😑😑😑
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده بفرستید عکس از زوایای مختلف پشت پاها- جلو – کنار پاها به نحوی که رگها مشخص باشند اگر نتوانستید در سامانه از دکتر بپرسید سایت عکسها را بارگزاری نمایید به شماره واتس اپ  یا تلگرام 09019746344 ارسال بفرمایید .

 • تصویر کاربر آتنا سه شنبه ۱۹ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده پشت ران پايم بيشتررگهاي واريس را ميبينم و در مچ پا كمتر هستن،٣٢سال سن دارم.جواراب واريس لارج تازير زانو دارم ميتونم بپوشم؟مچ پام ٢٣و دو انگشت زير زانوم ٤٣هست،اگر نمين سايز لارج مناسب هست بپوشم اگر خير چي بخرم؟چند ساعت در روز بپوشم،و تا چه مدت استفاده كنم،عمري بايد استفاده كرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۱۹ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)

   جوراب را در ساعات بی تحرکی مثل کار یکجا ایستاده یا پشت میز نشینی بدون حرکت استفاده کنید که از خستگی و سنگینی پا پیشگیری کند

 • تصویر کاربر آتنا سه شنبه ۱۹ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده پشت ران پايم رگهاي واريس را ميبينم ٣٢سال سن دارم.جواراب واريس لارج رو تازير زانو ميتونم بپوشم،ميخواستم بدونم اندازه گيري جوراب كه صبح ها هم بايد انجام بشه خودم بدون متخصص ميتونم انجام بدم و چگونه.وچند ساعت جوراب بپوشم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۱۹ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)

    سلام لطفا عکس از رگها بفرستید پوشیدن جوراب در همه انواع رگها توصیه نمی شود . جوراب برای افراد با شیفت کاری طولانی و شغل یکجا ایستاده یا نشسته توصیه می شود . برای رفع رگها یا پیشگیری از ایجاد رگ جدید تاثیری ندارد

 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.مراجعه به پزشک داشتم برای واریس و ورم ساق پاهامو لخته های خون زیر پوست ور قسمت ران و ساق پا که گفتن باید جوراب واریس بپوشی ولی سایز و تراکمش را مشخص نکردن باید الان چیکار کنم ؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)

   اگر بيماري عمقي باشد جوراب بالاي ران فشار ٢ بپوشید 
   اگر فقط عروق سطحي باشد زير زانو فشار يك کافی است

 • تصویر کاربر علي دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  خانم بنده عمل برداشت جراحي كيسه صفرا انجام داده و مشكل نارسايي تنفس ب قلب پيدا كرده و علت اينكه دكتر گفته جوراب واريس بپوش جيه؟؟.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)

   از تورم پا پيشگيري ميكند

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر